Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
belfy
Posts: 7702
Joined: 06/08/2007 09:00

#5401 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Ozimician wrote: 11/07/2022 18:07
Tango556 wrote: 11/07/2022 10:18 Ma nikada nije jednostavnije bilo otici, ne znam uopste ova prica kako je lakse kao NK otici nema logike, pogotovo jer vecina ide preko ZB opcije. Ako imas diplomu za posao koji ces obavljati ne treba ti vise od 15-20 dana da sve sredis. Normalno da ljekarima traze dodatno jer moras znati jezik, neces lijeciti na nasem ili na engloskom nekoga u Njemackoj.
Tango556 wrote: 11/07/2022 10:18 Mogu poceti, znam i takve slucajeve (sa HR pasosima) - nisu se usrecili, ta opcija stoji jedino ako u BiH bas nikako ne mogu da nadju posao u svojoj struci - sto je danas nemoguce, ili ako se udaju/ozene za nekog u Njemackoj.

Generalno nije bilo nikad jednostavnije otici i ne znam gdje si ti procitao da neko pise kako je lakse kao NK otici ? Ja sam rekao da svaki majstor-zanatlija moze lakse otici od nekog s visokim obrazovanjem i to je 100% istina.

Najmanji problem je ovdje i viza i diploma - upravo ti ljudi govore da kao inzinjeri salju stotine prijava bez pozitivnog odgovora, za doktore, pogotovo stomatologe - ista stvar. Jednostavno za visokoobrazovane pozicije, sve dok postoji ijedan Njemac ili osoba koja vec zivi i radi u Njemackoj - zainteresovan za tu poziciju, ti otpadas iz izbora. Postoje i oglasi za posao koji stoje otvoreni godinu dana, i ti se javis i odbiju te...kako, zasto, ne znam.
jesi ti nasao posao kao fakultetski obrazovan? koji je bio tvoj put?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5402 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

belfy wrote: 11/07/2022 22:47
Ozimician wrote: 11/07/2022 18:07

jesi ti nasao posao kao fakultetski obrazovan? koji je bio tvoj put?
Da, objasnio sam u postovima iznad, XING.de i Agent
belfy
Posts: 7702
Joined: 06/08/2007 09:00

#5403 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Ozimician wrote: 11/07/2022 22:59
belfy wrote: 11/07/2022 22:47
jesi ti nasao posao kao fakultetski obrazovan? koji je bio tvoj put?
Da, objasnio sam u postovima iznad, XING.de i Agent
pa zasto sada ljudima ovdje govoris da to isto ne mogu? ili sam sta pogresno procitao u tvojim zadnjim odgovorima...
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5404 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

belfy wrote: 11/07/2022 23:18
Ozimician wrote: 11/07/2022 22:59

Da, objasnio sam u postovima iznad, XING.de i Agent
pa zasto sada ljudima ovdje govoris da to isto ne mogu? ili sam sta pogresno procitao u tvojim zadnjim odgovorima...
Pa mozda ne pratis dobro, ali u jednom postu je masinski inzinjer napisao da je poslao preko 600 prijava - bez ijednog pozitivnog odgovora.
I ja sam ga savjetovao kako moze da pokusa. Krenula je rasprava kako je moguce da neko sa fakultetom i B1 ne moze dobiti posao u DE, a neko bez ikakve skole dobije.

Onda sam na to odgovorio kako je s fakultetom zapravo teze otici ako zelis iskljucivo posao u toj struci za koju si se skolovao, tj. teze ce naci posao inzinjer masinstva nego bravar ili varilac. Jednostavno zahtjevi za visokokvalificirana radna mjesta su visoki i teze u te branse pustaju strance nego u nizekvalificiranim strukama.

Preko medija se pusta prica kako Njemacka "vapi za visokokvalificiranom radnom snagom" - dok je prava istina da vape za konobarima, njegovateljima (u starackim domovima), gradjevinskim radnicima i dostavljacima. Za ostale struke bez necijeg poziva ili preporuke ces jako tesko samostalno naci posao.

Sto je naravno i sasvim logicno, ako istu logiku primjenis i na BIH - u svakom gradu prosetaj glavnom ulicom i sigurno ces naci posao kao konobar negdje, ali za posao masinskog inzinjera ce biti dosta teze tako naci posao.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5405 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

Ozimician wrote: 12/07/2022 00:23
belfy wrote: 11/07/2022 23:18

pa zasto sada ljudima ovdje govoris da to isto ne mogu? ili sam sta pogresno procitao u tvojim zadnjim odgovorima...
Pa mozda ne pratis dobro, ali u jednom postu je masinski inzinjer napisao da je poslao preko 600 prijava - bez ijednog pozitivnog odgovora.
I ja sam ga savjetovao kako moze da pokusa. Krenula je rasprava kako je moguce da neko sa fakultetom i B1 ne moze dobiti posao u DE, a neko bez ikakve skole dobije.

Onda sam na to odgovorio kako je s fakultetom zapravo teze otici ako zelis iskljucivo posao u toj struci za koju si se skolovao, tj. teze ce naci posao inzinjer masinstva nego bravar ili varilac. Jednostavno zahtjevi za visokokvalificirana radna mjesta su visoki i teze u te branse pustaju strance nego u nizekvalificiranim strukama.

Preko medija se pusta prica kako Njemacka "vapi za visokokvalificiranom radnom snagom" - dok je prava istina da vape za konobarima, njegovateljima (u starackim domovima), gradjevinskim radnicima i dostavljacima. Za ostale struke bez necijeg poziva ili preporuke ces jako tesko samostalno naci posao.

Sto je naravno i sasvim logicno, ako istu logiku primjenis i na BIH - u svakom gradu prosetaj glavnom ulicom i sigurno ces naci posao kao konobar negdje, ali za posao masinskog inzinjera ce biti dosta teze tako naci posao.
ja sam stekao osjecaj da je za visokokvalifikovani kadar puno znacajniji nivo znanja njemackog nego za nizekvalifikovane radnike.
dok sam ja apliciro sa svojim b1, nije islo dok je supruga sa c1 za 3 mjeseca dobila prvu ponudu.
npr firma u kojoj radim ima sluzbeni jezik engleski ali kad sam jednom preporucio kolegu koji prica engleski vrlo dobro i njemacki slabo, odbili su ga s razlogom da im treba neko ko prica dobro njemacki. (kolege su 60% njemci 40% sve zivo ostalo filipinci, pakistanci, afganistanci, japanci itd...)
primili gospodju svabicu sa skoro pa nikakvim strucnim iskustvom... jbg :run:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5406 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

ranger wrote: 12/07/2022 11:29 ja sam stekao osjecaj da je za visokokvalifikovani kadar puno znacajniji nivo znanja njemackog nego za nizekvalifikovane radnike.
dok sam ja apliciro sa svojim b1, nije islo dok je supruga sa c1 za 3 mjeseca dobila prvu ponudu.
npr firma u kojoj radim ima sluzbeni jezik engleski ali kad sam jednom preporucio kolegu koji prica engleski vrlo dobro i njemacki slabo, odbili su ga s razlogom da im treba neko ko prica dobro njemacki. (kolege su 60% njemci 40% sve zivo ostalo filipinci, pakistanci, afganistanci, japanci itd...)
primili gospodju svabicu sa skoro pa nikakvim strucnim iskustvom... jbg :run:
Pa dobro, po meni je i logicno da se trazi znacajniji nivo znanja jezika. Po meni je jedino taj njihov "marketing" problematican, da traze visokokvalificiranu radnu snagu, a postavljaju previsoke uslove za nju. Po meni je neozbiljno ocekivati da neko, ko nikad nije boravio u Njemackoj, dodje u Njemacku sa vrhunskim znanjem jezika (koji nije nimalo lagan i kojeg ni oni gramaticki ne poznaju kako treba) - ali ako vec neko ima B1 - pa znaci da se potrudio da nauci, u Njemackoj ce za pola godine takav doci do C1. I da, upravu si, za takve poslove je vaznije poznavanje njemackog nego strucnost. Od visokokvalificirane radne snage jedino dobro mogu proci IT-ovci - ali oni dobro prolaze svugdje u svijetu, cak i u BIH.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5407 Re: Viza za Njemacku

Post by nikeze »

Da, za mnašinskog inžinjera traže vrlo visoke reference, tj. da je radio na veoma skupim i značajnim projektima svjetskog nivoa.
Obzirom da je industrija u BiH uništena malo je ostalo takvih ljudi.
Ona država ih je imala dosta, ali ova nema.
U principu njih ne interesuje diploma nego biografija i sjedi, radi i dokaži mi šta znaš.
Znanje njemačkog jezika dokazivo testovima veoma lako provjere kad obave razgovor sa kandidatom, i tu nema blefiranja.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5408 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

nikeze wrote: 12/07/2022 14:48 Da, za mnašinskog inžinjera traže vrlo visoke reference, tj. da je radio na veoma skupim i značajnim projektima svjetskog nivoa.
Obzirom da je industrija u BiH uništena malo je ostalo takvih ljudi.
Ona država ih je imala dosta, ali ova nema.
U principu njih ne interesuje diploma nego biografija i sjedi, radi i dokaži mi šta znaš.
Znanje njemačkog jezika dokazivo testovima veoma lako provjere kad obave razgovor sa kandidatom, i tu nema blefiranja.
Tacno tako, a neko s takvim referencama sigurno im se nece javiti na oglas, takvog svakodnevno opsjedaju agenti iz cijelog svijata. - I onda kukaju kako nemaju radnika. :run:

P.S. da ne napominjem da cesto traze takvog za pocetnu platu od 40 000€ brutto xD (godisnje)
belfy
Posts: 7702
Joined: 06/08/2007 09:00

#5409 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Ozimician wrote: 12/07/2022 00:23
belfy wrote: 11/07/2022 23:18

pa zasto sada ljudima ovdje govoris da to isto ne mogu? ili sam sta pogresno procitao u tvojim zadnjim odgovorima...
Pa mozda ne pratis dobro, ali u jednom postu je masinski inzinjer napisao da je poslao preko 600 prijava - bez ijednog pozitivnog odgovora.
I ja sam ga savjetovao kako moze da pokusa. Krenula je rasprava kako je moguce da neko sa fakultetom i B1 ne moze dobiti posao u DE, a neko bez ikakve skole dobije.

Onda sam na to odgovorio kako je s fakultetom zapravo teze otici ako zelis iskljucivo posao u toj struci za koju si se skolovao, tj. teze ce naci posao inzinjer masinstva nego bravar ili varilac. Jednostavno zahtjevi za visokokvalificirana radna mjesta su visoki i teze u te branse pustaju strance nego u nizekvalificiranim strukama.

Preko medija se pusta prica kako Njemacka "vapi za visokokvalificiranom radnom snagom" - dok je prava istina da vape za konobarima, njegovateljima (u starackim domovima), gradjevinskim radnicima i dostavljacima. Za ostale struke bez necijeg poziva ili preporuke ces jako tesko samostalno naci posao.

Sto je naravno i sasvim logicno, ako istu logiku primjenis i na BIH - u svakom gradu prosetaj glavnom ulicom i sigurno ces naci posao kao konobar negdje, ali za posao masinskog inzinjera ce biti dosta teze tako naci posao.
mislio sam da pratim dovoljno, a i sam sam pricao o tome. niko nece sa fakultetskom diplomom biti primljen bez C1 i to je uslov vec dugo vremena. jedina mogucnost je pocetak na nizem radnom mjestu. ja licno imam primjer dvojice sa fakultetima koji su primljeni na nize pozicije sve dok nisu polozili C1 i to nakon sto je i sam njihov sef rekao da je zadovoljan komunikacijom sa njima.

prednost je sto ce takva osoba za 6-12 mjeseci (ako se bude trudio oko jezika) steci bolje radno mjesto. i, generalno, bit ce bolje primljena u startu iako radi sa nizom kvalifikacijom u startu. i njemci su razumjeli kakva je razlika izmedju jednih i drugih i ne bude isti tretman za nekoga sa fakultetskom diplomom na nizem radnom mjestu kao sa nekim koji nema istu.

ali, da, istina se svodi na jedno. ili mora se poceti sa stepenicom nize ili tokom fakultetskog obrazovanja pokusati ucestvovati na sto vise razmjene studenata sto nam ERASMUS nudi odavno. samo mnogi to ne koriste ili ne koriste kako i koliko bi trebali... i, da, apsolutno se slazem da je C1 skoro nemoguce savladati bez zivota u takvoj domicilnoj sredini, tako da svako treba da se pripremi na najmanje 6-12 mjeseci (u zavisnosti od sklonosti prema jezicima) da radi nize profiliran posao. sto, opet, sa druge strane nije ni lose, jer ce zasigurno vidjeti novije tehnologije i upoznati se sa samim sistemom rada onih kojima ce davati poslove.

tako da, kada se sve sabere, nista od toga nije izgubljeno vreme. barem iz mog ugla gledanja...
User avatar
telllindemann
Posts: 132
Joined: 21/09/2015 21:49

#5410 Re: Viza za Njemacku

Post by telllindemann »

Mimaa0 wrote: 11/07/2022 17:17
Mimaa0 wrote: 05/07/2022 15:31 Zdravo


Da li zna iko dom gdje se može otići preko FSJ vize? Posto ovako termin nikako da dobijem pa bi probala preko FSJ.
?
ima ta opcija i nije uopste tesko otici ako mislis tim poslom se baviti
mislim da imas smjestaj, ucis jezik i imas naknadu od 500-700-1000 eura nisam siguran sad koja je cifra
Nakon "isteka" upisujes ono skola ona kako se to zove na njemackomm, i dobijas onda normala vizu
vecinom je smjestaj po starackim domovima i sl.
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5411 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

telllindemann wrote: 13/07/2022 00:54
Mimaa0 wrote: 11/07/2022 17:17

?
ima ta opcija i nije uopste tesko otici ako mislis tim poslom se baviti
mislim da imas smjestaj, ucis jezik i imas naknadu od 500-700-1000 eura nisam siguran sad koja je cifra
Nakon "isteka" upisujes ono skola ona kako se to zove na njemackomm, i dobijas onda normala vizu
vecinom je smjestaj po starackim domovima i sl.
Da znam da nije plaćeno nešto, meni treba dom da prima sa tom vizom ako neko zna da mi pošalje link da mogu pitat il ako znate nekog da radi preko te vize bila bi zahvalna
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#5412 Re: Viza za Njemacku

Post by Kio »

Ima li ko da je u skorije vrijeme otišao preko plave karte? Potrebna mi je informacija za predaju diplome i apostille pečata.

"Diploma o visokoj stručnoj spremi sa Apostille pečatom i prevodom na njemački jezik.".

Da li ovo podrazumjeva da na originalnu diplomu stavljam apostille, te kao takvu predajem na prevod? Za potrebe plave karte predajem originalnu diplomu sa Apostille + prevod te iste diplome. Da li je potrebno predavati dodatak diplomi, koliko vidim nije nigdje naglašeno.

Dodatno pitanje, ako sam studiji završio u Mostaru, a živim u Sarajevu, da li moram ići u Mostar da mi stave apostille na diplomu, ili to mogu uraditi u Sarajevu?
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#5413 Re: Viza za Njemacku

Post by ma_zdra'o »

Kio wrote: 14/07/2022 07:56 Ima li ko da je u skorije vrijeme otišao preko plave karte? Potrebna mi je informacija za predaju diplome i apostille pečata.

"Diploma o visokoj stručnoj spremi sa Apostille pečatom i prevodom na njemački jezik.".

Da li ovo podrazumjeva da na originalnu diplomu stavljam apostille, te kao takvu predajem na prevod? Za potrebe plave karte predajem originalnu diplomu sa Apostille + prevod te iste diplome. Da li je potrebno predavati dodatak diplomi, koliko vidim nije nigdje naglašeno.

Dodatno pitanje, ako sam studiji završio u Mostaru, a živim u Sarajevu, da li moram ići u Mostar da mi stave apostille na diplomu, ili to mogu uraditi u Sarajevu?
Apostille pecat ide na originalnu diplomu i onda se daje na prevodjenje. Apostille se udara u nadleznom opcinskom sudu, mislim u vasem slucaju u Mostaru. Ne treba prevoditi dodatak diplomi, dovoljna je sama diploma i izvod iz anabina.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#5414 Re: Viza za Njemacku

Post by Kio »

ma_zdra'o wrote: 14/07/2022 10:25
Kio wrote: 14/07/2022 07:56 Ima li ko da je u skorije vrijeme otišao preko plave karte? Potrebna mi je informacija za predaju diplome i apostille pečata.

"Diploma o visokoj stručnoj spremi sa Apostille pečatom i prevodom na njemački jezik.".

Da li ovo podrazumjeva da na originalnu diplomu stavljam apostille, te kao takvu predajem na prevod? Za potrebe plave karte predajem originalnu diplomu sa Apostille + prevod te iste diplome. Da li je potrebno predavati dodatak diplomi, koliko vidim nije nigdje naglašeno.

Dodatno pitanje, ako sam studiji završio u Mostaru, a živim u Sarajevu, da li moram ići u Mostar da mi stave apostille na diplomu, ili to mogu uraditi u Sarajevu?
Apostille pecat ide na originalnu diplomu i onda se daje na prevodjenje. Apostille se udara u nadleznom opcinskom sudu, mislim u vasem slucaju u Mostaru. Ne treba prevoditi dodatak diplomi, dovoljna je sama diploma i izvod iz anabina.
Hvala vam! :)
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5415 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

ima li iko da je tuzio balkance subunternehmere dpd,gls i da je dobio pare za sve überstunden ?

skafiskafnjak, znas li ti ista o tome
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#5416 Re: Viza za Njemacku

Post by Magarece_godine »

Ulazna viza zapadni balkan. Da li je moguce mijenjati posao, u firmu koja je tek osnovana? Gdje se predaje Zustimmung? U grad u kojem si prijavljen ili u grad gdje je nova firma? Hvala
ibizza
Posts: 4579
Joined: 05/06/2008 00:46

#5417 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5418 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

Magarece_godine wrote: 14/07/2022 17:34 Ulazna viza zapadni balkan. Da li je moguce mijenjati posao, u firmu koja je tek osnovana? Gdje se predaje Zustimmung? U grad u kojem si prijavljen ili u grad gdje je nova firma? Hvala
moguce,
u mjestu gdje si prijavljen
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5419 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

ibizza wrote: 14/07/2022 18:41 https://www.mojposao.ba/#!searchjobs;jo ... job=510152

Kakva je ovo opcija?
dobra, samo za doci ovamo. inace, posao ne do bog nikom. Mars, postoje ljudi koji su prevareni od ovih, malo potrazi na fb
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#5420 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

1600 neto plata. Pa to ti ne moze ni za hranu biti..
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5421 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

Karikaturist wrote: 14/07/2022 19:06 1600 neto plata. Pa to ti ne moze ni za hranu biti..
jel radis za vise pa tvrdis da ne moze ili ?
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#5422 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

sefket_ramadani wrote: 14/07/2022 19:15
Karikaturist wrote: 14/07/2022 19:06 1600 neto plata. Pa to ti ne moze ni za hranu biti..
jel radis za vise pa tvrdis da ne moze ili ?
Za duplo. Ali nebitno je to..
1600 plus spominju da smjestaj nije regulisan tj da pomazu u pronalasku. Znaci ako hoces na imali pristojno mjesto pola plate ode na stan i vjerovatno rezije a mozda cak i vise..
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5423 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

Karikaturist wrote: 14/07/2022 19:18
sefket_ramadani wrote: 14/07/2022 19:15

jel radis za vise pa tvrdis da ne moze ili ?
Za duplo. Ali nebitno je to..
1600 plus spominju da smjestaj nije regulisan tj da pomazu u pronalasku. Znaci ako hoces na imali pristojno mjesto pola plate ode na stan i vjerovatno rezije a mozda cak i vise..
ovisi gdje zivis.

ako nadjes wg za pocetak, 300 eura i hranis se isto toliko, i ako nisi budala pa 300 dajes na cigare,

mozes da zivis solidno. Naravno ako si vrijedan, i volis pare, nebenjob od oktobra ide na 520, pa izvoli, sve je do tebe
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#5424 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Daj ba nemoj da se lazemo, kakav solidan zivot sa tim parama. Mozes da prezivljavas ali bukvalno. Ali ako je to odskocna daska i ako je neko motivisan da brzo nadje bolje onda daj sta das..
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#5425 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

Karikaturist wrote: 14/07/2022 19:24 Daj ba nemoj da se lazemo, kakav solidan zivot sa tim parama. Mozes da prezivljavas ali bukvalno. Ali ako je to odskocna daska i ako je neko motivisan da brzo nadje bolje onda daj sta das..
cuj prezivljavanje, pa zivot je jeftiniji nego u bosni. I vise nego solidan, isto sam imao kad sam dosao prije 5 godina, i znam sta govorim.
to sto se neko odmah uvalio u kredit, pa auto, pa kurve, mobiteli, kladionica to je nesto drugo.
Post Reply