Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#26 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Bosanac sa dna kace wrote:
pjo wrote:
JThomas wrote:1878., kada se u Sarajevu organizuje otpor Austrougarskoj, još uvijek se pominju "muslimani, krstjani i latini", a još uvijek ne muslimani, srbi i hrvati.
TKO spominje i GDJE ?

Koliko si izvora konzultirao ?
recimo imas fra.Antu Knezevica koji nigdje ne spominje Hrvate

Fra Ante Knezevic je stvarno takav. No, on je samo jedan od franjevaca. O spomenu hrvatskog imena u Bosni smo vec pricali. Ono je prisutno kroz cijelo vrijeme srednjeg vijeka a procitao sam i na pdf "Historija/Povijest" ovdje da u Sarajevu postoji potok koji se zove Hrvatin i da je dio grada nosio ime po istome. Inace tu "podjelu" imamo i danas u hrvatskom korpusu u BiH. Neki jednsotavno i nisu sigurni da li su Hrvati i radije su Bosanci.
Neki su razocarani jer su ocekivali da ce im Hrvatska rijesiti sve probleme valjda, pa se sada ljute i negiranjem hrvatstva valjda osvecuju...

Nemam pojma, slozeni su ti pro-bosanski Hrvati u BiH. Muslimani su od njih mogli nekakve saveznike s obzirom na bliske stavove a koliko mogu vidjeti sve vise njih je nezadovoljno polozajem Hrvata poput Ive Komsica koji je nedavno otvoreno rekao da nije zadovoljan u sta se to sve prtetvorilo ali i Stjepana Kljujica.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#27 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

E ne znam odakle ti to.
Dio grada se zvao LATINLUK i odatle LATINSKA CUPRIJA.
Ko sad izmisli nekakav HRVATIN? :?:
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#28 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Hodidjed wrote:E ne znam odakle ti to.
Dio grada se zvao LATINLUK i odatle LATINSKA CUPRIJA.
Ko sad izmisli nekakav HRVATIN? :?:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... n#p1888256
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#29 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

pjo wrote:
Hodidjed wrote:E ne znam odakle ti to.
Dio grada se zvao LATINLUK i odatle LATINSKA CUPRIJA.
Ko sad izmisli nekakav HRVATIN? :?:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... n#p1888256
A tu lezi zec :lol:
pa jarane, to je tek 1910 godina, HALO.
A sta je do tad bilo???
kao sto sam jednom rekao: AU uvodi da se svi zovu po vjerskom kljucu, tako da katolici postaju Hrvati.
Npr. "Hor Trebevic" se tada preimenovao u "Hrvatski hor Trebevic" (ne znam tacan naziv, ali tako je nesto bilo).
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#30 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Hodidjed wrote:
pjo wrote:
Hodidjed wrote:E ne znam odakle ti to.
Dio grada se zvao LATINLUK i odatle LATINSKA CUPRIJA.
Ko sad izmisli nekakav HRVATIN? :?:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... n#p1888256
A tu lezi zec :lol:
pa jarane, to je tek 1910 godina, HALO.

A ti pokazi kartu Sarajeva sa gradskim kotarevima koju su napravili Turci HALO !

Tebi za informaciju, jer vidim da ne poznas svoj glavni grad koji se prije naziva Sarajavo zvao Vrhbosna taj kvart je dobio naziv po pecini potoku "Hrvatin megara" koji izvire tu.

Inace postoji i narodna pjesma: "Izvirala Hrvatin vodica-sve bećare uhvatila groznica."

A sta je do tad bilo???
kao sto sam jednom rekao: AU uvodi da se svi zovu po vjerskom kljucu, tako da katolici postaju Hrvati.
Npr. "Hor Trebevic" se tada preimenovao u "Hrvatski hor Trebevic" (ne znam tacan naziv, ali tako je nesto bilo).
U krivu si, Turci su branili upotrebu nazivlja Hrvat i Srbin, oni su dozvoljavalitek nazive katolik i Sokac, tek dolaskom Topal Osmanpaše se slobodno mogu upotrijebljavati ti nazivi iako je Hrvatin ostao Hrvatin.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#31 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

Uh brate, pobrka ti sve kruske i jabuke..........uffff,.........
Stvarno nemam vremena niti zivaca da ispravljam krive Drine.
Vjeruj u sta hoces.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#32 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

pjo wrote: A ti pokazi kartu Sarajeva sa gradskim kotarevima koju su napravili Turci HALO !

Tebi za informaciju, jer vidim da ne poznas svoj glavni grad koji se prije naziva Sarajavo zvao Vrhbosna taj kvart je dobio naziv po pecini potoku "Hrvatin megara" koji izvire tu.

Inace postoji i narodna pjesma: "Izvirala Hrvatin vodica-sve bećare uhvatila groznica."


U krivu si, Turci su branili upotrebu nazivlja Hrvat i Srbin, oni su dozvoljavalitek nazive katolik i Sokac, tek dolaskom Topal Osmanpaše se slobodno mogu upotrijebljavati ti nazivi iako je Hrvatin ostao Hrvatin.
[/quote]

Samo mi reci, gdje ja to kazem da ne znam da se Sarajevo prije zvalo Vrhbosna? I kakve veze to ima sa hrvatima?
I odakle ti ideja da Turci nisu dali Srbima i Hrvatima da se izjasnjavaju tako? U kakvom si to kvazi-prirucniku procitao?
Po tome ispade (a to je cista nacisticka retorika) da u Bosni i nije bilo Bosanaca nego samo Hrvata i Srba.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#33 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Hodidjed wrote: Samo mi reci, gdje ja to kazem da ne znam da se Sarajevo prije zvalo Vrhbosna? I kakve veze to ima sa hrvatima?
Ima sa nazivom franjevacke provincije.

Hodidjed wrote: I odakle ti ideja da Turci nisu dali Srbima i Hrvatima da se izjasnjavaju tako? U kakvom si to kvazi-prirucniku procitao?
Fra Grgo Martić, jos jedan franjevac za koejg nisi cuoa hvalis se nekima. Pored njega i austrijski konzul dok je jos Bosna bila Turska Tomo Heraklovic.

Hodidjed wrote: Po tome ispade (a to je cista nacisticka retorika) da u Bosni i nije bilo Bosanaca nego samo Hrvata i Srba.
Evo ga !

Znao sam da ce poceti sa ustastvom kad-tad. Tako ste prozirni, cim se razgovor ne povede u smjeru kako ocekivate pocnu one blentave optuzbe kakve ste prosipali u stanicama javne "bezbjednosti" prokazujuci komsije kao "Ustase"...
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#34 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by accent »

PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#35 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

pjo wrote:
Hodidjed wrote: Samo mi reci, gdje ja to kazem da ne znam da se Sarajevo prije zvalo Vrhbosna? I kakve veze to ima sa hrvatima?
Ima sa nazivom franjevacke provincije.

Hodidjed wrote: I odakle ti ideja da Turci nisu dali Srbima i Hrvatima da se izjasnjavaju tako? U kakvom si to kvazi-prirucniku procitao?
Fra Grgo Martić, jos jedan franjevac za koejg nisi cuoa hvalis se nekima. Pored njega i austrijski konzul dok je jos Bosna bila Turska Tomo Heraklovic.

Hodidjed wrote: Po tome ispade (a to je cista nacisticka retorika) da u Bosni i nije bilo Bosanaca nego samo Hrvata i Srba.
Evo ga !

Znao sam da ce poceti sa ustastvom kad-tad. Tako ste prozirni, cim se razgovor ne povede u smjeru kako ocekivate pocnu one blentave optuzbe kakve ste prosipali u stanicama javne "bezbjednosti" prokazujuci komsije kao "Ustase"...
Kakvi franjevci i kakve ustase? Sta je tebi majke ti?
Niti sam spomenuo franjevce niti ustase (naciste jesam).
Ti isto Top Lista Nadrealista: "Aha!!! Znao sam, muslimanka!!!"
De, lakse malo........I ko su to "mi" kad kazes "Tako ste prozirni"? Ko?
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#36 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Jest, a svi hrvati koji se prezivaju Bosnjak su Bosnjaci :lol:
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#37 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Hodidjed wrote: Kakvi franjevci i kakve ustase? Sta je tebi majke ti?
Niti sam spomenuo franjevce niti ustase (naciste jesam).
Ti isto Top Lista Nadrealista: "Aha!!! Znao sam, muslimanka!!!"

Okani se laprdanja o nacionalizmu i slicnim optuzbama po uzoru na otkrivanje "neprijatelja naroda i suradnika okupatora". Imas konkretnu tvrdnju pred sobom.

Ovdje spominje da je ista podjela bila na snazi i 1883.

http://sarajevo18781918.blogger.ba/arhiva/2006/02/14
Šesti kotar: HRVATIN

Obuhvatao je sav gradski prostor s lijeve strane Miljacke istočno od Bistričkog potoka. U njegov sastav su ulazile ove mahale: Ašik Memi, Gazi Ahmed-beg, Hadži-Sejdin, Hitri Sulejman, Hovadže-zade hadži-Mehmed, Jakub-paša, Kečedži Sinan, Mufti Sulejman, Sagr hadži-Ali i Tamur han.
Hodidjed wrote: De, lakse malo........I ko su to "mi" kad kazes "Tako ste prozirni"? Ko?
Ma vi koji zivite kao da je 6. licka jos tu u snovima o pobjedama nad "neprijateljem", proboju fronta ovog-onog, komandantu koji se sali sa borcima ali zato "kad se radi - onda se radi".
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#38 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by accent »

Hodidjed wrote:
accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Jest, a svi hrvati koji se prezivaju Bosnjak su Bosnjaci :lol:
***************************************
jest, jest :thumbup: :lol:
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#39 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Etnicki vrlo vjerojatno da jesu.

Bas nedavno sam imao priliku razgovarati sa jednim takvim. Kaze da zna odakle mu je porijeklo, iz mjesta Prolozac kod Imotskog, ali da mu etnicko porijeklo ne znaci puno iako ga se ne srami.
Last edited by pjo on 06/06/2008 13:54, edited 1 time in total.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#40 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

Hodidjed wrote:
accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Jest, a svi hrvati koji se prezivaju Bosnjak su Bosnjaci :lol:

Ne znam sta tebe tu veseli ? U Hrvatskoj su vrlo cesta prezimena prema regiji :-) imas tako sad sudjenje generalu koji se preziva Zagorec, imas prezime Erceg i Herceg, selo Ercegovci itd...

Ne znam sta je tu cudno ?
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#41 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by accent »

Ne znam sta tebe tu veseli ? U Hrvatskoj su vrlo cesta prezimena prema regiji :-) imas tako sad sudjenje generalu koji se preziva Zagorec, imas prezime Erceg i Herceg, selo Ercegovci itd...

Ne znam sta je tu cudno ?[/quote]


************************************************************
et sad si izmislio toplu vodu. odkud prezime Hrvat (bosanjci) u Varesu, jedino ako je nekad prije turaka Vares bio Hrvatska metropola pa im ostalo to prezime
a veseli me tvoja stupidna retorika, veseli me to da jos ima ljudi koji drze glavu u pijesku
toliko
by
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#42 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

accent wrote:
accent wrote:Ne znam sta tebe tu veseli ? U Hrvatskoj su vrlo cesta prezimena prema regiji :-) imas tako sad sudjenje generalu koji se preziva Zagorec, imas prezime Erceg i Herceg, selo Ercegovci itd...

Ne znam sta je tu cudno ?

************************************************************
et sad si izmislio toplu vodu. odkud prezime Hrvat (bosanjci) u Varesu, jedino ako je nekad prije turaka Vares bio Hrvatska metropola pa im ostalo to prezime
a veseli me tvoja stupidna retorika, veseli me to da jos ima ljudi koji drze glavu u pijesku
toliko
by

Tvoj problem je sto povijest gledas kroz prizmu danasnjih odnosa.

Nacionalna geneza je malo prekompleksna stvar . Samo cu te sokirati sa jos dva zgodna primjera. Kosovo, opcina Leposavic, selo Hrvatini, 100% naseljeno Muslimanima ili po danasnji - Bosnjacima.
Južna Srbija, opcina Raška, selo Hrvati, selo 100% naseljeno onima koji se izjasnjavaju kao Srbi.

Imena brojnih sela, zaselaka i brda, osobito u istočnoj Bosni, izvode se od imena Hrvat. Tako se kod Zvornika na Drini nalazi predio ,>Hrvatske njive« i selo Hrvacići, mahala Kalesija. U brčanskom kotaru Hrvati su kod Celića, a u tuzlanskom opet zaseoci Hrvati kao dio Turskog Lukavca i Brnjicana, te dalje na jug dio Repnika; nad Repnikom je Hrvatsko brdo (kota 503). Hrvati su nadalje mahale sela Sladne i Babunica kod Gračanice, a Hrvatovići zaselak Donje Zeline u kotaru Gradačac. Isto tako postoje mahale Hrvati u selu Sokolovićima, rodnom mjestu velikog vezira Mehmeda Sokolovića, i Hrvatinovići u Tešnju. Hrvatskim brdom zove se jedno brdo jugozapadno od Travnika. Sva navedena sela i zaseoci pripadaju muslimanima.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by JThomas »

pjo wrote:
accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Etnicki vrlo vjerojatno da jesu.

Bas nedavno sam imao priliku razgovarati sa jednim takvim. Kaze da zna odakle mu je porijeklo, iz mjesta Prolozac kod Imotskog, ali da mu etnicko porijeklo ne znaci puno iako ga se ne srami.
a jesi li čuo za srednjevjekovne vojvode Hrvatiniće iz Donjih Kraja? kako se to uklapa u ovu tvoju pseudonaučnu "teoriju"?
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#44 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

JThomas wrote:
pjo wrote:
accent wrote:PJO
po tvojoj retorici ispada da su Muslumani ili Bosnjaci koji se prezivaju Hrvat, Hrvati
Etnicki vrlo vjerojatno da jesu.

Bas nedavno sam imao priliku razgovarati sa jednim takvim. Kaze da zna odakle mu je porijeklo, iz mjesta Prolozac kod Imotskog, ali da mu etnicko porijeklo ne znaci puno iako ga se ne srami.
a jesi li čuo za srednjevjekovne vojvode Hrvatiniće iz Donjih Kraja? kako se to uklapa u ovu tvoju pseudonaučnu "teoriju"?

A na sto tebe podsjeca prezime Vukca i Hrvoja Hrvatinica ?

Slucajnost ?

Ili im mozda po tovme prezime dolazi od nekakve ujgurske rijeci ?
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#45 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by randooom »

Ako ces po tvojoj teoriji, onda je pola danasnje hrvatske na neki nacin BiH :lol:
I narod koji zivi tu a i zemlja :lol:

Image
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#46 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by JThomas »

pjo wrote: A na sto tebe podsjeca prezime Vukca i Hrvoja Hrvatinica ?

Slucajnost ?

Ili im mozda po tovme prezime dolazi od nekakve ujgurske rijeci ?
kako se lijepo praviti blesav :-)

ti rekao, da je svako sa "hrvat" u prezimenu "vrlo vjerovatno" i etnički Hrvat.

ja ti dao primjer, plemićka familija porijeklom iz srednje Bosne, znači nikako "etnički Hrvati", još u 13. vijeku ima "hrvat" u prezimenu.

šta ti nije jasno? da si lupio?
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#47 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by lamija_SA »

Jazz_Junkie wrote:
Hodidjed wrote:
Sociolog wrote:dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
Kakva Austrougarska? Nisu ti Austrijanci naselili Srbe u Bosni. Obrati se Turcima. To sto su Srbe u Bosni zvali "Vlasima" je isto kao sto su muslimane zvali "Turcima", sto nema veze sa etnosom.
Steta sto Austrija nije vladala 500 godina, jer bi Sarajevo bilo metropola, makar ravna Zagrebu, i Sarajevo bi uzivalo ugled starog univerzitetskog grada. Ne stoji djaba poslovica "sto Turci izgradise za 400 godina, Austrijanci izgradise za 40". Nekima su vazda nesto Austrijanci krivi.
Meni valaha austrijanci nisu nista krivi! Ali ne diraj mi Sarajevo. Sto je to zagreb bolji, molim te! Po kojim kriterijima! Nedavno je Zg cak izabran za jedan od najdosadnijih gradova u Europi!
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#48 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

JThomas wrote:
pjo wrote: A na sto tebe podsjeca prezime Vukca i Hrvoja Hrvatinica ?

Slucajnost ?

Ili im mozda po tovme prezime dolazi od nekakve ujgurske rijeci ?
kako se lijepo praviti blesav :-)

ti rekao, da je svako sa "hrvat" u prezimenu "vrlo vjerovatno" i etnički Hrvat.

ja ti dao primjer, plemićka familija porijeklom iz srednje Bosne, znači nikako "etnički Hrvati", još u 13. vijeku ima "hrvat" u prezimenu.

šta ti nije jasno? da si lupio?

:?


Momak, da ti nemas problema sa citanjem latinice ?


Ajde ti na jedan tecaj latinice sto prije, pa ja sam maloprije stavio tekst u kojem se po cijeloj Bosni spominje desetak toponima sa korijenom rijeci "Hrvat" i sad ti meni kao onako seretski uzvracas o obitelji Hrvatinic. Genije, obitelj Hrvatinic ti je porijklom iz Dalmacije.

Da ne spominjem sad Muslimane i njihove pase i begove koji su nosili nadimke Hrvat, Hirvat i slicno...
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#49 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

randooom wrote:Ako ces po tvojoj teoriji, onda je pola danasnje hrvatske na neki nacin BiH :lol:
I narod koji zivi tu a i zemlja :lol:

Image

Pogledaj donje krajeve i grb obitelji Hrvatinic.

Pored njega Knez Pavao Subic se naziva gospodarem Bosne.


Inace, ovu kartu sa svim bojama je radio srednjovjekovni slikar ... :-)
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#50 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by randooom »

nije srednjovijekovni slikar neko prof. Marko Vego
Post Reply