Wicca (vjesticja religija)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#101 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

idealnaM wrote:pa eto,kad bi bilo bolje,i kad je bolje ,zasto ne prihvataju :D
prema ovome sto mozemo procitati) puno vise okrenuta prema ljudima i njihovim potrebama i mnogim pozitivnim stvarima, nego vise to gledam kao jedno poredjenje sa ostalim religijama, mislim da bi svijet bio bolji bar kad bi vise ljudi prihvatalo ovu i slicne religije nego ove tri vodece...
Libido mozda jeste osovni nagon i pokretac covjeka,ali isto tako ne kontrolisanje tog nagona,spusta covjeka na nivo životinje..Pričaj mi malo o tim religijama u cijoj osnovi su rituali sa upražnjavanjem koitusa...Freud je smatrao da se suzdržavanjem od spolnih odnosa, spolni nagon mogao pretvoriti (sublimirati) u neku višu umnu djelatnost, ljubav prema nauci, umjetnosti, itd
kontriras sam sebi :D
Mene lično pomen magije asocira na demonopoklonstvo i sotonizam...tako da ... :run:
O ovome boldiranom sam i govorio, vodece religije stalno pokusavaju da odvoje covjeka od svoje zivotinjske prirode, a htjeli mi to priznati ili ne, mi to imamo u sebi. Ne treba dozvoliti da nam se zivot svede na to, ali ne treba ni potiskivati taj nagon.

Sto se tice Freud-a, moram te prvo podsjetiti da je dosta njegovih principa prevazidjeno, on je dao svoj doprinos psihologiji ali se ispostavilo da bas i nije bio u svemu u pravu. E sad, to sa usmjeravanjem sexualnog nagona u umjetnost i druge stvari stoji, ali to ne znaci da trebamo ici u krajnosti i totalno zanemariti sexualni nagon zbog umjetnosti, kao ni obrnuto naravno. Treba samo naci pravu ravnotezu i sve se moze. :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#102 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

andrija2007 wrote:
bez_ideje wrote:Ima li kakva religija gdje je osnovni cilj sexa sex?

Što pitaš? :wink:
cisto informativno,znas li kakvu?
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#103 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by andrija2007 »

bez_ideje wrote:
andrija2007 wrote:
bez_ideje wrote:Ima li kakva religija gdje je osnovni cilj sexa sex?

Što pitaš? :wink:
cisto informativno,znas li kakvu?
Meščini da nema, predlažem da ti ja osnujemo jednu!
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#104 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Risto Kuglarić »

da prostiš, jebo ti taj poso, ako ti da bi se sekso radi seksa treba religija :D
sonny_
Posts: 2
Joined: 18/08/2009 17:18

#105 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by sonny_ »

ja radim tibetanske vezbe...one su za mene super stvar
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#106 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by MokeQc »

Mene ovo sve puno podsjeca na hipike :-D , peace-love-priroda...
Da im sjednica osnivanja nije bila Woodstock '69 ?

Druga stvar na koju me podsjeca je film sa Nicolas Cage-om, The Wicker Man. Mislim da je to remake filma iz, takodje, 60-ih.

Da li u Wicca religiji zene imaju neki jaci status od muskarca, kao sto je to predstavljeno u gore spomenutom filmu ?
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#107 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

Ima li djevojaka u sarajevu koje zele da zajedno radimo i ucimo wiccu, nesto slicno kao koven da osnujemo?
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#108 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

Emily the Strange wrote:Ima li djevojaka u sarajevu koje zele da zajedno radimo i ucimo wiccu, nesto slicno kao koven da osnujemo?
Do you have cookies and alcohol? :mrgreen: :bih:
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#109 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Murat Sabanovic »

moje dijete ,izgleda da ti je Aleister Crowley kroz muziku u usi usao i poceo da te oblikuje.
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#110 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by ajde_vise »

kako sve pocne naivno, ko zajebancija .. a onda zaglavis :)
User avatar
Destinationx
Posts: 12
Joined: 27/10/2009 22:24

#111 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Destinationx »

Emily ja te licno podrzavam da nastavis istrazivati ovu religiju i vjerujem da si izabrala pravi put samo ti je jedina greska sto si to objavila na ovom forumu gdje ima dosta vjerskih fanatika kojima je samo istina ono u sta oni vjeruju (cast izuzetcima). Ja takodje vec dugo vremena pratim SLICAN put jer nemogu prihvatiti neke stavove wicca-e jer su mi nelogicni....ali necu sada o tome :P Sretno!
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#112 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

Sretan vam praznik...
Cujem nesta se Sveta stolica okomila na vas...nadam se to ne pokvari slavlje..lol

:run:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#113 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Skyfox »

mene je uvijek zanimalo koliko su vjestice ustvari posjedovale magije, jer ako se sva zasnivalo na kuhanju otrovnog bilja, bacanju uroka i siljastog sesira, ne kontam u cemu je fol i sto su ih se ostali bojali.
Ali ako je bilo levitacije na metli, pokretanje predmeta voljom uma i upravljanja tudim osjecajima... To bi vec bilo nesto. Ima neka skola ili je sve talent :)
User avatar
Destinationx
Posts: 12
Joined: 27/10/2009 22:24

#114 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Destinationx »

idealnaM wrote:Sretan vam praznik...
Cujem nesta se Sveta stolica okomila na vas...nadam se to ne pokvari slavlje..lol

:run:
Nadam se da ovo nije bilo ironicno :P ali hvala ipak. Ma kakva sveta stolica, autoritet je samo svojim vjernicima a ne i nama ;)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#115 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

Ispravite me ako grijesim Halloween = svi sveti =paganski obicaj =maznuli ga krscani ???
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#116 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

Destinationx wrote:
idealnaM wrote:Sretan vam praznik...
Cujem nesta se Sveta stolica okomila na vas...nadam se to ne pokvari slavlje..lol

:run:
Nadam se da ovo nije bilo ironicno :P ali hvala ipak. Ma kakva sveta stolica, autoritet je samo svojim vjernicima a ne i nama ;)
Ironično je... :lol:
somethings
Posts: 228
Joined: 11/08/2009 15:29

#117 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by somethings »

Peni wrote:Moj drug se zainteresovao za doticnu religiju, proucavao je, ucio, donosio hrpe i hrpe knjiga kuci svaki dan. Mislio sam da to radi cisto iz dosade, ili pak sto ga interesuje ali na kraju sam zakljucio da pokusava uraditi finalni ciklus za transformaciju u Wiccana. Zvao sam ga nekoliko puta kuci ali mi se nije javljao. Onda sam odlucio da dodjem do njegove kuce i vidim sta se to desava s njim. Njegova mama mi je otvorila vrata i rekla da on uopste ne izlazi iz sobe, nit' jede nit' vrsi nuzdu. Na silu sam usao i vidio ga onako osamucenog kako lezi pokraj kreveta mumljajuci neke stihove iz knjige koja je bila 20 cm od njega na podu. Zovnuli smo psihice koji su dosli, a zatim ga poslali na psihijatriju. Nakon nekoliko nedjelja nadgledanja, snimanja i price sa psihijatrima, psiholozima, uvidili su da mu se stanje popravlja te je nakon mjesec dana izasao. Dobio je neke lijekove, sta ja znam. Nije sada da te plasim ali trebala bi razmisliti o svemu tome, i to "interesovanje" treba da je u granicama normale.

Pozdrav
Ma daj.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#118 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

idealnaM wrote:
Destinationx wrote:
idealnaM wrote:Sretan vam praznik...
Cujem nesta se Sveta stolica okomila na vas...nadam se to ne pokvari slavlje..lol

:run:
Nadam se da ovo nije bilo ironicno :P ali hvala ipak. Ma kakva sveta stolica, autoritet je samo svojim vjernicima a ne i nama ;)
Ironično je... :lol:
:-? :-? :-? Ovo je jako ruzno ako dolazi od nekog ko sebe pretstavlja i smatra vjernikom...ocekujes da neko postuje tvoje,a ismijavas tudje svetkovine..........Ako je ismijavanje bilo jace od zelje da nekom cestitas praznik(ma sta ti mislila o njemu),to mnogo govori o tebi
User avatar
Destinationx
Posts: 12
Joined: 27/10/2009 22:24

#119 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Destinationx »

[/quote]:-? :-? :-? Ovo je jako ruzno ako dolazi od nekog ko sebe pretstavlja i smatra vjernikom...ocekujes da neko postuje tvoje,a ismijavas tudje svetkovine..........Ako je ismijavanje bilo jace od zelje da nekom cestitas praznik(ma sta ti mislila o njemu),to mnogo govori o tebi[/quote]


bez_ideje hvala ti! Ali nema veze nije prvi put da me neko ismijava :P jer najlakse se smijati onome sto ne razumijes. Otvorio sam blog o ovim "stvarima" pa da vidis kakve mi sve PM stizu hahaha :D.
A evo nekoliko cinjenica o ovom prazniku:
Praznik Halloween vuče porijeklo od drevnog festivala ljetine Samhain, što znači “kraj ljeta”, koji se slavio u noći 31. listopada. Kelti su vjerovali da je udaljenost između živih i mrtvih oslabljena tu noć i omogućava duhovima njihovih mrtvih predaka da se vrate na zemlju. Smatrali su da to može dovesti i zle duhove koji će ih opsjednuti ili im oštetiti domove ili plodove, pa su zbog toga jer im je opstanak povezan sa prirodnim okruženjem, razvili rituale kako bi otjerali te duhove. Keltski svećenici poznatiji kao Druidi bi gradili velike krijesove koji su simbolizirali povratak sunca na kraju zime, i prinosili žrtve bogovima u obliku plodova, životinja pa čak i ljudi kako bi otjerali zle duhove. Seljani su se okupljali oko vatre i razmjenjivali priče i životna iskustva, a nakon što je slavlje završilo, ponovo bi upalili vatru kao simbol povratka sunca.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#120 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

:-? :-? :-? Ovo je jako ruzno ako dolazi od nekog ko sebe pretstavlja i smatra vjernikom...ocekujes da neko postuje tvoje,a ismijavas tudje svetkovine..........Ako je ismijavanje bilo jace od zelje da nekom cestitas praznik(ma sta ti mislila o njemu),to mnogo govori o tebi
Čuj draga,tako je to..
Noć vještica ili Halloween je noć uoči Svih svetih, a zapravo je skraćenica od "All Hallow's Eve" ili "Hallow Eve" (Sveta večer, noć uoči Svih svetih)
...
"Stari Kelti su 1. studenog slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti (Samhainu). Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove, zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću sustreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku. Dolaskom Rimljana, noć mrtvih dobiva stalni datum, a te noći prema starom rimskom vjerovanju, crni bog lova Samain preuzima vlast nad svijetom, ubija srndaća (boga Sunca), a božicu vegetacije odvodi u podzemlje, gdje ona do proljeća bdije nad mirujućim sjemenkama, usnulim životinjama i dušama mrtvih. U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16. stoljeću postala popularna za dubljenje najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta."

Ironija u mojoj "čestitci"je posljedica toga...slaviti nešto a pri tome ne znati ni šta je povod je nonsens...
I očekuješ da nema ironije...Trick or Tree :skoljka:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#121 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

Ja vrlo dobro znam,uoci cega se slavi Noc vjestica (napisah gore mescini) ,niti sam pobornik bilo kakve religije,niti sljedbenik ,i na stranu moje,tvoje,bilo cije misljenje o tome,postoji dovoljno veliki broj ljudi koji slavi tu svetkovinu kao dio svoje zivotne filozofije,svidjalo se to tebi ili ne,objektivno gledano...svi ste vi vjernici,a to sto pises ,draga,to si ti,a ne sumnjam da cu negdje procitati kako pozivas na postivanje medju vjernicima i vjerama........sjedi 1 ;-)
User avatar
Destinationx
Posts: 12
Joined: 27/10/2009 22:24

#122 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Destinationx »

bez_ideje wrote:Ja vrlo dobro znam,uoci cega se slavi Noc vjestica (napisah gore mescini) ,niti sam pobornik bilo kakve religije,niti sljedbenik ,i na stranu moje,tvoje,bilo cije misljenje o tome,postoji dovoljno veliki broj ljudi koji slavi tu svetkovinu kao dio svoje zivotne filozofije,svidjalo se to tebi ili ne,objektivno gledano...svi ste vi vjernici,a to sto pises ,draga,to si ti,a ne sumnjam da cu negdje procitati kako pozivas na postivanje medju vjernicima i vjerama........sjedi 1 ;-)
hihihi :thumbup:
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#123 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ghita »

Peni wrote:Moj drug se zainteresovao za doticnu religiju, proucavao je, ucio, donosio hrpe i hrpe knjiga kuci svaki dan. Mislio sam da to radi cisto iz dosade, ili pak sto ga interesuje ali na kraju sam zakljucio da pokusava uraditi finalni ciklus za transformaciju u Wiccana. Zvao sam ga nekoliko puta kuci ali mi se nije javljao. Onda sam odlucio da dodjem do njegove kuce i vidim sta se to desava s njim. Njegova mama mi je otvorila vrata i rekla da on uopste ne izlazi iz sobe, nit' jede nit' vrsi nuzdu. Na silu sam usao i vidio ga onako osamucenog kako lezi pokraj kreveta mumljajuci neke stihove iz knjige koja je bila 20 cm od njega na podu. Zovnuli smo psihice koji su dosli, a zatim ga poslali na psihijatriju. Nakon nekoliko nedjelja nadgledanja, snimanja i price sa psihijatrima, psiholozima, uvidili su da mu se stanje popravlja te je nakon mjesec dana izasao. Dobio je neke lijekove, sta ja znam. Nije sada da te plasim ali trebala bi razmisliti o svemu tome, i to "interesovanje" treba da je u granicama normale.

Pozdrav

znači njegovoj mami nije smetalo što ne izlazi da jede i pisha, a ti se našao da razvališ vrata :-D
User avatar
Ghita
Posts: 359
Joined: 05/06/2009 14:33
Location: na lahkim temama

#124 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ghita »

idealnaM wrote: Trick or Tree

tree je drvo

kaže se treat

treat je poslastica-slatkiš
User avatar
<-m->
Posts: 10
Joined: 02/11/2009 02:14
Location: zemlja

#125 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by <-m-> »

Emily, super ti je tema :)

Prije svega.. postojala je ova zemlja.
Onda dinosaurusi.
Pa tek onda (prokleti) ljudi.

Muskarci i zene su isli u lov, zajedno. Osim ako zena ostane trudna i ima djece oko sebe onda ona ostane u svojoj kucici u pecini. Po danu bi brala biljke, biljcice, voce, povrce, itd...

Od tog dana zene postaju povezane sa prirodom.

Nema cega nema sta ova zemlja i Majka Priroda nama ne moze da ponudi da bi prezivijeli. I, normala, to se postovalo.

Onda, mi smo se malo razvili (tijelom, ne bas umom) i pocele se razno razne religije stvarati. Ali je uvijek ostalo to da se Majka Priroda postuje.

Dok nisu dosli Jevreji. -> Tu su se pocele rusiti stative od boginja jer je bio 'haram' da se postuje bilo sta osim 'Yaweh'-a. 'Yaweh', logicno, je musko. Jer nema smisla da 'zena' ista svijeta stvori (rodi) .. to sve muskarci rade :thumbup:

Nije se svima svidjela ta vjera pa se stvorilo Krscanstvo. -> Tu su poceli da spaljuju bilo koje zene sto su lijecile ljude na biljnim bazama. Ako te ne moze Isus spasiti kada si bolestan, onda zasluzujes da umres. A sve 'vjestice' spalite!

Ni ta se vjera nije svima svidjela pa se stvorio Islam. -> . . .

Tako da je godinama (vecinom) crkva ponizavala zene da bih muskarci ostali u vladi (crkva je i stvorila prostitutke... ali ko ce to priznati!). Primitivna su to doba bila, kada sestra izda sestru da je vjestica da joj ne bi prsa odsjekli, nego je odmah ubili.

Kao sto vidite, zato nema puno Wiccans.
Sada, hvala Boginji, ljudi se polako ljudi vracaju pameti (ili evolucija uma polako stize evoluciju nasih tijela) i postuju prirodu opet.

Zatim, ne radi se o sejtanima, o dzinovima, o djeda mrazu, o strumfovima, o Madonni...nego jednostavno o PRIRODI!!

Postuj prirodu i ljude oko sebe. Ne misli zlo nikome.

Sve to receno... da se razumijemo;
1) Ja postujem sve religije
2) Ja postujem ljude koje postuju i pravilno prate svoje religije
3) Sto sam gore napisala je istorija

Da bi znali ko ste, morate znati ko niste. Zatim procitajte Bibliju ako ste Muslimani, ako ste Jevreji procitajte Kur'an, itd...

Ako se ljudi plase onog sto ne znaju, zasto zakljucuju gluposti umjesto da knjigu otvore?

Post Reply