Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#26 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

hvala na odgovoru taj stav sam mislio i prije nego sto sam trazio savjet jer ja ni u jednoj verziji nisam kriv jer nisam bio prisutan tako da sam ja 101% upravu
tako da cu najvjerovatnije reci kad ovlasteni ispostavi meni racun ja vam donosim pa njima placajte jer ne zelim da ja nesto ganjam al sve na fin nacin naravno

a mislim da ce i vansudska i bilo kakva nagodba ici meni u korist bez obzira kolika je cijena jer oni mogu potrazivati a najvjerovatnije i hoce od tog vozaca jer je bio pijan i sigurno ce izvuci tu cifru koju meni plate

poslusao sam savjet bakira i pitao da procjena bude u ovlastenom servisu oni odobrili i ja ga odslepao gore

u servisu mi kazu pretpostavljam da je on vlasnik al nebitno
glavno je da on dodje ovdje a mi cemo sve s njima pregovarati i sto se tice rada i svega
sto znaci nema nista polovno nema nikakvog ravnanja klinaca palaca nego sve novo i to je to
sto u biti ja i zelim jer necu kod nekog "sabana" da radim da bi zaradio neku lovu a rezultat upitan
nisam tu zaradim nego da mi auto bude kao prije tj najblize moguce ranijem stanju jer nikad nece biti kao prije
ovako mojom procjenom nema stete na ramu ili tako nesto sve sto ima stete sto sam vidio je zamjensko skini stavi novo i to je to

e sad vidjet cu sta i kako ce biti obavjestit cu pa mozda nekome ubuduce pomogne
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#27 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

slikali su vidljivu stetu unijeli u zapisnik i to odnio u servis sad cekam predracun pa da vidim sta ce dalje biti

kako god ne pristajem ni marke da dam svojih para na popravak auta
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#28 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

Imam i ja jedno pitanje vezano za osiguranje...

Imao sam udes, da ne idem u detalje, nisam kriv, VGT osiguranje je u pitanju (ne moje nego ono koje treba da mi plati :D )

Pristao sam na prvu ponudu jer sam za puno manju cijenu sredio sve kod limara i sve je ko novo, potpisao sam da se slazem i ima bar nekih 20 dana i nista mi jos nije leglo.

Vidim, pominje se pravo dugo cekanje, da li se to odnosi na cekanje isplate nakon konacnih dogovora ili kompletna procedura od udesa, pa zalbe, sud i slicno? Kakva su vasa iskustva, koliko vremena prodje od konacnog dogovora do uplate?

Nije valjda da cu morati cekati par mjeseci samo da mi uplate pare?

Hvala unaprijed. :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#29 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by duboka_misao »

Ateista wrote:Imam i ja jedno pitanje vezano za osiguranje...

Imao sam udes, da ne idem u detalje, nisam kriv, VGT osiguranje je u pitanju (ne moje nego ono koje treba da mi plati :D )

Pristao sam na prvu ponudu jer sam za puno manju cijenu sredio sve kod limara i sve je ko novo, potpisao sam da se slazem i ima bar nekih 20 dana i nista mi jos nije leglo.

Vidim, pominje se pravo dugo cekanje, da li se to odnosi na cekanje isplate nakon konacnih dogovora ili kompletna procedura od udesa, pa zalbe, sud i slicno? Kakva su vasa iskustva, koliko vremena prodje od konacnog dogovora do uplate?

Nije valjda da cu morati cekati par mjeseci samo da mi uplate pare?

Hvala unaprijed. :D
pa posto nisi njihov , da zovi i dosadjuj onim u visokom direkt tamo im je glavno za stete ,profaxaj im kopiju sporazuma da vide koji je datum
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#30 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

pošalji mi na pp ime i prezime,datum nastanka štete i datum potpisivanja sporazuma ;-)
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#31 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bumboo »

U osiguravateljevim Nagodbama, Sporazumima, Poravnanjima... zavisi kako ih ko zove, obično stoji rok plaćanja, i najčešće je 30 ili 60 dana, provjeri piše li u toj od VGT-a. Ako ne piše, onda se pozivaj na Zakon o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila FBiH, po čl. 10. tog zakona osiguravatelj je obavezan ponuditi naknadu štete oštećeniku u roku od 90 dana od prijema kompletiranog zahtjeva. U protivnom im slijede ogromne kazne kojima Agencija za nadzor osiguranja kažnjava i društvo i odgovornu osobu.
Doduše, nigdje ne stoji rok u kojem je osiguravatelj dužan isplatiti štetu po potpisivanju Nagodbe. Strpi se još malo, ako izostane isplata onda im zaprijeti prijavom Agenciji. To će ih sigurno natjerati da ti prije plate, jer ako ih prijaviš Agenciji onda će Agencija tražiti od pismeno izjašnjenje zašto kasne s plaćanjem itd... i neće im se dati peglat s Agencijom.
tarabara
Posts: 6
Joined: 22/02/2009 11:25

#32 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by tarabara »

Ovo sa Zakonom o osiguranje o odgovornosti za motorna vozila je "njesra" za vozače. Nijedno osiguravaće društvo ne naglašava da je rok za isplatu štete 90 dana nakon kompletiranje dokumenata. OVO TREBA POD HITNO MIJENJATI.
Treba u donijeti izmjenu da je rok isplate 15 dana nakon kompletiranja dokumentacije i to opet dođe 30 dana. Naknada za svaki prekoračeni dan treba biti 10 KM, pa da vidiš isplate. Premija se plaća unaprijed, a isplata štete 3-3,5 mjeseca nakon štete.
Ovdje treba uvesti i klauzulu da se u slučaju da štetu prouzrokuju vozač koji je osiguran kod drugog društva procjenu vrši neka nezavisna kuća. Jer po sadašnjim propisima, ideš "katilu" da ti uzme mjeru. Znam slučaj da su kod GOLF III za polomljene žabice na faru nudili samo žabice umjesto cijelog fara. Kada sam rekao neka uzmu oni takav far, kupe žabice i prodaju kao rabljeni dio smijali su se.
Zamislite samo da ste, ne dao Bog, u situaciji da ne vozite 90 dana auto. Sve ste dažbine platili (putarina, osiguranje, ....), a ne vozite. Gdje je tu naknada štete.
Ja sam imao dva negativna iskustva sa VGT. Jedan slučaj je bio i na sudu i nakon 15 mjeseci su sa početnih 150 KM koliko su nudili, dobio sam 830,00 KM. Moj zahtjev je bio 300,00 KM. Dobio i sud i advokat i ja 430,00 KM.
Kontaktirao sam i neke TV i štampu, ali NIKO NE SMIJE DA JAVNOSTI predoči kako rade, jer imaju jak marketing.
Moramo organizovati neku peticiju za izmjenu Zakona, ipak ima preko 500.000 vozača.
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#33 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by no_crnjak »

gdje je sarajevo osiguranje za procjenu stete ? znaci gdje da nadjem ciku koji ce mi slikat autu ?


hvala
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#34 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

oni su ti kod automehanike u pofalicima
ako ces autom udjes gdje je ac quattro i onda ides skroz iza gdje je tehnicki pa onda iza ugla pravo
ispred ces onda vidjeti zatvorenu garazu na spratove a dole u prizemlju su ovi sto slikaju
evo i slika
Image
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#35 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by no_crnjak »

respo wrote:oni su ti kod automehanike u pofalicima
ako ces autom udjes gdje je ac quattro i onda ides skroz iza gdje je tehnicki pa onda iza ugla pravo
ispred ces onda vidjeti zatvorenu garazu na spratove a dole u prizemlju su ovi sto slikaju
evo i slika
Image

hvala buraz,bio...
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#36 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by IcedFlame »

Cekao sam preko godinu dana od udesa do isplate stete :x Doduse, iz Sarajevo osiguranja su se javili ranije i ponudili 50% od procijenjene stete (steta procijenjena na 700 KM) jer je njihov 'strucni tim' na osnovu zapisnika policije procijenio da je krivica obostrana. Na to naravno nisam pristao, jer nisam bio kriv. Cekao sam rjesenje sa suda, i nacekao se.. nakon toga pristao na 80% para, jer nakon godinu dana vise nisam imao ni volje, ni vremena, ni zivaca da se peglam, a usput izgubio volju za sve :-) jer je u auto bilo ulozeno vise para nego sto ono vrijedi.

Buduci da su cike dosle da slikaju auto i gledali samo vanjske dijelove i pravili zapisnik tipa - ostecenja:
- poklopac motora, prednji branik, lijevi blatobran, desni, plasticna maska, oba fara, prednji vezni lim.. i to je otprilike to. Niko nije pogledao unutrasnjost motornog prostora, savijen prednji krak, akumulator, slomljen razvodnik paljenja, auto 'povuklo' na krovu, ostecenja prednjeg trapa, otkinut zadnji most, 3 slomljene alu felge, 3 unistene gume, da i ne spominjem radove, farbanje i sl...

E, sad, buduci da procjenu stete vrse po sistemu - cijena auta po njihovom nekom katalogu minus (cini mi se) 10% za svaku godinu od dana proizvodnje, ali kao da je auto recimo sa osnovnim paketom opreme. Mene zanima sta ako sam na autu imao gume koje su nove 89 Eura po komadu, felge kojima je prosjecna cijena na eBay-u 139 Eura po komadu i sl.?
Da li i to ulazi u 'obracun' i da li pije vode kod procjene stete?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#37 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

ja znam samo da cu uzeti iste felge koje su bile a imaju na slikama
pa cu im ispostaviti racun koliki god da je
ako oni imaju naci iste nove za marku nek nadju boli me samo da su nove
Moraless
Posts: 103
Joined: 06/05/2008 22:16

#38 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Moraless »

Eh ovako, molim vas da mi pomognete, jer slucaj je delikatan, svojstven samo za nasu BIH i nase osig.kuce :o
naime :

imam automobil koji je na meni, al je tog dana sasvim slucajno upravljala moja sestra,
guzve ovo, ono i opali lika pozadi u kuku i nastane naravno steta na autu, hladnjak farovi itd, nista opet veliko,
zapisnici bili, slikalo se, ja ga u servis odvukao, tamo ga sredili, steta bila koja milja, jer je auto novo skoro,
2009 godiste, sve nove dijelove stavili, i sve je to u redu, al nece osig.kuca sada da isplati servisu stetu,
a oni ne daju auto dok im se ne isplati, sto je opet ok sa njihove strane,
al ja uredno dobijam odbijenicu od osig.kuce jer nije moja sestra imala pravo da vozi moje auto,
navodno nije imala dozvolu od osig.kuce :roll: :roll:
jesam li ja ovdje lud il nisam nesto skonto, pa ko su oni da trebaju davati dozvole ko ce sta voziti ???????

molim pomozite ko se razumije u ove stvari , stvarno ne znam sta da radim, ne kontam ????
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#39 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

Moraless wrote:Eh ovako, molim vas da mi pomognete, jer slucaj je delikatan, svojstven samo za nasu BIH i nase osig.kuce :o
naime :

imam automobil koji je na meni, al je tog dana sasvim slucajno upravljala moja sestra,
guzve ovo, ono i opali lika pozadi u kuku i nastane naravno steta na autu, hladnjak farovi itd, nista opet veliko,
zapisnici bili, slikalo se, ja ga u servis odvukao, tamo ga sredili, steta bila koja milja, jer je auto novo skoro,
2009 godiste, sve nove dijelove stavili, i sve je to u redu, al nece osig.kuca sada da isplati servisu stetu,
a oni ne daju auto dok im se ne isplati, sto je opet ok sa njihove strane,
al ja uredno dobijam odbijenicu od osig.kuce jer nije moja sestra imala pravo da vozi moje auto,
navodno nije imala dozvolu od osig.kuce :roll: :roll:
jesam li ja ovdje lud il nisam nesto skonto, pa ko su oni da trebaju davati dozvole ko ce sta voziti ???????

molim pomozite ko se razumije u ove stvari , stvarno ne znam sta da radim, ne kontam ????
To mora da je kasko?

Ne znam tacno kako ide, ali najbolje je da dobro procitas ugovor, znam da oni pokusavaju naci svaku dlaku u jajetu kako bi izbjegli placanje, mislim bilo koji tip osiguranja, najbitnije je sta u ugovoru pise i da se na to pozoves ako ide tebi u korist, ako ne onda tesko da ces ista uspjeti.

Sretno.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#40 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by gaius »

ja sam čuo da recimo triglav u kasko uslovima isključuje odgovornost kad neko drugi vozi auto..
kod ostalih osiguravača obaveza je isključena samo npr. kad lice upravlja bez vozačke dozvole..

traži opšte uslove koje si trebao dobiti uz kasko ugovor ili polisu.. ako nije navedeno u polisi ili ugovoru da si ih dobio to bi se moglo obarati na sudu..
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#41 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Koje osiguranje ?

Meni je u Triglavu receno da nije problem ako neko iz familije vozi auto, i osim onih koji su pismeno ovlasteni prilikom potpisivanja ugovora...

Dobro procitaj uslove osiguranja koje si morao dobiti s polisom... Pa javi...
Moraless
Posts: 103
Joined: 06/05/2008 22:16

#42 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Moraless »

Izvinjavam se sto se nisam ranije javio, al sam bio na GO a i patio sam se oko ovog problema !!
Da rezimiramo :

Radilo se o UNIQA osiguranju, tako da znate svi za ubuduce, ukoliko se odlucite za ovo kasko osiguranje,
uzmite odmah saglasnost od njih za osobu koja ce mozda upravljati ponekada vasim vozilom ( majka, otac, sestra itd ),
jer bas kad neko dr uzme auto voziti, moze se desiti nezgoda, kao u mome slucaju :sad:

Ja sam morao kopirati kucnu listu da vide da moja sestra zivi sa mnom u zajednici, nidje veze :-)
Al eto uglavnom kad su vidjeli da je ona uzi clan rodbine, da zivimo zajedno, popustili su i uplatili stetu.
Uglavnom smjesno da ne moze smjesnije biti, ja znam samo da me nece UNIQA vise vidjeti ni u ludilu !!

Pozdrav svima i hvala na pomoci !! :thumbup:
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#43 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Koshpa »

E da se i ja prijavim, upravo sam imao mali udes, steta nista posebno, medjutim lola koji me je opalio s ledja ima strane tablice i isti se udaljio sa lica mjesta udesa, bila policija ispisali "masala" zapisnik slikali bla bla... Trebam u osiguranje otic na procjenu, Interesuje me ako ikad pronadju tog lika sa stranim tablama, da li ce stetu placati njegovo osiguranje ili moje ? I sta se radi u ovakvim okolnostima posto mi se prvi put desi da imam sudar a da "papak" pobjegne s lica mjesta.

Hvala
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#44 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by holowey »

Koshpa wrote:E da se i ja prijavim, upravo sam imao mali udes, steta nista posebno, medjutim lola koji me je opalio s ledja ima strane tablice i isti se udaljio sa lica mjesta udesa, bila policija ispisali "masala" zapisnik slikali bla bla... Trebam u osiguranje otic na procjenu, Interesuje me ako ikad pronadju tog lika sa stranim tablama, da li ce stetu placati njegovo osiguranje ili moje ? I sta se radi u ovakvim okolnostima posto mi se prvi put desi da imam sudar a da "papak" pobjegne s lica mjesta.

Hvala
jesi li zapamtio broj tablica? ako si zapamtio, sluzbenim putem ce se traziti podaci o vlasniku vozila, tebi ce tvoje osiguranje pokriti stetu a onda ce se oni naganjati sa njegovim osiguranjem...

ako nisi zapamtio broj tablica, nista ne mozes... mene je jedna kokos u februaru udarila i pobjegla...svicarske table... ja zapamtio samo prva dva znaka i ispusio...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#45 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by iceman ze »

molim za pomoc, uplatio bih uskoro KASKO osiguranje za vozilo. Cuo sam da prilikom isplate stete, znaju zatezati, bez obzira na uslove ugovora, pogotovu ako je u pitanju kradja vozila. Da li znate, koja kuca bi najbolja bila za sklapanje ugovra, cisto da ne bih kasnije imao problema, vec kad sam sada u prilici da biram, kome da poklonim povjerenje. Licno nikad nisam imao posla sa osiguranjime, evo hvala Bogu, nikad nisam imao udes i sl. ali nikad se ne zna pogotovu kada su kradje vozila stalno aktuelne, a zelim opet koliko-toliko da mirno spavam.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#46 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

svako veliko osiguranje koje izaberes neces pogrijesiti
sto se tice tih zezanja oko ispalte kod svakog je ista prica ne da niko pare a kad uzimaju svi su fini

tako da ti je to sve u pet deka koje god da izaberes samo nemoj ona sabanska braca mujo osiguranje medjedja osiguranje itd
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#47 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by vnm »

iceman ze wrote:molim za pomoc, uplatio bih uskoro KASKO osiguranje za vozilo. Cuo sam da prilikom isplate stete, znaju zatezati, bez obzira na uslove ugovora, pogotovu ako je u pitanju kradja vozila. Da li znate, koja kuca bi najbolja bila za sklapanje ugovra, cisto da ne bih kasnije imao problema, vec kad sam sada u prilici da biram, kome da poklonim povjerenje. Licno nikad nisam imao posla sa osiguranjime, evo hvala Bogu, nikad nisam imao udes i sl. ali nikad se ne zna pogotovu kada su kradje vozila stalno aktuelne, a zelim opet koliko-toliko da mirno spavam.
uzmi ponude, oni koji ti najvise para traze ti ce te najmanje zezati pri isplati.

u sirokom luku zaobidji BSO i Euroherc. ako ces me poslusati uzmi ponude od Grawe, Triglav, Croatia, ASA i Sarajevo osiguranja. oni su svi tu negdje sto se tice isplate, svi ostali su losiji od njih.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#48 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Koshpa »

holowey wrote:
Koshpa wrote:E da se i ja prijavim, upravo sam imao mali udes, steta nista posebno, medjutim lola koji me je opalio s ledja ima strane tablice i isti se udaljio sa lica mjesta udesa, bila policija ispisali "masala" zapisnik slikali bla bla... Trebam u osiguranje otic na procjenu, Interesuje me ako ikad pronadju tog lika sa stranim tablama, da li ce stetu placati njegovo osiguranje ili moje ? I sta se radi u ovakvim okolnostima posto mi se prvi put desi da imam sudar a da "papak" pobjegne s lica mjesta.

Hvala
jesi li zapamtio broj tablica? ako si zapamtio, sluzbenim putem ce se traziti podaci o vlasniku vozila, tebi ce tvoje osiguranje pokriti stetu a onda ce se oni naganjati sa njegovim osiguranjem...

ako nisi zapamtio broj tablica, nista ne mozes... mene je jedna kokos u februaru udarila i pobjegla...svicarske table... ja zapamtio samo prva dva znaka i ispusio...
Danas mi u osiguranju rekose dok god ne pronadju vlasnika stetu nemogu naplatiti, tj samo njegovo osiguranje mi moze platiti stetu ? Sto sam onda osiguran u mom osiguranju ako ne mogu naplatiti stetu od istog ? btw imam broj tablica i marku i boju auta koju sam uredno prijavio policiji u zapisnik.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#49 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

probaj kod njihove policije odakle je vec
njemacka svedska ili gdje vec
imaju valjda site
i upitas za njegovo osiguranje kazes kakva je situacija bila i to je to
mozda i gore dobije neku vrstu "kazne" ili nesto mada sumnjam al eto
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#50 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

u slucaju da je to vozilo koje te je udarilo pa ga nabralo,neko od silnih vozila koje se vozaju po nasim cestama a registracija i osiguranje odavno isteklo samo ces dzaba placati zapisnik i gubiti vrijeme,u pravilu sve stete koje su nastale od vozila sa inozemnih reg oznakama se prijavljuju i isplacuju od biroa zelene karte http://www.bzkbih.ba/ba/ sto ti znaci u tvom specificnom slucaju veoma dugo cekanje jer nije legitimisan pocinilac a samim time postojanost zelene karte i osiguranja.
mislim u principu pokusaj ali zbog specificnosti svega nacekati ces se,pristupi tome kao da nece nista biti pa ako kada sta bude da se ono pravo obradujes :-D
e da na ovom gore linku mozete svi provjeriti kada imate udes sa nekim ko je pobjegao sa lica nesrece ili ako niste uzeli podatke kod koga je osiguran,kod koga je bio i da li je na dati dan bio osiguran,uglavnom korisno ;-)
http://www.bzkbih.ba/ba/stream.php?kat=82
Post Reply