Referendumi - All about

Post Reply
King_1
Posts: 96
Joined: 31/01/2010 18:53

#276 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by King_1 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Irelevantno prije ili poslije oktobra. Jedan referendum sa sobom nosi kao odgovor i drugi referendum na suprotnoj strani i gdje smo onda? O.K, ocito nismo nista naucili iz proslih vremena ali me fascinira to srljanje rezima u BL. Ta prica o tehnickom zakonu, bla, bla, bla je zaista naivna.
Pa jesi ti pročitao zakon. Zakon je samo tehničke prirode tj. propisuje na koji se način sprovodi referendum. Zakon je donijet samo kako bi precizirao sprovođenje ustavnih odredbi Ustava Srpske.

Zakon ne propisuje nikakva prava, da li RS ima pravo na referendum ili ne, to je pravo dato u njenom Ustavu. Zakon i nije bio potreban, bio je samo potreban da bi se tačnije utvrdilo sprovođenje.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#277 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Toto »

Bosnolog wrote:
King_1 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Daj covjece idi na forum Istocnog Sarajeva pa tamo pricaj price za malu djecu.
A je l' ti misliš da će Srpska prije oktobra raspisati referendum o nezavisnosti?
Izgleda da ce genocidni brlog dozivjeti sudbinu Marticeve RSK a Milokradova vlada zavrsiti u egzilu negdje u Vojvodini,...sve ide svojim putem samo da pozure sa bleberendumom o samounistenju :mrgreen:
nece ni u Vojvodini ...slace ih na Kosovo da obnove krv iznad Ibra...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#278 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

King_1 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Irelevantno prije ili poslije oktobra. Jedan referendum sa sobom nosi kao odgovor i drugi referendum na suprotnoj strani i gdje smo onda? O.K, ocito nismo nista naucili iz proslih vremena ali me fascinira to srljanje rezima u BL. Ta prica o tehnickom zakonu, bla, bla, bla je zaista naivna.
Pa jesi ti pročitao zakon. Zakon je samo tehničke prirode tj. propisuje na koji se način sprovodi referendum. Zakon je donijet samo kako bi precizirao sprovođenje ustavnih odredbi Ustava Srpske.

Zakon ne propisuje nikakva prava, da li RS ima pravo na referendum ili ne, to je pravo dato u njenom Ustavu. Zakon i nije bio potreban, bio je samo potreban da bi se tačnije utvrdilo sprovođenje.
Prava nisu neogranicena vec se pruzaju dotle dok ne ugroze prava drugih. Opet ti kazem ta prica o tehnickom zakonu je dosta naivna da bi bila istinita. Hipoteticki govoreci mene i tebe na distanci drzi samo mirovni sporazum da ponovo ne uzememo puske u ruke, a prica o referendumu ne ide u istu recenicu sa Dejtonom.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 10/02/2010 22:37, edited 1 time in total.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#279 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Bosnolog »

Toto wrote:
Bosnolog wrote:
King_1 wrote:
A je l' ti misliš da će Srpska prije oktobra raspisati referendum o nezavisnosti?
Izgleda da ce genocidni brlog dozivjeti sudbinu Marticeve RSK a Milokradova vlada zavrsiti u egzilu negdje u Vojvodini,...sve ide svojim putem samo da pozure sa bleberendumom o samounistenju :mrgreen:
nece ni u Vojvodini ...slace ih na Kosovo da obnove krv iznad Ibra...
Toto!!!!!!
Jug Srbije je odavno preuzet od strane Albanaca,sve do Nisa,....dzaba vojna baza Jug to je samo psiholoska laza kada je okruzena Albancima,to ce se sve spojiti sa Tuta Bugarinom ,....a herojski kosovski boj ce se spominjati samo uz gusle i brlju kao dio opjevavanja nekadasnjih nebeskih junaka u herojskoj boju protiv Turaka,......

Stoga ja ipak tipujem da ce Vojvodina biti prvi izbor egzila a i Dedinje je blize Mile je to planski rijesio ,......Kosovo su odavno zamijenili za patike,..... :mrgreen:
User avatar
vee-jay
Posts: 8754
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#280 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by vee-jay »

nego jel mere neko reci, sta ono Kvisko i Inglish hodaju po Sarajevu i pricaju sa svim pederacijskim strankama? o cemu bi moglo biti rijec?

jel' to nesto kao: smirite se i ne pravite nikakve gluposti, mi cemo to sve rijesiti. :D
ili
sta da radimo ljudi? s*eba nas Mile a mi mislili nece on :D :D

i sta im onda ti iz pederacije odgovaraju :? :-)
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić primio je danas ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u BiH Charlesa Englisha.
Razmijenjena su mišljenja o situaciji na Bliskom istoku i njegovom širem regionu.
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#281 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

test01 wrote:ne moze njih niko sprijeciti da proglase nezavisnost, pa imaju svoju skupstinu i vladu, mogu radit sta hoce.
To je krsenje mirovnog sporazuma, a krsenjem se mirovnog sporazuma vracamo u ratno stanje. Pa ako je velikosrpski faktor raspolozen da ratuje, neka proglasi nezavisnost.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#282 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vee-jay wrote:nego jel mere neko reci, sta ono Kvisko i Inglish hodaju po Sarajevu i pricaju sa svim pederacijskim strankama? o cemu bi moglo biti rijec?

jel' to nesto kao: smirite se i ne pravite nikakve gluposti, mi cemo to sve rijesiti. :D
ili
sta da radimo ljudi? s*eba nas Mile a mi mislili nece on :D :D

i sta im onda ti iz pederacije odgovaraju :? :-)
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić primio je danas ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u BiH Charlesa Englisha.
Razmijenjena su mišljenja o situaciji na Bliskom istoku i njegovom širem regionu.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ne bih se iznenadio da lobiraju za Dodika i da govore kao nije to nista, ne smije Mile raspisati referendum to je samo bezveze (tehnicki) zakon. Evo progutajte ovu gorku pilulu (zakon o referendumu) i sutra (malo sutra) cete dobiti da mozete slobodno bez viza otici do Beca i Trsta u soping. :-?
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#283 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by mBosnjak »

damir_m wrote:
King_1 wrote:
damir_m wrote:
A sta su to Bosanci? Srbi?

Zans li ti uopste odakle Srbi u BiH? Da su se vecinom doselili iz Srbije? Znas li za postojanje Bosanske Drzave?
Bos. Muslimani nisu imali nacionalni preporod kao Srbi i Hrvati. Eto to ti je odgovor na tvoje pitanje. No isto tako je Bosnjak i Bosanac historijski terminus za stanovnike BiH. Srbi ako imaju bos. pasos u smislu drzave su Bosanci i sa tim pasosom su bosanci, no njihovo nacionalno porijeklo kao i mnogih Bosnjaka i Hrvata vuce iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske, i starosjedioca BiH. Ovdje je postojala i postoji drzava, sta tu nije jasno!? Zato se prica o etnickoj pripadnosti, a u narodu o nacionalnoj...

No tebi niko ne moze uzeti tvoje nacionalno porijeklo, no daj boze da ga znamo, jer vecina pojma nema ni ko je ni sta je, zato se covjek pita cemu toliki ponos, no u BiH si valjda Bosanac u terminologiji, a osjecaj se kako god hoces brate. Iako takav pogled nije privacen od strane Srba, no od normalnih sigurno jeste...
Nemojte mi govoriti o postojanju bosanske države i njenoj hiljadugodišnjoj državnosti. Ona je nije imala, šta je vama? Bila je banovina i kraljevina u srednjem vijeku i potpala pod tuđinsku vlast i nikada više do 1992. nije imala državnost. To su čiste gluposti.

Bosna u srednjem vijeku je bila naseljena Srbima i Hrvatima i nikakvim drugim narodima. Ja ne učim vašu istoriju da su postojali nekakvi Bošnjani kao starosedeoci Bosne itd.
ah onda dorbro, sve mi je jasno...
Srbi su u BiH dosli, naseli se, mozda ne u istocnim djelovima ciji su uvijek dio bili... Toliko!
A sta je to bila ideja Tvrtka? Bosna i Hercegovina. I eno sad ukuca na googl-u BiH drzava. Da, upravo tako...
U tursko doba BiH, a ne Hrvatska i Srbija, u austro-ugarsko ne Srbija, ne Hrvatska and fajnlii 1992 ne BiH nego Srbija...

eh volim samo reci da BiH nije srpska, i nece nikad biti!

Procitaj malo o Srbima u BiH i Hrvatskoj, odakle kako?
BiH najmanje veze ima sa Srbima i pravoslavnom crkvom!
A prije svega ne u Banja Luci, danasnjoj rezidenciji!
Drzava BiH se prostirala najvecim djelom u centralnoj BiH, istocna BiH je ukljucena prosirenjem...
Odakle Srbi u Krajini, u centralnoj Bosni....?

Ako trazis odgovore, citaj naucne radove, a ne neko banjalucko izdanje istorije BiH. Pa oni ce sutra reci da je RS uvijek postojala!
Nadji mi i jednu pravoslavnu crkvu u BiH prije 16. stoljeca?
Ti si vezan za propagandu doktora Seselja...

A tema je ukidanje Republike Srpske i zato nevidim sto o ovome diskutujete :run:
Last edited by mBosnjak on 12/02/2010 01:50, edited 1 time in total.
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#284 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by mBosnjak »

1gorstak wrote:
test01 wrote:ne moze njih niko sprijeciti da proglase nezavisnost, pa imaju svoju skupstinu i vladu, mogu radit sta hoce.
To je krsenje mirovnog sporazuma, a krsenjem se mirovnog sporazuma vracamo u ratno stanje. Pa ako je velikosrpski faktor raspolozen da ratuje, neka proglasi nezavisnost.

Nece vise biti ratova, ko ga zeli u kuci mu bio. Za sta je narod stradao? Svi se ko budale borili za neke ideale i zelje, dok su neki pokupili mast i sada zive ko bogovi.

Greska Alija je bila to sto je trazio da cijelo Sarajevo pripadne federaciji, zamislite da je Grbavica (Novo Sarajevo) ostalo u srpskim rukama. Tu bi i danas preko 100.000 Srba zivjelo, i prije ili kasnije bi svi pristali da BiH postane neka mala Juga. Ali sta se zapravo desava sada, svaki grad je etnicki cist, ljudi nemaju nikakav kontakt jedni sa drugima sto stvara probleme. A zamislite da je skupstina Republike Srpske u Novom Sarajevu, a odma preko puta federacije, pa to bi za ovoliko godina bi svi zajedno pili. Ali sada ima neka distanca izmedju srpske i federacije, banja luka - sarajevo, sto je problem po sebi. Lako je govoriti o drugima kada su stotine kilometara daleko.. lako je reci ukinimo srpsku kad znate da nema srba tu i srbima je lako reci ajmo idemo samostalno kada znaju da ste vi daleko..
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#285 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:
1gorstak wrote:
test01 wrote:ne moze njih niko sprijeciti da proglase nezavisnost, pa imaju svoju skupstinu i vladu, mogu radit sta hoce.
To je krsenje mirovnog sporazuma, a krsenjem se mirovnog sporazuma vracamo u ratno stanje. Pa ako je velikosrpski faktor raspolozen da ratuje, neka proglasi nezavisnost.
Nece vise biti ratova, ko ga zeli u kuci mu bio.
Nece biti rata ako ga velikosrbi ne izazovu. Rat ne zelim, ali druge zemlje nemam, pa zato ovu ne dam.
Greska Alija je bila to sto je trazio da cijelo Sarajevo pripadne federaciji, zamislite da je Grbavica (Novo Sarajevo) ostalo u srpskim rukama. Tu bi i danas preko 100.000 Srba zivjelo...
“Srpska strana u BiH, Predsjedništvo, Vlada, Savjet za nacionalnu bezbjednost koji smo formirali donijela je strateške prioritete srpskog naroda, odnosno strateške ciljeve srpskog naroda, od kojih je prvi strateški cilj razdvajanje od druge dvije nacionalne zajednice, državno razdvajanje. … Drugi strateški cilj je, čini mi se, koridor izmedju Semberije i Krajine. … nema Krajine, nema Bos. Krajine, nema Srpske Krajine, nema Saveza srpskih zemalja, ukoliko ne ostvarimo taj koridor koji će nas dobro integrisati koji će nam omogućiti nesmetan protok iz jednog dijela naše države u drugi. Treći strateški cilj je uspostavljanje koridora u dolini rijeke Drine, odnosno, eliminisanje Drine kao granice između dva svijeta. … Četvrti strateški cilj je uspostavljanje granice na rijeci Uni i rijeci Neretvi. … Peti strateški cilj je podjela grada Sarajeva na srpski i muslimanski dio i uspostavljanje u svakom od ova dva dijela efektivne državne vlasti te konstitutivne države. … Alija nema državu dok mi imamo dio Sarajeva. … Međutim, borbama za Sarajevo držimo borbe daleko od Krajine, daleko od Semberije, daleko od Drine, daleko od svih onih krajeva gdje bi se, eventualno, mogli sukobiti sa Muslimanima. … Šesti strateški cilj je izlaz Srpske Republike BiH na more.” (Karadzic 12. maj 1992.)

:)
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#286 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by mBosnjak »

Greska Alija je bila to sto je trazio da cijelo Sarajevo pripadne federaciji, zamislite da je Grbavica (Novo Sarajevo) ostalo u srpskim rukama. Tu bi i danas preko 100.000 Srba zivjelo...
“Srpska strana u BiH, Predsjedništvo, Vlada, Savjet za nacionalnu bezbjednost koji smo formirali donijela je strateške prioritete srpskog naroda, odnosno strateške ciljeve srpskog naroda, od kojih je prvi strateški cilj razdvajanje od druge dvije nacionalne zajednice, državno razdvajanje. … Drugi strateški cilj je, čini mi se, koridor izmedju Semberije i Krajine. … nema Krajine, nema Bos. Krajine, nema Srpske Krajine, nema Saveza srpskih zemalja, ukoliko ne ostvarimo taj koridor koji će nas dobro integrisati koji će nam omogućiti nesmetan protok iz jednog dijela naše države u drugi. Treći strateški cilj je uspostavljanje koridora u dolini rijeke Drine, odnosno, eliminisanje Drine kao granice između dva svijeta. … Četvrti strateški cilj je uspostavljanje granice na rijeci Uni i rijeci Neretvi. … Peti strateški cilj je podjela grada Sarajeva na srpski i muslimanski dio i uspostavljanje u svakom od ova dva dijela efektivne državne vlasti te konstitutivne države. … Alija nema državu dok mi imamo dio Sarajeva. … Međutim, borbama za Sarajevo držimo borbe daleko od Krajine, daleko od Semberije, daleko od Drine, daleko od svih onih krajeva gdje bi se, eventualno, mogli sukobiti sa Muslimanima. … Šesti strateški cilj je izlaz Srpske Republike BiH na more.” (Karadzic 12. maj 1992.)

:)[/quote]

Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko. Razdavjanjem kao sto je sada, nemoze nikako pomoci buducim generacijima! U Sarajevu danas mozes da nosas zastvu ljiljana ali nemozes srpsku, tako danas u banjaluci nemozes onu sa ljlijanima ali mozes srpsku. I tako mladi odrastaju, neznajuce s´kim dijele drzavu. Svako svoj dio svojata, i to je normalno, kada je ovakvo stanje kakvo i jeste. Ja mislim da je trebo dio sarajeva pripasti RS i to je trebali da postane Distrikt Sarajevo, gdje bi gradnja prevladali sva tri naroda. Umjesto toga Sarajevo danas postaje grad samo jednog naroda... a takva je i situacija na drugim mjestima gdje jedan narod 90% grada drzi. A da je Sarajevo davno postalo Distrikt, skupila bi se raja mladi koji odrastaju zajedno gradska djeca osnovali bi svoju partiju i rekli nacionalistima ko vas jebe :-D ali da je baba imala jaja, bila bi djed
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#287 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:Nov sam na ovome forumu, prijavio sam se bas zbog nekih interesantnih stvari koje sam procitao na ovome forumu. Ja se dakle prezivam Bosnjak, porijeklom sam iz jednog sela koje se zove Bosna kraj moje rijeke Bosne :) Ali ne ja nisam etnicki "Bosnjak" moji su po nacionalnosti Srbi, a selo je od pamtivijeka bilo pravnoslavno i po zadnjem popisu su svi bili Srbi a mi se i tako zovemo i prezivamo stotinama godina. Dakle radi se o jednom od najstarijih sela u opstini kakanj za koje se zna da je postojalo i prije dolaska turaka. Znamo i kada se raspala crkva bosanska da su moji preci nastavili vjerovati u istoga boga ali pod pravoslavljem i to je bilo prije dolaska turaka. I za vrijeme kraljevine Bosne, Bosnjak je bio naziv za sve stanovnike tadasnje Bosne bili oni Srbi ili Hrvati ili nesto trece.

Eto da se malo upoznate sa mnom, mogu i ja vas ponesto nauciti a tako i vi mene :thumbup:

A tema je ukidanje Republike Srpske i zato nevidim sto o ovome diskutujete, ali eto dao sam vam moj prilog i malo moje porodicne istorije na ovu temu :-)
Dobrodosao

Image
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#288 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by hercegovac_pravi »

mBosnjak wrote:


Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko.
Ostali dio posta nisam htio čitati dok ne upitam ovo pitanje. Na osnovu čeka temeljiš ovu svoju tvrdnju vezanu za integraciju ?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#289 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko. Razdavjanjem kao sto je sada, nemoze nikako pomoci buducim generacijima! U Sarajevu danas mozes da nosas zastvu ljiljana ali nemozes srpsku, tako danas u banjaluci nemozes onu sa ljlijanima ali mozes srpsku. I tako mladi odrastaju, neznajuce s´kim dijele drzavu. Svako svoj dio svojata, i to je normalno, kada je ovakvo stanje kakvo i jeste. Ja mislim da je trebo dio sarajeva pripasti RS i to je trebali da postane Distrikt Sarajevo, gdje bi gradnja prevladali sva tri naroda. Umjesto toga Sarajevo danas postaje grad samo jednog naroda... a takva je i situacija na drugim mjestima gdje jedan narod 90% grada drzi. A da je Sarajevo davno postalo Distrikt, skupila bi se raja mladi koji odrastaju zajedno gradska djeca osnovali bi svoju partiju i rekli nacionalistima ko vas jebe :-D ali da je baba imala jaja, bila bi djed
Ne mislim da je Karadzic bio zainteresovan za integrisanje Sarajeva u Distrikt. To je dobra ideja, ali na to SDS nikada ne bi pristao. Da nije doslo do reintegracije Grbavice i Nedzarica, imali bi nesto slicno situaciji u Mostaru. Ciji je ono danas red da se baca smece ?
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#290 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by mBosnjak »

hercegovac_pravi wrote:
mBosnjak wrote: Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko.
Ostali dio posta nisam htio čitati dok ne upitam ovo pitanje. Na osnovu čeka temeljiš ovu svoju tvrdnju vezanu za integraciju ?
Nemozes napola procitat pa gdje to ima.. jesi ljen ;-) , mislim da sam ja to fino objasnio u tekstu, dakle zasto mislim da bi se RS mnogo vise integrisala u BiH da je Sarajevo prvih poslije ratnih godina bio jedan podijeljen grad. Procitaj pa mi odgovori ;-)
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#291 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by mBosnjak »

1gorstak wrote:
mBosnjak wrote:Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko. Razdavjanjem kao sto je sada, nemoze nikako pomoci buducim generacijima! U Sarajevu danas mozes da nosas zastvu ljiljana ali nemozes srpsku, tako danas u banjaluci nemozes onu sa ljlijanima ali mozes srpsku. I tako mladi odrastaju, neznajuce s´kim dijele drzavu. Svako svoj dio svojata, i to je normalno, kada je ovakvo stanje kakvo i jeste. Ja mislim da je trebo dio sarajeva pripasti RS i to je trebali da postane Distrikt Sarajevo, gdje bi gradnja prevladali sva tri naroda. Umjesto toga Sarajevo danas postaje grad samo jednog naroda... a takva je i situacija na drugim mjestima gdje jedan narod 90% grada drzi. A da je Sarajevo davno postalo Distrikt, skupila bi se raja mladi koji odrastaju zajedno gradska djeca osnovali bi svoju partiju i rekli nacionalistima ko vas jebe :-D ali da je baba imala jaja, bila bi djed
Ne mislim da je Karadzic bio zainteresovan za integrisanje Sarajeva u Distrikt. To je dobra ideja, ali na to SDS nikada ne bi pristao. Da nije doslo do reintegracije Grbavice i Nedzarica, imali bi nesto slicno situaciji u Mostaru. Ciji je ono danas red da se baca smece ?
u tome i jeste fazon, od Sarajeva bi kasnije na "silu" napravili Distrikt, to bi dakle stranci uradili. A sta se zapravo desavalo poslije rata? Bilo je ideja i prije Brckog da Sarajevo postane distrikt, to je i tada bila zelja Srba koliko ja znam, ali do toga nije doslo, sto je veoma lose po svakome gradjaninu BiH. Po mom misljenju Sarajevo je moralo ostati jedan nepodijeljen multietnicki grad... Ali svako radi svojih interesa, nekome nije odgovoralo da se Srbi vrate, ali ja ipak mislim da bi bilo puno bolje da je Sarajevo danas distrikt u kome je i vlada RS i Federacije i Skupstina BiH. To je moje misljene.. :-D
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#292 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Nezbilj »

mBosnjak wrote:
Nov sam na ovome forumu, prijavio sam se bas zbog nekih interesantnih stvari koje sam procitao na ovome forumu. Ja se dakle prezivam Bosnjak, porijeklom sam iz jednog sela koje se zove Bosna kraj moje rijeke Bosne :) Ali ne ja nisam etnicki "Bosnjak" moji su po nacionalnosti Srbi, a selo je od pamtivijeka bilo pravnoslavno i po zadnjem popisu su svi bili Srbi a mi se i tako zovemo i prezivamo stotinama godina. Dakle radi se o jednom od najstarijih sela u opstini kakanj za koje se zna da je postojalo i prije dolaska turaka. Znamo i kada se raspala crkva bosanska da su moji preci nastavili vjerovati u istoga boga ali pod pravoslavljem i to je bilo prije dolaska turaka. I za vrijeme kraljevine Bosne, Bosnjak je bio naziv za sve stanovnike tadasnje Bosne bili oni Srbi ili Hrvati ili nesto trece.

Eto da se malo upoznate sa mnom, mogu i ja vas ponesto nauciti a tako i vi mene :thumbup:

A tema je ukidanje Republike Srpske i zato nevidim sto o ovome diskutujete, ali eto dao sam vam moj prilog i malo moje porodicne istorije na ovu temu :-)
Ako nije neka tajna samo nam još reci kako se zove to srpsko selo pored Kaknja u kojem su od pamtivjeka živjeli tvoji srpski pretci i gdje se nalazi ta pravoslavna crkva u kojoj su se tvoji pravoslavni pretci molili? Evo te za pomoć mapa srpskog istoričara Sime Ćirkovića pa samo obilježi gdje je ta pravoslavna crkva i srpsko selo u Bosni koje postoji od prije Turaka:
Image
Last edited by Nezbilj on 10/02/2010 23:54, edited 1 time in total.
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#293 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by mBosnjak »

Nezbilj wrote: Ako nije neka tajna samo nam još reci kako se zove to srpsko selo pored Kaknja u kojem su od pamtivjeka živjeli tvoji srpski pretci i gdje se nalazi ta pravoslavna crkva u kojoj su se tvoji pravoslavni pretci molili?
Nije tajna jarane
Last edited by mBosnjak on 12/02/2010 01:49, edited 1 time in total.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#294 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:
1gorstak wrote:
mBosnjak wrote:Shvatam ja da je to bio njegov interes, ali ipak mislim da bi se RS integrisala mnogo vise u BiH da je Sarajevo ostalo "i" Srpsko. Razdavjanjem kao sto je sada, nemoze nikako pomoci buducim generacijima! U Sarajevu danas mozes da nosas zastvu ljiljana ali nemozes srpsku, tako danas u banjaluci nemozes onu sa ljlijanima ali mozes srpsku. I tako mladi odrastaju, neznajuce s´kim dijele drzavu. Svako svoj dio svojata, i to je normalno, kada je ovakvo stanje kakvo i jeste. Ja mislim da je trebo dio sarajeva pripasti RS i to je trebali da postane Distrikt Sarajevo, gdje bi gradnja prevladali sva tri naroda. Umjesto toga Sarajevo danas postaje grad samo jednog naroda... a takva je i situacija na drugim mjestima gdje jedan narod 90% grada drzi. A da je Sarajevo davno postalo Distrikt, skupila bi se raja mladi koji odrastaju zajedno gradska djeca osnovali bi svoju partiju i rekli nacionalistima ko vas jebe :-D ali da je baba imala jaja, bila bi djed
Ne mislim da je Karadzic bio zainteresovan za integrisanje Sarajeva u Distrikt. To je dobra ideja, ali na to SDS nikada ne bi pristao. Da nije doslo do reintegracije Grbavice i Nedzarica, imali bi nesto slicno situaciji u Mostaru. Ciji je ono danas red da se baca smece ?
u tome i jeste fazon, od Sarajeva bi kasnije na "silu" napravili Distrikt, to bi dakle stranci uradili. A sta se zapravo desavalo poslije rata? Bilo je ideja i prije Brckog da Sarajevo postane distrikt, to je i tada bila zelja Srba koliko ja znam, ali do toga nije doslo, sto je veoma lose po svakome gradjaninu BiH. Po mom misljenju Sarajevo je moralo ostati jedan nepodijeljen multietnicki grad... Ali svako radi svojih interesa, nekome nije odgovoralo da se Srbi vrate, ali ja ipak mislim da bi bilo puno bolje da je Sarajevo danas distrikt u kome je i vlada RS i Federacije i Skupstina BiH. To je moje misljene.. :-D
Misljenje s kojim se ja apsolutno slazem. Ne kaze narod bez razloga daleko od oka, daleko od srca. Da je ostavljen pravni okvir za nametanje Distrikta, kao recimo u slucaju Brckog, OK, ali bez te mogucnosti, mislim da bi u Sarajevu stvari licile na stanje u Mostaru.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#295 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:Nije tajna jarane, selo se zove Bosna, nadji popis stanovnistva opstina Kakanj :-) :bih:
Kada se ide od Kaknja ka Zenici, poslije Biljeseva, porusene i opljackane kuce u dolini sa desne strane ?
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#296 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by mBosnjak »

1gorstak wrote:
mBosnjak wrote:Nije tajna jarane, selo se zove Bosna, nadji popis stanovnistva opstina Kakanj :-) :bih:
Kada se ide od Kaknja ka Zenici, poslije Biljeseva, porusene i opljackane kuce u dolini sa desne strane ?
Ih da se ista vidi, moras skrenuti na makadamski put sa ceste, jer se sa ceste nevidi, inace je sve to zaraslo, a od kuca su ostali samo kosturi. Tu niko vise nedolazi samo neki da obidju groblja i tako.. Ja u selu nisam rodjen niti mi je stari, ali sam bio nekoliko puta jer mi je to djedovina
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#297 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Nezbilj »

mBosnjak wrote:
Nezbilj wrote:
mBosnjak wrote:
Nov sam na ovome forumu, prijavio sam se bas zbog nekih interesantnih stvari koje sam procitao na ovome forumu. Ja se dakle prezivam Bosnjak, porijeklom sam iz jednog sela koje se zove Bosna kraj moje rijeke Bosne :) Ali ne ja nisam etnicki "Bosnjak" moji su po nacionalnosti Srbi, a selo je od pamtivijeka bilo pravnoslavno i po zadnjem popisu su svi bili Srbi a mi se i tako zovemo i prezivamo stotinama godina. Dakle radi se o jednom od najstarijih sela u opstini kakanj za koje se zna da je postojalo i prije dolaska turaka. Znamo i kada se raspala crkva bosanska da su moji preci nastavili vjerovati u istoga boga ali pod pravoslavljem i to je bilo prije dolaska turaka. I za vrijeme kraljevine Bosne, Bosnjak je bio naziv za sve stanovnike tadasnje Bosne bili oni Srbi ili Hrvati ili nesto trece.

Eto da se malo upoznate sa mnom, mogu i ja vas ponesto nauciti a tako i vi mene :thumbup:

A tema je ukidanje Republike Srpske i zato nevidim sto o ovome diskutujete, ali eto dao sam vam moj prilog i malo moje porodicne istorije na ovu temu :-)
Ako nije neka tajna samo nam još reci kako se zove to srpsko selo pored Kaknja u kojem su od pamtivjeka živjeli tvoji srpski pretci i gdje se nalazi ta pravoslavna crkva u kojoj su se tvoji pravoslavni pretci molili?
Nije tajna jarane, selo se zove Bosna, nadji popis stanovnistva opstina Kakanj :-) :bih:
Jarane nije sporno da je u opštini Kakanj do ovog rata bilo sela koja su bila pravoslavna i kojima su se ljudi izjašnjavali kao Srbi ali nema šanse da su na tom području prije osmanlija pretci tih ljudi živjeli na tom prostoru i bili etnički Srbi ili pravoslavci po vjeri. Srpska pravoslavna crkva nije imala teritorijalnu organizaciju na prostoru Bosne do 16. vijeka tao da nije bilo ni pravoslavnih crkava a bez crkava nema ni vjernika. Nije sporno da su srednjovijekovni Bošnjani autohtoni narod sa tog područja iz ranog srednjeg vijeka ili iz antike, nakon dolaska osmanlija prelazili na pravoslavlje, islam i katoličanstvo ili da su pokatoličeni nakon dolaska franjevaca ali da su na tom području živjeli etnički Srbi ili da su bili pravoslavne vjere prije dolaska Osmanlija nema nikakvih istorijskih dokaza. Dakle tvoj predaci mogli su biti Bošnjani koji su prihvatili pravoslavlje ili Srbi koji su se doselili sa nekog drugog područja. To od pamtivjeka itd. može značiti i od 17. ili 18. vijeka kada su u srednju Bosnu dolazili kmetovi iz raznih krajeva, a također moguće je i da su tvoji pretci bili vjernici Bosanske crkve koji su prihvatili pravoslavlje i vremenom se identificirali kao Srbi. Isto važi i za muslimane iz Like, Dalmacije, Slavonije ili Sanđžaka čiji su pretci bili Srbi ili Hrvati, a koji su vremenom prihvatili bošnjačku nacionalnu identifikaciju. Ista stvar i sa bosanskim Hrvatima odnosno srednjovijekovnim katolicima koji su ostali u katoličanstvu i vremenom tokom 18. i 19. vijeka stvorili posebnu etničku grupu iz koje su nastali današnji bosanski Hrvati. Dakle kada govorimo o etnogenezi u srednjem vijeku, prema istorijskim podacima, u Bosni imamo isključivo Bošnjane, a nakon što su osmanlije donjele novu vjeru i uspostavile novi sistem vlasti i odnosa, formiraju se nove vjerske a zatim i etničke grupe iz kojih nastaju današnje nacije. Sve ostalo je šuplja.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#298 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by 1gorstak »

mBosnjak wrote:
1gorstak wrote:
mBosnjak wrote:Nije tajna jarane, selo se zove Bosna, nadji popis stanovnistva opstina Kakanj :-) :bih:
Kada se ide od Kaknja ka Zenici, poslije Biljeseva, porusene i opljackane kuce u dolini sa desne strane ?
Ih da se ista vidi, moras skrenuti na makadamski put sa ceste, jer se sa ceste nevidi, inace je sve to zaraslo, a od kuca su ostali samo kosturi. Tu niko vise nedolazi samo neki da obidju groblja i tako.. Ja u selu nisam rodjen niti mi je stari, ali sam bio nekoliko puta jer mi je to djedovina
Skretao sam (bila je sezona kupina a ja htio iznenaditi zenu), zato pitam jel' to to.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#299 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by stari grad Visegrad »

Samo vojna sila moze ukinuti okupirani dio Bosne i Herecgovine.
User avatar
mBosnjak
Posts: 19
Joined: 10/02/2010 22:40

#300 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by mBosnjak »

Nezbilj wrote: Jarane nije sporno da je u opštii Kakanj do ovog rata bilo sela koja su bila pravoslavna i kojima su se ljudi izjašnjavali kao Srbi ali nema šanse da su na tom području prije osmanlija pretci tih ljudi živjeli na tom prostoru i bili etnički Srbi ili pravoslavci po vjeri. Srpska pravoslavna crkva nije imala teritorijalnu organizaciju na prostoru Bosne do 16. vijeka tao da nije bilo ni pravoslavnih crkava a bez crkava nema ni vjernika. Nije sporno da su srednjovijekovni Bošnjani autohtoni narod sa tog područja iz ranog srednjeg vijeka ili iz antike, nakon dolaska osmanlija prelazili na pravoslavlje, islam i katoličanstvo ili da su pokatoličeni nakon dolaska franjevaca ali da su na tom području živjeli etnički Srbi ili da su bili pravoslavne vjere prije dolaska Osmanlija nema nikakvih istorijskih dokaza. Dakle tvoj predaci mogli su biti Bošnjani koji su prihvatili pravoslavlje ili Srbi koji su se doselili sa nekog drugog područja. To od pamtivjeka itd. može značiti i od 17. ili 18. vijeka kada su u srednju Bosnu dolazili kmetovi iz raznih krajeva, a također moguće je i da su tvoji pretci bili vjernici Bosanske crkve koji su prihvatili pravoslavlje i vremenom se identificirali kao Srbi. Isto važi i za muslimane iz Like, Dalmacije, Slavonije ili Sanđžaka čiji su pretci bili Srbi ili Hrvati, a koji su vremenom prihvatili bošnjačku nacionalnu identifikaciju. Ista stvar i sa bosanskim Hrvatima odnosno srednjovijekovnim katolicima koji su ostali u katoličanstvu i vremenom tokom 18. i 19. vijeka stvorili posebnu etničku grupu iz koje su nastali današnji bosanski Hrvati. Dakle kada govorimo o etnogenezi u srednjem vijeku, prema istorijskim podacima, u Bosni imamo isključivo Bošnjane, a nakon što su osmanlije donjele novu vjeru i uspostavile novi sistem vlasti i odnosa, formiraju se nove vjerske a zatim i etničke grupe iz kojih nastaju današnje nacije. Sve ostalo je šuplja.
Pravoslavna episkopija u Bosni je osnovana u 14 vijeku, dakle prije dolaska turaka. Sam se Tvrtko Kotromanic krunisao kao kralj "Srbljem, Bosne, Pomorja i Zapadnih strana" na grobu svetog save u manastiru Mileseva.

A za nazive Bosnjak mislim da ovo sve govori:
Prezime Bosnjak u Crnojgori:

Bošnjak, Herceg-Novi; Podi, Herceg-Novi, porijeklom iz Bileće 1687. god.; Lužnice (Župa Nikšićka), ogranak Čvorovića, povratnika iz Bosne kao: Lužnica - Čvorović; Piva ranije: Čvorović (Lužnica) u Župi Nikšićkoj, u Srbiji i kod Zvornika (Bosna); Ulcinj 1855. god.; Bijelo Polje i područna Bistrica, sa okolinom; Rožaje, porijeklom su iz Banja Luke, kao: Sobo; Azanja (Gornji Bihor), Bijelo Polje, poslije 1879. god. doselili su se iz Bosne; beransko područje; Bezuje (Piva), porijeklom iz Stare Crne Gore

Dakle svi sa ovog podrucja su sebe nazivali Bosnjacima! Ima na hiljade primjera nasih ljudi koji su napustili Bosnu 1800 i neke i dobili prezime Bosnjak u njemackoj ili austriji zato sto su iz Bosne. Tako isto i moji preci po imenu nasega sela BOSNA tako smo i mi Bosnjaci :-)
Last edited by mBosnjak on 11/02/2010 00:59, edited 1 time in total.
Post Reply