Kia Ceed - iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1 Kia Ceed - iskustva

Post by Jahta »

Vozdra

Kaparis'o sam novog Ceed-a (na akciji za cvaju) i zanima me kakva su iskustva vezano za potrošnju po gradu (1.4 benzin), kakav im je servis (gdje, kako, koliko), da li je neko imao problema (neki kvarovi i sl.) i sve ostalo što može biti korisno za novopečenog ceed-aša.

Unaprijed hvala
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#2 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Gile Šampion »

Haj nek ti bude hairli i sa srećom...ipak novo je novo...u narednih 4-5 godina si miran 8-)
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#3 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Jahta »

Hvala

Tako sam i ja rezonovo. Nemam love da kupim novo ono što mi se sviđa. Polovno kod nas to nema. Uvoz s vana gotovo pa nemoguća misija i mačak u vreći. E kad je onda tako kupi ceed-a za zaista povoljnu cijenu i poklopi se.
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#4 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by dimu »

ja sam vozio kratko onu pro ceed sa 1.6 motorom i auto je odlican, doduse ovaj je kostao oko 32 hiljade (sport oprema bas sve ima) pa i nije tako jeftin ali mislim da taj od 20ak hiljada itekako vrijedi svake marke...

ako si nesto skeptican prema koreancima dodaj par hiljada pa kupi astru, i ona je sada snizena skroz, bila ti je nedavno na akciji 23.500-24.000 1.4 motor sa finom opremom (automatska klima, alu felge, mp3, itd itd)
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#5 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Jahta »

Koliko je konja taj tvoj motor? Ceed ima 109 konja.
Kad bi bilo do 8,5 to bi bilo pravo. U jednom časopisu sam pročitao da ide između 9 i 10. Nešto mi to puno pa kako god da vozio. Nemam iskustva sa benzinom jer sam klasični dizelas, ali me sad tako zapalo.
Ma upravu si kad kažeš što se sad raspitujem. Ma eto nije da se nisam ni prije raspitivao, ali sve su to forumi, časopisi i sl. Manje- više svije fale i svi se slažu da nije najbolja ni u čemu (u toj klasi) osim garancije, ali za pare koje je trenutno nema dalje. Međutim, volio bi da saznam nešto iz prve ruke od ljudi koji je vozaju i kakva su njihova iskustva sa servisom. Jer priča stranaca i njihov servis je niđe veze s našim. Vidio sam da u Sarajevu imaju kao dva ovlaštena servisa. E sad koji je bolji ili koji je manje gori i tako te stvari.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#6 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by zlatan01 »

Jahta wrote:Vozdra

Kaparis'o sam novog Ceed-a (na akciji za cvaju) i zanima me kakva su iskustva vezano za potrošnju po gradu (1.4 benzin), kakav im je servis (gdje, kako, koliko), da li je neko imao problema (neki kvarovi i sl.) i sve ostalo što može biti korisno za novopečenog ceed-aša.

Unaprijed hvala
Ja sam probao prije 1,5 godinu ceed sa 1,6 motorom, i stekao utisak da je auto solidno uradjeno a motor sasvim dobar za auto te velicine. Potrosnja je na tom kratkom testu bila u granicama navedene. E sad 1,4 je nesto slabiji, tako da ne znam hoce li biti dostatan. Inace u Svedskoj Kia daje na ceed 7 godisnju garanciju sto je indirektan dokaz kvaliteta. Ja sada trazim dizela pa mi bas ceed moze biti zanimljiv jer mi treba auto 1-2 godine za putovanje na posao...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

zlatan01 wrote:
Jahta wrote:Vozdra

Kaparis'o sam novog Ceed-a (na akciji za cvaju) i zanima me kakva su iskustva vezano za potrošnju po gradu (1.4 benzin), kakav im je servis (gdje, kako, koliko), da li je neko imao problema (neki kvarovi i sl.) i sve ostalo što može biti korisno za novopečenog ceed-aša.

Unaprijed hvala
Ja sam probao prije 1,5 godinu ceed sa 1,6 motorom, i stekao utisak da je auto solidno uradjeno a motor sasvim dobar za auto te velicine. Potrosnja je na tom kratkom testu bila u granicama navedene. E sad 1,4 je nesto slabiji, tako da ne znam hoce li biti dostatan. Inace u Svedskoj Kia daje na ceed 7 godisnju garanciju sto je indirektan dokaz kvaliteta. Ja sada trazim dizela pa mi bas ceed moze biti zanimljiv jer mi treba auto 1-2 godine za putovanje na posao...
Eh, ti u SWE pored Volva trazis KIA-u. :mrgreen:
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by VR6 »

Mislim da se neces pokajat sto si to uzeo, fin je autic. Ja sam u raznoraznim Ceedovima presao preko 5000 km. Cak i osnovni dizel motor je po meni bolji izbor i od najjaceg benzinca, benzinci su preglasni. Benzinca vozis na 4500 o/min, imas osjecaj da si na 7000 koliko urla masina - jos sam ja navikao na buku, jer moj privatni auto ima supersprint lonac od 100 mm, znaci sve je samo ne tih. Ocekuj gradsku potrosnju sa tim motorom oko 8 litara :)
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#9 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by vnm »

ja ti vozim rio sa tim motorom. potrosnja po gradu jeste negdje 8-9 litara. motor nije tih, ali ja hocu ako vec vozim 4500 o/min i da cujem da vozim tako.

servisa imas dva. emsa je preko puta heco pijace u sklopu sa neuronom, a ima i jedan na ilidzi. nista mi se nije kvarilo tako da ne znam kakvi su. dijelovi nisu jeftini, ali nisu ni skupi kao sto neki kazu. nisu nista jeftiniji dijelovi u ovlastenom servisu za npr. opel vozila, mada mislim da se nemas sta brinuti posto imas 7 godina garancije. dobro procitaj tekst na pocetku servisne knjige, gdje su navedeni garantni uslovi.

ja mislim da za 20.000 nisi mogao uzeti bolje novo auto.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#10 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Mahalac »

Ja mislim da je po svim parametrima to izuzetan auto i jako lijep prije svega. Jedino razocaranje ce biti nakon nekoliko godina i prodaje istog kao polovan s obzirom na ogroman gubitak vrijednosti, mada ce se siguran sam i to relativno brzo promjeniti.
Zakljucak nista bolje za te pare!
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by VR6 »

vnm wrote:ja ti vozim rio sa tim motorom. potrosnja po gradu jeste negdje 8-9 litara.
Kod Ria je 97 KS, u Ceedu je jaci, 108 il tako nesto :) Vozio sam i tu masinu u Riu, pravo je fino isao, ima i lijep zvuk. Kad sam se bas trudio i pazio ga, uspio sam prosjecnu potrosnju u gradu spustiti na ispod 6 litara po putnom racunaru. To se ono bas nameracio da vidim koliko moze malo trositi...
User avatar
mayab
Posts: 27473
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by mayab »

VR6 wrote:
vnm wrote:ja ti vozim rio sa tim motorom. potrosnja po gradu jeste negdje 8-9 litara.
Kod Ria je 97 KS, u Ceedu je jaci, 108 il tako nesto :) Vozio sam i tu masinu u Riu, pravo je fino isao, ima i lijep zvuk. Kad sam se bas trudio i pazio ga, uspio sam prosjecnu potrosnju u gradu spustiti na ispod 6 litara po putnom racunaru. To se ono bas nameracio da vidim koliko moze malo trositi...
Jeste ako si upao u zeleni val :D
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#13 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Lesli Eldridž »

Stani-kreni ispod 6l/100km :-) Kome ba... :D
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#14 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by suljke »

Vozim picanta vec godinu i po, preslo se 29.000 km. Samo redovni servisi nije bilo fala bogu nikakvih kvarova.
Imaju dva servisa u Sarajevu
1. Kod Heco pijace, gazda Kapo pravi nauku oko mjenjanja ulja i filtera. treba se prvo naruciti pa ostaviti auto, dodji za dva sata i itd. Cijena servisa je posebna prica.
2. Nekadasnji servis "Igman" preko puta Ćilimare, servis (ulja i filteri) popijte negdje kafu negdje u blizini, za nekih pola sata do cetrdeset pet minuta gotovo. Cijena razlika od Kape jeftinije 100 KM. Uporedim racune u Kape svaki filter je bio skuplji za skoro 15 do 20 KM i naravno ruke skuplje.
Obavdva su servisa ovlastena za KIA vozila.
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#15 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by vnm »

VR6 wrote:Kod Ria je 97 KS, u Ceedu je jaci, 108 il tako nesto :) Vozio sam i tu masinu u Riu, pravo je fino isao, ima i lijep zvuk. Kad sam se bas trudio i pazio ga, uspio sam prosjecnu potrosnju u gradu spustiti na ispod 6 litara po putnom racunaru. To se ono bas nameracio da vidim koliko moze malo trositi...
pa dobro, ceed je i nesto tezi pa bi bas ruzno bilo da nisu motor doradili. ne mogu ja ni blizu 6 litara po gradu. generalno ja sam uvijek blize 10 jer vozim uglavnom kratke relacije, a nemam obicaj ni da kocim motorom ni da saltam na 2000 o/min. :)
suljke wrote:2. Nekadasnji servis "Igman" preko puta Ćilimare, servis (ulja i filteri) popijte negdje kafu negdje u blizini, za nekih pola sata do cetrdeset pet minuta gotovo.
posto se ne snalazim bas na ilidzi, kako bi recimo nekom turistu opisao gdje je ovo? :D
User avatar
amortizer
Posts: 897
Joined: 30/05/2007 22:00

#16 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by amortizer »

Jahta wrote:Vozdra

Kaparis'o sam novog Ceed-a (na akciji za cvaju) i zanima me kakva su iskustva vezano za potrošnju po gradu (1.4 benzin), kakav im je servis (gdje, kako, koliko), da li je neko imao problema (neki kvarovi i sl.) i sve ostalo što može biti korisno za novopečenog ceed-aša.

Unaprijed hvala
Kakvi cijena dijelova i ostalo? To tebe ne interesuje, jer ceed ima 5 ili 7 godina, zavisno od zemlje, garanciju. Ne zaboravi jedno, a to je da si kupio najbolje auto, a to je NOVO auto. Sretno u svakom slucaju i da puno km predjes, a da te ni glava ne zaboli u njemu ili zbog njega, nikada. :thumbup:
Jedina mana je sto mu cijena naglo pada odmah poslije kupovine, ali...
Uzivaj!
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#17 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Lesli Eldridž »

amortizer wrote:
Jahta wrote:Vozdra

Kaparis'o sam novog Ceed-a (na akciji za cvaju) i zanima me kakva su iskustva vezano za potrošnju po gradu (1.4 benzin), kakav im je servis (gdje, kako, koliko), da li je neko imao problema (neki kvarovi i sl.) i sve ostalo što može biti korisno za novopečenog ceed-aša.

Unaprijed hvala
Kakvi cijena dijelova i ostalo? To tebe ne interesuje, jer ceed ima 5 ili 7 godina, zavisno od zemlje, garanciju. Ne zaboravi jedno, a to je da si kupio najbolje auto, a to je NOVO auto. Sretno u svakom slucaju i da puno km predjes, a da te ni glava ne zaboli u njemu ili zbog njega, nikada. :thumbup:
Jedina mana je sto mu cijena naglo pada odmah poslije kupovine, ali...
Uzivaj!
Nije to mana, kad je budem htio kupiti biće jeftinija od konkurencije. To je baš super...
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#18 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by Jahta »

Hvala na odgovorima. Moram priznati da pojma nemam gdje su ti servisi jer rijetko (da ne kažem nikako) zalazim po tim dijelovima grada. Zapamtiću eto da je taj na Ilidži prihvatljivi od servisa na Stupu pa valjda nekako nađem kad mi bude trebalo.
Zanima me još nešto. Koja vrsta zaštite (multilock, zeder, alarm i sl.) se može ugraditi u njihovim servisima. Naravno, ugradnja nečega negdje drugdje bi značila gubitak garancije. Ima li kakvih iskustava po ovom pitanju?
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#19 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by suljke »

Ako zivis u Sarajevu valjda si nekad isao u OBI na Ilidži, kad predjes preko mosta na Zeljeznici odmah sa lijeve strane nalazi se KIA autoservis . U produzetku je Proming benzinska pumpa.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#20 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by whow »

Citao sam neke pr(ocjene) za tu Kiu i uglavnom svi se slazu da se radi o autu koji je u svemu solidan ali ni u cemu ne briljira osim mozda u cijeni i naravno garanciji od 7 godina. Od 110 KS ne mozes previse ocekivati kada su u pitanju performance a potrosnja takoder nije vrhunska ali nije ni tako losa . Ova Kia je gubila poene na mjenjacu za koji kazu da je neprecizan dok se kritika pozitivno izjasnila po pitanju suspenzije pa cak i upravljackog sistema za koji je receno da je " more fun than it was expected " . Sve u svemu kao sto neko rece novo je novo barem znas da to niko drugi nije vozio prije tebe , nije udarano i da je kilometraza originalna. Vozis je dok ima garanciju i nemas brige. Neka je sa srecom.
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#21 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by VR6 »

Ne znam gdje si citao to o mjenjacu, al mjenjac je vrlo dobar. Neprecizan, ni slucajno...
User avatar
corolla02
Posts: 10424
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by corolla02 »

Ovaj autic izgleda super, ne treba ga se stiditi uopste, sto se tice kvaliteta danas i Koreanci rade super auta, eto samo sto je KIA i po meni ima ruzan volan/staromodan kao i ostali Koreancii..
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#23 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by ins »

Evo jedan test http://www.drive-in.ba/index.php?option ... &Itemid=45

Obrati paznju na razliku u cijeni "onda" i sada kada si je ti kupio! :thumbup:
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#24 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by MoHiKaNaC »

Ima li ko kakvog iskustva sa Golf II :D Kontam, kad cu ga probat ako ne sad...

Sala na stranu. Nisam probao Ceed ali mi prijateljica rece neki dan da kupuje to auto i da se rapitivala te da raja nema nekih velikih zamjerki... Eto iz prve ruke :)
User avatar
hsnf
Posts: 54
Joined: 25/04/2005 10:39
Location: Sarajevo/Los Angeles

#25 Re: Kia Ceed - iskustva

Post by hsnf »

Vozim pro_ceed 1.4 od septembra 2008. Do sada presao 9300km, apsolutno nikakvih problema. Uradio sam inicijalni servis na 1500km koji nije obavezan, ali je preporucen. Motor je skroz OK. Nije bas poput 1.6, ali fascinantno se nosi sa ne bas malom masom auta. Treba ga malo vise zavrtiti da bas povuce, ali je nevjerovatno elastican. Ide bez problema 40km/h u cetvrtoj i bez prituzbi povuce dalje kada se stisne. Takodje, mozes komotno skrenuti po 90 stepeni iz ulice u ulicu u 3. brzini, dok se moja stara 2.0 Honda gusila i trazila prebacivanje u 2. brzinu.
Topla preporuka da ostavis 15" celicne felge koje ces dobiti uz 1.4 motor. Ja sam ih nedavno zamijenio sa 17" sa 1.6 modela i pad performansi je prevelik. Po gradu fali elasticnosti, a na autoputu je krajnja brzina spala sa 190 na 180km/h. Doduse, autio izgleda 100 puta bolje i lezi na cesti fenomenalno :-) Mozda bi ti bio dobar kompromis doplata od 400EUR za "City" izvedbu sa 16" felgama?
Uglavnom, sretno sa pro_ceedom, mislim da ces biti prezadovoljan! :-)
Post Reply