Samoubistvo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#76 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 14:44
Nierika wrote: 11/06/2022 14:38

Vjerovatno se može razviti ovisnost..mada je valjda bolje da si imao morfij/kafetin u organizmu kad te udarilo auto nego da nisi.
+1 ma pio ga povremeno za migrene povremene sta sam imao, imam ih i sad povremeno, kafetin imitirao morfij, metabolizam ga nemoze kako treba preradit, pa zato, vjerovatno i psihoticne ispade tih godina imao zbog toga

sad sam solidan, 1,5 godina bez psihoticnog ispada veceg, hospitalizacije na psihijatriji

neurekao se
Ne znam jel previše privatno pitati kako izgledaju ti psihotični ispadi? U filmovima je obično prikazano dosta strašno, možda sam i ja imala a da ne znam šta je bilo u pitanju.
John Cleese
Posts: 37559
Joined: 25/05/2010 18:30

#77 Re: Samoubistvo

Post by John Cleese »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 14:29 nisam ni znao da me je udarilo, a u sistemu/urinu pronadzen morfij, pio tad za bolove kafetin, a tijelo moje ga nemoze dobro preradit, neki rijedak poremecaj metabolizma, danas mi on zabranjen
U Kafetinu nema morfija, ima kodeina, 10 miligrama u svakoj tableti, pa bi u pretragama svakako nasli opijate.
I da, kodein i u tako maloj dozi moze izazvati izvjesnu formu ovisnosti, ako se ne pridrzavas uputa o doziranju i primjeni.

Uzgred, mnogo opasniji sastojak Kafetina je paracetamol - ukratko, prekoracenje maksimalne dozvoljene doze moze dovesti do akutnog zatajenja jetre.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#78 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Ja ne volim piti lijekove osim kad stvarno moram, i to vjerovatno ima nuspojave. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#79 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

Nierika wrote: 11/06/2022 14:53
Sanjarko wrote: 11/06/2022 14:44

+1 ma pio ga povremeno za migrene povremene sta sam imao, imam ih i sad povremeno, kafetin imitirao morfij, metabolizam ga nemoze kako treba preradit, pa zato, vjerovatno i psihoticne ispade tih godina imao zbog toga

sad sam solidan, 1,5 godina bez psihoticnog ispada veceg, hospitalizacije na psihijatriji

neurekao se
Ne znam jel previše privatno pitati kako izgledaju ti psihotični ispadi? U filmovima je obično prikazano dosta strašno, možda sam i ja imala a da ne znam šta je bilo u pitanju.
zavisi kako kad sta mozak krivo poveze, 1 put na internom odjelu bolnice se nisam mogao smirit, 2 put kazem izletio pred kola i iz doma, nije me stara mogla zaustavit, zabrijao previse duhovno/spiritualno, 2016 i 2018 se nesjecam sta, 2020 dva puta, kad je bio lockdown, zabrijao da moram u karantenu, citav lockdown ili pola proveo na psihijatriji, zadnji put, 2 put 2020, sok imao, rahmetli stari imao mozdani preda mnom, buncao u bolnici poginuo u ratu, novom nekom ratu ovdje ponovnom

kod mene budu deluzije/deliriji, nepovezano razonovanje/ponasanje, tesko objasnit skroz

nemam halucinacije, nikad ih nisam imao, samo ovo, psihoticne ispade/napade

ja zovem ih ispadima, a ne napadima, jer ta rijec bolje ta moja stanja opisuje

budem okej u roku dana ili dva, rjedze dva, dodzem sebi brzo, ali moraju po pravilima bolnice zadrzati nas oko mjesec dana
no_sikiriki
Posts: 17715
Joined: 11/12/2012 13:21

#80 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

John Cleese wrote: 11/06/2022 14:57
Sanjarko wrote: 11/06/2022 14:29 nisam ni znao da me je udarilo, a u sistemu/urinu pronadzen morfij, pio tad za bolove kafetin, a tijelo moje ga nemoze dobro preradit, neki rijedak poremecaj metabolizma, danas mi on zabranjen
U Kafetinu nema morfija, ima kodeina, 10 miligrama u svakoj tableti, pa bi u pretragama svakako nasli opijate.
I da, kodein i u tako maloj dozi moze izazvati izvjesnu formu ovisnosti, ako se ne pridrzavas uputa o doziranju i primjeni.

Uzgred, mnogo opasniji sastojak Kafetina je paracetamol - ukratko, prekoracenje maksimalne dozvoljene doze moze dovesti do akutnog zatajenja jetre.
PIše na samom Caffetinu da se može kod nekih ljudi metabolizirati na ovaj ili onaj način, tj. razgraditi u morfij. I kod tih ljudi djeluje protiv boli, a kod nekih drugih slabo.

"Kodein je derivat morfija, čije dugotrajno uzimanje ili uzimanje u velikim dozama izaziva ovisnost. Oko 10 posto kodeina razgrađuje se u metabolizmu i pretvara u morfij – upozorava Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore (HLJK)."

Nego, why the hell je ova tema na PDF Umjetnost življenja? :o
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#81 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

Nierika wrote: 11/06/2022 15:07 Ja ne volim piti lijekove osim kad stvarno moram, i to vjerovatno ima nuspojave. :D
ni ja ali moram cesce, nisam ni fizicki zdrav, jetra, vid, tlak, stomak, imam i fizickih bolesti nekih, samo nisu registrovane, samo jetra jest bila, ali srecom se oporavila, vid skoro slijep, zagubili se dokumenti u bolnici u vezi jetre prije deceniju i vise, vidne smetnje nisu registrovane, znas kako ide ovdje s pretragama po ustanovama, tlak varira, nizak/visok, stomak okej sad, imam terapiju za njega
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#82 Re: Samoubistvo

Post by n+1 »

no_sikiriki wrote: 11/06/2022 15:14
John Cleese wrote: 11/06/2022 14:57

U Kafetinu nema morfija, ima kodeina, 10 miligrama u svakoj tableti, pa bi u pretragama svakako nasli opijate.
I da, kodein i u tako maloj dozi moze izazvati izvjesnu formu ovisnosti, ako se ne pridrzavas uputa o doziranju i primjeni.

Uzgred, mnogo opasniji sastojak Kafetina je paracetamol - ukratko, prekoracenje maksimalne dozvoljene doze moze dovesti do akutnog zatajenja jetre.
PIše na samom Caffetinu da se može kod nekih ljudi metabolizirati na ovaj ili onaj način, tj. razgraditi u morfij. I kod tih ljudi djeluje protiv boli, a kod nekih drugih slabo.

"Kodein je derivat morfija, čije dugotrajno uzimanje ili uzimanje u velikim dozama izaziva ovisnost. Oko 10 posto kodeina razgrađuje se u metabolizmu i pretvara u morfij – upozorava Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore (HLJK)."

Nego, why the hell je ova tema na PDF Umjetnost življenja? :o
Zato što nema podforum Umjetnost umiranja.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#83 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:12
Nierika wrote: 11/06/2022 14:53

Ne znam jel previše privatno pitati kako izgledaju ti psihotični ispadi? U filmovima je obično prikazano dosta strašno, možda sam i ja imala a da ne znam šta je bilo u pitanju.
zavisi kako kad sta mozak krivo poveze, 1 put na internom odjelu bolnice se nisam mogao smirit, 2 put kazem izletio pred kola i iz doma, nije me stara mogla zaustavit, zabrijao previse duhovno/spiritualno, 2016 i 2018 se nesjecam sta, 2020 dva puta, kad je bio lockdown, zabrijao da moram u karantenu, citav lockdown ili pola proveo na psihijatriji, zadnji put, 2 put 2020, sok imao, rahmetli stari imao mozdani preda mnom, buncao u bolnici poginuo u ratu, novom nekom ratu ovdje ponovnom

kod mene budu deluzije/deliriji, nepovezano razonovanje/ponasanje, tesko objasnit skroz

nemam halucinacije, nikad ih nisam imao, samo ovo, psihoticne ispade/napade

ja zovem ih ispadima, a ne napadima, jer ta rijec bolje ta moja stanja opisuje

budem okej u roku dana ili dva, rjedze dva, dodzem sebi brzo, ali moraju po pravilima bolnice zadrzati nas oko mjesec dana
Hvala ti za pojašnjenje. Mene je znala paranoja uhvatiti, nekad isto vezano za rat, slike, zvukovi itd, uglavnom strahovi i slično. Mada mislim i da sam često u takvim situacijama umorna bila pa se dojam pojača. Mislim da duhovnost ima dosta veze sa psihologijom pa onda isplivaju slike i misli iz podsvijesti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#84 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

John Cleese wrote: 11/06/2022 14:57
Sanjarko wrote: 11/06/2022 14:29 nisam ni znao da me je udarilo, a u sistemu/urinu pronadzen morfij, pio tad za bolove kafetin, a tijelo moje ga nemoze dobro preradit, neki rijedak poremecaj metabolizma, danas mi on zabranjen
U Kafetinu nema morfija, ima kodeina, 10 miligrama u svakoj tableti, pa bi u pretragama svakako nasli opijate.
I da, kodein i u tako maloj dozi moze izazvati izvjesnu formu ovisnosti, ako se ne pridrzavas uputa o doziranju i primjeni.

Uzgred, mnogo opasniji sastojak Kafetina je paracetamol - ukratko, prekoracenje maksimalne dozvoljene doze moze dovesti do akutnog zatajenja jetre.
tako na pretragama nadzeno, ni nama nije jasno bilo, rekla doktorica moze imitirati morfij
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#85 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:22 ni ja ali moram cesce, nisam ni fizicki zdrav, jetra, vid, tlak, stomak, imam i fizickih bolesti nekih, samo nisu registrovane, samo jetra jest bila, ali srecom se oporavila, vid skoro slijep, zagubili se dokumenti u bolnici u vezi jetre prije deceniju i vise, vidne smetnje nisu registrovane, znas kako ide ovdje s pretragama po ustanovama, tlak varira, nizak/visok, stomak okej sad, imam terapiju za njega
Ma dobro, ako moraš onda naravno da treba uzimati. Ja sam više mislila na situacije kad nisam sigurna trebam li uzeti nešto za bolove ili ne. A i imam poroka, pa nisam konzistentna po ovom pitanju. :D
no_sikiriki
Posts: 17715
Joined: 11/12/2012 13:21

#86 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

n+1 wrote: 11/06/2022 15:23 Zato što nema podforum Umjetnost umiranja.
Šteta...vidim nema ni Umjetnost reinkarnacije.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#87 Re: Samoubistvo

Post by n+1 »

no_sikiriki wrote: 11/06/2022 15:32
n+1 wrote: 11/06/2022 15:23 Zato što nema podforum Umjetnost umiranja.
Šteta...vidim nema ni Umjetnost reinkarnacije.
Zato pak ima Umjetnost malograđanštine, mada nije javno dostupan.
no_sikiriki
Posts: 17715
Joined: 11/12/2012 13:21

#88 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

n+1 wrote: 11/06/2022 15:33
no_sikiriki wrote: 11/06/2022 15:32

Šteta...vidim nema ni Umjetnost reinkarnacije.
Zato pak ima Umjetnost malograđanštine, mada nije javno dostupan.
:thumbup:
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#89 Re: Samoubistvo

Post by Blackjack21 »

Nedavno sam prvi put osjetio pravu anksioznost koja je hvala Bogu kratko trajala. Ne smijem ni zamisliti kako je ljudima koji se bore s depresijom, kad i s ovakvim, skoro "normalnim" stanjem osjetiš koliko si nekad nemoćan nad svojim tijelom i umom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#90 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

Nierika wrote: 11/06/2022 15:25
Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:12

zavisi kako kad sta mozak krivo poveze, 1 put na internom odjelu bolnice se nisam mogao smirit, 2 put kazem izletio pred kola i iz doma, nije me stara mogla zaustavit, zabrijao previse duhovno/spiritualno, 2016 i 2018 se nesjecam sta, 2020 dva puta, kad je bio lockdown, zabrijao da moram u karantenu, citav lockdown ili pola proveo na psihijatriji, zadnji put, 2 put 2020, sok imao, rahmetli stari imao mozdani preda mnom, buncao u bolnici poginuo u ratu, novom nekom ratu ovdje ponovnom

kod mene budu deluzije/deliriji, nepovezano razonovanje/ponasanje, tesko objasnit skroz

nemam halucinacije, nikad ih nisam imao, samo ovo, psihoticne ispade/napade

ja zovem ih ispadima, a ne napadima, jer ta rijec bolje ta moja stanja opisuje

budem okej u roku dana ili dva, rjedze dva, dodzem sebi brzo, ali moraju po pravilima bolnice zadrzati nas oko mjesec dana
Hvala ti za pojašnjenje. Mene je znala paranoja uhvatiti, nekad isto vezano za rat, slike, zvukovi itd, uglavnom strahovi i slično. Mada mislim i da sam često u takvim situacijama umorna bila pa se dojam pojača. Mislim da duhovnost ima dosta veze sa psihologijom pa onda isplivaju slike i misli iz podsvijesti.
bio jednom nasao termin wounded empath, nisam previse istrazivao o tome jer po testovima sam izgleda netipican tip licnosti
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#91 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:45
Nierika wrote: 11/06/2022 15:25

Hvala ti za pojašnjenje. Mene je znala paranoja uhvatiti, nekad isto vezano za rat, slike, zvukovi itd, uglavnom strahovi i slično. Mada mislim i da sam često u takvim situacijama umorna bila pa se dojam pojača. Mislim da duhovnost ima dosta veze sa psihologijom pa onda isplivaju slike i misli iz podsvijesti.
bio jednom nasao termin wounded empath, nisam previse istrazivao o tome jer po testovima sam izgleda netipican tip licnosti
Mislim da sam i ja naišla na to, ima više naziva. Uglavnom kao osoba koja prođe kroz određeno iskušenje, bol itd i onda je u stanju pomoći drugima koji prolaze kroz takve situacije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#92 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

Nierika wrote: 11/06/2022 15:50
Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:45

bio jednom nasao termin wounded empath, nisam previse istrazivao o tome jer po testovima sam izgleda netipican tip licnosti
Mislim da sam i ja naišla na to, ima više naziva. Uglavnom kao osoba koja prođe kroz određeno iskušenje, bol itd i onda je u stanju pomoći drugima koji prolaze kroz takve situacije.
kazem nisam istrazivao o tome, ali me je dojmila neka mema o tome, NTP sam valjda
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#93 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:52
Nierika wrote: 11/06/2022 15:50

Mislim da sam i ja naišla na to, ima više naziva. Uglavnom kao osoba koja prođe kroz određeno iskušenje, bol itd i onda je u stanju pomoći drugima koji prolaze kroz takve situacije.
kazem nisam istrazivao o tome, ali me je dojmila neka mema o tome, NTP sam valjda
Nadam se i ekstrovert, jer je lakše. :D Mada imaju i polu-introverti polu-ekstroverti.
edit: ili se ovo odnosi na neurotypical, ne znam
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#94 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

Nierika wrote: 11/06/2022 15:55
Sanjarko wrote: 11/06/2022 15:52

kazem nisam istrazivao o tome, ali me je dojmila neka mema o tome, NTP sam valjda
Nadam se i ekstrovert, jer je lakše. :D Mada imaju i polu-introverti polu-ekstroverti.
ma bitno da sam sad okej i da ovaj period traje sto duze, hvala na razgovoru +1 :thumbup:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#95 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Sanjarko wrote: 11/06/2022 16:00
Nierika wrote: 11/06/2022 15:55

Nadam se i ekstrovert, jer je lakše. :D Mada imaju i polu-introverti polu-ekstroverti.
ma bitno da sam sad okej i da ovaj period traje sto duze, hvala na razgovoru +1 :thumbup:
I tebi hvala. :D
John Cleese
Posts: 37559
Joined: 25/05/2010 18:30

#96 Re: Samoubistvo

Post by John Cleese »

no_sikiriki wrote: 11/06/2022 15:14
John Cleese wrote: 11/06/2022 14:57

U Kafetinu nema morfija, ima kodeina, 10 miligrama u svakoj tableti, pa bi u pretragama svakako nasli opijate.
I da, kodein i u tako maloj dozi moze izazvati izvjesnu formu ovisnosti, ako se ne pridrzavas uputa o doziranju i primjeni.

Uzgred, mnogo opasniji sastojak Kafetina je paracetamol - ukratko, prekoracenje maksimalne dozvoljene doze moze dovesti do akutnog zatajenja jetre.
PIše na samom Caffetinu da se može kod nekih ljudi metabolizirati na ovaj ili onaj način, tj. razgraditi u morfij. I kod tih ljudi djeluje protiv boli, a kod nekih drugih slabo.

"Kodein je derivat morfija, čije dugotrajno uzimanje ili uzimanje u velikim dozama izaziva ovisnost. Oko 10 posto kodeina razgrađuje se u metabolizmu i pretvara u morfij – upozorava Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore (HLJK)."

Nego, why the hell je ova tema na PDF Umjetnost življenja? :o
Kodein nije derivat morfija - i kodein i morfij se inace, uz jos stosta, dobijaju iz opijuma, koji je zapravo smjesa svih tih jedinjenja.

Sto se strukture, farmakodinamike, mehanizma djelovanja i farmakokinetike kodeina tice - nisam se time prije bavio.

Gledam sad - kodein je izomer metil morfina (to bi znacilo da ima istu formulu kao metil morfin, ali razlicitu strukturu) i da, pretvara se u jetri, u vecoj ili manjoj mjeri (individualno), u morfin, ali nije istrazivanjima potvrdjeno da njegovo analgeticko dejstvo o tome ovisi.

Potvrdjeno je samo da su osobe ciji organizam intenzivnije metabolizira kodein znacajno izlozenije riziku od nuspojava povezanih sa otrovnoscu morfina.

Dakle, pod odredjenim uvjetima, nas mladi prijatelj je uistinu mogao pretrpiti razne tegobe.

A to o temi i podforumu i mene zanima :| :D :lol:
no_sikiriki
Posts: 17715
Joined: 11/12/2012 13:21

#97 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

John Cleese wrote: 11/06/2022 16:09 Dakle, pod odredjenim uvjetima, nas mladi prijatelj je uistinu mogao pretrpiti razne tegobe.

A to o temi i podforumu i mene zanima :| :D :lol:
Pa to, nemam ja pojma o hemiji općenito, ali s obzirom da mi je caffetin omiljeni analgetik i da sam ga na žalost jedno vrijeme i previše konzumirala, sjećam se da sam čitala to nekakvo upozorenje vezano za morfij i razgradnju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23563
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#98 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

John Cleese wrote: 11/06/2022 16:09
no_sikiriki wrote: 11/06/2022 15:14

PIše na samom Caffetinu da se može kod nekih ljudi metabolizirati na ovaj ili onaj način, tj. razgraditi u morfij. I kod tih ljudi djeluje protiv boli, a kod nekih drugih slabo.

"Kodein je derivat morfija, čije dugotrajno uzimanje ili uzimanje u velikim dozama izaziva ovisnost. Oko 10 posto kodeina razgrađuje se u metabolizmu i pretvara u morfij – upozorava Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore (HLJK)."

Nego, why the hell je ova tema na PDF Umjetnost življenja? :o
Kodein nije derivat morfija - i kodein i morfij se inace, uz jos stosta, dobijaju iz opijuma, koji je zapravo smjesa svih tih jedinjenja.

Sto se strukture, farmakodinamike, mehanizma djelovanja i farmakokinetike kodeina tice - nisam se time prije bavio.

Gledam sad - kodein je izomer metil morfina (to bi znacilo da ima istu formulu kao metil morfin, ali razlicitu strukturu) i da, pretvara se u jetri, u vecoj ili manjoj mjeri (individualno), u morfin, ali nije istrazivanjima potvrdjeno da njegovo analgeticko dejstvo o tome ovisi.

Potvrdjeno je samo da su osobe ciji organizam intenzivnije metabolizira kodein znacajno izlozenije riziku od nuspojava povezanih sa otrovnoscu morfina.

Dakle, pod odredjenim uvjetima, nas mladi prijatelj je uistinu mogao pretrpiti razne tegobe.

A to o temi i podforumu i mene zanima :| :D :lol:
+1 hvala na pojasnjenju
John Cleese
Posts: 37559
Joined: 25/05/2010 18:30

#99 Re: Samoubistvo

Post by John Cleese »

:thumbup: :)
User avatar
Sara03
Posts: 3298
Joined: 22/02/2017 03:17

#100 Re: Samoubistvo

Post by Sara03 »

Blackjack21 wrote: 11/06/2022 15:44 Nedavno sam prvi put osjetio pravu anksioznost koja je hvala Bogu kratko trajala. Ne smijem ni zamisliti kako je ljudima koji se bore s depresijom, kad i s ovakvim, skoro "normalnim" stanjem osjetiš koliko si nekad nemoćan nad svojim tijelom i umom.
Iz ličnog iskustva, depresija je deset puta gora od anksioznosti. Iako je potonja dugotrajnija, uglavnom oscilira.

Prije tri godine sam imala tešku depresivnu epizodu i takvo stanje ne bih poželjela niti najvećem neprijatelju. Neizreciva je patnja buditi se svako jutro, bez ikakve nade i smisla. I tako nekoliko mjeseci u kontinuitetu. Nisi suicidalan, barem ja nisam bila, ali konstantno prizivaš nešto što ćete bez aktivnog učešća poslati sa ovog svijeta. Tipa, da ti padne cigla ili ledenica na glavu. Ili da te udari auto, opali grom.

Prva stvar na koju pomisliš kada otvoriš oči, jeste da si još uvijek živ i kako ti valja opet prolaziti kroz sumornu svakodnevnicu. I tako ležiš, razmišljaš o tome, a treba ti barem pola sata, sat da prebrodiš tu misao i napokon ustaneš iz kreveta. Nisam vjerovala koliko ovo može iscrpiti čovjeka, dok nisam potražila stručnu pomoć, te mi je jedna uljudna gospođa objasnila kako je to očekivano. Dakle, ne radiš ništa, samo misliš, doduše negativno, ali osjećaš fizičke posljedice kao da si ratni zarobljenik.
Post Reply