Jeftina struja
- swirl
- Posts: 1534
- Joined: 15/01/2009 13:48
- Location: Sarajevo
#1 Jeftina struja
Zasto praznicima struja nije jeftina cijeli dan? Uvijek je tako bilo, samo to izgleda sada nije praksa. Nedjeljom je cijeli dan jeftina, subotom i radnim danima od 13 do 17h (ljeti), i od 23 h do 7h. Praznikom je ista tarifa kao i subotom i radnim danima.

- Van Halen
- Posts: 2782
- Joined: 08/04/2008 10:37
#2 Re: Jeftina struja
Ja koliko znam jeftina je ljeti od 14 do 17, a zimi od 13 do 16.
- swirl
- Posts: 1534
- Joined: 15/01/2009 13:48
- Location: Sarajevo
#3 Re: Jeftina struja
U pravu si, greska u kucanju, hvalaVan Halen wrote:Ja koliko znam jeftina je ljeti od 14 do 17, a zimi od 13 do 16.
- anjusha
- Posts: 1784
- Joined: 03/02/2008 14:26
- Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim
#4 Re: Jeftina struja
pa da ti pravo kazem nikad nisam ni znala da je jeftina struja bila citav dan praznicima... samo nedeljom!
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66235
- Joined: 03/08/2010 19:04
#5 Re: Jeftina struja
od kojeg datuma je jeftina struja od 14-17 sati?
- dječak sa šibicama
- Posts: 51710
- Joined: 29/06/2011 23:39
#6 Re: Jeftina struja
Ravnaj se po ljetnom i zimskom racunanju vremena.kakavdanakneiskustvu wrote:od kojeg datuma je jeftina struja od 14-17 sati?
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66235
- Joined: 03/08/2010 19:04
#7 Re: Jeftina struja
dječak sa šibicama wrote:Ravnaj se po ljetnom i zimskom racunanju vremena.kakavdanakneiskustvu wrote:od kojeg datuma je jeftina struja od 14-17 sati?
- jutarnja zvijezda
- Posts: 238
- Joined: 29/11/2010 10:25
#8 Re: Jeftina struja
da li je "jeftina struja" zaista jeftinija.naime u tom periodu,pa i cijelu nedjelju ,struja je osjetno slabija.npr moja ves masina pere bijeli ves (znaci :predpranje,otkuhavanje i ostalo do kraja programa)tacno 2h.ali kada je "jeftina struja "to traje 3h.ako peglam ves,naravno koristim peglu na paru,jedno sipanje vode traje 1/2h i vise(domacice to razumiju),znaci pegla gotovo ne ispusta paru,a kada je normalna struja ,svaki cas dodajem vodu.tako isto rerna i ostali jaci kucanski aparati.e zbog toga sam od "jeftine struje"potpuno odustala i koristim uglavnom skupu,na "obostranu radost,mene i el.privrede."
bas me zanima u cemu je uzrok?da li je veca potrosnja ,pa se to zato desava,ili ja stalno haluciniram?
a sat za struju,da li se isto "vrti" ,bez obzira sto je struja slaba?ima li onih koji se razumiju u to , pa da me rijese dugogodisnje dileme?
:-)znam npr da sat za plin vrti i kada kroz cijevi struji zrak,pa mislim,mozda je i ovo na istom principu. 
- Praetorious
- Posts: 1806
- Joined: 07/09/2012 07:07
- Contact:
#9 Re: Jeftina struja
To za praznike je primijećeno, pa im redovno spominjem širu i dalju rodbinu kad vidim da Crvena Lampica nije upaljena. Nova vremena-novi običaji, ko šljivi korisnike.
A brojčanik se uvijek okreće brzinom u skladu s korištenom strujom, samo se mijenja prijenos na brojčanike za Skupu i Jefiniju struju.
A brojčanik se uvijek okreće brzinom u skladu s korištenom strujom, samo se mijenja prijenos na brojčanike za Skupu i Jefiniju struju.
- mayab
- Posts: 30925
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#10 Re: Jeftina struja
Pa vidite da se supci na vlasti nisu dogovorili oko praznika, u svakom slucaju ovako uzmu vise PDV-a od gradjana da mogu pomirivati sebe
-
sokkia
- Posts: 2777
- Joined: 23/08/2010 15:19
#11 Re: Jeftina struja
ja koliko kontam da se onaj uteđaj koji se zove uklopni sat programira kad ce koje kolice da se okrece (ima ih dvoje, gornje i donje-gornje kad se okrece to ti je skupa tarifa a donje , logicno- manja tarifa)
nisam siguran da se može programirati i za praznike da prebacuje na jeftinu
nisam siguran da se može programirati i za praznike da prebacuje na jeftinu
- Qler
- Posts: 25873
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#12 Re: Jeftina struja
Tako je, zato se i pomjera ljeti/zimi jer on prebacuje u principu u isto vrijeme. Ovo za praznike je necija zezancijasokkia wrote:ja koliko kontam da se onaj uteđaj koji se zove uklopni sat programira kad ce koje kolice da se okrece (ima ih dvoje, gornje i donje-gornje kad se okrece to ti je skupa tarifa a donje , logicno- manja tarifa)
nisam siguran da se može programirati i za praznike da prebacuje na jeftinu
Sto se tice masine, ona pere duze jer je kada je jeftina struja vise je potrosaca ukljuceno, kada je vise potrosaca ukljuceno opadne napon, poveca se amperaza, a sa manjim naponom duze treba da se zagrije grijac. U principu, los ti je napon u naselju, i onda kada svi po jeftinoj opterete mrezu, dobiju kontra efekat. Ali mislim da je opet 3h po jeftinoj jeftinije nego 2 po skupoj.
Da rezimiramo, skupa i jeftina ne zavise od praznika, niti od ljetnog i zimskog racunanja vremena. On uklapa/isklapa u unaprijed zadano vrijeme, tj. unaprijed zadan broj sati. E sad jel' to 13 ili 14 poslije podne, njega to ne zanima. Kao i sto ne zna kada je bajram a kada uskrs/vaskrs....
Drugo, komsinica sa ves masinom neka ne pali rernu i kuha na pretisu dok masina pere ves a muz kosi travu dok je nena upalila onaj treci grijac na kvarcnoj, da ne nazebe sa nogu
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#13 Re: Jeftina struja
A koliko je u procentima struja jeftinija kad se koristi na toj tzv.jeftinoj tarifi.Ja to nikad nisam koristio nit pratio
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#14 Re: Jeftina struja
50%Sodom1 wrote:A koliko je u procentima struja jeftinija kad se koristi na toj tzv.jeftinoj tarifi.Ja to nikad nisam koristio nit pratio
-
sokkia
- Posts: 2777
- Joined: 23/08/2010 15:19
#15 Re: Jeftina struja
da bi koristio jeftinu struju moraš imati dvotarifno brojilo i uklopni sat koji prebacuje skupu i jeftiniju struju.Sodom1 wrote:A koliko je u procentima struja jeftinija kad se koristi na toj tzv.jeftinoj tarifi.Ja to nikad nisam koristio nit pratio
ukoliko nemaš onda ti obracunavaju po nekoj srednjoj tarifi koja ti je prikazana na racunu.
ako imaš dvotarifno brojilo a ne paziš kad je jeftina a kad skupa tarifa onda ti se desi da ti racun bude veci nego da imaš jednotarifno.
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#16 Re: Jeftina struja
Satovi se ne moraju nuzno prebacivati satom.Qler wrote:Tako je, zato se i pomjera ljeti/zimi jer on prebacuje u principu u isto vrijeme. Ovo za praznike je necija zezancijasokkia wrote:ja koliko kontam da se onaj uteđaj koji se zove uklopni sat programira kad ce koje kolice da se okrece (ima ih dvoje, gornje i donje-gornje kad se okrece to ti je skupa tarifa a donje , logicno- manja tarifa)
nisam siguran da se može programirati i za praznike da prebacuje na jeftinu
Da rezimiramo, skupa i jeftina ne zavise od praznika, niti od ljetnog i zimskog racunanja vremena. On uklapa/isklapa u unaprijed zadano vrijeme, tj. unaprijed zadan broj sati. E sad jel' to 13 ili 14 poslije podne, njega to ne zanima. Kao i sto ne zna kada je bajram a kada uskrs/vaskrs....
EP mijenja tarife slanjem struje odredjene frekvencije cime prebacuje tarife na novijim brojilima. Ukoliko imas stari sat onda - mrka kapa
-
sokkia
- Posts: 2777
- Joined: 23/08/2010 15:19
#17 Re: Jeftina struja
e vidiš, to baš i ne znam.EP mijenja tarife slanjem struje odredjene frekvencije cime prebacuje tarife na novijim brojilima. Ukoliko imas stari sat onda - mrka kapa
nedavno su mi zamjenili stari uklopnik i postavili digitalni.
sad mi na racunu došlo previše jeftine tarife pa sam cak i zvao onog elektricara što je postavljo sat bojeci se da nemadne on problema zbog toga na šta mi je rekao da je taj sat programiran i da nije ništa do njega
eh, haj ga sad znaj šta je
- Hemera
- Posts: 3659
- Joined: 08/08/2010 01:22
#18 Re: Jeftina struja
Prelaskom na zimsko računanje vremena, u noći sa 26. na 27. oktobar 2013. godine, dolazi i do promjene u primjeni viših i nižih dnevnih tarifnih stavova
Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, električna energija utrošena radnim danima i subotom u periodima od 13:00 do 16:00 sati i od 22:00 do 07:00 sati, obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT). Nedjeljom se za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa primjenjuje cijeli dan.
Za ostale kupce JP EPBiH ( kupci koji električnu energiju preuzimaju na 110 kV naponu i više, kupci koji električnu energiju preuzimaju na 35 i 10 (20) kV naponu, te ostala potrošnja na 0,4 kV naponu i javna rasvjeta na 0,4 kV naponu ), električna energija utrošena radnim danima u periodu od 22:00 do 07:00 sati, obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT). Za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa se primjenjuje subotom i nedeljom cijeli dan.
Cijena električne energije za domaćinstva koja imaju jednotarifna brojila, iznosi 12,82 feninga/kWh. Za dvotarifna brojila cijena više tarife iznosi 16,02 feninga/kWh, a cijena niže tarife 8,01 feninga/kWh.
Podsjećamo da je prema tarifnim stavovima koje je donijela Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) i koji se primjenjuju od 01. jula 2011. godine, cijena električne energije ista tokom cijele godine.
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#19 Re: Jeftina struja
Ja bih ipak ovako prenio vijest:Hemera wrote:Prelaskom na zimsko računanje vremena, u noći sa 26. na 27. oktobar 2013. godine, dolazi i do promjene u primjeni viših i nižih dnevnih tarifnih stavova
Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, električna energija utrošena radnim danima i subotom u periodima od 13:00 do 16:00 sati i od 22:00 do 07:00 sati, obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT). Nedjeljom se za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa primjenjuje cijeli dan.
Za ostale kupce JP EPBiH ( kupci koji električnu energiju preuzimaju na 110 kV naponu i više, kupci koji električnu energiju preuzimaju na 35 i 10 (20) kV naponu, te ostala potrošnja na 0,4 kV naponu i javna rasvjeta na 0,4 kV naponu ), električna energija utrošena radnim danima u periodu od 22:00 do 07:00 sati, obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT). Za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa se primjenjuje subotom i nedeljom cijeli dan.
Cijena električne energije za domaćinstva koja imaju jednotarifna brojila, iznosi 12,82 feninga/kWh. Za dvotarifna brojila cijena više tarife iznosi 16,02 feninga/kWh, a cijena niže tarife 8,01 feninga/kWh.
Podsjećamo da je prema tarifnim stavovima koje je donijela Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) i koji se primjenjuju od 01. jula 2011. godine, cijena električne energije ista tokom cijele godine.
U periodu OD 13.00 DO 16.00 I OD 22.00 DO 7.00 SATI
Struja jeftinija prelaskom na zimsko računanje vremena
Prelaskom na zimsko računanje vremena, u noći sa 26. na 27. oktobar, dolazi i do promjene u primjeni viših i nižih dnevnih tarifnih stavova (period kada je tzv. jeftinija i skuplja električna energija), saopćeno je iz Javnog preduzeća (JP) Elektroprivreda BiH.
Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, električna energija utrošena radnim danima i subotom u periodima od 13.00 do 16.00 sati i od 22.00 do 7.00 sati, obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT).
Nedjeljom se za ovu kategoriju potrošnje niža tarifa primjenjuje cijeli dan.
Za ostale kupce JP Elektroprivreda BiH (kupci koji električnu energiju preuzimaju na 110 kV naponu i više, kupci koji električnu energiju preuzimaju na 35 i 10 (20) kV naponu, te ostala potrošnja na 0,4 kV naponu i javna rasvjeta na 0,4 kV naponu), električna energija utrošena radnim danima u periodu od 22.00 do 7.00 sati obračunavaće se prema nižoj tarifi (NT).
Za ovu kategoriju potrošnje niža tarifa se primjenjuje subotom i nedeljom cijeli dan.
Cijena električne energije za domaćinstva koja imaju jednotarifna brojila iznosi 12,82 feninga/kWh.
Za dvotarifna brojila cijena više tarife iznosi 16,02 feninga/kWh, a cijena niže tarife 8,01 feninga/kWh.
U saopćenju podsjećaju da je, prema tarifnim stavovima koje je donijela Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) i koji se primjenjuju od 1. jula 2011. godine, cijena električne energije ista tokom cijele godine.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sta reci, kome posluku porati
Ko ne vjeruje, evo link http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... je-vremena
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#20 Re: Jeftina struja
Ne kontam sta si htio istaci boldiranim dijelom teksta ? Koliko se ja sjecam, to se odnosi na cijenu el. energije, koja je prije toga zimi bila skuplja od iste takve ljetne... Npr. 17 pf. je bila po kWh ljeti, a 19 zimi... Pa je jeftina tarifa bila 50% toga...
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#21 Re: Jeftina struja
U naslovu teksta pise da je struja jeftinija prelaskom na zimsko racunanje vremena, a na dnu teksta pise da od 2011. godine nema razlike u cijenama tokom ljetnog ili zimskog racunanja vremena(sto je i tacno). Pomalo konfuzno, zar ne?
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#22 Re: Jeftina struja
Ah to, pa Avaz bolan...?
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#23 Re: Jeftina struja
Znam, ali ni to ne bi bilo cudno (s obzirom na portal koji je prenio ovu vijest) da mi jucer jedan prijatelj koji radi u EP nekih 15-ak godina nije rekao isto. Rece mrtav hladan da je gledao na vijestima na FTV-u da ce struja od nedjelje pojeftiniti za 50 posto
. Rekoh ja, gdje ti ono radis 15 godina, da li u vodovodu ili u EP? Jedva sam ga ubijedio da ce cijena ostati ista i da se samo vrijeme nize tarife pomjera za jedna sat unazad i da je tokom cijele godine cijena struje ista 
Mada i u ovom gore tekstu ima proturjecnosti u tekstu iznad naslova i u zadnjoj recenici teksta. Tacno je ovo sto pise iznad naslova malim slovima, ali ovo je namjerno ovako izbacen naslov koji veze nema sa stvarnosti ne bi li narodu bilo lakse. Valjda kontaju da su sve ovce..
Mada i u ovom gore tekstu ima proturjecnosti u tekstu iznad naslova i u zadnjoj recenici teksta. Tacno je ovo sto pise iznad naslova malim slovima, ali ovo je namjerno ovako izbacen naslov koji veze nema sa stvarnosti ne bi li narodu bilo lakse. Valjda kontaju da su sve ovce..
Last edited by motorola01 on 25/10/2013 20:51, edited 1 time in total.
- karanana
- Posts: 50783
- Joined: 26/02/2004 00:00
#24 Re: Jeftina struja
pa eno i avaz je napiso iznad onog tvog boldiranog naslova period kada je jeftinija.
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#25 Re: Jeftina struja
Jest on napisao, ali cemu onakav naslov i zavrsetak cijelog saopstenja? Jedno kontra drugog.karanana wrote:pa eno i avaz je napiso iznad onog tvog boldiranog naslova period kada je jeftinija.
