Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#51 PČELARSTVO

Post by pčelar »

ROJENJE KOD PČELA
U proljeće kad se pčele razbiju iz zimskog klubeta (klupka), odnosno u periodu razvoja pčelinje društvo preduzima sve da matica položi što više jaja kako bi se društvo što brže razvilo.Tokom vremena pčelinje društvo se razvija i u košnici stalno dolazi do sužavanja prostora, a i broj mladih pčela na jednu larvu se povećava, tako da mnoge od njih ostanu nezaposlene. U to vrijeme u pčelinjem društvu pojavljuje se rojevi nagon.
Tad počinje izgradnja matičnjaka i pčelar to mora primjetiti.Ukoliko pčelar ne interveniše pčele zatvaraju prve matičnjeke i matica polaže sve manje i manje jaja, a njeni jajnici se postepeno smanjuju, tako da matica postaje sve pokretljivija i sve tanja i lakša. Kad matičnjaci sazriju čim to vremenski uvjeti dozvole iz košnice izlijeće prvi roj (prvenac), sa starom maticom i mladim pčelama a u košnici ostaje više mladih matica. Ukoliko pčelar opet ne interveniše ako je društvo jako rojiće se vjerovatno i drugi roj a možda i treći. Ovakvo društvo koje se roji svakako nije rentabilno i zato pčelar mora poznavati predzanke rojenja.
UZROCI ROJENJA:
Postoji mnogo uzroka rojenja kao što su: stješnjavanje legla, stješnjavanje pčela u plodištu, nedovoljno izlučivanje voska, nedovoljna ventilacija, visoke temperature itd. Ovakvo rojenje se naziva prirodno rojenje, a društva se u savremenom pčelarstvu razrojavaju i vještačkim putem.
Trganje matičnjaka je mukotrpan posao i pčelar opet nije siguran je li sve potrgao i dovoljno je da se jedan previdi i doći će do rojenja zato pčelar u rano proljeće čim osjeti da je društvo krenulo sa razvojem odnosno kad matica počne da povećava nošenje jaja, treba da prvo ako je zazimio na dva tijela, prvo da rotira oba tijela za 180 stepeni, nakon petnaestak dana dok se pčele malo konsoliduju i matica opet počne da leže "punom parom" treba da rotira gornje i donje tijelo. Nakon određenog vremena potrebno je dodavati treće tijelo sa nekoliko satnih osnova. Nadalje ako matica nosi sve više i više a to je petaestak dana pred glavnu pašu e sad to zavisi kome i gdje je glavna paša, tad treba maticu sa dva do tri okvira zatvorenog legla i ostalo samo satna osnova spustiti u prvo tijelo i na njega staviti hanemanovu rešetku, kako matica ne bi mogla proći gore u gornja tijela. Ovako će se spriječiti rojevi nagon, povećati pčellinje društvo i naravno unos meda. Sretno.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#52 PČELARSTVO

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:32, edited 2 times in total.
User avatar
Kenan-Safvet
Posts: 126
Joined: 05/12/2006 21:39

#53

Post by Kenan-Safvet »

Mene je jednom ujela pcela i kao da mi je neki med izlazio iz prsta. Da li je to moguce i ako je moguce ima li utemeljenja u modernom pcelarstvu? (moguce da mi je to bio med koji sam prethodno jeo, ali ne i nuzno, jer sam poslije toga svakako jeo i sendvice sa majonezom, salamom, i pokojim kiselim krastavcem).
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#54

Post by pčelar »

Kenan-Safvet wrote:Mene je jednom ujela pcela i kao da mi je neki med izlazio iz prsta. Da li je to moguce i ako je moguce ima li utemeljenja u modernom pcelarstvu? (moguce da mi je to bio med koji sam prethodno jeo, ali ne i nuzno, jer sam poslije toga svakako jeo i sendvice sa majonezom, salamom, i pokojim kiselim krastavcem).
Kenane ako si ozbiljan sa pitanjem, da si pojeo kilo meda on opet ne bi bio u prstu, i ako ti je kako ti reče išao med iz prsta postoji samo jedno objašnjenje a to je kad pčela ubode čovjeka pošto je njena žaoka kao strijele sa zupcima i kad pčela trgne svoje tijelo da nakon uboda izvadi žaoku, žaoka ostaje u prstu i sa njom dio tijela odnosno zatka od pčele i moguće je da je sa dijelom tijela ostao i njen želudac u kojem je bilo malo nektara od kojeg pčele grade med a koji je također sladunjava tečnost. Nadam se da si shvatio šta te snašlo al u svemu je hvala bogu dobra stvar što nisi alergičan jer ne pišeš da ti je ruka otekla. :zzzz:
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#55

Post by DobroJutroKolumbo »

Pozdrav svima , pogotovo pcelaru , odlicna ti je tema...Ja sam imao zelju da se bavim pcelarstvom a i moj otac , jer imamo dosta zemlje , koja je neobradjena,sve cvjetne livade, sto znaci da je u proljece , pravi raj za pcele , kad sve procvjeta , okolo je sve suma , a takodje u blizini je i rijeka , i sto je najvaznije nema saobracaja i zagadjivaca bilo koje vrste...Otac je procitao more literature , ja znam ponesto , vise sam laik , ali na zalost nikad nismo realizovali tu ideju!! Malo mi je falilo prosle godine , da udjem u to , kad sam upoznao pcelara iz Fojnice , nastavnika u skoli , koji takodje vodi sekciju pcelarstva u toj skoli...Elem dobar cov'a , sa njim sam razgovarao , i malo mi je to objasnjavao , pokazivao mi radionicu , gdje pravi okvire i sanduke i sve ostalo...sve sam radi...ima puno kosnica i vozi ih po sumama oko Fojnice. Btw Nisam znao da je onako lijepa priroda oko Fojnice...Da nastavim , on mi je pricao o pcelarstu i rekao mi da je to zahtijevan posao koji trazi puno paznje i ljubavi ali isto tako da se taj posao i voli...Posto je on komsija mog prijatelja koji tamo ima vikendicu , pa se dobro poznaju , svako jutro kad bi ustali vidjeli bi njega , da izvines covjek samo u gacama i potkosulji nesto radi oko pcela , mene je to fasciniralo , ono onako non-salantno radi oko njih , smije se , reko bolan kako smijes , kaze on ; ma nece nista pcela , a i ako ujede to je zdravo...Jedino se propisno oblaci kad otvara kosnice i hoce da nesto radi ili da vrca...Tada kroz pricu sa njim posto je vidio da je meni to interesantno i da bi volio se tim baviti , ponudio dvije kosnice sa po 25 do 30 hiljada pcela rojeve u svakoj kosnici toliko , kompletno sa sanducima i svim sta ide unutra i sa po cca 15 kg meda u svakoj kosnici, sve za 300 KM, plus trecu sa svim kao i prethodne dvije gratis...Garantovao mi je da su pcele zdrave... Ja sam rekao da cu vidjeti , vratio se u Sarajevo , nisam vise isao u Fojnicu i danas mi je zao , sto to nisam realizovao...Mislim da mi je covjek to nudio ispod svake cijene , kad sam kasnije malo "snjuho" koliko se krecu cijene...Pogotovo zato sto je to bio mjesec august , pa je u kosnicama bilo toliko meda...Pripremio on da one imaju za zime....Pa sam med je vise vrijedio od cijene koju je on trazio... :( Da zakljucim , nisam vidio u zivotu ljepseg i odmornijeg posla za psihu...I zao mi je sto nemam snage jos uvijek napustiti gradsku vrevu i otici zivjeti od tako neceg...Pcelar sve najbolje a isto tako i ovom pcelaru nastavniku iz Fojnice , ako ikad ovo procita...Izvinite sto sam oduzio , ponesose me utisci... :D

p.s. Napisi malo kako kosnice napadaju strsljeni , on mi je rekao da zna ubiti i po 10-20 strsljena dnevno...Napasnici jedni..ali moraju i oni svoje leglo hraniti...na zalost ubijaju pcele...
User avatar
janje_
Posts: 2240
Joined: 05/04/2007 14:05

#56

Post by janje_ »

pčelar wrote:Janje ako radite košnice i okvire i ako su LR standardni mogao bi negdje reklamirati pa možda bih i ja kupio ako su dobo suhi i kvalitetni, gdje se nalaziš.
tuzlanski kanton.
sto se tice proizvodnje, otac to uglavnom za svoje potrebe pravi, tako da viska nema, skoro da jedva stigne sve pripremiti.. jesu LR-ovi, mada u pcelinjaku ima i dadanblatovih. to je ostalo od prije.

meni licno se ovaj LR format puno vise svidja, jer je nekako lakse raditi. nastavci su jednaki, okviri nisu glomazni, ne lome se na vrcaljki itd.. doduse, dadanblat drustva su puno veca i samim tim, prinos je, uz uslov da ispasa rodi, puno veci.

ove godine prinos meda je bio minimalan, i mi smo uglavnom sve isprodali. ostavili smo samo dovoljno za nase potrebe ..
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#57

Post by Cober »

Pčelaru, izuzetna tema. Volio bih pročitati opširnije o matičnoj mliječi i načinu dobivanja iste. Da li je tačno da je, za dobivanje mliječi koja je prirodno namijenjena za ishranu mladih pčela, potrebno pobiti sve mlade pčele u nekoj fazi ranog razvoja? Piši opširno o tome, o spravljanju, kao i konzumaciji mliječi u ljudskoj prehrani, o čuvanju iste kao i o ljekovitim svojstvima. Kolika je vrijednosti mliječi za ljude, te prokomentariši odnos koji se spravlja za prodaju, mješavina 5 grama mliječi na teglicu meda od 470g, te mliječ u alkoholu koja se pojavila u prodaji u malim kapaljkama i bočicama pod komercijalnim nazivom Royal ili slično. Srdačan pozdrav.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#58

Post by Jara »

K'o bi rek'o da je među forumašima ovoliko ljubitelja pčelarstva!
@Pčelar,
negdje pročitah rečenicu-dvije o tome kako pčele imaju savršen sistem obavještavanja; kao otkriju kilometrima udaljen teren za dobru ispašu pa kad se vrate, obavijeste ostale pčele, čini mi se mašući krilima na poseban način ( kao izviđači ili mornari zastavicama?? 8-) :) )
Zanimljiv način komunikacije u pčelinjem društvu... pliiiz, nešto opširnije o tome.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#59

Post by pčelar »

DobroJutroKolumbo wrote:Pozdrav svima , pogotovo pcelaru , odlicna ti je tema...Ja sam imao zelju da se bavim pcelarstvom a i moj otac , jer imamo dosta zemlje , koja je neobradjena,sve cvjetne livade, sto znaci da je u proljece , pravi raj za pcele , kad sve procvjeta , okolo je sve suma , a takodje u blizini je i rijeka , i sto je najvaznije nema saobracaja i zagadjivaca bilo koje vrste...Otac je procitao more literature , ja znam ponesto , vise sam laik , ali na zalost nikad nismo realizovali tu ideju!! Malo mi je falilo prosle godine , da udjem u to , kad sam upoznao pcelara iz Fojnice , nastavnika u skoli , koji takodje vodi sekciju pcelarstva u toj skoli...Elem dobar cov'a , sa njim sam razgovarao , i malo mi je to objasnjavao , pokazivao mi radionicu , gdje pravi okvire i sanduke i sve ostalo...sve sam radi...ima puno kosnica i vozi ih po sumama oko Fojnice. Btw Nisam znao da je onako lijepa priroda oko Fojnice...Da nastavim , on mi je pricao o pcelarstu i rekao mi da je to zahtijevan posao koji trazi puno paznje i ljubavi ali isto tako da se taj posao i voli...Posto je on komsija mog prijatelja koji tamo ima vikendicu , pa se dobro poznaju , svako jutro kad bi ustali vidjeli bi njega , da izvines covjek samo u gacama i potkosulji nesto radi oko pcela , mene je to fasciniralo , ono onako non-salantno radi oko njih , smije se , reko bolan kako smijes , kaze on ; ma nece nista pcela , a i ako ujede to je zdravo...Jedino se propisno oblaci kad otvara kosnice i hoce da nesto radi ili da vrca...Tada kroz pricu sa njim posto je vidio da je meni to interesantno i da bi volio se tim baviti , ponudio dvije kosnice sa po 25 do 30 hiljada pcela rojeve u svakoj kosnici toliko , kompletno sa sanducima i svim sta ide unutra i sa po cca 15 kg meda u svakoj kosnici, sve za 300 KM, plus trecu sa svim kao i prethodne dvije gratis...Garantovao mi je da su pcele zdrave... Ja sam rekao da cu vidjeti , vratio se u Sarajevo , nisam vise isao u Fojnicu i danas mi je zao , sto to nisam realizovao...Mislim da mi je covjek to nudio ispod svake cijene , kad sam kasnije malo "snjuho" koliko se krecu cijene...Pogotovo zato sto je to bio mjesec august , pa je u kosnicama bilo toliko meda...Pripremio on da one imaju za zime....Pa sam med je vise vrijedio od cijene koju je on trazio... :( Da zakljucim , nisam vidio u zivotu ljepseg i odmornijeg posla za psihu...I zao mi je sto nemam snage jos uvijek napustiti gradsku vrevu i otici zivjeti od tako neceg...Pcelar sve najbolje a isto tako i ovom pcelaru nastavniku iz Fojnice , ako ikad ovo procita...Izvinite sto sam oduzio , ponesose me utisci... :D

p.s. Napisi malo kako kosnice napadaju strsljeni , on mi je rekao da zna ubiti i po 10-20 strsljena dnevno...Napasnici jedni..ali moraju i oni svoje leglo hraniti...na zalost ubijaju pcele...
Nadam se da ćeš mi halaliti ako ti kažem da sigurno nećeš pogriješiti ako se počneš baviti pčelarstvom. ja čestoi dođem u Sarajevo imam puno jarana a poznajem jednog momka iz Fojnice ime mu je Sedik a prezime ne bih preko neta koji radi u Sarajevu, a snjim sam zajedno i sa još nekim društvom boravio u Fojnici nekoliko dana gore na Vranici na Prokoškom jezeru nešto malo istraživali. Uglavnom svakako ako odlučiš da se počneš baviti pčelarstvom ja ti stojim na raspolaganju da ti dam savjete naravno bez ikakve naknade jer znanje koje ja imam nije moje i zato ga moram dijeliti. Neka si živ o zdrav prijatelju. Možeš ti živjeti u gradu a negdje van imati pčelinjak i vikendom ići malo da se relaksiraš i uživaš.
Društvo koje je jako ne mogu im ništa ni druge pčele niti stršljeni, a ako je društvo slabo onda je lahko da ga napadaju i druge pčele tzv. grabež ili stršljeni.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#60

Post by pčelar »

janje_ wrote:
pčelar wrote:Janje ako radite košnice i okvire i ako su LR standardni mogao bi negdje reklamirati pa možda bih i ja kupio ako su dobo suhi i kvalitetni, gdje se nalaziš.
tuzlanski kanton.
sto se tice proizvodnje, otac to uglavnom za svoje potrebe pravi, tako da viska nema, skoro da jedva stigne sve pripremiti.. jesu LR-ovi, mada u pcelinjaku ima i dadanblatovih. to je ostalo od prije.

meni licno se ovaj LR format puno vise svidja, jer je nekako lakse raditi. nastavci su jednaki, okviri nisu glomazni, ne lome se na vrcaljki itd.. doduse, dadanblat drustva su puno veca i samim tim, prinos je, uz uslov da ispasa rodi, puno veci.

ove godine prinos meda je bio minimalan, i mi smo uglavnom sve isprodali. ostavili smo samo dovoljno za nase potrebe ..
Samo nastavi tako. Ako si iz Tuzle onda bi trebao poznavati profesora Ferida Velagića inače jedini registrovani uzgajivač matica u BiH i izuzetno fin čovjek i jako dobar pčelar. I kod nas je paša bila onako ali opet to zavisi od pčelara do pčelara i od mjesta do mjesta, ali kakvo je stanje na planeti dobro je i sa prirodom općenito. :zzzz:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#61

Post by pčelar »

Cober wrote:Pčelaru, izuzetna tema. Volio bih pročitati opširnije o matičnoj mliječi i načinu dobivanja iste. Da li je tačno da je, za dobivanje mliječi koja je prirodno namijenjena za ishranu mladih pčela, potrebno pobiti sve mlade pčele u nekoj fazi ranog razvoja? Piši opširno o tome, o spravljanju, kao i konzumaciji mliječi u ljudskoj prehrani, o čuvanju iste kao i o ljekovitim svojstvima. Kolika je vrijednosti mliječi za ljude, te prokomentariši odnos koji se spravlja za prodaju, mješavina 5 grama mliječi na teglicu meda od 470g, te mliječ u alkoholu koja se pojavila u prodaji u malim kapaljkama i bočicama pod komercijalnim nazivom Royal ili slično. Srdačan pozdrav.
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:33, edited 1 time in total.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#62

Post by pčelar »

Jara wrote:K'o bi rek'o da je među forumašima ovoliko ljubitelja pčelarstva!
@Pčelar,
negdje pročitah rečenicu-dvije o tome kako pčele imaju savršen sistem obavještavanja; kao otkriju kilometrima udaljen teren za dobru ispašu pa kad se vrate, obavijeste ostale pčele, čini mi se mašući krilima na poseban način ( kao izviđači ili mornari zastavicama?? 8-) :) )
Zanimljiv način komunikacije u pčelinjem društvu... pliiiz, nešto opširnije o tome.
Sama činjenica da je po pčeli u časnom Kur!anu jedna sura dobila ime po pčeli sura En nahl govori da je pčela zaista jedno savršeno i plemenito biće. Tačno je da se pčele jako dobro sporazumjevaju prije svega na ulazu u košnicu one precizno po feromonima znaji koja je pčela iz njihove košnice i ne može "tuđa" pčela tj. pčela iz druge košnice ući u tuđu košnicu osim ako nosi polen ili nektar tad je puste i odmah van tjeraju(jer nosi miloštu). Poseban način sporazumjevanja jeste kad se pojavi novi izvor ispaše prve pčele koje dođu u košnicu na okvirima se vrte (okreću) lijevo desno i pri tom zastanu i zuje i mašu krilima a naučnici su otkrili da to njihovo okretanje i zastajanje i zujanje krilima pokazuju tačno u odnosu prema suncu u kom pravcu pod kojim uglom i na kojoj daljini se nalazi novi izvor paše. jJko fascinantno. Da se čovjek zaista načudi tako malo a plemenito stvorenje. :roll:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#63

Post by Jara »

pčelar wrote:
Jara wrote:K'o bi rek'o da je među forumašima ovoliko ljubitelja pčelarstva!
@Pčelar,
negdje pročitah rečenicu-dvije o tome kako pčele imaju savršen sistem obavještavanja; kao otkriju kilometrima udaljen teren za dobru ispašu pa kad se vrate, obavijeste ostale pčele, čini mi se mašući krilima na poseban način ( kao izviđači ili mornari zastavicama?? 8-) :) )
Zanimljiv način komunikacije u pčelinjem društvu... pliiiz, nešto opširnije o tome.
Sama činjenica da je po pčeli u časnom Kur!anu jedna sura dobila ime po pčeli sura En nahl govori da je pčela zaista jedno savršeno i plemenito biće. Tačno je da se pčele jako dobro sporazumjevaju prije svega na ulazu u košnicu one precizno po feromonima znaji koja je pčela iz njihove košnice i ne može "tuđa" pčela tj. pčela iz druge košnice ući u tuđu košnicu osim ako nosi polen ili nektar tad je puste i odmah van tjeraju(jer nosi miloštu). Poseban način sporazumjevanja jeste kad se pojavi novi izvor ispaše prve pčele koje dođu u košnicu na okvirima se vrte (okreću) lijevo desno i pri tom zastanu i zuje i mašu krilima a naučnici su otkrili da to njihovo okretanje i zastajanje i zujanje krilima pokazuju tačno u odnosu prema suncu u kom pravcu pod kojim uglom i na kojoj daljini se nalazi novi izvor paše. jJko fascinantno. Da se čovjek zaista načudi tako malo a plemenito stvorenje. :roll:
Konkretan odgovor, hvala! :thumbup: Zbilja fascinantno! :)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#64

Post by mamica papucarka »

pčelar wrote:
Cober wrote:Pčelaru, izuzetna tema. Volio bih pročitati opširnije o matičnoj mliječi i načinu dobivanja iste. Da li je tačno da je, za dobivanje mliječi koja je prirodno namijenjena za ishranu mladih pčela, potrebno pobiti sve mlade pčele u nekoj fazi ranog razvoja? Piši opširno o tome, o spravljanju, kao i konzumaciji mliječi u ljudskoj prehrani, o čuvanju iste kao i o ljekovitim svojstvima. Kolika je vrijednosti mliječi za ljude, te prokomentariši odnos koji se spravlja za prodaju, mješavina 5 grama mliječi na teglicu meda od 470g, te mliječ u alkoholu koja se pojavila u prodaji u malim kapaljkama i bočicama pod komercijalnim nazivom Royal ili slično. Srdačan pozdrav.
Cober ne bih komentarisao to što Royal prodaje ali znam sigurno da u BiH niko ama baš niko ne proizvodi matičnu mliječ i to što neko na pijaci kaže ovo je smjesa meda sa matičnom mliječi sigurno LAŽE jer je proizvodnja matične mliječi jako komplikovano i za to treba imati posebnu opremu, sterilizatore, mali frižider i mnoštvo pipeta i epruveta, a to se radi tako što se društvo "prisili" da gradi mnogo matičnjaka a onda kad matica zaleže jaja nakon par dana pčele samo u matičnjake trpaju matičnu mliječ i onda se te "buduće" matice vade a ta matična mliječ se uzima, a pčelari neki to rade na pčelinjaku bez ikakve opreme jednostavno potrgaju matičnjake i iz njih onako prstom vade mliječ i to poturaju kao pravu matičnu mliječ. To ja nekad uradim ali samo za sebe i odmah na pčelinjaku to liznem. Dakle nema još niko ko to radi stručno to je sigurno. Lijep pozdrav i ne nasjedaj na priču.
gle, meni mama kupila nekakve kapsule (tabletice) od maticne mlijeci za jacanje imunog sistema. I mogu reci da sam super kako ih pijem. Ustvari, jednom, dva puta godisnje po´pijem turu kad vidim da sam slaba :oops:
jel znas nesto vise o maticnoj mlijeci??? :)
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#65

Post by Cober »

pčelar wrote:Cober ne bih komentarisao to što Royal prodaje ali znam sigurno da u BiH niko ama baš niko ne proizvodi matičnu mliječ i to što neko na pijaci kaže ovo je smjesa meda sa matičnom mliječi sigurno LAŽE jer je proizvodnja matične mliječi jako komplikovano i za to treba imati posebnu opremu, sterilizatore, mali frižider i mnoštvo pipeta i epruveta, a to se radi tako što se društvo "prisili" da gradi mnogo matičnjaka a onda kad matica zaleže jaja nakon par dana pčele samo u matičnjake trpaju matičnu mliječ i onda se te "buduće" matice vade a ta matična mliječ se uzima, a pčelari neki to rade na pčelinjaku bez ikakve opreme jednostavno potrgaju matičnjake i iz njih onako prstom vade mliječ i to poturaju kao pravu matičnu mliječ. To ja nekad uradim ali samo za sebe i odmah na pčelinjaku to liznem. Dakle nema još niko ko to radi stručno to je sigurno. Lijep pozdrav i ne nasjedaj na priču.
Sada sam zbunjen. A zaista bih volio više informacija o tome, a vidim i drugi. Nadam se da se ne ustručavaš da pišeš ovdje o stvarima koje znaš a vezano za proizvodnju (ili samo pakovanje) mliječi, pa češ nas uskratiti za informacije. Ipak je ovoi forum na kome se slobodno iznose razna mišljenja i vode razne diskusije, te se nadam, da češ i ti to učiniti, i u dobroj namjeri proslijediti svoje mišljenje. U moru tržišnih reklama i informacija kojima smo zatrpani, pojedinac mora sa skepsom uči u dublju analizu svakog proizvoda, proučiti more informacija a znaš da je to nemoguće za sve obzirom sa koliko se različitih oblasti susrećemo u životu. Zbog toga je tvoje mišljenje i znanje dragocjeno i u oblasti konzumenata meda, naravno ukoliko ga ti želiš podijeliti sa nama. Na sajmu meda u Sarajevu nekoliko proizvođača pakuje med i matičnu mliječ i na to stavljaju svoju etiketu i deklaraciju. Ja lično kupujem mješavinu mliječi i meda koju pakuje firma "Pčelica medina" http://www.pcelicamedina.com/portal/vijesti1_1/?id=22 mada sam dosada mislio da ga oni i proizvode. Njihovi proizvodi su dostupni svuda ili bar na više prodajnih mjesta. Sada kada bolje razmislim, izgleda logično da je to ipak industrija obzirom na ogroman obim, vrstu proizvoda i pakovanja koje oni nude u prodaji http://www.pcelicamedina.com/portal/vijesti1_1/?id=2 , kao i brojne vrste meda sa raznih područja, pa je onda izvjesno, da i pored 450 LR košnica koje navode na svom web-u, oni većinom kupuju, uvoze, i uglavnom to prepakuju kao svoje proizvode. Da ne budem krivo shaćen, u svakom slučaju je pozitivno da imamo domaću firmu, koja će pored uvoza mliječi vjerovatno otkupljivati i proizvode od vjerovatno i domaćih pčelara i tako i podržavati pčelarstvo u BiH. Međutim mene, a siguran sam i ostale zaista interesuje da vladamo pravim informacijama vezano za med, mliječ i ostale proizvode poput mješavina polena i propolisa, i bio bih ti zahvalan kada bi našu populaciju i sa te strane uputio više u svoja saznanja i iskustvo. Šta je sa sajmom meda, kome se vjeruje, verifikovanjem "zdrave hrane" i mliječi koja se tamo prodaje i publikuje u raznim brošurama - reklamama? Srdačan pozdrav i hvala na vremenu i strpljenju.

Image Image Image Image
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#66

Post by BISCANIN2 »

Na žalosz nemam vremena da pratim ovu temu i ako sam pčelar sa višegodišnjim iskustvom .
Uhvatio sam malo vremena da nevedam par stvarčica iz iskustva .
Pčelartsvoje plemenito zanimanje iako dosta pčelara nebi baš moglo da se pohvali sa plemenitošću .
Pčelarstvo je posao koji smiruje ,i jedna zaraza koja nas tjera da se ushicujemo prilikom razvoja i dobrog prinosa ili da patimo i strasno se razocaramo u ternutku kad shvatimo da nasih "baja" vise nema .
Ja sam samoinicajtivno krenuo sa 26 godina starosti uloživši u 2 društva 400 km .Dogurao sam do 60 društava i sad sam na pčelinjaku kad je vrcanje ili uzimljavanje otac i punac koji su u međuvremenu zarazili preuzeli su pčelinjak pod svoju nadležnost
To me je privlačilo jos od djetnijstva skupio sam hrabrosti i udario .
Nisam požalio ušao sam u mistični svijet buba ,livada, ispaša, i ljekovitih trava.
Uz sve blagodat koje ovaj posao pruža mora te se pripremiti na za borbu protiv najveće pošasti "varoe koja znači tihu i sigurnu smrt vašim društvima.
Borba nimalo nije laka zahtijeva ogrmno iskustvo , strpljivost upornost i praćenje literature i prisustvovanje seminarima .

Lijekova nema i što se nabavi je uglavnom na bazi armitraza koji jke dobar ali pošast razvije rezistenciju na isti tako da se ostaje i bez i jdnog adekvatnog lijeka .
Novca nema bez selidbe i potpune infrastrukture koju nimalonije lako nap
raviti i predanosti , kad se pčele imaju onda se vremena nema za ništa drugo .
Uglavnom vrijedi truda ,čovjek od pčela može dosta da nauči .
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#67

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:36, edited 1 time in total.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#68

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:36, edited 1 time in total.
User avatar
janje_
Posts: 2240
Joined: 05/04/2007 14:05

#69

Post by janje_ »

pčelar wrote:Samo nastavi tako. Ako si iz Tuzle onda bi trebao poznavati profesora Ferida Velagića inače jedini registrovani uzgajivač matica u BiH i izuzetno fin čovjek i jako dobar pčelar. I kod nas je paša bila onako ali opet to zavisi od pčelara do pčelara i od mjesta do mjesta, ali kakvo je stanje na planeti dobro je i sa prirodom općenito. :zzzz:
babo je jednom kupovo matice kod ferida. ne znam ga ja licno.

---

ko umije engleski evo malo vise o maticnoj mlijeci (royal jelly):

http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_jelly

inace, ono sto maticu razlikuje od normalnih pcela je da u vrijeme dok je larva matica za hranu dobija samo maticnu mlijec i to u velikim kolicinama. ne znam tacan omjer, ali je matica barem 2x do 3x veca od obicne pcele. sve zbog hrane (mlijeci).

inace, aminokiseline iz maticne mlijeci su hemijski poprilicno nestabilne i trenutno reaguju sa svim primjesama.. kao ilustracija: razlika je ako se maticna mlijec konzumira plasticnom i metalnom kasicicom.. to vam sve kaze koliko je prave maticne mlijeci u kojekakvim preparatima koji se prodaju na kilu..
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#70

Post by BISCANIN2 »

Prijatelju , moj medju prvima sam krenuo sa mravljom kiselinom ya koju su mi govorili kako ubija maticu stetno djeluje na pcele itd.
Efekat prve godine je bio vise nego ok , do godine isti tretman ali bez ikakvog efekta .
Dugo sam vremena koristio perizil do momenta kad je izvucen iz upotrebe , poslije toga je dosla oxalna kiselina ,medjutim niko nije znao dozu i kako , pisalo je ovako onako itd.

Dobio sam ponudu za skolu jer imam sve uslove ali istu sam vratio u udruzenje jer sad se bavim drugim biznisom , ine mogu da se posvetim pcelarstvu onoliko koliko bi trebalo .
Gradjevnjaci su prirodni nacin protiv varoe ali ne dovoljni pogotovo kad je sezona pogodna za varozu .
Nikola Drobac jedan od najve'ih bardova p;elasrtva na balkanskim prostorima inace tatin vjencani kum jednom poslije dobre zetve mi je rekao da pcelar moram biti i u gubitku .
To mi tad nije zvucalo tako , par godina poslije znao sam sta mije rekao .
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#71

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:37, edited 1 time in total.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#72

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 21:38, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#73

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 20:35, edited 1 time in total.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#74

Post by pčelar »

jOFLA wrote:U kojim omjerima se matična i pčelinja mliječ za prodaju mješaju sa medom, zna li neko ?

A ljudi moji jeste navalili na matičnu mliječ. Rečeno jednostavnim jezikom matična mliječ ima nevjerovatno dobra svojstva jako brzo djeluje na rast matice, produljuje joj život... ali probavni sistem matice i uopće pčela je skroz drukčiji od čovjekovog i ne može imati isti učinak kao kod pčela.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#75 PČELARSTVO

Post by pčelar »

Neki su izgleda saznali da je matična mliječ jako skupa pa bi da na brzinu zarade velike novce. Danas je na predavanju u Bihaću profesor Kezić iznio najnoviji podatak da se u Njemačkoj na tržištu za kilogram pčelinjeg otrova cijena kreće oko 10.000 (deset hiljada) eura, pa za one pčelare koji bi lahku zaradu eto biznisa. :zzzz:
Post Reply