Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#26 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

vox-populi wrote:
Zux wrote:
vox-populi wrote:Moguce da se nesto promjenilo glede izdavanja viza. Meni treba da dodje prijatelj u posjetu, covjek ima stalni posao, jako siguran, nije nevladina organizacija. Ima relativno visoku platu (definitivno iznad prosjeka) te raspolaze sa vise nego dovoljno sredstava na racunu. Uz to, u pasosu ima par Schnegen viza. I covjek mislio ici na samofinansiranje, otisao u ambasadu i rekli mu da ne moze, da mu treba ili pozivno pismo ili rezervacija hotela. Napominjem da sam par puta dobio njemacku vizu, jednom cak gotovo bez ikakvih papira, samo potvrda da sam zaposlen i tri zadnje platne liste.

Ne znam da li je ova promjena posljedica ekonomske krize ili necega drugoga, ali je definitvno teze sada dobiti turisticku vizu nego prije godinu-dvije.
Ja sam vam rekao u postovima iznad kako je dobiti vizu i kako se to eventualno moze, covjeka ste poprilicno dezinformisali pricama "viza za minutu", "viza bez papira" i sl. Nema ovo veze sa nikakvom krizom, tako je otkako su nastupile ove navodne olaksice, zadnjih mozda godinu i po. Olaksice su samo za one koji su redovno dobijali vizu na period najvise od godinu u vidu da sad mogu tu istu vizu dobiti i na 2 godine. Ljudi grijese, nisu u stanju da se informisu, SVE pise na stranici ambasade i ako jos sta nije jasno nazoves pa pitas. @dnaxy sve zavisi jesi li sve prikupio od papira i sta si rekao na salteru i jesi li svidio onom nekom na salteru jer najvise ti od njih zavisi. Mozda si i na predug period trazio... ko zna, mozda su oni koji odlucuju taj dan na lijevu nogu ustali.
To i jeste fazon, na stranici pise da u slucaju samofinansiranja nije potrebno rezervisati hotel. Ovaj prijatelj mi je cak i poslao PDF koji je skinuo sa stranice.
spominjes cijelo vrijeme "samofinansiranje", ali se ne radi o tome. moras imati svrhu putovanja.

kako ti finansiras svoj put je drugi par cipela. mozes imati stipendiju, moza ti platiti firma koja te poziva, moze platiti tvoja firma ovdje,
mozes platiti sam ali ako ne ispunjavas uslove mozes imati gomilu para, ali neces uci u Njemacku.

Ako je svrhu putovanja posjeta, pozivaoc mora izdati garanciju na 30k EUR, mora imati preko 12m2 po osobi za goste, i odredjenu finansijsku moc.
Ako je smjestaj hotel, treba rezervacija (za poslovna i turisticka putovanja) ili potvrda Njemacke firme (pozivaoca) da prihvata sve troskove...

Fraza "ici na samofinansiranje" zvuci smijesno - > posudim novac, pokazem, udjem u Njemacku, vratim novac i nikad se ne vratim u BIH...
kratko i jasno, to ne postoji i nije nikad ni postojalo. Kad bi to moglo svako bi mogao kupiti vizu za novac.
to je jedan od elemenata:

- moras imati validnu svrhu puta.
- dok si na njemackom teritoriju moras imati garantovan smjestaj
- dok si na njemackom teritoriju moras imati dovoljno novca.
- dok si na njemackom teritoriju moras biti zdravstveno osiguran.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#27 Re: Viza za Njemacku

Post by Zux »

Evo fino citat sa stranice njemacke ambasade: "u slučaju da nemate garantno pismo, potrebno je predočiti: rezervaciju hotela ili neki drugi dokaz o
smještaju (pozivno pismo na njemačkom jeziku, u kojem mora biti navedeno ime, prezime i adresa osobe koja Vas poziva, kao i čitljiva kopija pasoša ili lične karte te osobe)"
. Ovo je iz dokumenta za info o turistickoj vizi. Ako kome nije jasan ni ovaj dokument na kraju istog ima i broj telefona pa nazoves i pitas.
U slucaju za koji ja znam dovoljna je bila isprintana e-mail potvrda rezervacije hotela.

Doduse evo citam ovaj dokument i jos su jednu stavku poostrili i promijenili (u novembru ovo nije bilo): "dokaz da raspolažete sa dovoljno sopstvenih sredstava (npr. štedna knjižica, izvod sa računa, iz kojeg proizilaze sve novčane transakcije koje su izvršene u periodu od najmanje zadnje 4 sedmice – obična potvrda banke o aktuelnom stanju na računu nije dovoljna".

Drugim rijecima sve nam je lakse i ljepse za izaci iz ove septicke jame od zemlje.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#28 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

illuminated wrote: spominjes cijelo vrijeme "samofinansiranje", ali se ne radi o tome. moras imati svrhu putovanja.

kako ti finansiras svoj put je drugi par cipela. mozes imati stipendiju, moza ti platiti firma koja te poziva, moze platiti tvoja firma ovdje,
mozes platiti sam ali ako ne ispunjavas uslove mozes imati gomilu para, ali neces uci u Njemacku.

Ako je svrhu putovanja posjeta, pozivaoc mora izdati garanciju na 30k EUR, mora imati preko 12m2 po osobi za goste, i odredjenu finansijsku moc.
Ako je smjestaj hotel, treba rezervacija (za poslovna i turisticka putovanja) ili potvrda Njemacke firme (pozivaoca) da prihvata sve troskove...

Fraza "ici na samofinansiranje" zvuci smijesno - > posudim novac, pokazem, udjem u Njemacku, vratim novac i nikad se ne vratim u BIH...
kratko i jasno, to ne postoji i nije nikad ni postojalo. Kad bi to moglo svako bi mogao kupiti vizu za novac.
to je jedan od elemenata:

- moras imati validnu svrhu puta.
- dok si na njemackom teritoriju moras imati garantovan smjestaj
- dok si na njemackom teritoriju moras imati dovoljno novca.
- dok si na njemackom teritoriju moras biti zdravstveno osiguran.
Vidi, dok su mi trebale vize, dobijao sam ih bez problema a svrha putovanja je uglavnom bila turizam. Dakle, bez pozivnog pisma, bez rezervacije hotela. Tri sam vize dobio na ovakav nacin, sve tri 2007 i sve tri izdate u njemackoj ambasadi. Vjerujem da se dosta promjenilo u zadnjoj godini dana, jer sada je dosta teze dobiti vizu. I ja nisam rekao da bilo ko moze dobiti vizu (ili je mogao dobiti vizu) na samofinansiranje. Radilo se o zaposlenim osobama, sa visokim primanjima ---> ili sa razlogom da se vrate u BiH.
jeca
Posts: 1
Joined: 20/08/2009 22:12

#29 Re: Viza za Njemacku

Post by jeca »

pozz :) imam jedno pitanje pa ako neko nesto zna u vezi toga pliiiz odgovor. muz mi stalnu vizu u njemackoj.sad treba i ja da gibam tamo al kad sam vidjela sta sve treba i koliko dugo se ceka... :roll: odlucim ja ici na turisticku.i sad pripremam papire za turisticku vizu i odeee ja.ali, sta kad dodjem tamo.e sad. da li ja mogu u njemackoj sredjivati vizu ono, spajanje porodice sto se ceka 2 do 3 mjeseca, da se ne vracam za bosnu. :)
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#30 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

jeca wrote:pozz :) imam jedno pitanje pa ako neko nesto zna u vezi toga pliiiz odgovor. muz mi stalnu vizu u njemackoj.sad treba i ja da gibam tamo al kad sam vidjela sta sve treba i koliko dugo se ceka... :roll: odlucim ja ici na turisticku.i sad pripremam papire za turisticku vizu i odeee ja.ali, sta kad dodjem tamo.e sad. da li ja mogu u njemackoj sredjivati vizu ono, spajanje porodice sto se ceka 2 do 3 mjeseca, da se ne vracam za bosnu. :)

kao prvo ne vjerujem da ces dobit turi. vizu."razlog ce bit zbog toga sto ides covjeku."to je cisti apsurd, ali tako je.interesi BRD su u tom slucaju veci od vasih...strah ih je bas toga da tamo zatrazis spajanje porodice,mada gledajuci njihov zakon to nije moguce,jer si usla onda na "ne legalan nacin" u njemacku..a i kad dodjes u ausländeramt ,rece ti da to moras sve da napravis preko ambasade u sarajevu..ne vjerujem da ces proc, ali drzim ti fige! probaj! mozda budes imala vise srece :) :thumbup:
kuma
Posts: 149
Joined: 08/08/2009 10:22

#31 Re: Viza za Njemacku

Post by kuma »

Moje iskustvo sa vizom za Njemacku:
Turisticka viza:
- pored dokumenata tipa M2 obrazac, potvrda sa faxa i sl. - ako to nemas ipak mozes predati ali su sanse manje, dostaviti sve sto ima veze sa tvojim imenom - Ugovor o zakupu stana, vlasnicki list stana, auto na tebi, bilo sta sto donekle moze da navede da je ovdje tvoj pravi dom (znam lika koji je dobio vizu a nije imao nista od toga :roll: )
- garantno pismo - ja sam ga imala neki put a neki put ne. Kad nisam imala ja sam predala bankovni izvod na kojem sam imala 50 eura za svaki dan koji planiram ostati u De. To je kao finansijsko obezbjedjenje ili garancija za samog sebe. Oba slucaja sam dobila vizu bez problema. U drugom slucaju morala sam navesti adrsu osobe kod koje cu spavati i to je to. Ako kazes da ides u hotel traze ti potvrdu rezervacije, cak i to u nekim njemackim hotelima mozes napraviti bez davana broja kartice u slucaju da otkazes rezervaciju.
- ipak... sto se tice muza - mozda ce traziti njegov pasos na uvid. Meni su trazili jedne prilike. Neko kaze da sam trebala reci da niej imao pasos ali ... bilo je hajd' nazad.

Sto se tice produzivanja viza u njemackoj - to se moze uraditi do dva puta po mjeec dana (bar je tako bilo), medjutzim spajanje porodica nije moguce na taj nacin. Najbolje je da predate ovdje za spajanje porodica a da ti izvadis vizu neke druge sengen drzave (npr. Ceske :D ) gdje viza nije toliki problem.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#32 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

dnaxy wrote:
jeca wrote:pozz :) imam jedno pitanje pa ako neko nesto zna u vezi toga pliiiz odgovor. muz mi stalnu vizu u njemackoj.sad treba i ja da gibam tamo al kad sam vidjela sta sve treba i koliko dugo se ceka... :roll: odlucim ja ici na turisticku.i sad pripremam papire za turisticku vizu i odeee ja.ali, sta kad dodjem tamo.e sad. da li ja mogu u njemackoj sredjivati vizu ono, spajanje porodice sto se ceka 2 do 3 mjeseca, da se ne vracam za bosnu. :)

kao prvo ne vjerujem da ces dobit turi. vizu."razlog ce bit zbog toga sto ides covjeku."to je cisti apsurd, ali tako je.interesi BRD su u tom slucaju veci od vasih...strah ih je bas toga da tamo zatrazis spajanje porodice,mada gledajuci njihov zakon to nije moguce,jer si usla onda na "ne legalan nacin" u njemacku..a i kad dodjes u ausländeramt ,rece ti da to moras sve da napravis preko ambasade u sarajevu..ne vjerujem da ces proc, ali drzim ti fige! probaj! mozda budes imala vise srece :) :thumbup:
neka muz trazi spajanje iz DE a ne ti iz SA jer iz DE traje krace
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#33 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

vjesticanametli wrote:
dnaxy wrote:
jeca wrote:pozz :) imam jedno pitanje pa ako neko nesto zna u vezi toga pliiiz odgovor. muz mi stalnu vizu u njemackoj.sad treba i ja da gibam tamo al kad sam vidjela sta sve treba i koliko dugo se ceka... :roll: odlucim ja ici na turisticku.i sad pripremam papire za turisticku vizu i odeee ja.ali, sta kad dodjem tamo.e sad. da li ja mogu u njemackoj sredjivati vizu ono, spajanje porodice sto se ceka 2 do 3 mjeseca, da se ne vracam za bosnu. :)

kao prvo ne vjerujem da ces dobit turi. vizu."razlog ce bit zbog toga sto ides covjeku."to je cisti apsurd, ali tako je.interesi BRD su u tom slucaju veci od vasih...strah ih je bas toga da tamo zatrazis spajanje porodice,mada gledajuci njihov zakon to nije moguce,jer si usla onda na "ne legalan nacin" u njemacku..a i kad dodjes u ausländeramt ,rece ti da to moras sve da napravis preko ambasade u sarajevu..ne vjerujem da ces proc, ali drzim ti fige! probaj! mozda budes imala vise srece :) :thumbup:
neka muz trazi spajanje iz DE a ne ti iz SA jer iz DE traje krace
a kako to ide vjestice?? ja sam cuo da oni kazu da se sve u sarajevu napravi i tek onda kad oni posalju papire u njemacku, da se mora pridodat dokumentacija (platne liste, q stana itd. od osobe ovdje)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#34 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

on moze kompletirati svu dokumentaciju u DE i predati .............. ne mora u BiH............sad ne znam sta mu treba osim papira da su vjencani i njenih svih papira iz BiH..........idi u wohnamt i auslaenderamt pa provjeri ali sigurno znam da moze tamo da se preda. mlada spremi se integrationskurs u DE i pocni dok cekas uciti deutsch :mrgreen:

platne liste ce uzeti iz firme u DE a tu potvrdu o q stana od npr. SAGA ili sta ja znam cija je zgrada
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#35 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

Pozz mene zanima dali je ko dozivio sto ja dozivljavam.Viza spjanje porodice papire sam predala 11.05. 01.07. sam imala razgovor u ambasadi u Sarajevu pitali su me sve a muz je isto imao u Njemackoj isto vrijeme ista pitanja sve i njemu su rekli da bi trebala za 2 sedmice dobiti papire ali nista i kad zovemo kazu nam da nismo stigli na red.E sada me zanima dali je ko imao ovakav slucaj i dali je to zbog godisnjih odmora ili je u pitanju nesto drugo jer 3 mjeseca traje proces koliko ja znam i dali je prednost ako ima drzavljanstvo hvala :roll:
Last edited by sumy87 on 22/08/2009 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#36 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Ne bih da razocaram neke koji su postavili ptanje, ali spajanje porodice moze trajati i do godinu dana. Nije sve tako jednostavno kako obicno pise na web stranici ambasade. Tacno je da ide brze ako se spajanje porodice trazi iz DE, ali nije velika razlika.

Dakle, prvo da odgovorim na pitanje da li se sa turistickom vizom moze dobiti boravisna dozvola. Jednostavno - ne moze.

Znam par slucajeva koji su to pokusavali i na kraju su zavrsili kao i svi ostali, nazad u BiH, ispuniti trazene uslove pa tek onda dalje. Jedina opcija kada se iz turisticke vize moze dobiti boravisna (Aufenthalttitel) je kada osoba dodje sa turistickom vizom u Njemacku, ovdje se vjenca i onda, obicno preko advokata se pregovara sa Ausländersamtom za dobijanje boravka. I u svim slucajevima, osoba dobije privremenu dozvolu boravka dok ne nauci jezik.

Eh sada jezik. Od septembra 2005. boravisnu dozvolu ne moze dobiti niko ko nema bar A1 nivo njemackog jezika. Dakle apsolutno je ne moguce (naravno, ovo sve u slucaju da je opcija spajanje porodice, ako se dobije posao u Njemackoj, studiji ili neka druga osnova, moguce je dobti boravak i bez znanja jezika).
Ovaj nivo jezika je dosta bazican, moze se nauciti za cca. 2-3 sedmice a certifikat se dobija u Goethe institutu, u Sarajevu ili bilo gdje gdje ima institut.

Nakon toga, potrebno je aplicirati u njemackoj ambasadi za tzv. nacionalnu vizu. Nacionalna viza se izdaje na tri mjeseca i nakon toga se moze, na osnovu te vize, traziti boravisna dozvola. Nacionalnu vizu nije lako dobiti, posebno u slucaju spajanja porodice. Obicno se ide na dva do tri intervjua u ambasadi, s tim da treci intervju zna biti paralelni, dakle jedna osoba ima intervju u ambasadi u Sarajevu a druga u Ausläandersamtu u Njemackoj. Razlog je dosta fiktivnih brakova i ovime DE pokusava da provjeri da li su odredjene dvije osobe zaista u braku.

Nakon uspjesnih intervjua, ide provjera da li te bracni drug moze izdrzavati u Njemackoj. Ovo se radi zbog nebrojenih zlouptrijeba socijalnog sistema u DE gdje, obicno nasli ljudi sa Balkana jedva docekaju da dobiju papire, pa odmah na socijalu. Ova provjera se sastoji u slijedecem: provjera stana (12,5 kvadratnih metara, dakle stan od minimum 25 kvadrata, pozeljno vise), provjera primanja osobe u DE. Osoba koja zeli nekoga izdrzavati mora imati minimalnu platu od:

2x325€ za bazicni zivot + troskovi kirije + eventualni krediti

Ako uzmemo da je cijena nekog manjeg stana u prosjeku 400-500€, osoba mora imati platu od minimum 1050-1150 € da bi bila uopste u stanju da nekoga izdrzava.

Naravno, osoba u DE mora imati stalni posao.

Ako je sve ovo ok, nakon intervjua i provjera se dobija pomenuta nacionalna viza. Procedura moze trajati 3 mjeseca ali ja jos ne znam nikoga ko je dobio spajanje porodice za tako kratko vrijeme. Obicno je to 6 do 9 mjeseci, a kao sto sam i rekao moze biti i do godinu dana.

U svakom slucaju, moj savjet je da se odmah uci njemacki jezik i dobije certifikat A1, jer to obicno zna najduze da koci, posebno osobe koje nisu sklone stranim jezicima.

Eto, nadam se da sam pomogao. Sretno u svakom slucaju.
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#37 Re: Viza za Njemacku

Post by macan prvi »

kuma wrote:Moje iskustvo sa vizom za Njemacku:
Turisticka viza:
- pored dokumenata tipa M2 obrazac, potvrda sa faxa i sl. - ako to nemas ipak mozes predati ali su sanse manje, dostaviti sve sto ima veze sa tvojim imenom - Ugovor o zakupu stana, vlasnicki list stana, auto na tebi, bilo sta sto donekle moze da navede da je ovdje tvoj pravi dom (znam lika koji je dobio vizu a nije imao nista od toga :roll: )
- garantno pismo - ja sam ga imala neki put a neki put ne. Kad nisam imala ja sam predala bankovni izvod na kojem sam imala 50 eura za svaki dan koji planiram ostati u De. To je kao finansijsko obezbjedjenje ili garancija za samog sebe. Oba slucaja sam dobila vizu bez problema. U drugom slucaju morala sam navesti adrsu osobe kod koje cu spavati i to je to. Ako kazes da ides u hotel traze ti potvrdu rezervacije, cak i to u nekim njemackim hotelima mozes napraviti bez davana broja kartice u slucaju da otkazes rezervaciju.
- ipak... sto se tice muza - mozda ce traziti njegov pasos na uvid. Meni su trazili jedne prilike. Neko kaze da sam trebala reci da niej imao pasos ali ... bilo je hajd' nazad.

Sto se tice produzivanja viza u njemackoj - to se moze uraditi do dva puta po mjeec dana (bar je tako bilo), medjutzim spajanje porodica nije moguce na taj nacin. Najbolje je da predate ovdje za spajanje porodica a da ti izvadis vizu neke druge sengen drzave (npr. Ceske :D ) gdje viza nije toliki problem.
Je li ti zaista bilo dovoljno da samo napises adresu osobe kod koje ces stanovati a da ti ta osoba nije poslala garantno pismo? :? Jesu li trazili kakvu izjavu te osobe?
Pitam jer mi se cini da sluzbenik na salteru moze, ako je neispavan, ljut... :roll: , traziti da ti ta osoba ciju adresu navodis posalje i garantno pismo da bi ti zahtjev bio obradjen - ili se varam? :?
kuma
Posts: 149
Joined: 08/08/2009 10:22

#38 Re: Viza za Njemacku

Post by kuma »

Meni je bila dovoljna samo adresa. Kolegi kojem sam objasnila sve ovo i koji je isao mjesec - dva poslije mene podnijeti zahtjev za vizu trazili su samo izjavu da ta osoba kod koje ide posalje faxom - cisto osnovne podatke o sebi i da navede da ce te primiti. Dakle NE GARANTNO PISMO. Njemu je to poslala skroz treca osoba ali navodeci podatke osobe kao da je osoba koju je on naveo da ide posjetiti. Fax je u pitanju :roll: .
To je bilo prosle godine oko Nove godine.
Citam ocje i cujem nesto se promjenilo, pa treba provjeriti da li e to jos aktuelno. Isto tako sam cula da Ceska viza nije proble - ozbiljno. Nisam predavala ali sam tako cula, pa kome je do sengena nek pokusa i to :-D .
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#39 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

pozz ima li ko kakvih pitanja u vezi vize ili imali ko da bi podjelio svoje iskustvo sa drugima?Mene zanima dali neko zna koliko najduze traje proces dobijanja vize spajanje porodice?Ja cekam skoro 4 mjeseca ali jos nikakvog odg i ovo cekanje ubija covjeka pzz!
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#40 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Najvise se moze cekati do 6 mjeseci.
Ja sam dobio za 5 dana, uz Voraubzustimmung koji mi je dao Auslanderbehorde ovdje u Njemackoj.
Naime moj advokat je pronasao taj zakon i uz polozen jezik, dokaz o uzdrzavanju, stanu, itd.. oni ti to mogu odobriti ovdje.
S tim pismom ides u nasu ambasadu i uz jedno ispitivanje za par dana dobijes vizu.
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#41 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

U "nasu ambasadu" mislim Njemacku ambasadu u Sarajevu.
Oni su tamo naravno jako neljubazni. Ali vjeruj ako imas sve uredne papire, ne mogu ti nista, jer ne mogu nekome sprijeciti sklapanje braka. Naravno to otegnu ali na kraju ces ipak ti pobijediti.
Ako te sto jos zanima pitaj, ja sam to prozivljavao u zadnjih pola godine i ne pisem bajke.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#42 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

Njemacka viza wrote:Najvise se moze cekati do 6 mjeseci.
Ja sam dobio za 5 dana, uz Voraubzustimmung koji mi je dao Auslanderbehorde ovdje u Njemackoj.
Naime moj advokat je pronasao taj zakon i uz polozen jezik, dokaz o uzdrzavanju, stanu, itd.. oni ti to mogu odobriti ovdje.
S tim pismom ides u nasu ambasadu i uz jedno ispitivanje za par dana dobijes vizu.
kakav je to vorabzustimmung? koji zakon? hajd malo opsirnije ako mozes.hvala!!!
missko
Posts: 11435
Joined: 22/02/2008 13:22

#43 Re: Viza za Njemacku

Post by missko »

Mene zanima slijedece ako ko moze da mi objasni.
Neko ko ima Americku boravisnu vizu i zeli s porodicom da preseli u Njemacku ili negdje drugo u EU.
Nadje poslodavca koji mu samo na papiru obeca posao, dal je moguce tako useliti u Njemacku i da li taj "poslodavac" ima neke daljnje obaveze prema useljeniku ( socijalno i zdravstveno). ?
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#44 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Zakon je donesen bar u Baden -Wurttembergu (ali smatram da sve pokrajine imaju Voraubzustimmung) i to 13.11.2001 11 S 1848/01.
Naime ja sam predao vizu za posao u trecem mjesecu ove godine. Ovdje sam dobio posao, ugovor na godinu dana i otisao sam u Sarajevu predati vizu.
Nakon mjesec dana dobio sam odbijenicu, nije mi dozvolio Arbeitsamt ovdje u Njemackoj (kazu ima puno svaba nezaposleno sto bi mene zaposlili) jednim djelom su i u pravu, u odbijenici ambasade naravno ne daju nikakvo objasnjenje.

Nakon odbijenice moj je advokat ovdje u njemackoj napravio tuzbu ili "Klage" i faxirao je u Sarajevu. Cim oni zaprime tuzbu, postupak za dobijanje vize se mora obnoviti i ponovno poslati za njemacku.

No medutim ja sam u meduvremenu zapoceo postupak u Standesamtu ili po naski kod maticara, da cu ovdje sklopiti brak s svojom zarucnicom.
Buduci da sam morao u roku izaci nakon tri mjeseca, moj je advokat pronasao taj zakon sto u prijevodu znaci Prijevremena dozvola za boravak koja se izdaje u Auslanderbehorde tamo gdje mislis zivjet u Njemackoj.

Morao sam poloziti ovdje A 1 sto sam zavrsio za dva sata. Moja zena je morala predati ugovor o stanu, koliko zaradjuje, taj A 1,itd. Advokat je razgovarao s Auslanderbehorde i oni su se slozili da mi daju Voraubzustimmung. To je jedno pismo opecatirano u koverti s tri pecata u kojem stoji da se Njemacka unaprijed slaze da se odobri viza buduci da su se svi uvjeti ispunili. To sam donio u Sarajevo uz potvrdu od maticara da prikupljamo papire, taj A1 itd.
Ona za salterom postavila mi je par pitanja kad smo se upoznali, koliko smo cesto skupa itd. i vizu sam dobio za 5 dana.
Sada cekam vjencanje, kad to obavimo ovdje ce mi dati boravisnu i radnu dozvolu.

Dragi moji, ja nocima nisam spavao zbog svega toga i znam kako Vam je, ako kome jos mogu kako pomoci tu sam, stojim na raspolaganju. Sarajevo je ipak moj grad u kojem sam studirao 5 godina.
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#45 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

cao napokon se neko javio prvo da se zahvalim na ljubaznosti zaista je tesko kada cekas i u neizvjesnosti dugo.Ovako ja sam se vjencala polozila ispit i predala papire 11.05.2009 muza su pozvali da preda svoje papire 01.07 i mene su isto pozvali na razgovor u sarajevo i imali smo unakrsna ispitivanja ispitali sve isli su i do najintimnijih detalja i meni su rekli kada dobiju odgovor iz Njemacke da ce mi javiti.Muz ima drzavljanstvo stan i posao sve je to ok ali ja jos nikakav odgovor ne dobijam kada nazovemo kazu nismo stigli na red da budemo strpljivi i tako to ali mene muci dali je normalno da sada traje tako dugu proces?Jer su meni rekli kada sam pedavala u ambasadi do 3 mjeseca a vec je 4 puna mjeseca kako ja ne dobijam odgovor.......Svaka informacija dobro dodje sigurno ima dosta nas u istoj situaciji
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#46 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Sumy gdje ste se vjencali u Njemackoj ili BiH?
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#47 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

ovdje u BIH
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#48 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

Njemacka viza wrote:Zakon je donesen bar u Baden -Wurttembergu (ali smatram da sve pokrajine imaju Voraubzustimmung) i to 13.11.2001 11 S 1848/01.
Naime ja sam predao vizu za posao u trecem mjesecu ove godine. Ovdje sam dobio posao, ugovor na godinu dana i otisao sam u Sarajevu predati vizu.
Nakon mjesec dana dobio sam odbijenicu, nije mi dozvolio Arbeitsamt ovdje u Njemackoj (kazu ima puno svaba nezaposleno sto bi mene zaposlili) jednim djelom su i u pravu, u odbijenici ambasade naravno ne daju nikakvo objasnjenje.

Nakon odbijenice moj je advokat ovdje u njemackoj napravio tuzbu ili "Klage" i faxirao je u Sarajevu. Cim oni zaprime tuzbu, postupak za dobijanje vize se mora obnoviti i ponovno poslati za njemacku.

No medutim ja sam u meduvremenu zapoceo postupak u Standesamtu ili po naski kod maticara, da cu ovdje sklopiti brak s svojom zarucnicom.
Buduci da sam morao u roku izaci nakon tri mjeseca, moj je advokat pronasao taj zakon sto u prijevodu znaci Prijevremena dozvola za boravak koja se izdaje u Auslanderbehorde tamo gdje mislis zivjet u Njemackoj.

Morao sam poloziti ovdje A 1 sto sam zavrsio za dva sata. Moja zena je morala predati ugovor o stanu, koliko zaradjuje, taj A 1,itd. Advokat je razgovarao s Auslanderbehorde i oni su se slozili da mi daju Voraubzustimmung. To je jedno pismo opecatirano u koverti s tri pecata u kojem stoji da se Njemacka unaprijed slaze da se odobri viza buduci da su se svi uvjeti ispunili. To sam donio u Sarajevo uz potvrdu od maticara da prikupljamo papire, taj A1 itd.
Ona za salterom postavila mi je par pitanja kad smo se upoznali, koliko smo cesto skupa itd. i vizu sam dobio za 5 dana.
Sada cekam vjencanje, kad to obavimo ovdje ce mi dati boravisnu i radnu dozvolu.

Dragi moji, ja nocima nisam spavao zbog svega toga i znam kako Vam je, ako kome jos mogu kako pomoci tu sam, stojim na raspolaganju. Sarajevo je ipak moj grad u kojem sam studirao 5 godina.
hvala na opsirnom odgovoru.samo ne razumijem ovu recenicu sa "Buduci da sam morao u roku izaci nakon tri mjeseca" ??
i kakav je taj A1 certifikat, jel tesko polozit? jesi prije znao njemacki?
hvala :thumbup:
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#49 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

To sam i mislio zato te pitam.
Zato ti toliko odugovlace. Ima ona procedura, za sklapanje braka. Jednostavnije se je vjencati dolje nego ovdje.
Dolje ti trebaju slobodni listovi i rodni listovi, dva svjedoka i to je to. No ovdje u Njemackoj u ovakvim slucajevima svi papiri se moraju skupiti kao za vizu, on mora dokazati da te moze uzdrzavati itd. Kad to skupis sud ti mora odobriti da se mozes vjencati, tek tada pravis termin i vjencavas se.
No medutim da se prizna brak sklopljen u inozemstvu svabe namjerno odugovlace jer nisi isla po redu tj. vjencala si se tu a onda trazis vizu za spajanje porodice u Njemackoj.

Mnogi to stranci ne samo mi rade. Da izbjegnu dokumentaciju i troskove vjencaju se negdje drugdje i onda traze priznavanje braka. Istina taj put je jeftiniji ali ne i kraci tj. duze se ceka na vizu.

Kad sam razgovarao s svojim advokatom da se vjencam dolje ili ovdje, rekao je idi po redu i zatrazi vizu za ulaz a onda se vjencaj ovdje, i bilo je tako.

Sve u svemu ne sekiraj se, ne mogu ti nista ako sve uredno imas, polozila si A1, nisi kaznjavana itd.
Brak ti moraju priznati samo se moras malo strpiti.

Samo ne razumijem sto su njega zvali u Sarajevo, on nema nista s njima.
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#50 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Buduci da imam hr. pasos u Njemackoj sam mogao boraviti tj. biti prijavljen samo tri mjeseca u pola godina, nakon toga bi mogao opet uci. No kako smo mi zivjeli skupa tj. vezali se bilo mi je nezamislivo biti odvojen tri mjeseca, pa sam zatrazio produzetak boravka. Sto mi naravno nije uspjelo, da nije bilo advokata sad bi sjedio u Bosni.

A1 sam polozio ovdje u Njemackoj, prijavio se za 7 dana imao polaganje, bilo nas je samo dvoje na ispitu. Ja sam njemacki ucio na fakultetu u Sarajevu a i kroz gimnaziju, zato mi nije bilo tesko. Na nikakav kurs nisam isao, jedino sam odradio onih par testova na internetu i to je to.
Post Reply