BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#9051 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Loki2k9 »

Forumerrer wrote: 27/06/2021 09:41
konektovan wrote: 26/06/2021 08:48 Ma megle i dukat ( Gradacac) su najbolji sto se tice toga.
Ovo ostalo je lutrija. Meni je takodjer jedno vrijeme noćko jogurt bio najbolji, ali onda se pokvario poprilicno ...
Istina. Meggle, Dukat, Violeta, Argeta... uvijek isto, a ostalo nikad ne znas kako ces dobiti. Kupis tops, nekad vrhunski, nekad presusen.

Mora bosnjo da mulja, samo gleda kako da prevari i zavrne. Ako ne srozava kvalitet, onda u pakovanje od 500 gr kafe stavi 480 gr.

I onda kazu kupuj i podrzavaj domace.
Argeta se prosrala u odnosu na nekada. Nemoj da pricas.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#9052 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

Forumerrer wrote: 27/06/2021 14:49
zubi wrote: 27/06/2021 14:22
Forumerrer wrote: 27/06/2021 12:59 Pa kupuj, nek te levate Hrvici i slicni i nek se bogate na foru patriotizma, a radnici im imaju po 500-600 platu.
Sigurno ce im porasti plata ako budemo kupovali uvozne proizvode, to je ta logika :thumbup:
Nema to nikakve veze, zasto niko ne pljuje po Violeti ili Meggle Bihac? Moze se biti domaci proizvodjac sa odlicnim proizvodom i da radnici imaju dobre plate.

Problem je sto je ljudima poput tebe normalno da magistar u Klasu dobija 700 KM i da strepi iz dana u dan hoce li dobiti otkaz.
Nije mi normalno.

Ali nije rjesenje ni da kupujemo uvozno.. od neceg se krene, treba pruziti sansu domacim da se poprave a ne bojkotovati ih pa da propadnu.. ne kazem da je svaki domaci proizvod dobar, naravno da nije, ali se naravno, uvijek moze probrati, podrzati ove sto su se etablirali i dokazali a ostalima dati sansu.

Ovo sto pricate da se nesto pokvarilo, usirilo, to cesto nije do proizvodjaca, vec do transporta i skladistenja u marketima, i slazem se sa sarah da se treba buniti, pisati, kuditi, vracati.... nisam jednom vratila yezerku u pennyiju... a btw uvijek mi je draze kad se nesto pokvari, onda kupujem s povjerenjm, znam da nema puno konzervansa :-D
User avatar
Sarah24
Posts: 10019
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#9053 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Sarah24 »

E, da! Neki dan gledam neke likove kupili jagode i sutra dan im se kvare, jao kude, psuju ovo ono, haloooo pa dozovite se, da su vjestacke mogle bi stojati 10 dana da im nista ne bude!!
Ne treba sad da se jave neki sto idu u krajnost pa kazu eto vam pokvareno jedite, nije u tome poenta... ali ja stojim i dalje iza onog da treba da se vrati ako ne valja kulturno, cisto, posteno, niko ne prica o svadjanju!
Kod nas ako konobaru kazes pogresno ti donio jao majko (a stvarno pogresno donio) ali odmah negativne emocije se ukljucuju, daBog sacuva.. :lol:
Zasto li je kod nas skoro sve naopako nauceno? Puno filozofske rasprave ali fakat :mrgreen:
Dijete ima 3 godine pretilo na oko, kaze suti nek samo jede, daj samo hljeba neka ima hljeba.. i sl. :|
User avatar
konektovan
Posts: 40701
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9054 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

zubi wrote: 27/06/2021 15:34
Forumerrer wrote: 27/06/2021 14:49
zubi wrote: 27/06/2021 14:22

Sigurno ce im porasti plata ako budemo kupovali uvozne proizvode, to je ta logika :thumbup:
Nema to nikakve veze, zasto niko ne pljuje po Violeti ili Meggle Bihac? Moze se biti domaci proizvodjac sa odlicnim proizvodom i da radnici imaju dobre plate.

Problem je sto je ljudima poput tebe normalno da magistar u Klasu dobija 700 KM i da strepi iz dana u dan hoce li dobiti otkaz.
Nije mi normalno.

Ali nije rjesenje ni da kupujemo uvozno.. od neceg se krene, treba pruziti sansu domacim da se poprave a ne bojkotovati ih pa da propadnu.. ne kazem da je svaki domaci proizvod dobar, naravno da nije, ali se naravno, uvijek moze probrati, podrzati ove sto su se etablirali i dokazali a ostalima dati sansu.

Ovo sto pricate da se nesto pokvarilo, usirilo, to cesto nije do proizvodjaca, vec do transporta i skladistenja u marketima, i slazem se sa sarah da se treba buniti, pisati, kuditi, vracati.... nisam jednom vratila yezerku u pennyiju... a btw uvijek mi je draze kad se nesto pokvari, onda kupujem s povjerenjm, znam da nema puno konzervansa :-D
Kako to da se milkos pokvari od mostarskog raskrsca gsje se pravi do binga stup, a ne pokvari se inmer/dukat Gradacac, meggle Bihac....???
Ako je iko bio uporan sa kupovinom nasih proizvoda, i davao im šansu, to sam ja....ali ovdje je pokazatelj, da oni koji vode te kompanije, ne misle na mene, na tebe, vec sano na sebe. Srozaj kvalitet, peoces proizvodnje, a prodaji po vecoj cijeni...napravi veci profit. :-)
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#9055 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

konektovan wrote: 27/06/2021 15:59 Kako to da se milkos pokvari od mostarskog raskrsca gsje se pravi do binga stup, a ne pokvari se inmer/dukat Gradacac, meggle Bihac....???
Ako je iko bio uporan sa kupovinom nasih proizvoda, i davao im šansu, to sam ja....ali ovdje je pokazatelj, da oni koji vode te kompanije, ne misle na mene, na tebe, vec sano na sebe. Srozaj kvalitet, peoces proizvodnje, a prodaji po vecoj cijeni...napravi veci profit. :-)
Ekstra glupa strategija, niko to ne bi namjerno radio, siguran put ka propasti... prije ce biti javasluk i nedovoljno poklanjanje paznje detaljima.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9056 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
User avatar
konektovan
Posts: 40701
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9057 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

zubi wrote: 27/06/2021 16:15
konektovan wrote: 27/06/2021 15:59 Kako to da se milkos pokvari od mostarskog raskrsca gsje se pravi do binga stup, a ne pokvari se inmer/dukat Gradacac, meggle Bihac....???
Ako je iko bio uporan sa kupovinom nasih proizvoda, i davao im šansu, to sam ja....ali ovdje je pokazatelj, da oni koji vode te kompanije, ne misle na mene, na tebe, vec sano na sebe. Srozaj kvalitet, peoces proizvodnje, a prodaji po vecoj cijeni...napravi veci profit. :-)
Ekstra glupa strategija, niko to ne bi namjerno radio, siguran put ka propasti... prije ce biti javasluk i nedovoljno poklanjanje paznje detaljima.
Pa kako objašnjavaš da je, recimo, tops sa pocetka svoje proizvodnje, koju je pokrenuo as, bio kvalitetniji nego sad, ili dita 3d deterdzent??? Masa je primjera fakat,...ne mogu se više nacuditi...pisao sam vec za slatkiše, nisu u stanju hebenu ambalazu da urade, a cijena ko milka.. :-)
Forumerrer
Posts: 841
Joined: 14/06/2014 17:27

#9058 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Forumerrer »

zubi wrote: 27/06/2021 15:34
Forumerrer wrote: 27/06/2021 14:49
zubi wrote: 27/06/2021 14:22

Sigurno ce im porasti plata ako budemo kupovali uvozne proizvode, to je ta logika :thumbup:
Nema to nikakve veze, zasto niko ne pljuje po Violeti ili Meggle Bihac? Moze se biti domaci proizvodjac sa odlicnim proizvodom i da radnici imaju dobre plate.

Problem je sto je ljudima poput tebe normalno da magistar u Klasu dobija 700 KM i da strepi iz dana u dan hoce li dobiti otkaz.
Nije mi normalno.

Ali nije rjesenje ni da kupujemo uvozno.. od neceg se krene, treba pruziti sansu domacim da se poprave a ne bojkotovati ih pa da propadnu.. ne kazem da je svaki domaci proizvod dobar, naravno da nije, ali se naravno, uvijek moze probrati, podrzati ove sto su se etablirali i dokazali a ostalima dati sansu.

Ovo sto pricate da se nesto pokvarilo, usirilo, to cesto nije do proizvodjaca, vec do transporta i skladistenja u marketima, i slazem se sa sarah da se treba buniti, pisati, kuditi, vracati.... nisam jednom vratila yezerku u pennyiju... a btw uvijek mi je draze kad se nesto pokvari, onda kupujem s povjerenjm, znam da nema puno konzervansa :-D
Znaci nije poenta jel proizvod dobro skladisten, pokvaren ili slicno. Poenta je da je prozvod svaki put drugacijeg ukusa, kuzis? Kupim tops, nekad extra, nekad suh, pa opet extra i tako u krug. Kupim Dorinu kvalitet je uvijek isti.

Treba postojati kontrola kvaliteta, ako imas recept gdje stavljas 7% kakao-a, ne mozes jednom staviti 6%, a jednom 8%.

Apsolutno nema nijednog stranog proizvoda koji oscilira kao domaci, bilo da je to Milka, Ledo, Zott, Ulker, Kras - uvijek je isti prozvod, znas sta ces dobiti za svoje pare.

Kada to skontaju domaci proizvodjaci, onda mozemo pricati o akcijama Kupujmo domace - dokaz da moze tako su Violeta, Bonito, Ez i slicni.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#9059 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

kox wrote: 27/06/2021 16:39 Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
:thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 40701
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9060 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Naći, podići platu magistru, da bi tops bio bolji... :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#9061 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Kupovinom domacih proizvoda kreiramo konkurenciju na trzistu pri cemu, zbog veceg dobra (npr.plata magistra u buducnosti), treba da zazmirimo na los kvalitet.
User avatar
mk ultra
Posts: 19565
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9062 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

kox wrote: 27/06/2021 16:39 Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
Plata je tu poslodavcu najmanji trosak i da je sa istim prometom podigne nista osjetio ne bi...
100 radnika povećanje po 500KM, godinu dana = milion godisnje sa doprinosima

Mislis da to bilo koja kompanija koja uposljava 100 radnika ne moze izdrzati?

Jedini je problem kvaliteta, i što radnik ma koliko placen uglavnom fušeri. Jednostavno, ne znam koju rijec da iskoristim, aciknosti i kuveta nema. Nema borbe u bilo cemu, nema zelje za napretkom. On ce praviti 1000 godina istu kiflu i kad vidi da je niko nece on ce istu kiflu da pravi. Dok oni to rade neko pored njih otvori radnju i prodaje sta ja znam turbo kifle, ovaj umjesto da ulozi u razvoj biturbo kifle on je i dalje na obicnoj kifli koja se jela prije 150 godina.

Evo bilo je i na temi o pekarama u sarajevu
Bukvalno 50 pekara sve al sve identicno prodaju, identicne proizvode 99% sličnog ukusa i lošeg kvaliteta
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9063 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

mk ultra wrote: 27/06/2021 18:48
kox wrote: 27/06/2021 16:39 Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
Plata je tu poslodavcu najmanji trosak i da je sa istim prometom podigne nista osjetio ne bi...
100 radnika povećanje po 500KM, godinu dana = milion godisnje sa doprinosima

Mislis da to bilo koja kompanija koja uposljava 100 radnika ne moze izdrzati?

Jedini je problem kvaliteta, i što radnik ma koliko placen uglavnom fušeri. Jednostavno, ne znam koju rijec da iskoristim, aciknosti i kuveta nema. Nema borbe u bilo cemu, nema zelje za napretkom. On ce praviti 1000 godina istu kiflu i kad vidi da je niko nece on ce istu kiflu da pravi. Dok oni to rade neko pored njih otvori radnju i prodaje sta ja znam turbo kifle, ovaj umjesto da ulozi u razvoj biturbo kifle on je i dalje na obicnoj kifli koja se jela prije 150 godina.
Problemi su razni, naravno da ovo nije jedini, ali je što se visine plate tice osnovni. Zašto bi neko plaćao ekonomistu ili tehnologa 2000 km ako može naći nekoga za 750 km ? Mozda ce platiti nekoga vrhunskog vise, ali govorimo o običnom prosječnom radniku kakvih je 90%.
User avatar
mk ultra
Posts: 19565
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9064 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

kox wrote: 27/06/2021 18:54
mk ultra wrote: 27/06/2021 18:48
kox wrote: 27/06/2021 16:39 Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
Plata je tu poslodavcu najmanji trosak i da je sa istim prometom podigne nista osjetio ne bi...
100 radnika povećanje po 500KM, godinu dana = milion godisnje sa doprinosima

Mislis da to bilo koja kompanija koja uposljava 100 radnika ne moze izdrzati?

Jedini je problem kvaliteta, i što radnik ma koliko placen uglavnom fušeri. Jednostavno, ne znam koju rijec da iskoristim, aciknosti i kuveta nema. Nema borbe u bilo cemu, nema zelje za napretkom. On ce praviti 1000 godina istu kiflu i kad vidi da je niko nece on ce istu kiflu da pravi. Dok oni to rade neko pored njih otvori radnju i prodaje sta ja znam turbo kifle, ovaj umjesto da ulozi u razvoj biturbo kifle on je i dalje na obicnoj kifli koja se jela prije 150 godina.
Problemi su razni, naravno da ovo nije jedini, ali je što se visine plate tice osnovni. Zašto bi neko plaćao ekonomistu 2000 km ako može naći nekoga za 750 km ? Mozda ce platiti nekoga vrhunskog vise, ali govorimo o običnom prosječnom radniku kakvih je 90%.
Vjeruj mi u 99% slucajeva i to je upitno da li zaradi

Onaj ko vrijedi i zna svoj posao ako je potplacen ide dalje gdje je placen a naci ce takav posao vjeruj mi.

Poslodavac koji hoce neko stalno usrano stanje u firmi sa kratkim ugovorima on to i dobija
Neko ko išta zna ide dalje u firmu koja ne propada za bolju platu
Firma 1 je osuđena na propast
tap3ah75
Posts: 6002
Joined: 07/09/2009 14:14

#9065 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tap3ah75 »

Nigdje nema vispakovog kikirikija sa suhim mesom.
A taman htio malo zameziti večeras uz utakmicu.
NediM17
Posts: 21709
Joined: 05/11/2009 11:49

#9066 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NediM17 »

Ja upravo mezim isti. Ne znam ima li ga u trgovinama, ja sam ovo dobio u fabrici.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10822
Joined: 27/04/2021 22:52

#9067 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tramvajtrojka »

mk ultra wrote: 27/06/2021 18:48
kox wrote: 27/06/2021 16:39 Magistar u Klasu će imati malu platu sve dok je tržište rada takvo da će neko za takvu plati raditi. A bit će takvo sve dok u Sarajevu ne bude 10 drugih Klasova koji će zaposliti tog magistra, što se opet izmedju ostalog postiže kupovinom domaćeg. Ovo je stvarno 1000 puta prezvakana tema, koga interesuje neka malo potraži po forumu.
Plata je tu poslodavcu najmanji trosak i da je sa istim prometom podigne nista osjetio ne bi...
100 radnika povećanje po 500KM, godinu dana = milion godisnje sa doprinosima

Mislis da to bilo koja kompanija koja uposljava 100 radnika ne moze izdrzati?

Jedini je problem kvaliteta, i što radnik ma koliko placen uglavnom fušeri. Jednostavno, ne znam koju rijec da iskoristim, aciknosti i kuveta nema. Nema borbe u bilo cemu, nema zelje za napretkom. On ce praviti 1000 godina istu kiflu i kad vidi da je niko nece on ce istu kiflu da pravi. Dok oni to rade neko pored njih otvori radnju i prodaje sta ja znam turbo kifle, ovaj umjesto da ulozi u razvoj biturbo kifle on je i dalje na obicnoj kifli koja se jela prije 150 godina.

Evo bilo je i na temi o pekarama u sarajevu
Bukvalno 50 pekara sve al sve identicno prodaju, identicne proizvode 99% sličnog ukusa i lošeg kvaliteta
pa sam primjer klasu je mlinar i slatko i slano i , fine food za sve njih je klas gigant imaju takve proizvodne kapacitete i pogone a nista , imali lanac pekara na najboljim lokacijama i uspjeli propasti jer kao sto kazes nisu imali inovacija 20 godina

smijesno da et imaju samo proizvodni pogon kolaca i citav život samo baklavu i ruzice proizvode il npr gurabije ubaci cokoladu u njih , il neko punjenje jok dok se ne zatvore nece je promijeniti

kupovati cu domaće dok ima konzistentnost i kvaliteta al ako toga nema moze hiljadu i jednu naljepnicu kupuj domace napisati al u moju kucu nece i sa tim naljepnicama je zesci
cirkus

Image

ev natura dzemovi lafo reklamiraju se kao domaci proizvodjac domaci barkod a proizvedeno u lijepoj nasoj i neko kaze nasim lopovima dati pare ni marke stoci ne treba dati
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9068 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Za Naturu prave različiti proizvođači, nešto je domaće nešto nije. Na svemu piše ko proizvodi i odakle je.
Forumerrer
Posts: 841
Joined: 14/06/2014 17:27

#9069 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Forumerrer »

Ne isplati se raspravljat fakat.

Ako vam je bolje raditi u Klasu za minimalac i topli u bonovima, nego u DM-u za preko 1000 KM neto, bujrum idite u Klas.

O kakvim domacim proizvodima pricate? Kupio Meggle, Milkos, Dukat ili Vispak, u svim slucajevima profit ide privatnicima, ne ide drzavi. Po cemu je vrijednije kupovati Milkosovo mlijeko proizvedeno u Sarajevo od Meggle mlijeka proizvedenog u Bihacu?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9070 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Forumerrer wrote: 27/06/2021 19:29 Ne isplati se raspravljat fakat.

Ako vam je bolje raditi u Klasu za minimalac i topli u bonovima, nego u DM-u za preko 1000 KM neto, bujrum idite u Klas.

O kakvim domacim proizvodima pricate? Kupio Meggle, Milkos, Dukat ili Vispak, u svim slucajevima profit ide privatnicima, ne ide drzavi. Po cemu je vrijednije kupovati Milkosovo mlijeko proizvedeno u Sarajevo od Meggle mlijeka proizvedenog u Bihacu?
I Meggle i Milkos su domaće firme, svejedno je čije mlijeko kupuješ.
A DM je firma koja se bavi trgovinom. Valjda ti je jasno da u državi od 3.5 miliona ljudi ne mogu svi živjeti od uvoza i prodaje. Kome bi DM išta sutra prodavao da nemaš firme koje prodaju robe i usluge kao taj Klas, Milkos ili Meggle i zapošljavaju stotine hiljada ljudi direktno i indirektno ?
Forumerrer
Posts: 841
Joined: 14/06/2014 17:27

#9071 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Forumerrer »

Meggle je strana firma sa proizvodnim pogonima u BiH.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#9072 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by musicman80 »

Forumerrer wrote: 27/06/2021 19:57 Meggle je strana firma sa proizvodnim pogonima u BiH.
Nije bitno da li je firma strana ili domaca. Obe placaju namete drzavi i zaposljavaju domicilno stanovnistvo.
tap3ah75
Posts: 6002
Joined: 07/09/2009 14:14

#9073 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tap3ah75 »

NediM17 wrote: 27/06/2021 19:00 Ja upravo mezim isti. Ne znam ima li ga u trgovinama, ja sam ovo dobio u fabrici.
Evo i ja sam iskombinovao:
Semić sudžuka i Vispak kikiriki.
Nema se za suhog mesa.
:lol:
suspect_zero
Posts: 25872
Joined: 11/10/2008 21:45

#9074 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Joj vam gastronomskih kombinacija :oops: samo još da izbace rahatluk sa steljom i torotanom :D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2717
Joined: 14/12/2005 21:21

#9075 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

musicman80 wrote: 27/06/2021 20:28
Forumerrer wrote: 27/06/2021 19:57 Meggle je strana firma sa proizvodnim pogonima u BiH.
Nije bitno da li je firma strana ili domaca. Obe placaju namete drzavi i zaposljavaju domicilno stanovnistvo.
To je tačno, samo što će Meggle svoju dobit odnijeti vani, a domaća firma će je reinvestirati u Bosni.
Post Reply