Fakultet u Goraždu...???

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
User avatar
Yuber
Posts: 15
Joined: 30/05/2009 11:21
Location: ahiret

#76 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Yuber »

Toto wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Dobro ja tebe razumijem, ali ne ide to tako. Kad bi samo GŽ svojim snagama pravilo fakultet, završilo bi sa nekakvim lumperajem u kojem Soma prodaje diplome na kilo - i opet bi ti ta djeca išla preko Rogoja, samo što bi imala diplomu. Koju ovdje niko ne bi prizn'o. Eventualno, da ti SA napravi područna odjeljenja, mogli bi dobiti diplome koje važe u SA - i opet bi ti djeca išla 'vamo. Mlade u GŽ neće privući fakultet - eno ti na šta liči Foča i koga je kako privukla. Potrebno je razvijati NEŠTO - poljoprivredu, turizam, ugostiteljstvo, ali na nivou malo jačem od kioska - i dobro bi bilo još malo doraditi putnu infrastrukturu (mada sumnjam da išta može biti brže od Romanije).

Jebi ga, kladim se da bi za dva mandata Dema Imamović (uzimam njega za primjer, mogu ti dati još pet imena) preporodio grad. I kladim se da u ovom trenutku za njega ne bi glasalo ni dvjesta ljudi, evo omma vidim priče "'ta će on, levat, valja donacije" - e pa, to vam je što vam je.

Lijepo je imati duplu munaru, ali moraju mumini imati i neki pos'o s kojeg će zbrisati na džumu.... :D
Pa zar gorazde ne razvijaja buduce sarajlije :D :D

valja se dogovoriti i sa sandzaklijama :bih:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#77 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Bosnolog »

zmaj56 wrote:
Bosnolog wrote:Gorazde treba biti regionalni centar razvoja i obrazovanja Istocne Bosne kao i regionalni centar logistikei podrske povratka i opstanka na Drini,.....Napraviti autoput i skrati 50% vremena za putovanje ka Gorazdu,ovo mora biti strateski interes Sarajeva i BiH u narednodnoj deceniji,.
Ja bi gleda jos tu dodat svakako kasarne za vojnu obuku kao i podizanje novih postrojenja vojne industrije. Zlu ne trebalo jer....
:thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#78 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Bosnolog wrote:
zmaj56 wrote:
Bosnolog wrote:Gorazde treba biti regionalni centar razvoja i obrazovanja Istocne Bosne kao i regionalni centar logistikei podrske povratka i opstanka na Drini,.....Napraviti autoput i skrati 50% vremena za putovanje ka Gorazdu,ovo mora biti strateski interes Sarajeva i BiH u narednodnoj deceniji,.
Ja bi gleda jos tu dodat svakako kasarne za vojnu obuku kao i podizanje novih postrojenja vojne industrije. Zlu ne trebalo jer....
:thumbup:
mislis vojna akademija...zasto da ne :idea:
User avatar
Yuber
Posts: 15
Joined: 30/05/2009 11:21
Location: ahiret

#79 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Yuber »

ej ljudi, bilo sta bi bilo odlican odgovor... samo kad se sjetim kolicine novca koji ide u Sa iz Gz preko studenata... milja mjesecno, stan, rezije, knjige, put, hrana... zivot. Foča; ona rupa - ali ima fakultet.. .ok - odlazit će ljudi svakako, neki hoće, ali nešto će bar ostati... pojam fakulteta nije samo pojam zgrade, profesora i studenata, nego i mnogo vise... to je nacin da se grad probudi, da se nesto dogadja - a da nije kafa s jedne strane Drine...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#80 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

upravo to, to bi bila glavna zadaća fakulteta u goraždu
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#81 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sodom »

pare? :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#82 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

nije sve u parama ima nesta i u volji, zelji...sve je u mozgu :-)
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#83 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sharwoodforest »

studiranjem van grada ( sarajevo, beograd, zagreb, bec...) studenti mogu sigurno nesto i vidjeti u zivotu.
osim lijepe drine i vlastite kasabe, postoji jos rijeka i gradova, ljudi, kultura...iskustava, koja zivot cine vrijednim, a covjeka sretnim i bogatim!
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#84 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Najgore je kad ljudi mjere zivot i svijet prema sebi i svojim potrebama, pritom ne pazeci na potrebe i zelje drugih...
To ako ima fakultet u gorazdu, tebe @ sharwoodforest, nikako nece i ne moze sprijeciti da studiras u drugom gradu i da se kupas u drugoj rijeci. I jos postanes bogata :D
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#85 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sharwoodforest »

upravo tako, vidis kako je to dobro kad se "mudro" odgovori na par pametnih recenica :mrgreen:
User avatar
Yuber
Posts: 15
Joined: 30/05/2009 11:21
Location: ahiret

#86 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Yuber »

sharwoodforest wrote:studiranjem van grada ( sarajevo, beograd, zagreb, bec...) studenti mogu sigurno nesto i vidjeti u zivotu.
osim lijepe drine i vlastite kasabe, postoji jos rijeka i gradova, ljudi, kultura...iskustava, koja zivot cine vrijednim, a covjeka sretnim i bogatim!

lijepo je biti pun iskustava, kad imash pare... da podsjetim, pričamo o kantonu koji je ubjedljivo najsiromašniji i čija većina stanovništva nema za kartu do Sarajeva... lijepo je živjeti u svom svijetu, ali je josh ljepše od iskustava u Beču sabrati iskustva iz mahale preko puta pa vidjeti da ima ljudi koji nemaju za bajramskog kolača... znash, za one što imaju, nisam se nikad brinula, ti u biti ni nisu neki talenti jer su sve što imaju uzeli za apsolutnu datost... boli me kad znam da je u razredu bilo deset vrhunskih matematičara, fizičara, talenata koji nisu otišli studirati jer je jabuke ubio grad pa nisu imali love pokriti minimum troskova... da ne pricam o djeci koja kreću u prvi osnovne, mama mu ima 27 i nema niti jednog zuba u glavi... mislish da se ona ne bi voljela nasmiješiti... pričali smo o fakultetima???
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#87 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sharwoodforest »

da u pravu si. u pravu je i barba due.prihvatam to sa jedne, realne strane zivota u ovom nasem mikrokosmosu koji se zove bosna i hercegovina i kanton gorazde.
moj je post bio tek dio kozmopolitskog razmisljanja i nije imao konotacije u smijeru koji se zeli izvuci iz konteksta.

naravno da je stvarnost drugacija, ali je ostavljanje dijela zelje za ostvarenjem sna vecine mladih, nacin da se optimizmom skrate ovi beskonacno dugi i tuzni dani nas suvremenika.
visoko obrazovanje nije obavezno i to se mora imati na umu.

ni jednom rijecju nije, a priori odredjeno da se nesto mora, vec da, ko je u mogucnosti, moze naci izlaz iz ove apatije u kojoj smo svi nerado primorani zivjeti.

na zalost, sistem obrazovanja ( kao i sve ostalo u drzavi ) je postavljen naopako i to je tuzna cinjenica.
Last edited by sharwoodforest on 20/09/2010 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
Toto
Posts: 8108
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#88 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Toto »

Osim obrazovanja "u visinu" postoji i obrazovanje "u sirinu", koje bi trebalo biti jednako vrijednovano kao i svako drugo obrazovanje. Na nasu zalost: mi takve vidove obrazovanje jako omalovazavamo i podcjenjujemo. ZA pojedince i zajednicu je uvjek bolje imati sto zaposlenih sa srednjom strucnom spremom, vec 100 nezaposlenih doktora nauka.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#89 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sharwoodforest »

svidja mi se to sto kazes, obrazovanje u sirinu. :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#90 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Fakultet u Goraždu se sve više spominje, dal' je to zbog izbora il' šta?
Koja politička opcija napravi fakultet u Goraždu, kupila je sebi kartu za sigurnu pobjedu na slijedećim izborima.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#91 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by sharwoodforest »

e bas jak razlog da se kupi ta karta! :skoljka:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#92 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by poznanik »

BarbaDue wrote:Fakultet u Goraždu se sve više spominje, dal' je to zbog izbora il' šta?
Koja politička opcija napravi fakultet u Goraždu, kupila je sebi kartu za sigurnu pobjedu na slijedećim izborima.
Politika nikako ne smije donositi odluku o pokretanju neke visokoškolske ustanove. Prvo treba donijeti strategiju razvoja u narednom 15-20 godišnjem razvoju privrede i cijele regije, utvrditi resurse, kapacitete, mogućnost i na kraju ciljeve i razloge, pa tek tada razmišljati o fakultetu i obrazovanju kadrova koji će biti iskorišteni u skladu sa tom strategijom.

Čemu obrazovati ekonomiste, pravnike i sl. kad ni za postojeće nema posla. Uostalom, čemu ikako i fakultet u Goraždu, zar nije potrebnija kvalitetnija i raznovrsnija srednjestručna obazovanost...
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#93 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by harač »

kod nas su fakulteti smeće, pa što ga ne bi bilo svugdje... imaju travnik, vitez... što ne bi i goražde, banovići, trnovo, ustikolina
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#94 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

poznanik wrote: Čemu obrazovati ekonomiste, pravnike i sl. kad ni za postojeće nema posla. Uostalom, čemu ikako i fakultet u Goraždu, zar nije potrebnija kvalitetnija i raznovrsnija srednjestručna obazovanost...
U nas je sve naopako, skoluju se ekonomisti i pravnici kojih ima bar za dvije generacije zivota, ali zato se je ukinula strucna skola koja je stvarala najkvalitetnije varioce u BiH...takvi se sada placaju zlatom na zapadu i recimo u Libiji, Turskoj itd...

Ja kada govorim o fakultetu u gorazdu uopste ne mislim na ekonomiju i pravo...pa toliko imamo izbora i sigurno se moze naci neka oblastu koji ce ucenici u goraždu izucavati i po tomer biti poznati.

Slazem se da to mora biti jedna dugorocna strategija, ali sto prije pocnemo da je pravimo prije cemo je ostvariti.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#95 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

:roll:
Ja kad sam negdje na početku ove teme govorila, da su "isturena"odjeljenja ekonomije i prava samo plodno tle za hapatore kako pri univerzitetu, tako i u našoj tadasnjoj vladajucoj garnituri ...mene neki te neki, optuzivali da sam nezahvalna i da ako mi se nesvidja raspalim do Saraj'va... :D
Barba..za pravnike bi bilo mjesta, da ih je dvjesta...kad bi se sa njihovih radnih mjesta ispalili likovi sa srednjim obrazovanjem...Ali dobro, nejsum...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#96 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

idealnaM wrote: Barba..za pravnike bi bilo mjesta, da ih je dvjesta...kad bi se sa njihovih radnih mjesta ispalili likovi sa srednjim obrazovanjem...Ali dobro, nejsum...
Znam samo da ih je dosta na birou, zato sam i rekao.
Ove miševe sa srednjom školom nikad nećeš istjerati iz mišije rupe!?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#97 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

Sta ce ti Univerzitet u Gorazdu!??? Da bi ti bio blize kuci..hehehe
chicha-glisha
Posts: 48
Joined: 21/05/2009 10:30

#98 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by chicha-glisha »

BarbaDue wrote:
idealnaM wrote: Barba..za pravnike bi bilo mjesta, da ih je dvjesta...kad bi se sa njihovih radnih mjesta ispalili likovi sa srednjim obrazovanjem...Ali dobro, nejsum...
Znam samo da ih je dosta na birou, zato sam i rekao.
Ove miševe sa srednjom školom nikad nećeš istjerati iz mišije rupe!?
a vi opet ko nekakvi "intelektualci"...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#99 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

da se neko ne bi naljutio, mislio sam na one bez principa i bez obraza, takvi bi sa srednjom bili predsjednici države. hiljadu puta sam se zadesio kada radnik sa srednjom skolom obnasa neku funkciju i ako je neki problem citav sistem zablokira. govorim generalno, necu da navodim primjere jer svi znamo da je tako.

tek kada budemo svi radili ono za sta smo skolu zavrsili, e tada ce nam biti dobro. mada to se nikad nece desiti.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#100 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

@Barba, slažem se...
Post Reply