plazma ili LCD

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#76

Post by Topla voda »

gol-man wrote:
pa zar se ne gase piksel kad mijenjas kanal?
ne kazem da niste u pravu...al cemu onda razmak izmedju promjene kanala ...prilicno dug....ne govorim o milisekundama Very Happy ?
Ma nema veze prebacivanje sa paljenjem i gasenjem, jer kad mijenjas kanal jer mislim da LCD i plazme imaju dugaciji dekoder signala unutar, i da signal ide na dodatne obrade u odnosu na klasicne TV aparate ( jer je rezolucija skroz drugacija).
Vrijeme odziva se najbolje primijeti kad gledas kakvu utakmicu, trku necega , bilo sto gdje se predmeti brzo krecu, pa kad osttaju mrlje iza jer se ne stigne pixel ugasiti...
aha :-D
nista,to mi je ok :)
a sa cime ima veze ovo vrijeme izmedju promjene kanala?
izvinjavam se na dezinformaciji :roll:
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#77

Post by Sarayman »

Topla voda wrote: pa zar se ne gase piksel kad mijenjas kanal?
ne kazem da niste u pravu...al cemu onda razmak izmedju promjene kanala ...prilicno dug....ne govorim o milisekundama :-D ?
Naravno da se gase pikseli, ali ne tako kako mislis. Za sporu izmjenu programa "kriva" je elektronika televizora, a ne brzina odziva.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#78

Post by Arminovski »

Ovako... iz ugla obicnog smrtnika koji nema bas prevelike zahtjeve.
Prije dvije sedmice kupili smo staroj sony lcd 32 palca velik, dakle neki standard, nista preveliko. Razlozi su bili sljedeci:

- Sony je jedini (nisam siguran skroz ali mislim da je jos uvijek) proizvodjac koji ima 100% piksel garanciju koja vazi sirom svijeta. Ne vjerujem da pikseli danas umiru puno ali moze posluziti kao dodatna sigurnost jer ako se desi na sredini ekrana pa jos izadje crvena onda imas problem. Vidio sam da je jedan od forumasa zivi u Svedskoj. U Svedskoj i samsung ima slicnu garanciju ali ona vrijedi samo za aparate kupljene u svedskoj.

- opet za Svede: Sony je jedini proizvodjac koji nudi ugradjene dekodere za kablovsku televiziju (dvb-c) u Svedskoj. Ostali imaju ugovor samo za satelitsku (dvb-t) tj nemaj pravo da proizvode dvb-c. Dobro ako se zelite rijesiti kablova...

- 8 ms diskusija... kupljeni aparat je 8 ms i mislim da je to sasvim dovoljno. Nikakvih "tragova" po ekranu nema cak pri gledanju brzih sekvenci (sport itd)

- 450 svijeci diskusija... Ovaj tv je 450 i sasvim je dovoljno za obicnog konzumenta. Testirali smo tv pri direktnoj suncevoj svjetlosti i nije bilo nikakvih problema.

- Svi televizori u ovoj klasi (oko 800-900 eura) imaju otprilike isti kvalitet slike.

Sve u svemu, slika je fantasticna kod digitalnih kanala koji salju 16:9 format a i mnogih 4:3 format kanala. Ostali (medju kojima su i nasi) su srednja zalost a kako god okrenete od razvlacenja slike i slicno se ne moze pobjeci...

Inace licno cekam na all-in-one lcd sa svime ugradjenim tj video, dekoder i tv u jednome... Vidio sam jedan lg model (ako se dobro sjecam) i svidio mi se nedostatak kablova. Jos ako bi philips izasao sa svim tim i ambylight meni onda ne treba nista drugo... smiren za narednih 10 godina :D
User avatar
barbarez007
Posts: 20
Joined: 09/01/2008 20:29

#79

Post by barbarez007 »

arminovski,izgleda da se dobro razumijes u lcd tech.Planiram kupiti Samsung LE32S81b (znam da nije elita ali je 950 km).Kako bi isle video igre na njemu(gf 8600 gt hdmi)?Planiram samo gledati dvd-ove i digi sat.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#80 Re:

Post by Arminovski »

barbarez007 wrote:arminovski,izgleda da se dobro razumijes u lcd tech.Planiram kupiti Samsung LE32S81b (znam da nije elita ali je 950 km).Kako bi isle video igre na njemu(gf 8600 gt hdmi)?Planiram samo gledati dvd-ove i digi sat.
Hvala na komplimentu. Izvini nisam pratio temu a i da sam pratio ne bi ti znao adekvatno odgovoriti na tvoja pitanja. Ne igram igre pa nemam nikakvog iskustva sa kvalitetom slike za igre niti kvalitetom pomenute graficke. Kad u mom kompu sjedi stara geforce2 mx400 onda znas koliko je sati :D. Vjerujem da svi televizori u toj klasi imaju otprilike isti kvalitet i specifikacije. Sto se mene tice, ja vise necu uzimati nista osim Sonyja, upravo zbog te pixel garancije.

Generalno gledjuci za oko ekrana za kompjutere (nisam siguran koja je dominantna tehnologija za televizore) treba gledati da se ne naleti na TN tehnologiju (jeftinija i inferiorna). Sto veci ekran, vise se vide njeni nedostatci ali opet... koliko para toliko i muzike. Kao i uvijek...

Ovde mozes vidjeti razliku u slici izmedju razlicitih tehnologija:
http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=3302
dseytan
Posts: 99
Joined: 20/04/2006 12:42

#81 Re:

Post by dseytan »

barbarez007 wrote:arminovski,izgleda da se dobro razumijes u lcd tech.Planiram kupiti Samsung LE32S81b (znam da nije elita ali je 950 km).Kako bi isle video igre na njemu(gf 8600 gt hdmi)?Planiram samo gledati dvd-ove i digi sat.
ako je jos aktuelno, gdje se ima uzeti taj model za 950 KM? je sam nasao za 900 ali je onaj nesto losiji model LE32S62.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#82 Re: Re:

Post by Karabaja »

[quote="dseytan
ako je jos aktuelno, gdje se ima uzeti taj model za 950 KM? je sam nasao za 900 ali je onaj nesto losiji model LE32S62.[/quote]

Vidi ovdje da li ti sta odgovara...

Code: Select all

http://rapidshare.com/files/120469976/katalog4.pdf
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#83 Re: plazma ili LCD

Post by Better Man »

Sony je izbacio novu seriju LCD televizora. Evo slike modela od 32 incha koji ima full HD.

Image
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#84 Re: plazma ili LCD

Post by shiljak »

plazma ili LCD

LCD, veoma malo trosi struje, ne grije se (cuo sam da se plasme cuju malo radi hladjenja, al nije bitno..), sto je najvaznije, ako si vec presao sa CRT na LCD monitor, zasto da te televizor zraci :D
ja sam za LCD :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#85 Re: plazma ili LCD

Post by mayab »

Ja bih volio pročitati iskustva kod gledanja prije svega naših analognih kanala-mislim na kvalitet slike, zrnatost-na tim LCD/plazma TV-ima koji imaju velike nazivne rezolucije ekrana, ne zaboravimo, da PAL sistem ima svega 625 linija rezolucije, ako se ne varam, dakle dajte malo diskusija u tom pravcu!
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#86 Re: plazma ili LCD

Post by sabanss »

mayab wrote:Ja bih volio pročitati iskustva kod gledanja prije svega naših analognih kanala-mislim na kvalitet slike, zrnatost-na tim LCD/plazma TV-ima koji imaju velike nazivne rezolucije ekrana, ne zaboravimo, da PAL sistem ima svega 625 linija rezolucije, ako se ne varam, dakle dajte malo diskusija u tom pravcu!
Iz prve ruke, kriticno :D Jos ako si na BH-Cabel netu, rahatluku nigdje kraja nema :D
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#87 Re: plazma ili LCD

Post by grunt »

obzirom da skoro pa nemam blage veze o ovim televizorima :D moze li mi neko od strucnjaka preporuciti koji tv da uzmem za nekih do 1200 KM,kao i lokaciju na kojoj se isti moze uzeti
inace treba mi za sobu od 20 kvadrata
zahvaljujem :)
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#88 Re: plazma ili LCD

Post by grunt »

grunt wrote:obzirom da skoro pa nemam blage veze o ovim televizorima :D moze li mi neko od strucnjaka preporuciti koji tv da uzmem za nekih do 1200 KM,kao i lokaciju na kojoj se isti moze uzeti
inace treba mi za sobu od 20 kvadrata
zahvaljujem :)
:?: :?:
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#89 Re: plazma ili LCD

Post by grunt »

:?:
User avatar
stripiii
Posts: 2216
Joined: 15/10/2006 21:44
Location: Zadnje sjediste auta

#90 Re: plazma ili LCD

Post by stripiii »

Pitaj ovdje i siguran sam da ces dobiti sve informacije koje ti trebaju :wink:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#91 Re: plazma ili LCD

Post by udrch »

Jel neko imao iskustva sa ovim LCD tv-om: Philips 32PFL7423H..izgleda mi dobro, mogao bih ga dobiti za 1000 i kusur markica..
ovo mu je specifikacija: Brightness 500 cd/m², Contrast ratio 40000:1, Response time 3 ms, Viewing angle: 170º (H)/160º (V), Resolution 1366x768;
Pixel Plus 3 HD, HD Natural Motion, 100Hz LCD (3ms), HDTV with MPEG4, Integrated Digital DVB-T tuner, Virtual Dolby Digital, 3xHDMI, USB conection, MP3, JPEG..na slikama izgleda lijepo..novi je model..iako se razumijem u ove stvari volio bih čuti nečije mišljenje..recimo mobsterc, hakažvaka i drugi..
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#92 Re: plazma ili LCD

Post by Irm@ »

grunt wrote:obzirom da skoro pa nemam blage veze o ovim televizorima :D moze li mi neko od strucnjaka preporuciti koji tv da uzmem za nekih do 1200 KM,kao i lokaciju na kojoj se isti moze uzeti
inace treba mi za sobu od 20 kvadrata
zahvaljujem :)
pogledaj u technomarketu ;-)
btw ja imam samsungovu plasmu..a sto trosi struje Boze sacuvaj :-?
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#93 Re: plazma ili LCD

Post by ovajonaj »

da si samo malo googlao o toj problematici koji tv da kupis naletio bi na ovu stranicu http://hdtelevizija.com/ i tvoji problemi bi bili rijeseni...
imas tamo ljude strucnjake pa ih lijepo sve pitas.. i ti i svi ostali koji su u nedoumici oko kupnje tv-a...
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#94 Re: plazma ili LCD

Post by udrch »

ovajonaj wrote:da si samo malo googlao o toj problematici koji tv da kupis naletio bi na ovu stranicu http://hdtelevizija.com/ i tvoji problemi bi bili rijeseni...
imas tamo ljude strucnjake pa ih lijepo sve pitas.. i ti i svi ostali koji su u nedoumici oko kupnje tv-a...
E jesi mi pomogao..pa ja znam više nego ona tri lika zajedno..o svim modelima trojica forumaša raspravljaju i svaki svoj TV hvali..a googlo sam ja i da Bog do nikog ništa nisam pito, svi se samo žale..kupiću si crno-bijeli televizor marke Biser..taj mi je trajao čitao djetinjstvo.. :D
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#95 Re: plazma ili LCD

Post by corolla02 »

E vako, imam malo pitanjce oko TV. Naime, danas se kupilo neko TVce i to Sony KDL-46V4100 LCD HDTV
Sve sto znam je da je proslogodisnji model. Pa ima li ko ovakav model i koje su mu jace a koje slabije strane?Ukratko, jesam li se za*ebao ili ne?
Zahvaljujem!
:)

http://www.hhgregg.com/ProductDetail.as ... e=All#page
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#96 Re: plazma ili LCD

Post by cevapcinica »

udrch wrote:Jel neko imao iskustva sa ovim LCD tv-om: Philips 32PFL7423H..izgleda mi dobro, mogao bih ga dobiti za 1000 i kusur markica..
ovo mu je specifikacija: Brightness 500 cd/m², Contrast ratio 40000:1, Response time 3 ms, Viewing angle: 170º (H)/160º (V), Resolution 1366x768;
Pixel Plus 3 HD, HD Natural Motion, 100Hz LCD (3ms), HDTV with MPEG4, Integrated Digital DVB-T tuner, Virtual Dolby Digital, 3xHDMI, USB conection, MP3, JPEG..na slikama izgleda lijepo..novi je model..iako se razumijem u ove stvari volio bih čuti nečije mišljenje..recimo mobsterc, hakažvaka i drugi..
Distributeri kroz koje sam prosle godine za musterije narucio otprilike 50:ak LCD-TV:a kazu da je Philips ubjedljivo najlosiji sto se tice kvalitete i da zbog toga u ponudi imaju jako mali broj modela Philips:a u poredenju sa Samsungom i Sony:jem (distibuteri pokrivaju podrucje Skandinavije). Jedan od distributera je cak skroz izbacio Philips iz ponude bas radi puno kvarova.
Dva prijatelja su svoje 42:incne Philipse nakon puno kvarova zamijenili za Sony:jeve aparate (znam da nije mjerodavno ali rekoh da navedem iskustva osoba koje licno znam).
Moj savjet je da se drzis podalje od Philips:a.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#97 Re: plazma ili LCD

Post by kone »

Sta mislite o plazmi Samsung PS-42B430???

Naime,ova plazma je trenutno na akciji u par prodavnica u ovoj nasoj lijepoj drzavi :D po cijeni od 950 KM.

Karakteristike su:
107cm
rezolucija 1024x768
svjetlina(cd/m2):1500
dinamicki kontrast:2 000 000:1
600Hz subfield motion
100Hz
Tehnologija wide color enhancer 2
SRS TrusSurround HD & Dolby digital plus
film mode (cinema progressive)
DTV Tuner ugradjen_DVB-T.DVB-T/CMPEG 4
Automatska korekcija burn-in perioda
2 HDMI

Eto to je to,pa ko zna,neka napise valja li sta ovaj uredjaj :)
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#98 Re: plazma ili LCD

Post by Sarayman »

kone wrote:Sta mislite o plazmi Samsung PS-42B430???

Naime,ova plazma je trenutno na akciji u par prodavnica u ovoj nasoj lijepoj drzavi :D po cijeni od 950 KM.

Karakteristike su:
107cm
rezolucija 1024x768
svjetlina(cd/m2):1500
dinamicki kontrast:2 000 000:1
600Hz subfield motion
100Hz
Tehnologija wide color enhancer 2
SRS TrusSurround HD & Dolby digital plus
film mode (cinema progressive)
DTV Tuner ugradjen_DVB-T.DVB-T/CMPEG 4
Automatska korekcija burn-in perioda
2 HDMI

Eto to je to,pa ko zna,neka napise valja li sta ovaj uredjaj :)
Za te novce vrijedi. Medjutim, Samsung nikada nije proizvodio vrhunske plazme, niti ce, sve dok Panasonic postoji. Pioneer je odustao, pa je ovaj potonji proizvodjac postao apsolutni No 1 u svakom smislu. Stoga, ako hoces vise, onda dodaj nekih 400-500 KM (otprilike, ne da mi se sada traziti cijene novih modela) za Panasonica TX-P42X10 i rijesio si televizor za narednih deceniju, ili dvije (ako neces pratiti svjetski trend novih tehnologija).
P.S. Provjeri da li ti taj Samsung podrzava prijem analognog TV signala. Za svaki slucaj.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#99 Re: plazma ili LCD

Post by udrch »

Samo da se nadodam na Saraymana..
Ja sam odustao od onog Philips-a jer sam našao ovaj model: Panasonic LCD TV TX-L32U10E=Full HD po dosta dobroj cijeni i uzeo..
Ono baš sam prezadovoljan..milion opcija, skraćenica, favorita i slisčnih sitnica..kvalitet slike je stvarno frhunski, kako će tek biti kad bude digitalni signal..
Za one koji imaju prostora u stanu, Panasonic plasme su jednostavno nedodirljive na tržištu..
noviprimitivac
Posts: 176
Joined: 05/02/2007 16:24

#100 Re: plazma ili LCD

Post by noviprimitivac »

prijatelju,koliko je love taj panasonic i gdje si ga kupio?

gdje uopšte u gradu ima izbor prije svega sony i panasonic lcd-ova?
Post Reply