Page 1 of 1

#1 Gdje je ovdje osporavanje?

Posted: 25/09/2007 10:32
by sebilj
Ahmadinejad u SAD-u osporava Holokaust i 11. septembar
U okviru svoje posjete SAD-u, iranski predsjednik Mahmoud Ahmadinejad održao je predavanje studentima na Univerzitetu Columbia. Tokom svog govora, Ahmadinejad je govorio o napadima na New York i Pentagon iz 2001. godine, a dekan Univerziteta, Lee Bollinger, predstavio ga je kao "okrutnog diktatora“.

Ahmadinejad se predstavio kao intelektualac koji diskutuje o historijskim činjenicama i govori o razlozima svoje administracije da načini određene korake. No, bivši profesor inženjerstva bio je očito iritiran i uznemiren zbog uvreda svoga domaćina koji ga je predstavio kao okrutnog diktatora, prenosi AP.

Jednim odgovorom na pitanje iz publike o pogubljivanju homoseksualaca u Iranu, predsjednik Ahmadinejad je čak izazvao i smijeh: "Mi u Iranu nemamo homoseksualaca kao vi u vašoj zemlji…ne znam uopće ko vam je rekao da mi to imamo“, objasnio je iranski predsjednik.

Ahmadinejad je također oštro reagovao na najavu dekana Bollingera kojom je kazao da je iranski predsjednik okrutni diktator. Ahmadinejad smatra da su na takvo uvjerenje utjecale političke snage u SAD-u te da ono apsolutno nije utemeljeno na činjenicama.

Iako je proteklih godina često izjavljivao da bi Izrael trebalo "izbrisati sa karte svijeta“, na pitanje da li podržava uništavanje Izraela, Ahmadinejad nije direktno odgovorio. "Mi smo prijatelji sa svim nacijama. Prijatelji smo sa Jevrejima. Mnogobrojni Jevreji žive u Iranu u miru i sigurno“, objasnio je on.

No, bivše Ahmadinejadove izjave o Holokaustu su prilično jasne i ponovljene su na ovom predavanju. "U decembru 2005. godine ste na državnoj televiziji izjavili da je Holokaust samo izfabrikovana legenda. Dvije godine kasnije organizovali ste dvodnevnu konferenciju sa ljudima koji osporavaju Holokaust. Sada dolazite na mjesto kao što je ovaj Univerzitet i izgledate smiješno zbog takvih izjava jer je Holokaust jedan od najdokumentovanijih događaja u historiji“, kazao je Bollinger.

Na ovu konstataciju Ahmadinejad je kazao da on uopće ne procjenjuje da li se Holokaust desio, ali uzimajući u obzir Holokaust, on se samo pita "kakve to veze ima sa narodom Palestine“.

Naglasio je da nije siguran u tačnost određenih podataka koji su u vezi sa Holokaustom. "Ne postoji ništa na ovome svijetu što je apsolutna istina. Ja smatram da se Holokaust koristi kao izgovor za maltretiranje i nanošenje dugogodišnje patnje palestinskom narodu. Ja se samo pitam zašto Palestinci plaćaju za događaj koji nema nikakve veze s njima“, naglasio je Ahmadinejad.

U toku svoga predavanja iranski predsjednik je naglasio da je želio posjetiti mjesto terorističkih napada, World Trade Centar kako bi odao poštovanje žrtvama, ali taj zahtjev su odbile vlasti u New Yorku. Ahmadinejad je špekulirao i o tome da li je Al-Kaida uopće odgovorna za napade iz septembra 2001. godine

(Sarajevo-x.com)

ne vidim nigdje u ovom textu da postoji neko osporavanje i potvrda naslova texta :-?

#2

Posted: 25/09/2007 12:09
by ek
I nema nikakvog osporavanja barem u tekstu ili ovaj novinar radi i u expresu
( pa naučio na bombastične naslove ) ili MRZI Ahmedinejada.

#3

Posted: 25/09/2007 12:36
by sebilj
ek wrote:I nema nikakvog osporavanja barem u tekstu ili ovaj novinar radi i u expresu
( pa naučio na bombastične naslove ) ili MRZI Ahmedinejada.
ja mislim da ce biti prije ovo drugo :D

#4

Posted: 25/09/2007 23:29
by nezeljeni nadimak
Nisam vidio ovu, pa sam otvorio istu temu, ali je pobrisase...

Ne ulazeci u procjenjivanje Ahmedinedzadove licnosti i politickog djelovanja, volio bi da mi neko ukaze gdje ovom tekstu "Ahmadinejad u SAD-u osporava Holokaust i 11. septembar".

Tipicni fol koji koriste mediji tipa Pincom. Naslov sa stvarnoscu, a ni sa samim daljim tekstom nema nikakve veze, moze se komotno trerirati kao laz, ali je sasvim dovoljno da ostavi traga na citateljstvo, jer neki citaju samo naslove, a neki kada i procitaju cijeli clanak, zapamte samo naslov.

O nepismenosti onoga ko je pisao ovaj clanak neka se brinu oni koji ga placaju, kao i o njegovim umnim kvalitetama. . Meni je upalo samo u oci to da autor clanka ima vrlo nisko misljenje o posjetiocima Sarajevo-x portala i valjda misli da isti nisu sposobni procitati ni obicnu vijest.

#5

Posted: 25/09/2007 23:36
by Administrator
Vijest je preuzeta od AP-a kako je i navedeno, ali izgleda da nije prevedena do kraja. Autor vijesti je upoznat s greškom, a vama hvala na ukazanom propustu.

Izvorni tekst:

Ahmadinejad questions 9/11, Holocaust

http://news.yahoo.com/s/ap/20070925/ap_ ... iran_us_73

#6

Posted: 25/09/2007 23:49
by Eshek
Ako se ne varam (a možda se i varam, ko zna? :D ), razglabanja o kvalitetu članaka na sa-x nisu baš u milosti administracije.

Kako god, kvalitet istih nam je svima poznat :D :D , ali koliko para - toliko muzike.

I meni smetaju povremeni pristrasni članci o piramidama sunca, mjeseca, i troglavog četverokuratog ježa u Visokom, ili tzv. "zahvalnice" Marcatora, ali treba shvatiti da je u ovaj sajt uloženo mnogo truda i para, i da mora barem pokriti svoje troškove.
Moramo nekad progutati i par stvari koje nam se ne sviđaju, ali u mojim očima je to trivijalno u poređenju sa svime šta ovaj portal pruža, a to je PRAVO NA MIŠLJENJE (osim o portalu, dakako :D )

Lično mislim da bi na forumu trebala postojati barem jedna tema na koju se mogu postirati kritike članaka ili neke primjedbe na portal i da bi to imalo praktičan značaj, pogotovo za imidž portala, ali to je vec neka treća priča...

#7

Posted: 25/09/2007 23:51
by Eshek
BTW, ako se javim sutra, to znači da su malo "olabavili" :D :D

ako se ne javim, znajte da - NISU :lol:

#8

Posted: 25/09/2007 23:54
by Administrator
Kritike na članke su dobrodošle, ali molimo vas (a i ohrabrujemo) da ih šaljete na redakcijski mail [email protected]

Svjesni smo svojih grešaka i nedostataka i svaka konstruktivna kritika je uvijek dobrodošla. Maksimalno se trudimo da to ispravimo.

#9

Posted: 26/09/2007 00:00
by Eshek
E jebiga, ja se tamam ponad'o da ću popiti barem privremeno banimira, da se malo posvetim poslu...zaostajem :D :D

#10

Posted: 26/09/2007 00:01
by Eshek
Eshek wrote:E jebiga, ja se tamam ponad'o da ću popiti barem privremeno banimira, da se malo posvetim poslu...zaostajem :D :D
Ovo je zachatavanje, jel' da? :oops: :D

#11

Posted: 26/09/2007 09:33
by sulesavic
Ignored

#12

Posted: 26/09/2007 10:43
by Truba
samo za administraciu

nekto vam konstantno piše

prjedloge i zamjenicu zajedno

SAMNOM je najupečatljiviji primijer

treba te lektora ili ma nje bezspizmenije ljude :lol: