Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alijagicalija
Posts: 98
Joined: 07/07/2008 18:47

#26 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by alijagicalija »

Mislim da je vec gotovo. Danas na sajtovima nekoliko ponuda ispod 1800, o oglasima da ne govorim. Samo se pitam koliki kapital treba da neko otvori agenciju za nekretnine (mozda da pitamo gdju. pelak) kao i svi nesolventni trgovci i trgovci nekretninama trebaju masu da bi dobili vrijeme. Kada se bolje razmisli bukvalno za 3000 KM - kapitala otvara se agencija za nekretnine i hajmo 3 do 4% po nekretnini koja bi se nasla kupca/prodavca i bez posrednika jer je potraznja velika. Mislim da i drugi kao i osudjena, pomenuta gdja, uzimaju i zavrcu lopatom. min. 100 KM po kvadratu je njihovo.
User avatar
zeko071
Posts: 463
Joined: 23/06/2008 12:03
Location: Sarajevo

#27 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by zeko071 »

komi wrote:Ustavom zagarantovano pravo na život i obitelj nam uskraćuju ovi špekulanti koji dižu cijene stanova bez ikakvih osnova

nadam se da će bankrotirati :D i da će cijene pasti na neku normalu

900-1500

zavisi od lokacije
može ali cumez.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Truba »

čitav život živim u 46 m2 sve više od toga je uspjeh :D

za stan od 45 kvadrata bih dao 55000 odmah :D samo da je blizu trole ili tramvaja :D
User avatar
zeko071
Posts: 463
Joined: 23/06/2008 12:03
Location: Sarajevo

#29 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by zeko071 »

ja sam ljetos na vikendici pravio vanjsku halu (kada raja dođe na rostilj da mi ne pisa.. i ser. po mom WCu. oBJEKAT 2X2 sa cucavcem dosao me je 2.500 KM.
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#30 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by legendo_moja »

zeko071 wrote:ja sam ljetos na vikendici pravio vanjsku halu (kada raja dođe na rostilj da mi ne pisa.. i ser. po mom WCu. oBJEKAT 2X2 sa cucavcem dosao me je 2.500 KM.
Ja bi ga prodao za 5 milja sad pa sad. :D :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Truba »

zeko071 wrote:ja sam ljetos na vikendici pravio vanjsku halu (kada raja dođe na rostilj da mi ne pisa.. i ser. po mom WCu. oBJEKAT 2X2 sa cucavcem dosao me je 2.500 KM.
:D vjerujem samo ljudima koji su se registrovali na forum prije poskupljena stanova :P

ovdje pričamo o kanonadi ljudi koji krenu prodavat stanove iz nekih strahova ili potrebe nebitno... isto tako sto se iznenada počelo napumpavati :D kvadrat 3000 :D
i govorimo o staroj gradnji :D barem ja takav zelim kupiti :D

na burzi postoje 2+1 vrste ljudi
oni koji kupuju oni koji prodaju i oni koji cekaju
valjda je tako i sa stanovima :D

ja čekam :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#32 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Edin H. »

alijagicalija wrote:Mislim da je vec gotovo. Danas na sajtovima nekoliko ponuda ispod 1800, o oglasima da ne govorim. Samo se pitam koliki kapital treba da neko otvori agenciju za nekretnine (mozda da pitamo gdju. pelak) kao i svi nesolventni trgovci i trgovci nekretninama trebaju masu da bi dobili vrijeme. Kada se bolje razmisli bukvalno za 3000 KM - kapitala otvara se agencija za nekretnine i hajmo 3 do 4% po nekretnini koja bi se nasla kupca/prodavca i bez posrednika jer je potraznja velika. Mislim da i drugi kao i osudjena, pomenuta gdja, uzimaju i zavrcu lopatom. min. 100 KM po kvadratu je njihovo.

Cuj 100KM po kvadratu. Kada je glupa Drzava pa nije regulisala ovu oblast, a nije mane ni onima koji prodaju.

Ima ono cuveno "ugradio se". Cuj ugradio se.

U Engleskoj npr. Agencije za nekretnine uzimaju 1.5% - 2% od prodane nekretnine u zavisnosti od cijene. Skuplja nekretnina, manji procentat. Sve je regulisano ugovorom i znas tacno koliko ce oni zaraditi. Do momenta izvrsene transakcije ne dobijaju feninga, a novac nakon prodaje im isplacuje tvoj advokat kome kupcev advokat uplacuje pare.

Advokat je zaduzen da osigura da se sve odigra po propisu.

Najcesce neces uopse vidjeti kupca.

Inace mislim da su u Sarajevu nekretnine bile podcijenjene prije svega zbog velikog iseljavanja i velikog broja ponudjenih stanova i da ce cijene jos ici gore dok ne postignu realnu cijenu, bez obzira sta se desava u drugim drzavama.

Napominjem ne mora svako biti u mogucnosti da dobije kredit i kupi stan, zato i postoji rentanje.
Sa nekretninom prodanom u Sarajevu mozes u glavnim gradovima susjednih drzava uglavnom kupiti supu :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#33 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Edin H. »

zeko071 wrote:ja sam ljetos na vikendici pravio vanjsku halu (kada raja dođe na rostilj da mi ne pisa.. i ser. po mom WCu. oBJEKAT 2X2 sa cucavcem dosao me je 2.500 KM.
Mudra investicija :D
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#34 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by zgembo_sa »

Nego, posto cijenis sad tu halu :D
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Truba »

zgembo_sa wrote:Nego, posto cijenis sad tu halu :D
a mene zanima kolika će biti cijena za 35 godine bez mnogo ulaganja :D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#36 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by fixer »

zgembo_sa wrote:Nego, posto cijenis sad tu halu :D
upola vise nego sto bi ju cijenio kad bi jednom ja zatvorio vrata za sobom. kad bi u tu halu jednom moja noga krocila.... :lol: :D
User avatar
zeko071
Posts: 463
Joined: 23/06/2008 12:03
Location: Sarajevo

#37 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by zeko071 »

komi wrote:
zgembo_sa wrote:Nego, posto cijenis sad tu halu :D
a mene zanima kolika će biti cijena za 35 godine bez mnogo ulaganja :D
ne mozes ti to sebi priustiti, ovo je vikendica i hala na finom mjestu. nije to tvojih 45 kvdrata blizu trole...
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Truba »

zeko071 wrote:
komi wrote:
zgembo_sa wrote:Nego, posto cijenis sad tu halu :D
a mene zanima kolika će biti cijena za 35 godine bez mnogo ulaganja :D
ne mozes ti to sebi priustiti, ovo je vikendica i hala na finom mjestu. nije to tvojih 45 kvdrata blizu trole...
******** vikendicu pored koje svak može kenjat :D
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#39 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by convict »

Mislim da nije realno uzimati za osnovicu cijene od oko 1000 KM s kraja 90-ih, pocetak 2000-ih. Tada je ogroman broj ljudi koji su vec zivjeli van Sarajeva dobio nazad svoje stanove i odmah su ih prodavali za tada velike pare pa je ponuda bila daleko veca od traznje. Nakog tog prvog talasa istovremeno je pocela opadati ponuda, dosta ljudi se doseljavalo iz raznih krajeva, kamate su postajale sve povoljnije, a plate (odredjenom sloju) rasle, dijaspora je pocela ulagati sto je dovelo do vrtoglavog rasta cijena.
Sad kad je doslo to rasta cijena svega i kad su krenule rasti kamate, logicno je da su i cijene stanova pale, ali mislim da daljih padova nece biti. Ocekujem da se cijene stabiliziraju na ovom nivou na malo duzi rok, a kasnije kad globalna situacija malo otopli i kamate krenu prema dole opet rast, ali ovaj put znatno sporijim tempom. Ovih 500-tinjak stanova koji se izgrade godisnje jednostavno ne moze primiti sve ljude koji gravitiraju Sarajevu. Pa uzmite samo koliki je broj "mladih" parova u svojim 30-im kojima je zivotna zelja odseliti od roditelja. Sve dok se ne krene sa masovnijom gradnjom rast cijena nam ne gine, a dokle to moze ici, mozemo vidjeti ako pogledamo cijene u Zg i Bg, a koje su ne tako davno bile na nivou nasih sadasnjih.
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#40 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Master.DKP »

Mislim da nije glavni problem iskljucivo u cijeni nekretnine. Ovde su ljudi ljuti na banke, gradevisnke firme i firme za promet nekretninama. Imalo edukovan covijek zna da u ciklusu "proizvodnje" vecinu dobiti ostvaruje banke, zatim gradevinska firma a na kraju firme koje se bave prometom nekretnina.

Banka je ta koja u potpunosti i iskljucivo kontrolise trziste nekretnina u svakoj zemlji, tako i u BiH. Raiffeisen Bank BH d.o.o. ima u svom vlasnistvu oko 300 nekretnina samo u Kantonu Sarajevo. Dosa stanova u centru grada koje je banka "kupila" od firmi koje su gradile i tako dosta do cistog rasta cijene i jako dobrog profita. Naravno ti stanovi se poslije izdaju dugorocno ili prodaje sa barem 10-15 % dobiti.

Takoder mislim da Banke i nisu toliko lose sa stambenim kreditima, tj konkretno ipotekarnim kreditima. 6,99 koliko recimo Uni Credit ima akciju je za BH uslove dobro, jer moze ici i do 20 godina. Neko ko ima 20 % sredstava za normalan stan od 55-60 m2 to je dosta dobra forma i kamata.

U EU je recimo kamata normalna 5 % do 6,5 % sa hipoteke. Problem je sto ljudi se usuduju u kupnju nekretnine bez ikakavog vlatitog kapitala i takder biraju stanove koliko su az 20-30 m2 veci od onoga koliko mogu da podnesu...
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#41 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by franceska »

Problem su ogromne cijene stanova
Problem su visoke kamate
Problem su ziranti kojih nema
:roll:
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#42 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by d2 »

tataratira wrote:sve će pojeftiniti sem Golfa dvojke, evo sad javili na radiju
klix
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#43 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by AO83 »

Ja mislim da ce biti TRAGO-KOMEDIJA kada pocne opadanje nekretnina u regionu. Kao sto sam vec rekao, nekretnine su precijenjene u cijelom regionu, a ne samo u Sarajevu. Kada bude ista plata u Sarajevu kao u Ljubljani i Becu, tek onda ce jedan Mujo sa Ilidze imati pravo da ocekuje da svoju kucu od 180 m2 cijeni glomaznom 350,000 KM cijenom.

Pogledajmo berzu - cim je pocela malo da opada odmah su svi zapanicili da prodaju dionice, sto je stvorilo jos goru krizu!

Mislim da mozemo ocekivati istu stvar i sa nekretninama, samo u blazoj dozi, kada pocnu opadati cijene nekretnina a firme zapanice da nece moci da povrate svoj dug banci pa snize na 1350 km umjesto sadasnjih 2300 km na kvadratni metar.

Pogledajte kreditne portfolie banaka i skontace te koliko je mizerna potraznja bila u zadnjih 10 mjeseci.

Naravno sada ce doci neki agent nekretnina i tvrditi da se sve kesom kupuje :D
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#44 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Master.DKP »

Razumljivo je da ima ljudi koji zele kupiti 1m2 u glavnom gradu jedne drzave za 1 000 KM. U tim zamislima, ljudi razmisljaju da ce doci vrijeme kada ce moci kupiti "skromno" 50m2 stana u Sarajevu ( ne mora bas centar biti) za 50 000 KM. To je realno za posijetitelje ovog foruma ? Pa samo gradnja, sa ispodprosijecnom gradevinskom firmom u Sarajevu gosta 1100-1200 KM/m2 zavrseni objekat. Bez troskova zemljista, administracije, taxi, PDV-a, poreza, banke, i svih internih zarada.

Na Kosovu, u Pristini 1m2 kosta oko 1100-1200 Eura/m2, znaci skoro kao Sarajevo. Ja isto tako ne vidim razlog zasto svi moraju imati vlastitu nekretninu ako ne mogu toliko da dosegnu. Pa na Svicarskoj ili Austriji 60 % stanovnista nikada u zivotu nema svoju nekretninu. Zato postoje fondovi/bake koje kupuju zgrade i dalje izdaju dugorocno klijentima...

Mislim da Banku ne zanima sto je nekome puno. Kome je puno mozda da renta stan za 500 KM jos uvijek dobar i relaitvno blizu centra. Ili mozda ce i Banke proposati, gradevinske firme kapitulirati i svaki gradanin ce moco kupiti po 3 nekretnine za po 1 000 Km/m2 ? :)
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#45 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by zgembo_sa »

Boga mi ti je dobro prigustilo, vidim ja :D

Spasavaj se ko moze... :D
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#46 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by nebojeplavo »

Master.DKP wrote:Razumljivo je da ima ljudi koji zele kupiti 1m2 u glavnom gradu jedne drzave za 1 000 KM. U tim zamislima, ljudi razmisljaju da ce doci vrijeme kada ce moci kupiti "skromno" 50m2 stana u Sarajevu ( ne mora bas centar biti) za 50 000 KM. To je realno za posijetitelje ovog foruma ? Pa samo gradnja, sa ispodprosijecnom gradevinskom firmom u Sarajevu gosta 1100-1200 KM/m2 zavrseni objekat. Bez troskova zemljista, administracije, taxi, PDV-a, poreza, banke, i svih internih zarada.
Ovdje vecina govori o starim stanovima, koji su prije rata napravljeni, dakle, minimum 20 godina stari :roll: Ili hoces reci da stanovi povecavaju svoju vrijednost kako stare :? :D
Nisam gradjevinac, al rekla bih da stanovima opada vrijednost proporcionalno njihovoj starosti.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#47 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Najrealnije je da ce gradjevinske firme propasti, a banke prezivjeti krah. Sve vec vidjeno.

Kad vidim onaj konkurs za mlade sve mi je jasno. Znaci da postoje firme koje su spremne ici na 2000 KM za kvadrat novogradnje, i ocajcno razradjuju strategiju prodaje za isto.
Last edited by madner on 02/09/2008 10:00, edited 1 time in total.
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#48 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by damirm »

...i nije bas da se svi moramo natrpati u Centar...
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#49 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Master.DKP »

Ima i ovde razumnij ljudi koji jednostavno i normalno zele obezbjediti krov nad glavnom. A to sto kazes, ne moraju svi u centar! Sta je u stvari Centar, sta to donosi osim velikih cijena nekretnina ( za gornju klasu, poslovne ljude, firme itd.), problema sa parkingom itd.

Buducnost je u jugo-zapadnom dijelu grada. U planu se neka naselje dugorocno na potezu ( Stup, Aizicim Butmir, Hrasnica, Ilidza itd.) Prema nekoliko internih analiza iz Banaka, triste "trazi" sada stanove od idelanh 50 m2 do 120 000 KM. Tolika je racunica banke da mogu podnjeti mladi bracni parovi i ostali mladi koji zele stan, hipotekom na 15-20 godina, ali sam barem 20% ucescea. Mjesecna rata od ca, 400 KM za mladu porodicu, par ili zaposlnog samca moze da bude dobitna forma i prva banka koja krene u ovakve hipoteke zajedno sa kreatorima nekretnina moze napraviti boom.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Truba »

nebojeplavo wrote:
Ovdje vecina govori o starim stanovima, koji su prije rata napravljeni, dakle, minimum 20 godina stari :roll: Ili hoces reci da stanovi povecavaju svoju vrijednost kako stare :? :D
Nisam gradjevinac, al rekla bih da stanovima opada vrijednost proporcionalno njihovoj starosti.
djaba ne konta on o čemu pričamo (ili neće da skonta) ali ga to ne sprečava da vrijeđa

majku mu komšija mi renovirao stan koji je napravljen 1965 eeeej 1965 i fino nas zvao da vidimo kako je zid iza kojeg je bio ormar bukvalno kriv :D ko toranj u pizi

govorimo o stanovima koji su gradjeni prije 20 - 30 godina...a on o nekim građevinskim firmama priča...
Post Reply