Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#51 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Nije tesko poloziti, samo malo pripreme i ucenja.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#52 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

Danke :D
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#53 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

Ne nisu njega zvali u Sarajevo njega su zvali tamo u ured za strance a mene u sarajevo imali smo ista pitanja uporedili odgovore kao sumlja se na fiktivni brak i kada su uporedili odgovore rekli muzu sve je ok bice viza za 2 sedmice onda su bili godisnji odmori a sada kad zovemo kazu budite strpljivi niste vi jedini nebih trebalo biti problema sve je uredno i nadam se da cu brzo dobiti bilo kakav odgovor neizvjesnost je najgora pozzz.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#54 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

sumy moze li ovdje ili na pp napisati kakva su pitanja oboma postavljali.......molim te
hvala :)
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#55 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

Mogu napisati pitali su nas sve od kada smo se upoznali,koliko smo se zabavljali, kako smo se upoznali,ko je kome ponudio brak,koliko je ljudi bilo na vjencanju,ma sve neznam ni ja vise bilo je preko 100 pitanja i do najintimnijih detalja su ispitivali ako zelis na pp cu ti pisati sta te zanima.... :)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#56 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Ko god ima namjeru da trazi spajanje porodice putem braka, moj savjet je da A1 polozi jos u Sarajevu. Ispit se polaze u Goethe Institutu, ne znam koliko kosta a dosta je jednostavan. Naime, A1 je bazicno poznavanje jezika i neophodno je za odobravanje bilo kakve boravisne dozvole (izuzev studentske vize sa namjerom ucenja jezika te radne vize za firmu koja je izdala potvrdu da za radno mjesto nije potrebno poznavanje njemackog jezika.

Sto se tice vjencanja, od ljudi koje ja znam, gotovo svi su bolje prosli ako su se vjencali ovdje a ne u BiH. Iako se, zvanicno, na osnovu turisticke vize ne moze izdati boravisna dozvola, dosta je primjera gdje, nakon vjencanja, osoba iz BiH ipak dobije papire, Fiktionsbescheinigung. To je papir slican azilu (u smislu prava i obaveza, ne namjene). Dakle osoba sa tim papirom moze boraviti u gradu u kojem je papir izdat, te do 30 km udaljenosti od tog grada. Nema radnu dozvolu kao ni dozvolu izlaska iz Njemacke. (izaci se naravno moze, ali se sa tim papirom ne moze ponovo uci u Njemacku). Fiktionsbescheinigung se obicno izdaje na 6 mjeseci u kojem periodu bi se trebao poloziti A1. Nakon polozenog ispita dobija se Aufenthaltstitel ili radna i boravisna dozvola.

Vjencanje nije toliko komplikovano. Za osobu iz BiH, potrebna je vazeca Schengen viza, dakle moze i turisticka, potvrda o slobodnom bracnom stanju (u prevodu na njemacki mora stajati da je osoba ledig, dakle nikakav drugi izraz se ne prihvata. Ovo treba naglasiti prilikom prevoda jer je bilo slucajeva da su zvanicni sudski tumaci iz Sarajeva pogresno preveli potvrdu o slobodnom bracnom stanju). Vec sam rekao da spomenuta potvrda mora biti prevedena na njemacki, sa pecatom zvanicnog sudskog tumaca te apostil pecatom. Uz to je potreban i medjunarodni rodni list koji se izdaje u opstini.

Osoba iz Njemacke mora imati uslove za izdrzavanje buduce supruge/supruga (ukoliko ovaj/ova vec nema polozen A1, dakle ukoliko ne moze odmah dobiti radnu dozvolu). Potrebna je potvrda o stanu (minimum 25 kvadrata), potvrda o radnom odnosu, tri zadnje platne liste. Plata bi trebala biti: kirija+650€+eventualni krediti. Kazem trebala jer se ovo moze pregovarati (potreban advokat, cca. 100-200€).

Vjencanje se mora unaprijed zakazati u Standesamtu. Od zakazivanja do termina moze proci i do 6 sedmica, tako da s tim treba racunati, da ne bi istekla viza. Ako osoba iz BiH ne govori njemacki, potreban je prevodilac, cca. 50€ po satu. Cijela procedura traje ne duze od pola sata. Nakon vjencanja se dobija potvrda u sklopljenom braku sa kojom se ide u Ausländersamt i trazi boravisna dozvola.

Da opet naglasim, ukoliko osoba iz BiH ima polozen A1, osoba iz Njemacke ne mora garantovati izdrzavanje jer se radna dozvola dobija odmah. Obicno je problem upravo ovaj papir. Eto, ako sta treba, pitajte.
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#57 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Morat cu napraviti jednu ispravku. Dokaz o uzdrzavanju je potreban. Iako sam imao polozen A1 imam posao u Njemackoj, sto sam potkrijepio ugovorom u Auslanderbehorde, trazili su mi zenine platne liste o uzdrzavanju, tj da me moze uzdrzavati.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#58 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

:-D hvala sumy pisi na pp

ja imam C2 i C1 ali od osd tj. austrijanaca i radila dugo za svabe............da li ce mi priznati taj austrijski ili moram opet na GTI u SA pa polagati taj smjesni A1 :mrgreen:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#59 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

vjesticanametli wrote::-D hvala sumy pisi na pp

ja imam C2 i C1 ali od osd tj. austrijanaca i radila dugo za svabe............da li ce mi priznati taj austrijski ili moram opet na GTI u SA pa polagati taj smjesni A1 :mrgreen:
Nivio A1, A2, B1, B2, C1 i C2 su klasifikacija stranih jezika u EU. Dakle nema veze gdje imas polozen, u Austriji, Njemackoj ili BiH, certifikat je priznat u cijeloj EU.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#60 Re: Viza za Njemacku

Post by neprilagodjena »

Ja sam isla u skolu za njemacki jezik ali tek prvi dio,kad mi mali mogne u vrtic idem dalje.
Sa ovim prvim djelom se ne moze raditi,bar ja ne mogu a i bilo bi me stid :roll: :roll:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#61 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

neprilagodjena wrote:Ja sam isla u skolu za njemacki jezik ali tek prvi dio,kad mi mali mogne u vrtic idem dalje.
Sa ovim prvim djelom se ne moze raditi,bar ja ne mogu a i bilo bi me stid :roll: :roll:
Pa tehnicki, radna dozvola se dobija sa A1. E sad, veliko je pitanje da li ce se naci poslodavac koji ce te zaposliti sa A1. Za dobar dio poslova potreban je Deutsch für Beruf ili B2. Neki traze B1 a jedan broj vise i visoko kvalifikovanih zanimanja traze cak i C1. Koliko ja znam, bez poznavanja njemackog jezika se moze cistiti i raditi na bausteli i to ako ti je gazda nas covjek.
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#62 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

Pozz dali neko zna jeli se moze traziti viza za posjetu a vec si u procesu spajanja?Unaprijed hvala....... :?
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#63 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Ne mozes dobiti vizu za posjetu. Nisu svabe glupe, bilo je tih slucajeva ako ne moze onako mozda moze ovako. Ali oni te imaju u kompjuteru i kada im dodes, samo ti kazu gdice/gdo pa vi ste vec predali jedan zahtjav za vizu koji jos nije realiziran.
Kada su mi odbili vizu, isao sam na spajanje obitelji i kaze ova meni: " Vidite niste dobili posao za vizu pa odmah mozemo sumnjati da sada hocete fiktivni brak".
To je slicno.
sumy87
Posts: 8
Joined: 21/08/2009 17:34

#64 Re: Viza za Njemacku

Post by sumy87 »

Da tako sam i mislila juce samo zvali ponovo i rekli su mi da ce potrajati jos a moja drugarica je dobila za posjetu a bila je u procesu spajanja samo sto je ona u AUSTRIJI i bilo je to prije godinu dana pa ja se ponadala ali nista mi ne preostaje drugo do da sjedim i zeljno ocekujem poziv i odgovor u svakom slucaju hvala puno :sad:
User avatar
ecstase
Posts: 422
Joined: 17/05/2009 20:27
Location: Na tribini

#65 Re: Viza za Njemacku

Post by ecstase »

najjednostavniji nacin ti je da izvadis Grcku ili Madjarsku vizu, vecina ljudi to sada tako radi, a onda ti je put po zemljama sengena slobodan
OneMan
Posts: 5
Joined: 24/08/2009 16:57

#66 Re: Viza za Njemacku

Post by OneMan »

A jedno pitanje za ove koji znaju...naime,da li postoji i u Njemačkoj kao što to imaju austrijanci Elektronsko Garantno Pismo? Hvala


Edit: Ne postoji!
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#67 Re: Viza za Njemacku

Post by Sunrise00 »

Kod dobijanja turisticke vize, kad se predaje zahtjev, jel' ima neki dio tipa intervjua? I hoce li me ista pitati (tipa pitanja o hotelu u kojem sam rezervirala, autobusu...)

Fala :oops: :D :D
melixedo
Posts: 3
Joined: 29/11/2009 21:03

#68 Re: Viza za Njemacku

Post by melixedo »

eyy caoo kao prvo lijep i srdacan pozdrav za sve vas...

vidim da imate dosta odgovora na pitanja u vezi vize pa se nadam da ce nekoo moci i meni nesto reci mada ne vjerujem da ima neko u situaciji kao sto sam ja...
e ovako ja imam 20 godina a muz 19 mladi smo se uzeli alii velika je jubav u pitanju..ali nazalost ta prokleta daljina nass dijelii vec smoo tri godine u vezi i prije dva mjeseca smo se vjencali...ja sam polozila njemacki jezik u goethe institutu sve je ispalo super sve bodove osvojila predala sam za vizu pitali su me nekaa glupa pitanja ali et i too je sv eproslo i rekli su mii da cu kao cekati od mjesec do 3..mada ja msilim dacu puno duze cekati..jer je kod mene bas cudna situacija jer je moj muz jos na zanatuu druga godina ii nema dovoljno plate kao sto pisee tuu da treba imatii.. i obecali su mu od grada dace imati stan da ce mu grad stan placati kad ja dodjem tu..sad neznam sta i kako..bojim seee daa necu za dugo otici njemu :( :'(

moze li mi nekoo pomocii u tome i nesto mi reci...
hvala unaprijed :)
User avatar
ecstase
Posts: 422
Joined: 17/05/2009 20:27
Location: Na tribini

#69 Re: Viza za Njemacku

Post by ecstase »

melixedo wrote:eyy caoo kao prvo lijep i srdacan pozdrav za sve vas...

vidim da imate dosta odgovora na pitanja u vezi vize pa se nadam da ce nekoo moci i meni nesto reci mada ne vjerujem da ima neko u situaciji kao sto sam ja...
e ovako ja imam 20 godina a muz 19 mladi smo se uzeli alii velika je jubav u pitanju..ali nazalost ta prokleta daljina nass dijelii vec smoo tri godine u vezi i prije dva mjeseca smo se vjencali...ja sam polozila njemacki jezik u goethe institutu sve je ispalo super sve bodove osvojila predala sam za vizu pitali su me nekaa glupa pitanja ali et i too je sv eproslo i rekli su mii da cu kao cekati od mjesec do 3..mada ja msilim dacu puno duze cekati..jer je kod mene bas cudna situacija jer je moj muz jos na zanatuu druga godina ii nema dovoljno plate kao sto pisee tuu da treba imatii.. i obecali su mu od grada dace imati stan da ce mu grad stan placati kad ja dodjem tu..sad neznam sta i kako..bojim seee daa necu za dugo otici njemu :( :'(

moze li mi nekoo pomocii u tome i nesto mi reci...
hvala unaprijed :)

ovo se moze jednostavno rijesiti;roditelji njegovi mogu garantovati da ce snositi troskove dok se ti ne zaposlis.
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#70 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Lijep pozdrav!

Prvo bih imao jednu zamjerku za ectase.

Ne mozes ljudima savjetovati da izvade Madjarsku ili Grcku vizu da bi im put u Sengen bio otvoren. A ako ju uhvate npr. u Njemackoj dobit ce zabranu na pet godina i sto je napravila nista. Onda bi se ukinule vize za sve zemlje jednom vizom sto je nemoguce.

Odgovor za melixedo.

Prvo ne sekiraj se puno, sve ce to zavrsiti, i na kraju ces se okrenuti i reci pa nisam se trebala toliko sekirati.

I ja sam bio na ispitivanju i u Sarajevu i ovdje. Morao sam cak ukljuciti i advokata u cijelu pricu.
Sada je to sve iza mene, i danas imam obitelj na okupu, papire, posao.

Proces spajanja traje od 3 do 6 mjeseci, ako si se vjencala u Bosni onda malo duze.
Najbolje bi bilo da kao sto kaze ectase, netko za njega garantira smjestaj, roditelji, tetka itd...

Ne vole Nijemci socijalne slucajeve, 4,5 milijuna ljudi je trenutno nezaposleno u Njemackoj, stoga moras to razumjeti. Sada je tesko i mrzis sve te procedure, no kad dodjes ovamo sve ce ici lakse.
Sve u svemu jos malo se strpi, ne pregledavaj forume na kojima je pola neistina i napumpanih prica.

Tebi tvoj brak s tvojim covjekom nitko ne moze zanijekati.
Jos malo strpljenja.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#71 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Samo da potvrdim kritiku na racun prijedloga o uzimanju neke druge Schengen vize te odlaska sa istom u Njemacku. Niposto to ne raditi. Ja sam jednom, igrom slucaja imao italijansku Schengen vizu te sam sa istom dosao u Minhen. Cim smo presli granicu izmedju Austrije i Njemacke, koja ustvari ne postoji, samo stoji tabla Deutschland, zaustavila nas je njemacka Krimopolizei. Mene su izveli i ispitivali kako to da imam italijansku vizu, bez ulaza u Italiju. Prvi pecat na vizi je bio austrijski. Ja sam im objasnio da idem po djevojku u Minhen pa onda idemo zajedno u Italiju i zbog toga imam italijanski vizu. Na kraju balade koja je potrajala poprilicno, pustili su me jer sam im se cinio OK (pasos pun viza).

U svakom slucaju, ne bih preporucio vadjenje neke druge vize te odlazak u Njemacku. Ako vec imas madjarsku vizu, onda idi u Njemacku preko Madjarske, tako bar imas ulazni pecat.
melixedo
Posts: 3
Joined: 29/11/2009 21:03

#72 Re: Viza za Njemacku

Post by melixedo »

Njemacka viza wrote:Lijep pozdrav!

Prvo bih imao jednu zamjerku za ectase.

Ne mozes ljudima savjetovati da izvade Madjarsku ili Grcku vizu da bi im put u Sengen bio otvoren. A ako ju uhvate npr. u Njemackoj dobit ce zabranu na pet godina i sto je napravila nista. Onda bi se ukinule vize za sve zemlje jednom vizom sto je nemoguce.

Odgovor za melixedo.

Prvo ne sekiraj se puno, sve ce to zavrsiti, i na kraju ces se okrenuti i reci pa nisam se trebala toliko sekirati.

I ja sam bio na ispitivanju i u Sarajevu i ovdje. Morao sam cak ukljuciti i advokata u cijelu pricu.
Sada je to sve iza mene, i danas imam obitelj na okupu, papire, posao.

Proces spajanja traje od 3 do 6 mjeseci, ako si se vjencala u Bosni onda malo duze.
Najbolje bi bilo da kao sto kaze ectase, netko za njega garantira smjestaj, roditelji, tetka itd...

Ne vole Nijemci socijalne slucajeve, 4,5 milijuna ljudi je trenutno nezaposleno u Njemackoj, stoga moras to razumjeti. Sada je tesko i mrzis sve te procedure, no kad dodjes ovamo sve ce ici lakse.
Sve u svemu jos malo se strpi, ne pregledavaj forume na kojima je pola neistina i napumpanih prica.

Tebi tvoj brak s tvojim covjekom nitko ne moze zanijekati.
Jos malo strpljenja.

hvala puno na odgovoru...bice aBd tako ...da je meni samo da odem ova daljina ubi covjeka...koliko god da traje to nemoze se glavom kroz zid...

veliki pozz za svee :-D
User avatar
ecstase
Posts: 422
Joined: 17/05/2009 20:27
Location: Na tribini

#73 Re: Viza za Njemacku

Post by ecstase »

melixedo wrote:
Njemacka viza wrote:Lijep pozdrav!

Prvo bih imao jednu zamjerku za ectase.

Ne mozes ljudima savjetovati da izvade Madjarsku ili Grcku vizu da bi im put u Sengen bio otvoren. A ako ju uhvate npr. u Njemackoj dobit ce zabranu na pet godina i sto je napravila nista. Onda bi se ukinule vize za sve zemlje jednom vizom sto je nemoguce.

Odgovor za melixedo.

Prvo ne sekiraj se puno, sve ce to zavrsiti, i na kraju ces se okrenuti i reci pa nisam se trebala toliko sekirati.

I ja sam bio na ispitivanju i u Sarajevu i ovdje. Morao sam cak ukljuciti i advokata u cijelu pricu.
Sada je to sve iza mene, i danas imam obitelj na okupu, papire, posao.

Proces spajanja traje od 3 do 6 mjeseci, ako si se vjencala u Bosni onda malo duze.
Najbolje bi bilo da kao sto kaze ectase, netko za njega garantira smjestaj, roditelji, tetka itd...

Ne vole Nijemci socijalne slucajeve, 4,5 milijuna ljudi je trenutno nezaposleno u Njemackoj, stoga moras to razumjeti. Sada je tesko i mrzis sve te procedure, no kad dodjes ovamo sve ce ici lakse.
Sve u svemu jos malo se strpi, ne pregledavaj forume na kojima je pola neistina i napumpanih prica.

Tebi tvoj brak s tvojim covjekom nitko ne moze zanijekati.
Jos malo strpljenja.

hvala puno na odgovoru...bice aBd tako ...da je meni samo da odem ova daljina ubi covjeka...koliko god da traje to nemoze se glavom kroz zid...

veliki pozz za svee :-D
Nije tacno to za zabranu, ne siri dezinformacije.
Ukoliko je viza ispravna i ne pocinis nikakvo krivicno djelo ne postoji razlog da dobijes zabranu ulazak u njemacku ili neku drugu drzavu EU.
Mene je policija zaustavljala i sa grckom i madjarskom vizom u njemackoj i nisam imao nikakvih problema.
melixedo
Posts: 3
Joined: 29/11/2009 21:03

#74 Re: Viza za Njemacku

Post by melixedo »

pozz za svee..

pisala sam nedavnoo na forum o svojoj situaciji za vize..
i jos je nisam dobilaa...
papiri su mi stiglii u njemackuu i rekli su krajem januara da ce poslati papire u bosnu na ambasadu..
pa moze li mi neko recii kad papiri stignu u bosnu da lii to opet trajee dugoo ilii samo oni treba da udare vizu..
molim vas ako neko nesto zna da mi javii..ova neizvjesnost ubijaaaaaaaa :(
hvala unaprijed... =)
Njemacka viza
Posts: 11
Joined: 14/09/2009 11:38

#75 Re: Viza za Njemacku

Post by Njemacka viza »

Dobijes obavijest na kucnu adresu da si dobila ili ne vizu. Ne traje vise sve od 7 dana.
Post Reply