Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
luckylaka
Posts: 22532
Joined: 15/01/2010 06:28

#76 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by luckylaka »

Posto sam novi red je da pozdravim drustvo sa portala.Sto se tice same teme-strava i uzas.Predhodnik je spomenuo ubicu Naila Ikanovica.Dogadzaj koji se dogodio negdje 70-71.Ubio je zenu i troje djece,cak mislim da je zena bila trudna.U to vrijeme u Ljubiji(mjestu dogadzaja)zaista je vladala tolika panika jer ubica nije pronadzen odmah,da je recimo moja mahala sva spavala u jednoj kuci.Nakon sto je Nail I. uhapsen mislim da je osuden na smrtnu kaznu ali de se objesio u Banjaluci u zatvoru.Da napomenem da je najstarije dijete imalo oko 11 godina a najmladze mozda godinu i svi su ubijeni nozem i sjekirom.Nedugo nakon toga obisao sam kucu-kucu strave i uzasa.Boze sacuvaj,sto bi rekli.
dijaliza
Posts: 301
Joined: 15/11/2006 14:12

#77 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by dijaliza »

A frajer koji je ubio svoju djevojku i njenog brata na Dobrinji. A onda im se majka bacila s nebodera u Hrasnom kad je saznala.
Mislim da se zvao Željko.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#78 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Cholina_Lokica »

dijaliza wrote:A frajer koji je ubio svoju djevojku i njenog brata na Dobrinji. A onda im se majka bacila s nebodera u Hrasnom kad je saznala.
Mislim da se zvao Željko.
bacila se poslije sahrane...
i mislim da je taj lik poslije rata bio na nekoj funkciji u RS-u
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#79 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Zna li neko nešto o ovome (mada ne polažem prevelike nade):
Zločin se desio 70-ih godina. Čovjek iz Crne Gore, zvao se Branko Keković, to znam sigurno, ubio je iz pištolja u Beogradu nekog funkcionera. Zatim je sjeo na voz, vratio se u Titograd i predao se policiji. Kasnije se ispostavilo da se radilo o osveti, taj iz Beograda je skrivio smrt nekog Kekovićevog, mislim čak da se radilo o nesređenim računima iz rata.
Ovo bi mi mogao odgovoriti samo neko ko se sjeća toga, na internetu nema ništa, nemojte se truditi.
Našao sam.
Branko Keković je bio inspektor SUP-a u Titogradu. U Beogradu je 18.januara 1975.hicima iz pištolja usmrtio Jakšu Vuletića, u haustoru zgrade u Ulici generala Ždanova, gdje je Vuletić stanovao. Jakša Vuletić bio je kapetan JNA u penziji i vojni invalid iz rata, ugledan mjesni aktivista. Keković se vozom vratio u Titograd i predao. U početku nikome nije bilo jasno šta bi moglo stajati iza ubistva mirnog starijeg čovjeka od strane policijskog službenika, sa kojim se po svim indicijama nikada u životu nije susreo. No, Keković nije dugo držao istražne organe i javnost u neizvjesnosti, već je ispričao potresnu priču o tridesetogodišnjem traganju za namirenjem krvi, zaostalom iz rata. Keković je bio izdanak siromašne i brojne crnogorske porodice, čiji su članovi u ratu listom bili u partizanima. Najstariji brat Veljko, španski borac, poginuo je u martu 1942.u borbi sa četnicima Baje Stanišića. Dvije godine kasnije Branko je iskopao njegov grob i našao bratovu lobanju izbušenu mecima. Malo-pomalo, saznao je i da mu je brat mučki ubijen, zavezan za drvo i izrešetan rafalom. Kao ime četnika koji je povukao obarač spominjao se Jakša Vuletić.
Rat se završio, godine i decenije koje su prolazile, kao i borba za život, zaposlenje i podizanje porodice, učinile su da uspomena na bratovu smrt prestane biti opsesija inspektora Branka Kekovića. I ko zna kako bi sve prošlo, i da li bi prokletstvo krvi nenamirene uništilo dva života, budućeg ubijenog i ubice, i njihovih porodica, da nije bilo slučaja. Jednog jesenjeg popodneva 1974., u banalnom razgovoru na poslu, neko od kolega je kao uzgred spomenuo kako ubica Veljka Kekovića, Jakša Vuletić, danas uživa vojnu penziju u Beogradu. Branko je, uzbuđen, istog dana u telefonskom imeniku Beograda našao adresu Jakše Vuletića. Otputovao je u glavni grad i danima motrio oko zgrade u Ulici generala Ždanova, dok mu djeca koja su se igrala oko zgrade nisu pokazala "čika-Jakšu". Keković je konačno skupio hrabrost i jedne večeri ušao za Vuletićem, koji se vraćao iz grada, u haustor, potegao stari pištolj koji je pokojni Veljko donio iz Španije, viknuo: "Čika-Jakša, nosim vam pozdrave Veljka Kekovića!" i pritisnuo obarač.
Tako je Branko Keković vratio krv staru preko trideset godina i predao se vlastima, da ispriča jezivu i pomalo nevjerovatnu priču i ponosno i skrušeno prihvati kaznu za svoje djelo.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#80 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

wilson :thumbup:
Pošto si Zeničanin, znaš li ti još nešto više o ubistvu Brune Čalića, o kome se dosta pisalo ovdje? Ili ti, ili neko tvoj stariji...to se desilo u junu 1971.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#81 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Magarece_godine »

Willson ta prica o Miletu je prepjevana u Saletovoj osveti ?

Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#82 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Magarece_godine wrote:Willson ta prica o Miletu je prepjevana u Saletovoj osveti ?

Nije baš,iako ima sličnosti. Mile Matić je bio stražar u KPD Zenica, karatista i trener, volio je praviti fotografije nagih žena. Bio je veliki plejboj, imao je po jednu djevojku u svakom gradu u zeničko-dobojskoj regiji. A onda je jednog dana pukao, posvađao se sa zetom, udario ga peglom i dokusurio iz pištolja. Onda je naoružan do zuba krenuo u krvavi pohod. Rezultat-devet mrtvih za samo dvadeset dva sata na prostoru od oko 130 kilometara.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#83 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Chmoljo wrote:Junuz Kečo...

moj stari kaže da je to tužna priča. uistinu ga je žena varala sa Bužom (prezime). detalje stvarno ne znam.

a on je poginuo, u ratu. granata pala i ubila ga. ne uzimajte ovo zdravo za gotovo, bolje provjerite ali koliko sam čuo tada je poginula i njegova curica. ako je to stvarno istina, onda taj čovjek stvarno nije bio miljenik sudbine. :(
hahha
Buzin sin je radio sa mnom :D
znam d aje bilo ono nikad ga ne zajebavajte za film kuduz :D(doduse buzo s kojim sam ja radio je bio nama svima sef)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#84 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Za razliku od Alije Gora (Bužo u filmu), mislim da je pravi Atif Bužo preživio Kečin napad, iako je bio teško ranjen.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#85 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Pera Trta wrote:Za razliku od Alije Gora (Bužo u filmu), mislim da je pravi Atif Bužo preživio Kečin napad, iako je bio teško ranjen.
ma ziv je lik jos koliko znam..a prezivio jeste..to je 100% istina :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#86 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

kokuz_sa wrote:
Pera Trta wrote:Za razliku od Alije Gora (Bužo u filmu), mislim da je pravi Atif Bužo preživio Kečin napad, iako je bio teško ranjen.
ma ziv je lik jos koliko znam..a prezivio jeste..to je 100% istina :D
Koliko taj Bužin sin otprilike ima godina?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#87 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Pera Trta wrote:
kokuz_sa wrote:
Pera Trta wrote:Za razliku od Alije Gora (Bužo u filmu), mislim da je pravi Atif Bužo preživio Kečin napad, iako je bio teško ranjen.
ma ziv je lik jos koliko znam..a prezivio jeste..to je 100% istina :D
Koliko taj Bužin sin otprilike ima godina?
1974godiste
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#88 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Hvala ;-)
Inače, Bužo je radio u opštini u Hadžićima i navodno su on i Kečo se znali od ranije, čak su i bili prijatelji (još jedna razlika u odnosu na film). Način na koji je smuvao Kečinu ženu je otprilike kako je i prikazano: ona bila konobarica u Tarčinu, on navraćao u tu kafanu i tako...ne znam možeš li potvrditi ovo?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#89 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Pera Trta wrote:Hvala ;-)
Inače, Bužo je radio u opštini u Hadžićima i navodno su on i Kečo se znali od ranije, čak su i bili prijatelji (još jedna razlika u odnosu na film). Način na koji je smuvao Kečinu ženu je otprilike kako je i prikazano: ona bila konobarica u Tarčinu, on navraćao u tu kafanu i tako...ne znam možeš li potvrditi ovo?
ne znam tacne detalje..al buzo jeste iz hadzica i sada kad ukucas mu ime u google izadje da se bavi politikom i nekim strankama..sin mu je sada sef u jednoj velikoj(tj svi znamo jako dobro tu firmu)firmi na mostarskom raskrscu..
a sto se tice kafana..znam da je u kafani kod BIBE ono tu su konobarice niskog morala pa bice da je tu zalazio :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#90 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Bužo Atif-Tifan :D
SDA demokratija :D
A jadni Kečo pod zemljom...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#91 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by kokuz_sa »

Pera Trta wrote:Bužo Atif-Tifan :D
SDA demokratija :D
A jadni Kečo pod zemljom...
sad se sjeti..
atif je bio u inspekciji rada..
i koliko se sjetih price on je ono navalio se na kosti ovoj firmi dok mu sin nije dobio sefovsko mjesto :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#92 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

willson wrote:
Pera Trta wrote:wilson :thumbup:
Pošto si Zeničanin, znaš li ti još nešto više o ubistvu Brune Čalića, o kome se dosta pisalo ovdje? Ili ti, ili neko tvoj stariji...to se desilo u junu 1971.
Gdje necu znati znam mu i roditelje i sta je onoj ludoj kucki i hamalu Marceti bio zadnji obrok i gdje su likvidirani na Bistricaku ;-) . Daj mi par sati odo se igrati sa djecom pa cu napisati u tancine.
Hvala ti velika unaprijed za ovo! :thumbup:
Po tvojim ranijim postovima na ovoj i drugim temama, siguran sam da nećeš iznevjeriti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45507
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#93 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Chmoljo »

willson wrote:
Pera Trta wrote:wilson :thumbup:
Pošto si Zeničanin, znaš li ti još nešto više o ubistvu Brune Čalića, o kome se dosta pisalo ovdje? Ili ti, ili neko tvoj stariji...to se desilo u junu 1971.
Gdje necu znati znam mu i roditelje i sta je onoj ludoj kucki i hamalu Marceti bio zadnji obrok i gdje su likvidirani na Bistricaku ;-) . Daj mi par sati odo se igrati sa djecom pa cu napisati u tancine.
jel to onaj dječak što je ubijen zbog osvete, jer je njegov otac skrivio saobraćajku?

čitao sam u nekim novinama (mislim da je Dnevni List) da su njih dvoje bili zadnji nad kojima je izvršena smrtna kazna... dijete ubijeno na groblju :(
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#94 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Jeste, Chmoljo. Ako prođeš ovom temom, naći ćeš da se o tome prilično govorilo, kao i na temi o smrtnoj kazni u Jugoslaviji. Čak sam negdje postavljao i slike lokacije gdje se desilo ubistvo (kako danas izgleda) pa su neki forumaši iz Zenice to objašnjavali.
Evo, sačekaćemo wilsona da se vrati da nam ispriča šta on zna.
User avatar
jazzer
Posts: 7217
Joined: 20/12/2004 14:44

#95 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by jazzer »

willson wrote:Samo da se izvinem nisam sto nisam stigao nista napisati ali djeca , neplanski izlet dodjem kuci sjednem da pisem i odnesu me neke druge teme pa kada se naspavam danas cu da napisem.
Daj ba Willson, pa jesu li preca djeca od nas :) ??

Salim se, naravno, cekamo.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#96 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by SanskiBiser »

E zna li neko nesto vise o ovom slucaju o kojem se kod mene u skoli pricalo 80tih, ostalo mi je u sjecanju ali ne znam detalje, uglavnom tamo negdje polovinom ili poslije 1985, neki lik se zabarikadirao, navodno je bio neki oficir JNA ili policajac ili sudija tako nesto, ne znam koga je ubio od familije ili kolega, zazidao je vrata u kuci i prozore...sve se desavalo u Krajini nisam siguran Prijedor ili Banjaluka. Uglavnom policija nije nista mogla jer je lik bio naoruzan do zuba a imao je i snajper, bio odlican strelac, tako da je pozvana u pomoc antiteroristicka jedinica iz Sarajeva, i sad prica ide da je lik snajperom u oko pogodio specijalca sa ne znam koje udaljenosti i to u momentu dok je ovaj spustao se konopcem iz helikoptera :shock: . Navodno je bilo puskaranje oko kuce poslije i lik je iskrvario..tako nesto, to mi je ostalo u sjecanju ako neko zna vise detalja i ime lika i sta se zaista desavalo molio bih da objasni :? :shock:
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#97 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Priorat »

SanskiBiser wrote:E zna li neko nesto vise o ovom slucaju o kojem se kod mene u skoli pricalo 80tih, ostalo mi je u sjecanju ali ne znam detalje, uglavnom tamo negdje polovinom ili poslije 1985, neki lik se zabarikadirao, navodno je bio neki oficir JNA ili policajac ili sudija tako nesto, ne znam koga je ubio od familije ili kolega, zazidao je vrata u kuci i prozore...sve se desavalo u Krajini nisam siguran Prijedor ili Banjaluka. Uglavnom policija nije nista mogla jer je lik bio naoruzan do zuba a imao je i snajper, bio odlican strelac, tako da je pozvana u pomoc antiteroristicka jedinica iz Sarajeva, i sad prica ide da je lik snajperom u oko pogodio specijalca sa ne znam koje udaljenosti i to u momentu dok je ovaj spustao se konopcem iz helikoptera :shock: . Navodno je bilo puskaranje oko kuce poslije i lik je iskrvario..tako nesto, to mi je ostalo u sjecanju ako neko zna vise detalja i ime lika i sta se zaista desavalo molio bih da objasni :? :shock:

desilo se u prigradaskom naselju u prijedoru. orlovaca se zvalo cini mi se. je bila frka to znam , koliko je ubijeno i ko je koga pogodio to neznam. sarajevski specijalci su bili. i to je tacno... mozda neko drugi ostatk price poznaje..???
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#98 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Pera Trta »

willson wrote:Pisem sutra , izvinjavam se bio sam zauzet.
Ok, hajde živ bio, jedva čekam :)
User avatar
jaba
Posts: 307
Joined: 03/03/2007 14:39
Location: grad izmedju dvije rijeke na ravnici u zemlji oblika srca

#99 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by jaba »

U selu Jakes kod Modrice je jedna zena ubila i isjekla muza sjekirom na komade jer je ovaj maltretirao.To je bilo 70 -80 tih godina. Zna li iko ista o tome ?


Svaki dan prolazi kraj moje kuce a cuo sam o njoj da je to uradila.
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#100 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by smoki_choko »

jaba wrote:U selu Jakes kod Modrice je jedna zena ubila i isjekla muza sjekirom na komade jer je ovaj maltretirao.To je bilo 70 -80 tih godina. Zna li iko ista o tome ?


Svaki dan prolazi kraj moje kuce a cuo sam o njoj da je to uradila.
ako je nekad vidis sa sjekirom bjezi od nje sto dalje :shock:
Post Reply