Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#76 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

zoom66 wrote: naravski...:D

nego, jesi li zbavio time capsule? kako ti se chini, ovo ono? ja prezadovoljan. radi i zaboravish da postoji. ljepota. no, za svaki sluchaj imam spremne i druge backup sisteme za ne daj boze...:D no, zeza me wireless printer access point. nikako da proradi sa lexmarkovim printerom (izgleda da nije kompatibilan sa extreme base-om). :evil:
Nemam Time Capsule ali imam nesto slicno kuci. Imao sam 1TB USB drive vec pa sam onda kupio Airport Extreme samo (bez hdd) Prikljucio disk i radi isto. Printer se konektuje ethernet kablom tako da je i to ok (ne fali mi taj USB port) Ja imam onaj HP laserski u boji (najjeftiniji, ispod $300 je bio)
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#77 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

zoom66 wrote:
sheha, isplati li se uzeti onaj bazni model mac pro-a - xeon 2,8 quad - 1 procesor i znash li iz pouzdanih (ne pittovih :D ) izvora moze li se kasnije ugraditi drugi?

Da te ne lazem (kao obicno) pojma nemam. Ja sam otprilike godinu daleko od slijedece kupovine pa se nesto i ne interesujem :)
Vedoni
Posts: 274
Joined: 21/10/2006 17:14

#78 Re: Apple MAC all about

Post by Vedoni »

Atrus wrote:Moje iskustvo sa LaCie je potpuno suprotno. Radi, radi i radi. Mozda Francuzi salju Amerima felericne? Nego, fino je vidjeti da na forumu Sarajevo-X ne ismijavaju vise Mac.
Pa odkad mogu Windows nabacit na njeg...nema ni potrebe vise :-)
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#79 Re: Apple MAC all about

Post by Atrus »

Vedoni wrote:
Atrus wrote:Moje iskustvo sa LaCie je potpuno suprotno. Radi, radi i radi. Mozda Francuzi salju Amerima felericne? Nego, fino je vidjeti da na forumu Sarajevo-X ne ismijavaju vise Mac.
Pa odkad mogu Windows nabacit na njeg...nema ni potrebe vise :-)
Koristiti Windows pored Leoparda? No comment.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#80 Re: Apple MAC all about

Post by Qler »

sta mislite koliku ce marzu spucati kod nas na ovaj od 199$ :D bit ce jedno 800KM :D
User avatar
Halftime
Posts: 554
Joined: 08/08/2006 15:46

#81 Re: Apple MAC all about

Post by Halftime »

Qler wrote:sta mislite koliku ce marzu spucati kod nas na ovaj od 199$ :D bit ce jedno 800KM :D
U Italiji službeno otključani 3G iPhone za 499 eura?

Vodafone koji je jedan od Apple-ovih partnera za italiju upravo je objavio cijene i tarife sa kojima će se novi 3G iPhone prodavati kada krene u prodaju. Nama najzanimljivije zvuči podatak da će osim standardnih tafira i zaključanih verzija navodno na tržištu ponuditi i službeno unlockanu verziju 3G iPhone-a i to po 499 € za 8GB model, odnosno 569 € za 16 GB model. Cijene se otprilike poklapaju sa cijenama stare verzije iPhone-a na crnom tržištu. Kako vidim primaju se i predbilježbe jer se očekuje da će prve zalihe vrlo brzo planuti. Eto kao što sam i pretpostavljao i ostale zemlje se jedna po jedna polako puštaju detalje o cijenama i ostalim pikanterijama koje siguran sam zanimaju sve vas. Vodafone će nuditi iPhone i na nekoliko ostalih tržišta Australiji, Novom Zelandu, Portugalu malo kasnije i u Českoj, Egiptu, Grčkoj, Indiji i Turskoj.

http://www.vodafone.com/start/media_rel ... ches1.html :D
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#82 Re: Apple MAC all about

Post by kirby »

Halftime wrote:
Qler wrote:sta mislite koliku ce marzu spucati kod nas na ovaj od 199$ :D bit ce jedno 800KM :D
U Italiji službeno otključani 3G iPhone za 499 eura?

Vodafone koji je jedan od Apple-ovih partnera za italiju upravo je objavio cijene i tarife sa kojima će se novi 3G iPhone prodavati kada krene u prodaju. Nama najzanimljivije zvuči podatak da će osim standardnih tafira i zaključanih verzija navodno na tržištu ponuditi i službeno unlockanu verziju 3G iPhone-a i to po 499 € za 8GB model, odnosno 569 € za 16 GB model. Cijene se otprilike poklapaju sa cijenama stare verzije iPhone-a na crnom tržištu. Kako vidim primaju se i predbilježbe jer se očekuje da će prve zalihe vrlo brzo planuti. Eto kao što sam i pretpostavljao i ostale zemlje se jedna po jedna polako puštaju detalje o cijenama i ostalim pikanterijama koje siguran sam zanimaju sve vas. Vodafone će nuditi iPhone i na nekoliko ostalih tržišta Australiji, Novom Zelandu, Portugalu malo kasnije i u Českoj, Egiptu, Grčkoj, Indiji i Turskoj.

http://www.vodafone.com/start/media_rel ... ches1.html :D

u NL je na crno bio stari model 700-800 eura.ali ja se pitam samo kolika je to marza ako sa 199 dolara u USA a u evropi cijena skoci na 499 eura.mada su slagali za cijenu u USA,jer da bi platio 199 dolara moras uzeti i pretplatu koja je oko 80 -90 dolara mjesecno.suplja iz apple-a
User avatar
Halftime
Posts: 554
Joined: 08/08/2006 15:46

#83 Re: Apple MAC all about

Post by Halftime »

Prijatelju to 700 800 eura mozda 16 giga verzija i prije 700 jer je kod nas bio oko 1200 KM 16 giga u apple store doduse ispod pulta na crno :D a ovaj od 8 giga je bio oko 800 KM. A sto spominjes marzu cijena ipohne.a u italiji ce biti tolika koliko su najavili. Predvidja se cijena oko 120 eura sa ugovorom nekog telekom operatera koji bude imao u ponudi.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#84 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

kirby wrote:
u NL je na crno bio stari model 700-800 eura.ali ja se pitam samo kolika je to marza ako sa 199 dolara u USA a u evropi cijena skoci na 499 eura.mada su slagali za cijenu u USA,jer da bi platio 199 dolara moras uzeti i pretplatu koja je oko 80 -90 dolara mjesecno.suplja iz apple-a

Ovo je istina. Bio sam juce u Apple prodavnici i kazu da ne znaju jos hoce li uopste prodavati "unsubsidized" verziju iphone-a. Samim tim ne znaju ni kolika ce mu cijena biti ako ga budu prodavali. Usput nije im drago cuti tu rjec "subsidized" ;)

Znaci da bi dobio cijenu od $199 moras se pretplatiti na dvogodisnji ugovor sa AT&T koji je minimalno $70 mjesecno (40 telefon i 30 data. To je poskupljenje od $10 u odnosu na prosli plan gdje je data plan bio 20) Meni licno bi to bilo poskupljenje od $20 mjesecno jer ja nisam imao Iphone-ov plan prije nego svoj stari plan od 30 voice i 20 data. Znaci za dvije godine bih platio $480 vise samo zbog novog mjesecnog plana.

Mene je interesovalo sta se desava sa sadasnjim vlasnicima koji samo hoce novi telefon. Znaci vec su u dvogodisnjem ugovoru, vec imaju stari iphone i sad samo hoce novi aparat. Rekli su da ce nesto posebno biti uradjeno u tim slucajevima, da neces morati prolaziti citavu proceduru aktivacije i da ce cijena jos uvijek biti $199 ali da ce ti se ugovor "produziti" na nove dvije godine.

Sve u svemu meni se vise svidjalo prije. Das 300 ili 500 dolara koliko vec, i niko te nista ne pita... Ovo je sada kao i sa svakim drugim telefonom.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#85 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

Bajdvej, Engadget ima dobar clanak o novom Iphone-u.

http://www.engadget.com/2008/06/12/ipho ... -afraid-t/
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#86 Re: Apple MAC all about

Post by kirby »

Šeha wrote:
kirby wrote:
u NL je na crno bio stari model 700-800 eura.ali ja se pitam samo kolika je to marza ako sa 199 dolara u USA a u evropi cijena skoci na 499 eura.mada su slagali za cijenu u USA,jer da bi platio 199 dolara moras uzeti i pretplatu koja je oko 80 -90 dolara mjesecno.suplja iz apple-a

Ovo je istina. Bio sam juce u Apple prodavnici i kazu da ne znaju jos hoce li uopste prodavati "unsubsidized" verziju iphone-a. Samim tim ne znaju ni kolika ce mu cijena biti ako ga budu prodavali. Usput nije im drago cuti tu rjec "subsidized" ;)

Znaci da bi dobio cijenu od $199 moras se pretplatiti na dvogodisnji ugovor sa AT&T koji je minimalno $70 mjesecno (40 telefon i 30 data. To je poskupljenje od $10 u odnosu na prosli plan gdje je data plan bio 20) Meni licno bi to bilo poskupljenje od $20 mjesecno jer ja nisam imao Iphone-ov plan prije nego svoj stari plan od 30 voice i 20 data. Znaci za dvije godine bih platio $480 vise samo zbog novog mjesecnog plana.




Mene je interesovalo sta se desava sa sadasnjim vlasnicima koji samo hoce novi telefon. Znaci vec su u dvogodisnjem ugovoru, vec imaju stari iphone i sad samo hoce novi aparat. Rekli su da ce nesto posebno biti uradjeno u tim slucajevima, da neces morati prolaziti citavu proceduru aktivacije i da ce cijena jos uvijek biti $199 ali da ce ti se ugovor "produziti" na nove dvije godine.


seha i ovdje nesto govore da ce u slobodnoj prodaji biti,ali po cijeni od 499 i 599 eura.ja bih platio oko 100 eura uz pretplatu,jer ovdje je neogranicen GPRS 10 eura a telefoniranje od 20 pa vise.oko 30 eura bih dao na pretplatu plus 100 za telefon.ako bude vise sacekat cu da prodje prvih par mjeseci pa mozda mu i cijena bude pala.a usput cu se malo vrtiti po forumima o njemu da vidim koje su mu prednosti i maHane.

Sve u svemu meni se vise svidjalo prije. Das 300 ili 500 dolara koliko vec, i niko te nista ne pita... Ovo je sada kao i sa svakim drugim telefonom.
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#87 Re: Apple MAC all about

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Jedno seljacko pitanje...

Gdje se u MAC-u iskljucuje opcija da kompjuter "govori" sta si pritisnuo???? Licno nemam MAC ali ima ko ima i to mu predstavlja problem, a sitno dijete ukljucilo! Unaprijed zahvalna moja malenkost!
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#88

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/05/2015 06:59, edited 2 times in total.
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#89 Re: Apple MAC all about

Post by kirby »

poznate su cijene Iphone-a u holandiji.


http://www.t-mobile.nl/iphone/tarieven.html
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#90 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

kirby wrote:poznate su cijene Iphone-a u holandiji.


http://www.t-mobile.nl/iphone/tarieven.html

Dobro? Lose?
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#91 Re: Apple MAC all about

Post by kirby »

pa ovaj od 8gb i nije lose toliko,mada je moglo jeftinije.govorim o pretplati od 30 eura.

u toj cijeni imas 150 min razgovora i internet neogranicen.

ali kad skontas opet je skup.gdje je ovdje 199 $ ??????????????

Optie 1: toestel 79,95 en 2 jaar 29,95 per maand maakt een totaal van € 798,75.
Optie 2: toestel 1,00 en 2 jaar 44,95 per maand = € 1.079,80
Optie 3: totaal € 1.679,80
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#92 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

kirby wrote:pa ovaj od 8gb i nije lose toliko,mada je moglo jeftinije.govorim o pretplati od 30 eura.

u toj cijeni imas 150 min razgovora i internet neogranicen.

ali kad skontas opet je skup.gdje je ovdje 199 $ ??????????????

Optie 1: toestel 79,95 en 2 jaar 29,95 per maand maakt een totaal van € 798,75.
Optie 2: toestel 1,00 en 2 jaar 44,95 per maand = € 1.079,80
Optie 3: totaal € 1.679,80

Stani pa telefon (ako dobro prevodim opciju 1 je 79.95) sa dvogodisnjim ugovorom. Ako je to istina onda ce vam biti puno (ali bas puno) jeftinije nego nama ovdje. Mislim ne kontam sta bi htio? Da platis 199 i vise nikad nista? Ni pretplatu?

Ovdje ces ga placati $199 (dvogodisnji ugovor) i onda minimalno $70 svaki mjesec. Jos se ne zna hoce li ga davati bez ugovora i koliko ce biti onda. To je uvijek bilo pitanje, ovo ostalo se znalo odavno.
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#93 Re: Apple MAC all about

Post by scooter21ba »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Jedno seljacko pitanje...

Gdje se u MAC-u iskljucuje opcija da kompjuter "govori" sta si pritisnuo???? Licno nemam MAC ali ima ko ima i to mu predstavlja problem, a sitno dijete ukljucilo! Unaprijed zahvalna moja malenkost!
pitajte sitno dijete gdje je ukljucilo :)
willow
Posts: 13
Joined: 08/04/2007 13:34
Location: sarajevo

#94 Re: Apple MAC all about

Post by willow »

Pozdrav!
Budući da sam totalno novi korisnik Mac-a, neke mi stvari nisu jasne, pa bih, ako nije problem da me neko 'uputi'. Naime, napravila sam na MacBook-u običnu Power Point prezentaciju koristeći i fotke s iPhoto programa te spasila pod verzijom 97-2004, međutim niti jedan PC neće da mi je čita, a čak ni drugi Mac...nije mi jasno. Isto tako su mi se počeli javljati problemi s iTunes-om koji 'from all of the sudden' ne želi čitati mp3 file-ove prebačene s PC-ja (prije dva mjeseca sam regularno mogla prebacivati muziku - davno prebačene bez problema čita, nove prebačene neće)...ni na PC-ju mi odjednom ne funkcioniše iTunes. Dakle...da li je iko imao ovakve probleme ili je to samo do mene :)? Zbog posla sam primorana prebacivati file-ove 'vamo-tamo, s Mac-a na PC i obratno, da li tu redovno nastaju problemi ove vrste?
Unaprijed hvala :D
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#95 Re: Apple MAC all about

Post by gentoo »

"It just works" :D
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#96 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

gentoo wrote:"It just works" :D
Ellen Feiss naucila nas :D :D

Ozbiljno nemam pojma sto ti ne radi... To bi sve trebalo bez problema da fercera... Ja krivim PC :D :)
willow
Posts: 13
Joined: 08/04/2007 13:34
Location: sarajevo

#97 Re: Apple MAC all about

Post by willow »

Izgleda je fakat do PC-ja :) - ne radi mi iTunes na njemu, tj. proizvodi isti onaj čudni zvuk kako kad mp3 s PC-ja prebacim na MacBook...but why, oh why :)? Ispočetka je radio, sad neće...ni upload iTunes-a ne pomaže...
A za PowerPoint još neotkrih 'uzrok'...
:)
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#98 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

U vezi nedavnih problema sa Mobile Me account-ima:

"We have recently completed the transition from .Mac to MobileMe. Unfortunately, it was a lot rockier than we had hoped.
Although core services such as Mail, iDisk, Sync, Back to My Mac, and Gallery went relatively smoothly, the new MobileMe web applications had lots of problems initially. Fortunately we have worked through those problems and the web apps are now up and running.
Another snag we have run into is our use of the word "push" in describing everything under the MobileMe umbrella. While all email, contact or calendar changes on the iPhone and the web apps are immediately synced to and from the MobileMe "cloud," changes made on a PC or Mac take up to 15 minutes to sync with the cloud and your other devices. So even though things are indeed instantly pushed to and from your iPhone and the web apps today, we are going to stop using the word "push" until it is near-instant on PCs and Macs, too.
We want to apologize to our loyal customers and express our appreciation for their patience by giving all current subscribers an automatic 30-day extension to their MobileMe subscription free of charge. Your extension will be reflected in your account settings within the next few weeks.
We hope you enjoy your new suite of web applications at me.com, in addition to keeping your iPhone and iPod touch wirelessly in sync with these new web applications and your Mac or PC.

Thank you,
The MobileMe Team"
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#99 Re: Apple MAC all about

Post by mIRCerka »

hoce li ko kupit iBook G4
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#100 Re: Apple MAC all about

Post by Šeha »

mIRCerka wrote:hoce li ko kupit iBook G4
lolz :)
Post Reply