Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#52576 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by daddy-kool »

patriot_bih wrote: 22/03/2022 13:04 Sabina Ćudić postaje jedan od boljih proBiH političara. Možda bi ona mogla postati ono što je Haris Silajdžić u ratu bio - dobar politički lobista i pregovarač. Takvih malo ima u proBiH danas. Moramo imati takve ljude, ma ko oni bili. Možda da ženama damo šansu da vidimo šta znaju. :)

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... dodik.html
:thumbup:

Odlični potezi u posljednje vrijeme.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52577 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Sabina :thumbup:

I stas i glas.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#52578 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Didier »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 10:26
Didier wrote: 23/03/2022 10:20

Isti kurac, Bosanac, Bošnjak...
Kako se onda nije omaklo barem 15% Bosanaca na popisu kad je isti kurac?
Pa zato što je nebitno, SDA propaganda bila jača, pa odjednom više Bošnjaka. A realno, isti kurac.
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#52579 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by BHCluster »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 10:26
Didier wrote: 23/03/2022 10:20

Isti kurac, Bosanac, Bošnjak...
Kako se onda nije omaklo barem 15% Bosanaca na popisu kad je isti kurac?
Bosanac nije Ustavna kategorija. :oops:
Konkretni
Posts: 146
Joined: 09/03/2022 17:04

#52580 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Konkretni »

A zašto NS nije pravila kampanju među Srbima i Hrvatima da se na popisu izjasne kao Bosanci? Isto tako neki dan Sabina twita da su za neke blokade na državnom nivou krivi bosanski nacionalosti.Po njenoj logici i za rat i sve što se je dešavalo u Bosni i Hercegovini krivi su bosanski nacionalisti...to je ona logika svi smo mi jedni drugima palili kuće, najmanji zajednički sadržilac...
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#52581 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pemanapemani »

Didier wrote: 23/03/2022 10:50
pemanapemani wrote: 23/03/2022 10:26

Kako se onda nije omaklo barem 15% Bosanaca na popisu kad je isti kurac?
Pa zato što je nebitno, SDA propaganda bila jača, pa odjednom više Bošnjaka. A realno, isti kurac.
Pa šta ima raditi propaganda ako je isti kurac?
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#52582 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Didier »

Konkretni wrote: 23/03/2022 11:08 A zašto NS nije pravila kampanju među Srbima i Hrvatima da se na popisu izjasne kao Bosanci? Isto tako neki dan Sabina twita da su za neke blokade na državnom nivou krivi bosanski nacionalosti.Po njenoj logici i za rat i sve što se je dešavalo u Bosni i Hercegovini krivi su bosanski nacionalisti...to je ona logika svi smo mi jedni drugima palili kuće, najmanji zajednički sadržilac...
Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#52583 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Didier »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 11:20
Didier wrote: 23/03/2022 10:50

Pa zato što je nebitno, SDA propaganda bila jača, pa odjednom više Bošnjaka. A realno, isti kurac.
Pa šta ima raditi propaganda ako je isti kurac?
Pa oni misle da nije jer su im ovi koji su bliže bosanstvu najveća prepreka. Nema onda fildžan države kakvu su htjeli.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#52584 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Piaty »

Didier wrote: 23/03/2022 13:59
pemanapemani wrote: 23/03/2022 11:20

Pa šta ima raditi propaganda ako je isti kurac?
Pa oni misle da nije jer su im ovi koji su bliže bosanstvu najveća prepreka. Nema onda fildžan države kakvu su htjeli.
Didier, ugodno iznenadjenje za mene :thumbup:

Koliko ja vidim, i NS i SDP su i na razini retorike veci domoljubi ili, ako hocete veci su bosanskohercegovacki nacionalisti nego SDA.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#52585 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Didier »

Piaty wrote: 23/03/2022 14:02
Didier wrote: 23/03/2022 13:59

Pa oni misle da nije jer su im ovi koji su bliže bosanstvu najveća prepreka. Nema onda fildžan države kakvu su htjeli.
Didier, ugodno iznenadjenje za mene :thumbup:

Koliko ja vidim, i NS i SDP su i na razini retorike veci domoljubi ili, ako hocete veci su bosanskohercegovacki nacionalisti nego SDA.
SDP je stranka uhljeba poput Vojina Mijatovića, Saše Magazinovića, Ženje Ljubuškića i sličnih štetočina koji ne bi znali čašu vode prodati u pustinji i koji nemaju dana radnog staža u realnom sektoru. Takvi jedino i mogu prosipati jeftinu propagandu i utrkivati se s SDA čiji je duži, i onda naravno svaki put propasti.

Naša stranka je nešto drugo, to je grupa realnih ljudi, željnih istinskih promjena, malo pomalo, od Kantona, preko Federacije, pa možda i do države. Tim ljudima je jasno da to ne može preko noći, da ne mogu sami i da ne mogu biti utopisti, te da moraju imati nekoga na svojoj strani, a ovaj put je to Narod i pravda, koji su takođe željni istinskih promjena i uglavnom nisu kriminalci i sitne šićardžije.

SDA se vodi logikom da su svi isti, i te retorika njima savršeno odgovara jer odvlači ljude od glasanja, tjera ih iz zemlje, a takva matematika njima savršeno odgovara. Siguran sam da ovih milion ljudi koji su odselili poslije rata nisu bili njihovi glasači.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#52586 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pemanapemani »

Didier wrote: 23/03/2022 13:58
Konkretni wrote: 23/03/2022 11:08 A zašto NS nije pravila kampanju među Srbima i Hrvatima da se na popisu izjasne kao Bosanci? Isto tako neki dan Sabina twita da su za neke blokade na državnom nivou krivi bosanski nacionalosti.Po njenoj logici i za rat i sve što se je dešavalo u Bosni i Hercegovini krivi su bosanski nacionalisti...to je ona logika svi smo mi jedni drugima palili kuće, najmanji zajednički sadržilac...
Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
Znam da sam dosadan, ali moram replicirati.

Nisu ni Bošnjaci Bosanci, jer su se na popisu i narodno i nacionalno izjasnili kao Bošnjaci.
Ako nisu narodno/etnički Bosanci, ako nisu nacionalno Bosanci, onda su jedino po državljanstvu Bosanci i Hervegovci, ali su to onda i Srbi i Hrvati koji imaju BiH državljanstvo.

Poslije jebanja nema kajanja. Dakle, pristao si na popis u kojem su izjednačeni pojmovi narod i nacija i apsolutna većina je izabrala da su Bošnjaci. Završena priča.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52587 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Didier wrote: 23/03/2022 13:58
Konkretni wrote: 23/03/2022 11:08 A zašto NS nije pravila kampanju među Srbima i Hrvatima da se na popisu izjasne kao Bosanci? Isto tako neki dan Sabina twita da su za neke blokade na državnom nivou krivi bosanski nacionalosti.Po njenoj logici i za rat i sve što se je dešavalo u Bosni i Hercegovini krivi su bosanski nacionalisti...to je ona logika svi smo mi jedni drugima palili kuće, najmanji zajednički sadržilac...
Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
Jesu nacionalno. Nisu narodnosno.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52588 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 14:13
Didier wrote: 23/03/2022 13:58

Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
Znam da sam dosadan, ali moram replicirati.

Nisu ni Bošnjaci Bosanci, jer su se na popisu i narodno i nacionalno izjasnili kao Bošnjaci.
Ako nisu narodno/etnički Bosanci, ako nisu nacionalno Bosanci, onda su jedino po državljanstvu Bosanci i Hervegovci, ali su to onda i Srbi i Hrvati koji imaju BiH državljanstvo.

Poslije jebanja nema kajanja. Dakle, pristao si na popis u kojem su izjednačeni pojmovi narod i nacija i apsolutna većina je izabrala da su Bošnjaci. Završena priča.
Jesu i Bošnjaci nacionalno.

Bosanac u nacionalnom smislu je samo skraćenica od Bosanskohercegovac, a praktično državlaanin BiH.

Narodnosno pripadaju Bošnjačkom narodu.

A može se i narodnosno biti Bosanac ko hoće.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#52589 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Didier »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 14:13
Didier wrote: 23/03/2022 13:58

Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
Znam da sam dosadan, ali moram replicirati.

Nisu ni Bošnjaci Bosanci, jer su se na popisu i narodno i nacionalno izjasnili kao Bošnjaci.
Ako nisu narodno/etnički Bosanci, ako nisu nacionalno Bosanci, onda su jedino po državljanstvu Bosanci i Hervegovci, ali su to onda i Srbi i Hrvati koji imaju BiH državljanstvo.

Poslije jebanja nema kajanja. Dakle, pristao si na popis u kojem su izjednačeni pojmovi narod i nacija i apsolutna većina je izabrala da su Bošnjaci. Završena priča.
Ma repliciraj koliko hoćeš, ali Bošnjaci i Bosanci su isti kurac. Moje drugarice Ivana i Aida, obje iz iste bosanske vukojebine, obje Bosanke, ili ja iz Sarajeva s pomiješanim imenom i prezimenom, nipočemu se ne razlikujemo.

Eh sad, druga je stvar što neko misli da je Hrvat, a rodio se u Kaknju.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#52590 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Piaty »

Hakiz wrote: 23/03/2022 14:15
Didier wrote: 23/03/2022 13:58

Nije lijepo lagati.

I da, Srbi i Hrvati nisu Bosanci.
Jesu nacionalno. Nisu narodnosno.
Ne znam kako vise ljudi ne shvataju.

Koliko god ti Hakiz bio u pravu (npr. BH nacionalnost, bosnjacka narodnost), kod nas je to dvoje izjednaceno. Dakle, postoji bosnjacka nacionalnost.
To sto to nije u duhu modernog poimanja nacionalnosti - jebiga za to.

Negdje ce stranci reci "nationality:bosnia-herzegovina" ali samo zbog toga sto to ne znaju.

Nemoj me pogresno razumjeti, slazem se ja s tobom.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#52591 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pemanapemani »

Hakiz wrote: 23/03/2022 14:17
pemanapemani wrote: 23/03/2022 14:13

Znam da sam dosadan, ali moram replicirati.

Nisu ni Bošnjaci Bosanci, jer su se na popisu i narodno i nacionalno izjasnili kao Bošnjaci.
Ako nisu narodno/etnički Bosanci, ako nisu nacionalno Bosanci, onda su jedino po državljanstvu Bosanci i Hervegovci, ali su to onda i Srbi i Hrvati koji imaju BiH državljanstvo.

Poslije jebanja nema kajanja. Dakle, pristao si na popis u kojem su izjednačeni pojmovi narod i nacija i apsolutna većina je izabrala da su Bošnjaci. Završena priča.
Jesu i Bošnjaci nacionalno.

Bosanac u nacionalnom smislu je samo skraćenica od Bosanskohercegovac, a praktično državlaanin BiH.

Narodnosno pripadaju Bošnjačkom narodu.

A može se i narodnosno biti Bosanac ko hoće.
Na popisu stanovništva je bilo pitanje broj 24. - etničko/nacionalno izjašnjavanje.

97% stanovništva BiH je odgovorilo da su i narodno i nacionalno Bošnjaci, Srbi i Hrvati.

Možeš ti u priči na pivi ili na forumu biti šta ti srce poželi, ali kad dođe popis sve te želje naprasno ishlape. Nažalost, popis je relevantan po ovom pitanju, a dobra priča uz pivu ili diskusija na forumu su za ovu tematiku relevantne kao lanjski snijeg.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52592 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 23/03/2022 14:22
Hakiz wrote: 23/03/2022 14:15

Jesu nacionalno. Nisu narodnosno.
Ne znam kako vise ljudi ne shvataju.

Koliko god ti Hakiz bio u pravu (npr. BH nacionalnost, bosnjacka narodnost), kod nas je to dvoje izjednaceno. Dakle, postoji bosnjacka nacionalnost.
To sto to nije u duhu modernog poimanja nacionalnosti - jebiga za to.

Negdje ce stranci reci "nationality:bosnia-herzegovina" ali samo zbog toga sto to ne znaju.

Nemoj me pogresno razumjeti, slazem se ja s tobom.
Sve jasno.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52593 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

pemanapemani wrote: 23/03/2022 14:24
Hakiz wrote: 23/03/2022 14:17

Jesu i Bošnjaci nacionalno.

Bosanac u nacionalnom smislu je samo skraćenica od Bosanskohercegovac, a praktično državlaanin BiH.

Narodnosno pripadaju Bošnjačkom narodu.

A može se i narodnosno biti Bosanac ko hoće.
Na popisu stanovništva je bilo pitanje broj 24. - etničko/nacionalno izjašnjavanje.

97% stanovništva BiH je odgovorilo da su i narodno i nacionalno Bošnjaci, Srbi i Hrvati.

Možeš ti u priči na pivi ili na forumu biti šta ti srce poželi, ali kad dođe popis sve te želje naprasno ishlape. Nažalost, popis je relevantan po ovom pitanju, a dobra priča uz pivu ili diskusija na forumu su za ovu tematiku relevantne kao lanjski snijeg.
Ljudi imaju pravo da sebi komplikuju život i stvaraju razlog za sukob. Ako im se sviđa, bujrum.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52594 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Didier wrote: 23/03/2022 14:19
pemanapemani wrote: 23/03/2022 14:13

Znam da sam dosadan, ali moram replicirati.

Nisu ni Bošnjaci Bosanci, jer su se na popisu i narodno i nacionalno izjasnili kao Bošnjaci.
Ako nisu narodno/etnički Bosanci, ako nisu nacionalno Bosanci, onda su jedino po državljanstvu Bosanci i Hervegovci, ali su to onda i Srbi i Hrvati koji imaju BiH državljanstvo.

Poslije jebanja nema kajanja. Dakle, pristao si na popis u kojem su izjednačeni pojmovi narod i nacija i apsolutna većina je izabrala da su Bošnjaci. Završena priča.
Ma repliciraj koliko hoćeš, ali Bošnjaci i Bosanci su isti kurac. Moje drugarice Ivana i Aida, obje iz iste bosanske vukojebine, obje Bosanke, ili ja iz Sarajeva s pomiješanim imenom i prezimenom, nipočemu se ne razlikujemo.

Eh sad, druga je stvar što neko misli da je Hrvat, a rodio se u Kaknju.
Pa dobro, taj iz Kaknja jeste Hrvat (po pripadnosti narodu), samo je bosanskohercegovačke (skraćeno bosanske) nacionalnosti.

Jednostavno.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#52595 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Ta tema je ovdje oprana na ruke jedno 87 puta.

Ukratko, pitanje br. 24 je bilo imbecilno koncipirano, i to vrlo ciljano, jer je poistovijetilo dvije kategorije koje nemaju nikakve veze jedna s drugom, niti moraju imati.
Nacija je jedno, etnos/narodnost/etnija drugo.
Naciju kreiraju razni etnosi, a ne obratno.
Nacija je vec skoro 200 godina nesto sto se poistovjecuje s drzavom, i zato na planeti postoji samo nesto vise od 200 nacija (koliko postoji medjunarodno prinzatih drzava), dok na istoj toj planeti, i u okviru navedenih drzava, postoji i postojalo je preko 6000 etnosa/naroda.

Samo je u mozgovoima polupismenih balkanaca slus oko ovoga, pa ljudi nemaju pojma sta je nacija i nacionalnost, sta etnija i narodnost, sta vjera i religija, i kakve sve to medjusobne veze jedno s drugim ima ili nema, ili moze ili ne mora imati.

EDIT:
I ne, ne postoje bosnjacki nacionalisti, nego etno-nacionalisti. Etno-nacionalisti su pripadnici naroda/etnije koji pokusavaju postati nacija.
A da bi postali nacija, moraju imati svoje drzavne granice.
Bosnjaci, kao ni BH Srbi i BH Hrvati. nikad u okviru BiH nece biti nacije. To tako nije cak ni po Ustavu.
Lazu vas i manipulisu vama na ovim osnovama, i to vec dobrih 20 godina, od kad su kroz medije poceli uvoditi pojam naciona za B/H/S narode.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#52596 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Piaty »

Samo malo.

Nije li etnicko i nacionalno bilo izjednaceno i u Jugi? Ne vuci li to korijene oTaleN?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#52597 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 23/03/2022 14:49 Samo malo.

Nije li etnicko i nacionalno bilo izjednaceno i u Jugi? Ne vuci li to korijene oTaleN?
Bio i izraz Muslimani, bilo svašta nešta.

Zaboraviti i idemo bolje.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#52598 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

U Jugi se koristio izraz "narodi i narodnosti".
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#52599 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Piaty wrote: 23/03/2022 14:49 Samo malo.

Nije li etnicko i nacionalno bilo izjednaceno i u Jugi? Ne vuci li to korijene oTaleN?
Nije. Koristilo se "narodi i narodnosti", pri cemu se "narod" odnosilo na nacije (nacionalne manjine), a "narodnost" na etnije. Ali nacionalnost se nije koristila kao izraz, nego se to podvodilo pod "narodnost". Zbrkano, znam, ali tako je bilo. Medjutim, to je bila identicna S-H mantra kojom su pokusavali podvesti sve i svakoga pod sebe.

Tada je i nastalo nakaradno i totalno besmisleno "Muslimani", cime se jednoj vjerskoj grupi na taj nacin dao status naroda. Naravno, i to je bilo ciljano, sve samo kako se ne bi koristilo "Bosnjak", sto je bio naziv koji je dosao s Turcima i koji su Austro-Ugari zabranili nakon sto su nas Turci prodali njima za milion dukata.

Treba malo vise istrazivati istoriju, a ne voditi se ovim danasnjim pamfletima i glupostima koje nemaji nikakve veze s istorijskim cinjenicama.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#52600 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Dozer wrote: 23/03/2022 15:05 Koristilo se "narodi i narodnosti", pri cemu se "narod" odnosilo na nacije (nacionalne manjine), a "narodnost" na etnije. Ali nacionalnost se nije koristila kao izraz, nego se to podvodilo pod "narodnost".
Ne govoris tacno. Narodi su bili srbi, hrvati, msulimani, slovenci itd.
narodnosti su bili rusini, mađari, rumuni, albanci....
Locked