BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#7026 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Ti planovi za oklopna vozila postoje odavno i oni su na stolu kad i ako bude trebalo. Isto kao što su bili spremni svi djelovi za unapređenje naših M60A3TTS koje je trebalo da donira Turska (kada su oni prelazili na SABRA unapređenje tenka) a odradi TRZ Hadžići, ali su donatori tenka, amerikanci, bili protiv. :|
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7027 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

archi_a wrote:Ti planovi za oklopna vozila postoje odavno i oni su na stolu kad i ako bude trebalo. Isto kao što su bili spremni svi djelovi za unapređenje naših M60A3TTS koje je trebalo da donira Turska (kada su oni prelazili na SABRA unapređenje tenka) a odradi TRZ Hadžići, ali su donatori tenka, amerikanci, bili protiv. :|
Neka Turci onda poklone :)
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7028 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

BMX1977 wrote:
Streptokok wrote:E pa ta dubina ocito ne seze do nas. Znam da su pomogli binasu oko one granate 40mm i to je sve od njih koliko ja znam.
A ti mislis da je slucajnost sto nasa samohotka lici 1/1 na Tursku novu samohotku? I da je ona delegacija iz BNT-a koja radi na samohotci slucajno slikana u Turskoj kraj Turske samohotke? :D

Sinko, BH Samohotka je direkt radjena i radi se u saradnji sa Turskom.
Sinko, neki dan ti je objavljeno sa kime se radi i ko je donio nacrte. Pa svi su mediji brujali o tome a ti izgleda prespavao.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7029 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:
Streptokok wrote:E pa ta dubina ocito ne seze do nas. Znam da su pomogli binasu oko one granate 40mm i to je sve od njih koliko ja znam.
A ti mislis da je slucajnost sto nasa samohotka lici 1/1 na Tursku novu samohotku? I da je ona delegacija iz BNT-a koja radi na samohotci slucajno slikana u Turskoj kraj Turske samohotke? :D

Sinko, BH Samohotka je direkt radjena i radi se u saradnji sa Turskom.
Sinko, neki dan ti je objavljeno sa kime se radi i ko je donio nacrte. Pa svi su mediji brujali o tome a ti izgleda prespavao.
I ko je donio nacrte? :D
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#7030 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirsek »

archi_a wrote:Ti planovi za oklopna vozila postoje odavno i oni su na stolu kad i ako bude trebalo. Isto kao što su bili spremni svi djelovi za unapređenje naših M60A3TTS koje je trebalo da donira Turska (kada su oni prelazili na SABRA unapređenje tenka) a odradi TRZ Hadžići, ali su donatori tenka, amerikanci, bili protiv. :|
Jesil ti siguran za ovo jer za cijenu jedne modernizacije na sabra standard mozes kupiti citav M60A3 tenk ? I mislim da mi nemamo TTS verziju sa termovizijom, to jest negdje pise da je TTS a negdje da nije.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#7031 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Svi naši tenkovi si M60TTS A3 sa termovizijom i kompjuterskim nišanjenjem (sjedio u njemu :D), a Turci su nam htjeli donirati sve dijelove za prelazak na M60TTS SLEP- verziju koja bi uključivala top od 120 mm, nove digitalne kontrole i poboljšanje i unapređenje zaštite kupole. Nisu nam donirali SABRA verziju, već su oni svoje unapređivali u SABRU. Ne znam zašto su amerikanci rekli ne. Kada bi imali istraživače novinare, to bi bila dobra tema, ali sumnjam i da bi neko htio i smio razgovarati na ti temu.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7032 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Steta, a malo sam i iznenadjen postupkom amerikanaca
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#7033 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Ne znam, ja sam ostao paf kada sam to čuo. U to vrijeme, inžinjeri iz TRZ-a su već bili u Turskoj na upoznavanju sa novom opremom i načinima ugradnje iste.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7034 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

archi_a wrote:Svi naši tenkovi si M60TTS A3 sa termovizijom i kompjuterskim nišanjenjem (sjedio u njemu :D), a Turci su nam htjeli donirati sve dijelove za prelazak na M60TTS SLEP- verziju koja bi uključivala top od 120 mm, nove digitalne kontrole i poboljšanje i unapređenje zaštite kupole. Nisu nam donirali SABRA verziju, već su oni svoje unapređivali u SABRU. Ne znam zašto su amerikanci rekli ne. Kada bi imali istraživače novinare, to bi bila dobra tema, ali sumnjam i da bi neko htio i smio razgovarati na ti temu.
Pa koji je interes Amerikanaca da to stopiraju. Zar mi nismo mali Izrael na balkanu protiv sirenje Ruskih interesa? Za ocekivati bi bilo da nas oni kranu naoruzavati jace.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#7035 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Ne znam, nisam dokučio razloge.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7036 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
archi_a wrote:Svi naši tenkovi si M60TTS A3 sa termovizijom i kompjuterskim nišanjenjem (sjedio u njemu :D), a Turci su nam htjeli donirati sve dijelove za prelazak na M60TTS SLEP- verziju koja bi uključivala top od 120 mm, nove digitalne kontrole i poboljšanje i unapređenje zaštite kupole. Nisu nam donirali SABRA verziju, već su oni svoje unapređivali u SABRU. Ne znam zašto su amerikanci rekli ne. Kada bi imali istraživače novinare, to bi bila dobra tema, ali sumnjam i da bi neko htio i smio razgovarati na ti temu.
Pa koji je interes Amerikanaca da to stopiraju. Zar mi nismo mali Izrael na balkanu protiv sirenje Ruskih interesa? Za ocekivati bi bilo da nas oni kranu naoruzavati jace.
Oni su krenuli naoruzavati kada je RS se protivila ujedinjenju vojske... Ameri naravno pametno .. “necete jel- dobro - natroaj svega u vojsku federacije tj. Opremi i obuci program” brzo je RS shvatila da im nije u interesu da se ne ujedini vojska :D
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7037 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

славянин wrote:
BMX1977 wrote:
archi_a wrote:Svi naši tenkovi si M60TTS A3 sa termovizijom i kompjuterskim nišanjenjem (sjedio u njemu :D), a Turci su nam htjeli donirati sve dijelove za prelazak na M60TTS SLEP- verziju koja bi uključivala top od 120 mm, nove digitalne kontrole i poboljšanje i unapređenje zaštite kupole. Nisu nam donirali SABRA verziju, već su oni svoje unapređivali u SABRU. Ne znam zašto su amerikanci rekli ne. Kada bi imali istraživače novinare, to bi bila dobra tema, ali sumnjam i da bi neko htio i smio razgovarati na ti temu.
Pa koji je interes Amerikanaca da to stopiraju. Zar mi nismo mali Izrael na balkanu protiv sirenje Ruskih interesa? Za ocekivati bi bilo da nas oni kranu naoruzavati jace.
Oni su krenuli naoruzavati kada je RS se protivila ujedinjenju vojske... Ameri naravno pametno .. “necete jel- dobro - natroaj svega u vojsku federacije tj. Opremi i obuci program” brzo je RS shvatila da im nije u interesu da se ne ujedini vojska :D
zar to nije bilo odmah poslije rata?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7038 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

veoma zanimljiv tekst sa portala zurnal.
Fotografisali namjensku industriju i Ambasadu SAD-a: Špirić spasio srbijanske i ruske obavještajce koji su špijunirali u BiH



Objavljeno: 12.09.2018. u 17:22h
Objavom dokumenata o akciji „Ušće“, Nikola Špirić upozorio vojnog obavještajca Nenada Dubovca da prekine tajnu srbijansko-rusku akciju u BiH. Vrbovani saradnici majora Dubovca fotografisali kompanije namjenske industrije i Ambasadu SAD-a u Sarajevu

Piše: Avdo Avdić

O njegovim koruptivnim poslovima se, manje-više, sve zna. Ali o paraobavještajnim poslovima Nikole Špirića, koji je preksinoć završio na crnoj listi SAD-a, u javnosti se do sada baš i nije govorilo. Žurnal, stoga, razotkriva i ono drugo, špijunsko lice Nikole Špirića.

Ovaj državni zastupnik sa crne američke liste spriječio je bosanskohercegovačke sigurnosne službe da uhapse srbijanske i proruske obavještajce koji su 2016. godine vrbovali dvojicu bh. državljana da za potrebe Vojnobezbjednosne agencije Republike Srbije fotografišu strateške objekte u Federaciji BiH, među kojima su fabrike za proizvodnju oružja, te Ambasada SAD-a u Sarajevu.

OPERACIJA UŠĆE

U pitanju je operacija“Ušće“, u okviru koje su službenici OSA-e pratili srbijanskog vojnog obavještajca Nenada Dubovca, koji je početkom 2016. godine na teritoriji BiH vrbovao jednog bh. carinika, te jednog službenika OSA-e da za potrebe Srbije i Rusije identifikuju i fotografišu strateške objekte u BiH. Major Dubovac je, prema informacijama Žurnala, svoje bh. saradnike vodio i u Gornji Milanovac na sastanke sa ruskim obavještajcima, gdje su im obećavali novac za usluge.

S obzirom na to da bi ova kontraobavještajna akcija dokazala srbijanski i ruski obavještajni atak na BiH, reagirali su kadrovi bliski Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću. Tako je 17. jula 2016. godine službenik OSA-e Dragan Savić ukrao i isprintao plan OSA-ine kontraobavještajne akcije. Savić je bio vozač Riste Zarića, bivšeg zamjenika direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, koji danas obavlja funkciju savjetnika za sigurnost u institucijama Republike Srpske.

Nakon što je preuzeo dokumente od svog vozača, Zarić je otišao u jedan ugostiteljski objekat u Istočnom Sarajevu, gdje se sreo sa Nikolom Špirićem, tadašnjim predsjednikom parlamentarne Komisije za nadzor nad radom OSA-e. Poslije toga, Zarić je u istom objektu imao nekoliko sastanaka sa Špirićem o temi „Ušće“, što dokazuje i ova fotografija na kojoj su uslikani zajedno sa Božidarom Grahovcem, također službenikom OSA-e.

Dokumente koje je dobio od Riste Zarića, Špirić je predao Nenadu Stevandiću, koji je krajem decembra 2016. godine održao konferenciju za medije na kojoj je otkrio detalje u vezi sa ovom akcijom, optuživši bh zvaničnike da su pratili srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića. Kontraobavještajna akcija Ušće morala je biti prekinuta, a srbijanski obavještajci koji su djelovali na teritoriji BiH su pobjegli.

Tada na scenu ponovo stupa Nikola Špirić. Saziva sjednicu Komisije za nadzor nad OSA-om, na kojoj zajedno sa kadrovima HDZ-a BiH i liderom SBB-a Fahrudinom Radončićem vrši pritisak na čelnike Obavještajno sigurnosne agencije BiH. Istovremeno, OSA identifikuje Zarićevog vozača Dragana Savića kao osobu koja je ukrala povjerljive dokumente i obavještava Tužilaštvo BiH.

DAMIR BEVANDA

Od tada je prošlo 18 mjeseci, a vršiteljica dužnosti glavne državne tužiteljice Gordana Tadić nije poduzela ništa da se procesuira osoba koja je učestvovala u otkivanju tajne operacije bh. sigurnosnih službi.

Gordana Tadić je, kako smo već objavljivali, bliska rodica Mije Krešića, zamjenika ministra sigurnosti BiH, koji je član HNS-ovog Odbora za sigurnost. Član tog odbora je i Damir Bevanda, glavni inspektor OSA-e koji je na tu poziciju imenovan na prijedlog Dragana Čovića.

O Bevandinim vezama sa HDZ-om BiH svjedoči i ova fotografija nastala na manifestaciji povodom godišnjice „Herceg-Bosne“, kojoj je prisustvovao ovaj službenik OSA-e. Upravo je Damir Bevanda bio jedan od Špirićevih saradnika.

On je, naime, u nekoliko navrata, u skladu sa političkim dogovorom Dodik- Čović, slao prijave Komisiji za nadzor nad radom OSA-e. Jedna od tih prijava se odnosila i na operaciju Ušće. Nakon što je pristigla prijava, Špirić, kako smo tada razotkrili na Žurnalu, mimo stava Komisije, „ovlašćuje Damira Bevandu da istraži da li su u skladu sa propisima zavedeni dokumenti u operaciji Ušće“.

Kada je Žurnal dokumentovao Špirićeve krivotvorene zaključke, Predstavnički dom BiH pokrenuo je inicijativu za njegovu smjenu. Uslijedio je hitan sastanak Dodika i Čovića u Mostaru, na kojem je bilo razgovora operaciji Ušće. Data je podrška Nikoli Špiriću, no glasovi SNSD-a i HDZ-a nisu bili dovoljni da spase Nikolu Špirića od smjene.

ALEKSANDAR ŠPIRIĆ

On, međutim, ni tada ne prestaje sa paraobavještajnim aktivnostima. Njegov sin Aleksandar, koji je godinama bio OSA-in službenik u Ambasadi BiH u Beogradu, prebačen je u Banja Luku. Iako je, prema pravilima službe, Aleksandar Špirić morao imati posebne dozvole za napuštanje BiH, on je posljednjih mjeseci redovno odlazio u Beograd gdje je imao sastanke sa pripadnicima srbijanskih i ruskih obavještajnih službi. Dio povjerljivih podataka obezbjeđivao mu je i otac Nikola, a zauzvrat su, prema informacijama Žurnala, Špirići primali i novac kojim posljednjih dana nastoje kupiti glasače.

Podsjećamo, vlasti SAD-a stavile su Nikolu Špirića i članove njegove porodice na crnu listu zbog korupcije i zbog „ometanja javnih procesa tokom svog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH“.

(zurnal.info)
http://www.zurnal.info/novost/21416/spi ... rali-u-bih

sama cinjenica da se srbijanske i ruske obavjestajne sluzbe interesuju za bh. namjensku industriju pokazuje da se tu radi na interesantnim stvarima. i to toliko interesantnim da se pokrecu ovakve obavjestajne akcije.

imam osjecaj da samohodna haubica nije sve na cemu se radi kada su u pitanju razvojni projekti namjenske industrije ima tu izgleda jos toga interesantnog. cisto sumnjam da se zbog proizvodnje municije, upaljaca i kapisli i slicnog ovakve akcije rizikuju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7039 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maraschino »

Koliko ljudi radi protiv ove drzave, dobro se mi i drzimo. Zavukle se gnjide u sve pore.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7040 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

I ovo sto znamo da proizvodimo je dovoljno veliko za jedan ovako mali narod. Logicno je da cetnici ovo slikaju. Iz ovog razloga sve sto moze treba da ide pod zemlju. Mislim da je bnt ovdje slaba tacka.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#7041 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »


Vlada FBIH: Prihod namjenske industrije u FBIH 284 miliona KM

Vlada FBiH je usvojila je danas izvještaj Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o prošlogodišnjem poslovanju privrednih društava namjenske industrije.
U ovoj industriji su na dan 31.12.2017. godine bila zaposlena 3.693 radnika, a ukupan prihod u 2017. godini iznosio je 284.598.421 KM, što je 17 posto više u odnosu na isti period prethodne godine. Prihod od izvoza iznosio je 202.701.223 KM i jednak je ostvarenom u 2016. godini.

Ukupni rashodi su 247.528.782 KM, što je 17 posto više nego prethodne godine. U ovom periodu privredna društva namjenske industrije u Federaciji BiH ostvarila su dobit od 37.069.639 KM, a vrijednost kapitala je povećana za 48.269.023 KM u odnosu na stanje s kraja 2016. godine.

Sva privredna društva su u 2017. godini uspješno poslovala, izuzev PS Vitezita d.o.o. Vitez, koji je iskazao gubitak od 805.643 KM.

Nadzorni odbori i uprave privrednih društava Zrak d.d. Sarajevo, TRZ Hadžići d.d. Hadžići i PS Vitezit d.o.o. Vitez Vlada je danas zadužila da, u što kraćem roku, organizuju održavanje skupština društava u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, na kojima će obavezno biti razmatrani izvještaji o poslovanju u 2017. godini.

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je obavezano da i dalje prati i analizira stanje u namjenskoj industriji i predlaže mjere i aktivnosti kako bi bili realizovani ambiciozni planovi za 2018. godinu i ostvareni ciljevi u skladu sa Strategijom razvoja namjenske industrije i Akcionim planom u FBiH za period 2012. – 2022. godina.

Biznis.ba
Ono sto sam ja mogao zakljuciti u ovim su izvjestajem obuhvacena samo preduzeca sa.vecinskim drzavnim kapitalom. Dakle na ovo dodati jos prihode I dobit ACU, PTG I Pobjeda Rudet. Ispade veca cifra od one koje sam ranije sracunao :mrgreen:
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7042 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

155_mm wrote:veoma zanimljiv tekst sa portala zurnal.
Iz CIA dokumenata o ratu u BiH, koji su komentarisani i na RTL vijestima u Njemackoj saznajemo da tokom cijelog rata u ex-yu; Amerikanci su imali svog covijeka u vrhu Beogradske politike. Svaki Milosevicev potez je se znao unaprijed. Tako da sam siguran da je u BiH prisutna Ruska, Turska , Americka i Britanska obavjestajna sluzba. I sve sto Rusi saznaju o nama slicne informacije i mi imamo o Srpkoj industriji.

Najbitnije je to sto se produkcijske hale nalaze duboko ispod zemlje.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#7043 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

U pola godine proizveli oružja za 115,8 miliona KM!

Do kraja godine očekuje se promet od skoro 300 miliona KM, i to samo za firme u državnom vlasništvu



Kompanije koje posluju u okviru namjenske industrije Federacije BiH, nastavile su ostvarivati odlične rezultate, što je dokaz da je vojna industrija u FBiH i dalje u ekspanziji i da posluje bez ikakvih problema.

Udvostručen rezultat

Samo u prvih šest mjeseci ove godine, prema rezultatima poslovanja, 13 kompanija ostvarilo je ukupan promet od 115.887.383 marke. Do kraja godine očekuje se promet od skoro 300 miliona KM, i to samo za firme u državnom vlasništvu.

Prema dokumentaciji Federalne direkcije za namjensku industriju, “Igman” iz Konjica i dalje je vodeća kompanija kad je u pitanju proizvodnja naoružanja. Ova kompanija prometovala je u pola godine čak 42,1 milion maraka, čime je, u odnosu na prvi kvartal, udvostručila rezultate.

Zatim slijede “Unis Ginex” iz Goražda sa 21,3 miliona KM, dok su u top pet još i vogošćanski “Pretis” sa prometovanih 18,8 miliona KM, “Pobjeda Rudet” sa 9,4 miliona KM, BNT Novi Travnik sa 7,3 miliona KM te “Pobjeda Tehnology” s ostvarenih 5,8 miliona KM.

I bugojanski “Binas” ostvario je solidne rezultate. Ova firma je u pola godine prometovala 2,9 miliona KM, a “Vitezit”, koji je prije godinu bio u stečaju i prošle godine ostvario minus, prometovao je čak 1,1 milion KM. “Zrak” Sarajevo prometovao je 1.032.486 KM, a TRZ Hadžići 274.881 KM.

Kad je u pitanju planirana proizvodnja za 2018. godinu, najviše se, ipak, očekuje od “Igmana”, i to 128.174.605 KM, a od “Unis Ginexa” 47 miliona KM.

Kičma privrede

Nermin Džindić, ministar energije u Vladi Federacije, rekao je za “Avaz” da “ovi rezultati pokazuju da radimo ispravno i da smo na pravom putu”.
- Ovo je dokaz da je namjenska industrija postala kičma naše privrede i sinonim za uspješnost – rekao nam je Džindić.
User avatar
Tony Soprano
Posts: 954
Joined: 21/01/2015 00:35
Location: Bada Bing

#7044 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Tony Soprano »

155_mm wrote:veoma zanimljiv tekst sa portala zurnal.
Fotografisali namjensku industriju i Ambasadu SAD-a: Špirić spasio srbijanske i ruske obavještajce koji su špijunirali u BiH



Objavljeno: 12.09.2018. u 17:22h
Objavom dokumenata o akciji „Ušće“, Nikola Špirić upozorio vojnog obavještajca Nenada Dubovca da prekine tajnu srbijansko-rusku akciju u BiH. Vrbovani saradnici majora Dubovca fotografisali kompanije namjenske industrije i Ambasadu SAD-a u Sarajevu

Piše: Avdo Avdić

O njegovim koruptivnim poslovima se, manje-više, sve zna. Ali o paraobavještajnim poslovima Nikole Špirića, koji je preksinoć završio na crnoj listi SAD-a, u javnosti se do sada baš i nije govorilo. Žurnal, stoga, razotkriva i ono drugo, špijunsko lice Nikole Špirića.

Ovaj državni zastupnik sa crne američke liste spriječio je bosanskohercegovačke sigurnosne službe da uhapse srbijanske i proruske obavještajce koji su 2016. godine vrbovali dvojicu bh. državljana da za potrebe Vojnobezbjednosne agencije Republike Srbije fotografišu strateške objekte u Federaciji BiH, među kojima su fabrike za proizvodnju oružja, te Ambasada SAD-a u Sarajevu.

OPERACIJA UŠĆE

U pitanju je operacija“Ušće“, u okviru koje su službenici OSA-e pratili srbijanskog vojnog obavještajca Nenada Dubovca, koji je početkom 2016. godine na teritoriji BiH vrbovao jednog bh. carinika, te jednog službenika OSA-e da za potrebe Srbije i Rusije identifikuju i fotografišu strateške objekte u BiH. Major Dubovac je, prema informacijama Žurnala, svoje bh. saradnike vodio i u Gornji Milanovac na sastanke sa ruskim obavještajcima, gdje su im obećavali novac za usluge.

S obzirom na to da bi ova kontraobavještajna akcija dokazala srbijanski i ruski obavještajni atak na BiH, reagirali su kadrovi bliski Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću. Tako je 17. jula 2016. godine službenik OSA-e Dragan Savić ukrao i isprintao plan OSA-ine kontraobavještajne akcije. Savić je bio vozač Riste Zarića, bivšeg zamjenika direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, koji danas obavlja funkciju savjetnika za sigurnost u institucijama Republike Srpske.

Nakon što je preuzeo dokumente od svog vozača, Zarić je otišao u jedan ugostiteljski objekat u Istočnom Sarajevu, gdje se sreo sa Nikolom Špirićem, tadašnjim predsjednikom parlamentarne Komisije za nadzor nad radom OSA-e. Poslije toga, Zarić je u istom objektu imao nekoliko sastanaka sa Špirićem o temi „Ušće“, što dokazuje i ova fotografija na kojoj su uslikani zajedno sa Božidarom Grahovcem, također službenikom OSA-e.

Dokumente koje je dobio od Riste Zarića, Špirić je predao Nenadu Stevandiću, koji je krajem decembra 2016. godine održao konferenciju za medije na kojoj je otkrio detalje u vezi sa ovom akcijom, optuživši bh zvaničnike da su pratili srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića. Kontraobavještajna akcija Ušće morala je biti prekinuta, a srbijanski obavještajci koji su djelovali na teritoriji BiH su pobjegli.

Tada na scenu ponovo stupa Nikola Špirić. Saziva sjednicu Komisije za nadzor nad OSA-om, na kojoj zajedno sa kadrovima HDZ-a BiH i liderom SBB-a Fahrudinom Radončićem vrši pritisak na čelnike Obavještajno sigurnosne agencije BiH. Istovremeno, OSA identifikuje Zarićevog vozača Dragana Savića kao osobu koja je ukrala povjerljive dokumente i obavještava Tužilaštvo BiH.

DAMIR BEVANDA

Od tada je prošlo 18 mjeseci, a vršiteljica dužnosti glavne državne tužiteljice Gordana Tadić nije poduzela ništa da se procesuira osoba koja je učestvovala u otkivanju tajne operacije bh. sigurnosnih službi.

Gordana Tadić je, kako smo već objavljivali, bliska rodica Mije Krešića, zamjenika ministra sigurnosti BiH, koji je član HNS-ovog Odbora za sigurnost. Član tog odbora je i Damir Bevanda, glavni inspektor OSA-e koji je na tu poziciju imenovan na prijedlog Dragana Čovića.

O Bevandinim vezama sa HDZ-om BiH svjedoči i ova fotografija nastala na manifestaciji povodom godišnjice „Herceg-Bosne“, kojoj je prisustvovao ovaj službenik OSA-e. Upravo je Damir Bevanda bio jedan od Špirićevih saradnika.

On je, naime, u nekoliko navrata, u skladu sa političkim dogovorom Dodik- Čović, slao prijave Komisiji za nadzor nad radom OSA-e. Jedna od tih prijava se odnosila i na operaciju Ušće. Nakon što je pristigla prijava, Špirić, kako smo tada razotkrili na Žurnalu, mimo stava Komisije, „ovlašćuje Damira Bevandu da istraži da li su u skladu sa propisima zavedeni dokumenti u operaciji Ušće“.

Kada je Žurnal dokumentovao Špirićeve krivotvorene zaključke, Predstavnički dom BiH pokrenuo je inicijativu za njegovu smjenu. Uslijedio je hitan sastanak Dodika i Čovića u Mostaru, na kojem je bilo razgovora operaciji Ušće. Data je podrška Nikoli Špiriću, no glasovi SNSD-a i HDZ-a nisu bili dovoljni da spase Nikolu Špirića od smjene.

ALEKSANDAR ŠPIRIĆ

On, međutim, ni tada ne prestaje sa paraobavještajnim aktivnostima. Njegov sin Aleksandar, koji je godinama bio OSA-in službenik u Ambasadi BiH u Beogradu, prebačen je u Banja Luku. Iako je, prema pravilima službe, Aleksandar Špirić morao imati posebne dozvole za napuštanje BiH, on je posljednjih mjeseci redovno odlazio u Beograd gdje je imao sastanke sa pripadnicima srbijanskih i ruskih obavještajnih službi. Dio povjerljivih podataka obezbjeđivao mu je i otac Nikola, a zauzvrat su, prema informacijama Žurnala, Špirići primali i novac kojim posljednjih dana nastoje kupiti glasače.

Podsjećamo, vlasti SAD-a stavile su Nikolu Špirića i članove njegove porodice na crnu listu zbog korupcije i zbog „ometanja javnih procesa tokom svog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH“.

(zurnal.info)
http://www.zurnal.info/novost/21416/spi ... rali-u-bih

sama cinjenica da se srbijanske i ruske obavjestajne sluzbe interesuju za bh. namjensku industriju pokazuje da se tu radi na interesantnim stvarima. i to toliko interesantnim da se pokrecu ovakve obavjestajne akcije.

imam osjecaj da samohodna haubica nije sve na cemu se radi kada su u pitanju razvojni projekti namjenske industrije ima tu izgleda jos toga interesantnog. cisto sumnjam da se zbog proizvodnje municije, upaljaca i kapisli i slicnog ovakve akcije rizikuju.
Da se ovo desilo u USA, sad bi ga vec "umivali" u Guantanamu.
User avatar
atmel
Posts: 1658
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#7045 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by atmel »

Zanimljivo kako su pro-bosanska politika i mediji pasivni. Nikakve osude prema Špiriću i kompaniji. Da je ovakvo nešto uradio neki bošnjački političar sasulo bi se drvlje i kamenje iz RTS-a. Pola dnevnika na RTS-u bi posvetili tome.
Last edited by atmel on 15/09/2018 20:51, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7046 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

BMX1977 wrote: Zar mi nismo mali Izrael na balkanu protiv sirenje Ruskih interesa? Za ocekivati bi bilo da nas oni kranu naoruzavati jace.
Jesmo kazu da ce nam donirati nosac aviona
:lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7047 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Sve dok imamo ovakvu armiju nema razloga za brigu
Pripadnik Oružanih snaga BiH Nikola Dimitrić veličao ratne zločince Karadžića i Mladića
http://www.klix.ba/clanak/180915018
Image
Image
Prep’o se je disciplinske. Prije pet minuta
Image
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7048 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Pjesadija os bih je nebitan factor. Ukupno 9000 dusha. Bitan factor je vojna industrija i mogucnost da se izvrsi mobilizacija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7049 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Nije ti palo na pamet koliku stetu oni mogu naciniti u prvim trenutcima nekog eventualnog sukoba?
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7050 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by animus »

insomnia78 wrote:Nije ti palo na pamet koliku stetu oni mogu naciniti u prvim trenutcima nekog eventualnog sukoba?
Kakvu stetu kad nisu ni blizu nijednog vojnog kompleksa. Jedino mogu prisvojiti eventualno neko skladiste sto im je pod kontrolom. A i tada je moguce bombardovanje nato snaga. Prosla su vremena kad su oni mogli nešto.
Post Reply