Referendumi - All about

Post Reply
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#251 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by osa »

prilično realno razmišljanje.



Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Nenad Kecmanović izjavio je da premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, pozivajući narod da na referendumu podrži izvorni Dejtonski sporazum, ne brani samo RS u njenom punom kapacitetu, nego prihvata i državne granice BiH.

"To je jasna poruka Vašingtonu i Briselu: ne dirajte nam entitet, pa ni mi nećemo državu. Mogao je i da obrne stvar, pa da kaže: `Ako smatrate da Dejtonski sporazum ne valja, hajde da ga odbacimo i da pravimo `Dejton 2`. Ali, onda valja krenuti od početka, pa nema ni entiteta, ni kantona, nema ni BiH, pa u startu moraju da se organizuju tri nacionalna referenduma i da se svaki od tri konstitutivna naroda izjasni da li uopšte hoće da živi u zajedničkoj državi", ocijenio je Kecmanović.

On je istakao da Dodik nikad nije najavljivao referendum o otcepljenju kao proaktivan, već isključivo kao reaktivan čin.

"To je pomenuo samo kao poslednje sredstvo odbrane srpskog naroda u BiH ukoliko OHR nastavi da otima dejtonske nadležnosti RS i prenosi ih na centralne organe u Sarajevu. Jer to razgrađuje RS... Zato u ovom trenutku i nije reč o referendumu o otcepljenju, već naprotiv, o potvrdi ustavnog aranžmana kako je definisan u Dejtonu", rekao je Kecmanović.

Prema njegovim riječima, OHR je praktikovao nešto treće - zadržavao je Dejtonski sporazum i, istovremeno, mijenjao njegove ključne odredbe, i na kraju, u staroj formi bio bi ostvaren novi sadržaj.

"Da je međunarodna zajednica ostala dosljedna Dejtonu, BiH bi poslije 15 godina uveliko funkcionisala kao samoodrživa (kon)federacija, a ovako dobro funkcioniše samo na nivou jednog entiteta - RS", rekao je Kecmanović za beogradski "Pres".

On je naglasio da BiH jedino održiva kao konfederacija, odnosno federacija tri entiteta ili tri nacionalne republike što ona u velikoj mjeri to de fakto i jeste i da je samo pitanje vremena da se to ozvaniči.

Kecmanović je naglasio da su Srbi i Hrvati u BiH taoci zapadne islamofobije i dodao da je lord Oven, kada je krenuo u mirovnu misiju u ratnu BiH dobio kratku instrukciju - svako rješenje dolazi u obzir, osim da muslimani dobiju zasebnu državu, o čemu je i sam pisao u knjizi "Balkanska odiseja".

Prema njegovim riječima, međunarodni projektanti rješenje BiH sa dva entiteta i kantonima planirali su samo kao prelazno i otuda i narativ nekih NVO i političkih partija o građanskoj BiH ili bosanskoj nadnaciji.

On je rekao da su Bošnjaci imali računicu da preko međunarodnog projekta unitarne BiH, kao relativna većina, dođu do svoje nacionalno-vjerske države, ali, Srbi i Hrvati, kao hrišćanska apsolutna većina, to neće.

"Protektorat još i drži vodu, ali šta kad inostrani majstori odu i kad diktaturu visokog predstavnika (bonska ovlašćenja) zamjeni domaća demokratija? Politički inženjering izgradnje bosanske (nad)nacije i građanske države naprosto nije uspio. Zato OHR, umjesto planiranih 10, stoluje u Sarajevu već 15 godina, svake godine pakuje i ponovo raspakuje kofere", rekao je Kecmanović.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#252 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

osa wrote:prilično realno razmišljanje....
Gomila gluposti. "To je jasna poruka Vašingtonu i Briselu: ne dirajte nam entitet, pa ni mi nećemo državu.". To je blef. Drzava ce morati postati funkcionalna, slagale se entitetske vlasti s tim ili ne, a ako organizuju pobunu, dobice po guzi. Proslo je vrijeme velikosrpskih ultimatuma.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#253 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by osa »

1gorstak wrote:
osa wrote:prilično realno razmišljanje....
Gomila gluposti. "To je jasna poruka Vašingtonu i Briselu: ne dirajte nam entitet, pa ni mi nećemo državu.". To je blef. Drzava ce morati postati funkcionalna, slagale se entitetske vlasti s tim ili ne, a ako organizuju pobunu, dobice po guzi. Proslo je vrijeme velikosrpskih ultimatuma.
ne volim nečije razmišljanje nazivati glupošće, samo zato što mi se ne sviđa ili se ne slažem s njim, nisam našao ništa u čemu bi čovjek pretjerao , dapače vrlo dobro je rezimirao sadašnje stanje i ulogu mz-e u bih.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#254 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

osa wrote:
1gorstak wrote:
osa wrote:prilično realno razmišljanje....
Gomila gluposti. "To je jasna poruka Vašingtonu i Briselu: ne dirajte nam entitet, pa ni mi nećemo državu.". To je blef. Drzava ce morati postati funkcionalna, slagale se entitetske vlasti s tim ili ne, a ako organizuju pobunu, dobice po guzi. Proslo je vrijeme velikosrpskih ultimatuma.
ne volim nečije razmišljanje nazivati glupošće, samo zato što mi se ne sviđa ili se ne slažem s njim, nisam našao ništa u čemu bi čovjek pretjerao , dapače vrlo dobro je rezimirao sadašnje stanje i ulogu mz-e u bih.
Covjek prijeti ugrozavanjem teritorijalnog poretka drzave, sto vodi u rat i krvoprolice. Nego sta je nego glupost, ja mogu uljudno ukazati na razliku u stavovima kada vidim konstruktivan pristup. Prijetnje nisu konstruktivne.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#255 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by osa »

1gorstak wrote:
osa wrote:
1gorstak wrote:]

Gomila gluposti. "To je jasna poruka Vašingtonu i Briselu: ne dirajte nam entitet, pa ni mi nećemo državu.". To je blef. Drzava ce morati postati funkcionalna, slagale se entitetske vlasti s tim ili ne, a ako organizuju pobunu, dobice po guzi. Proslo je vrijeme velikosrpskih ultimatuma.
ne volim nečije razmišljanje nazivati glupošće, samo zato što mi se ne sviđa ili se ne slažem s njim, nisam našao ništa u čemu bi čovjek pretjerao , dapače vrlo dobro je rezimirao sadašnje stanje i ulogu mz-e u bih.
Covjek prijeti ugrozavanjem teritorijalnog poretka drzave, sto vodi u rat i krvoprolice. Nego sta je nego glupost, ja mogu uljudno ukazati na razliku u stavovima kada vidim konstruktivan pristup. Prijetnje nisu konstruktivne.
zašto misliš da težnja za centralizacijom i unitarizacijom i smanjivanje prava manjeg entiteta, ne vodi u krvoproliće.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#256 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Vragolan »

ma da im hoce proci taj zakon pa da raspisu referendum
pa neka se odvoje pa da vidimo sta ce
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#257 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by 1gorstak »

zoom66 wrote:1gorshtak i osa, vidim cijeli dan se prepucavate s teme na temu. ako se toliko volite, rabite pp a pustite i druge da bace pokoju. :oops: :sax:

obojici upozorenje pred 7-odnevni ban. :sax:
Razumijem :)
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#258 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Real Khan »

Back on topic...Zanimljivo za pročitati iz PC-ja: http://www.frontal.rs/cyrl/?page=17&kor ... jest=37958 PDP opet pametuje...SDS i Radikali pritisli SNSD da objavi referendum...obični "narod" ogorčen "progresom u PC"...ima svega pomalo :D

Dobar je komentar jednog od vrlih pitaca ispod teksta, a pokazuje koliko opozicija puše za vrat SNSD-u glede referenduma:
"Да јесте Вас изабрао, али не да радите шта хоћете, него оно шта сте обећали!"

:D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#259 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by zavrzlama »

u malom ausvicu je ista situacija kao i sa srbijom i milosevicem...dodika se kritikuje za neispiunjenje cilja nezavisnosti rs-a a ne zato sto bi mogle biti posljedice te avanture i sto je ta avantura protiv ustava BIH i dejtonskog sporazuma...ljudi moji referendum od dodika trazi srpski narod i to u vecini a ne sam dodik..dodikova krivica je samo u tome sto je na narodni pritisak da im omoguci secsiju od BIH, nije rekao da srbi u BIH nemaju ljudske,vojne,ustavne i medjunarodne podrske za tako sto....u skupstini manjeg entiteta se rasparavlja o onome sto vecina srba u BIH zeli(podjelu BIH) a vlast se bori da nemogucnost ostvarenja narodnih zahtjeva nekakao eskivira....

narod trazi,narod ce i dobiti po guzici truhnuci po rovovima,a neki ce ispijati viski na dedinju i navijati..
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#260 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by zavrzlama »

izglasan zakon o referendumu u kojem se kao kompromisno rjesenje ne spominje rijec"referendum" :D
King_1
Posts: 96
Joined: 31/01/2010 18:53

#261 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by King_1 »

Ja sam veoma jasno naveo da je državnost postojala u srednjem vijeku i od 1992. godine. Ne između.

Čitajte dobro!

Te vaše teorije o preuzimanju titule su pogrešne. Zašto bi se on nazivao kraljem Srba, ne svojih Bošnjana ukoliko su postojali kao narod.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#262 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by chuchumbamayumbe »

Ja sam ZA.
8-)
SoulSeeker
Posts: 933
Joined: 12/01/2010 20:24

#263 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by SoulSeeker »

King_1 wrote:Ja sam veoma jasno naveo da je državnost postojala u srednjem vijeku i od 1992. godine. Ne između
Aha, i sada se neko odluči da ukine državnost i izmisli novi vid zajednice koji nazove "pretis lonac", a USA koja ne želi biti u tim vodama ili nešto malo zakasni sa svime prestane postojati...

Ma nešto meni nije jasno ovdje, ali dobro... Ne treba nikog čuditi kad sam iz Bosne...
fletcher
Posts: 24
Joined: 21/01/2010 15:17

#264 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by fletcher »

ja NISAM za :skoljka:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#265 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Bosnolog »

Milokrad i njegovi SNSD pajtosi se nadose u veoma delikatnoj poziciji poput Deda Mraza koji je obeca djeci ispuniti sve zelje na predizbornoj kampanji samo da bi dobio njihovo povjerenej i glasove ,sada kada djeca ocekuju ono sto im je Milokrada Deda Mraz obecao prjie cetiri godine ,on bi da im sada te obecane poklone zamota u sarenu lazu ali ima problema sa roditeljskom opozicijom koja ga podsjeca na obecano i proziva Milokrada a i djeca glasaci ocekuju obecene referendumske poklone,...Milokrade ne lazi narod i glasace ispuni im obecanje ili reci istinu da si lagao da bi dobio izbore,sada im Milokrad zeli pricati da se izjasne o boji zraka a oni nece da slusaju te price oni hoce referendum o secesiji iz nametnute BiH . :mrgreen:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#266 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Dado dijasporitus »

Evo pitanja za referendum (inace jedan od komentara sa ovog frontalovog teksta)

Da li ste za DA ili ste za NE

:lol:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#267 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by zemo_online »

ne moze njih niko sprijeciti da proglase nezavisnost, pa imaju svoju skupstinu i vladu, mogu radit sta hoce.
King_1
Posts: 96
Joined: 31/01/2010 18:53

#268 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by King_1 »

SoulSeeker wrote:
King_1 wrote:Ja sam veoma jasno naveo da je državnost postojala u srednjem vijeku i od 1992. godine. Ne između
Aha, i sada se neko odluči da ukine državnost i izmisli novi vid zajednice koji nazove "pretis lonac", a USA koja ne želi biti u tim vodama ili nešto malo zakasni sa svime prestane postojati...

Ma nešto meni nije jasno ovdje, ali dobro... Ne treba nikog čuditi kad sam iz Bosne...
Pa žali se Republici Turskoj što su bivši sultani okupirali Bosnu i pošalji po koje pismo Mađarskoj tj. Ugarskoj i žali se što je Bosni oduzeta državnost.
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#269 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Catala Cule »

Evo slusam danas na dnevniku, u NSRS usvojen zakon o referendumu :-) :-) how amazing LoL :D

Mi koji isitnski volimo BiH i koji se osjećamo njenim dijelom, trebamo insistirati za ukidanje RS-a. Kako neko podrucje koje je nastalo etnickim ciscenjem i genocidom moze postati nezavisna drzava, neshvatljivo. Da se mene pita, ukinuo bih i FBiH i RS, i struktuirao bih drzavu po regijama (sad ekonomskim ili nekim drugim, nebitno, samo da nisu nacionalne regije)
King_1
Posts: 96
Joined: 31/01/2010 18:53

#270 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by King_1 »

Catala Cule wrote:Evo slusam danas na dnevniku, u NSRS usvojen zakon o referendumu :-) :-) how amazing LoL :D

Mi koji isitnski volimo BiH i koji se osjećamo njenim dijelom, trebamo insistirati za ukidanje RS-a. Kako neko podrucje koje je nastalo etnickim ciscenjem i genocidom moze postati nezavisna drzava, neshvatljivo. Da se mene pita, ukinuo bih i FBiH i RS, i struktuirao bih drzavu po regijama (sad ekonomskim ili nekim drugim, nebitno, samo da nisu nacionalne regije)
Srpska ne raspisuje referendum o nezavisnosti, nemojte pretjerivati. Pa zar zaista misliš da bi Srpska proglasila nezavisnost a da nema podršku za to.

Zakon je u tehničkoj formi, tj. propisuje način sprovođenja, ko predlaže, način nadgledanja glasanja, komisije itd. Ništa spektakularno što bi bilo u suprotnosti sa Ustavom Srpske.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#271 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

King_1 wrote:
Catala Cule wrote:Evo slusam danas na dnevniku, u NSRS usvojen zakon o referendumu :-) :-) how amazing LoL :D

Mi koji isitnski volimo BiH i koji se osjećamo njenim dijelom, trebamo insistirati za ukidanje RS-a. Kako neko podrucje koje je nastalo etnickim ciscenjem i genocidom moze postati nezavisna drzava, neshvatljivo. Da se mene pita, ukinuo bih i FBiH i RS, i struktuirao bih drzavu po regijama (sad ekonomskim ili nekim drugim, nebitno, samo da nisu nacionalne regije)
Srpska ne raspisuje referendum o nezavisnosti, nemojte pretjerivati. Pa zar zaista misliš da bi Srpska proglasila nezavisnost a da nema podršku za to.

Zakon je u tehničkoj formi, tj. propisuje način sprovođenja, ko predlaže, način nadgledanja glasanja, komisije itd. Ništa spektakularno što bi bilo u suprotnosti sa Ustavom Srpske.
Daj covjece idi na forum Istocnog Sarajeva pa tamo pricaj price za malu djecu.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#272 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Real Khan »

test01 wrote:ne moze njih niko sprijeciti da proglase nezavisnost, pa imaju svoju skupstinu i vladu, mogu radit sta hoce.
Onda tom logikom niko ne može spriječiti ni općine da proglašavaju svoju nezavisnost, jer i oni imaju i predstavničko i izvršno tijelo, a boga mi imaju i Ustavom i zakonom zagarantovano pravo na referendume (u okviru svojih nadležnosti)...eh, pa u okviru ovoga u zagradi "leži zec", jer entitet RS može na eventualnom referendumu isključivo blejati o pitanjima U OKVIRU VLASTITIH NADLEŽNOSTI...a koliko ja znam državni suverenitet, međunarodni subjektivitet, vanjska politika, itd. spadaju u izvorne nadležnosti DRŽAVE a ne ENTITETA.

U prevodu: RS može raspisati referendum o tome "hoćemo li (K)raditi :D autoput BL-Bosanska Gradiška po cijeni od 25 miliona EUR po kilometru", ili "hoćemo li (K)raditi aerodrom pokraj Trebišnjice unutar plavne zone" i sl. a nekakvo pitanja o nekakvoj nezavisnosti nema govora... u stvari može se i o tome govoriti do oktobra i brojanja glasačkih listića... :zzzz:
King_1
Posts: 96
Joined: 31/01/2010 18:53

#273 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by King_1 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Daj covjece idi na forum Istocnog Sarajeva pa tamo pricaj price za malu djecu.
A je l' ti misliš da će Srpska prije oktobra raspisati referendum o nezavisnosti?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#274 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

King_1 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Daj covjece idi na forum Istocnog Sarajeva pa tamo pricaj price za malu djecu.
A je l' ti misliš da će Srpska prije oktobra raspisati referendum o nezavisnosti?
Irelevantno prije ili poslije oktobra. Jedan referendum sa sobom nosi kao odgovor i drugi referendum na suprotnoj strani i gdje smo onda? O.K, ocito nismo nista naucili iz proslih vremena ali me fascinira to srljanje rezima u BL. Ta prica o tehnickom zakonu, bla, bla, bla je zaista naivna.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#275 Re: Referendum za ukidanje RS

Post by Bosnolog »

King_1 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Daj covjece idi na forum Istocnog Sarajeva pa tamo pricaj price za malu djecu.
A je l' ti misliš da će Srpska prije oktobra raspisati referendum o nezavisnosti?
Izgleda da ce genocidni brlog dozivjeti sudbinu Marticeve RSK a Milokradova vlada zavrsiti u egzilu negdje u Vojvodini,...sve ide svojim putem samo da pozure sa bleberendumom o samounistenju :mrgreen:
Post Reply