Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#51

Post by Prozor »

ragib
Posts: 2344
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#52

Post by ragib »

Allah dž.š. je rekao Davudu a.s.:

"Ti hoćeš jedno, a Ja drugo i dešava se onako kako Ja hoću. Kad se prepustiš onome što Ja hoću, pružiću ti ono što ti hoćeš. A ako se ne pokoriš Mojoj odredbi, namučićeš se sa onim što ti hoćeš, a ipak će biti onako kako Ja hoću."

Prošlo je jučer i bit će pouzdan svjedok,
a za njim i novi dan došao je.

Pa ako si jučer loše djelo uradio -
danas dobrim zamjeni bit ces hvaljen.

Danas ako u dobru provedeš,
korist ćeš vidjet, a juče vratit ne možeš.

Ne odgađaj dobro djelo za sutra -
možda sutra dođe, a tebe nema...


. Ko voli, taj će naći mogućnost. A nekome možeš džennetsku huriju podariti, ali on će joj naći mahane - jer traži mahane.

Uzvišeni Allah kaže...

"Kadgod mi dođeš, primit ću te. Ako Mi dođeš noću, prihvatam te. Ako mi dođeš danju, opet te primam. Ako Mi se primakneš koliko pedalj, Ja se tebi primaknem koliko rukohvat. Ako ti ideš običnim hodom, Ja žurim prema tebi. Kad bi Mi došao sa grijesima kolika je cijela Zemlja, a potom Me sreo ne pripisujući meni druga, Ja bih ti došao sa oprostom kolika je Zemlja. Kad bi tvoji grijesi napunili nebesa, a potom od Mene oprost zatražio, Ja bih ti oprostio. Ima li iko milostiviji i plemenitiji od Mene?

Moji robovi se teškim grijesima bore protiv mene, a Ja ih u posteljama čuvam. Između Mene i džina i ljudi događa se nešto krupno. Ja stvaram, a obožava se mimo Mene, opskrbu dajem, a drugom se zahvaljuje. Moje dobro se spušta ljudima, a njihovo zlo se podiže Meni. Ukazujem im ljubav preko Svojih blagodati, iako sam Ja potpuno neovisan od njih, a oni činjenjem grijeha pokazuju mržnju prema Meni, a od Mene najviše ovise.

Ko krene prema Meni, Ja ga dočekam izdaleka, a ko se okrene od Mene, Ja ga pozovem izbliza. Ko nešto radi Mene ostavi, Ja ga darujem boljim od onoga što je ostavio. Ko želi Moje zadovoljstvo, Ja želim ono što on poželi. Onaj koji se u svojim postupcima pomogne Mojom snagom i moći, Ja mu željezo učinim mehkim.

Oni koji Me se zikrom sjećaju, Meni su blizu. Onima koji zahvaljuju, Ja ću dati još više. Onima koji su pokorni, Ja ću dati posebne počasti. One koji su mi neposlušni, neću obeshrabriti u pogledu Svoje milosti. Ako mi se pokaju, pa Ja sam njihov voljeni. Ja zaista volim one koji se često i mnogo kaju i koji se često čiste. A ako mi se ne pokaju, pa Ja sam njihov liječnik. Iskušam ih kušnjama kako bi ih očistio od mahana.

Ko Mi dadne prednost nad drugima, I ja njemu dadnem prednost nad drugima. Dobro djelo vrjednujem od deset do sedam stotina puta, pa i mnogo više A loše djelo pišem samo kao jedno učinjeno. Ako se za njega pokaje i od Mene zatraži oprost, Ja mu oprostim.

Zahvaljujem za malo truda, a praštam mnoga posrtanja. Moja milost je veća od Moje srdžbe. Moja blagost je veća od srdžbe, a Moj oprost je veći od Moje kazne. Ja sam milostiviji Svome robu nego majka svome djetetu."
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#53

Post by Ahmmed »

ragib wrote:Allah dž.š. je rekao Davudu a.s.:

"Ti hoćeš jedno, a Ja drugo i dešava se onako kako Ja hoću. Kad se prepustiš onome što Ja hoću, pružiću ti ono što ti hoćeš. A ako se ne pokoriš Mojoj odredbi, namučićeš se sa onim što ti hoćeš, a ipak će biti onako kako Ja hoću."

Prošlo je jučer i bit će pouzdan svjedok,
a za njim i novi dan došao je.

Pa ako si jučer loše djelo uradio -
danas dobrim zamjeni bit ces hvaljen.

Danas ako u dobru provedeš,
korist ćeš vidjet, a juče vratit ne možeš.

Ne odgađaj dobro djelo za sutra -
možda sutra dođe, a tebe nema...


. Ko voli, taj će naći mogućnost. A nekome možeš džennetsku huriju podariti, ali on će joj naći mahane - jer traži mahane.

Uzvišeni Allah kaže...

"Kadgod mi dođeš, primit ću te. Ako Mi dođeš noću, prihvatam te. Ako mi dođeš danju, opet te primam. Ako Mi se primakneš koliko pedalj, Ja se tebi primaknem koliko rukohvat. Ako ti ideš običnim hodom, Ja žurim prema tebi. Kad bi Mi došao sa grijesima kolika je cijela Zemlja, a potom Me sreo ne pripisujući meni druga, Ja bih ti došao sa oprostom kolika je Zemlja. Kad bi tvoji grijesi napunili nebesa, a potom od Mene oprost zatražio, Ja bih ti oprostio. Ima li iko milostiviji i plemenitiji od Mene?

Moji robovi se teškim grijesima bore protiv mene, a Ja ih u posteljama čuvam. Između Mene i džina i ljudi događa se nešto krupno. Ja stvaram, a obožava se mimo Mene, opskrbu dajem, a drugom se zahvaljuje. Moje dobro se spušta ljudima, a njihovo zlo se podiže Meni. Ukazujem im ljubav preko Svojih blagodati, iako sam Ja potpuno neovisan od njih, a oni činjenjem grijeha pokazuju mržnju prema Meni, a od Mene najviše ovise.

Ko krene prema Meni, Ja ga dočekam izdaleka, a ko se okrene od Mene, Ja ga pozovem izbliza. Ko nešto radi Mene ostavi, Ja ga darujem boljim od onoga što je ostavio. Ko želi Moje zadovoljstvo, Ja želim ono što on poželi. Onaj koji se u svojim postupcima pomogne Mojom snagom i moći, Ja mu željezo učinim mehkim.

Oni koji Me se zikrom sjećaju, Meni su blizu. Onima koji zahvaljuju, Ja ću dati još više. Onima koji su pokorni, Ja ću dati posebne počasti. One koji su mi neposlušni, neću obeshrabriti u pogledu Svoje milosti. Ako mi se pokaju, pa Ja sam njihov voljeni. Ja zaista volim one koji se često i mnogo kaju i koji se često čiste. A ako mi se ne pokaju, pa Ja sam njihov liječnik. Iskušam ih kušnjama kako bi ih očistio od mahana.

Ko Mi dadne prednost nad drugima, I ja njemu dadnem prednost nad drugima. Dobro djelo vrjednujem od deset do sedam stotina puta, pa i mnogo više A loše djelo pišem samo kao jedno učinjeno. Ako se za njega pokaje i od Mene zatraži oprost, Ja mu oprostim.

Zahvaljujem za malo truda, a praštam mnoga posrtanja. Moja milost je veća od Moje srdžbe. Moja blagost je veća od srdžbe, a Moj oprost je veći od Moje kazne. Ja sam milostiviji Svome robu nego majka svome djetetu."


lijepo.....
User avatar
mevkobass
Posts: 227
Joined: 12/01/2008 10:35
Location: MAO Zuffenhausen

#54

Post by mevkobass »

selam svima

dali mozda ima negdje video od ilahije

Sami Yusuf - Eid Song

sto je snimljena u Sarajevu za vrijeme njegovog boravka
pustana je na Hayatu za Bajram
User avatar
mevkobass
Posts: 227
Joined: 12/01/2008 10:35
Location: MAO Zuffenhausen

#55

Post by mevkobass »

User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#56

Post by Ahmmed »

...... Molim Te svakim Imenom Tvojim koje Ti pripada, kojim si sâm Sebe imenovao i koje si objavio u Knjizi Svojoj i kojem si poučio nekoga od Tvojih stvorenja i kojega si sačuvao u znanju o skrivenome koje se nalazi kod Tebe, da učiniš Kur’an gospodarom moga srca, svjetlošću mojih grudî, izlazom iz moje tuge i izbavljenjem od moje tjeskobe!......
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#57

Post by Taras Buljba »

"Ako je tuga našla put do tvog srca i narušila tvoju radost,

to je znak da priprema put za sreću.

Ona smjesta očisti sve druge stvari iz kuće,

kako bi ushićenje moglo doći do tebe od strane Izvora dobrote.

Patnja protresa žute listove sa grana tvoga srca,

kako bi svježi listovi mogli neprestano izrastati.

Ona iz korijena izvlači staro nezadovoljstvo,

kako bi nova ekstaza mogla ušetati iz Njegovog pravca.

Tuga srca izvlači uvenule i vijugave korijene,

kako ni jedan ne bi ostao sakriven.

Putem patnje mogu se mnoge stvari izvaditi iz srca,

kako bi Bog dao nešto bolje za uzvrat."



Rumi
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#58

Post by seljak_cojek »

Ahmmed wrote:...... Molim Te svakim Imenom Tvojim koje Ti pripada, kojim si sâm Sebe imenovao i koje si objavio u Knjizi Svojoj i kojem si poučio nekoga od Tvojih stvorenja i kojega si sačuvao u znanju o skrivenome koje se nalazi kod Tebe, da učiniš Kur’an gospodarom moga srca, svjetlošću mojih grudî, izlazom iz moje tuge i izbavljenjem od moje tjeskobe!......
Amin, ja Rabbi!

Selam alekum, dobri čovječe.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#59

Post by Ahmmed »

seljak_cojek wrote:
Ahmmed wrote:...... Molim Te svakim Imenom Tvojim koje Ti pripada, kojim si sâm Sebe imenovao i koje si objavio u Knjizi Svojoj i kojem si poučio nekoga od Tvojih stvorenja i kojega si sačuvao u znanju o skrivenome koje se nalazi kod Tebe, da učiniš Kur’an gospodarom moga srca, svjetlošću mojih grudî, izlazom iz moje tuge i izbavljenjem od moje tjeskobe!......
Amin, ja Rabbi!

Selam alekum, dobri čovječe.

Alejkumusselam :)
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#60

Post by a.basko »

Ahmmed wrote:...... Molim Te svakim Imenom Tvojim koje Ti pripada, kojim si sâm Sebe imenovao i koje si objavio u Knjizi Svojoj i kojem si poučio nekoga od Tvojih stvorenja i kojega si sačuvao u znanju o skrivenome koje se nalazi kod Tebe, da učiniš Kur’an gospodarom moga srca, svjetlošću mojih grudî, izlazom iz moje tuge i izbavljenjem od moje tjeskobe!......
allahumme amin...
User avatar
solufash
Posts: 45
Joined: 30/04/2002 00:00

#61 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by solufash »

Hazreti Alija je pitao Božijeg Poslanika koji su njegovi etički principi, a on mu je odgovorio:
“Spoznaja je moje bogatstvo, razum mi je osnov vjere a ljubav oslonac. Čežnja me uzdiže, sjećanje na Allaha je moj razgovor, a pouzdanje u Njega je moje blago. Tuga je moj drug, znanje mi je oružje, a strpljenje je moj štit. Zadovoljstvo je moj kapital, skromnost je moj ponos, a odricanje od uživanja je moj zanat. Čvrsto vjerovanje je moja snaga, a poslušnost (osobina) vrlina. Borba mi je navika, istina je moja odbrana, a u namazu osjećam najveću radost”! :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#62 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Ahmmed »

solufash wrote:Hazreti Alija je pitao Božijeg Poslanika koji su njegovi etički principi, a on mu je odgovorio:
“Spoznaja je moje bogatstvo, razum mi je osnov vjere a ljubav oslonac. Čežnja me uzdiže, sjećanje na Allaha je moj razgovor, a pouzdanje u Njega je moje blago. Tuga je moj drug, znanje mi je oružje, a strpljenje je moj štit. Zadovoljstvo je moj kapital, skromnost je moj ponos, a odricanje od uživanja je moj zanat. Čvrsto vjerovanje je moja snaga, a poslušnost (osobina) vrlina. Borba mi je navika, istina je moja odbrana, a u namazu osjećam najveću radost”! :)

:)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#63 Re:

Post by Kwaheri »

Ahmmed wrote:
seljak_cojek wrote:
Ahmmed wrote:...... Molim Te svakim Imenom Tvojim koje Ti pripada, kojim si sâm Sebe imenovao i koje si objavio u Knjizi Svojoj i kojem si poučio nekoga od Tvojih stvorenja i kojega si sačuvao u znanju o skrivenome koje se nalazi kod Tebe, da učiniš Kur’an gospodarom moga srca, svjetlošću mojih grudî, izlazom iz moje tuge i izbavljenjem od moje tjeskobe!......
Amin, ja Rabbi!

Selam alekum, dobri čovječe.

Alejkumusselam :)
we selam obojici iz moje mahale, pa gdje ste vi, insani?

Ahmo, evo malo podsjecanja, na mevlude, mektebe...i na Stambol ;) Neka ti ne bude zahmetile ;)

http://rapidshare.com/files/100684197/04.mp3.html

p.s.
Kako Kur'an jednostavno podsjeti na "velike", na drage Poslanike...imenima, a onda samo kaze.. "oni su dobri ljudi..."
Fordas
Posts: 1430
Joined: 30/01/2008 13:17
Location: imal' gdje tog snimka tuzlanski lopovi?

#64 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Fordas »

jedna jako lijepa i pocuna kasida na engleskom. Doduse malo izlazi iz nama poznatih okvira melodije ali tekst je odlican

http://www.youtube.com/watch?v=3lwtCYDAlNg

Evo i tekst, radi lakseg pracenja ;-)

Intentions
Waking up in the morning, gonna make my prayer
Am I really gonna' make it, when is no one there?
Taking trips to the masjid (mosque), even when it's tough
Am I going for the sake of Allah? Am I showing off?
Gonna' get me the knowledge, gonna study Islam
Am I going just to build my ego? so they call me “the Man”?
Does it matter if the people respect me, when its not for Allah?
When I know anytime He can take me, without one real du'a (prayer)
Does it matter if they say I'm a big shot?
when I get no reward for my deeds
And I'm dragged on the Day of Resurrection
Cause of the folks that I wanted to please
Plus I know that Allah has the power
To raise me up in their eyes if it need be
I should always make my intentions, for my Lord, Allah completely
Are my Intentions alright? am I doing for Allah?
When I'm looking deep, deep down inside, do I have the right niyyah?
Wearing thoubs with a kufi, kufi
Miswaks leather socks like the old days
Am I trying to follow the Prophet? or am I seeking praise?
Giving talks on Islam to people
I'd be quoting Hadith and Qur'an
Am I speaking so they like how I'm speaking? and they say I'm “the Bomb”
Donating to Islamic centers, giving money so the Deen can grow
Am I giving for the sake of Allah? or is it for show?
Many times I have found my intentions
Are not what I want them to be
I know I start on the right direction
But Shaitan starts talking to me
And I forget that without my niyyah, I'm just wasting my time
My intentions cannot bring the reward, when they're out of line
So I pray to Allah to help me, to do everything for Him only
Doesn't matter if the people despise me
Cause with Allah I can never be lonely Yah Allah, accept this niyyah
Coming from young Muslims striving to be believers
So on the day, our deeds You'll measure. Know we only did this strictly for Your pleasure, Your pleasure
Your mercy, Your ajur (reward), Your Jannah (heaven), forever and ever and ever
And reward us for those who listen
Heeded to the message, changing their condition
And know that everything up until this point I've ever written
I submit as my repentance
And if its blessings You're sending my way
I beg You hold them to the judgement day
so maybe in Jannah you can look back and say...it was a lovely day, a lovely, a lovely day, yes a lovely day
Are my intentions, alright, am I doing for Allah
When I am looking deep deep down inside, do I have the right niyyah (intention)?
Chorus
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#65 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Leonid Breznjev »

Bismillahi-r-Rahmani-r-Rahim

Hvala Ti Uzviseni Boze, koji Si rekao u Kur'anu:
"Allah je, nema drugog osim Njega, Zivi i Vjecni! Ne obuzima Ga ni drijemez ni san!
Njegovo je ono sto je na nebesima i ono sto je na zemlji! Ko se moze pred Njim zauzimati za nekoga bez dopustenja Njegova?!"
Svemoguci Boze, obaspi rahmetom i blagoslovi pejgambera Muhammeda a.s., koji je rekao: "Molite Allaha za povecanje moga polozaja i za posredovanje kod Njega, jer moje posredovanje kod Allaha je moj sefa'at vama".

Dragi Boze, neka je Tvoj rahmet i selam na Muhammeda a.s., na njegov rod i ashabe! Molim Te Allahu, ucini i dozvoli da nam bude Alejhisselam sefa'acija na Sudnjem danu kada budemo racun polagali. Ja Rabbi, ja vjerujem samo u Tebe, Jedinog Boga i vjerujem da je Muhammed a.s. Tvoj rob i poslanik. Uzviseni Boze, smiluj nam se i ucini nas od onih koji ce lahko racun poloziti na Sudnjem danu uz Tvoj rahmet i sefa'at Alejhisselamov!
Uzviseni, uslisaj mi ovu dovu. El-fatiha.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#66 Re: Re:

Post by seljak_cojek »

zena wrote: we selam obojici iz moje mahale, pa gdje ste vi, insani?

Ahmo, evo malo podsjecanja, na mevlude, mektebe...i na Stambol ;) Neka ti ne bude zahmetile ;)

http://rapidshare.com/files/100684197/04.mp3.html

p.s.
Kako Kur'an jednostavno podsjeti na "velike", na drage Poslanike...imenima, a onda samo kaze.. "oni su dobri ljudi..."
Selam i tebi hanuma. Ne ruži, nema se kad. Dunjaluk pritisk'o.
Neka vas Allah obraduje, jer ja to nisam u stanju a želio bih.
Neka vam Allah pomogne da pronađete ono za čim tragate.
Neka vas Allah učini neovisnim od ljudi.
Neka vam Allah podari strpljenje i snagu da se nosite sa iskušenjima.
Neka vam Allah ukloni prepreke sa puta prema Džennetu i neka učini da budete proživljeni u društvu odabranih. Amin!
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#67 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

Allāhumme salli 'alā sejjidinā Muhammedin hattā lā jebkā min salātike šej',

ve sellim 'alā sejjidinā Muhammedin hattā lā jebkā min selāmike šej',

ve bārik 'alā sejjidinā Muhammedin hattā lā jebkā min berekātike šej',

„Dragi Bože, našem sejjidu Muhammedu salavat čini sve dok ima Tvojih salavata,

i selam našem sejjidu Muhammedu Ti čini sve dok ima Tvojih selama,

i blagodarivaj našeg sejjida Muhammeda sve dok ima Tvojih blagoslova!“

Prenosi se od hzr. Ibn Omera, r.a., kako su jedanput Allahovu Poslaniku, a.s., priveli nekog čovjeka optužena za krađu njihove deve, svjedočeći kako je upravo on kradljivac. Hazreti Poslanik, po Božijim propisima, naredi da se čovjeku odsiječe ruka. Ljudi ga uzeše voditi a on poče tiho i šapatom da uči gornji salavat. Ne prođe ni čas, kad se obejani njegova nevinost. Neočekivano se pokaza i dokaza da čovjek nije kradljivac njihove deve, već neko sasvim drugi. Hazreti Pejgamber naredi da mu ga ponovo dovedu. Kad je došao, upita ga: „Čovječe, šta si učio onda dok su te vodili od mene?,“ a čovjek mu prouči gornji salavat. Hazreti Poslanik, a.s., na to reče: „Znači zato sam se onako zagledao u meleke kako se tiskaju ulicama Medine toliko da se skoro sasvim ne ispriječiše između mene i tebe.“ Alejhisselam potom mu reče: „Ti ćeš stati na Sirat-ćupriju (na Sudnjemu danu) a lice će ti biti svjetlije od punog Mjeseca.“
User avatar
Ahmed Nurudin
Posts: 49
Joined: 22/03/2008 17:50
Location: Sarajevska tekija

#68 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Ahmed Nurudin »

Sellam Alejkum braćo
ragib
Posts: 2344
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#69 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ragib »

Ahmed Nurudin wrote:Sellam Alejkum braćo
Allejkumu selam brate
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#70 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

ČETRDESET HADISI KUDSIJJA


1. Kada je Allah stvorio stvorenja u Knjizi koja je kod Njega, obavezao se: "Uistinu milost Moja preteže nad srdžbom Mojom."

2. Uzvišeni Allah kaže: "Čovjek Me poriče, a to mu nije dozvoljeno; čovjek Me vrijeđa, a to mu nije dozvoljeno! Poriče Me kada govori: Allah me neće ponovo stvoriti kao što me je prvi put stvorio! A prvo stvaranje nije nimalo lakše od ponovnog proživljenja! Vrijeđa Me kada govori: "Allah ima sina!" - a Ja sam Jedan, utočište svakome! Nisam rodio niti sam rođen, i niko Mi nije ravan!"

3. Zeid b. Halid el-Džuheni, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., nakon kišne noći na Hudejbijji klanjao sabah-namaz, i kada se okrenuo prema ljudima, zapita: "Znate li šta vam vaš Gospodar kaže?"
- Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju - odgovoriše.
- Među robovima Mojim ima onih koji su osvanuli kao vjernici i kao nevjernici. Vjernik je onaj koji je rekao: kiša je padala iz Allahove dobrote i milosti - poričući tako moć zvijezda; a onaj koji je rekao: kiša je padala zbog uticaja te i te zvijezde, taj ne vjeruje u mene, nego vjeruje u zvijezde!"

4. Allah kaže: "Ljudi psuju vrijeme, a Ja sam vrijeme, u mojoj ruci su noć i dan."

5. Uzvišeni Allah kaže: "Ja sam Sebi dovoljan i ne treba Mi drug. Ko učini neko djelo u ime nekog osim Mene, Ja ću ga prepustiti tome drugome."

6. Na Sudnjem danu će prvo biti presuđeno čovjeku koji je poginuo kao šehid na Allahovom putu. Allah će mu pokazati sve svoje blagodati i čovjek će ih priznati, pa će ga Allah zapitati:
- Šta si učinio sa blagodatima?
- Borio sam se na Tvom putu dok nisam poginuo - odgovoriće.
- Lažeš, borio si se da ti ljudi kažu: kako je hrabar! - i eto, hvalili su te! - a zatim će narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema.
I čovjeku učenjaku koji je podučavao druge i mnogo učio Kur'an. Allah će ga podsjetiti na svoje blagodati, on će ih priznati, a Allah će ga zapitati:
- Šta si učinio sa blagodatima?
- Učio sam Kur'an i podučavao druge u Tvoje ime.
- Lažeš, učio si da ti drugi kažu: kako je učen! - i učio si Kur'an da ti kažu: mnogo uči! - i eto, hvalili su te! A zatim će narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema.
I čovjeku kome je Allah dao obilan i raznovrstan imetak. Allah će ga podsjetiti na Svoje blagodati, on će ih priznati, pa će ga Allah zapitati:
- Šta si učinio sa blagodatima?
- Dijelio sam imetak na svaki način za koji sam znao da si Ti zadovoljan - odgovoriće.
- Lažeš, dijelio si imetak da ti drugi kažu: kako je darežljiv! - i eto, govorili su!, a zatim će Allah narediti da ga naglavačke bace u vatru Džehenema."

7. Allah je ushićen pastirom koji po vrhovima planina uči ezan i klanja namaz. Tada Uzvišeni Allah kaže: "Pogledajte ovog Mog roba, uči ezan i klanja namaz bojeći se Mene. Već sam Mom robu oprostio i uveo ga u Džennet."

8. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko u namazu ne prouči Fatihu, namaz mu nije potpun - ponovivši tri puta riječi nije potpun.
Upitaše Ebu Hurejreta: - A šta kada klanjamo za imamom?
- Prouči Fatihu u sebi, jer čuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: Uzvišeni Allah kaže: Namaz je podijeljen između Mene i Mog roba, i njemu pripada sve što zamoli. Kada kaže Hvala Allahu, Gospodaru svijetova, Allah odgovori: Moj rob Mi zahvaljuje; kada kaže Milostivom, Samilosnom, Allah odgovori: Moj rob Me hvali; kada kaže Vladaru Sudnjeg dana, Allah odgovori: Moj rob Me uzvisuje; kada kaže Tebi robujemo i od Tebe pomoć tražimo, Allah odgovori: Ovo je između Mene i Mog roba, i njemu pripada ono što traži; kada kaže Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si blagodat svoju darovao, a ne na put onih na koje si se rasrdio, niti onih koji su zalutali, Allah odgovori: Ovo pripada Mome robu, i njemu ću dati ono što zamoli!"
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#71 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

9. Namaz je prvo za što će čovjek odgovarati na Sudnjem danu. Ako mu namaz bude ispravan, biće spašen i sretan, a ako bude neispravan, propašće i ostati bez nade. Ako mu zafali farzova, Uzvišeni Allah će reći melekima: Pogledajte ima li Moj rob nafile-namaza da mu se upotpune farzovi? Tako će biti i sa ostalim djelima njegovim."

10. Uzvišeni Allah kaže: "Post je Moj i ja za njega nagrađujem. Postač ostavlja strast, jelo i piće zarad mene. Post je štit. Postač ima dvije radosti: radost kada iftari i radost kada se susretne sa Gospodarom svojim. Zadah iz usta postača draži je Allahu od mirisa miska."

11. Allah kaže: "Čovječe, dijeli pa ću i Ja tebi udijeliti!"

12. Jednom imućnom čovjeku iz ummeta prije vas obračunavana su djela, i jedino dobro djelo mu je bilo poslovanje sa ljudima. Naređivao je svojim ljudima da oproste dug svakom dužniku koji ga ne može izmiriti. Allah mu reče: Mi smo preči od tebe da tako učinimo. Prođite ga se!

13. 'Adijj b. Hatim, r.a., je kazivao: "Bio sam kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada dođoše dva čovjeka. Jedan se žalio na siromaštvo, a drugi na razbojništvo na putu. Allahov Poslanik, s.a.v.s., im reče:
- Što se tiče razbojništva na putu, za kratko vrijeme ćeš doživjeti da karavane putuju iz Meke bez pratnje. A što se tiče siromaštva, nastupiće vrijeme prije Kijametskog dana kada će čovjek tragati kome da udijeli sadaku i neće mu je niko primiti. Zatim će biti izveden pred Allaha - a između njega i Allaha neće biti zastora niti prevodioca - pa će ga Allah upitati:
Zar ti nisam dao imetak?
- Jesi - odgovoriće.
- Zar ti nisam poslao Poslanika?
- Jesi - odgovoriće.
Tada će pogledati na desnu stranu i vidjeće samo vatru, zatim će pogledati na lijevu stranu i vidjeće samo vatru. Zato se čuvajte vatre, pa makar koliko je pola hurme, a ako ne, onda makar lijepom riječju.

14. Uzvišeni i Moćni Allah je odredio meleke koji putuju tražeći skupove u kojima se Allah spominje. Kada nađu takav skup, pridruže se okupljenim i prekriju ih krilima sve do najbližeg neba. Nakon što se okupljeni raziđu, meleki se uzdignu na nebo i Uzvišeni Allah ih zapita - a On najbolje zna:
- Odakle dolazite?
- Dolazimo između Tvojih robova sa Zemlje, koji Tebe slave, veličaju i uznose, hvale Te i mole.
- Zašto Me mole?
- Mole Te za Džennet...
- A jesu li vidjeli Moj Džennet?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su ga vidjeli?
- ...I traže Tvoju zaštitu.
- Od čega traže Moju zaštitu?
- Od Tvoje vatre, Gospodaru.
- A jesu li vidjeli Moju vatru?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su je vidjeli?
- ...I mole te za oprost.
- Ja sam im već oprostio, dao im ono za što su Me molili i zaštitio ih od onoga od čega su tražili Moju zaštitu.
- Gospodaru, - rekoše meleki - među njima je jedan griješnik, naišao je i sjeo uz njih?
- I njemu sam oprostio, oni su skup na kojem nijedan učesnik neće biti nesretan."
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#72 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

15. Uzvišeni Allah kaže: Ja sam tamo gdje Moj rob zamisli i Ja sam uz njega kad Me spomene. Ako me spomene u sebi, Ja ga spomenem u sebi; a ako me spomene u skupu, Ja ga spomenem u skupu odabranijem od njegovog. Ako Mi se približi koliko jedan pedačlj, Ja mu se približim koliko lakat. Ako Mi se približi lakat, ja mu se približim hvat. Ako Mi u susret krene idući, Ja krenem njemu trčeći."

16. Uzvišeni Allah je odredio šta je dobro, a šta je zlo, i objasnio: ko naumi da učini dobro djelo, pa ga ne učini, Allah mu ga upiše kao da ga je i učinio; a ko naumi da učini dobro i učini ga, Allah mu upiše nagradu od deset do sedam stotina puta, ili još mnogo veću. Ko naumi da učini loše djelo, pa ga ne učini, Allah mu to upiše kao dobro djelo; a ko naumi da učini loše djelo i učini ga, Allah mu upiše samo jedno loše djelo.

17. Uzvišeni Allah kaže: "Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje, i vama sam ga učinio zabranjenim, pa ne činite jedni drugima nepravdu. Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja ću vas uputiti. Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim pa tražite da vas nahranim i Ja ću vas nahraniti. Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja ću vas odjenuti. Robovi Moji, vi griješite i noću i danju, a Ja sve grijehe opraštam pa tražite da vam oprostim. Robovi Moji, vi nikada ne možete doći do onoga što bi Meni štetu nanijelo pa da Mi naštetite; niti možete doći do onoga što bi Meni koristilo pa da Mi koristite. Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg čovjeka, to ništa ne bi povećalo Moju vlast. Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svačijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoči igla. Robovi Moji, sve je do vaših djela koja vam Ja zapisujem, a potom ću vam za njih dati odgovarajuću naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samoga sebe."

18. Uzvišeni Allah će na Sudnjem danu reći:
- Čovječe, razbolio sam se a ti Me nisi obišao!
- Gospodaru, kako da Te obiđem kada si Ti Gospodar svijetova?
- Zar se nije razbolio taj i taj, pa ga nisi obišao? Zar nisi znao, da si njega obišao, da bi Mene našao pored njega?
- Čovječe, tražio sam da Me nahraniš, pa Me nisi nahranio!
- Gospodaru, kako da Te nahranim kada si Ti Gospodar svijetova?
- Zar te nije taj i taj Moj rob molio da ga nahraniš, pa ga nisi nahranio? Zar nisi znao, da si ga nahranio, da bi za to kod Mene našao nagradu?
- Čovječe, tražio sam da Me napojiš, pa Me nisi napojio?
- Gospodaru, kako da Te napojim kada si Ti Gospodar svijetova?
- Molio te je taj i taj Moj rob da ga napojiš pa ga nisi napojio? Zar nisi znao, da si ga napojio, da bi za to našao nagradu kod Mene?"
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#73 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

19. Uzvišeni Allah je rekao: "Ponos je Moja odjeća a veličina Moj ogrtač! Baciću u vatru onoga ko Mi se bilo kojem od njih suprotstavi."

20. Vrata Dženneta se otvaraju svakog ponedjeljka i četvrtka i oprosti se svakom robu koji Allahu ne pripisuje druga, osim čovjeku koji ne govori sa svojim bratom. Tada se kaže: Sačekajte neće li se ova dvojica pomiriti! Sačekajte neće li se ova dvojica pomiriti! Sačekajte neće li se ova dvojica pomiriti!

21. Uzvišeni Allah kaže: "Ja ću na Sudnjem danu biti protivnik trojici ljudi: čovjeku koji sa Mojim imenom zada riječ pa prevari; čovjeku koji slobodnog čovjeka proda kao roba i taj novac potroši; i čovjeku koji ne dadne platu kada iznajmi radnika a ovaj mu završi ugovoreni posao."

22. Ebu Se'id, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Neka niko sam sebe ne ponižava."
- Allahov Poslaniče, kako može neko sebe ponižavati?
- Kada nešto što se Allaha tiče vidi, a što može spriječiti, pa ne spriječi, na Kijametskom danu Uzvišeni Allah će ga zapitati: Šta te je spriječilo da govoriš o tome i tome?
- Bojao sam se ljudi - odgovoriće.
- Zar nije bilo preče da se Mene bojiš? - reći će On.

23. Na Sudnjem danu će Allah reći: Gdje su oni što su se voljeli u ime Moje uzvišenosti? Danas ću ih uvesti u Moj hlad, kada nema drugog hlada osim Moga!

24. Kada Allah zavoli nekog Svog roba, pozove Džibrila i kaže mu: Ja volim tog i tog, pa ga voli i ti - i Džibril ga zavoli. Potom Džibril kaže stanovnicima nebesa: Allah voli tog i tog, pa ga volite i vi - i oni ga zavole. Tada ga zavole i stanovnici Zemlje.
A kada Allah zamrzi nekog Svog roba, pozove Džibrila i kaže mu: Ja mrzim tog i tog, pa ga i ti mrzi - i Džibril ga zamrzi. Potom Džibril kaže stanovnicima nebesa: Allah mrzi tog i tog, pa ga i vi mrzite - i oni ga zamrze. Tada ga zamrze i stanovnici Zemlje.

25. Uzvišeni Allah kaže: "Objavio sam rat onome ko bude neprijatelj Mome prijatelju. Najdraže čime Mi se Moj rob može približiti jesu farzovi. Moj rob Mi se približuje nafilama sve dok ga ne zavolim, a kada ga zavolim, Ja postanem njegov sluh kojim čuje, njegov vid kojim vidi, njegova ruka kojom prihvata i njegova noga kojom hodi. Ako Me zamoli, udovoljiću, ako zatraži Moju zaštitu, zaštitiću ga. Ni za šta se ne dvoumim koliko se dvoumim da uzmem dušu vjerniku. On ne želi smrt, a Ja ne želim da ga ožalostim."
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#74 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Prozor »

Selam Alejkum :)
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#75 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nocna_mora1001_noci »

Prozor wrote:Selam Alejkum :)
alejkumu selam
Post Reply