Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
nurr
Posts: 34
Joined: 28/09/2012 15:16

#1676 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nurr »

Alexstrasuz wrote:Zanima me jel jos uvijek postoji prijemni na PMF (Biologija) i da li ja mogu upisati ekologiju i onda se prebaciti na genetiku prije trece godine iako genetika bude popunjena?
Što se tiče drugog pitanja, smjer možeš promijeniti ukoliko imaš prosjek 8 ili iznad 8. Pričalo se da se može bez prosjeka promijeniti ali ipak ne može, znam jer su moje kolege sa manjim prosjekom podnosile molbe pa ipak nisu uspjele prebaciti se.I nema to veze sa popunjenim brojem na smjeru. Znači, bolje ti je da upišeš odmah ono što želiš.
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#1677 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kvest »

Ako ima neki student sa biologije,konkretno me zanima eklogija.Maturantica sam i trebaju mi sve moguće informacije
Hvala
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#1678 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kvest »

Bilo ko :roll: :roll:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1679 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

ne mozes dobiti odgovor ako nisi postavila pitanje :)

Alexstrasuz, imas pp :)
MaSamoTako
Posts: 3
Joined: 11/03/2014 19:11

#1680 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by MaSamoTako »

Zdravo svima, ja još idem u srednju školu i želio bih da upišem PMF u Sarajevu odsjeka biologije ali ne znam kakve ocjene moram d aimam za upis dali moram biti odličan đak, vrlo dobar ili mogu čak i dobar.Ima li neko da je upisao ovaj fakultet pa da mi može reći šta se traži na upisu i da li ima matematike?! Hvala unaprijed!! :D
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1681 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

MaSamoTako wrote:Zdravo svima, ja još idem u srednju školu i želio bih da upišem PMF u Sarajevu odsjeka biologije ali ne znam kakve ocjene moram d aimam za upis dali moram biti odličan đak, vrlo dobar ili mogu čak i dobar.Ima li neko da je upisao ovaj fakultet pa da mi može reći šta se traži na upisu i da li ima matematike?! Hvala unaprijed!! :D
Upisala ove godine, bilo je gusto. Prosjek sve 4 godine iznad 4,8, pa sam ipak jedva upala među redovne. Primili su sve studente koji su predali, ali su svi imali prosjek iznad 4,0 - ako sam dobro upućena. Ovo upiši samo ako to stvarno voliš, u suprotnom nećeš moći završiti. Et' toliko od mene :D
Kefal
Posts: 6
Joined: 08/05/2014 21:19

#1682 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kefal »

Namjeravam upisati na pmf-u matematiku, smjer kompjuterske nauke.. Pa me sada zanima da li treba imati bas dobro predznanje iz matematike? Također me zanimaju vaša iskustva u vezi ovog faxa..
P.S. Da li ove godine ima prijemni na pmf-u?

Unaprijed hvala :)
wandering_biochemist
Posts: 9
Joined: 13/05/2014 15:32

#1683 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by wandering_biochemist »

MaSamoTako wrote:Zdravo svima, ja još idem u srednju školu i želio bih da upišem PMF u Sarajevu odsjeka biologije ali ne znam kakve ocjene moram d aimam za upis dali moram biti odličan đak, vrlo dobar ili mogu čak i dobar.Ima li neko da je upisao ovaj fakultet pa da mi može reći šta se traži na upisu i da li ima matematike?! Hvala unaprijed!! :D
Upisala lani, imala sam prosjek 5.00 cijelu srednju ali pošto su na početku primali samo 10 redovnih, baš me bilo strah, ali ipak sam prošla u redovne.. U suštini, jako malo bude ljudi sa baš tim prosjekom, prijavi se dosta ljudi i sa nižim ocjenama, ali ipak u prvih 10 budu oni sa preko 4,5. Kasnije su nam proširili kvotu pa su upisali dosta samofinansirajućih, godina je 1200 koliko znam.. Ne znam da li ove godine planiraju vratiti prijemni, što bi bilo dobro, jer je ove godine dosta ljudi zalutalo na PMF, upisalo biologiju npr.misleći da je laka, a zapravo i nije.. Nauka je prelijepa, ali je zaista moraš voljeti.. Matematiku nemaš, imaš u prvom semestru biofiziku, koja je poprilično laka, izvučeš se s bodovima s vježbi i možeš je položiti parcijalno :D Trebaće ti mnogo živaca za učenje sistematika, pripremi se na dosta latinskog ali ipak, savjet :D nemoj se prepasti tih predmeta, činiće ti se najteži na početku, ahordati,tamo vamo, vjeruj, belaj je samo dok se ne uhodaš u učenje vrsta, kasnije ti idu šablonski i plus profesori su vrh na tom predmetu :) Savjetujem ti da čuvaš živce za citologiju, naravno histologiju i embriologiju i ako nisi načisto s hemijom, i anorganskom i organskom :) Sretno kako god, biologija je opet kažem, divna nauka ali je nemoj shvatati olako :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1684 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

wandering_biochemist wrote: Savjetujem ti da čuvaš živce za citologiju, naravno histologiju i embriologiju i ako nisi načisto s hemijom, i anorganskom i organskom :) Sretno kako god, biologija je opet kažem, divna nauka ali je nemoj shvatati olako :)
Sve ostalo kontam ali što citologiju?
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1685 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

safran wrote:
wandering_biochemist wrote: Savjetujem ti da čuvaš živce za citologiju, naravno histologiju i embriologiju i ako nisi načisto s hemijom, i anorganskom i organskom :) Sretno kako god, biologija je opet kažem, divna nauka ali je nemoj shvatati olako :)
Sve ostalo kontam ali što citologiju?

Zato sto sve ono sto preskocis iz zagrada i kontas hajd to je nebitno, nece to dati, dodje na ispitu :D
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#1686 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

alkalna_baterija wrote:
safran wrote:
wandering_biochemist wrote: Savjetujem ti da čuvaš živce za citologiju, naravno histologiju i embriologiju i ako nisi načisto s hemijom, i anorganskom i organskom :) Sretno kako god, biologija je opet kažem, divna nauka ali je nemoj shvatati olako :)
Sve ostalo kontam ali što citologiju?

Zato sto sve ono sto preskocis iz zagrada i kontas hajd to je nebitno, nece to dati, dodje na ispitu :D
Sretno vam onda do diplome ako je citologija problem :D :-) :-)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1687 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

taman tako
wandering_biochemist
Posts: 9
Joined: 13/05/2014 15:32

#1688 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by wandering_biochemist »

safran wrote:
wandering_biochemist wrote: Savjetujem ti da čuvaš živce za citologiju, naravno histologiju i embriologiju i ako nisi načisto s hemijom, i anorganskom i organskom :) Sretno kako god, biologija je opet kažem, divna nauka ali je nemoj shvatati olako :)
Sve ostalo kontam ali što citologiju?
Meni nije ispala problem, ja sam je riješila, ali puno ljudi nije ove godine :D alge i gljive 6oero za septembar xd
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1689 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

Pa dobro, nije to big deal. Svojedobno, dok su dobri po zemlji hodali, i ja sam Talofite ostavila za septembar. Zlo mi od njih bilo. Ali opet mi nije jasno za citologiju. Citologija je baš basic, pitka a i Anesa je odličan predavač.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1690 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Rijesila sam i ja citologiju, samo kazem sta je mene onako malo iznenadilo na prvoj parcijali dok nije kliknulo. I slazem se za Anesu, odlican profesor. :thumbup:
wandering_biochemist
Posts: 9
Joined: 13/05/2014 15:32

#1691 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by wandering_biochemist »

safran wrote:Pa dobro, nije to big deal. Svojedobno, dok su dobri po zemlji hodali, i ja sam Talofite ostavila za septembar. Zlo mi od njih bilo. Ali opet mi nije jasno za citologiju. Citologija je baš basic, pitka a i Anesa je odličan predavač.
Anesa je vrh :) Imaš li kakav lijep savjet za dalje godine, mimo onog standardnog, čuvaj se Lele itd? :D
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1692 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

wandering_biochemist wrote:
safran wrote:Pa dobro, nije to big deal. Svojedobno, dok su dobri po zemlji hodali, i ja sam Talofite ostavila za septembar. Zlo mi od njih bilo. Ali opet mi nije jasno za citologiju. Citologija je baš basic, pitka a i Anesa je odličan predavač.
Anesa je vrh :) Imaš li kakav lijep savjet za dalje godine, mimo onog standardnog, čuvaj se Lele itd? :D
Eto vidiš, ako ti je profa dobar predavač pola posla je obavljeno. Druga polovina posla je na studentu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Lelo - kjut

Br. 1 Uči za 10 i nema zime.
Br. 2 Ima biologije i nakon fakulteta ;-)
MunjaNebeska4
Posts: 1
Joined: 10/06/2014 01:07

#1693 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by MunjaNebeska4 »

Pozdrav svimaa :-D

Eto, znam da je ovakvo pitanje 124k puta postavljeno al' "ko pita ne skita"...I da, pročitao sam zadnjih 5 str. i nije niko pitao ništa slično :D

Planiram da upišem smjer mikrobiologija pa mi samo nije "kristal klir" gdje se ja sve mogu zaposliti kad (aBd) završim npr. ovaj fakultet.Koja su mi moguća zaposlenja sa završenom mikrobiologijom, ostalo sve znam i informisao sam se samo eto još da utvrdim ovo gdje bih mogao raditi, da ne bude da sam godinama "mlatio praznu slamu" :D
debly23
Posts: 15
Joined: 22/01/2014 23:55

#1694 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by debly23 »

Pozdrav,
zivim u Sarajevu a vjerovatno cu da upisem FIT u Mostaru / redovni studij.
Najveci problem mi je smjestaj.
Ako neko ima iskustva bio bih mu zahvalan da mi blize objasni kakva je procedura prijema u dom , kakav je odnos cijene i usluge ?

Hvala unaprijed.
Kefal
Posts: 6
Joined: 08/05/2014 21:19

#1695 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kefal »

Lijep pozdrav,

Molim da mi se jave svi oni koji studiraju na PMF-u matematiku odsjek Teorijska kompjuterska nauka. Potrebna mi je pomoć..

Unaprijed hvala :)
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#1696 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kvest »

Zna li neko od studenata jeli počeo upis na pmf-u???Sprječena sam da odem do faxa,a pošto nikog ne poznajem,da pitam vas.Inače stranica fakulteta je 0
sts
Posts: 9
Joined: 19/06/2014 23:46

#1697 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by sts »

Kefal wrote:Lijep pozdrav,

Molim da mi se jave svi oni koji studiraju na PMF-u matematiku odsjek Teorijska kompjuterska nauka. Potrebna mi je pomoć..

Unaprijed hvala :)
Mozda budemo isli zajedno :D
Takodjer da li iko zna jel se punostudenata upisuje na taj smjer?
skijasica
Posts: 3
Joined: 27/06/2014 00:21

#1698 Prirodno matematicki fakultet

Post by skijasica »

Predala sam dokumente na Genetiku, sve informacije su dobro došle. Kojih profesora se treba čuvati? Općenito kakvi su profesori? Kako nabaviti knjige, skripte,... ? Je li teško?
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1699 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

skijasica wrote:Predala sam dokumente na Genetiku, sve informacije su dobro došle. Kojih profesora se treba čuvati? Općenito kakvi su profesori? Kako nabaviti knjige, skripte,... ? Je li teško?
Isto pitanje, i ja danas predajem na isti smjer...
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1700 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Evo završavam prvu godinu Biologije, koja je ista za sve smjerove. Također sam izabrala smjer Genetika.

Što se tiče mojih iskustava do sad, radije bih da je meni neko dao ove informacije umjesto onih koje smo mi dobili.
Prvi semestar nije težak, uz malo truda, učenja, svi se predmeti mogu položiti barem sa sedmicom. :D

Biofizika je do sada bila šega, šala, pošalica. Ove godine nama je malo promijenjeno bilo, nije postojala teoretska šansa da se prepiše. :D Predmet kao predmet nije težak, samo eto, očekivali smo prepisivačinu, a 4 asistenta (vrlo stroga) + profesor su nas dočekali u amfiteatru. :D
Na popravnom roku je ponovio testove s redovnog roka, zaokružuju se tačni odgovori, tačan odgovor nosi 4 boda, netačan -1. Bolonja... :roll:

Ukoliko nemate naviku da učite s razumijevanjem, citologija bi vas mogla malo namučiti. Nije obimna, nije ni teška, ali zahtjeva učenje s razumijevanjem. Ne ponavlja testove, potrefi se pokoje pitanje, ali u principu testovi nisu isti.

Alge i gljive možete učiti s testova od prethodnih generacija, 80 % testa bude isto. Na popravnim rokovima testovi budu identični onim na redovnim.

Niži ahordati su obiman predmet, pun latinskih naziva gotovo apstraktnih pojmova. Uz redovno učenje ne predstavlja problem.

Anorganska hemija bi možda i bila teška da je i dalje predaje Milka, međutim, ove godine je preuzela Nevzeta, gradivo straaaaaaašno pojednostavila i učinila predmet mnogo lakšim. Pretpostavljam da će i vama ona predavati. Ukoliko položite, a hoćete veću ocjenu, možete izaći na popravni i u svakom slučaju, upisuje onu veću ocjenu. :D

Drugi semestar... :D Histologija kao predmet od kojeg će da naprave bauk. I jeste bauk. Ako niste naučili da razumijete gradivo. Predavanja su obavezna, izričito i strogo obavezna, nemojte ih propuštati. Prvi razlog je to što sam, barem ja, uživala na njegovim predavanjima, a i ostale kolege dijele moje mišljenje. Predaje Šuško, čovjek koji zaista izvrsno poznaje materiju, ne zastajkuje, priča tečno i pitko, objašnjava po nekoliko puta stvari za koje zna da su malo teže. A i naročito je zanimljiv, anegdota s njim ne manjka. :D Drugi razlog je činjenica da će vas peglat oko potpisa u slučaju da ukupno, i s predavanja i s vježbi, imate preko 3 - 4 minusa. Predavanja su mu naročito važna. Iz njegovog praktikuma nemojte učiti. Svaki moj pokušaj završio je ispravljanjem gramatičkih grešaka. :lol: Uzmite Žan Kjera i iščitavajte, crtajte što čitate. To je način da razumijete i zapamtite gradivo koje je u praktikumu opisano šturo, nejasno i čisto da zadovolji formu. NA VJEŽBAMA, POČNITE OD SAMOG POČETKA, NE ČEKAJTE DA VAS SELMA UPOZORI DA SE BLIŽI KRAJ, DAKLE, OD SAMOG POČETKA SE DIJELITE U GRUPI I NEKA SVAKO NAUČI VJEŽBU I ISPRIČA JEDAN DIO. Tako dobijate bodove za aktivnost. Svako učešće u ovako spremljenoj vježbi je jedan plus, tj. jedan bod. Dakle, nije važno koliko vas je u grupi, vježbe su dovoljno obimne da svako može dobiti barem djelić. Iz aktivnosti je ukupno 10 bodova što može napraviti ogromnu razliku.
Bez obzira što je profesor jako težak, to je jedna legenda. :D

Organska hemija je još jedan predmet kojim su me prepadali. Vjerujte, nije, ako imate imalo osnova. Naravno da je teška ljudima koji me dan pred ispit pitaju koje je metilna ili fenilna grupa. Na katedri za Organsku hemiju je toliko divnih ljudi, laboranata, demonstranata, ali i asistenata i profesora, koji su vam spremni pomoći u svakom trenutku. Skupa s Dušanom, Muamerom i Ishakom smo spremali ispite i položena su oba testa bez ikakvih problema. To su ljudine, momci za 10. :)
Vježbe ne preskačite, a ako već morate, ne preskačite više od jedne. Za nadoknadu vježbi koje drži Nevzeta nije problem, problem je za nadoknadu kod Danijele. Trudite se da zapišete svo lab. suđe koje razbijete. :D Zaštitne naočale ne kupujte, neće vam trebati. Na kraju ćete raditi seminarski (pano + printana forma). Potrudite se oko panoa, najbolji pano dobija dodatnih 5 bodova na ukupni zbir. Vjerujte, i bod znači. Btw studenti glasaju. :D

Viši ahordati, ista priča, s tim da je ovaj dio zanimljiviji jer pričate o živuljkama s kojim se inače susrećete. Nekih 7 dana pred test dobićete nekih 100tinjak pitanja koja trebate naučiti. Sadbera je glavna na ovom predmetu, a ne dekan, pa ona malo izlazi u susret, jer je svjesna da je gradivo preobimno, pogotovo insekti. Ne očekujte nešto naročito od njihovih predavanja, usredotočite se na vježbe.

Morfologija biljaka je manje - više smiješna. Barem meni je bila. Irma odlično drži vježbe, odlično objašnjava. Predavanja kod profesorice nisu obavezna. Na kraju pravite seminarski. Budite što inovativniji. Ove godine smo imali čak i film. :D
Profesorica izabere 5 najboljih koji se prezentuju na predavanju; studenti biraju pobjednika koji dobija 10 dodatnih bodova, a svi ostali izabrani od strane profesorice po 5 bodova.

Sociologija, prepisivalo se Boga mi, malo se učilo. Sve u svemu, ništa posebno.

Tjelesni i zdravstveni odgoj - na predavanja gledajte da dolazite, na 2 izleta i obilazak koji organizuje. Može vam praviti problem oko potpisa, ali na kraju ipak pusti sve. :D


Vezano za knjige - Sve skripte možete nabaviti u kopirnici kod fakulteta. Cijena stranice je 10 kf. Međutim, s Pofalića kada krenete prema onim srušenim zgradama u kampusu, pa lijevo (haha objašnjenja :D ) stranica košta 2 kf, ako se ne varam, uglavnom puno je jeftinije. Praktikum iz Histologije ćete morati kupiti od profesora, košta oko 30 KM, kako se nagode tako da svako dobije malo. :D


Post je opširan i obiman, ali se nadam i koristan. :D Sretno! :-D
Post Reply