Biseri mudrosti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1126 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Pravi čovjek nikoga ne mrzi, rekao je Napoleon. A Marx je rekao: sve što je ljudsko nije mi strano.
Ne smiju ti biti strani ni moćnik ni lopov ni niko.
Nego, prepoznaješ li ti u Napoleonovim riječima ponešto Bosanskih melodija?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1127 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

jon_jovi wrote:Pravi čovjek nikoga ne mrzi, rekao je Napoleon. A Marx je rekao: sve što je ljudsko nije mi strano.
Ne smiju ti biti strani ni moćnik ni lopov ni niko.
Nego, prepoznaješ li ti u Napoleonovim riječima ponešto Bosanskih melodija?
Marx je bio Ok, a Napoleon je, kao i svi osvajači, okrutne vojskovođe i tiranini, bio psihopata, a odlika psihopata je da su često nadprosječne inteligencije koju zloupotrebljavaju za kovanje okrutnih planova, a druga odlika psihopata je da su hladni pri izvršenju zlodjela, savjest ih nikada ne muči, čak i onda kada osmisle i provedu u djelo masovna i okrutna pogubljenja nedužnih ljudi.

Normalan čovjek ne želi da ubije neprijatelja, normalan čovjek želi da nema neprijatelja, ili želi da od neprijatelja "stvori" prijatelja, a to se ne može postići ako smo prema neprijatelju " hladni" (takav je bio Napoleon i brojni drugi koji su se na njega "palili" i njegove "mudre" savjete koristili pri osvajanju tuđih teritorija, porobljavanju i ubijanju onih koji su se tome protivili).

"Volite svoje neprijatelje", to nam savjetuje Isus, jer mržnja stvara mržnju, a prijatelj ti ne može biti neko ko te mrzi. ali eto, nažalost, Isus je rijetko kome uzor, većini su uzor " žestoki" a istovremeno "hladni" momci.

Da, ima i u Bosni dosta potencijalnih "Napoleona", ima dosta iskompleksiranih osoba koje žele da svoje komplekse "liječe" pokušavajući da nekome nametnu svoju volju, da drugima pokažu ko je "gazda" i čiji je narod najjači.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#1128 Re: Biseri mudrosti

Post by krater »

:thumbup:
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#1129 Re: Biseri mudrosti

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

"Da biste bili srećni sa muškarcem, morate ga mnogo razumijeti i malo voljeti. Da bi bili srećni sa ženom, morate je mnogo voljeti i uopšte se ne truditi da je razumijete."
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1130 Re: Biseri mudrosti

Post by raoul duke »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:"Da biste bili srećni sa muškarcem, morate ga mnogo razumijeti i malo voljeti. Da bi bili srećni sa ženom, morate je mnogo voljeti i uopšte se ne truditi da je razumijete."
Ovo bas zvuci kao abrahamsko religijski patrijarhat oblikovan seksizmom. :nosic:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1131 Re: Biseri mudrosti

Post by Challenger__ »

"Kada naiđeš na čovjeka s kojim vrijedi govoriti, a ti ne govoriš – izgubio si ga. Kada naiđeš na čovjeka sa kojim ne vrijedi govoriti, a govoriš – izgubio si riječi. Mudrac ne gubi ni čovjeka ni riječi"

Konfučije
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#1132 Re: Biseri mudrosti

Post by XXS »

Bolje je biti 100 godina milijunas nego 1 dan siromah.

Grunf
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1133 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Stepen civilizovanosti nekog društva se ogleda u njegovom odnosu prema osobama s posebnim potrebama ( slabim, bolesnim, nemoćnim...).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1134 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Ko hoće nešto ozbiljno da uradi mora da bude sam. Ko ne umije da nađe svoje mjesto u svijetu ovakvom kakav je i da se pomiri sa mišlju o postojanju smrti taj je već izgubljen. Treba živjeti i nadživjeti, to znači pobjediti svijet oko sebe.

Ivo A.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#1135 Re: Biseri mudrosti

Post by bizet »

@Cornholio,
http://www.klix.ba/forum/za-predane-ziv ... 96p9633096
--------------

Schopenhauer: "Vjere su kao vatra: njima je, da bi svijetlile, potreban mrak."
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1136 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:@Cornholio,
http://www.klix.ba/forum/za-predane-ziv ... 96p9633096
--------------

Schopenhauer: "Vjere su kao vatra: njima je, da bi svijetlile, potreban mrak."
Niče je u svojoj zadnjoj knjizi ( Ecce homo), kad se slomio pred silnim zlom i gomilom laži protiv kojih se bespoštedno borio, napisao sljedeće :

- "Nemci su sa sve samim dvosmislenim imenima upisani u povest saznanja, proizvodili su uvek samo »nesvesne« krivotvoritelje (— Fihte, Šeling,Šopenhauer, Hegel, Šlajermaher kome ta reč* dolikuje koliko i Kantu i Lajbnicu; sve su to puki izrađivači velova —): oni nikada neće zaslužiti čast da prvi čestiti duh u povesti duha, duh u kojem istina sudi četirimilenijumskom krivotvoriteljstvu, bude ubrojan skupa s nemačkim duhom. "Nemački duh" je moj rđavi vazduh: dišem teško u blizini te instinktno nastale nečistoće in psychologicis, koju odaje svaka reč, svaki izraz na licu nekog Nemca. Oni nikada nisu poput Francuza preturili preko glave sedamnaesto stoleće bespoštednog samoispitivanja — jedan Larošfuko, jedan Dekart, stoput po čestitosti premašuju najuglednijeg Nemca — i do danas nisu imali nijednog psihologa. A psihologija je bezmalo merilo čistote ili nečistote jedne rase ..
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1137 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Izvlače mnogi iz konteksta ono što je Niče pisao, a on je čitav svoj život proveo slijedeći Isusov savjet " istina će vas osloboditi".

"Ah, gde su na svetu činjene veće ludosti nego među milosnima? I šta je na svetu zadavalo više patnje nego ludost milosnima? Teško svima koji imaju ljubavi, ako nemaju još i visine koja nadvisuje njihovu samilost! Ovako mi jednom govoraše đavo: »i Bog ima svoj pakao: to je ljubav njegova prema ljudima«. A nedavno, čuh ga gde reče ovo: »Bog je mrtav; Bog je umro od svoje samilosti prema ljudima"( Fridrih Niče).
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1138 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

U svojim reakcijama na životne situacije ljudi u velikoj mjeri liče na razne vrste životinja. Jedan zec će na istu situaciju reagovati drugačije od vuka ili tigra ( Alfred Adler).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1139 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Čega se treba bojati toga se i treba bojati.

Ben Gurion
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1140 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

jon_jovi wrote:Čega se treba bojati toga se i treba bojati.

Ben Gurion
:thumbup: Samo totalna budala se ničega ne boji.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1141 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Čovjek u tolikoj mjeri koristi svoj um za racionalizaciju svojih iracionalnih strasti i za opravdavanje postupaka svoje grupe, da je još daleko dan kad će se s pravom smjeti nazvati Homo sapiens ( Erich Fromm).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1142 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Povijest je skupina laži oko kojih su se svi složili.

Napoleon
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1143 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Istina je povijesno uvjetovana : ona ovisi o stupnju racionalnosti i odsustvu pruturječnosti u društvu. Čovjek može dohvatiti istinu jedino kad je u mogućnosti da dostojanstveno i racionalno upravlja svojim životom, bez straha i pohlepe ( Erich Fromm).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1144 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Uzrok mojih nevolja nije u mome vlastitom mišljenju nego u načinu na koji razmišljaju drugi.

Markiz De Sade
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1145 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

jon_jovi wrote:Uzrok mojih nevolja nije u mome vlastitom mišljenju nego u načinu na koji razmišljaju drugi.

Markiz De Sade
Uzrok mojih nevolja nije samo u mome vlastitom mišljenu, nego, vrlo često, u načinu na koji razmišljaju drugi.

Halali što ovo malo ispravih, jer da nisam ispravio, mnogi bi mogli biti "zavedeni", povjerovati Markizuu De Sadu, i svaliti svu krivicu na druge.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1146 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Ko vjeruje ljudima taj loše prolazi a ko ne vjeruje ljudima taj prolazi još gore.

Ivo A.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1147 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Revolucionarni karakter nije buntovnik. Što podrazumijevam pod tim?

Definirao bih buntovnika kao ličnost čija duboka ogorčenost autoritetom proizlazi iz činjenice da nije cijenjen, voljen, prihvaćen. Buntovnik je onaj koji želi zbaciti autoritet zbog svoje ogorčenosti i, kao rezultat toga, učiniti sebe autoritetom umjesto onoga kojeg je zbacio.

I tek što ostvari svoj cilj on će se vrlo često sprijateljiti s onim istim autoritetom protiv kojeg se prije tako ogorčeno borio. Karakterološki tip buntovnika prilično je dobro poznat iz političke povijesti dvadesetog stoljeća. Uzmimo na primjer čovjeka poput Ramsay MacDonalda koji je započeo kao pacifist i odbio služiti vojsku. Kad je stekao dovoljno moći napustio je Laburističku stranku i pridružio se onim istim vlastima protiv kojih se borio tolike godine, rekavši, na sam dan ulaska u nacionalnu vladu, svom prijatelju i bivšem drugu Snowdonu: »Danas će me sve vojvotkinje u Londonu htjeti poljubiti u oba obraza.« To je primjer klasičnog tipa buntovnika koji koristi pobunu da bi postao autoritet ( Erich Fromm - Autoritet i porodica).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1148 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Cornholio, živ si? :-D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1149 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

jon_jovi wrote:Cornholio, živ si? :-D
Jesam, sva sreća što sam se juče javio na Biro, pa ne moram izlaziti iz skloništa dok narod ne donese mir i blagostanje :D
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1150 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Great Cornholio wrote:
jon_jovi wrote:Cornholio, živ si? :-D
Jesam, sva sreća što sam se juče javio na Biro, pa ne moram izlaziti iz skloništa dok narod ne donese mir i blagostanje :D
I...Bit će radosno sutra, kao juče što nije bilo sveto.
Moja grud udiše miris iz grudi budućnosti,
moje oči zure u obrise, dalje od granice stvari,
Oh, znade nada da me podraga i da me poljubi tiho,
neko sunce od lijepe slutnje čak ovamo utješno žari.

Tin Ujević
Post Reply