BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#15451 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by bingov buraz »

Pičkin dim za šarca iz garaže Ljubomira Šarca :lol:
Maliodmene
Posts: 2198
Joined: 10/01/2020 13:36

#15452 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Da se ne lazemo, samo Igman i ona firma iz Gorazda sto je proizvela puske lice na moderne firme iz namjenske industrije. Malo modernizacije ne bi skodilo ni ostalim firmama, prije svega pregledne web stranice i katalozi. Mislim sramota je da u 21 vijeku vecina firmi iz namjenske industrije nema web stranice, ili ne rade. To je prvi minus, a od marketinga sve i pocinje.
User avatar
zigubigule
Posts: 609
Joined: 03/08/2016 00:26

#15453 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigubigule »

@Guadalajara

Steta da te brat ne pohvali kad si se potrudio :thumbup: :bih:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15454 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

A nema rata bez Turaka..Evo i oni imaju ovu masinu. :lol:



Bosniak_WarriorX
Posts: 133
Joined: 02/05/2020 14:45

#15455 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosniak_WarriorX »

Image
I CNT pokrenuo prvi projekat ne znam da li ovo ima veze sa namjenskom i dronovima ali treba podijelit sa vama ovo
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#15456 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

Guadalajara wrote: 01/11/2021 22:10

wooow! A da ti zadrzis sugestiju za sebe? Meni ona ne treba jer znam mnogo vise od tebe :bih:

Niko ne kaže da je negdje bajno. To si ti negdje procitao pa meni imputiras...Taj sto je sranja pravio nije vise na poziciji direktora.


Suština je u tome da ti, u stvari, ne znaš ništa. Sve vezano za tebe su proizvoljne insinuacije i nagađanja.

Oni koji su upućeni u namjensku industriju vrlo dobro znaju da se snaga te industrije prezentuje - na najbolji mogući način - po svijetskim sajmovima.

Naša namjenska industrija u tom pogledu debelo kaska za ostatkom svijeta, a medijska i internet prezentacija joj je ravna nuli.

To su fakti, a ne tvoje inžinjerske sposobnosti prepoznavanja CNC mašina po YouTube.

Mi imamo samo dvije fabrike za koje možemo reći kako prezentuju NI u punom kapacitetu - Igman i Gineks. BNT nema plače za modernizacijom.

Stvarno čovjek mora biti naivan pa povjerovati u tvoje teorije o tajnosti, i to u zemlji u kojoj je NATO svaku zemunicu iz rata mapirao, a da nema saznanja o razvoju njene NI. Smiješan si...Furaj raju onako k'o Bakir. :lol:
adugir
Posts: 39
Joined: 26/05/2021 23:04

#15458 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by adugir »

Bosniak_WarriorX wrote: 02/11/2021 07:46 Image
I CNT pokrenuo prvi projekat ne znam da li ovo ima veze sa namjenskom i dronovima ali treba podijelit sa vama ovo


Ma ovo ce neko iskoristiti kao doktorski rad koji nema nikakve veze sa namjenskom samo koriste nenamjenski resurse
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15459 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Škobo Habu wrote: 02/11/2021 07:51
Guadalajara wrote: 01/11/2021 22:10

wooow! A da ti zadrzis sugestiju za sebe? Meni ona ne treba jer znam mnogo vise od tebe :bih:

Niko ne kaže da je negdje bajno. To si ti negdje procitao pa meni imputiras...Taj sto je sranja pravio nije vise na poziciji direktora.


Suština je u tome da ti, u stvari, ne znaš ništa. Sve vezano za tebe su proizvoljne insinuacije i nagađanja.

Oni koji su upućeni u namjensku industriju vrlo dobro znaju da se snaga te industrije prezentuje - na najbolji mogući način - po svijetskim sajmovima.

Naša namjenska industrija u tom pogledu debelo kaska za ostatkom svijeta, a medijska i internet prezentacija joj je ravna nuli.

To su fakti, a ne tvoje inžinjerske sposobnosti prepoznavanja CNC mašina po YouTube.

Mi imamo samo dvije fabrike za koje možemo reći kako prezentuju NI u punom kapacitetu - Igman i Gineks. BNT nema plače za modernizacijom.

Stvarno čovjek mora biti naivan pa povjerovati u tvoje teorije o tajnosti, i to u zemlji u kojoj je NATO svaku zemunicu iz rata mapirao, a da nema saznanja o razvoju njene NI. Smiješan si...Furaj raju onako k'o Bakir. :lol:
Suština je u tome da ja znam koje su ključne tehnologije potrebne za proizvodnju naoružanja i municije. Ti o tome pojma nemaš, tako da te mogu ispreskakati kako hocu, k'o blecka.

Snaga vojne industrije prezentuje se instaliranim industrijskim kapacitetima i na vojnim poligonima. Snaga i moc je kad se kljucne proizvodne operacije samostalno obavljaju i kad se ne ovisi od trecih lica i firmi. Ti ko laik bi to trebao da znas, ali obzirom da ne znas nista vezano za postupke, tehnike i tehonologije mozes samo da kmecis, jecis i stenjes. :lol:

Vezano za medije, ne znam da pitamo Vucica. On ima iskustva sa poklapanjem medija.

Fakt je da mi danas imamo tri fabrike pjesadijskog naoruzanja sa svim kljucnim i naprednim tehnologijama i masinama. Od Igmana u Konjicu, AC Unitija u Gorazdu koji ima fabriku od 10.000 m2, pa sve do novog pogona u Novom Travniku u firmi BNT-TMiH.

Kad znas koja je za sta tehnologija, sto ne napises. Nemoj da te ja ubijam u pojam. Sto ne demistifikova sta se za sta koristi. A da boško buha ne zna nista oko industrije.

I da ne radi se o nikakvim teorijama o tajnosti. Ljudi sute, rade i kupuju nove masine, zaposljavaju nove radnike. Ne iskacu iz pastete kao kod ovih preko Drine.

Meni je zanimljiva cinjenica da je NATO/EUFOR bio na prezentaciji novog rucnog bacaca u Tehnickom remontnom zavodu u Hadzicima. I hop...prvi kupac NATO clanica Slovacka. Sasvim slucajno su i bili na prezentaciji prototipa novog automatskog bacaca granata MK19. Sasvim slucajno su bili u BNT-u, Igmanu...Kao ono malo...malo...poslije toga...BNT proizvodi novi minobacac povecanog dometa...malo malo...hop...prvi prototip nove samohodne haubice...Pa onda u Igmanu...Prvo pogon za pistoljsku municiju sa godisnjim kapacitetom od 50 miliona komada municije...pa onda pogon za pjesadijsko naoruzanje....pa hop...novi pogon za puscanu municiju 7.62s agodisnjim kapacitetm od 50 miliona...

:bih: :D
Maliodmene
Posts: 2198
Joined: 10/01/2020 13:36

#15460 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

@Guadalajara

Al i dalje stoji da te firme nemaju web sajtove i kataloge kako nalikuje u 21 vijeku. Moras se sloziti da je to veliki minus.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#15461 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Ova "roba" se ne kupuje preko web sajtova, niti oni koji je kupuju svoju "pamet" skupljaju na web sajtovima. Potreba, tender, delegacija, prezentacija o kvaliteti na licu mjesta ili na poligonu, pregovori, dogovor, ugovor, isporuka. :wink:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15462 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Maliodmene wrote: 02/11/2021 14:01 @Guadalajara

Al i dalje stoji da te firme nemaju web sajtove i kataloge kako nalikuje u 21 vijeku. Moras se sloziti da je to veliki minus.
Jastaje minus. Ali te web stranice uglavnom posjecuju civili, obicni ljudi. Dok oni koji hoce da kupe nesto angazuju strucnjake, koji ce bukvalno sve analizirati. Od proizvodnih kapaciteta, tehnologija, cijene, dobavljaca repromaterijala i slicno. Kad su malezijci kupovali municiju, dosli su njihovi strucnjaci i vojna lica i uzivo gledali kako se proizvodi municija, gdje su jos bili prisutni kad se testira na poligonu u areni.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#15463 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

Guadalajara wrote: 02/11/2021 12:53

Suština je u tome da ja znam koje su ključne tehnologije potrebne za proizvodnju naoružanja i municije. Ti o tome pojma nemaš, tako da te mogu ispreskakati kako hocu, k'o blecka.

Snaga vojne industrije prezentuje se instaliranim industrijskim kapacitetima i na vojnim poligonima. Snaga i moc je kad se kljucne proizvodne operacije samostalno obavljaju i kad se ne ovisi od trecih lica i firmi. Ti ko laik bi to trebao da znas, ali obzirom da ne znas nista vezano za postupke, tehnike i tehonologije mozes samo da kmecis, jecis i stenjes. :lol:

Vezano za medije, ne znam da pitamo Vucica. On ima iskustva sa poklapanjem medija.

Fakt je da mi danas imamo tri fabrike pjesadijskog naoruzanja sa svim kljucnim i naprednim tehnologijama i masinama. Od Igmana u Konjicu, AC Unitija u Gorazdu koji ima fabriku od 10.000 m2, pa sve do novog pogona u Novom Travniku u firmi BNT-TMiH.

Kad znas koja je za sta tehnologija, sto ne napises. Nemoj da te ja ubijam u pojam. Sto ne demistifikova sta se za sta koristi. A da boško buha ne zna nista oko industrije.

I da ne radi se o nikakvim teorijama o tajnosti. Ljudi sute, rade i kupuju nove masine, zaposljavaju nove radnike. Ne iskacu iz pastete kao kod ovih preko Drine.

Meni je zanimljiva cinjenica da je NATO/EUFOR bio na prezentaciji novog rucnog bacaca u Tehnickom remontnom zavodu u Hadzicima. I hop...prvi kupac NATO clanica Slovacka. Sasvim slucajno su i bili na prezentaciji prototipa novog automatskog bacaca granata MK19. Sasvim slucajno su bili u BNT-u, Igmanu...Kao ono malo...malo...poslije toga...BNT proizvodi novi minobacac povecanog dometa...malo malo...hop...prvi prototip nove samohodne haubice...Pa onda u Igmanu...Prvo pogon za pistoljsku municiju sa godisnjim kapacitetom od 50 miliona komada municije...pa onda pogon za pjesadijsko naoruzanje....pa hop...novi pogon za puscanu municiju 7.62s agodisnjim kapacitetm od 50 miliona...

:bih: :D
Ja za sebe ne tvrdim da sam stručnjak za Namjensku industiju, niti se na ovoj temi puno bakćem njome.

No, ono što sam upratio, sa vremena na vrijeme, jeste da ti ovdje vodiš glavnu riječ. Pumpaš uspjehe do maksimuma, a u realnosti sve mršava dvojka.

Niko tebi ne spori uspjeh NI u proizvodnji pušaka, municije ili novog RPG-a, već lupetanja tipa izgradnje fabrike u Živinicama o kojoj ništa ne znamo, a ne znamo iz razloga što nije ni formalno-pravno započeta, ali ti od toga dižeš famu.

Moglo bi se taksativno nastaviti dalje po pitanju takvih "projekata", ali je to čisto gubljenje vremena...
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#15464 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

archi_a wrote: 02/11/2021 14:34 Ova "roba" se ne kupuje preko web sajtova, niti oni koji je kupuju svoju "pamet" skupljaju na web sajtovima. Potreba, tender, delegacija, prezentacija o kvaliteti na licu mjesta ili na poligonu, pregovori, dogovor, ugovor, isporuka. :wink:
Ti očigledno ne znaš ništa o web marketingu i oglašavanju. :roll:

Web marketing je standard u bilo kojoj industriji, pa tako i u NI. To ti je, blago rečeno, lična karta firme.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#15465 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Škobo Habu wrote: 02/11/2021 14:58
archi_a wrote: 02/11/2021 14:34 Ova "roba" se ne kupuje preko web sajtova, niti oni koji je kupuju svoju "pamet" skupljaju na web sajtovima. Potreba, tender, delegacija, prezentacija o kvaliteti na licu mjesta ili na poligonu, pregovori, dogovor, ugovor, isporuka. :wink:
Ti očigledno ne znaš ništa o web marketingu i oglašavanju. :roll:

Web marketing je standard u bilo kojoj industriji, pa tako i u NI. To ti je, blago rečeno, lična karta firme.
Za web stranice, osim Igmana sve ostalo realno katastrofa. Bez obzira sto se promet ne odvija preko weba, svaka ozbiljna firma mora da ima dobru stranicu. Sramota je da jedan Pretis nema nikakvu web prezentaciju, a obrću tolike pare.
Maliodmene
Posts: 2198
Joined: 10/01/2020 13:36

#15466 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Jedine dvije koje prate moderne tokove

AC Unity Goražde
http://www.ac-unity.com/

Igman Konjic
https://www.igman.co.ba/index.php
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#15467 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Ja za sebe ne tvrdim da sam stručnjak za Namjensku industiju, niti se na ovoj temi puno bakćem njome.

No, ono što sam upratio, sa vremena na vrijeme, jeste da ti ovdje vodiš glavnu riječ. Pumpaš uspjehe do maksimuma, a u realnosti sve mršava dvojka.

Niko tebi ne spori uspjeh NI u proizvodnji pušaka, municije ili novog RPG-a, već lupetanja tipa izgradnje fabrike u Živinicama o kojoj ništa ne znamo, a ne znamo iz razloga što nije ni formalno-pravno započeta, ali ti od toga dižeš famu.

Moglo bi se taksativno nastaviti dalje po pitanju takvih "projekata", ali je to čisto gubljenje vremena...
Ko kaže da nije započela :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15468 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Škobo Habu wrote: 02/11/2021 14:55
Guadalajara wrote: 02/11/2021 12:53

Suština je u tome da ja znam koje su ključne tehnologije potrebne za proizvodnju naoružanja i municije. Ti o tome pojma nemaš, tako da te mogu ispreskakati kako hocu, k'o blecka.

Snaga vojne industrije prezentuje se instaliranim industrijskim kapacitetima i na vojnim poligonima. Snaga i moc je kad se kljucne proizvodne operacije samostalno obavljaju i kad se ne ovisi od trecih lica i firmi. Ti ko laik bi to trebao da znas, ali obzirom da ne znas nista vezano za postupke, tehnike i tehonologije mozes samo da kmecis, jecis i stenjes. :lol:

Vezano za medije, ne znam da pitamo Vucica. On ima iskustva sa poklapanjem medija.

Fakt je da mi danas imamo tri fabrike pjesadijskog naoruzanja sa svim kljucnim i naprednim tehnologijama i masinama. Od Igmana u Konjicu, AC Unitija u Gorazdu koji ima fabriku od 10.000 m2, pa sve do novog pogona u Novom Travniku u firmi BNT-TMiH.

Kad znas koja je za sta tehnologija, sto ne napises. Nemoj da te ja ubijam u pojam. Sto ne demistifikova sta se za sta koristi. A da boško buha ne zna nista oko industrije.

I da ne radi se o nikakvim teorijama o tajnosti. Ljudi sute, rade i kupuju nove masine, zaposljavaju nove radnike. Ne iskacu iz pastete kao kod ovih preko Drine.

Meni je zanimljiva cinjenica da je NATO/EUFOR bio na prezentaciji novog rucnog bacaca u Tehnickom remontnom zavodu u Hadzicima. I hop...prvi kupac NATO clanica Slovacka. Sasvim slucajno su i bili na prezentaciji prototipa novog automatskog bacaca granata MK19. Sasvim slucajno su bili u BNT-u, Igmanu...Kao ono malo...malo...poslije toga...BNT proizvodi novi minobacac povecanog dometa...malo malo...hop...prvi prototip nove samohodne haubice...Pa onda u Igmanu...Prvo pogon za pistoljsku municiju sa godisnjim kapacitetom od 50 miliona komada municije...pa onda pogon za pjesadijsko naoruzanje....pa hop...novi pogon za puscanu municiju 7.62s agodisnjim kapacitetm od 50 miliona...

:bih: :D
Ja za sebe ne tvrdim da sam stručnjak za Namjensku industiju, niti se na ovoj temi puno bakćem njome.

No, ono što sam upratio, sa vremena na vrijeme, jeste da ti ovdje vodiš glavnu riječ kada je o tome riječ. Pumpaš uspjehe do maksimuma, a u realnosti sve mršava dvojka.

Niko tebi ne spori uspjeh NI u proizvodnji pušaka, municije ili novog RPG-a, već lupetanja tipa izgradnje fabrike u Živinicama o kojoj ništa ne znamo, a ne znamo iz razloga što nije ni formalno-pravno započeta, ali ti od toga dižeš famu.

Moglo bi se taksativno nastaviti dalje po pitanju takvih "projekata", ali je to čisto gubljenje vremena...
Kontradiktoran si i sam svoje tvrdnje pobijas.

Kad kazes da nisi strucnjak, i da se puno ne bakces ovom temom jer te ne interesuje i ne zanima. Kako mislis da si kompetentan i relevantan da bilo sta ocjenjujes na ovoj temi ? Ja tebe samo znam kao trola sa podforuma Politika. Da li je to pozadina tvojeg ucesca na ovoj temi ?

Dodjes na temu o kojoj veze sa vezom nemas i nekakvom seljackom pricom ulazis u diskusiju sa mnom koji sam redovan ucesnik na ovoj temi. Znaci klosarluk nevidjeni.

Formalno-pravno nigdje nisu mnogi projekti u oblasti vojne industrije spomenuti i definisani. Pa smo ostali zateceni odakle sad da vlada FBiH hoce da proizvodi automatsku pusku AKM u kalibru 7.62, a prije nje AC Unity zapoceo proizvodnju pjesadijkog naoruzanja. Konkretno prvo su serijski proizveli automat u kalibru od 9mm i jos ga izvezli u Austriju, jos nasa policija MUP, kupio odredjen broj automata. A niko nista to nije spomenuo u nekakvim razvojnim planovima, strategijama, elaboratima i slicno.

Stvar je u tome da vlada FBiH moze da definise planove i strategije samo za firme u vecinskom drzavnom vlasnistvu. To sto privatne firme trenutno proizvode, sta ce u buducnosti da proizvode, to je apsolutna njihova stvar, sa kojim vlada FBiH nema nikakve veze, osim ako treba da finansijski pomogne da nabave neku dodatnu kljucnu masinu i tehnologiju i da jos ljudi zaposle.

Vezano za firmu u Zivinicama, koja i cija strana firma ce da investira vlastiti kapital, da kupi masine, zemljiste, hale, na kakvim projektima rade. To je privatna stvar investitora sa kojom vlada nema nikakve veze. Jedino opstinski i kantonalni nivo moze da pomogne oko zemljista, cijene, infrastrukture. Znaci lokalna i privatna stvar. Isto kao sto je lokalna/opstinska, kantonalna stvar bilo i pitanje oko zemljista i hala u BPK vezano za firmu Bekto Precisa ili danas AC Unity u Vitkovicima u Gorazdu gdje su dobili dozvolu za koristenje zemljiste i hale u industrijskoj zoni.

Nismo se ni zagrijali oko diskusije i teme, a ti vec bjezis. :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15469 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

anelsol wrote: 02/11/2021 15:17
Škobo Habu wrote: 02/11/2021 14:58

Ti očigledno ne znaš ništa o web marketingu i oglašavanju. :roll:

Web marketing je standard u bilo kojoj industriji, pa tako i u NI. To ti je, blago rečeno, lična karta firme.
Za web stranice, osim Igmana sve ostalo realno katastrofa. Bez obzira sto se promet ne odvija preko weba, svaka ozbiljna firma mora da ima dobru stranicu. Sramota je da jedan Pretis nema nikakvu web prezentaciju, a obrću tolike pare.
Nije to samo web u pitanju. Vec kompletna prezenatacija firme i industrije. Od strucnog teksta, informacija, slika, video prezentacije, tehnologija, masina, industrijskih kapaciteta, procesa proizvodnje, poslovnih partnera, referenci itd...I ovo je bitnije konkretno za firme koje posluju na civilnom trzistu.
Maliodmene
Posts: 2198
Joined: 10/01/2020 13:36

#15470 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Guadalajara wrote: 02/11/2021 16:01
anelsol wrote: 02/11/2021 15:17

Za web stranice, osim Igmana sve ostalo realno katastrofa. Bez obzira sto se promet ne odvija preko weba, svaka ozbiljna firma mora da ima dobru stranicu. Sramota je da jedan Pretis nema nikakvu web prezentaciju, a obrću tolike pare.
Nije to samo web u pitanju. Vec kompletna prezenatacija firme i industrije. Od strucnog teksta, informacija, slika, video prezentacije, tehnologija, masina, industrijskih kapaciteta, procesa proizvodnje, poslovnih partnera, referenci itd...I ovo je bitnije konkretno za firme koje posluju na civilnom trzistu.
Zato sam gore i ostavio linkove AC Unitya i Igmana, mislim da jedine imaju sve to obuhvaceno sto si ti napiso.
Bosniak_WarriorX
Posts: 133
Joined: 02/05/2020 14:45

#15471 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosniak_WarriorX »

http://igman.co.ba/post.php?id=13&lang=bos
Ovdje kako pise krenula je instalacija novog pogona za 7.62 :bih:
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#15472 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Džafke u Azerbejdžanu, Bake kod kuma u Turskoj. Da su i za šta sposobni mogao bi čovjek špekulirati šta ali eto...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15473 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Sta kaze...210 miliona komada...



pa jos 50 miliona komada 7.62x51



Znaci 260 miliona komada godisnje. To je mjesecno 21.6 milion mjesecno. Dovoljno za duple borbene komplete za 70-tak hiljada vojnika. :D
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#15474 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Guadalajara wrote: 02/11/2021 20:49 Sta kaze...210 miliona komada...



pa jos 50 miliona komada 7.62x51



Znaci 260 miliona komada godisnje. To je mjesecno 21.6 milion mjesecno. Dovoljno za duple borbene komplete za 70-tak hiljada vojnika. :D
210 sa ili bez nove linije?

Evo jedan fun fact: "Citava vojna industrija Bosne i Hercegovine je za vrijeme rata, u posljednje 2 godine, uspjela dopremiti 100 miliona metaka svojim braniteljima."
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15475 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

GOLDZEN wrote: 02/11/2021 21:20
Guadalajara wrote: 02/11/2021 20:49 Sta kaze...210 miliona komada...



pa jos 50 miliona komada 7.62x51



Znaci 260 miliona komada godisnje. To je mjesecno 21.6 milion mjesecno. Dovoljno za duple borbene komplete za 70-tak hiljada vojnika. :D
210 sa ili bez nove linije?

Evo jedan fun fact: "Citava vojna industrija Bosne i Hercegovine je za vrijeme rata, u posljednje 2 godine, uspjela dopremiti 100 miliona metaka svojim braniteljima."
Bez nove linije.
Bio je kapacitet 140 miliona.
Pa su instalirali nove kompresore i uveli treću smjenu za uska grla.
Pa onda linija za 9mm sa kapacitetom od 50 miliona.
I sad nova od 7.62x51 sa kapacitetom od 50 miliona.

Znaci 100 miliona sad ide za oko 5 mjeseci. :D
Post Reply