Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mikilauda76
Posts: 85
Joined: 25/07/2008 10:49

#101 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by mikilauda76 »

Better Man wrote:
mikilauda76 wrote:
madner wrote:Kolki stan kupujes, kolki rentas?
Pristojan dvosoban stan je puno manje, u zavisnosti od lokaliteta.
Prednost rente je da ako planiras imati djecu samo promjenis stan, a ovaj sto si kupio ne moze bas rasti.

Pa eto ti novogradnja na Sipu, naprimjer. Za 170.000 mozes kupiti nov stan od cerca 68m2. Realno taj nov stan mozes rentati 500-600KM.

Ja ne znam da li ti znas ikoga da renta stanove? Ja znam. Pokusaj iznajmiti stan. Ako iole sta valja, onda mu valja i cijena.

Prosla su vremena kad si mogao naci stan (osim izuzetaka) za 200-300KM, a da je stan u nekim normalnim uslovima.

A zamisli ti sad situaciju, ti iznajmis stan, i sredis ga po tvom ukusu. I nakon godinu dana, gazda iz x razloga ti kaze, moras izaci. Znam osobe kojima se to dogodilo. i to jednom je dao 15 dana roka.

Mislim to je skroz druga tema, da li iznajmiti ili kupiti. Sad ja tebe ne mogu ubjedjivati sta je bolje.
Bolje imati vlastiti stan, pa koliki god daje nego rentati. Prvo finansijski rentati stan je neisplativo, a da ne govorim da sutra možeš završiti na ulici, jer gazda želi stan za nešto drugo i vječno češ nositi epitet podstanara i gledat će te kao zadnju fukaru koja nije bila u stanju sebi obezbjedi stan koji nije rentan već lično tvoj.
I ja isto kazem, pa to bila i supa. Ovom momku sto je gazda rekao da izadje i da ima 15 dana, razlog je bio sto se razveo od zene, i sad nema gdje, nego u taj stan, mislim sta da ti kazem. A to je bio 15 decembar. Usred zime, on se morao iseliti. Uzas.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#102 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

A kaze ne, ima otkazni rok u ugovoru. Dok je on pravosnazno u stanu vlasnik moze sisat motku.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#103 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Morao bi uzeti oglase, znam ljude kojima stanovi stoje prazni jer nema bas tolko musterija da daju 600 KM.
Slazem se. Stanovi u centru, u super stanju, na atraktivnim lokacijama, idu i po puno vise od 600KM, ali prosjecni stanovi ne.

Na AP, Dobrinji se moze naci dobar jednosoban/dvosoban za nekih 300KM, cak i manje ako imas srece ili ako stan nije u dobrom stanju. Trosobni stanovi idu po nekih 400-450KM. U centru duplo, naravno.

Uglavnom, jos jedan nonsens. Npr. stan na AP, Dobrinji, koji vrijedi preko recimo 140000-170000KM se izdaje za 400 i kusur, dok manji stan u centru, koji vrijedi isto love, ide po 600 i vise, ako je u dobrom stanju naravno.

U biti, ispada da su stanovi u pomenutim naseljima precijenjeni, dok se isto ne moze reci za centar. Cijene u tim naseljima vec odavno idu preko 2000, dok se puno blize centru moze vec naci nesto za 2500-3000. Sto je najgore, na Dobrinji ce se jos dosta graditi, sto npr. sa Grbavicom nije slucaj. Ispada da raja koja sad kupuje stare stanove na Dobrinji placa isto kao i da uzimaju novu gradnju, pa cak i vise ako se u stan mora puno uloziti (a uvijek mora).

Sve u svemu nidje veze.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#104 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:A kaze ne, ima otkazni rok u ugovoru. Dok je on pravosnazno u stanu vlasnik moze sisat motku.
U zadnjih 10 godina sam promijenio pun kurac stanova i nikad nisam potpisao nikakav ugovor. Tako da na otkazni rok mozes zaboravit.

Uostalom, cak i da imas otkazni rok od mjesec ili tri, ako si ulozio bilo sta u taj stan mozes se komotno jebat...
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#105 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:A kaze ne, ima otkazni rok u ugovoru. Dok je on pravosnazno u stanu vlasnik moze sisat motku.
U zadnjih 10 godina sam promijenio pun kurac stanova i nikad nisam potpisao nikakav ugovor. Tako da na otkazni rok mozes zaboravit.

Uostalom, cak i da imas otkazni rok od mjesec ili tri, ako si ulozio bilo sta u taj stan mozes se komotno jebat...
To ti je isto da dodjes na posao i radis na crno.
Trazi ugovor, ti si taj koji placa.

Ovo drugo je tacno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#106 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:A kaze ne, ima otkazni rok u ugovoru. Dok je on pravosnazno u stanu vlasnik moze sisat motku.
U zadnjih 10 godina sam promijenio pun kurac stanova i nikad nisam potpisao nikakav ugovor. Tako da na otkazni rok mozes zaboravit.

Uostalom, cak i da imas otkazni rok od mjesec ili tri, ako si ulozio bilo sta u taj stan mozes se komotno jebat...
To ti je isto da dodjes na posao i radis na crno.
Trazi ugovor, ti si taj koji placa.

Ovo drugo je tacno.
Imas pravo, ali ugovor ti moze samo pomoci ako je gazda konj koji ce te baciti na ulicu ono za dan-dva. Moj gazda je npr. ljudina, a stid me je i reci kako sam jeftino dobio stan.

I pored ugovora, ja nikad necu da ulazem u nesto sto nije moje i to je najveci shit kada je u pitanju rentanje. Zivis u stanu koji bi mogao izgledati x puta bolje samo da ulozis nekih 5-10 hiljada, a ti neces da potrosis preko stoje, jer jebiga, nije tvoje...
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#107 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Mislim da je standarno 3 mjeseca. Za 3 mjeseca mozes naci drugi stan.

Ovo drugo stoji, to je gazda trebao uraditi i naplacivat ti 50-100 KM vise.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#108 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Mislim da je standarno 3 mjeseca. Za 3 mjeseca mozes naci drugi stan.

Ovo drugo stoji, to je gazda trebao uraditi i naplacivat ti 50-100 KM vise.
Za 3 mjeseca mozes naci novi stan, zenu, djecu i radno mjesto.

Ma dzaba, valja kupovat svoje.

I kad uzmes racunat...

http://www.marino-bobetic.iz.hr/racunaj.htm

...skontas da je uz danasnje kamate jedino pametno skupiti makar pola love na kamaru pa kupovat... :D
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#109 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Ma kako god okrenes, sad kupovati mi ispade kretenski. Hem ce kamate morati ici prema dole, jer valjda je jasno da nismo vise rizicna skupina, hem cijene ne mogu vise rasti, hem ce ili renta ili plata povecat.

Kad kazem da cijena ne moze vise previse rasti mislim na to da za 170 000 mogu uzeti zemljiste i gotovu kucu vecih dimenzija od tog stana.
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#110 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by milivoje »

madner wrote:Ma kako god okrenes, sad kupovati mi ispade kretenski. Hem ce kamate morati ici prema dole, jer valjda je jasno da nismo vise rizicna skupina, hem cijene ne mogu vise rasti, hem ce ili renta ili plata povecat.

Kad kazem da cijena ne moze vise previse rasti mislim na to da za 170 000 mogu uzeti zemljiste i gotovu kucu vecih dimenzija od tog stana.
:thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#111 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

Hajd kad sam vec stavio link da malo i racunamo.

Recimo da dizemo neku finu, okruglu sumu, 100000KM, kamata 8.99% (muka me kad vidim ovo).


5 godina:

Anuitet: 2075.84
Ukupno kamate:24550.40

10 godina:

Anuitet: 1266.76
Ukupno kamate: 52011.20

15 godina:

Anuitet: 1014.27
Ukupno kamate: 82568.60

20 godina:
Anuitet: 899.73
Ukupno kamate: 115935.20

30 godina:

Anuitet: 804.62
Ukupno kamate: 189663.20

Obratiti paznju na anuitet u zadnje 2-3 varijante... U biti, sa ovim astronomskim kamatama je ludost uzimati sta preko 10 godina, a 10 godina i nize malo ko moze priustiti...
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#112 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

milivoje wrote:
madner wrote:Ma kako god okrenes, sad kupovati mi ispade kretenski. Hem ce kamate morati ici prema dole, jer valjda je jasno da nismo vise rizicna skupina, hem cijene ne mogu vise rasti, hem ce ili renta ili plata povecat.

Kad kazem da cijena ne moze vise previse rasti mislim na to da za 170 000 mogu uzeti zemljiste i gotovu kucu vecih dimenzija od tog stana.
:thumbup:
Svoj na svome. Mrzim stanove. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#113 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Ma kako god okrenes, sad kupovati mi ispade kretenski. Hem ce kamate morati ici prema dole, jer valjda je jasno da nismo vise rizicna skupina, hem cijene ne mogu vise rasti, hem ce ili renta ili plata povecat.

Kad kazem da cijena ne moze vise previse rasti mislim na to da za 170 000 mogu uzeti zemljiste i gotovu kucu vecih dimenzija od tog stana.
S ovim kamatama cijene ne mogu i nece rasti, osim mozda u strogom centru. Dugorocni krediti su krajnje nerentabilni i dolazimo u situaciju da ce samo ljudi s lovom na kamari moci kupiti bilo kakvu nekretninu, a npr. za 100k kojih sam maloprije racunao tesko mozes dobiti cestit stan u Sarajevu.

Jednostavno vise nema ko kupovati, osim bogatih, ljudi koji ce mijenjati stanove ili trositi neke crne fondove, naslijedstvo i sl. sto je opet rijetkost. Cak mislim da ce u narednih godinu-dvije ljudi poceti letiti na ulicu iz stanova koje su kupili na dugorocnu kredu s dobrom kamatom, jer ovo nece moci podnijeti.

BTW. gradio sam kucu, sa 170000 se neces usreciti, vjeruj mi, cijene su skocile u PM.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#114 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by SA 071 »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Morao bi uzeti oglase, znam ljude kojima stanovi stoje prazni jer nema bas tolko musterija da daju 600 KM.
Slazem se. Stanovi u centru, u super stanju, na atraktivnim lokacijama, idu i po puno vise od 600KM, ali prosjecni stanovi ne.

Na AP, Dobrinji se moze naci dobar jednosoban/dvosoban za nekih 300KM, cak i manje ako imas srece ili ako stan nije u dobrom stanju. Trosobni stanovi idu po nekih 400-450KM. U centru duplo, naravno.

Uglavnom, jos jedan nonsens. Npr. stan na AP, Dobrinji, koji vrijedi preko recimo 140000-170000KM se izdaje za 400 i kusur, dok manji stan u centru, koji vrijedi isto love, ide po 600 i vise, ako je u dobrom stanju naravno.

U biti, ispada da su stanovi u pomenutim naseljima precijenjeni, dok se isto ne moze reci za centar. Cijene u tim naseljima vec odavno idu preko 2000, dok se puno blize centru moze vec naci nesto za 2500-3000. Sto je najgore, na Dobrinji ce se jos dosta graditi, sto npr. sa Grbavicom nije slucaj. Ispada da raja koja sad kupuje stare stanove na Dobrinji placa isto kao i da uzimaju novu gradnju, pa cak i vise ako se u stan mora puno uloziti (a uvijek mora).

Sve u svemu nidje veze.
Fol je u lokaciji. Novogradnja je uglavnom na losim lokacijama, a stari stanovi su na relativno dobrim lokacijama (recimo Grbavica, Pofalici, Malta). E na tim lokacijama nema ili ima vrlo malo novogradnje. Zbog toga moze doci do apsurdne situacije da cijene novogradnje (recimo u Buca Potoku, Stupu i sl.) blago opadnu, a cijene starih stanova (na Grbavici, Pofalicima, Malti) nastave blago rasti.

Neki za novogradnju traze 3000 KM po m2, a do zgrade nema ni ceste kako treba. I drzi gotove stanove vec godinu i po, a jedva ih pola prodao. Prije ili kasnije, ukoliko ih ne proda, morace malo popustiti. Primjer zgrada na Otoci kod pijace...
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#115 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Govorim o onim gotovim kucama. Njihova cijena je ista htio je napraviti u Rudom ili u Ferhadiji.

Kad bi sam pravio, mislim da nikad ne bi zavrsio jer imam malo megalomanijske krvi u sebi. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#116 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

SA 071 wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Morao bi uzeti oglase, znam ljude kojima stanovi stoje prazni jer nema bas tolko musterija da daju 600 KM.
Slazem se. Stanovi u centru, u super stanju, na atraktivnim lokacijama, idu i po puno vise od 600KM, ali prosjecni stanovi ne.

Na AP, Dobrinji se moze naci dobar jednosoban/dvosoban za nekih 300KM, cak i manje ako imas srece ili ako stan nije u dobrom stanju. Trosobni stanovi idu po nekih 400-450KM. U centru duplo, naravno.

Uglavnom, jos jedan nonsens. Npr. stan na AP, Dobrinji, koji vrijedi preko recimo 140000-170000KM se izdaje za 400 i kusur, dok manji stan u centru, koji vrijedi isto love, ide po 600 i vise, ako je u dobrom stanju naravno.

U biti, ispada da su stanovi u pomenutim naseljima precijenjeni, dok se isto ne moze reci za centar. Cijene u tim naseljima vec odavno idu preko 2000, dok se puno blize centru moze vec naci nesto za 2500-3000. Sto je najgore, na Dobrinji ce se jos dosta graditi, sto npr. sa Grbavicom nije slucaj. Ispada da raja koja sad kupuje stare stanove na Dobrinji placa isto kao i da uzimaju novu gradnju, pa cak i vise ako se u stan mora puno uloziti (a uvijek mora).

Sve u svemu nidje veze.
Fol je u lokaciji. Novogradnja je uglavnom na losim lokacijama, a stari stanovi su na relativno dobrim lokacijama (recimo Grbavica, Pofalici, Malta). E na tim lokacijama nema ili ima vrlo malo novogradnje. Zbog toga moze doci do apsurdne situacije da cijene novogradnje (recimo u Buca Potoku, Stupu i sl.) blago opadnu, a cijene starih stanova (na Grbavici, Pofalicima, Malti) nastave blago rasti.

Neki za novogradnju traze 3000 KM po m2, a do zgrade nema ni ceste kako treba. I drzi gotove stanove vec godinu i po, a jedva ih pola prodao. Prije ili kasnije, ukoliko ih ne proda, morace malo popustiti. Primjer zgrada na Otoci kod pijace...
Fol jeste u lokaciji, ali to samo vazi za bolje lokacije koje si pomenuo. Ako govorimo o novogradnji, u vecini slucajeva se isplati puno vise od kupovine starog stana u istom dijelu grada. Pricao sam o Dobrinji, od onih kantonalnih stanova do komercijalnih projekata, cijena se krece od nesto preko 2000 do skoro 3000. Stanovi stari 25 godina, takodjer kostaju 2000KM, a dodatno ulaganje je strahota. Stolarija, kuhinja, kupatilo, na kraju se u stan od 100000 ulupa jos 20tak i na kraju ispadne skoro isto kao i novogradnja. S tim da i dalje zivis u zgradi koja podsjeca na pecinu, mada je tvoj stan tip top.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#117 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Better Man wrote:
mikilauda76 wrote:
madner wrote:Kolki stan kupujes, kolki rentas?
Pristojan dvosoban stan je puno manje, u zavisnosti od lokaliteta.
Prednost rente je da ako planiras imati djecu samo promjenis stan, a ovaj sto si kupio ne moze bas rasti.

Pa eto ti novogradnja na Sipu, naprimjer. Za 170.000 mozes kupiti nov stan od cerca 68m2. Realno taj nov stan mozes rentati 500-600KM.

Ja ne znam da li ti znas ikoga da renta stanove? Ja znam. Pokusaj iznajmiti stan. Ako iole sta valja, onda mu valja i cijena.

Prosla su vremena kad si mogao naci stan (osim izuzetaka) za 200-300KM, a da je stan u nekim normalnim uslovima.

A zamisli ti sad situaciju, ti iznajmis stan, i sredis ga po tvom ukusu. I nakon godinu dana, gazda iz x razloga ti kaze, moras izaci. Znam osobe kojima se to dogodilo. i to jednom je dao 15 dana roka.

Mislim to je skroz druga tema, da li iznajmiti ili kupiti. Sad ja tebe ne mogu ubjedjivati sta je bolje.
Bolje imati vlastiti stan, pa koliki god daje nego rentati. Prvo finansijski rentati stan je neisplativo, a da ne govorim da sutra možeš završiti na ulici, jer gazda želi stan za nešto drugo i vječno češ nositi epitet podstanara i gledat će te kao zadnju fukaru koja nije bila u stanju sebi obezbjedi stan koji nije rentan već lično tvoj.
Ne znam, ali kad bi iznajmljivao 5 osobni stan, sumnjam da bi neko smatrao da sam fukara :wink:

Govorim o kupovini stana kao investiciji, ono ulozim pare i nadam se da cu imati nekad vise.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#118 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by madner »

Alfons Kauders wrote: Fol jeste u lokaciji, ali to samo vazi za bolje lokacije koje si pomenuo. Ako govorimo o novogradnji, u vecini slucajeva se isplati puno vise od kupovine starog stana u istom dijelu grada. Pricao sam o Dobrinji, od onih kantonalnih stanova do komercijalnih projekata, cijena se krece od nesto preko 2000 do skoro 3000. Stanovi stari 25 godina, takodjer kostaju 2000KM, a dodatno ulaganje je strahota. Stolarija, kuhinja, kupatilo, na kraju se u stan od 100000 ulupa jos 20tak i na kraju ispadne skoro isto kao i novogradnja. S tim da i dalje zivis u zgradi koja podsjeca na pecinu, mada je tvoj stan tip top.
Kolko kostaju ovi kantonalni stanovi i valjalu li sta?

Kolka je kod njih rata?
beka_mo
Posts: 241
Joined: 19/07/2008 00:18

#119 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by beka_mo »

Bolje imati vlastiti stan, pa koliki god daje nego rentati. Prvo finansijski rentati stan je neisplativo, a da ne govorim da sutra možeš završiti na ulici, jer gazda želi stan za nešto drugo i vječno češ nositi epitet podstanara i gledat će te kao zadnju fukaru koja nije bila u stanju sebi obezbjedi stan koji nije rentan već lično tvoj.[/quote]


Slzem se. Djetinjstvo am provela u tom postanarstvu,i promijnila bezbroj osnovnih skola. To mi je sve odvratno,kad ti gazda kaze moras seliti za pola mjeseca,sin mi se zeni! A ti vec peti put selis u godini dana s malom djecom. Tako je bilo mojim roditeljima. Ali ne mojoj djeci sada! Kupila sam svoj prvi stan u 23 god,radila sam i studirala,bilo povoljno 500m2,a sada vrijedi 2000KM. Ne bitno, svakako ne mislim prodavati nista.
Zelja mi je kupiti nekretninu u Sarajevu,da mi imaju djeca gdje u skolu ici. Mostar je po tom pitanju haos. Sad mi zao sto nekupih garsonjeru na grbavici prije 3,5 god,a htjela sam.
Nego sta mi savjetujete za Sarajevo. Stan po ovim ludim cijena ne zelim. Gledam kuce,ali ne poznajem lakalitete. Ili neko zemljiste u okolini Sarajeva,ali opet ne poznajem pa ne znam sta u stvari da trazim. Cini mi se da se isplati tako investirati. Pozdrav ovim iskusnim ekonomistima Alfons kauders i mikilauda76!
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#120 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote: Fol jeste u lokaciji, ali to samo vazi za bolje lokacije koje si pomenuo. Ako govorimo o novogradnji, u vecini slucajeva se isplati puno vise od kupovine starog stana u istom dijelu grada. Pricao sam o Dobrinji, od onih kantonalnih stanova do komercijalnih projekata, cijena se krece od nesto preko 2000 do skoro 3000. Stanovi stari 25 godina, takodjer kostaju 2000KM, a dodatno ulaganje je strahota. Stolarija, kuhinja, kupatilo, na kraju se u stan od 100000 ulupa jos 20tak i na kraju ispadne skoro isto kao i novogradnja. S tim da i dalje zivis u zgradi koja podsjeca na pecinu, mada je tvoj stan tip top.
Kolko kostaju ovi kantonalni stanovi i valjalu li sta?

Kolka je kod njih rata?
Ti stanovi kurcu ne valjaju. Raspored je uzasan, primjera radi, stan od 60m2 ima hodnik povrsine 11m2. Uvijek sam cijenio arhitekte, super struka fakat, ali ljude koji su ovo pravili treba otjerati na baustelu...

http://www.ksfs.ba/index.php?subaction= ... m=&ucat=1&

Ne znam za ratu, ali imas cijene kvadrata tamo, od 1725 bez PDV-a. Ako ispunjavas uslove ili ako imas stelu, vrijedi pokusati. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#121 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

beka_mo wrote:Pozdrav ovim iskusnim ekonomistima Alfons kauders i mikilauda76!
Nisam ekonomist, ali u svakom slucaju hvala. :D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#122 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Sarafcina »

Ljudi moji, vi stvarno pojma nemate :).
Kirija za prosjecan jednosoba stan... od pofalica i grbavice pa skroz do ilidze je od 200 do 250KM.
Centar grada (iza Metalca), garsonjera je oko 250Km (doduse grijes se na struju).

Ja ne znam odakle vi vadite informacije... ali... pokusajte pricati sa ljudima koji rentaju stanove ili citajte oglase.
U Sarajevu je danas toliko praznih stanova da nizih kirija nema, jer se vlasniku ne isplati dati jeftinije.
Doduse, uvijek ima ljudi koji placaju vise... ali, ljudi ovdje zaboravljaju cinjenicu da su visoke kirije u Sarajevu bile posljedica dolaska stranaca kojima su firme/organizacije placale stanarinu.
Danas toga vise nema... i ...
Hendrix
Posts: 4121
Joined: 27/02/2004 00:00

#123 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Hendrix »

Prijatelj je u kreditu idućih 20 godina za taj kantonalni stan za mlade , rata 800 KM :shock: Mislim da je stan oko 60 kvadrata maksimalno pa vi vidite kako će uopšte mladi da žive odvojeno od roditelja kada im ovako povoljne kredite i stanove nude.
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#124 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by milivoje »

Fino je meni rahmetli nana kazala:
''sine'', veli ona, ''igraj bingo, mozda ti se posreci. ja ti ne ostavljala ovaj svoj stan''
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#125 Re: Cijene nekretnina zaustavile rast

Post by Alfons Kauders »

Sarafcina wrote:Ljudi moji, vi stvarno pojma nemate :).
Kirija za prosjecan jednosoba stan... od pofalica i grbavice pa skroz do ilidze je od 200 do 250KM.
Centar grada (iza Metalca), garsonjera je oko 250Km (doduse grijes se na struju).

Ja ne znam odakle vi vadite informacije... ali... pokusajte pricati sa ljudima koji rentaju stanove ili citajte oglase.
U Sarajevu je danas toliko praznih stanova da nizih kirija nema, jer se vlasniku ne isplati dati jeftinije.
Doduse, uvijek ima ljudi koji placaju vise... ali, ljudi ovdje zaboravljaju cinjenicu da su visoke kirije u Sarajevu bile posljedica dolaska stranaca kojima su firme/organizacije placale stanarinu.
Danas toga vise nema... i ...
Ja i izdajem i unajmljujem stan (duga prica), a promijenio sam desetak stanova u 10 godina, tako da dosta dobro znam o cemu pricam, ne sikiraj se... :D
Post Reply