USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#51 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Kraljica_Suza »

Kazes da zelis biti oko mjesec dana, da ne bi sta posumljali ako kazes vise.
A koliko ja znam, vecina ili svi dobiju pecat u pasos sa puno duzom dozvolom boravka. :thumbup:
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#52 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

piimp wrote:Hvala puno na odgovoru i ohrabrenju, odlucio sam da idem sa BH pasosom pa sta bude..tamo nekad u januaru ili februaru idem na razgovor..koliko smijem rec da bih ostao?? A da ne bude sumnjivo posto bi volio sto duze ostat..
Pa ako ces na mjesec dana kazes mjesec dana. Vizu ti daje ambasada ali samu duzinu boravka odredjuje imigracioni sluzbenik na granici.
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#53 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

Izgleda da dizu cijenu vize na $140 u feburaru 2010:

http://www.regulations.gov/search/Regs/ ... 6480a6a10b

Za one koji idu na K vize (zarucnicke K-1, K-2, supruznicke neimigrantske K3 i K4) cijena ode na $350!
kristina_1
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 19:59

#54 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kristina_1 »

Zdravo svima!
Ja se prvi put javljam. Nakon dosta raspitivanja pade mi na pamet da probam naci neke odgovore na forumima. Bila bih vam jako zahvalna kada bi mi neko mogao napisati ako nesto zna o procesu dobivanja zelenog kartona u usa. Moja situacija je sljedeca: Zavrsila sam fakultet, iam posao u bih. Zajedno sa momkom, koji je dobio posao tamo imam namjeru ici u USA. Moj plan je da tamo trazim posao, ali me zanima proces dobivanja vize, tj, radne dozvole, ss obzirom na to da mi nemamo palnove da se vjencamo.
Hvala unaprijed!
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#55 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

kristina_1 wrote:Zdravo svima!
Ja se prvi put javljam. Nakon dosta raspitivanja pade mi na pamet da probam naci neke odgovore na forumima. Bila bih vam jako zahvalna kada bi mi neko mogao napisati ako nesto zna o procesu dobivanja zelenog kartona u usa. Moja situacija je sljedeca: Zavrsila sam fakultet, iam posao u bih. Zajedno sa momkom, koji je dobio posao tamo imam namjeru ici u USA. Moj plan je da tamo trazim posao, ali me zanima proces dobivanja vize, tj, radne dozvole, ss obzirom na to da mi nemamo palnove da se vjencamo.
Hvala unaprijed!

Koju vizu momak ima?
kristina_1
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 19:59

#56 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kristina_1 »

On ima americko drzavljanstvo, i pasos naravno.
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#57 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

kristina_1 wrote:On ima americko drzavljanstvo, i pasos naravno.

Bez plana da se vjencate slabe su ti sanse - amerikanci za razliku od kanadjana ne poznaju partnere koji nisu u braku.

Opcija jedan: upisi postdiplomski - nakon studija imas radnu dozvolu godinu dana za Optional Practical Training - sama si nalazis posao.

Opcija dva: imas bar VSS i sama si nalazis poslodavca koji ce te sponzorisati za H1B vizu (radna) ali prije toga mora americkoj vladi dokazati da nema nijednog amerikanca koji taj posao mogu raditi vec bas tebe treba. Rok je do aprila i obicno brojevi za vize nestanu u prvih par sati kad se otvori period primanja aplikacija.

Opcija tri: radis za americku firmu koja ima ispostavu u Bosni pa te salju na L1 vizu da radis za HQ.

Opcija cetri (malo vjerovatna): imas na banci pola miliona USD i otvaras svoju firmu u US i zaposljavas odredjeni broj lokalnih ljudi.
kristina_1
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 19:59

#58 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kristina_1 »

Hvala puno na brzom i opsirnom odgovoru!
Ipak imam jos neka pitanja. Ako upisem postidiplomski tamo sam na studentskoj vizi, je li tako?
H1B viza, jel se u ambasadi u sarajevu aplicira? Jel se moram kod njih raspitati kada je to tacno u aprilu, koji dan pocinje?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#59 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

kristina_1 wrote:Hvala puno na brzom i opsirnom odgovoru!
Ipak imam jos neka pitanja. Ako upisem postidiplomski tamo sam na studentskoj vizi, je li tako?
H1B viza, jel se u ambasadi u sarajevu aplicira? Jel se moram kod njih raspitati kada je to tacno u aprilu, koji dan pocinje?
Sve dok si u skoli ti si na F1 vizi. Znaci tek kad zavrsis skolu i odlucis se da radis imas pravo na OPT (Optional Practice Training) a nakon godine ako te firma/ustanova odluci sponzorirati apliciras za H1B1.
pazi sad tu ima zackoljica.
Ako imas samo fax zavrsen u USA, ulazis u kvotu od 55,000 koji ce dobiti H1B1, a aplicira oko 370,000
Ako imas magistarski onda nisi u toj kvoti.
Ako imas Ph.D onda imas pravo na akademski OPT, i inace je vrlo lako dobiti i H1B1 a i nakon toga green card, pogotovo ako radis za skolu.
dmr
Posts: 88
Joined: 10/11/2005 21:19
Location: Big Apple

#60 Re: USA viza i novija iskustva

Post by dmr »

Ove godine kvota za H1B nije ni popunjena, tako da je vecina onih koji su predali i dobila. Vjerovatno ce tako biti i sljedece godine, a mozda i jos koju godinu poslije. Razlog je naravno ekonomska kriza.
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#61 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

kristina_1 wrote:Hvala puno na brzom i opsirnom odgovoru!
Ipak imam jos neka pitanja. Ako upisem postidiplomski tamo sam na studentskoj vizi, je li tako?
H1B viza, jel se u ambasadi u sarajevu aplicira? Jel se moram kod njih raspitati kada je to tacno u aprilu, koji dan pocinje?

Vidi, ti prije nego odes uopste do ambasade moras imati odobrenu H1B peticiju koju je za tebe predala americka firma. Ako mozes naci neku firmu da te sponzorise prije aprila to ti je to - ali pazi koliko ce im vremena trebati da dobiju odobrenje od Ministarstva rada (americkog) da ne mogu da nadju amerikanca da radi taj posao. Ako propuste rok u aprilu ceka se do sljedece godine.

Predlazem podstiplomski kao najbolje rijesenje - u zavisnosti sta bi studirala postoje sanse da ti skoro sve bude placeno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#62 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Ove godine kvota za H1B nije ni popunjena, tako da je vecina onih koji su predali i dobila. Vjerovatno ce tako biti i sljedece godine, a mozda i jos koju godinu poslije. Razlog je naravno ekonomska kriza.
eh ne znam za ovu godinu ali znam da je 2008 bilo 6 radnika an jednu vizu,pa je Bill Gates pred kongresom svjedocio o pogubnosti tog sistema na americku privredu.
Predlazem podstiplomski kao najbolje rijesenje - u zavisnosti sta bi studirala postoje sanse da ti skoro sve bude placeno.
Za strnca najbolje rjesenje. Danas bez mastera u americi prolaz imaju samo IT strucnjaci te dobro finansijski analiticari (ali to je sad vec diskutabilno).
Alfa Kentaur
Posts: 382
Joined: 20/09/2009 08:56

#63 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Alfa Kentaur »

Ljudi, kako ide sa F-1 studentskom vizom sada u 2010 ????

Jeli bude problema??
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#64 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

Alfa Kentaur wrote:Ljudi, kako ide sa F-1 studentskom vizom sada u 2010 ????

Jeli bude problema??

Kako mislis bude li problema? Ako se pridrzavas uslova vize (redovno pohadjanje predavanja), imas potpis na I-20 ako hoces putovati gdje onda je sve ok.

Obicno daju I-94 sa oznakom D/S (duration of status) pa dokle god studiras i imas valjan I-20 sve uredu cak i ako viza sama istekne.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#65 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Alfa Kentaur wrote:Ljudi, kako ide sa F-1 studentskom vizom sada u 2010 ????

Jeli bude problema??
kakvih ce ba problema biti, pa nije to italijanska ili austrijska ambasada ili vanjska politika.
Ako si undergraduate moras biti upisan 12 sati a ako si graduate onda 9 sati, i eto, bog te veselio.
Meni je viza istekla 6 mjeseci ali sam imao potpis na I20 i bio upisan u semestar i nikakvih problema.
Vise problema imam kada ulazim u BiH a ne u SAD :x
tedora
Posts: 5
Joined: 12/02/2010 20:11

#66 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tedora »

Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.......
User avatar
CK5
Posts: 57
Joined: 02/06/2007 11:07
Location: SA

#67 Re: USA viza i novija iskustva

Post by CK5 »

tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.......
Ako ti dijete ima američki pasoš čudi me da ti već nemaš. Koliko znam, automatski imaš pravo na državljanstvo a ne samo na vizu ako si majka malom ameru. :roll:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#68 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

CK5 wrote:
tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.......
Ako ti dijete ima američki pasoš čudi me da ti već nemaš. Koliko znam, automatski imaš pravo na državljanstvo a ne samo na vizu ako si majka malom ameru. :roll:
Nema pravo automatski na pasos!
tedora
Posts: 5
Joined: 12/02/2010 20:11

#69 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tedora »

jefferson wrote:
CK5 wrote:
tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.......
Ako ti dijete ima američki pasoš čudi me da ti već nemaš. Koliko znam, automatski imaš pravo na državljanstvo a ne samo na vizu ako si majka malom ameru. :roll:
Nema pravo automatski na pasos!
Upravu ste,nemam pravo. Samo me zanima dal cu dobiti turisticku vizu. Jer kasnije cu na zarucnicku vizu,jer to malo duze traje. A ja zeljela bih ici tamo u aprilu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#70 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Mislim da neces imati nikakvih problema u vezi vize, ako predocis svu dokumentaciju.
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#71 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.....

Upravu ste,nemam pravo. Samo me zanima dal cu dobiti turisticku vizu. Jer kasnije cu na zarucnicku vizu,jer to malo duze traje. A ja zeljela bih ici tamo u aprilu.
Sta te vezuje za Bosnu? Imas li posao, studiras li, nekretnine, porodica, krediti, pare u banci? Bez ovog nabrojanog bojim se da ce te smatrati kao nekoga ko ce ostati i raditi adjustment of status tamo - tj koristiti pogresnu vizu.
Ne znam da li ces dobiti vizu jer to zavisi od konzularnog sluzbenika i tvojih dokaza koje podnese. U svakom slucaju na intervjuu ti odmah kazu jesi je dobila ili ne.

Apsolutno da ti ne padne na pamet da slazes sta na formularima jer laganje nosi "misrepresentation" tj trajni ban za ulazak. Ovo spominjem jer znam da direktno na formi pitaju koga ides posjetiti i ko ce platiti tvoju posjetu.

Moj prijedlog - ako dobijes turisticku vizu i odes u posjetu, tamo se vjencajte (to se moze odraditi za par dana, kosta manje od $100 i ne treba ti SSN vec samo pasos), kad ti istekne I-94 idi nazad kuci i saljite papire za supruznicku vizu. Isto je vrijeme cekanja (do 5 mjeseci za odobrenje peticije) tako da ovdje mozes biti za maksimalno 10 mjeseci od dana slanja. Taman da zavrsis sto trebas u Bosni.

Nemoj se zamarati sa zivkanjem USCIS 1-800 broja jer je to grupa kontraktora koji samo citaju sa liste - nikad ti nece dati pravi odgovor a desilo se dosta puta da su zbog njihovog odgovora ljudi najebali pa deportovani...
tedora
Posts: 5
Joined: 12/02/2010 20:11

#72 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tedora »

melb26sa wrote:
tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.....

Upravu ste,nemam pravo. Samo me zanima dal cu dobiti turisticku vizu. Jer kasnije cu na zarucnicku vizu,jer to malo duze traje. A ja zeljela bih ici tamo u aprilu.
Sta te vezuje za Bosnu? Imas li posao, studiras li, nekretnine, porodica, krediti, pare u banci? Bez ovog nabrojanog bojim se da ce te smatrati kao nekoga ko ce ostati i raditi adjustment of status tamo - tj koristiti pogresnu vizu.
Ne znam da li ces dobiti vizu jer to zavisi od konzularnog sluzbenika i tvojih dokaza koje podnese. U svakom slucaju na intervjuu ti odmah kazu jesi je dobila ili ne.

Apsolutno da ti ne padne na pamet da slazes sta na formularima jer laganje nosi "misrepresentation" tj trajni ban za ulazak. Ovo spominjem jer znam da direktno na formi pitaju koga ides posjetiti i ko ce platiti tvoju posjetu.

Moj prijedlog - ako dobijes turisticku vizu i odes u posjetu, tamo se vjencajte (to se moze odraditi za par dana, kosta manje od $100 i ne treba ti SSN vec samo pasos), kad ti istekne I-94 idi nazad kuci i saljite papire za supruznicku vizu. Isto je vrijeme cekanja (do 5 mjeseci za odobrenje peticije) tako da ovdje mozes biti za maksimalno 10 mjeseci od dana slanja. Taman da zavrsis sto trebas u Bosni.

Nemoj se zamarati sa zivkanjem USCIS 1-800 broja jer je to grupa kontraktora koji samo citaju sa liste - nikad ti nece dati pravi odgovor a desilo se dosta puta da su zbog njihovog odgovora ljudi najebali pa deportovani...


Hvala vam na informaciji. Ali nemam sta da lazem,sve cu reci kako jest. Sad ste me malo uplasili. Onda bolje da idem na zarucniku vizu,cula sam da procedura traje 6 mjeseci. Sta vi mislite o tome. Kako ide ta procetura zarucnika,jel isto tesko. Ili ce malo brze ici zbog djeteta.Hvala vam jos jednom.
tedora
Posts: 5
Joined: 12/02/2010 20:11

#73 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tedora »

melb26sa wrote:
tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.....

Upravu ste,nemam pravo. Samo me zanima dal cu dobiti turisticku vizu. Jer kasnije cu na zarucnicku vizu,jer to malo duze traje. A ja zeljela bih ici tamo u aprilu.
Sta te vezuje za Bosnu? Imas li posao, studiras li, nekretnine, porodica, krediti, pare u banci? Bez ovog nabrojanog bojim se da ce te smatrati kao nekoga ko ce ostati i raditi adjustment of status tamo - tj koristiti pogresnu vizu.
Ne znam da li ces dobiti vizu jer to zavisi od konzularnog sluzbenika i tvojih dokaza koje podnese. U svakom slucaju na intervjuu ti odmah kazu jesi je dobila ili ne.

Apsolutno da ti ne padne na pamet da slazes sta na formularima jer laganje nosi "misrepresentation" tj trajni ban za ulazak. Ovo spominjem jer znam da direktno na formi pitaju koga ides posjetiti i ko ce platiti tvoju posjetu.

Moj prijedlog - ako dobijes turisticku vizu i odes u posjetu, tamo se vjencajte (to se moze odraditi za par dana, kosta manje od $100 i ne treba ti SSN vec samo pasos), kad ti istekne I-94 idi nazad kuci i saljite papire za supruznicku vizu. Isto je vrijeme cekanja (do 5 mjeseci za odobrenje peticije) tako da ovdje mozes biti za maksimalno 10 mjeseci od dana slanja. Taman da zavrsis sto trebas u Bosni.

Nemoj se zamarati sa zivkanjem USCIS 1-800 broja jer je to grupa kontraktora koji samo citaju sa liste - nikad ti nece dati pravi odgovor a desilo se dosta puta da su zbog njihovog odgovora ljudi najebali pa deportovani...

Hvala vam na informaciji. Nemam sta da lazem,sve je kako jeste.Sad ste ma malo uplasili.Bolje onda da idem na zarucniku vizu.Kako ide ta procedura,cula sam da se isto dugo ceka.Imam li kakve sanse preko djeteta dobiti vizu. Hvala vam jos jednom.
tedora
Posts: 5
Joined: 12/02/2010 20:11

#74 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tedora »

SORRYYYYYYY. Zablokirao mi se kompjuter. :)
melb26sa
Posts: 2454
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#75 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

tedora wrote:
melb26sa wrote:
tedora wrote:Halo,drustvo. Trebam vasu pomoc. Sta mislite,dali cu dobiti turisticku vizu. Imam zarucnika u Ameriki. Amerikanac je i imam dijete s njim. I dijete mi ima americki pasos. Ja bih isla kod u njega u posjetu,da se upoznam s njegovim. Sve mi on placa.Jer ja ovdje nemam nista. Ostala bih tamo najmanje 3 mjeseca. Dali cu dobiti turisticku vizu. I koliko to traje. Unaprijed hvala.....

Upravu ste,nemam pravo. Samo me zanima dal cu dobiti turisticku vizu. Jer kasnije cu na zarucnicku vizu,jer to malo duze traje. A ja zeljela bih ici tamo u aprilu.
Sta te vezuje za Bosnu? Imas li posao, studiras li, nekretnine, porodica, krediti, pare u banci? Bez ovog nabrojanog bojim se da ce te smatrati kao nekoga ko ce ostati i raditi adjustment of status tamo - tj koristiti pogresnu vizu.
Ne znam da li ces dobiti vizu jer to zavisi od konzularnog sluzbenika i tvojih dokaza koje podnese. U svakom slucaju na intervjuu ti odmah kazu jesi je dobila ili ne.

Apsolutno da ti ne padne na pamet da slazes sta na formularima jer laganje nosi "misrepresentation" tj trajni ban za ulazak. Ovo spominjem jer znam da direktno na formi pitaju koga ides posjetiti i ko ce platiti tvoju posjetu.

Moj prijedlog - ako dobijes turisticku vizu i odes u posjetu, tamo se vjencajte (to se moze odraditi za par dana, kosta manje od $100 i ne treba ti SSN vec samo pasos), kad ti istekne I-94 idi nazad kuci i saljite papire za supruznicku vizu. Isto je vrijeme cekanja (do 5 mjeseci za odobrenje peticije) tako da ovdje mozes biti za maksimalno 10 mjeseci od dana slanja. Taman da zavrsis sto trebas u Bosni.

Nemoj se zamarati sa zivkanjem USCIS 1-800 broja jer je to grupa kontraktora koji samo citaju sa liste - nikad ti nece dati pravi odgovor a desilo se dosta puta da su zbog njihovog odgovora ljudi najebali pa deportovani...

Hvala vam na informaciji. Nemam sta da lazem,sve je kako jeste.Sad ste ma malo uplasili.Bolje onda da idem na zarucniku vizu.Kako ide ta procedura,cula sam da se isto dugo ceka.Imam li kakve sanse preko djeteta dobiti vizu. Hvala vam jos jednom.
Nije mi namjera ikoga uplasiti, ovo su informacije koje su tacne i provjerene.
Sa dokumentima koji potvrdjuju da cete se vratiti u BiH (porodica, nekretnine, najam stana/kuce, bankovne info, posao, studij, dijete u vrticu i slicno onda bez problema po turisticku vizu, samo biti iskreni zasto se ide i koliko se ostaje.

Za vizu preko djeteta (koje pretpostavljam da je malo) i pretpostavljam da mislis na useljenicku vizu, nema sanse jer dijete moze sponzorisati tek kada napuni 21 godinu. Moze vam biti jedan od dokaza veze pa obavezno prilozite djetetov rodni list.

Ja ne bih preporucila zarucnicku (K-1) vizu jer nakon sto se dobije treba jos koraka uraditi da se dobije zelena karta - vjencanje u roku 90 dana po ulasku u zemlju, peticija za adjustment of status sa K-1 vize i na kraju ispadne skuplja nego supruznicka (K-1 viza: $455 peticija, prije je viza bila $131 ali od marta ide na $355 plus troskovi medicinskog pregleda i dokumentacije koje traze za intervju te nakon ulaska u zemlju jos $1010 plus jos ako se mora raditi dodatni prepis vakcinacija od $45 do $250 (~$1820). CR-1 viza: $355 peticija, $70 procesuiranje I-864, $400 za imigrantsku vizu koja postaje privremena zelena karta po ulasku u zemlju, plus medicinski pregle i i dokumentacija za intervju (~$825). ) a i duze vremena treba.

Info za vize, ja bih preporucila supruznicku CR-1 vizu: http://www.visajourney.com/forums/index ... age=guides

Ako ima jos pitanja slobodno postavi ovdje.
Post Reply