Kada RS-a ne bude

Post Reply
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#126

Post by Šandor »

Corto Maltese wrote:-I kada Ti neko prostre brojeve koji kažu da nije tako ti ne mjenjaš stav!?
-Odnosno, važnije Ti je da se Bosansko Grahovo zove gradom a Janja i Kozarac ne zovu, od činjenice da, na primjer, Janja ima 5000 a Grahovo 3000 stanovnika?
-Odnosno vjerovaću tebi koji Srebrenicu poznaješ preko interneta više nego Abdurahmanu Malkiću, koji poznaje pola stanovnika Srebrenice lično?
-Ili ću vjerovati više tebi nego svojim očima, s obzirom da sam u svim nabrojanim mjestima bio, i znam ako ništa, procijeniti koliki su?

I da, mislio sam na FBiH. Na žalost, greška u kucanju je jedino što si primjetio u cijelom tekstu.
Da li se praviš lud ili jednostavno ne razumiješ? Ljudi su ti ukazali na činjenicu da Janja & Kozarac nisu opštine.

Srbi čine apsolutnu većinu u opštinama Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč i Bosanski Petrovac. Radi se oogromnom prostoru.

Od 3 argumenta s tvoje strane samo jedan je djelimično validan. Otišao sam na stranicu izbori.ba i našao da su od 27 mandata u opštinskom vijeću opštine Srebrenica 17 osvojile naše stranke. Srbi su osvojili samo 10 mandata.

Ali ovo nije čudno. Srbi su i prije rata u Srebrenici činili negdje oko 25%. Uzevši u obzir šta su učinili niko od Srba nije htio ići tamo. Međutim, većina povratnika su starci i žene tako da se ovo vremenom može promijeniti. A pitanje je koliko onih koji su glasali zaista žive tamo? Faktički, Srbi su vjerovatno većina. Ili su blizu da to postanu za par decenija.

Kozarac i Janja su dijelovi opština Prijedor i Bijeljina i ne predstavljaju nikakav faktor na tom prostoru. U oba mjesta Srbi pokušavaju napravit sranje koje su već napravili u Kotorskom i Kopačima. Srbi povratnike ubijaju u pojam na sve moguće načine.

-------------------------------

@bl4ever

Ne da mi se da tražim citat ali naveo si da su Srbi bili većina u Srebrenici na popisima iz daleke prošlosti a to nije tačno.

Srbi su jedno vrijeme činili većinu u mnogim opštinama jer su se bosanski muslimani morali izjašnjavati kao Srbi.

angevin wrote:
osa wrote:Republiku srpsku je trebala i mogla ukinuti HV u ljeto 1995, kako i zašto nije je jedna vrlo duga priča koju običan svijet ne bi shvatio, po mom mišljenju to nije odgovaralo niti međunarodnoj zajednici niti hrvatskoj niti srbiji a muslimane se ionako nije pitalo.
mislim da se malo pretjeruje u vezi sa mogucnoscu oslobodjenja BL i drugih gradova. Nije bas srpska vojska u to vrijeme bila desetkovana i bez oruzja.
Btw, sta to ima afirmativno za jednu normalnu BiH u krajevima oslobodjenim posredstvom HV? Koja bi to bila razlika?
Razlika je u tome što Hrvata nema dovoljno da postanu većina u osvojenim područjima.

Bošnjaci su već preko 50% u Jajcu, Gornjem Vakufu, u Novom Travniku....

Hrvati su izgubili većinu u mnogim opštinama koje su tokom rata kontrolisali. Znali su da im nije profitabilno oslobađat Istočnu Hercegovinu ili oslobađat današnji zapadni dio RS-a jer se nisu ni borili za oslobađanje BiH. Nisu uspjeli zadržat većinu ni u nekim mjestima koja su zauzeli. A neka koja trenutno drže su potpuno nevažna (Žepče :D ).

kub lajkan wrote:RS je dobar izgovor za mrznju... kao i Federacija uostalom...

A ovu zemlju je tesko zamisliti bez mrznje...

Kao cevape bez luka...
Bezze ti je komentar. Ovdje se ne radi o mržnjima već o faktima.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#127

Post by Dado dijasporitus »

borisdj wrote:Vidim ima dosta pitanja zasto treba ostati RS tj. zasto po nama mora.
Ovo je sad moje licno misljenje.
1.Jer to tako zelim i pruza mi sigurnost
2.Jer ona vec postoji
3.Jer EU nije rekla da se treba ukinuti RS da bi usli u istu.

Tako da se mi uopste ne borimo za ostanak RS.Ona je konstanta pa zasto gubiti vrijeme na mjenjanje ili odrzavanje konstante kad ce svakako opstati.
Samo svoje zelje al REALNE na izborima prenesemo na politicare pa nek se oni dalje bave tim.

I nemojte mi pricati kako Bosnjaci svoje zelje za ukidanjem RS prenose na Silajdzica pa dodje na isto. Nije isto, jer to nije realno.
Analogija bi bila samo kad bi glasali za radikale SRS RS tj. za nezavisnost RS al valjda znate da su radikali ovdje osvojili 3%.

A to demokratija i nezavisna BIH 67%.
Demokratija nije samo 50%+1 covjek,bar ne kod nas.
Kad bi tako gledali onda bi i RS mogla biti nezavisna. 80% je ljudi je za nezavisnost.

Za kraj da znate da se ekonomija moze razvijati i ako drzava nije centralizovana.
Pa vecina drzava je podjeljena a mnoge su dobro ekonomski razvijene.
Dobro Borise, naveo si tri razloga od kojih se mozda tek prvi moze naslutiti kao argument.

1. Na koji nacin ti RS pruza sigurnost. Neznam da li je to samo zato sto ti je dom u RS-u ili zato sto RS ti pruza zastitu kao pripadniku odredjene nacionalne grupe (sto je rasisticki I preferencijalni odnos prema odredjenim gradjanima RS-a). Naravno da se nista nemoze porediti sa sigunoscu sopstvenog doma ali moras shvatiti da RS nije jedna kuca I da na toj teritoriji bi barem trebali da ravnopravno zive I ostali narodi koji su iz RS protjerani. RS s druge strane ne daje toliku sigurnost drugim gradjanima na koju se ti abstraktno vezes a to se u modernom svijetu jasno naziva diskriminacija I rasizam.

2. Prije svega to nije odgovor. Ja sam te pitao "zasto treba da postoji" a ti si maltene odgovorio "zato sto treba da postoji". Ponajmanje je argument jer ako se uzme sve u obzir da li ti npr kad se ranis ostavis da rana krvari dok ne iskrvaris do smrti jer eto po tebi je to logicki jer rana postoji.

3. Pitanje je zasto Srbi ne zele ukidanje RS a ne sta Evropa prica ili ne prica. Radi se o nasem zivotu u BiH I RS-u a ne o vizijama Evrope koja I kad dodje u BiH (ako dodje) nece odnijeti BiH sa sobom. I nakon Evrope opet cemo morati zivjeti zajedno. Ali ako se vec dotices te teme onda je sama koncepcija Evoprske unije da je unija gradjanskih drzava u koju kategoriju RS ne pripada koliko god Evropa to implicitno ili eksplicitno rekla ili ne rekla.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#128

Post by spreca »

Corto Maltese wrote:
bl4ever wrote:kako smo se osjecali kad je Slobo galamio da se ukune BiH i da se stvori jugoslovenska drzava, jugoslovenska nacija i ostala sr**nja... nije to tako davno bilo, ali velika vecina koja ovde skraba su klinci i oni to ne znaju...
Pazi se, kada sam ja spomenuo sličnost između Slobe i Harisa moderator je izbrisao cijelu temu




Pravilno je uradio jer nema slicnosti
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#129

Post by borisdj »

Dado dijasporitus wrote:
borisdj wrote:Vidim ima dosta pitanja zasto treba ostati RS tj. zasto po nama mora.
Ovo je sad moje licno misljenje.
1.Jer to tako zelim i pruza mi sigurnost
2.Jer ona vec postoji
3.Jer EU nije rekla da se treba ukinuti RS da bi usli u istu.

Tako da se mi uopste ne borimo za ostanak RS.Ona je konstanta pa zasto gubiti vrijeme na mjenjanje ili odrzavanje konstante kad ce svakako opstati.
Samo svoje zelje al REALNE na izborima prenesemo na politicare pa nek se oni dalje bave tim.

I nemojte mi pricati kako Bosnjaci svoje zelje za ukidanjem RS prenose na Silajdzica pa dodje na isto. Nije isto, jer to nije realno.
Analogija bi bila samo kad bi glasali za radikale SRS RS tj. za nezavisnost RS al valjda znate da su radikali ovdje osvojili 3%.

A to demokratija i nezavisna BIH 67%.
Demokratija nije samo 50%+1 covjek,bar ne kod nas.
Kad bi tako gledali onda bi i RS mogla biti nezavisna. 80% je ljudi je za nezavisnost.

Za kraj da znate da se ekonomija moze razvijati i ako drzava nije centralizovana.
Pa vecina drzava je podjeljena a mnoge su dobro ekonomski razvijene.
Dobro Borise, naveo si tri razloga od kojih se mozda tek prvi moze naslutiti kao argument.

1. Na koji nacin ti RS pruza sigurnost. Neznam da li je to samo zato sto ti je dom u RS-u ili zato sto RS ti pruza zastitu kao pripadniku odredjene nacionalne grupe (sto je rasisticki I preferencijalni odnos prema odredjenim gradjanima RS-a). Naravno da se nista nemoze porediti sa sigunoscu sopstvenog doma ali moras shvatiti da RS nije jedna kuca I da na toj teritoriji bi barem trebali da ravnopravno zive I ostali narodi koji su iz RS protjerani. RS s druge strane ne daje toliku sigurnost drugim gradjanima na koju se ti abstraktno vezes a to se u modernom svijetu jasno naziva diskriminacija I rasizam.

2. Prije svega to nije odgovor. Ja sam te pitao "zasto treba da postoji" a ti si maltene odgovorio "zato sto treba da postoji". Ponajmanje je argument jer ako se uzme sve u obzir da li ti npr kad se ranis ostavis da rana krvari dok ne iskrvaris do smrti jer eto po tebi je to logicki jer rana postoji.

3. Pitanje je zasto Srbi ne zele ukidanje RS a ne sta Evropa prica ili ne prica. Radi se o nasem zivotu u BiH I RS-u a ne o vizijama Evrope koja I kad dodje u BiH (ako dodje) nece odnijeti BiH sa sobom. I nakon Evrope opet cemo morati zivjeti zajedno. Ali ako se vec dotices te teme onda je sama koncepcija Evoprske unije da je unija gradjanskih drzava u koju kategoriju RS ne pripada koliko god Evropa to implicitno ili eksplicitno rekla ili ne rekla.
Ja ne znam sta ti hoces da cujes.
Isto kad bi te ja pitao zasto treba BIH da postoji.
Odgovori na ovo i uzmi to isto kao moj odgovor.
A jos jedan razlog je da srpski narod ne bi bio preglasavan.

A druga stvar shvatite da mi zivimo u BIH jer moramo a ne jer zelimo i ne pada nam na pamet da ukidamo RS, a usput ona i nije nizasta prepreka.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#130

Post by zavrzlama »

Ja ne znam sta ti hoces da cujes.
Isto kad bi te ja pitao zasto treba BIH da postoji.
Odgovori na ovo i uzmi to isto kao moj odgovor.
A jos jedan razlog je da srpski narod ne bi bio preglasavan.
A druga stvar shvatite da mi zivimo u BIH jer moramo a ne jer zelimo i ne pada nam na pamet da ukidamo RS, a usput ona i nije nizasta prepreka.
Borise ..Borise :-)


po tebi Madjari u Vojvodini trebaju izvrsiti genocid nad srbima i etnicko ciscenje da ne budu preglasani....


"MI" takvi kao ti morate zivjeti u BIH ...zato sto niste spremni da vratite tudje i ponistiti rezultate rata i etnickog ciscenja....za kaznu takvim, ce te zivjeti tu gdje morate a rado nebi tu zivjeli....srecom sve je vise srba u BIH koji uvidjaju da je to parola onih koji came u Haskim zatvorima...koji su satanizovali srpski narod(ti si jedan od tih koji satanizijes sopstveni narod takodje) i oni koji ce uskoro biti u Hagu....
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#131

Post by Goran_35 »

zavrzlama wrote:
Ja ne znam sta ti hoces da cujes.
Isto kad bi te ja pitao zasto treba BIH da postoji.
Odgovori na ovo i uzmi to isto kao moj odgovor.
A jos jedan razlog je da srpski narod ne bi bio preglasavan.
A druga stvar shvatite da mi zivimo u BIH jer moramo a ne jer zelimo i ne pada nam na pamet da ukidamo RS, a usput ona i nije nizasta prepreka.
Borise ..Borise :-)


po tebi Madjari u Vojvodini trebaju izvrsiti genocid nad srbima i etnicko ciscenje da ne budu preglasani....


"MI" takvi kao ti morate zivjeti u BIH ...zato sto niste spremni da vratite tudje i ponistiti rezultate rata i etnickog ciscenja....za kaznu takvim, ce te zivjeti tu gdje morate a rado nebi tu zivjeli....srecom sve je vise srba u BIH koji uvidjaju da je to parola onih koji came u Haskim zatvorima...koji su satanizovali srpski narod(ti si jedan od tih koji satanizijes sopstveni narod takodje) i oni koji ce uskoro biti u Hagu....
E moj zavrzlama.Bojim se da nije tako sto se tice rs-a.Srbi u federaciji su skorz ok.Ali u rs-u ja nisam bas sreo puno takvih "koji uvudjaju da je to parola onih koji came u hHagu"...Na zalost ali tako je...
I onda ovi strendzeri kazu,kao morate se dogovoriti??!!Sa kime?Pa njima je muka od BiH i sada treba sa njima da se "dogovaras" i "ocekujes svjetliju buducnost"?

joj koje sranje i mrcvarenje naroda...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45298
Joined: 29/12/2005 01:20

#132

Post by jeza u ledja »

Covjek vam sve fino objasnio i vi i dalje ne shvatate, ili ne zelite da shvatite. :roll:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#133

Post by Liberalism »

borisdj wrote: Ja ne znam sta ti hoces da cujes.
Isto kad bi te ja pitao zasto treba BIH da postoji.
Odgovori na ovo i uzmi to isto kao moj odgovor.
A jos jedan razlog je da srpski narod ne bi bio preglasavan.
A druga stvar shvatite da mi zivimo u BIH jer moramo a ne jer zelimo i ne pada nam na pamet da ukidamo RS, a usput ona i nije nizasta prepreka.
Boris, jesu li Srbi Boziji narod pa se ne mogu preglasati? Po toj logici, bit ce gadno Evropskoj uniji sa Srbijom, nedaj boze da se sta srpski poslanici preglasaju u Evropskom parlamentu...
ex_yu
Posts: 2
Joined: 18/03/2007 17:48

#134

Post by ex_yu »

Dado dijasporitus wrote:
borisdj wrote:
revolutia wrote:hehee

koliko god pojedini gradjani BiH ne zelili da se ukine rs, to ce se desiti, prije ili kasnije...i mislim da je to dobar razlog da gledamo u svjetliju buducnost!
Ajd nek neko od vas meni da svoje misljenje kako ce dogadjaji odvijati u buducnosti koji bi doveli do ukidajna RS kad svi mislite da ce se to dogoditi.
Znaci neka hipotetska situacija al nek bude realna.

Odmah da vam odgovorim
1.Saglasnost Srba - 0.0 % moguce
2.RAT - 0.1 % moguce (niko ga ne zeli a stranci ga nece dozvoliti a i nemamo cim voditi rat)
3.Nametanje medjunarodne zajednice - 0.2 % moguce (MZ nece samoinicijativno krsiti dejtonski mirovni sporazum a u SB-u bi Rusi stavili veto)

Prema tome neminovna realnost je da ce RS ostati.
Potpuno je nebitno da li vi to zelite i smatrate pravednim.
Sto prije to shvatite bice bolje za sve.
Mi jesmo strpljivi al svakom prekipi.
Vi vec 15 godina ukidate RS a jos vam nije jasno da je to Sizifov posao.
A vasi politicari vam lazu da ce upravo oni ukinuti RS.
To je isto kad ovi iz radikala kazu da ako danas dodju na vlast vec sutra ce RS biti nezavisna. Oce al malo sutra.

Zato da se mi manemo nezavisnosti a vi ukidanja pa ce mozda doci bolje sutra.
Da malo pojednostavimo pitanje.

Zasto Srbi (borise ako zelis ovo pitanje moze biti I za tebe) toliko insistiraju na ocuvanju RS-a nakon svih argumenata koji logicki vode zakljucku da se taj a bogami I ovaj drugi entitet trebaju ukinuti. Jer na kraju se zaista svodi na to da samo Srbi odbijaju ukidanje entiteta a ne I da je samo ukidanje nemoguce. Hajde malo razmisljaj svojom a ne kolektivnom glavom pa javi sta mislis.
Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave. Problem referenduma je dobro poznat. Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije. Toga se upravo i Srbi boje i zato je ideja o gradjanskoj drzavi nemoguca.Srbi, kao demokratski narad prihvataju princip "jedan gradjanin -- jedan glas, ali samo u okviru entiteta, dok na nivou zajednicke drzave mora da vazi princip jedan entitet -- jedan glas. Jos nesto, manite se corava posla o ukidanju Republike Srpske!
Pogled u proslost: da, ali kolko daleko unazad, 10, 20 50, 100, 500 godina. Pa za svaki narod na ovim prostorima postoje pozitivni i negativni istorijski dogadjji u zavisnosti od toga koliko daleko gledamo unazad.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#135

Post by Panasonic »

klaher & garbit wrote:
jeza u ledja wrote:Goran, kad vec ponavljas sto puta taj procenat, nije 67% vec 63% glasalo za nezavisnost.
A sta to mijenja na stvari ?
Ne! Glasalo je 98% za nezavisnost, od 67% ukupnog bh. stanovnistva sto je izaslo na glasanje! Zbog toga se kaze negdje da je 65% glasalo za nezavisnost, a tu misli na 65% gradjana (a 98% glasaca).
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#136

Post by Panasonic »

@ex_yu

Idi na cetnici.org na forum, ovaj forum nije za tebe.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#137

Post by zavrzlama »

Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave. Problem referenduma je dobro poznat. Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije. Toga se upravo i Srbi boje i zato je ideja o gradjanskoj drzavi nemoguca.Srbi, kao demokratski narad prihvataju princip "jedan gradjanin -- jedan glas, ali samo u okviru entiteta, dok na nivou zajednicke drzave mora da vazi princip jedan entitet -- jedan glas. Jos nesto, manite se corava posla o ukidanju Republike Srpske!
Pogled u proslost: da, ali kolko daleko unazad, 10, 20 50, 100, 500 godina. Pa za svaki narod na ovim prostorima postoje pozitivni i negativni istorijski dogadjji u zavisnosti od toga koliko daleko gledamo unazad.
Referendum nije sila...sila je klanje,paljenje,ubijanje i etnicko ciscenje...

Drugo...velikosrbi u BIH nisu referendumom trazili ostanak u krnjoj Jugi, nego ratom,etnickim ciscenjem i stravicnim zlocinima...

trece..kazes jedan entitet jedan glas...zar nije demokraticnije u svakom entitetu jedan narod jedan glas( po tebi pobijes jedan narod u nekom dijelu drzave ,proglasis jednonacionalnim nazivom i uvedes jedan entitet jedan glas...ispada da bi srbi u Srbiji po tvome receptu bili preglasani ....Sandzaki entitet jedan glas...Madjarskii entitet jedan glas....Albanci jedan entitet jedan glas.. :-) ) ali to ne moze tako biti u Srbiji...samo po vama velikosrbima moze u BIH....ono jaki smo puno :-)

A ukidanje rs-a...unistiti ce ga oni isti koji su mu pomogli da se stvori....
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#138

Post by Dado dijasporitus »

ex_yu wrote: Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave. Problem referenduma je dobro poznat. Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije. Toga se upravo i Srbi boje i zato je ideja o gradjanskoj drzavi nemoguca.Srbi, kao demokratski narad prihvataju princip "jedan gradjanin -- jedan glas, ali samo u okviru entiteta, dok na nivou zajednicke drzave mora da vazi princip jedan entitet -- jedan glas. Jos nesto, manite se corava posla o ukidanju Republike Srpske!
Pogled u proslost: da, ali kolko daleko unazad, 10, 20 50, 100, 500 godina. Pa za svaki narod na ovim prostorima postoje pozitivni i negativni istorijski dogadjji u zavisnosti od toga koliko daleko gledamo unazad.
Muslimani su bili manjina i prije rata pa im nije nista falilo niti su se bunili. S tim tvoj argument pada u vodu. Zasto bi broj Srba uticao na prosperitet Srba u BiH. Ako hoces dodatni primjer, Jevreja u USA ima tek negdje oko 5% a daleko su najmocnija i najutjecajnija nacionalna grupa.

Muslimanima se nije ostajalo u Yugoslaviji u kojoj je zavladala fasisticka politika Milosevica kao sto se ni Slovencima ni Hrvatima nije ostajalo. Da li ti ex yu i Borise mislite da ko bude postojala gradjanska drzava da ce se sve odluke donositi po nacionalnoj liniji. Pa postoji citav niz zakona koji onemogucavaju diskriminaciju bilo koje religije ili nacionalne grupe. Preseravanje o preglasavanju su Srpskom narodu u BiH prodali nacionalisticki politicari ciji su programi u potpunosti nacionalno odredjeni i zahtijevaju nacionalnu poslusnost i galasanje po nacionalnoj liniji. Karadzic je zaceo tu ideju i sa njom poceo rat a vidim da njegov glas jos uvijek odjekuje.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#139 Re: Kada RS-a ne bude

Post by Jastreb35 »

Prpa.ba wrote:Da se razumijemo, borio sam se 4 godine protiv zlocinacke tvorevine zvane RS. Najbolje godine zivota odose sad pa sad. Ali eto, zamislite vi podrzavaoci politike "ekonomija nam nije prioritet, bitno je ukidanje aparthejda" da se sad ukine RS. Sta time dobijamo, konkretno??
Ukidanje aparthejda nije jednako ukidanju entiteta. Ukidanje aparthejda je moralna obaveza i ne moze biti podlozno ekonomskim prilikama. A ukidanje entitetskog uredjenja moze biti samo jedan od modaliteta eliminacije aparthejda.

Ekonomska nestabilnost je rezultat sukoba drzavi lojalnih gradjana s njenim neprijateljima. Prihvatiti separatisticke ciljeve a da bi doslo do stabilizacije je ucjena na koju se nece pristati. Do stabilizacija se ne dolazi samo porazom nego i pobjedom.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#140

Post by Jastreb35 »

ex_yu wrote:Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave. Problem referenduma je dobro poznat. Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije. Toga se upravo i Srbi boje i zato je ideja o gradjanskoj drzavi nemoguca.Srbi, kao demokratski narad prihvataju princip "jedan gradjanin -- jedan glas, ali samo u okviru entiteta, dok na nivou zajednicke drzave mora da vazi princip jedan entitet -- jedan glas.
Prvo, referendumom se ocuvalo granice BiH. Bez istog, danas bi u BiH imali dvije bliznakinje Pridnjestrovlja. Srpskohrvatski rat iz Hrvatske se prije ili kasnije morao preseliti na tlo BiH, a drzavi lojalni gradjani su izmedju Velike Srbije, Velike Hrvatske i nezavisne BiH, izabrali nezavisnost BiH.

Drugo, postojanje entiteta je prihvatljivo sve dok su tri naroda konstitutivna u tim entitetima. Ako se manji entitet svojata od strane velikosrba, koji su se manipulacijama profilirali u vodjstvo srpskog naroda, normalno je da ce biti poziva na ukidanje entitetskog uredjenja. Od majorizacije se ne moze braniti diskriminacijom. Srednji nivo vlasti postoji i nije problematican. Problem je insistiranje na svojatanju teritorije.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#141

Post by Goran_35 »

ex_yu wrote:Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave. Problem referenduma je dobro poznat. Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije. Toga se upravo i Srbi boje i zato je ideja o gradjanskoj drzavi nemoguca.
Ma nemoj?Cega se boje?Ravnopravnosti?Konstitutiuvnosti?Da nije bio Milosevic,sa svojom fasistickom politikom i svom silom koju je prisvojio od JNA,problem sa referendumom ne bi postojao.Danas bi svi bili u EU i bili bi kao braca,volili se i pomagali umjesto da se ovako krvimo.Evo pogledaj Crnu Goru.Odvojili su se sa malo vise od 50% glasova.Zasto Srbi ne traze svoj enmtitet u Crnoj Gori jer su opet ,kako kazes,"na silu izvuceni iz matice".Zamisli da Bosnjaci u Srbiji traze svoj entitet?

Vi ne samo da ste zakocili Srbe vec i ostale oko vas,a pojam "demokratija" je za vas jos uvjek spansko selo.Na referendumu je glasalo 67% gradjana i to je nesto sto se mora postovati.Ako je onda postojala sila i JNA i Milosevic,danas toga nema i vrijeme je da se ispostuje taj demokratski cin!
Mislim iskljucivo na unutrasnje uredjenje,jer mi tada na referendumu nismo glasali za ovakvu nakaradnu BiH.Vec za modernu demokratsku i gradjansku drzavu!
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#142

Post by Goran_35 »

Liberalism wrote:
borisdj wrote: Ja ne znam sta ti hoces da cujes.
Isto kad bi te ja pitao zasto treba BIH da postoji.
Odgovori na ovo i uzmi to isto kao moj odgovor.
A jos jedan razlog je da srpski narod ne bi bio preglasavan.
A druga stvar shvatite da mi zivimo u BIH jer moramo a ne jer zelimo i ne pada nam na pamet da ukidamo RS, a usput ona i nije nizasta prepreka.
Boris, jesu li Srbi Boziji narod pa se ne mogu preglasati? Po toj logici, bit ce gadno Evropskoj uniji sa Srbijom, nedaj boze da se sta srpski poslanici preglasaju u Evropskom parlamentu...
Prijatelju :oops: bice balavana po ovim finim evropskim cestama :lol:
Tvrtko_I
Posts: 123
Joined: 27/02/2007 11:44
Location: "RS" je genocidna tvorevina koju treba ukinuti.

#143

Post by Tvrtko_I »

Srbi su na silu izvuceni iz maticne drzave.

Koje maticne drzave?? Jugoslavije? Jel to Jugolsavija maticna drzava Srba. Ili Srbije? Kada se prostor sa lijeve (zapadne) strane zvao Srbija? Godinu i ime vladara ako ti nije tesko.

Vi Muslimani niste zeleli da budete manjinskI narod u skracenoj Jugoslaviji, jer ste se bojali majorizacije.

Papane jedan NIKO osim Srba nije htio da bude dio "skracene" Jugoslavije. Cak je i Crnogorce Milosevic licno morao natjerati da povuku potpis o raspadu Jugoslavije.

rbi, kao demokratski narad prihvataju princip "jedan gradjanin -- jedan glas, ali samo u okviru entiteta. .

Aha. Jel to u ovom manjem entitetu koji ste na demokratski nacin ocistili od svih ostalih?

A sto se tice pogleda u proslost. Gledaj 1000 godina u nazad. I opet ti nece odgovarati.

Stoko cetnicka. (ne srpska da se razumijemo)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#144

Post by Corto Maltese »

Budo75 wrote:
Corto Maltese wrote:Koja duga pauza!
Grozničavo se pretražuje internet u potrazi za podatcima koji će potkrijepiti teze!
I onda će svi naši problemi biti rješeni!
Allah Manet i mahanje od mene!
Na kojoj si ti strani ustvari?
U ratu sam se borio protiv četnika, a otkako je rat stao borim se protiv ublehaša u sopstvenim redovima:
http://cortomaltese.blogger.ba/arhiva/2007/03/22
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#145

Post by borisdj »

Samo da zakljucim temu.
Nebino je ko zeli ili ne zeli ukidanje(nezavisnost) znate vec cega i da li smatra to potrebnim.
Takodje nije poenta ni kako je RS nastala.
Poenta je da Republika Srpska nikad nece biti ukinuta a razlozi su ranije navedeni.

Samo da spomenem da je istina da je RS danas relativno etnicki ociscena (20% nisu Srbi ali to nije blizu prijeratnom stanju) kao i Federacija koja je jos i vise narocito za Srbe ali i za Bosnjake i Hrvate po kantonima.
Isto tako oni koji su se do sad vratili ostace tu, a oni koji nisu nece se nikad ni vratiti (povratili su imovinu pa je prodali).
Ljudi su se ili snasli vani ili u drugom djelu BIH i ako se nisu vratili nakon 12 od kraja rata nece ni sad a ni ubuduce.
Tako da je to gotova stvar i trebamo uzeti danasnje realno stanje i krenuti u buducnost ne optereceni prosloscu.

Ljudi mislite na ekonomiju a ne na 'lovacke' ratne price.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#146

Post by _BosanaC »

borisdj wrote:Samo da zakljucim temu.
Nebino je ko zeli ili ne zeli ukidanje(nezavisnost) znate vec cega i da li smatra to potrebnim.
Takodje nije poenta ni kako je RS nastala.
Poenta je da Republika Srpska nikad nece biti ukinuta a razlozi su ranije navedeni.

Samo da spomenem da je istina da je RS danas relativno etnicki ociscena (20% nisu Srbi ali to nije blizu prijeratnom stanju) kao i Federacija koja je jos i vise narocito za Srbe ali i za Bosnjake i Hrvate po kantonima.
Isto tako oni koji su se do sad vratili ostace tu, a oni koji nisu nece se nikad ni vratiti (povratili su imovinu pa je prodali).
Ljudi su se ili snasli vani ili u drugom djelu BIH i ako se nisu vratili nakon 12 od kraja rata nece ni sad a ni ubuduce.
Tako da je to gotova stvar i trebamo uzeti danasnje realno stanje i krenuti u buducnost ne optereceni prosloscu.

Ljudi mislite na ekonomiju a ne na 'lovacke' ratne price.
Koliko licemjerja u nekoliko recenica :roll:
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#147

Post by Goran_35 »

borisdj wrote:Samo da zakljucim temu.
Nebino je ko zeli ili ne zeli ukidanje(nezavisnost) znate vec cega i da li smatra to potrebnim.
Takodje nije poenta ni kako je RS nastala.
Poenta je da Republika Srpska nikad nece biti ukinuta a razlozi su ranije navedeni.

Samo da spomenem da je istina da je RS danas relativno etnicki ociscena (20% nisu Srbi ali to nije blizu prijeratnom stanju) kao i Federacija koja je jos i vise narocito za Srbe ali i za Bosnjake i Hrvate po kantonima.
Isto tako oni koji su se do sad vratili ostace tu, a oni koji nisu nece se nikad ni vratiti (povratili su imovinu pa je prodali).
Ljudi su se ili snasli vani ili u drugom djelu BIH i ako se nisu vratili nakon 12 od kraja rata nece ni sad a ni ubuduce.
Tako da je to gotova stvar i trebamo uzeti danasnje realno stanje i krenuti u buducnost ne optereceni prosloscu.

Ljudi mislite na ekonomiju a ne na 'lovacke' ratne price.
Znaci :roll: "pojeo vuk magarca"! hajmo dalje? :roll:

E pa nece moci...Prijatelju,ako ikada dodje do toga da BiH udje u EU,onda mi -"grupe gradjana" i "pojednici",mozemo pred evropskim sudom da vas tuzimo!Vi niste ni svjesni,koliko moze da vas kosta postojanje MUP-a rs-a,pogotovo poslije presude kojom je potvrdjen gemnocid u Srebrenici.Da ste svjesni,odmah bi pristali na njegovo ukidanje ...
Ali nije samo to problem.Na zapadu demokratija je svetinja.A kao sto sam rekao,demokratski je bio referendum na kojem je glasalo 67% gradjana za multietnicku,demokratsku i GRADJANSKU BiH.Taj demokratski cin jos nije ispostovan.Bio je rat,pa mir-dejton.Ovaj ustav danasnji je produkt jednog mirovnog sporazuma i kao takav mora biti zamjenjen.A kao sto rekoh,posto je demokratija svetinja,onda i demokratski cin referenduma iz 1992. godine mora biti ispostovan.Ako ne,i ako bi kojim slucajem BiH usla u EU ,onda ni jedan sud ne moze opovrgnuti optuznicu "grupe gradjana" i "pojedinaca" koji se pozivaju na ne-postovanje demokratije.i ne samo zbog toga.Vec i zbog ne vracanja privatne imovine,cak i one koja je oduzeta 1945. godine.
Ako ti mislis da ces otici negdje daleko,varas se prijatelju,jer puno je zamki koje vas cekaju.Zato je pametnije spustiti loptu na zemlju,shvatiti u kakvim ste govnima,i onda se fino dogovoriti i zajednicki izgraditi normalnu,gradjansku drzavu sa jedinstvenom policijom i ostalim atributitima koje svaku drzavu cine,normalnom,demokratskom i gradjanskom...

Glede tuzbi,za sada ce sigurno ici na nivou drzave BiH - vezano za Srebrenicu i mucenja u logorima.Ali ako se ikada bude prislo EU,onda budi siguran da vas i tu ceka to sto vas ceka,a tu tek nema cile-mile niti labavo.

Zato,pametnije je razmisliti,sagledati situaciju i skratiti muke ovom narodima BiH.Jer vi ne samo da kocite Bosnjake i Hrvate vi nanosite stetu i Srbima u BiH.Prije vas su Karadzic i kompanija napravili belaj,a da je bilo pameti i mudrosti,sada bi svi bili u EU i kao braca pomagali jedni druge u Evropskom parlamentu...
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#148

Post by Jastreb35 »

Tako da je to gotova stvar i trebamo uzeti danasnje realno stanje i krenuti u buducnost ne optereceni prosloscu.
U svjetlu cinjenice da se politicki lider separatista i njihov vojni vodja uspjesno skrivaju od ruke zakona, tacno je da do zadovoljenja pravde nece doci. Medjutim, ako se vec masovne likvidacije i protjerivanja mora prihvatiti za tuznu realnost koju se ne moze potpuno sankcionisati zakonom, potrebno je insistirati na ukidanju rezultata te kampanje, odnosno na ukidanju jednonacionalnog karaktera administrativnih jedinica.

Ako tebi vec smetaju ubistva i protjerivanja, dokazi to podrskom multietnickom drustvu. Ne mozes malo biti protiv ubijanja, a malo insistirati na onom sto je postignuto ubijanjem. Na primjer, predlozi kako bi trebao izgledati grb manjeg entiteta. Tu se vidi koliko ti je uistinu stalo do buducnosti, a koliko na ocuvanju onog sto je postignuto ubijanjem.
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#149

Post by borisdj »

Goran_35 wrote:
borisdj wrote:Samo da zakljucim temu.
Nebino je ko zeli ili ne zeli ukidanje(nezavisnost) znate vec cega i da li smatra to potrebnim.
Takodje nije poenta ni kako je RS nastala.
Poenta je da Republika Srpska nikad nece biti ukinuta a razlozi su ranije navedeni.

Samo da spomenem da je istina da je RS danas relativno etnicki ociscena (20% nisu Srbi ali to nije blizu prijeratnom stanju) kao i Federacija koja je jos i vise narocito za Srbe ali i za Bosnjake i Hrvate po kantonima.
Isto tako oni koji su se do sad vratili ostace tu, a oni koji nisu nece se nikad ni vratiti (povratili su imovinu pa je prodali).
Ljudi su se ili snasli vani ili u drugom djelu BIH i ako se nisu vratili nakon 12 od kraja rata nece ni sad a ni ubuduce.
Tako da je to gotova stvar i trebamo uzeti danasnje realno stanje i krenuti u buducnost ne optereceni prosloscu.

Ljudi mislite na ekonomiju a ne na 'lovacke' ratne price.
Znaci :roll: "pojeo vuk magarca"! hajmo dalje? :roll:

E pa nece moci...Prijatelju,ako ikada dodje do toga da BiH udje u EU,onda mi -"grupe gradjana" i "pojednici",mozemo pred evropskim sudom da vas tuzimo!Vi niste ni svjesni,koliko moze da vas kosta postojanje MUP-a rs-a,pogotovo poslije presude kojom je potvrdjen gemnocid u Srebrenici.Da ste svjesni,odmah bi pristali na njegovo ukidanje ...
Ali nije samo to problem.Na zapadu demokratija je svetinja.A kao sto sam rekao,demokratski je bio referendum na kojem je glasalo 67% gradjana za multietnicku,demokratsku i GRADJANSKU BiH.Taj demokratski cin jos nije ispostovan.Bio je rat,pa mir-dejton.Ovaj ustav danasnji je produkt jednog mirovnog sporazuma i kao takav mora biti zamjenjen.A kao sto rekoh,posto je demokratija svetinja,onda i demokratski cin referenduma iz 1992. godine mora biti ispostovan.Ako ne,i ako bi kojim slucajem BiH usla u EU ,onda ni jedan sud ne moze opovrgnuti optuznicu "grupe gradjana" i "pojedinaca" koji se pozivaju na ne-postovanje demokratije.i ne samo zbog toga.Vec i zbog ne vracanja privatne imovine,cak i one koja je oduzeta 1945. godine.
Ako ti mislis da ces otici negdje daleko,varas se prijatelju,jer puno je zamki koje vas cekaju.Zato je pametnije spustiti loptu na zemlju,shvatiti u kakvim ste govnima,i onda se fino dogovoriti i zajednicki izgraditi normalnu,gradjansku drzavu sa jedinstvenom policijom i ostalim atributitima koje svaku drzavu cine,normalnom,demokratskom i gradjanskom...

Glede tuzbi,za sada ce sigurno ici na nivou drzave BiH - vezano za Srebrenicu i mucenja u logorima.Ali ako se ikada bude prislo EU,onda budi siguran da vas i tu ceka to sto vas ceka,a tu tek nema cile-mile niti labavo.

Zato,pametnije je razmisliti,sagledati situaciju i skratiti muke ovom narodima BiH.Jer vi ne samo da kocite Bosnjake i Hrvate vi nanosite stetu i Srbima u BiH.Prije vas su Karadzic i kompanija napravili belaj,a da je bilo pameti i mudrosti,sada bi svi bili u EU i kao braca pomagali jedni druge u Evropskom parlamentu...
E pa ima da moze.
Da vidim kako cete nas spreciti.
Vas vise niko ne benda ni pet para.
RS ne moze biti tuzena jer nije nezavisna drzava vec je entitet.
Ja ne znam ko bi po tvome RS tuzio i kome bi je tuzili.
Vi bi nas stalno nesto tuzili, je li, nemate pametnija posla.
Ma tuzi si mamu sto te rodila.
Ti jos ne znas da ste vec izgubili tuzbu a Srbiju ste mogli tuziti, ilegalnom tuzbom al nema veze.
I tom pricom da cete nas tuziti se ne ostvaruje pomirenje i ne razvija demokratija.

Tebi mogu poruciti da se preselis odavde u Hag pa mozes ici svaki dan do suda i tuziti nekog, cisto da imas neku zanimaciju.

Tako da kad smo vec pristali zivjeti u istoj drzavi sa vama ajd da se okrenemo buducnosti po stoti put i da razvijamo ekonomiju.
M.D.
Posts: 143
Joined: 28/04/2004 17:44
Location: NYC

#150

Post by M.D. »

borise, ne kaki. vrati ukradeno pa onda na ekonomiju. ne mozes ti ekonomisati sa necim sto si ukrao od mene. plus uhvatite ratne zlocince vec jednom.
Post Reply