Wicca (vjesticja religija)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#76 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

idealnaM wrote:Ma danas je jako moderno biti drugačiji od okoline,pa i po ovom pitanju.To je neka vrsta pubertetske krize,kada imas zelju biti po svaku cijenu u žiži,da svi govore o tebi,i da si unikatan...drugi razlog je kopiranje nekih slavnih licnosti....dosadno je biti prosječan i sličan onima u okolini 8) ...neki farbaju kosu u zeleno,neki iskopavaju grobove,prizivaju umrle,neki bjeze od kuće,a drugi su opet šmokljani i streberi ne umiju da se zabavljaju. :lol:

Meni se baš svidjala Vjestica Sabrina...
Svi bi mi zivote nasih junaka iz crtica,stripova i filmova...ali zivot je nesto ozbiljniji... :roll:
Rece neko ko je vjernik...

Mislim da je svaki komentar suvisan.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#77 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

Emily the Strange wrote:
idealnaM wrote:Ma danas je jako moderno biti drugačiji od okoline,pa i po ovom pitanju.To je neka vrsta pubertetske krize,kada imas zelju biti po svaku cijenu u žiži,da svi govore o tebi,i da si unikatan...drugi razlog je kopiranje nekih slavnih licnosti....dosadno je biti prosječan i sličan onima u okolini 8) ...neki farbaju kosu u zeleno,neki iskopavaju grobove,prizivaju umrle,neki bjeze od kuće,a drugi su opet šmokljani i streberi ne umiju da se zabavljaju. :lol:

Meni se baš svidjala Vjestica Sabrina...
Svi bi mi zivote nasih junaka iz crtica,stripova i filmova...ali zivot je nesto ozbiljniji... :roll:
Mozda bi prvo trebala malo procitati o Wicci, pa onda je porediti sa magijom vjestice Sabrine :roll: Ili u suprotnom me postedi takvih komentara..
Wiccani nisu samo pubertetlije, vec normalni ljudi svih starosnih dobi...
Pročitala kolko me zanimalo,...kazujem svoje mišljenje o necemu,ako ne mozes podnijeti ,nije do mene...Poredjenje sa Sabrinom je iz jendog drugog razloga,kojeg ti ne kužiš ocito...velim da je dosta svijet napredovao"izmirio se"sa vjesticama,od onih zlih ,ruznih starica na metlama ,evoluirale su u prekrasne ,zabavne mlade djevojke..sta sam pogresno rekla...
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#78 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

Ateista wrote:
idealnaM wrote:Ma danas je jako moderno biti drugačiji od okoline,pa i po ovom pitanju.To je neka vrsta pubertetske krize,kada imas zelju biti po svaku cijenu u žiži,da svi govore o tebi,i da si unikatan...drugi razlog je kopiranje nekih slavnih licnosti....dosadno je biti prosječan i sličan onima u okolini 8) ...neki farbaju kosu u zeleno,neki iskopavaju grobove,prizivaju umrle,neki bjeze od kuće,a drugi su opet šmokljani i streberi ne umiju da se zabavljaju. :lol:

Meni se baš svidjala Vjestica Sabrina...
Svi bi mi zivote nasih junaka iz crtica,stripova i filmova...ali zivot je nesto ozbiljniji... :roll:
Rece neko ko je vjernik...

Mislim da je svaki komentar suvisan.
I rece neko ko je zakleti, ateista a najaktivniji na religijskim temama... :D ...
Brenda
Posts: 1
Joined: 28/06/2009 12:36

#79 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Brenda »

Emily the Strange wrote:
idealnaM wrote:Ma danas je jako moderno biti drugačiji od okoline,pa i po ovom pitanju.To je neka vrsta pubertetske krize,kada imas zelju biti po svaku cijenu u žiži,da svi govore o tebi,i da si unikatan...drugi razlog je kopiranje nekih slavnih licnosti....dosadno je biti prosječan i sličan onima u okolini 8) ...neki farbaju kosu u zeleno,neki iskopavaju grobove,prizivaju umrle,neki bjeze od kuće,a drugi su opet šmokljani i streberi ne umiju da se zabavljaju. :lol:

Meni se baš svidjala Vjestica Sabrina...
Svi bi mi zivote nasih junaka iz crtica,stripova i filmova...ali zivot je nesto ozbiljniji... :roll:
Mozda bi prvo trebala malo procitati o Wicci, pa onda je porediti sa magijom vjestice Sabrine :roll: Ili u suprotnom me postedi takvih komentara..
Wiccani nisu samo pubertetlije, vec normalni ljudi svih starosnih dobi...

Sljedbenici Wicce su vecinom srednje klase ,visokog obrazovanja i politicki usmjereni liberalizmu i ekologiji. Wicca sjedinjuje um i tijelo,seksualno i duhovno ,prirodu i covjeka. Wiccani imaju svoje svetkovine,rituale ,simbole .Za sudjelovanje u ritualima grupe potrebna je predhodna samostalna priprema da bi se stekla sposobnost ili bar volja ulaska u vise stanje svijesti ,potreban je visok stepen licne odgovornosti i spremnost da se pojedinac razvija na svim razinama. Krajnji cilj nije nikakva magija nego osvjescavanje unutrasnjeg svijeta pojedinca i pruzanje mogucnosti da ucikovito djeluje u materijalnom svijetu u skladu sa prirodnim okruzenjem. Wicca dopusta sve pa tako i spravljanje napitaka na biljnoj bazi, gatanja i sve drugo sto se povezuje sa magijom ali ne dozvoljava ni u kom slucaju slanje negativne energije drugim ljudima kao ni sebi samom. Ovo kao i mnogo toga moze se procitati u knjizi Spiralni ples . Knjiga je prilicno feminizirana i preplavljena ritualima te bi bilo pogresno uzeti je kao jedinu literaturu u proucavanju Wicce.Wicca je mnogo vise od toga i ne treba je ni u kom slucaju povezivati samo sa zenama jer njeni sljedbenici su i muskarci .Dakle u prvom planu je duhovni razvoj covjeka a ne magija.
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#80 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

idealnaM wrote:
Ateista wrote:
idealnaM wrote:Ma danas je jako moderno biti drugačiji od okoline,pa i po ovom pitanju.To je neka vrsta pubertetske krize,kada imas zelju biti po svaku cijenu u žiži,da svi govore o tebi,i da si unikatan...drugi razlog je kopiranje nekih slavnih licnosti....dosadno je biti prosječan i sličan onima u okolini 8) ...neki farbaju kosu u zeleno,neki iskopavaju grobove,prizivaju umrle,neki bjeze od kuće,a drugi su opet šmokljani i streberi ne umiju da se zabavljaju. :lol:

Meni se baš svidjala Vjestica Sabrina...
Svi bi mi zivote nasih junaka iz crtica,stripova i filmova...ali zivot je nesto ozbiljniji... :roll:
Rece neko ko je vjernik...

Mislim da je svaki komentar suvisan.
I rece neko ko je zakleti, ateista a najaktivniji na religijskim temama... :D ...
Pa i ateizam je vrsta religijskog (NE)opredjeljenja. :D
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#81 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

:lol: ..ti si fenomen
El_comadante
Posts: 7956
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#82 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by El_comadante »

ovo me podsjeća na knjigu od Paola Koelja - Vještica iz Portobela gdje govori upravo o božici, prirodi itd. radnja je u Engleskoj se odvija. meni je bila interesatna knjiga.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#83 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

Jazz_Junkie wrote:Djevojko, ako se zelis sjediniti sa prirodom, izvoli prioniti uz knjige na polju biologije, paleontologije i ekologije.
meni je vrhunac sjedinjena s prirodom krampa i lopata :D dublje ne ide
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#84 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

duboka_misao wrote:
Jazz_Junkie wrote:Djevojko, ako se zelis sjediniti sa prirodom, izvoli prioniti uz knjige na polju biologije, paleontologije i ekologije.
meni je vrhunac sjedinjena s prirodom krampa i lopata :D dublje ne ide
Takvo sto i ocekujem ovdje cuti :bih:
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#85 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

duboka_misao wrote:
Jazz_Junkie wrote:Djevojko, ako se zelis sjediniti sa prirodom, izvoli prioniti uz knjige na polju biologije, paleontologije i ekologije.
meni je vrhunac sjedinjena s prirodom krampa i lopata :D dublje ne ide
Isprobaj sex, imaces jos bolje i dublje sjedinjenje sa prirodom... :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#86 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

Ateista wrote:
duboka_misao wrote:
Jazz_Junkie wrote:Djevojko, ako se zelis sjediniti sa prirodom, izvoli prioniti uz knjige na polju biologije, paleontologije i ekologije.
meni je vrhunac sjedinjena s prirodom krampa i lopata :D dublje ne ide
Isprobaj sex, imaces jos bolje i dublje sjedinjenje sa prirodom... :D
mojne mi tih hare krishna fazona, a takvo sjedinjenje s prirodom kroz sex jedno moze ako zgoozim bukvu :)
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#87 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

duboka_misao wrote:
Ateista wrote: Isprobaj sex, imaces jos bolje i dublje sjedinjenje sa prirodom... :D
mojne mi tih hare krishna fazona, a takvo sjedinjenje s prirodom kroz sex jedno moze ako zgoozim bukvu :)
Ma ne moras bukvu, dovoljno je i neku finu zensku, ne mora cak ni u prirodi, sam sex je prirodan - oslobadjanje od odjece, od svih drustvenih normi i propisa, oslobadjanje svoje prave prirode... :D
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#88 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by andrija2007 »

Ljudi moji, nastranu religija,al što ja imam par vještica u komšiluku, ubilo se za lomače.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#89 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

Ateista wrote:
duboka_misao wrote:
Ateista wrote: Isprobaj sex, imaces jos bolje i dublje sjedinjenje sa prirodom... :D
mojne mi tih hare krishna fazona, a takvo sjedinjenje s prirodom kroz sex jedno moze ako zgoozim bukvu :)
Ma ne moras bukvu, dovoljno je i neku finu zensku, ne mora cak ni u prirodi, sam sex je prirodan - oslobadjanje od odjece, od svih drustvenih normi i propisa, oslobadjanje svoje prave prirode... :D
I is a zensko :D
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#90 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by andrija2007 »

Kad smo već pri temi, zna li iko, ima li u Sarajevu, kakva nevladina organizacija koja se bavi inkvizicijom i eventualno
spaljivanjem na lomači?
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#91 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

duboka_misao wrote:
Ateista wrote:
duboka_misao wrote:
mojne mi tih hare krishna fazona, a takvo sjedinjenje s prirodom kroz sex jedno moze ako zgoozim bukvu :)
Ma ne moras bukvu, dovoljno je i neku finu zensku, ne mora cak ni u prirodi, sam sex je prirodan - oslobadjanje od odjece, od svih drustvenih normi i propisa, oslobadjanje svoje prave prirode... :D
I is a zensko :D
Kako onda mozes zguziti bukvu? :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#92 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

[/quote Ateista]
Kako onda mozes zguziti bukvu? :D[/quote]
nemoj mi reci da zastupas neka prava bukvi ili si u greenpeace :D ne zachatavaj ovu inspirativnu temu
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#93 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

duboka_misao wrote:[/quote Ateista]
Kako onda mozes zguziti bukvu? :D
nemoj mi reci da zastupas neka prava bukvi ili si u greenpeace :D ne zachatavaj ovu inspirativnu temu[/quote]
Ma jok, ako je nekom interesantno takvo povezivanje sa prirodom nemam nista protiv, ali ne znam kako je to izvodljivo s obzirom na gore navedenu tvrdnju,, ali hajd. :D

I nije zachatavanje, tema je religija koja trazi povezivanje sa prirodom, a sex smatram jednim od najboljih nacina za povezivanje sa prirodom, a svakako je i @Brenda pomenula sex, odnosno sjedinjavanje sexualne i duhovne prirode covjeka kao jedan od principa ove religije. Drago mi je da ima religija koje i podrzavaju sex i sjedinjuju covjeka sa prirodom i svojim nagonima, a ne da ih sputavaju i kontrolisu...
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#94 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

Ateista wrote:
duboka_misao wrote:[/quote Ateista]
Kako onda mozes zguziti bukvu? :D
nemoj mi reci da zastupas neka prava bukvi ili si u greenpeace :D ne zachatavaj ovu inspirativnu temu
Ma jok, ako je nekom interesantno takvo povezivanje sa prirodom nemam nista protiv, ali ne znam kako je to izvodljivo s obzirom na gore navedenu tvrdnju,, ali hajd. :D

I nije zachatavanje, tema je religija koja trazi povezivanje sa prirodom, a sex smatram jednim od najboljih nacina za povezivanje sa prirodom, a svakako je i @Brenda pomenula sex, odnosno sjedinjavanje sexualne i duhovne prirode covjeka kao jedan od principa ove religije. Drago mi je da ima religija koje i podrzavaju sex i sjedinjuju covjeka sa prirodom i svojim nagonima, a ne da ih sputavaju i kontrolisu...[/quote]

nazalost kod nas ima vise ovih sto sputavaju i kontrolisu ( od masturbacije se moze oslijepiti, predbracni sex=smrt) nego normalnih,otvorenih opcija ali hajd u nasoj okolini pokusaj praktikovati nesto slicno, organizuj wiccanski bajou na darivi...mrtvih bi bilo :D
User avatar
Ateista
Posts: 46614
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#95 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

duboka_misao wrote:
nazalost kod nas ima vise ovih sto sputavaju i kontrolisu ( od masturbacije se moze oslijepiti, predbracni sex=smrt) nego normalnih,otvorenih opcija ali hajd u nasoj okolini pokusaj praktikovati nesto slicno, organizuj wiccanski bajou na darivi...mrtvih bi bilo :D
Fakat, da se tako nesto pokusa, odmah bi se nasli neki kao sto je istocnjak koji bi to nazvali sektom ili sejtanskim poslima i slicno, ili bi se nasli neki moralisti koji bi to nazvali nemoralnim i ko zna sta jos, a nisu svjesni da oni prihvataju samo drugacije rituale koji ih sputavaju u nekim normalnim i prirodnim stvarima...

Da ne bude zabune, ja sam ateista i nisam ni za kakvu religiju pa cak ni za ovu koja je (prema ovome sto mozemo procitati) puno vise okrenuta prema ljudima i njihovim potrebama i mnogim pozitivnim stvarima, nego vise to gledam kao jedno poredjenje sa ostalim religijama, mislim da bi svijet bio bolji bar kad bi vise ljudi prihvatalo ovu i slicne religije nego ove tri vodece...
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#96 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

pa eto,kad bi bilo bolje,i kad je bolje ,zasto ne prihvataju :D
prema ovome sto mozemo procitati) puno vise okrenuta prema ljudima i njihovim potrebama i mnogim pozitivnim stvarima, nego vise to gledam kao jedno poredjenje sa ostalim religijama, mislim da bi svijet bio bolji bar kad bi vise ljudi prihvatalo ovu i slicne religije nego ove tri vodece...
Libido mozda jeste osovni nagon i pokretac covjeka,ali isto tako ne kontrolisanje tog nagona,spusta covjeka na nivo životinje..Pričaj mi malo o tim religijama u cijoj osnovi su rituali sa upražnjavanjem koitusa...Freud je smatrao da se suzdržavanjem od spolnih odnosa, spolni nagon mogao pretvoriti (sublimirati) u neku višu umnu djelatnost, ljubav prema nauci, umjetnosti, itd
kontriras sam sebi :D
Mene lično pomen magije asocira na demonopoklonstvo i sotonizam...tako da ... :run:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#97 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by duboka_misao »

Mene lično pomen magije asocira na demonopoklonstvo i sotonizam...tako da ... :run:
na sta li te onda sex asocira :D i evo malo opste podloge ..cisto da se zna o cemu se prica http://hr.wikipedia.org/wiki/Wicca
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#98 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by idealnaM »

koitus...hm...aktivnost usmjerena ka zadovoljavanju nagona, vodjena osnovnim ciljem:produzenjem vrste :oops: ..usptalom, ovo nije igra asocijacija,vec tema na kojoj se govori o religiji koja u svojim ritualima podrazumjeva "slobodnije"zadovoljavanje pomenutog nagona :skoljka:
Last edited by idealnaM on 08/08/2009 18:26, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#99 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

Ima li kakva religija gdje je osnovni cilj sexa sex?
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#100 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by andrija2007 »

bez_ideje wrote:Ima li kakva religija gdje je osnovni cilj sexa sex?

Što pitaš? :wink:
Post Reply