Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#76

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 16:46, edited 3 times in total.
Sultan.Fatih
Posts: 17
Joined: 16/12/2009 21:52

#77 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Sultan.Fatih »

nexo wrote:
Sultan.Fatih wrote:
nexo wrote:Film se zove Savrseni Krug, samo za informaciju! Medjutim, pitanja koja postavljas meni nisu bas jasna. Tvoj prijatelj bi trebao biti pod istragom, ako vec nije. U slucaju da nije pod istragom za ratne zlocine, treba ga prijaviti, zato bi bilo jako humano sa tvoje strane da das malo vise podataka o svom prijatelju i uvecas mogucnost da se pokrene istraga protiv njega i njegovih nalogodavaca!
Moj drug film se ne zove Savrseni Krug nego kao sto je neko gore rekao Troskok , reditelj Srdjan Vuletic....
Ipak, mislim da je u pitanju Savrseni krug, pokojnog Ademira Kenovica iz '97. Troskok nisam gledao, ali sumnjam da bi Vuletic kopirao ideju kolege i uz to, bivseg komsije!
Ja koliko znam Gosp. Nadarevic u Savresnom krugu se voda sa dvojicom burazera od koji jedan pred kraj filma pogine i sve se vodi na njihovu zgradu , kada hodaju oko miljacke a jedan je od njih dvojice gluhonjem , a u troskoku on igra snajperistu a na drugoj strani je gospadja u koju je on zalubljen isto snajperista pa se tako gledaju kroz optiku i poslije rate se kao sretnu u komercijali...Hajde raja pomozite nam da se ne prenemazemo koji je film u pitanju....
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#78

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 16:46, edited 3 times in total.
Sultan.Fatih
Posts: 17
Joined: 16/12/2009 21:52

#79 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Sultan.Fatih »

Hvala na pomoci.....To je taj film...
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#80 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Wind »

Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#81 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Eborg »

@dzemmo: Hoćeš li postaviti torrent ili na Rapidshare? Hvala ti unaprijed, to je taj film! :thumbup:

BTW, ako negdje neko naleti na link neka ga postavi ovdje. :bih:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#82 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zambaklija »

buraz možeš li to ovdje postaviti (watchOnline.....info)( u rubriku domaći filmovi-BEZPLATNO JE)bez tih skidanja pa da svi fino možemo gledati :D
Last edited by zambaklija on 09/01/2010 00:13, edited 2 times in total.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#83 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Static-X »

ma nebitno ba jel link za gledanje na web ili se downloaduje samo postavite
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#84 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mekaba »

Hrast wrote:Da li se varam ako kazem da je ARBiH u Sarajevu imala vise snajperista od VRS-a? Procito na forumu B92 od nekog tipa koji je rat proveo tamo.
Tacno ali sa prackama.Hahaaa daj ne bulazni.Pa nismo imali u citavom gradu dvije snajperske puske.Kod cetnika se pucalo iz "Dragunova" a sta je dragunov potrazi na netu.To su bile profi ubice kod cetnika a na drugoj strani obicni narod organizovan u TO.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#85 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Static-X »

Sultan.Fatih wrote: Ja koliko znam Gosp. Nadarevic u Savresnom krugu se voda sa dvojicom burazera od koji jedan pred kraj filma pogine i sve se vodi na njihovu zgradu , kada hodaju oko miljacke a jedan je od njih dvojice gluhonjem , a u troskoku on igra snajperistu a na drugoj strani je gospadja u koju je on zalubljen isto snajperista pa se tako gledaju kroz optiku i poslije rate se kao sretnu u komercijali...Hajde raja pomozite nam da se ne prenemazemo koji je film u pitanju....
Ja sam gledao Savrseni krug i neradi se o snajperisti, mada ima scena koliko se sjecam kako zenu ubise ili ranise tako nesto. Uglavnom savrseni krug je u vezi dva djecaka koja su nekako zapala kod Ismata (L,Z,N) a njegova porodica je presla u Hrvatsku. U filmu on ih pokusava prebaciti na slobodnu teritoriju. Da nepricam previse ko nije gledo, nek pogleda dobar film.
Troskok nisam gledao, a ako ko zna na web da se mozes skinuti ili pogledati nek kaze! :D
username_ne_postoji
Posts: 14
Joined: 08/07/2009 02:55

#86 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by username_ne_postoji »

Static-X wrote:
Sultan.Fatih wrote: Ja koliko znam Gosp. Nadarevic u Savresnom krugu se voda sa dvojicom burazera od koji jedan pred kraj filma pogine i sve se vodi na njihovu zgradu , kada hodaju oko miljacke a jedan je od njih dvojice gluhonjem , a u troskoku on igra snajperistu a na drugoj strani je gospadja u koju je on zalubljen isto snajperista pa se tako gledaju kroz optiku i poslije rate se kao sretnu u komercijali...Hajde raja pomozite nam da se ne prenemazemo koji je film u pitanju....
Ja sam gledao Savrseni krug i neradi se o snajperisti, mada ima scena koliko se sjecam kako zenu ubise ili ranise tako nesto. Uglavnom savrseni krug je u vezi dva djecaka koja su nekako zapala kod Ismata (L,Z,N) a njegova porodica je presla u Hrvatsku. U filmu on ih pokusava prebaciti na slobodnu teritoriju. Da nepricam previse ko nije gledo, nek pogleda dobar film.
Troskok nisam gledao, a ako ko zna na web da se mozes skinuti ili pogledati nek kaze! :D
http://torrentz.com/8b73c549d0b96990d68 ... 6abd9c5b1d

ne znam da li radi... 115 MB
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#87 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by felipe kajetano »

Prvo treba konstantovati da se radi o specificnim likovima..jbg za tako nesto moras biti teska šifra!Svaka ih armija na svijetu ima...ne proizvode se optike zbog radi srna i ostale divljaci...al' imam osjecaj i ovo se sve gleda nekad subjektivno..tak da ovdje pretpostavljam vecini nije toliko mrzak i manijakalan snajperista ABiH u uspordebi sa psihicem sa druge strane avlije..a radi se o identicnim likovima.Meni su uvijek bili cudni ti likovi i osjecao sam nelagodu kraj njih...
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#88 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Static-X »

username_ne_postoji wrote:
Static-X wrote:
Sultan.Fatih wrote: Ja koliko znam Gosp. Nadarevic u Savresnom krugu se voda sa dvojicom burazera od koji jedan pred kraj filma pogine i sve se vodi na njihovu zgradu , kada hodaju oko miljacke a jedan je od njih dvojice gluhonjem , a u troskoku on igra snajperistu a na drugoj strani je gospadja u koju je on zalubljen isto snajperista pa se tako gledaju kroz optiku i poslije rate se kao sretnu u komercijali...Hajde raja pomozite nam da se ne prenemazemo koji je film u pitanju....
Ja sam gledao Savrseni krug i neradi se o snajperisti, mada ima scena koliko se sjecam kako zenu ubise ili ranise tako nesto. Uglavnom savrseni krug je u vezi dva djecaka koja su nekako zapala kod Ismata (L,Z,N) a njegova porodica je presla u Hrvatsku. U filmu on ih pokusava prebaciti na slobodnu teritoriju. Da nepricam previse ko nije gledo, nek pogleda dobar film.
Troskok nisam gledao, a ako ko zna na web da se mozes skinuti ili pogledati nek kaze! :D
http://torrentz.com/8b73c549d0b96990d68 ... 6abd9c5b1d

ne znam da li radi... 115 MB
Nebi reko, baca me na stranicu da napravim access account pa da placam mjesecno za donwload!
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#89 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Eborg »

felipe kajetano wrote:Prvo treba konstantovati da se radi o specificnim likovima..jbg za tako nesto moras biti teska šifra!Svaka ih armija na svijetu ima...ne proizvode se optike zbog radi srna i ostale divljaci...al' imam osjecaj i ovo se sve gleda nekad subjektivno..tak da ovdje pretpostavljam vecini nije toliko mrzak i manijakalan snajperista ABiH u uspordebi sa psihicem sa druge strane avlije..a radi se o identicnim likovima.Meni su uvijek bili cudni ti likovi i osjecao sam nelagodu kraj njih...
Ima istine u tome. Ali opet ne mogu osuditi čovjeka koji brani svoje sugrađane, majku, oca, sestru od manijaka koji ubijaju djecu.

Ali se slažem da bih se i ja osjećao nelagodno pored takvih ljudi, bez obzira kojoj strani pripadali. Treba imati poseban mentalni sklop za to.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#90 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by -LIBERO- »

felipe kajetano wrote:Prvo treba konstantovati da se radi o specificnim likovima..jbg za tako nesto moras biti teska šifra!Svaka ih armija na svijetu ima...ne proizvode se optike zbog radi srna i ostale divljaci...al' imam osjecaj i ovo se sve gleda nekad subjektivno..tak da ovdje pretpostavljam vecini nije toliko mrzak i manijakalan snajperista ABiH u uspordebi sa psihicem sa druge strane avlije..a radi se o identicnim likovima.Meni su uvijek bili cudni ti likovi i osjecao sam nelagodu kraj njih...
Filipe dragi,dal' shvatas uopste koliko je to ARBiH imala snajpera,pa samim tim i snajperista iz opkoljenog Sarajeva :shock:

I razlika je bila itekako vidna,ovi "snajperisti" (na prste jedne ruke je bilo nekih obucenih snajperista)su u 90% slucajeva "sicali" po transeima,rovovima i polozajima VRSa,mada je bilo vrlo vjerovatno narocito po Grbavici i pojedinaca koji su u opstem revoltu na ucestali teror nad svojim sugradjanima uzvracali slicnom mjerom i po pojdinim civilima.

Ali porediti sistematski teror VRSa prema snajperistima ARBIH je smijesno,u stvari tuzno,jer tema nije za smijeh.

Da bi shvatio i ti i bilo ko drugi sta znaci kada jednostavno satima i satima drzi u mat poziciji cijelo naselje,jedan ili dva snajperiste,gdje svakih 30setak sekundi..pa onda pauza pa svakih par minuta....pa onda opet pusti da se raja malo opusti i pocne kretati od jednog zaklona do drugoga ..pa opet par pucnjeva,pa cujes urlike,plac..neko je pogodjen...vidis kako ga neko pokusava izvuci,pogadja i tog nekoga...onda se skupi raja iza nekog coska zgrade ...nemogu im prici...nemocan si leze ljudi ,il' su mrtvi ili pogodjeni,ti im ne mozes prici jer te cekaju na nisanu. :-?

A vojni snajper ima jeben zvuk,bas metak sisti,bas osjetis snagu kako sjece zrak..zeznuto bas,krv ti se u zilama ledi,i kada se naklate na tvoje naselje svi smo u mat poziciji,osjecaj bas neopisiv,neki strah i jeza...ali i hladna ravnodusnost,jer si vec navikao na taj teror,jebeno :D

Ma u ostalom nemozes to nikome objasniti ko to nije dozivljavao iz dana u dan.

Bio sam djete ali sam apsolutno svjestan da su nas namjenski,organizovano,planski terorisali...i samo u mom naselju je poginulo barem 30-setak ljudi samo od snajpera.

Tesko je o tome pricati uopste,sjetim se odmah svog druga Alena kojeg su ubili snajperom,imao je tada 13 godina,pokusao sam nesto napisati ali eto ,sve se pretvorilo u sjetu,emocije i jebenu bol.
Nije ni cudno sto je cijeli post ovako konfuzan..
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#91 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Kontraverze - Sarajevski Snajperisti

K'o sto rekoh u postu napraviti cu malu
pauzu u opisu operacija i posvetiti se nekim temama
koje su zanimale neke komentatore.

U postu od prije par dana izazvao sam kontraverzu
kod nekih citalaca jer sam opisao neke detalje snajperske
borbe (bolje receno izazvao sam provokacije nekih sa druge strane).

Dobro, kad sam vec zapoceo ovu temu moram onda malo i da razjasnim stvari.

Rijec snajperista se u nasem ratnom zargonu koristi u dvije prilicno
razlicite svrhe.

Snajperista je specijalisticka vojnicka pozicija koju svaka vojska ima
i u koju se regrutuju vrhunski strijelci sa odlicnom moci zapazanja i
izuzetnom hladnokrvnoscu. Postoji posebna grupa testova koju snajperisti
moraju proci da bi se kvalifikovali.
JNA je imala snajperiste, Armija BiH, MUP, Hrvati ...
Strana koja je imala najmanje specijaliziranih vojnih snajperista bili su
Srbi iz BiH.
Zasto?
Jer im nisu trebali.

Zasto je Srbima trebao visoko istrenirani strijelac da lovi pojedine mete
kad su posao mogli rjesiti lakse i brze tenkom, haubicom ...

Pored toga imali su izobilje naoruzanja sa optickim nisanima tako da im je
svaki drugi vojnik bio "snajperista" ako snajperista znaci onaj koji
upotrebljava oruzje sa optickim nisanom.

Sjecate se onog cuvenog snimka Karadzica na Trebevicu, kamera
snima pogled kroz optiku na centar Sarajeva. To nije bio "snajper"
(tacnije snajperska puska) neko mitraljez M-84 sa optickim nisanom.
Kad bi taj opalio rafal na grupu ljudi sto je pretrcavala brisani
prostor i kad bi pogodio neku zenu sto se vracala sa radne obaveze
nasi bi mediji rekli - dejstvovao snajper. To je tehnicki netacno
- tacno je da je dejstvovao okrutni ubica koji je svjesno krsio
zenevsku konvenciju i povlacio obarac na nevine civile.

Tu dolazimo do one druge, bolje poznate upotrebe rijeci "snajper":
Hladnokrvni, masovni ubica koji ubija sve sto se mice.

Specijalitet koji nam je SDS servirao u proljece 1992.

Isti onaj sto je po Mojmilu ubijao djecu, sto je u Zagrebackoj
ubio zenu dok je Zagrebacka jos bila dio Sarajeva, sto je
pucao na konvoj sirocadi kad su ih evakuirali iz Sarajeva (sjecate se
slike malog Rokija?)

O da, bilo je hladnokrvnih ubica i na nasoj strani. U ratu sam naucio
da ne znas ljude sa kojim zivis dok ih ne upoznas u situacijama
u kojim mogu odlucivati o necijem zivotu i smrti. Neki se odluce za zivot,
neki za smrt. (I umorni (http://umor.blogger.ba) je pisao o tome
u svojoj prici 'Malisa'). Nisu samo Srbi bili pretplaceni za psihopate.
Problem je samo sto su psihopate u njihovoj vojsci uzivali povlasten status
i titule - vojvode, tigrovi, snajperisti ...
I da, krajem '92 kad je Grbavica masovno etnicki ociscena
i kad su na vidjelo izasli masovni mracni zlocini koji su se tamo dogodili
mnogi su svoj bijes, probleme ili traume poceli iskaljivati pucajuci po
Grbavici.

Kad je javnost i visa komanda postala svjesna da neke grupe
nekontrolisano 'lupaju' po Grbavici to je 'lupanje' uglavnom
prestalo. (Ne smijem se nista zakleti oko ovoga jer ne znam sve detalje.)

Lupanje po Sarajevu prestalo je kad su UN lovci na snajpere poceli
skidati srpske snajperiste po Grbavici.
Nikad necu zaboraviti kako je jedan ostao da visi s prozora u Zagrebackoj
kad ga je anti-snajperski tim sastavio 20 mm topom jer je tukao po Marin Dvoru.

Za kraj mali kviz - mozete li prepoznati gdje je ovaj snajperista i sta se vidi iza njega.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#92 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

koji snajperista?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#93 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mrtva kokoš »

Image
mislio je na ovoga...
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#94 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

aha. jeli ono zgrada loris na grbavici dole?
mala je slika, ne vidi se bas najbolje.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#95 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mrtva kokoš »

predpostavljam da su u pitanju gornji kovacici, vraca tu negdje...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#96 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mrtva kokoš »


ewo razlike izmedju snajperiste ARBiH i VRS...
Last edited by mrtva kokoš on 09/01/2010 12:05, edited 2 times in total.
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#97 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Joey Tribbiani »

procitao sam ovaj tekst, par postova iznad i u njemu se spominje ubijanje djece u autobusu.
Bilo je jednom na tv-u. Krenuli autobusi puni dječice...a idioti sa brda pucali ispod prozora :sad: . Pusteni su snimci koji u su u meni izazvali tugu, zaprepastenje, bol i mržnju koju nisam nikad osjecao prema nekome. Moras biti nadrogirani idiot da uradis nesto onako.


PS: isto tako moras biti poremecen pa da izjednacis snajperiste ARBiH i VRS.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#98 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chisum »

Betand wrote:
babyline wrote:
Sajoni wrote:Onaj među prvima što je uhvaćen na Holiday Inn-u je plakao kao posljednja p.č.i.a!!!!Šta je s njega kasnije bilo Bog sami zna...Vjerovatno razmijenjen za nekog našeg civila...
Nebojsa cini mi se :roll: I used to know him
i ja sam ga znao , isli skupa u osnovnu , sretnem ga 91 u tramvaju prica kako uzima dobru lovu tjelohranitelj ovima iz SDS-a (džudista je bio) ,kao uzima levate ovo ono ...
Zar nije Sinisa? Ja ga se sjecam... znam da je nesto satro karate ili dzudo.

Elem, nikada nisam imao zelju da saram snajperom po ulicama... bio sam obicni vojnik, ali je, naravno, medju nama bilo i snajperista (naravno, u 95% slucajeva, ne radi se ovdje o nekim satro obucenim ubicama-manijacima, profesionalcima, kojima je posao bio "ubijanje srpske nejaci na sarajevskom ratistu", nego uglavnom o dobrovoljcima, mladicima koji su znanje ucili u ratu, koje danas, po standardima niko ne bi ni smatrao za prave snajperiste)... neki bi mi izgledali povuceni, mirni momci, odlicni borci, a bilo je i onih sa "ribarskim pricama", pa i hvaljenjem necim cime se ja ne bih hvalio... toga uvijek ima... Ali razliku sam uvijek pravio.
Za razliku od onih chobana sto su po Sarajevu pucali iz zabave, sa nase strane se, kada se sve sabere i oduzme, mimo svega i dobrog i loseg sto smo uradili, pucalo kada se branio goli zivot, grad, sve ono sto si imao... Sta god da mi neko pocne srati, posto ga preko neta ne mogu pljunuti u usta, ja opet ponavljam... ja nisam isao vikendom, cisto radi rekreacije, da ubijam civile po Knez Mihajlovoj...

Tema je dobra... lagano ljudi pocnu zaboravljati, pa se i ovakve stvari, nekada tako krvave i upecatljive, kao sto su snajperi i sarajevske raskrsnice koje odnesose mnoge zivote, izivljavanja nad civilima, jednostavno zaborave.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#99 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tetakk »

Najbolje snajperiste i puske su imali HVO u Srednjoj Bosni.
Armija BiH je preko 50% gubitaka imala od snajpera oko Viteza.
Od pusaka su najvise koristili(komplet)Vincisterov karabin, dvije optike(za blize i dalje) i prigusivac. Ubitacna puska napravljena za ubijanje ljudi, jer fabricki nije imala mehanickih nisana. Imao sam priliku da pucam iz tog karabina i mogu reci da nisam nikad pucao iz neceg tako preciznog. Jos mi je "lezao" SSG karabin.

U odnosu na njih M76 je mala maca.

Neko je vec napisao da su cetnici po Sarajevu pucali vecinom iz sijaca sa optikom, kratkim rafalom, sto je tacno.

Da se razumijemo, nisam bio neki snajperista, i nisam dugo gledao kroz taj tip optike.
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#100 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aerosa »

Sjećam se ne početku rata , skoro da se još nije sve otelo kontroli bilo (računam tako da sam mogao izaći ispred zgrade i vidjeti kuće u kojima su bili četnički položaji udaljeni 30,40 metara a da niko ne puca na nas) preko livade ispod obilaznice oko Olimpijskog ide čovjek prema Dobrinji. I raja koja su ispred zgrade bila zovu ga i deru se da se skloni da će ga upucati, a on samo odmahnu rukom i ide dalje. Prvi metak mu je opalio u nogu i kad je pao na koljena drugim su ga dokrajčili kroz leđa. Tad sam prvi put u životu vidio da neko gine i mislim da nikad tu scenu neću zaboraviti.Par ljudi je krenulo gore da ga izvuče, ali brisan prostor nema travke da se sklonišiza nje. Još uvijek je bila vojska na brdu, i to neki zapovjednik ako se ne varam iz Mostara, i na razglas su govorili da se prestane pucati, inače će oni uzvratiti vatrom i da se puste ljudi da izvuku poginulog. (nakon dan ili dva ta postava je koliko se sjećam zamijenjena).
Posle toga mi je milion puta palo na pamet kakav to treba biti lik i mozak da vidiš čovjeka koji ide bez oružja i da ga gledaš u lice i ubiješ bez ikakvog razloga...
Post Reply