EuroBasket 2009

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Dr.Belajsuz
Posts: 151
Joined: 02/07/2009 11:50

#1 EuroBasket 2009

Post by Dr.Belajsuz »

Dakle, bliži nam se Evropsko prvenstvo u košarci, koje će ove godine biti održano u Poljskoj.

Image


Group A
FYR Macedonia
Croatia
Israel
Greece

Group B

Russia
Germany
Latvia
Team(B/2)

Group C
Great Britain
Serbia
Slovenia
Spain

Group D
Poland
Turkey
Lithuania
Bulgaria


Posljednji tim iz svake grupe napušta takmičenje. Ekipe koje prođu formiraju grupe E i F. Grupu E čine ekipe iz A i B grupe, a grupu F iz grupa C i D. Isto kao u rukometu, prenose se bodovi osvojeni međusobno. 4 ekipe prolaze i igra se četvrtfinale po sistemu E1-F4, E2-F3 itd. Dalje normalnim sistemom, s tim da ekipe razigravaju i za pozicije od 5. do 8. mjesta.
Prve na rasporedu su utakmice Makedonija-Grčka, te Rusija-Latvija u 16.30h 07.09.2009. godine.
Finale je 13 dana kasnije, u 21.15h.
Gradovi u kojima se igra Eurobasket su Gdansk, Poznan, Warsaw, Wroclaw, Lodz, Katowice i Bydgoszcz.

Gdańsk Hala Olivia 5,000 First phase group (B)
Poznań Hala Arena 4,200 First phase group (A)
Warszawa Torwar Hall 4,838 First phase group (C)
Wrocław Centennial Hall 6,600 First phase group (D)
Bydgoszcz Łuczniczka 8,000 Second phase group (E)
Łódź Łódź Hall 13,400 Second phase group (F)
Katowice Spodek 13,000 Final Phase

Image

---------

Po meni, glavni favoriti su Grčka, Španija, Francuska, te Litvanija.
Očekujem da u početku ispadnu Bugarska, Srbija, Njemačka, te Izrael.
Njemci jer imaju jako loš sastav, puno lošiji nego ranije. Nema nekoliko nosioca igre, a Srbija jer ima potešku grupu i ne vidim koga će pobijediti :-D
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#2 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

Sve si lijepo napisao,ali si lupio glupost kada si rekao da ne vidiš koga će Srbija pobijediti! :lol:
Dr.Belajsuz
Posts: 151
Joined: 02/07/2009 11:50

#3 Re: EuroBasket 2009

Post by Dr.Belajsuz »

upsala wrote:Sve si lijepo napisao,ali si lupio glupost kada si rekao da ne vidiš koga će Srbija pobijediti! :lol:
Činjenica da je Španija jača selekcija, kao i Slovenija.
Srbija redovno kiksa protiv nekih levata, a to će ovaj put biti protiv Britanije.
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#4 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

Pogledaj sastav Britanaca i sve će ti biti jasno.Pa banjalučki Borac je jači od njih.Srbija je prije kiksala,ali sa slabim trenerom i atmosferom u timu.Toga više nema.
Dr.Belajsuz
Posts: 151
Joined: 02/07/2009 11:50

#5 Re: EuroBasket 2009

Post by Dr.Belajsuz »

upsala wrote:Pogledaj sastav Britanaca i sve će ti biti jasno.Pa banjalučki Borac je jači od njih.Srbija je prije kiksala,ali sa slabim trenerom i atmosferom u timu.Toga više nema.
Ali ne i naša reprezentacija :D
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#6 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

"Košarkaška reprezentacija Poljske ubedljivo je savladala nacionalnu selekciju Velike Biritanije rezultatom 70:56 u prijateljskoj utakmici odigranoj u Londonu, iako su igrali bze svog najboljeg igrača, Marčina Gortata.

Britanci su bolje otvorili meč i došli do ranog vođstva 16:7, ali su Poljaci predvođeni Vojčikom napravili mini seriju od 7-0 i rezultatski se brzi vratili u igru i na poluvremenu imali prednost 30:27, najviše zahvaljujući inspirisanom Henksu koji je Britance držao u igri od tog trenutka. Ipak, početkom drugog poluvremena Poljaci su napravili još jednu seriju od 10:0 za vođstvo 55:34, kada je utakmica i bila rešena.

Najefikasniji u redovima pobednika bio je Simon Ševčik sa 12 poena, Logan je dodao 11, a Lampe 10 koševa, dok su kod poraženih dobri bili Džoel Frilend sa 16 i Nik Džordž sa 11 poena."

Koliko su dobri Britanci,kada ih je razvalila ne košarkaška Poljska!I sama Poljaci se nikada ne bi plasirali na EP da nisu domaćini.Šteta što i jedni i drugi igraju na ovom takmičenju.
cikular
Posts: 389
Joined: 03/08/2009 13:06

#7 Re: EuroBasket 2009

Post by cikular »

Ma ne igraju Gordon i Deng, tako da se Englezima ne pise dobro.
Srbi su kvalitetniji od Slovenaca.
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#8 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

Srbija poslije početnog poraza igra sve bolje.Nakon početnog poraza od Njemačke,zaredale su tri pobjede nad Njemačkom,Letonijom i večeras nad Grčkom od 83-82.Ivković polako dovodi stvari na svoje mjesto.Slovenija preslaba i reda samo poraze,večeras poraz od Velike Britanije 63-56.Zdovc ponovo pokazuje da nije ni upola trener kakav je igrač bio.On je slovenački Bajramović.Španci gaze,razvalili Litvance sa 100-74,po meni favorit br.1 na prvenstvu.Švabe pobijedile Makedonce 78-77.Hrvatska bolja od Poljske 81-74.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#9 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Slovenci imaju daleko najjaci roster od svih ex yu drzava, ali mislim da to nece biti dovoljno. Gledas ih protiv Hrvata, jesu dobili utakmicu tijesno, Hrvati tek sisli sa planine sto bi se reklo, sa bazicnih priprema, ali kod Slovenaca se fakat ne zna ko je tu gazda a ko vodonosa. Kod njih u svakom momentu bar dvojica hoce biti plejmejkeri, svaki bi da bude gazda na terenu. Zdovc bi tu morao pokazati autoritet, ali on ga nema cini mi se.

Hrvati i Srbi puno jaci na klupi, ako su Slovenci jaci na terenu, Repesa i Ivkovic spadaju u red najboljih evropskih trenera. Imaju i solidne sastave, konkurisat ce oba za medalju.

Najveci favorit Spanija, iza njih Litvanija.

Grci su sad nepoznanica jer imaju trenera litvanca a njegova kosarkaska filozofija je totalno suprotna grckoj, dva razlicita stila kosarke pa ce biti zanimljivo vidjeti znaju li Grci igrati run and gun ili ce se on morati njima prilagoditi. Uz to Grcima fali puno igraca.

Francuzi su samo fizika, dobar takticar ih preslisa bez ikakvih problema.

Slovencima po imena jedni od favorita, ali nisu mi bas dojmljivi.

Pripreme ne govore nista, hocu reci ovi rezultati, puno se tu jos isprobava i sakriva od protivnika.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: EuroBasket 2009

Post by JThomas »

ako je istina da je rubio počeo pogađati trojke...onda oho se svima :wink:
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#11 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Rubio na pripremnim igra strasno, drzi igru u svojim rukama, pun je ideja, fakat eksplozija od igraca. Fernandez i Navaro trpaju izvana, Calderon im ne nedostaje previse.

Calderon je mislim ozljedjen, nije on puno igrao prosle sezone u Torontu.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#12 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Zaista ne znam Calderonovu statistiku iz Toronta, ne pratim NBA pazljivo, znam samo da je svako malo bio ozljedjen.

Sto se tice ozljeda i otkaza, Nijemcima nema Nowitzkog (obecao Dallasu da je Peking zadnji turnir koji ce igrati za Njemacku i iako je zelio igratio i u Poljskoj, obecanje je obecanje) a on im je bukvalno pola ekipe.

Grcima fali Diamantidis i Papaloukas, najbolji odbrambeni igrac Evrope i jedan od najboljih plejmejkera, plus Vassilopoulos.

Sloveniji fale Becirovic, Nesterovic, Milic mada je ovaj vec penzioner.

Rusima nema, pazi sad ovo, Kirilenka, Pashutina, Holdena, Morgunova, Savrashenka, cijela udarna postava.

Kod Spanaca nema Calderona, mislim da je i Mumbru otpao. Sad vidim, Calderon nije ozljedjen, vec kaze umorio se pa bi da odmara ovo ljeto.

Englezi bez Denga i Gordona.

Srbi bez Jarica, Stojakovica, Milicica, Radmanovica, Rakocevica

Hrvati bez Giriceka i Tomasa

Turcima otkazali Turkcan i Okur

Litvanija bez Macijauskasa, Songaile, Siskauskasa, Ilgauskasa

Spanci su najkompletniji i mislim da ce biti cudo ako ne uzmu zlato. Uz ovolike otkaze, svaka kompletnija a kvalitetnija ekipa je favorit broj jedan, a to su upravo Spanci.
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#13 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

Uglavnom svi se slažemo da su Španci br.1?
lolo_lolo
Posts: 1038
Joined: 18/03/2009 01:24

#14 Re: EuroBasket 2009

Post by lolo_lolo »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li ko zbog čega u sastavu hrvatske nema hrvoja perića iz zadra
kolko ja znam,nikad ga nije ni bilo,bar u onoj uzoj konkurenciji
dobar je igrac,ali hrvati imaju puno bolje

kad pocinje ovo prvenstvo,kolko traje?
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#15 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Citam da ovo sa Tomasom nije 100%, Repesa danas rece da je moguce da ce Marko igrati.
lolo_lolo
Posts: 1038
Joined: 18/03/2009 01:24

#16 Re: EuroBasket 2009

Post by lolo_lolo »

voli se repesa malo zajebavti,cesto mu u ekipi zajedno igraju dva pleja

a vidite samo ovo

Najbolji igrač reprezentacije Bugarske Ibrahim Jaaber neće nastupiti na Eurobasketu zbog Ramazana. Naturalizirani Bugarin je odlučio da isposti cijeli mjesec Ramazan, tako da zbog toga neće biti u mogućnosti da obavi završne pripreme Bugarske, niti će biti među putnicima u Poljsku.

Dvadesetpetogodišnji bek rimske Lottomatice odlučio je staviti vjerske ispred sportskih obaveza i to treba poštivati, javili su iz bugarskog košarkaškog saveza.

Nema sumnje da će njegovim izostankom Bugarska biti itekako oslabljena, jer je Jaaber u kvalifikacijama bio najbolji igrač svoje reprezentacije sa prosjekom 15 poena, 5,1 skokom i 3,5 asistencija po susretu.

Njegovim izostankom otvara se novo mjesto za jednog naturaliziranog igrača, a selektor Bugarske će u narednih nekoliko dana morati odlučiti koga da vodi u Poljsku, Andre Owensa ili Earla Rowlanda.

;-)
lolo_lolo
Posts: 1038
Joined: 18/03/2009 01:24

#17 Re: EuroBasket 2009

Post by lolo_lolo »

a mogao je vala i perica zovnuti :D

zajebava-nije to ono da je usro,nego malo taktika,ko grci,ne mislim ja nista lose o njegovom radu,bas navijam za hrvate na prvenstvu
ako trebamo za nekog navijati,to su susjedi ;-)
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#18 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Igra Repesa i sa tri pleja, Ukic, Kus, Planinic, nista neobicno za njega.

Planinic moze igrati i cetvorku po potrebi, visina mu je velika prednost, a Kus je igrac zadatka kakve Repesa cini mi se jako voli.

Hrvati nemaju dobrog beka sutera, to im je glavna boljka. Posebno ako nema Tomasa, onda su i na krilu tanki. Na kecu, cetvorki i petici su dosta jaki. Posebno ce biti jak centarski duet Vujcic-Kasun, pretpostavljam. Bar su u Beogradu prije par godina bili dominantni, po meni i najbolja centarska linija tog prvenstva. Jedino je pitanje kakvi su sada, nakon par godina odmaka.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#19 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Pa kazerm po potrebi, koju minutu, ako zatreba. Daleko da on moze kvalitetno igrati krilnog centra. Ali jedan, dva i tri, bez problema moze igrati. Inace je on dobar igrac, nebi on bezveze igrao za CSKA, TAU, u NBA, jedino sto mi se cini da suvise pimpla za jednog plejmejkera, i nema konstantu igara. Igra u rasponu od sjajnog do osrednjeg, od utakmice do utakmice.

Vujcic je pao, logicno, ne moze se vjecno biti najbolja cetvorka Evrope. Nakon ozljede se vraca polako, krajem sezone bar ono sto sam gledao u euroligi, igrao je odlicno. On je specifican igrac, jako zahvalan, igra na tragu one nekadasnje Radjine, ili ranije Cosiceve. Centri sa idejom, lucidnoscu, drugi plej na terenu, Vujcic je u Beogradu razigrao Kasuna do nebesa, prosle sezone svojim asistencijama inace prosjecnog centra Bourousisa promovirao u ponajboljeg centra eurolige.

Koga jos Hrvati imaju na visokom postu? Prkacin moze malo igrati, vec je star, jedino na iskustvo. Banic je odlican igrac, cetvorka koja zna voditi loptu, idealan za dizanje ritma. Loncar mi je nepoznanica, ovaj Tomic iz Zagreba veliki talenat ali premrsav za ozbiljnu kosarku, dok ne nabaci kilazu nema sta traziti u Evropi. Iako je MVP gumene lige.

Mislim da ce Hrvati u ovoj trojki Prostran, Zubcic, Delas dobiti velike igrace.

Ne znam sta se od Srbije moze ocekivati, nekako mi se cini da je Dudu pregazilo vrijeme, on jos uvijek zivi u onoj staromodnoj kosarci 30 sekundi. Nesto kao legendarni Maljkovic, koji je lagano propao sa evolucijom kosarke. Medjutim Duda ima iskustvo, znanje, vjerujem da ce sloziti dobru ekipu. Ono sto je primjetno na ovim preipremama Srbije, kada ih ne ide sut, gazi ih i Njemacka. Za sada nemaju drugih kvaliteta, pobjedjuju jer na pripremama malo ko igra dobru obranu, u odbrani je voljni momenat bitan a u pripremama ga nema niko.
Ekipa mu ima dosta potencijala, ako ih krene mogu do medalje.
cikular
Posts: 389
Joined: 03/08/2009 13:06

#20 Re: EuroBasket 2009

Post by cikular »

upsala wrote:Uglavnom svi se slažemo da su Španci br.1?

Ne.
Francuzi su kvalitetniji.
lolo_lolo
Posts: 1038
Joined: 18/03/2009 01:24

#21 Re: EuroBasket 2009

Post by lolo_lolo »

da ih to mozda mi necemo sprijeciti
mora hidrant odmah kontrirati

samo nemojte da se ova tema pretvori u svadju izmedju vas dvojice
cikular
Posts: 389
Joined: 03/08/2009 13:06

#22 Re: EuroBasket 2009

Post by cikular »

kakavdanakneiskustvu wrote:
samo što se nisu još plasirali na prvenstvo
No sikiriki!

Francuzi ce demonstrirati snagu!
User avatar
IH!
Posts: 38
Joined: 01/12/2008 00:20

#23 Re: EuroBasket 2009

Post by IH! »

Pripremne tekme Litvanija vs. Srbija (sada ce drugo poluvrijeme),i Grcka vs. Rusija,veceras.

http://www.kkbosna.info/forum/viewtopic.php?f=4&t=56
upsala
Posts: 134
Joined: 23/03/2009 00:39

#24 Re: EuroBasket 2009

Post by upsala »

Srbija je pobijedila Litvaniju 78-70.Ivkovićevi momci igraju odlično,veliki izbor igrača,skoro svi sa evroligaškim iskustvom,a mladi.Mislim da su najmlađa ekipa na prvenstvu?
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#25 Re: EuroBasket 2009

Post by samo malo »

Litvanci skrivaju karte, jako neozbiljno od Ivkovica da mu ekipa u ovoj fazi igra u top formi.

To se po pravilu vrati kao bumerang na prvesntvu.
Post Reply