Najbolja pizza u SA?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#51 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by callmethebreeeze »

meni nikada nije bilo jasno sto svi hvale tu galiju. sasvim prosjecna pizza, na nivou kucne radinosti. doduse, zadnji put sam tamo jeo prije godinu ili dvije. meni je u pomodorinu bila ok, a i mahirova nije losa u svoj svojoj jednostavnosti...
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#52 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by lord-executioner »

johnnykola wrote:
kijameta wrote:Galija,cini mi se.Ali kako je Sarajevo najbolje na svijetu,sto se tice pita i cevapa u istom omjeru je dno dna sto se tice pizza.U Sarajevu,nema dobre pizze,uopste.Najbolja pizza u Sarajevu je na nivou bureka u Ljubljani,znaci 0 bodova.
slazem se. ma ni u galiji nije nesto. najveci problem: nije slasna niti jedna.
dodje do mene info da ima jedna dobra kraj drvoprometa na visnjiku.
ma najjaca mi ostaje ona pojedena u zadru. vrh vrhova!<3
Mislim da mi nijedna pizza pojedena u Dalmaciji nije ostala u losem sjecanju, osim jedne u Omishu koja je zagorila, pa se gazda izvinuo i donio drugu + pice na na racun kuce :shock: to cemo ovdje tesko dozivjeti... Pizze koje se dole kupuju na komad u pekari su bogatije i kvalitetnije od onih koje ovdje prave tzv. pizzerije, istina, nesto su skuplje, ali ko ne bi dao oko 8 KM za fakat kvalitetnu pizzu prije nego ovo smece koje nama podvaljuju?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#53 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by johnnykola »

lord-executioner wrote:
johnnykola wrote:
kijameta wrote:Galija,cini mi se.Ali kako je Sarajevo najbolje na svijetu,sto se tice pita i cevapa u istom omjeru je dno dna sto se tice pizza.U Sarajevu,nema dobre pizze,uopste.Najbolja pizza u Sarajevu je na nivou bureka u Ljubljani,znaci 0 bodova.
slazem se. ma ni u galiji nije nesto. najveci problem: nije slasna niti jedna.
dodje do mene info da ima jedna dobra kraj drvoprometa na visnjiku.
ma najjaca mi ostaje ona pojedena u zadru. vrh vrhova!<3
Mislim da mi nijedna pizza pojedena u Dalmaciji nije ostala u losem sjecanju, osim jedne u Omishu koja je zagorila, pa se gazda izvinuo i donio drugu + pice na na racun kuce :shock: to cemo ovdje tesko dozivjeti... Pizze koje se dole kupuju na komad u pekari su bogatije i kvalitetnije od onih koje ovdje prave tzv. pizzerije, istina, nesto su skuplje, ali ko ne bi dao oko 8 KM za fakat kvalitetnu pizzu prije nego ovo smece koje nama podvaljuju?
upravo to! u splitu sto sam u vinkovackoj ulici sendvic jeo! dvadeset kuna.
pred tobom svi prilozi, njih minimum 15. sta god hoces kazes da ti stavi. sendvic dug
30 centi minimum. to u sarajevu necemo vidjeti jos za 50 godina.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#54 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by The 51st State »

callmethebreeeze wrote:meni nikada nije bilo jasno sto svi hvale tu galiju. sasvim prosjecna pizza, na nivou kucne radinosti. doduse, zadnji put sam tamo jeo prije godinu ili dvije. meni je u pomodorinu bila ok, a i mahirova nije losa u svoj svojoj jednostavnosti...
ma to ti je ona prica kad sam vec puko cenera za picu ima da je hvalim na sva zvona...
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#55 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by karanana »

slazem se sa ovim posljednjim ocjenama za galiju. nekako bezlicnog ukusa. e nije im lose ono tijesto za pizzu pa kad ga ispeku bez icega i kad ga koristis za mezu uz pastetu od ribe. ali pizza nista posebno. ko hljeb.

mahir je i meni najbolji
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#56 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by samo malo »

Jos jedan x na misljenje o Galiji, po meni izvikana pizza.

Nisam bio od prosle godine, istina, pa ne znam da se nije sta drasticno popravilo, ali zadnji put kad sam jeo, sasvim prosjecna pizza. I ispodprosjecna cak, ako uzmes u obzir koliko je hvaljen. Za tolike pohvale, ono je slabo.

Mahir ima najkonkretniju, jeste da ono bas i ne lici na pizzu, ali kad vidim sta sve talijani racunaju pod pizzu, onda moze i ona Mahirova proci. Meni se njegova svidja najvise zbog tjesta, mada zna ukenjati ako je prepece.

Inace je problem sa sarajevskim pizzama sto svaki dilber misli da on zna ispeci pizzu, slovenci i hrvati su recimo skontali da im je najbolje dovesti talijana-picmajstora za kuhara. Bar oni ugledniji restorani i pizzerije. Ali nije ni to pravilo, ja sam odlicnu pizzu jeo u restoranu Pod lipom u Ljubljani, a kuharica je nasa zena iz Teslica, ako se dobro sjecam. Pred tobom je slaze, a ti biras sta hoces da ti stavi gore.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#57 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by callmethebreeeze »

uh, kako sam mogao zaboraviti, meni je super pizza u U2, pogotovo u tri cetiri kada ti treba nesto da upije silnu pivu...
:D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#58 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by callmethebreeeze »

samo malo wrote:
Inace je problem sa sarajevskim pizzama sto svaki dilber misli da on zna ispeci pizzu, slovenci i hrvati su recimo skontali da im je najbolje dovesti talijana-picmajstora za kuhara. Bar oni ugledniji restorani i pizzerije. Ali nije ni to pravilo, ja sam odlicnu pizzu jeo u restoranu Pod lipom u Ljubljani, a kuharica je nasa zena iz Teslica, ako se dobro sjecam. Pred tobom je slaze, a ti biras sta hoces da ti stavi gore.

ovo se ne odnosi samo na pizzerije. ja sam nedavno bio u jednom napucanom restoranu u mostaru. laik sam za te stvari, ali cini mi se da je lik skrhao jedno milion maraka u interijer, bijeli stolnjaci, fini escajg i posudje, sve blista, a hrana... karina i to zesca. neka prekuhana tjestetnina u neukusnom sosu, i na vrh svega toga onaj obicni zuti sir, nisu se potrudili ni da kupe nesto nalik parmezanu. ako vec ulozis toliko para u izgled, onda vidi i da platis kuhara koji nesto zna, jer niko nije budala da plati 15-tak maraka za jelo koje nije na nivou fastfooda.
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#59 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by davorf »

callmethebreeeze wrote:uh, kako sam mogao zaboraviti, meni je super pizza u U2, pogotovo u tri cetiri kada ti treba nesto da upije silnu pivu...
:D
Ma najbolja...jos kad je dobro naljutis chilijem...uh... :lol: A kod Mahira pored onog kajmaka i suhog mesa samo jos fali da stavi kiseli kupus i ajvar na "pizzu"...katastrofa... :mrgreen:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#60 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by callmethebreeeze »

davorf wrote:
callmethebreeeze wrote:uh, kako sam mogao zaboraviti, meni je super pizza u U2, pogotovo u tri cetiri kada ti treba nesto da upije silnu pivu...
:D
Ma najbolja...jos kad je dobro naljutis chilijem...uh... :lol: A kod Mahira pored onog kajmaka i suhog mesa samo jos fali da stavi kiseli kupus i ajvar na "pizzu"...katastrofa... :mrgreen:
i onaj bijeli luk, pad ujutro ustanes, a svi ti mirisi se pomijesali sa rakijskim isparavanjem... mmm. sto se mahira tice, ja mislim da on i jeste skontao fazon pizze, jer to i jeste bio fol u italiji, da se stavi sta ima... ne bi bilo lose probati staviti malo ljutog ajvara u paradjzsos, a ovdje u svedskoj redovno sluze kupussalatu uz pizzu. ;-)
:D
Last edited by callmethebreeeze on 09/07/2009 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#61 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by Arc_Angel »

pica je umjetnost, italijani su kvasanje tijesta doveli do perfekcije, svaka sitnica igra glavnu ulogu u ukusu pice.

glavnina ukusa zavisi od balansa soli u tijestu i sosu. ostalo su sitnice i finese. imao sam priliku da učim od više različitih italjinaskih kuhara i picmajstora šta i kako se pravi.

evo primjer recimo kako to talijani rade. prvo se polazi od mješavine dvije ili tri vrste brašna u omjeru crno i bijelo brašno, zatim kvasac, ali živi kvasac germa prva ne ona suha. jerovali ili ne pšostoji matematička formula po kojoj se izračunava koliko se grama žive germe stavlja na koliko kg brašn i to isključivo od vlažnosti vazduha :) .

zatim se tijesto dijeli i lablira i stavlja u drvene kasete(kutije) sa dovoljnim razmakom da kada nadoje ne pokvaro formu(izgled) međusobno, tj da se ne dodiruju lable kada nadodju.

tijesto se pravi danas za sutra tek, tj praviš ga dans ujtru za sutra popodne i sve tako u krug.

oklagija je smrt za razvalačenje tijesta, ruke i samo ruke jer se tada vlakn u tijestu razvalče od sredine prema vani, a ne nabijaju se kao kada se tijsto razvlači oklagjjom :)

recepat ima puno, jako puno, nakon godina eksperimentisanja ja svoje pravim sa određenim udjelom mineraln vode, žumancem i maslinovim uljem, so narvno.

sos

isključuvo pomodori pelati, jest da je malo skuplje ali je neuporediovo drugačiji ukus u odnosu na ove naše voda+koncentrat paradajiz :D

bosiljak, origano, maslinovo ulje i malo šećera da bi se smanjila kiselost u sosu.

peć

peć na drva definitivno, ukus je neuporediv, peć je dovoljno topla i toplota je ravnomjeran u čitavoj peći tek onda kada cjelokupan plafon peći iznutra bude podjednako bijele boje, tada pica bude pečena za 1-1,5 minuta, kada je temperatur prevelika, bac se krupna morska so po pola šake i pšrati se boja plafona peći naravno da temepratura nebi previše pala.


što se tiče sarajeva, ja mogu da kažem jednio za tratoriju uno, i tratorija n nedzaricima (isti gazda)da su dobri, ali baš dobri al iskren da budem nisam već dvije godine tamo jeo, u zadnje vrijeme više volim da je sam sebi kod kuće speremim onako kako samo ja to znam


a ovo ostalo po gradu, što svi zovu picama to nema blage veze sa picom, 90% sličajeva nije dobro pečena, ili je prepečena, sir i sastojci koji se koriste fujjjjjjj
pojima nemaju o omjeru i kako picu napraviti da bude izazov za čul ukusa, sos koji koriste skoro svi koriste koncentrt paradajiza(paradajiz pire) a ne pomodeore pelate, sto je baš drugačiji ukus, maslinovo ulje ne postoji i u tijstu ni u sosu, jenostavno ga nema.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#62 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by johnnykola »

callmethebreeeze wrote:
davorf wrote:
callmethebreeeze wrote:uh, kako sam mogao zaboraviti, meni je super pizza u U2, pogotovo u tri cetiri kada ti treba nesto da upije silnu pivu...
:D
Ma najbolja...jos kad je dobro naljutis chilijem...uh... :lol: A kod Mahira pored onog kajmaka i suhog mesa samo jos fali da stavi kiseli kupus i ajvar na "pizzu"...katastrofa... :mrgreen:
i onaj bijeli luk, pad ujutro ustanes, a svi ti mirisi se pomijesali sa rakijskim isparavanjem... mmm.
:D
e za ovakve prigode sve je vrh. kako u2 tako i melisa. :D
u melise jedini prilog: senf i majonza, taman da pokupi svega. :-D
iznenadih se, u dva ujutro, u onom objektu prekoputa barhane,
nelos hambas od 3,5 km je takodjer jedno od rjesenja.
caniggia
Posts: 108
Joined: 24/07/2008 13:51

#63 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by caniggia »

MINELLI!

Jos pogotovo sa sosom od b. luka...
User avatar
manolito
Posts: 154
Joined: 04/03/2009 13:49

#64 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by manolito »

Flamingo kod Benettona, ulica Kaptol
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#65 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by slavkoimamodilera »

Ko voli dobru "americku" pizzu, Pizza Company na Dobrinji :thumbup:

Za "prave" pizze se slazem, ja je jos nisam pojeo u SA da bude dobra :)
pOZz
Posts: 1865
Joined: 22/10/2007 18:01
Location: Sarajevo

#66 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by pOZz »

Dundee :skoljka:
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#67 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by samo malo »

pOZz wrote:Dundee :skoljka:
Sjajna, posebno kad nabaca one Pipi salame po njoj.

Jednom je bila tako dobro pecena, da smo je rodjak i ja morali kasikom jesti.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#68 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by ladyblue18 »

Michelle :mrgreen:
U galiji nisam jela ima 2,3 godine sigurno, prije mi je bila dobra, sada ne znam kakva je.
A Mahir...daj ba ljudi jel se salite? :roll: :mrgreen:
Pokajmaceno, nekoliko komadica gljiva, mesa suhog preslanog.... :run:
Istina ima specifican ukus i po tome je dobra, ali ostalo... :-?
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#69 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by KenCo »

vidio sam da neki hvale picu u u2. prije je bila dobra,ali u zadnje vrijeme je kriza. ne peku kao prije vec,u krusnoj peci,vec u elektricnoj,a i onaj sir je uzas stvarno. higijenu da ne spominjemo.

piccolo mondo i primavera su dobri. ali,mislim da u sarajevu se nema pojesti vrhunska pica,sve je nekako manje-vise prosijek.
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#70 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by KenCo »

Arc_Angel wrote:pica je umjetnost, italijani su kvasanje tijesta doveli do perfekcije, svaka sitnica igra glavnu ulogu u ukusu pice.

glavnina ukusa zavisi od balansa soli u tijestu i sosu. ostalo su sitnice i finese. imao sam priliku da učim od više različitih italjinaskih kuhara i picmajstora šta i kako se pravi.

evo primjer recimo kako to talijani rade. prvo se polazi od mješavine dvije ili tri vrste brašna u omjeru crno i bijelo brašno, zatim kvasac, ali živi kvasac germa prva ne ona suha. jerovali ili ne pšostoji matematička formula po kojoj se izračunava koliko se grama žive germe stavlja na koliko kg brašn i to isključivo od vlažnosti vazduha :) .

zatim se tijesto dijeli i lablira i stavlja u drvene kasete(kutije) sa dovoljnim razmakom da kada nadoje ne pokvaro formu(izgled) međusobno, tj da se ne dodiruju lable kada nadodju.

tijesto se pravi danas za sutra tek, tj praviš ga dans ujtru za sutra popodne i sve tako u krug.

oklagija je smrt za razvalačenje tijesta, ruke i samo ruke jer se tada vlakn u tijestu razvalče od sredine prema vani, a ne nabijaju se kao kada se tijsto razvlači oklagjjom :)

recepat ima puno, jako puno, nakon godina eksperimentisanja ja svoje pravim sa određenim udjelom mineraln vode, žumancem i maslinovim uljem, so narvno.

sos

isključuvo pomodori pelati, jest da je malo skuplje ali je neuporediovo drugačiji ukus u odnosu na ove naše voda+koncentrat paradajiz :D

bosiljak, origano, maslinovo ulje i malo šećera da bi se smanjila kiselost u sosu.

peć

peć na drva definitivno, ukus je neuporediv, peć je dovoljno topla i toplota je ravnomjeran u čitavoj peći tek onda kada cjelokupan plafon peći iznutra bude podjednako bijele boje, tada pica bude pečena za 1-1,5 minuta, kada je temperatur prevelika, bac se krupna morska so po pola šake i pšrati se boja plafona peći naravno da temepratura nebi previše pala.


što se tiče sarajeva, ja mogu da kažem jednio za tratoriju uno, i tratorija n nedzaricima (isti gazda)da su dobri, ali baš dobri al iskren da budem nisam već dvije godine tamo jeo, u zadnje vrijeme više volim da je sam sebi kod kuće speremim onako kako samo ja to znam


a ovo ostalo po gradu, što svi zovu picama to nema blage veze sa picom, 90% sličajeva nije dobro pečena, ili je prepečena, sir i sastojci koji se koriste fujjjjjjj
pojima nemaju o omjeru i kako picu napraviti da bude izazov za čul ukusa, sos koji koriste skoro svi koriste koncentrt paradajiza(paradajiz pire) a ne pomodeore pelate, sto je baš drugačiji ukus, maslinovo ulje ne postoji i u tijstu ni u sosu, jenostavno ga nema.

mozes mi reci gdje je ta picerija tratorija uno ? svi je spominju a ja bas volim pojesti dobru picu :)
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#71 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by Arc_Angel »

tratorija uno ti je kod trece gimnazije na glavnoj cesti, tj tacnije izmeju trece gimnazije i socijalnog. druga je na nedzaricima odmah na pocetku ulce aleja bosna srebrna kod studentskih domova, ako se nevaram obije drze dva burazera.
lolo_lolo
Posts: 1038
Joined: 18/03/2009 01:24

#72 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by lolo_lolo »

Arc_Angel wrote:tratorija uno ti je kod trece gimnazije na glavnoj cesti, tj tacnije izmeju trece gimnazije i socijalnog. druga je na nedzaricima odmah na pocetku ulce aleja bosna srebrna kod studentskih domova, ako se nevaram obije drze dva burazera.
na gtlavnoj cesti odmah pored bristola,promasiti ne mozes,ali ondje je pravo skupa :dance: :run:
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#73 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by Better Man »

Jednom prilikom moj prijatelj sa svojim rođakom i njegovom suprugom koja je rođena Talijanka otišli na pizzu. Donese konobar njima pizze i nosi kečap. Pita ga ona šta je to i nakon njegovog odgovora reče mu da se u Italiji kečap nestavlja na pizzu. Meni je prije 2 godine ostala u dobrom sjećanju pizza u Romi (Zagrebačka ulica). S posla otišao po sestru kod njene prijateljice koja stanuje odmah tu do Rome i naruće oni meni pizzu i bila je pravo ukusna. Od ostalih dobra mi je uvijek bila u Wisi na komad i naravno ne treba zaboravti pizzu u Dalmaciji (kad se ode na more), jer prave odlične pizze.
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#74 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by hepek071 »

ma dajte..dosta šuplje!

pizza je takvo jelo da stavljaš na tijesto ono šta imaš u kući...tako je i nastala u Italija nakon WWII, kao jelo siromaha. Jeo sam pizze i u Rimu i u Firenci i nisu ništa bolje od sarajevskih, uključujući i mahirovu sa kajmakom i suhovinom.

U Italiji je pizza što je Sarajevu pita
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#75 Re: Najbolja pizza u SA?

Post by gurabija78 »

Better Man wrote:Jednom prilikom moj prijatelj sa svojim rođakom i njegovom suprugom koja je rođena Talijanka otišli na pizzu. Donese konobar njima pizze i nosi kečap. Pita ga ona šta je to i nakon njegovog odgovora reče mu da se u Italiji kečap nestavlja na pizzu. Meni je prije 2 godine ostala u dobrom sjećanju pizza u Romi (Zagrebačka ulica). S posla otišao po sestru kod njene prijateljice koja stanuje odmah tu do Rome i naruće oni meni pizzu i bila je pravo ukusna. Od ostalih dobra mi je uvijek bila u Wisi na komad i naravno ne treba zaboravti pizzu u Dalmaciji (kad se ode na more), jer prave odlične pizze.

pa na pravu pizzu se nigdje i ne stavlja kecap, ne znam sta je tu cudno? to sto neki nasi ugostitelji to rade ne znace da je to pravilno...
Post Reply