Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#76 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Chmoljo wrote:
Ateista wrote: Zasto bi sex PRIJE braka slabio porodicu, nisam rekao varanje? Moze samo pojacati porodicu, da isprobas svasta, vidis ko ti u cemu najvise odgovara upravo da ne bi poslije poceo da varas zenu/muza i slicno, ili da ne bude da tek prve bracne noci vidis da ti je partner ocajan u krevetu, sto je jako bitan faktor i za sam brak, sta kazes na to, ima li ovo smisla?
Chmoljo wrote:
štaviše, Islam je religija koja možda i ponajviše potencira veliku reprodukciju... u stvari, nije možda nego, sigurno.
Ovim si samo potvrdio nase stavove, zasto bi neko u danasnjem svijetu koji je svakako prenastanjen (ljudi je previse a resursa premalo) potencirao veliku reprodukciju nego upravo zbog prosirenja stada?

Naravno da je pitanje sa zaziranjem prema religiji, polako se i potvrdjuje zasto, zar ne?
jesi li ikada čuo za samohranu majku? znaš ono napumpa je neki srednjoškolac i ona čitav život provede odgajajući to dijete i radeći kao konobarica...
govorim o onome o čemu znam, dakle ako je partner loš u krevetu to može biti razlog za raskid braka po šerijatu. brak je ugovor, znači postoje dvije strane sa pravima i obavezama. jedna od njih je i seksualna potreba...

i arzuhal ti je već rekao: nije stado nego džemat. nauči razliku pa pametuj.

a ovo što kažeš za raju koja vjeruje ali se ne pridržava, evo ti nešto od Omera Hajjama:

Iako se pobožnošću ne razmećem ja,
Iako me svako ko griješnika zna,
Moja nada na Tvojoj se svemilosti grije,
Jer nikad rekao nikad nisam: jedan da su dva.


već mi je puna kapa ovih misionara koji pročitaju jednu brošuru i krenu po forumu preobraćivati ljude na ispravan put, ili pročitaju porijeklo vrsta i odmah su im oči otvorene. :roll:
ne vjeruješ, nisi ubijeđen, gadi ti se, tvoja stvar. nije problem ni što raspravljaš o tome, zaista.

ali ja uvijek imam dojam da tako liječite svoj ego. ono ja pametniji, vi glupi. čitao tebe ili onoga @Mutazilah ne vidim razliku. osim toga, treba imati hrabrosti pa tvrditi da je 4 milijarde sljedbenika monoteističkih religija gluplje od tebe :lol: za mene je to jako hrabro.

ako si došao ovdje da nekome namećeš svoje mišljenje u tome nećeš uspjeti. ako si došao da nešto naučiš onda ćeš tu namjeru ostvariti.
To sto neku napumpa srednjoskolac nije razlog da se zabrani sex prije braka, pogotovo ako smo vec zakljucili da je dozvoljena kontracepcija. Po tome bi puno toga trebalo zabraniti, da se nadovezem na onaj post sa autima, ima jako puno saobracajnih nesreca, jeli treba zabraniti auta zbog budala koje ne znaju da ih kontrolisu?

Sto se tice onih koji se ne pridrzavaju, volio bih cuti njihovo misljenje. Mozda otvorim novu temu za to.

Ja nisam neki misionar koji procita neku brosuru ili pogleda film i pametuje. Ja sve sto cujem, vidim, procitam uzimam sa rezervom i o svemu razmislim, naravno, u skladu sa svojim nacinom razmisljanja koji mi je nametnut od strane gena i uticaja okoline, ali koji mi ne da da neke stvari prihvatam tek tako, vec o svemu razmisljam. Ovdje iznosim SVOJE misljenje a ne neke citate iz brosura. Nikome ne namecem nista vec postavljam pitanja i komentarisem ih. Ne znam zasto to nekima toliko smeta? Ako je neko siguran u svoje stavove ne bi mu trebalo smetati.

To da sam najpametniji ne tvrdim, ali da spadam u manjinu koja je pametnija od vecine poslusnog stada (kao sto sam vec naveo, ovo se ne odnosi samo na religiju) i da dublje i logicnije razmisljam o nekim stvarima, TO SA HRABROSCU ODGOVORNO I SAVIM SAMOUVJERENO TVRDIM! Ima li nesto lose u tome? Kao sto sam vec rekao, istorija je pokazala da vecina nikad nije u pravu. Najbolji pojednici su se uvijek izdvajali iz mase: John Lennon i Joko Ono, Jimi Hendrix, Martin Luter King, Cheguevara, Tito, Ayrton Senna, Einstein, i drugi, svi oni su bili posebni i drugaciji ali i bolji od mase (stada/krda).
Nije sad da se poredim sa njima, ali definitivno smatram da sam blizi njima nego ostalim masama ljudi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45551
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#77 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Chmoljo »

Ateista wrote:
madner wrote:Realno nije realno da ocekujes odgovor na ova pitanja.
Isto da odes na podforum za auta i pocnes ispitivat za rad diferencijala, i onda kazes: Kakvi ste vi vozaci, ne znati ni kako auto radi ni da sastavite.

Teolosku debatu treba voditi sa teolozima.
:thumbup: Svidja mi se poredjenje!

Posteno bi bilo da neko bar prizna da ON SAM ne zna odgovor.

Medjutim, svi pametuju i govore meni kako pisem gluposti. Nije sramota ako neko nesto ne zna, ali nije u redu da ako na nesto nemaju odgovor da skrecu sa teme i da govore meni kako pisem gluposti. U tome je razlika.

Ja npr. ne znam latinski. Na drugoj temi mi je neko ostavio komentar na latinskom, a ja nisam tvrdio da pise gluposti zato sto ne znam sta to znaci nego sam ga zamolio da mi prevede.

A ovdje je valjda nekima nezgodno da kazu kako ne znaju odgovor pa zato zaobilaze pitanja i tvrde da ja pisem gluposti.
ali ne kontaš. meni uopšte nije nezgodno. konkretno, malo je previše privatno da o tome u detalje govorim.

ali evo, što se mene lično tiče u meni je uvijek borba. nekad pobijedi jedno (religijske norme, ako ih mogu tako nazvati) a nekad popustim pod pritiskom okoline, ili nekim drugim pritiskom :oops:
život je konstantna borba između jednog i drugog. pa razlažeš u svojoj glavi na proste faktore, pa argumentuješ pa ovako pa nako... pa kad se završi kontaš koliko si pogriješio, koliko si dobro napravio... pa nisi savršen, padneš, ideš dalje...

naveo sam ti rubaiju Hajjama ali ti se očito nisi pretrgao u trudu da je razumiješ. jer, ona pogađa u samu srž tvog pitanja, u njoj je u potpunosti sadržan tvoj odgovor.

i sad, evo ti kažeš kako nije sramota kako neko nešto ne zna... pa naravno da nije. ti npr. ne znaš kako je biti u mojoj koži, koži nesavršenog čovjeka koji se boji višeg bića.
ja sam ti dao odgovor. ako ti nije jasan, bože moj. ti si ionako došao ovdje da nam pokažeš kako nismo u pravu (sam si to rekao). ako mene ne možeš ubijediti u to svoje onda ovaj razgovor gubi smisao.

da citiram @Mutazilah-a Mir :D
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#78 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by madner »

Auuu Joko Ono ti pozitivan primjer.

Moram ti rec da to implicira da ti razum, moc rasudjivanja i skepticizam nisu bas previse razvijeni. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45551
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#79 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Chmoljo »

madner wrote:Auuu Joko Ono ti pozitivan primjer.

Moram ti rec da to implicira da ti razum, moc rasudjivanja i skepticizam nisu bas previse razvijeni. :D
dobro da nije rekao Kurt Cobain :-? zabrinuo bih se... :evil:
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#80 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Epitop wrote:@Ateista koristiš argument "sex kao faktor za produžavanje vrste, a daj nam onda navedi prirodni prisraštaj u sredinama gdje je veći procenat ateista, a o abortusima ne treba ni govoriti.
Ako dobro shvatam, hoces da kazes da se i ateisti razmnozavaju i da im je veci natalitet. U pravu si, ali ateisti nemaju nekog vjerskog vodju, mozda neke grupe politickog, ali nemaju propise koji im govore da tje pozeljno da se razmnozavaju kao sto vjernici imaju. Konkretno, znam da je u kini zbog prevelikog nataliteta bilo zabranjeno radjati vise od jednog djeteta, za koje si isto tako morao dobiti dozvolu. Malo surovo - ali morali su, previse ih je, svjesni su prevelikog nataliteta koji ne donosi u ovom trenutku nista dobro.

Sto se religije tice, mozda je nekad bilo dobro da se povecava natalitet, ali u tome i jeste jedan od problema. Vjerske knjige su zasnovane na slici svijeta kakav je bio tad kad su pisane i nisu fleksibilne ni prilagodjene danasnjem vremenu. Danas povecanje nataliteta nije dobro za svijet, mozda samo za samu religiju (vise buducih vojnika), ali ti propisi stari vise od hiljadu godina se i dalje postuju. Isto je i sa svinjetinom - tada je bila opasna, bar tamo gdje je islam nastao, zbog masnoce i velikih vrucina, morali su je zabraniti, ali ovdje nije, pogotovo ne danas kada postoje frizideri. Ali, ljudi se i toga drze.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#81 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

madner wrote:Auuu Joko Ono ti pozitivan primjer.

Moram ti rec da to implicira da ti razum, moc rasudjivanja i skepticizam nisu bas previse razvijeni. :D
Zasto, sta je problem sa njom?

Jesi li slusao pjesmu Imagine? Vizija savrsenog svijeta.

Nije njena, ali je definitivno ona imala uticaj na Lennona.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#82 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Chmoljo wrote:
Ateista wrote:
madner wrote:Realno nije realno da ocekujes odgovor na ova pitanja.
Isto da odes na podforum za auta i pocnes ispitivat za rad diferencijala, i onda kazes: Kakvi ste vi vozaci, ne znati ni kako auto radi ni da sastavite.

Teolosku debatu treba voditi sa teolozima.
:thumbup: Svidja mi se poredjenje!

Posteno bi bilo da neko bar prizna da ON SAM ne zna odgovor.

Medjutim, svi pametuju i govore meni kako pisem gluposti. Nije sramota ako neko nesto ne zna, ali nije u redu da ako na nesto nemaju odgovor da skrecu sa teme i da govore meni kako pisem gluposti. U tome je razlika.

Ja npr. ne znam latinski. Na drugoj temi mi je neko ostavio komentar na latinskom, a ja nisam tvrdio da pise gluposti zato sto ne znam sta to znaci nego sam ga zamolio da mi prevede.

A ovdje je valjda nekima nezgodno da kazu kako ne znaju odgovor pa zato zaobilaze pitanja i tvrde da ja pisem gluposti.
ali ne kontaš. meni uopšte nije nezgodno. konkretno, malo je previše privatno da o tome u detalje govorim.

ali evo, što se mene lično tiče u meni je uvijek borba. nekad pobijedi jedno (religijske norme, ako ih mogu tako nazvati) a nekad popustim pod pritiskom okoline, ili nekim drugim pritiskom :oops:
život je konstantna borba između jednog i drugog. pa razlažeš u svojoj glavi na proste faktore, pa argumentuješ pa ovako pa nako... pa kad se završi kontaš koliko si pogriješio, koliko si dobro napravio... pa nisi savršen, padneš, ideš dalje...

naveo sam ti rubaiju Hajjama ali ti se očito nisi pretrgao u trudu da je razumiješ. jer, ona pogađa u samu srž tvog pitanja, u njoj je u potpunosti sadržan tvoj odgovor.

i sad, evo ti kažeš kako nije sramota kako neko nešto ne zna... pa naravno da nije. ti npr. ne znaš kako je biti u mojoj koži, koži nesavršenog čovjeka koji se boji višeg bića.
ja sam ti dao odgovor. ako ti nije jasan, bože moj. ti si ionako došao ovdje da nam pokažeš kako nismo u pravu (sam si to rekao). ako mene ne možeš ubijediti u to svoje onda ovaj razgovor gubi smisao.

da citiram @Mutazilah-a Mir :D
Prvi si koji je odgovorio na drugo pitanje. :thumbup: Hvala na odgovoru, to me onako zanima, bez nekih namjera da to iskoristim protiv vas, bar ne puno. :-D
Sto se Hajjama tice, htio sam da cujem vasa misljenja a ne citate, citata ima svugdje, vise me zanimaju necija misljenja.

Sto se tice izbjegavanja pitanja, to se najvise odnosi na drugu temu, ovdje koliko toliko ima odgovora, nije da se slazem sa njima, ali bar je neko odgovorio.
Da se koristim terminom vjernika - moje je da vam pokazem a vase je hocete li to vidjeti i prihvatiti istinu i krenuti pravim putem... :-D

Nisam ni mislio da cu nekoga nesto ubijediti, ali svejedno je zanimljivo raspravljati o tome, bar meni.

Nadam se da ce se tema nastaviti, zanimljiv mi je taj termin MORAL.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#83 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by encian »

Ateista wrote:
encian wrote:valjda je neko vec napisao, ako jeste izvinjavam se sto ponavljam.

kontracepcija u islamu je dozvoljena. i abortus je u islamu bio dozvoljen dugi niz godina. zapravo, dozvoljen je i danas do trenutka "kad dusa ulazi u tijelo", ili receno rijecima zakona "do trenutka kad fetus postane osoba". interpretacije kad se to desava su razlicite, pa oni koji drze da se to desava nakon 3 mjeseca dozvoljavaju abortus u prvom trimestru. medjutim neki su misljenja da dusa u tijelo ulazi u kratkom roku, pa je nemoguce na vrijeme izvrsiti abortus. jedno vrijeme se drzalo da zena moze abortus izvrsiti i bez znjanja muza, a ni o kontracepciji ga ne mora obavijestiti. zapravo su neke od najobimnijih i detaljnijih knjiga o kontracepciji potekle od islamskih ucenjaka.
medjutim, postoji misljenje da "ulema" moze "zabraniti" kontracepciju i abortus ukoliko je opstanak muslimanske populacije ugrozen.
Vec sam rekao da abortus nije tema ove rasprave.
encian wrote: sto se tice sexa prije braka, stekla sam misljenje da je najvazniji razlog tome zastita potencijalnog potomka i zene od "nevolja" koje bi proistakle iz toga, ukljucujuci naravno i finansijske. drugi razlog je naravno ocuvanje morala.
Sta znace te nevolje? Ne govorim o potomstvu vec o samom sexu. Vec si i sama napisala da je kontracepcija ipak dozvoljena, zato, govorim o sexu a ne o potomstvu. I sta znaci nemoralno? MIslio sam da je to moralisanje davno prevazidjeno.

Ako smijem pitati, mozda je malo privatno, sta ti MISLIS o tome? Jesi li ti za sex prije braka, smatras li to nemoralnim, i da li si to radila?
Pitanje je iskljucivo za potrebe rasprave, nije iz privatnih i nemoralnih motiva i odgovor nece biti zloupotrebljen. :D


Ozbiljno, zanima me i VAS STAV, da li vi to smatrate nemoralnim i zasto? Sta to znaci nemoralno, sta je lose u tome? Ako ne smatrate, kako se to uklapa sa vjerskim moralnim vrijednostima?

licno moje misljenje je sljedece:

dok nije bilo zabavljanja, ili barem dok je bilo kratko, moglo se i bez seksa prije braka. danasnje veze koje traju godinama dok se steknu uslovi za brak (zavrsi skola, nadje posao, kupi stan...) su nesto drugo. iskreno, pomalo sumnjam u petogodisnju vezu dvoje odraslih ljudi koji ne upraznjavaju seks. ko moze, aferim, ko moze zbog vjere, jos veci aferim.

moral, zasto bi moral bio prevazidjen? tezimo odbaciti moralna pitanja vezana za seks, ali ne i ona oko bacanja smeca, zagadjivanja okoline, vracanja duga, da nabrojim samo ona koja se odnose na covjeka koji nije kriminalac. moral je pitanje izbora, nacin na koji biramo radnje i stvari koje su drustveno i licno prihvatljive i optimalne. iako seks nije naracito drustvena pojava (osim u slucaju sirenja seksualno prenosivih bolesti (da, postoji pitanje morala i u tome)), jeste licna, i nekako je logicno da se seksualni partner bira pazljivo. zasto ne? biramo sve, od paste za zube do posla kojim cemo se baviti u zivotu i razmatramo posljedice nasih izbora (svi sudimo moralu osobe koja izabere kradju, reketarenje. takodjer sudimo moralu denisovih ubica.). mozda je moralni izbor nabolji za nas a ne steti drugome? ako jeste, je li pazljiv odabir seksualnog partnera moralan? ipak, potencijalno dijelimo sve bolesti koje znamo i ne znamo da imamo, pa cak i potencijalnog potomka koji trazi ogromnu odgovornost i moralnu obavezu. npr, HPV se prenosi i pored kondoma. neke vrste kod zena izazivaju rak maternice. HPV jeste rasprostranjen, ali trebas li ti da ga prenosis i sa njim barem malu mogucnost bolesti? sta ako djevojka ostane trudna? sta ako ce dijete zivjeti u poremecenim porodicnim odnosima i neimastini? nije li to pitanje morala i pravilnog izbora?

zasto je moral prevazidjen? zena i muskarac sa mnogo seksualnih partnera nisu nemoralni zbog upraznjavanja seksa, nemoralni su zbog zanemarivanja potencijalnih posljedica tog seksa cija se vjerovatnoca povecava brojem promijenjenih partnera. ako vjera cuva moral (sto bi kod pravih vjernika i trebalo da bude), onda zabrana seksa prije braka cuva od ovih nezeljenih posljedica zbog kojeg bi covjeka, blago receno, zabolila glava.


mozda ce ti ovo pomoci. u nekim islamskim drustvima dozvoljen je brak za jednu noc. mnogo muslimana to deklarise prostitucijom, ali ne i oni koji to upraznjavaju. brak se sklapa slicno kao i svaki drugi. muskarac na ugovor stavlja da ce se brinuti o izdrzavanju zene i potencijalnog djeteta ukoliko do toga dodje (i prilaze dokaz tome), te da ce odgovarati za svaku posljedicu takve noci - jednonocna veza nosi sve obaveze kao i razvedeni brak. sve bi se moglo protumaciti i ovako: moze seks, ali se pobrini za sve moguce posljedice.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45551
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#84 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Chmoljo »

encian wrote: ...zasto je moral prevazidjen? zena i muskarac sa mnogo seksualnih partnera nisu nemoralni zbog upraznjavanja seksa, nemoralni su zbog zanemarivanja potencijalnih posljedica tog seksa cija se vjerovatnoca povecava brojem promijenjenih partnera. ako vjera cuva moral (sto bi kod pravih vjernika i trebalo da bude), onda zabrana seksa prije braka cuva od ovih nezeljenih posljedica zbog kojeg bi covjeka, blago receno, zabolila glava...
:thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#85 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by madner »

Ateista wrote:
madner wrote:Auuu Joko Ono ti pozitivan primjer.

Moram ti rec da to implicira da ti razum, moc rasudjivanja i skepticizam nisu bas previse razvijeni. :D
Zasto, sta je problem sa njom?

Jesi li slusao pjesmu Imagine? Vizija savrsenog svijeta.

Nije njena, ali je definitivno ona imala uticaj na Lennona.
Totalno razocarenje od tebe, pljujes religije a onda ne kriticno preuzimas takve stavove.

Poglavico hipi plemena, nemas bas jednake arsine. :D
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#86 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by shalaedin »

Ateista wrote:Evo par malo jednostavnijih pitanja: :)


1. Zasto religije zabranjuju sex prije braka kao i bilo kakvu metodu kontracepcije, pri cemu ne mislim na abortus vec na kondome, pilule i slicno?
Koliko ja znam sve tri vodece religije su protiv toga, ako grijesim neka me neko ispravi.

2. Zasto mali broj vjernika to postuje, ako su vec vjernici, kao i zasto konzumiraju alkohol (odnosi se na muslimane) koji je u islamu zabranjen?


Statistika pokazuje nelogicne podatke: oko 80% svjetske populacije se izjasnjava kao vjernici, a sigurno preko 50% populacije konzumira sex, mijenja partnere, koristi kontracepciju (mozda nesto manje, ali Durex sigurno ne zivi samo od ateista :lol: ).
O tome da je za bajram tesko naci nekog ko je trijezan (a ramazan ispostili), ne treba ni pricati, to je vec standardna slika, bar u Sarajevu.
Nemojte me hvatati za brojke, one su otprilike, bitna je poenta, ako ste vjernici zasto to ne postujete, da li smatrate da je to u redu i kako se to poklapa sa vasim vjerovanjem? Drugo pitanje se odnosi na one koji to ne postuju, jer vec znam odgovor onih drugih -"nisu iskreni i pravi vjernici", sa cim se uglavnom slazem.

Prvo pitanje se odnosi na sve, vase objasnjenje i vidjenje toga, zasto su sex prije braka i kontracepcija losi, ne citati iz kur'ana i biblije koji potvrdjuju da je to zabranjeno.

Pozdrav!

Sex prije braka moze i ne mora da steti pojedincu, ali steti zajednici. Osim sto navikava covjeka na vanbracne odnose, muskarac i zena sexom prije braka gube sanse da ce imati zdrav brak radi predbracnih navika. Sex prije braka moze te odvesti u hiljade zenskih krila i pretvara sex u naviku. Time se rusi i tvoja i njihova licnost jer nije sex obicno ono sto ispunjava odnos medju ljudima. Puno kosta jedno lose sex. iskustvo. Ostavlja traume iza sebe kao sto ga ostavljaju i prekidi nakon veza.

Sto ti mislis sto je sada manja stopa nataliteta od mortaliteta u BiH-a? Slobodna ljubav nedonosi dijecu vec donosi neke druge probleme... Bolesti, Abortuse, lose navike i td. To su nekome dovoljni razlozi...

Drugo sto se tice Alkohola i on spada u velike grijehe koji su u serijatskom sistemu kaznjivi tj. ako vas uhvate u jednom od ova dva dijela zasigurno cete biti kaznjeni adekvatnom serijatskom kaznom. Za Alkohol to je javno bicevanje takodje i za blud medju ljudima koji nisu u bracnoj zajednici, a za one koji su u braku a urade preljubu njima je kazna kamenovanje. Alkohol takodje steti zdravlju. o tome nemoram da govorim. To su opce poznate stvari.

Sto se tice iskrenosti? Pa mi nismo duzni da otvaramo ljudima srca i virimo u njih kako bi vidjeli jesu li iskreni ili nisu. To sto neko pije (cini veliki grijeh) i kaze da vjeruje... a njegova djela to nepotvrdjuju. Pokazuje svoju manu. Mozda on stvarno vjeruje, ali nije mu lako da nadvlada sebe kako neke od tih grijeha nebi uradio. A mozda nevjeruje a laze pravi se. Al taj sud ostavimo Bogu dragom. Mi nismo ovdje da bi smo istrazivali tudje mane. Koliko dobrih dijela tolika i bogobojaznost. Bogobojaznost i samosavladjivanje dolaze iz dobrih dijela, tako da sto je vise tih dijela mi smo svijesniji Boga, bojimo ga se i radi toga straha sebe savladjujemo.

Kur`an ne govori o kontracepciji i zastiti tokom seksa, ali imas primjera koji govore o kontracepciji u islamskom svijetu, a pozitivni su. Islam zabranjuje sex prije braka, ali nije zabranio supruznicima kontracepciju jer ipak oni mogu i moraju da planiraju sta ce i kako ce sa svojim porodom. Medjutim oko toga su podjeljena misljenja medju samim muslimanima... jedni su za a jedni protiv nje.
kurshumi
Posts: 36
Joined: 14/07/2008 09:03

#87 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by kurshumi »

Konjanik wrote:stvar je u tome sto Vjera vije nije jednako Religija.Biti vjernik ne podrazumijeva biti religoizan,ljudi stvaraju svoje percepcije i shvacanje odredjenih religioznih pravila i zakona po ćejfu , vidi kako se proslavlja kurban bajram ili svaki bajram uopste , uz gomilu alkohola tuce i ganje...
Ja mislim da oni stvaraoci ovih monoteistickih religija u proslosti su uveli takve zakone jer su imali licnih losih iskustava sa sexom prije braka.to je moj stav
A moj je stav da si ti totalno needukovan po pitanju vjere, cuj stvaraoci monoteističkih religija, da nije žalosno bilo bi smiješno.
Bog je slao objave a narod ko i današnji narod je iskrivljavao jednu po jednu a Bog Milostivi slao je narodu poslanika za poslanikom ne bil se pokajali i priznali Njegovu Veličinu i Uzvišenost. Poslano je oko 124 000 poslanika ili vjerovjesnika (vjerovjesnik-izaslanik o d Boga koji poziva narod u vjeru u Boga; poslanik-vjerovjesnik koji je dolazio sa objavom). Nakon svih godina Bog Milostivi (ar. Allah ) šalje posljednju objavu Kur'an i zavjetuje se da će ga On lično čuvati od krivotvorenja te stoga danas, Kur'an je apsolutno isti kao prije 14 stoljeća. Čuvari Kur'ana su hafizi i Kur'an je nemoguće izmijeniti.
Svi poslanici su poslati samo svom narodu, dok je posljednji poslanik Muhammed s.a.v.s. poslan cijelom čovječanstvu, tako da niko ko je čuo za poslanika neće imati opravdanje za neslijeđenje njega. Žalosno je što su danas većina onih koji se nazivaju muslimanima primjer neslijeđenja poslanika u većini stvari, ali vjera se ne gleda kroz ljude, jer ljudi griješe, uvijek se vratiti na postupke poslanika Muhammeda s.a.v.s. Tako je i sa današnjim praznovanjem bajrama, mnogo muslimana ostane kući i proslavi bajram skladno svojoj tradiciji, međutim predstavljaju nas oni koji vole da se eksponiraju kroz različite belaje i bolesti. Na kraju, mnogo Bošnjaka i ne zna puno o islamu, muslimani su samo po imenu ali proslavljaju bajram tako kako proslavljaju i uglavnom su oni ti koji naprave od bajrama to što naprave.
Što se tiče seksa prije braka, prije svega opaska, ne zabranjuje ga religija, nego Bog. Kur'an kaže: "I što dalje od bluda" a naša obaveza je da slijedimo Kur'an. Razloge sve zna samo Onaj Koji je obajvio Kur'an, međutim zar nisu očigledni razlozi kao što su različite zarazne bolesti, mnoštvo abortusa, odgađanje zasnivanja porodice što utiče i na smanjenje nataliteta i monogi drugi razlozi. Što se tiče bolesti, veli Poslanik s.a.v.s. u jednom hadisu: "Kada se u nekom narodu proširi nemoral, Allah swt mu pošalje zarazne bolesti....
Mislim da sam dovoljno rekao.
papacja
Posts: 607
Joined: 02/07/2008 09:17

#88 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by papacja »

Da ja ne bih palamudio, @encianov odgovor je najvećim dijelom i moje mišljenje.@ateist iznenadio si me sa konstataciom da je moral davno prevaziđen, ako ovo stvarno misliš, a one kojima je moral jako važan, smatraš zaostalim ili blago rečeno manje modernim, onda nisi vrijedan da ti se bilo ko, ko je vjernik i obraća. Iskreno se nadam da nisi mislio ozbiljno kada si to rekao. :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#89 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

encian wrote:
licno moje misljenje je sljedece:

dok nije bilo zabavljanja, ili barem dok je bilo kratko, moglo se i bez seksa prije braka. danasnje veze koje traju godinama dok se steknu uslovi za brak (zavrsi skola, nadje posao, kupi stan...) su nesto drugo. iskreno, pomalo sumnjam u petogodisnju vezu dvoje odraslih ljudi koji ne upraznjavaju seks. ko moze, aferim, ko moze zbog vjere, jos veci aferim.

moral, zasto bi moral bio prevazidjen? tezimo odbaciti moralna pitanja vezana za seks, ali ne i ona oko bacanja smeca, zagadjivanja okoline, vracanja duga, da nabrojim samo ona koja se odnose na covjeka koji nije kriminalac. moral je pitanje izbora, nacin na koji biramo radnje i stvari koje su drustveno i licno prihvatljive i optimalne. iako seks nije naracito drustvena pojava (osim u slucaju sirenja seksualno prenosivih bolesti (da, postoji pitanje morala i u tome)), jeste licna, i nekako je logicno da se seksualni partner bira pazljivo. zasto ne? biramo sve, od paste za zube do posla kojim cemo se baviti u zivotu i razmatramo posljedice nasih izbora (svi sudimo moralu osobe koja izabere kradju, reketarenje. takodjer sudimo moralu denisovih ubica.). mozda je moralni izbor nabolji za nas a ne steti drugome? ako jeste, je li pazljiv odabir seksualnog partnera moralan? ipak, potencijalno dijelimo sve bolesti koje znamo i ne znamo da imamo, pa cak i potencijalnog potomka koji trazi ogromnu odgovornost i moralnu obavezu. npr, HPV se prenosi i pored kondoma. neke vrste kod zena izazivaju rak maternice. HPV jeste rasprostranjen, ali trebas li ti da ga prenosis i sa njim barem malu mogucnost bolesti? sta ako djevojka ostane trudna? sta ako ce dijete zivjeti u poremecenim porodicnim odnosima i neimastini? nije li to pitanje morala i pravilnog izbora?

zasto je moral prevazidjen? zena i muskarac sa mnogo seksualnih partnera nisu nemoralni zbog upraznjavanja seksa, nemoralni su zbog zanemarivanja potencijalnih posljedica tog seksa cija se vjerovatnoca povecava brojem promijenjenih partnera. ako vjera cuva moral (sto bi kod pravih vjernika i trebalo da bude), onda zabrana seksa prije braka cuva od ovih nezeljenih posljedica zbog kojeg bi covjeka, blago receno, zabolila glava.


mozda ce ti ovo pomoci. u nekim islamskim drustvima dozvoljen je brak za jednu noc. mnogo muslimana to deklarise prostitucijom, ali ne i oni koji to upraznjavaju. brak se sklapa slicno kao i svaki drugi. muskarac na ugovor stavlja da ce se brinuti o izdrzavanju zene i potencijalnog djeteta ukoliko do toga dodje (i prilaze dokaz tome), te da ce odgovarati za svaku posljedicu takve noci - jednonocna veza nosi sve obaveze kao i razvedeni brak. sve bi se moglo protumaciti i ovako: moze seks, ali se pobrini za sve moguce posljedice.
Kao prvo, kad sam rekao da mislim da je moral prevazidjen mislio sam na moral koji se odnosi na sex, to i jeste tema ove rasprave, mislio sam da se podrazumijeva.
Naravno da jesam za moral koji se odnosi na ubijanje, kradju... To ne smatram prevazidjenim.

Sto se sexa tice, moje misljenje je sljedece:
Svi problemi koje ste naveli su evidentni, ali smatram da je to problem nedostatka sexualne edukacije a ne sexa prije braka. Ako je neko nezreo i neodgovoran onda brak nece nista rijesiti, on/ona opet moze otici i ostaviti djecu, razvesti se i opet se vjencavati po ko zna koliko puta, dobiti razne bolesti, sto moze i od bracnog partnera i slicno.
Ako je neko dovoljno obavijesten, sexualno obrazovan i odgovoran kao osoba, do tih problema nece doci, bio on u braku ili ne. Cak nisu bitne ni godine, neko moze biti spreman za sex i zreo sa 13-14 godina (ne kod nas jos uvijek zbog nedostatka obrazovanja, ali na istoku npr. moze), dok neko moze biti nezreo i neodgovoran i sa 30. Sve je do osobe i do kulture u kojoj odrasta.

Odgovorna i zrela osoba moze mijenjati partnere, ali ce ih birati i biti oprezna, te biti spremna da preuzme odgovornost ako bas zezne. U tom slucaju nema problema koje ste naveli, samo je potrebna edukacija, jos u prvom razredu osnovne, mozda cak i u vrticu, nikad nije prerano.

U svakom slucaju, brak nije uvijek rjesenje tih problema.
encian wrote: moze seks, ali se pobrini za sve moguce posljedice.
Sa ovim se u potpunosti slazem, ali kao sto sam vec rekao, brak nista ne garantuje.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#90 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

madner wrote:
Ateista wrote:
madner wrote:Auuu Joko Ono ti pozitivan primjer.

Moram ti rec da to implicira da ti razum, moc rasudjivanja i skepticizam nisu bas previse razvijeni. :D
Zasto, sta je problem sa njom?

Jesi li slusao pjesmu Imagine? Vizija savrsenog svijeta.

Nije njena, ali je definitivno ona imala uticaj na Lennona.
Totalno razocarenje od tebe, pljujes religije a onda ne kriticno preuzimas takve stavove.

Poglavico hipi plemena, nemas bas jednake arsine. :D
Fakat ne kontam sta hoces da kazes.
Ako znas nesto sto ja ne znam - reci, nisam ogranicen i spreman sam da promijenim stav u skladu sa informacijama i argumentima koje dobijem. U ovom slucaju, ako te dobro shvatam, izgleda da mi fali neka informacija. To sto sam najinteligentniji (a pri tome jos i skroman :-D) ne znaci da sve znam, znanje i inteligencija su dva razlicita pojma. :lol: :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45551
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#91 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Chmoljo »

Ateista wrote:
encian wrote: moze seks, ali se pobrini za sve moguce posljedice.
Sa ovim se u potpunosti slazem, ali kao sto sam vec rekao, brak nista ne garantuje.
eee, griješiš. garantuje. brak je ugovor. ugovor je odnos između dvije strane koje preuzimaju prava i obaveze. šta to znači?

znači da ta prava možeš braniti na sudu, dakle možeš tražiti njihovo prinudno izvršenje. :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#92 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by arzuhal »

Ateista wrote:To sto sam najinteligentniji...
:faraon1: :sax:
User avatar
Grim_Reaper
Posts: 45
Joined: 04/12/2008 09:48

#93 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Grim_Reaper »

Zamisli svijet bez sexualno prenosivih bolesti SIDA/AIDS, triper, hepatitis i ostale sexom prenosive bolesti! Haj ok za ove koje su izliječive i ne ostavljaju posljedice, ali rizikovati da zbog 20 do 25 minuta ćeifa cijeli život patiš i ti i tvoja porodica! Zamisli koliko se novca ulaze u medicinu i otkrivanje lijekova za te bolesti, a te bi pare mogle ići na druga mjesta kao što je obrazovanje i istraživanje drugih stvari. Milijarde se troše na lijekove za SIDU i istraživanja vezana za to oboljenje.

Zato je Bog iz svoje mudrosti rekao ljudima da se okanu stvari koje će im donositi tugu, jad, mizeriju, bolest i šta sve ne! Zar nije logično kada bi se svi ljudi pridržavali barem tih zapovjedi da bi bilo mnogo manje problema na ovom svijetu i bilo bi bar malo lakše živjeti!
User avatar
biolog
Posts: 190
Joined: 21/01/2009 02:12

#94 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by biolog »

Grim_Reaper wrote:Zamisli svijet bez sexualno prenosivih bolesti SIDA/AIDS, triper, hepatitis i ostale sexom prenosive bolesti! Haj ok za ove koje su izliječive i ne ostavljaju posljedice, ali rizikovati da zbog 20 do 25 minuta ćeifa cijeli život patiš i ti i tvoja porodica! Zamisli koliko se novca ulaze u medicinu i otkrivanje lijekova za te bolesti, a te bi pare mogle ići na druga mjesta kao što je obrazovanje i istraživanje drugih stvari. Milijarde se troše na lijekove za SIDU i istraživanja vezana za to oboljenje.

Zato je Bog iz svoje mudrosti rekao ljudima da se okanu stvari koje će im donositi tugu, jad, mizeriju, bolest i šta sve ne! Zar nije logično kada bi se svi ljudi pridržavali barem tih zapovjedi da bi bilo mnogo manje problema na ovom svijetu i bilo bi bar malo lakše živjeti!
Moguće je da su naučnici stvorili virus SIDE... :zzzz:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#95 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by encian »

nisam sigurna, ali imam dojam da je prosjecna dob stupanja u seksualne odnose na zapadu 14-15 godina.

@ateista, imam 2 pitanja.

1. sta bi ti odlucio da kazes o seksu toj djecici? konkretno.

2. koliko ce ta djecica to shvatiti? poznato je da ljudi nemaju pojam o sopstvenoj SMRTNOSTI do neke dvadesete godine, kako ces tim mladima utuviti seksualnu odgovornost u glavu? mozes je nametnuti jedino sankcijama koje ce se provoditi neovisno o njihovoj volji. edukacija tu ne igra veliku ulogu. vecina nas zna mnogo o STD i kontracepciji, ali percepcija tih stvari jednostavno nije dozrela u kontekstu drugih iskustava. brak u ovom slucaju predstavlja garanciju da ce se sankcije provesti: drzava i drustvo to garantuju. kad ti je 18 i napravis dijete i ispalis se, hm.... hajde ba, ko ce to utjerat u pravdu. kad ti je 18 i napravis dijete zeni i ispalis se, drzava je tu da se pobrine da se ti i dalje brines za to dijete. i malo je drugacije kad znas da ce te (u organizovanom drustvu) mozda strpati i u cuzu zbog prenosa ako to ne radis.

o svemu poslije upitnika u prethodnom pasosu mozemo dalje raspravljati. ali zaista, kako ces djeci utuviti odgovornost u glavu? vjerujem da bi ispravan odgovor sprijecio mnogo glavobolje, istrazivanja, novca, patnje i svega ostalog.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#96 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Chmoljo wrote:
Ateista wrote:
encian wrote: moze seks, ali se pobrini za sve moguce posljedice.
Sa ovim se u potpunosti slazem, ali kao sto sam vec rekao, brak nista ne garantuje.
eee, griješiš. garantuje. brak je ugovor. ugovor je odnos između dvije strane koje preuzimaju prava i obaveze. šta to znači?

znači da ta prava možeš braniti na sudu, dakle možeš tražiti njihovo prinudno izvršenje. :)
Religija vec ima dosta pravila i propisa koji se nikako ne mogu zastiti zakonom, vec se ide na moral ljudi, odnosno na strah od kazne nakon smrti.
Zasto je sa sexom drugacije, zasto se to mora zastiti i zakonski?

Ako se vec ocekuje da vjernik postuje religijske propise, dovoljno bi bilo napisati koje su obaveze ako zena zatrudni i onda bi pravi vjernik postovao te obaveze i ne bi bilo problema, a pri tome bi bio slobodniji, mogao vise toga da isproba, da vise uziva u zivotu, a nema problema. Ako nije pravi vjernik onda ni to sa brakom ne vrijedi jer nece postovovati ni NE PRIJE BRAKA.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#97 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Grim_Reaper wrote:Zamisli svijet bez sexualno prenosivih bolesti SIDA/AIDS, triper, hepatitis i ostale sexom prenosive bolesti! Haj ok za ove koje su izliječive i ne ostavljaju posljedice, ali rizikovati da zbog 20 do 25 minuta ćeifa cijeli život patiš i ti i tvoja porodica! Zamisli koliko se novca ulaze u medicinu i otkrivanje lijekova za te bolesti, a te bi pare mogle ići na druga mjesta kao što je obrazovanje i istraživanje drugih stvari. Milijarde se troše na lijekove za SIDU i istraživanja vezana za to oboljenje.

Zato je Bog iz svoje mudrosti rekao ljudima da se okanu stvari koje će im donositi tugu, jad, mizeriju, bolest i šta sve ne! Zar nije logično kada bi se svi ljudi pridržavali barem tih zapovjedi da bi bilo mnogo manje problema na ovom svijetu i bilo bi bar malo lakše živjeti!
Opet, tu brak nista ne garantuje. Puno se toga rjesava adekvatnom zastitom. Ono sto ne, to mozete dobiti i od bracnog partnera.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#98 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

biolog wrote:
Grim_Reaper wrote:Zamisli svijet bez sexualno prenosivih bolesti SIDA/AIDS, triper, hepatitis i ostale sexom prenosive bolesti! Haj ok za ove koje su izliječive i ne ostavljaju posljedice, ali rizikovati da zbog 20 do 25 minuta ćeifa cijeli život patiš i ti i tvoja porodica! Zamisli koliko se novca ulaze u medicinu i otkrivanje lijekova za te bolesti, a te bi pare mogle ići na druga mjesta kao što je obrazovanje i istraživanje drugih stvari. Milijarde se troše na lijekove za SIDU i istraživanja vezana za to oboljenje.

Zato je Bog iz svoje mudrosti rekao ljudima da se okanu stvari koje će im donositi tugu, jad, mizeriju, bolest i šta sve ne! Zar nije logično kada bi se svi ljudi pridržavali barem tih zapovjedi da bi bilo mnogo manje problema na ovom svijetu i bilo bi bar malo lakše živjeti!
Moguće je da su naučnici stvorili virus SIDE... :zzzz:
Cak sta vise, vrlo vjerovatno.

Hajd da se i nas dvojica oko neceg slozimo.. :lol: Istorijski trenutak!
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#99 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

encian wrote:nisam sigurna, ali imam dojam da je prosjecna dob stupanja u seksualne odnose na zapadu 14-15 godina.

@ateista, imam 2 pitanja.

1. sta bi ti odlucio da kazes o seksu toj djecici? konkretno.

2. koliko ce ta djecica to shvatiti? poznato je da ljudi nemaju pojam o sopstvenoj SMRTNOSTI do neke dvadesete godine, kako ces tim mladima utuviti seksualnu odgovornost u glavu? mozes je nametnuti jedino sankcijama koje ce se provoditi neovisno o njihovoj volji. edukacija tu ne igra veliku ulogu. vecina nas zna mnogo o STD i kontracepciji, ali percepcija tih stvari jednostavno nije dozrela u kontekstu drugih iskustava. brak u ovom slucaju predstavlja garanciju da ce se sankcije provesti: drzava i drustvo to garantuju. kad ti je 18 i napravis dijete i ispalis se, hm.... hajde ba, ko ce to utjerat u pravdu. kad ti je 18 i napravis dijete zeni i ispalis se, drzava je tu da se pobrine da se ti i dalje brines za to dijete. i malo je drugacije kad znas da ce te (u organizovanom drustvu) mozda strpati i u cuzu zbog prenosa ako to ne radis.

o svemu poslije upitnika u prethodnom pasosu mozemo dalje raspravljati. ali zaista, kako ces djeci utuviti odgovornost u glavu? vjerujem da bi ispravan odgovor sprijecio mnogo glavobolje, istrazivanja, novca, patnje i svega ostalog.
Pa sad, nisam pedagog, ali otprilike, mislim da im prvo treba objasniti kako to funkcionise, da to ne bude tabu tema, nesto o cemu se ne prica, sto je kod nas normalno.
Dalje, treba im skrenuti paznju na moguce posljedice, sve to im slikovito prikazati i nesto ce ostati.

Koliko to djeca mogu shvatiti? Mislim da mogu puno vise nego sto nam se nekad cini, naravno ako im se prikaze na nacin koji ce im biti zanimljiv i primjeren.
Naravno, nece to svi shvatiti i biti odgovorni, medjutim, oni koji ne budu, ti nece postovati ni NE PRIJE BRAKA, tako da je za njih svejedno.

Problem je sto je nase drustvo previse konzervativno. Cim je neko predstavio onu slikovnicu za djecu iz koje bi trebali da uce o sexu, roditelji su se pobunili. Misle kako su im djeca premala za to, a nisu ni svjesni da djeca od rodjenja polako razvijaju svoju sexualnost, sto je opet problem njihovog ne znanja i nedovoljnog sexualnog obrazovanja.
Zato i imamo danas ovakvu sliku - toliko nezeljenih trudnoca, abortusa, bolesti i slicno.

Sto se tice zakona, vec sam u jednom od prethodnih postova napisao da ako neko vjeruje onda mu valjda ne treba zakon, dovoljni su religijski propisi. Onaj ko ne, nece pstovati ni to za brak, vrlo jednostavno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45551
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#100 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: Religija vec ima dosta pravila i propisa koji se nikako ne mogu zastiti zakonom, vec se ide na moral ljudi, odnosno na strah od kazne nakon smrti.
Zasto je sa sexom drugacije, zasto se to mora zastiti i zakonski?

Ako se vec ocekuje da vjernik postuje religijske propise, dovoljno bi bilo napisati koje su obaveze ako zena zatrudni i onda bi pravi vjernik postovao te obaveze i ne bi bilo problema, a pri tome bi bio slobodniji, mogao vise toga da isproba, da vise uziva u zivotu, a nema problema. Ako nije pravi vjernik onda ni to sa brakom ne vrijedi jer nece postovovati ni NE PRIJE BRAKA.
ko je rekao da se SEX mora zaštiti zakonski? :? ti si rekao da brak ništa ne garantuje. ja sam ti rekao da garantuje, jer možeš ostvariti svoje pravo bez obzira na volju dužnika ;-)

osim toga, pojednostavljuješ stvari. sve je to individualno, i od slučaja do slučaja. ako je neko vjernik MOŽE se očekivati da poštuje propise, ali da li će i u stvarnosti biti tako... milion ljudi, milion ćudi.

nadam se da si me razumio. kao što neko gore napisa, ako je dvoje ljudi odgovorno i spremno preuzeti obavezu, sve se da srediti. treba biti iskren i reći: lakše je klanjati i postiti nego učiniti pravu stvar kad je teško i kad ti to ne odgovara :)

i još nešto, kažeš "ide se na moral ljudi, odnosno na kaznu poslije smrti", mislim da trebamo tačno definisati neke pojmove da ne bilo zabune. moral uopće ne mora biti uvjetovan tom "kaznom", više će biti uvjetovan reakcijom okoline tj. društva. :)
Locked