IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#126

Post by KOGOD KADGOD »

manijak1 wrote::oops: Ja sam loša osoba. :D
nema "losih osoba" samo losih misli, rijeci i djela... :)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#127

Post by patrius »

KOGOD KADGOD wrote:
manijak1 wrote::oops: Ja sam loša osoba. :D
nema "losih osoba" samo losih misli, rijeci i djela... :)
Cudna hipoteza! A ko je odgovoran za rijeci,misli,djela...Sta se kaznjava,osoba ili njegovo djelo?Rekao sam to vec ranije,mi imamo tu paradoksalnu situaciju u kojoj se osudjuje osoba ali ne i njeno djelo!!!Vidis,dakle,upravo suprotno!
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#128

Post by pisko »

Stupnjevito cemo, sesto @KOGOD, napredovati kao vjernici.
Ti ces odbacivati manipulacije ljudima i prihvatati sunet i hadise kao drugi islamski izvor, a je cu brusiti rijecnik i iz njega izbacivati nepodopstine.
Ipak je na tebi vise posla.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#129

Post by KOGOD KADGOD »

patrius wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
manijak1 wrote::oops: Ja sam loša osoba. :D
nema "losih osoba" samo losih misli, rijeci i djela... :)
Cudna hipoteza! A ko je odgovoran za rijeci,misli,djela...Sta se kaznjava,osoba ili njegovo djelo?Rekao sam to vec ranije,mi imamo tu paradoksalnu situaciju u kojoj se osudjuje osoba ali ne i njeno djelo!!!Vidis,dakle,upravo suprotno!
Bog osudjuje samo ono sto "izadje" na vidjelo, tj rijeci i djela...

za misli je odgovoran Bogu da ih ne prenese u rijeci i djela... :-D

"biti odgovoran" i "osudjen" ili (od ljudi "prosudjen") nije isto :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#130

Post by KOGOD KADGOD »

pisko wrote:Stupnjevito cemo, sesto @KOGOD, napredovati kao vjernici.
Ti ces odbacivati manipulacije ljudima i prihvatati sunet i hadise kao drugi islamski izvor, a je cu brusiti rijecnik i iz njega izbacivati nepodopstine.
Ipak je na tebi vise posla.
ja sam bila vec tu gdje si ti, i vjerovala u to na sta ti hoces da me "unaprijedis" i vidjela da nije ispravno, tako da bih "nazadovala" u tako nesto,

sve to sto bi ti mene ubjedjivao - sam i sama druge poucavala u skolama i dzamijama nase zene kao i razne druge nacionalnosti - kao i ubjedjivala (vecinom arape koji slijede samo Qur'an i znaju zasto) - zato se i osjecam odgovornom da im obznanim ono sto mi je dato da shvatim - i da priznam svoju pogresku u slijedjenju prica i predaja pored, ispred ili iznad Bozije Objave... ali se ja ne smatram "vodicem", niti da na nekom "radim posao" nego samo iznosim ono sto sam i sama tesko spoznala da bi i drugi imali IZBOR

Pazi, u vjeri nema "trampe" - tvoj rijecnik je izmedju tebe i Boga, meni licno ne smeta :D

a ti bi, NAPREDOVAO otvorena uma - i ne sa mnom - nego sam s Bozijom pomocu jer meni ne treba da ti bilo sta vjerujes - tebi treba,

A ko treba i trazi - naci ce sta bude trazio - ko trazi Istinu i SAMO Istinu - Bog je nece nikome uskratiti...

hvala, ali sam vec previse godina provela proucavajuci to sto bi ti sad meni u osnovama objasnjavao, i praktikovala vise nego sto bi vecina ikad mogla pod uslovima pod kojim sam ja praktikovala, i uvidjela, trazeci Boziju Uputu i pomoc - da je to nepotrebno omplikovanje i radjeljivanje vjernika :-D

onaj tamo nabroja nekih hejbet grupa - i svi mu "protiv" - a svi se oko hadisa razdvajaju i svi su u pravu djelimicno i u krivu djelimicno

zar nije bolje biti u pravu potpuno jer je samo Qur'an bez kontradikcije (ako ne uzimamo u obzir dva ajeta kojima se pokusalo izdici Muhammeda iznad drugih Poslanika) - i to nam je Bog, hvala Mu, objelodanio.

ja ne slijedim ni jednog covjeka potpuno, jer je svako sklon grijesenju, samo je Bozij Rijec prenesena od Poslanika vrijedna oslona - i poslanici su uvijek naglasavali da su i sami ljudi iskloni pogreskama - mada bi neki Muhammeda izdigli iznad toga kao sto su izdigli neki hriscani Isusa...

hvala Bogu, nemam ni tracka sumnje da je Njegova Rijec zadnja - i nema svrhe ubjedjivati onoga koji ima 'aynu-yaqeen (ubijedjenje vidjenjem) od strane onih koji imaju ubjedjenje "slusanjem" drugih...

Sve najbolje na tvom putu, da nadjes sto ti je Bog najbolje omogucio, jer ako nisi hazur ili sposoban da ides dalje od onoga sto ti drugi prenose ono: "nasli smo nase pretke da tako cine" - to je do tebe :-D

hajd, polahko, svojim putem i ne zamaraj druge,- iznesi svoje misljenje - niko ti ne brani - nemoj se smatrati nekim "vodicem" posto to niko od nas nije - iznese se stav i argumenti - a svako za sebe se okrene Bogu za Uputu (ili se okrene sbei i svom prosudjivanju, sto je labav oslonac).
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#131

Post by black »

ja ne slijedim ni jednog covjeka potpuno, jer je svako sklon grijesenju, samo je Bozij Rijec prenesena od Poslanika vrijedna oslona - i poslanici su uvijek naglasavali da su i sami ljudi iskloni pogreskama - mada bi neki Muhammeda izdigli iznad toga kao sto su izdigli neki hriscani Isusa...

Sa islamskog stanovišta poslanik je simbol sav­ršenog ljudskog bića i ljudske zajednice. On je prototip čovjekove individualnosti i njegove druš­tvenosti. Kao takav on je u svijesti muslimana neis­crpan sadržaj na pravcu velike i vječne potrebe čovjeka da bude na putu Istine, osmišljavanja i dis­cipliniranja života, sadržaj koji je sistematski elabo­riran i kodificiran u hadiskim zbirkama. Sa ovog stanovišta, bez obzira na to koliko mnogo istorijskih podataka obezbjeđuju čitaocu, radovi Zapad­nih orijentalista o Poslaniku, sa malim izuzetkom, su beskorisni. Ovo se odnosi i na savremene biog­rafije o poslaniku napisane od strana modernizira­nih muslimana, u kojima je Poslanik, promišljan iz horizonta racionalizma apriori usvojenog pod uticajem modernog zapadnjačkog mišljenja, sveden na njegovu najpriprostiju ljudsku dimenziju. Bitne osobine Poslanika, koje su svojim dalekosežnim implikacijama potakle gradnju islamske civilizacije i izrastanja njegove suvremenosti, ne mogu se u po­tpunosti razumjeti kroz tradicionalne izvore i nje­gov Hadis, niti kroz Kur'an, njegovu životnu stvara­lačku inspiraciju. (On je Njegovo najodabranije stvorenje. )
Islamski ezoterizam, čiji je prototip Muhammed, alejhi-s-selam, ne odustaje od spoljnjeg svijeta, nego ga transcendira kroz integraciju sa Centrom, čineći time skladno jedinstvo utemeljeno u Besko­načnom Bitku. Na ovoj razini Poslanik eminentno predstavlja savršenu ljudsku i duhovnu perfekciju, ostavljajući time duboki trag u egzoteričnoj istoriji, kako to i Kur'an eksplicira: "Zaista u Allahovom Poslaniku imate najbolji uzor"
Budući da je Poslanik prototip savršene ljudske prirode, njemu stoga pripada časni naziv "najsavršeniji medu stvorenjima", ešref ai-mahluqat.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#132

Post by NIN »

IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Kako je prosto i lijepo zakljuciti iz samog pitanja nezrelost i infantilizam ljudske rase!

Mada, i dalje zadrzavam uvjerenje da smo u stadiju adolescencije bez obzira na ovakve djecije zbunjenosti u svijetu prepunom autoriteta.

Pozdrav...
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#133

Post by Sogan »

NIN wrote:IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Kako je prosto i lijepo zakljuciti iz samog pitanja nezrelost i infantilizam ljudske rase!

Mada, i dalje zadrzavam uvjerenje da smo u stadiju adolescencije bez obzira na ovakve djecije zbunjenosti u svijetu prepunom autoriteta.

Pozdrav...
:shock: :(

Obicni smrtnici mozda i ne, ali ti nepobitno i nadasve multidisciplinarno... :zzzz:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#134

Post by NIN »

Sogan wrote:
NIN wrote:IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Kako je prosto i lijepo zakljuciti iz samog pitanja nezrelost i infantilizam ljudske rase!

Mada, i dalje zadrzavam uvjerenje da smo u stadiju adolescencije bez obzira na ovakve djecije zbunjenosti u svijetu prepunom autoriteta.

Pozdrav...
:shock: :(

Obicni smrtnici mozda i ne, ali ti nepobitno i nadasve multidisciplinarno... :zzzz:
Mozes li pojasniti termin ''obicni smrtnik''!?

Cisto me zanima formulacija istog.

Pozdrav...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#135

Post by KOGOD KADGOD »

NIN wrote:IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Kako je prosto i lijepo zakljuciti iz samog pitanja nezrelost i infantilizam ljudske rase!

Mada, i dalje zadrzavam uvjerenje da smo u stadiju adolescencije bez obzira na ovakve djecije zbunjenosti u svijetu prepunom autoriteta.

Pozdrav...
Da li se mozda "pitanje" trebalo shvatiti ne kao neciju "zbunjenost", nego kao nacin pokretanja osjetljive teme u vremenu kada su ljudi skloni brzopletom prosudjivanju drugih a koje vodi u neizbjezne nesporazume i time u konflikt?

Da li se mozda zapitalo koliko svakodnevnih konflikata redovno proistice iz toga sto neko prosudjuje neciju licnost umjesto dobrih ili losih rijeci, djelatnosti i ponasanja nekog drugog?

Da li se mozda "pitanje" razjasnilo u pocetnom postu da bi navelo na razmisljanje o tome sto se svakodnevno cini, cesce nesvjesno nego namjerno, bas sa namjerom da ukaze na "infantilnost" takvog "prosudjivanja"?

(Da li i ovaj post [citat] daje primjer brzopletog prosudjivanja..?)

Da li su sva ova pitanja zaista pitanja zbunjenosti radi?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#136

Post by NIN »

KOGOD KADGOD wrote:
NIN wrote:IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Kako je prosto i lijepo zakljuciti iz samog pitanja nezrelost i infantilizam ljudske rase!

Mada, i dalje zadrzavam uvjerenje da smo u stadiju adolescencije bez obzira na ovakve djecije zbunjenosti u svijetu prepunom autoriteta.

Pozdrav...
Da li se mozda "pitanje" trebalo shvatiti ne kao neciju "zbunjenost", nego kao nacin pokretanja osjetljive teme u vremenu kada su ljudi skloni brzopletom prosudjivanju drugih a koje vodi u neizbjezne nesporazume i time u konflikt?

Da li se mozda zapitalo koliko svakodnevnih konflikata redovno proistice iz toga sto neko prosudjuje neciju licnost umjesto dobrih ili losih rijeci, djelatnosti i ponasanja nekog drugog?

Da li se mozda "pitanje" razjasnilo u pocetnom postu da bi navelo na razmisljanje o tome sto se svakodnevno cini, cesce nesvjesno nego namjerno, bas sa namjerom da ukaze na "infantilnost" takvog "prosudjivanja"?

(Da li i ovaj post [citat] daje primjer brzopletog prosudjivanja..?)

Da li su sva ova pitanja zaista pitanja zbunjenosti radi?
Ja bih ti savjetovao da svoju intelektualnu energiju usmjeris u produktivnije sfere jer ces, mozda, tek onda konkretno da ostvaris svoj (pozitivan) naum kojeg pokusavas postici. Ovako samo zapetljas svoje dobre namjere koje su dalje podlozne pogresnim interpretacijama (kojih si svjedok). Naime, imaju ljudi koji brinu o ljudskoj psihi mnogo ucinkovitije.

Kazes ‘’da li ljudi imaju pravo da prosudjuju’’. Samo pokretanje takve teme je paradoksalno jer ljudko bice ne bi bilo ljudsko bice da samo ne prosudjuje. Da li ti prosudjujes? Da li prosudjujes o ljudima iz svog okruzja, o medijskom smecu koje gledamo na nasim TV kanalima, o zakonima koje netransparentno donose nase kadije u drzavnim institucijama, o proizvodu kojeg kupis a nezadovoljava cijenu koju si platila na kasi, o ….??? Imputiranje religije u raspravu o ljudskim neokorteksalnim aktivnostima je po meni nedovoljno poznavanje ljudske psihe i faktora koji determiniraju istu. Konfuzija se stvara u samim teoloskim interpretacijama bozije rijeci i ljudskih postupaka koji su prirodni i ne mozes pobjeci od istih. Nas mozak ima tri entiteta koji su svjedok gradualnog razvoja kroz eone. Entitet koji zauzima najveci volumen je neokorteks koji krasi primate a vrsta Homo sapiens ima pocasno mjesto sa 2/3 istog u ukupnoj sivoj masi. U njemu karakter jedne individue ima mogucnost da prosudjuje o svojim akcijama i reakcijama u socijalnim interakcijama. Sa druge strane je R-kompleks koji je najstariji i on upravlja nasim rudimentarnim nagonima od kojih su najizrazeniji maligna i benigna agresija kojih smo svjedoci svakodnevno (njom je dalje determinirana teritorijalnost kod nase vrste – drzave, zastava, patriotizam, navijanje – stoga je nacionalizam jos davno okarakterisan kao najprimitivniji socijalni fenomen).
http://www.psycheducation.org/emotion/t ... 0brain.htm
Geneza karaktera jedne individue ima mnostvo faktora koji kristaliziraju isti tokom cijelog zivota. Najbitniji je postnatalni period, dakle onaj period koji determinira odnos majke i djeteta i cija iskustva ostaju duboko u nama do samog puta pod zemlju. Dakle, infantilni period je sam zalet u razvoju jedne individue i koji ce najvise utjecati na daljni razvoj karaktera iste. Nakon samog postnatalnog perioda dolazi do mnogih kompleksnih interakcija izmedju dijeteta (konkretno djecijeg karaktera) i ljudi iz njegovog okruzenja koji ce dalje determinirati njegovu mentalnu higijenu. Dijete postaje svjesno i pocinje prosudjuvati od 2 – 3 godine kada i nastupaju predgenitalni kompleksi u karakteru dijeteta. I tako dalje…

Ovim hocu reci da su postupci i karakter jedno te isto

Konkretno govoreci, materijalom nekih tema na ovom podforumu imam priliku uporediti i verifikovati mnoge primjere i teorije iz literature pisane u svrhu razumjevanja kompleksnog ljudskog psihickog aparata.

Razumjevanja radi, cijenim tvoju dobronamjernu inicijaciju ali je problem sto vidim samo jos vecu konfuziju u virtualnom demosu ovog podforuma.

Pozdrav...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#137

Post by KOGOD KADGOD »

Citat: @NIN "Ovim hocu reci da su postupci i karakter jedno te isto"

Da li je LICNOST i OSOBA isto sto i KARAKTER?

Kako izgraditi karakter djeteta ako se kritikuje njegova licnost ("glupane jedan!") a ne djelo ("pametna djeca ne trebaju govoriti/raditi glupe i stetne stvari... a ti si dobro i pametno dijete...")?

Karakter, nacin razmisljanja, govora i djelatnosti se moze promjeniti dok se tesko mijenjaju "obiljezja" utisnuta (od ranog djetinjstva) u potsvijest licnosti koja mu daju razlog da sebe vidi na pozitivan ili negativan nacin - a time i svoje postupke "opravda" ("ja sam glup i stalno grijesim, nisam dobar radnik" ili "ako sam pogrijesio ne znaci da sam glup i vecinom dobro obavim posao, ako nekad i ne uradim najboje to ne znaci da nisam dobar radnik", "dobar roditelj" itd. - o tome je vec govoreno).

Govorimo o procjenjivanju LICNOSTI a licnost (ili ko vjeruje u to kao i ja - "dusa") jedne osobe je u sustini dobra - samo sto odredjeni izbori, okolnosti i sredina uticu na pozitivne ili negativne DJELATNOSTI te osobe...

Intelektualna energija se ne "trosi" nego bas "puni" intelektualnim izazovima - narocito ako to pomogne makar nekom da uvidi koji je nacin odnosa prema drugima efikasniji, ili ako bilo ko nadje koristi iz bilo kojeg komentara na bilo koju temu koja se tice svih nas...

Zavisi do cega nam je stalo - da "pokazemo" sta znamo ili da i drugima ucinimo pristupacnim to sto (nesto malo) znamo da bi i drugi od toga imali koristi kao sto to i mi imamo...

Koliko god vremena volimo posvetili "visokonaucnim" temama - toliko trebamo makar zeljeti da ponudimo neka rijesenja svakodnevne probleme a za koja je potrebno samo malo truda (kao npr. efektivna komunikacija koja omogucava bolje medjuljudske odnose od nuklearne porodice do sire zajednice i globalnih odnosa).

Moderna psihologija je, dugogodisnjom bliskom analizom stotina hiljada slucajeva, potvrdila mnoge vjerske principe i ponudila jednostavne, male, alteracije koje imaju veliki uticaj na probleme sa kojima se ljudi svakodnevno susrecu i koji ih sprijecavaju da zive punije i zadovoljnije zivote.

Prije nego se okrenemo "velikim" temama - prioritet imaju "male" a koje su dovoljno velike da budu neposredno problematicne i ruse medjuljudske odnose...

Hvala na komentaru, u svakom slucaju.
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#138

Post by spongebob »

ljudi nemaju pravo da prosudjuju ali to ipak rade. u svakoj svetoj knjizi to stoji, ali su tzv. vjernici prvi koji si uzimaju za pravo da sude. a svaka sveta knjiga kaze da je ljudima zabranjeno da sude, jer je to bozije. nemam pravo da presucujem nepravdu, al da govorim o necemu o cemu nemam pojma ije u najmanju ruku glupost. Pricati lose o ljudima koji nisu prisutni je papanluk. ne treba mi sveta knjiga da skontam da je to tako
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#139

Post by KOGOD KADGOD »

Vjernik drugacijim "ocima" gleda na svijet oko sebe kao i na ostale ljude - on osjeca zelju da, koliko god, podijeli svoja pozitivna znanja i iskustva i do bilo koje mjere doprinese da i drugi harmonicnije i zadovoljnije zive.

U tu nadu i zelju za harmonijom i promjenom se ubraja i zalosna cinjenica da su se vjernici podijelili na nepotrebne sekte i grupe oko stvari ciji negativan uticaj mnogo prevazilazi njihov pozitivan uticaj.

Do te mjere, da se ljudi koji inace imaju puno zajednickog, medjusobno ne "trpe" samo radi razlicitog misljenja o necemu sto se desilo prije vise od hiljadu godina (u slucaju nekih i duze od 3000) - a to sto se desilo ili nije desilo je davno izgubilo smisao jer to niko ne moze vise sigurno dokazati - a i da moze, to ne bi promjenilo cijenu paradajza, goriva ili elektricne enrgije, kao ni problem nedovoljne komunikacije izmedju muza i zene, roditelja i djece, i sl. drugim rijecima, ne bi rijesilo nikakve neposredne probleme sa kojima se ljudi svakodnevno susrecu.

Nalaziti zajednicku osnovu i izrazavati njenu vrijednost sa jedne, a smanjivati vaznost individualnih razlicitosti s druge strane, moze samo dovesti do tolerantnije zajednice, harmonicnijih medjuljudskih odnosa a time i do boljeg eventualnog napretka drustva za dobrobit svih ljudi tog drustva ili zajednice.

Uvelicavanje individualnih razlicitosti i neosvrtanje na zajednicku osnovu moze samo dovoditi (i dovodi) do efekta obratnog od gore-navedenog...
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#140

Post by spongebob »

KOGOD KADGOD wrote:Vjernik drugacijim "ocima" gleda na svijet oko sebe kao i na ostale ljude - on osjeca zelju da, koliko god, podijeli svoja pozitivna znanja i iskustva i do bilo koje mjere doprinese da i drugi harmonicnije i zadovoljnije zive.
ima li taj tvoj vjernik sa drugacijim ocima smisao za mjeru u smislu da covjecanstvo bas blago interesuju ta njegova saznanja? I ja osjecam zelju da svakom nametnem svoj nacin razmisljanja ali bi me sa pravom proglasili freak-om.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#141

Post by KOGOD KADGOD »

spongebob wrote:
KOGOD KADGOD wrote:Vjernik drugacijim "ocima" gleda na svijet oko sebe kao i na ostale ljude - on osjeca zelju da, koliko god, podijeli svoja pozitivna znanja i iskustva i do bilo koje mjere doprinese da i drugi harmonicnije i zadovoljnije zive.
ima li taj tvoj vjernik sa drugacijim ocima smisao za mjeru u smislu da covjecanstvo bas blago interesuju ta njegova saznanja? I ja osjecam zelju da svakom nametnem svoj nacin razmisljanja ali bi me sa pravom proglasili freak-om.
Ovo se odnosilo na opasku da bi trebali da vise trosimo intelektualne energije na velike naucne tema (u sustini). Malo se bolje upoznaj sa temom pa onda komentarisi - ovako izgledas.... kao da ne znas o cemu se u stvari govori.

I slobodno podijeli svoje stavove ako mislis da ce nekome koristiti. :-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#142

Post by NIN »

KOGOD KADGOD wrote: ....................
Svojevrsno sisavcima je da se ceskaju, glade, grle, miluju, maze, njeguju i ljube, sto je ponasanje posve nepoznato medju gmazovima. Ako je stvarno istina da R-kompleks i limbicki sustav zive u nesigurnom primirju unutar nasih lubanja i jos uvijek sudjeluju u svojim starim sklonostima, moramo ocekivati da ce srdacna roditeljska paznja ohrabriti u nama prirodu sisavca, a pomanjkanje fizicke njeznosti da ce potaknuti gmazovsko ponasanje. Ima nekih pokazatelja da je tome stvarno tako. U laboratorijskim eksperimentima Harry i Margaret Harlow su ustanovili da su majmuni koji su odrasli u kavezima i bili fizicki izolirani – premda su mogli vidjeti, cuti, njusiti svoje majmunske drugove – razvili niz karakternih crta poput mrzovoljnosti, povucenosti, samounistenja i drugih anomalija. Kod ljudi se to isto opaza, kod djece odrasle bez fizicke njeznosti – uglavnom u domovima – koja ocito zbog toga jako pate.

Neuropsiholog James W. Prescott je proveo zapanjujucu usporedbenu statisticku analizu kultura u cetiristo predindustrijskih zajednica i ustanovio da kulture koje pruzaju obilje fizicke njeznosti djeci teze tome da budu manje sklone nasilju. Cak se i u zajednicama bez zamjetljivog tetosenja djece razvijaju miroljubivi odrasli uz pretpostavku ako se ne potiskuje seksualna aktivnost u adolescenciji. Prescott smatra da se kulture sklone nasilju sastoje od pojedinaca kojima su bili uskraceni – barem za vrijeme jedne ili dvije kriticne faze u zivotu, djetinjstva i adolescencije – tjelesni uzici. Gdje se fizicka njeznost poticala, tamo su nezamjetljive pojave kradje, isticanje osobnog bogatstva i organizirane religije; tamo gdje se djeca fizicki kaznjavaju uocava se tendencija prema ropstvu, cestim ubojstvima, mucenju i sakacenju neprijatelja, gledanju na zenu kao inferiorno bice i vjerovanju u jedno ili vise nadnaravnih bica koja se uplicu u svakodnevni zivot.


Harry i Margaret Harlow:
http://www.muskingum.edu/~psych/psycweb ... htm#Theory
http://www.sociologygreatminds.nelson.c ... p?letter=H
http://www.freedomyou.com/mil/damaged%20emotions.htm

James W. Prescott:
A neuropsychologist contends that the greatest threat to world peace comes from those nations which have the most depriving environments for their children and which are most repressive of sexual affection and female sexuality.

http://www.violence.de/prescott/cv.html
http://home.wanadoo.nl/ipce/library_two ... ott_en.htm

Vidim da pokusavas rasclaniti osobu, licnost, karakter, itd. ali nikako da uspijes jer to nije ispravno ciniti i protivi se logici. Mada postoje pojedinacne teorije istih one su naime vrlo usko vezane, dio istog ustrojenog sistema kojeg nazivamo INDIVIDUA. Shvatam tvoju zelju i razlog zbog kojeg zelis da ih razdvojis ali neces uspjeti, ma koliko se trudila. Kao sto sam ranije napisao mi ne odgajamo dijete nego njegov karakter po kojem ce on funkcionirati kroz zivot. Mnogi roditelji to ne shvataju i sada jos forsiraju uvodjenje vjeronauka u osnovne!!! skole. To je ogroman paradoks i cini ogromnu regresiju u mentalnom razvoju covjecanstva jer inhibira inicijaciju mentalnog razvoja mladog karaktera u primarnom periodu njegovog razvoja. Kada bi se prilagodjene osnove mentalnog razvoja (psihologija) uvele u skole namjesto vjeronauka napredak covjecanstva bi bio osvjezen. U to sam siguran.

Forsiranje uvodjenja takvih regresivnih mjera u osnovni oblik skolstva zarad etiketiranja i kasnije regrutovanja nevinih i nejakih u nacionalne korpuse je ZLOCIN PROTIV COVJECNOSTI, 1/1!!!

Kao sto je vecina psihologa i psihijatara rekla i dokazala, potiskivanje je najjaci katalizator kasnije agresije i asocijalnih disfunkcija u kasnijem zivotu.

Pozdrav...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#143

Post by pisko »

@NIN //To je ogroman paradoks i cini ogromnu regresiju u mentalnom razvoju covjecanstva jer inhibira inicijaciju mentalnog razvoja mladog karaktera u primarnom periodu njegovog razvoja. Kada bi se prilagodjene osnove mentalnog razvoja (psihologija) uvele u skole namjesto vjeronauka napredak covjecanstva bi bio osvjezen.//

Kada je rijec o zivotnim dobima i religiji tu sazrijevanje ili nivo spoznaje ne moraju ici logicki, od mladjeg ka starijem.Imao sam prilike vidjeti djecu koja su na razlicite nacine, i bez posebne poduke, naprecac shvatila ono za sto obicno treba dugo i iscrljujuce ucenje i istrazivanje.
Ta djeca su se pitala kako vecina odraslih ne vidi ono sto je za njih tako ocito.
Ovo je krataka opaska vezana za religijski koncept kojeg podrzavam i koji po mom sudu nije oprecan naucnom kojeg se ti drzis.
Ali u ovom slucaju interesuje me postoje li interdisciplinarne naucne studije koje s psiholoskog aspekta objasnjavaju na koji nacin su propale visokocivilizirane drevne civilizacije?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#144

Post by NIN »

pisko wrote:Ali u ovom slucaju interesuje me postoje li interdisciplinarne naucne studije koje s psiholoskog aspekta objasnjavaju na koji nacin su propale visokocivilizirane drevne civilizacije?
Naravno da postoje. Citajuci mnoge Frommove eseje i analize drustava nailazio sam na detaljne opservacije mnogih preddrustava i sirokog spektra prethodnih civilizacija. U njima su bila navedena imena autora cijim radovima se koristio ali mi stivo nije pri ruci pa cu te samo ovako uputiti gdje da trazis. Prvom prilikom javim ti konkretne smjernice.

Pozdrav...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#145

Post by KOGOD KADGOD »

Vidis, ocito me NISI shvatio, iako pokusavas...

@NIN //Vidim da pokusavas rasclaniti osobu, licnost, karakter, itd. ali nikako da uspijes jer to nije ispravno ciniti i protivi se logici. Mada postoje pojedinacne teorije istih one su naime vrlo usko vezane, dio istog ustrojenog sistema kojeg nazivamo INDIVIDUA. Shvatam tvoju zelju i razlog zbog kojeg zelis da ih razdvojis ali neces uspjeti, ma koliko se trudila//

Ja ne pokusavam RASCLANITI individuu, nego ukazati na razlicite aspekte jedne individue a koji svi zajedno imaju ulogu, kako u njenom razvoju, tako i u promjeni vec stecenih navika iz negativnih u pozitivne (jer se navika ne moze "odbaciti" - time bi samo ostao vakuum koji bi zahtijevao ispunjenje i regresiju - nego se moze postepeno zamijeniti pozitivnom dako ne postane ukorijenjena i nesvjesna).

Jedna od tih navika je rezultat bas tog neshvatanja razlicitih aspekata licnosti, i ispoljava se u kritikovanju kompletne licnosti umjesto odredjenog negativnog aspekta - to bi barem tebi trebalo da je jasno, ali izgleda, provodis previse vremena u kompleksnom izrazavanju i poimanju kompleksnih fenomena, da si malo "zapustio" jednostavno i svima dostupno izrazavanje.

"Dokaz" naseg obrazovanja nije neophodno "razbacivanje" profesionalnim izrazima i zargonom nekog ogranka nauke, nego kako nas shvataju oni kojima se obracamo - a ovdje se obracam svakodnevnim ljudima u vezi svakodnevnih problema sa kojima se svi susrecemo ili smo se nekad susretali, a jedan od kojih je - prosudjivanje licnosti i "tiketiranje" nekog kao "dobre" ili "lose" (cijelokupne) OSOBE.

Hvala sto se ukljucujes, ali ako vec imas "odgovore" prenesi svima neke prijedloge kako se obratiti svakodnevnim problemima komunikacije i izbjeci konflikte koji iz toga proizilaze.

Nema svrhe "analizirati" moj pristup, jer se ovdje pokusavaju naci moguce pozitivne "tehnike" koje bi omogucile izbjegavanje nepotrebnih konflikata - objasni svoj stav o tome i daj svoje prijedloge - time ces, po mom misljenju, vise doprinijeti temi - ako je tvoja namjera da joj doprineses.

p.s.
O "evoluciji" imam svoj stav, i cim nadjem vremena iznijecu ga, mada mozda stvori malo seizmickih efekata :-) , pozdrav.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#146

Post by KOGOD KADGOD »

Ljude se postuje na osnovu njihovog prijateljskog, blagog, dobrodusnog, tolerantnog, druzeljubivog ponasanja i odnosa prema svima oko sebe.
I Bog je zadovoljan takvim ponasanjem ljudi, jer je to takodje u skladu sa Njegovom Uputom.

Ljudi gube postovanje drugih kada se prema ljudima (cak i zivotinjama) ponasaju sa gruboscu, netrpeljivoscu, neprijateljskom nastrojenoscu, netolerantno, samoljubivo, itd.
Takvim ponasanjem nije zadovoljan ni Bog, koji nam je dao Uputu o lijepom i ispravnom ponasanju, beskrajna Mu hvala.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#147

Post by stickitout »

KOGOD KADGOD wrote:Ljude se postuje na osnovu njihovog prijateljskog, blagog, dobrodusnog, tolerantnog, druzeljubivog ponasanja i odnosa prema svima oko sebe.
I Bog je zadovoljan takvim ponasanjem ljudi, jer je to takodje u skladu sa Njegovom Uputom.

Ljudi gube postovanje drugih kada se prema ljudima (cak i zivotinjama) ponasaju sa gruboscu, netrpeljivoscu, neprijateljskom nastrojenoscu, netolerantno, samoljubivo, itd.
Takvim ponasanjem nije zadovoljan ni Bog, koji nam je dao Uputu o lijepom i ispravnom ponasanju, beskrajna Mu hvala.
Hvala bogu da si i ti nesto kratko i jasno napisala. Hvala i tebi :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#148

Post by manijak1 »

:oops: Da li ljudi griješe u prosuđivanju? :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#149

Post by KOGOD KADGOD »

Ljudi cesto pogresno "prosudjuju" time sto se oslanjaju iskljucivo na "vanjsko" ponasanje, ukljucujuci precesto, odijevanje.

Stoga je vazno da se ne uzima u obzir samo to kako neko "izgleda" nego kako se odnosi prema sebi tj. da li sebe drzi "izuzetnim" i boljim od drugih, da li smatra da "sve zna" (u razgovoru cesto ponavlja "ma, znam ja to sve") ili je skroman i svjestan da su Bozija Volja i zadovoljstvo, Istina i dobrobit svih ljudi, pozitivni principi kojih se drzi, preci od sopstvenih zelja i stavova i sl. sto se jedino moze zakljuciti pokusajem da se sto objektivnije sagleda i shvati njegovo misljenje.

Necija se vrijednost pokazuje najvise u tome kako se odnosi prema drugima, kako tretira svoje najblize, prijatelje i istomisljenike a jos vaznije kako tretira svoje "neprijatelje" tj. one koji ne dijele isto misljenje.

Neko moze biti uljudan i "fin" prema svojim istomisljenicima a netolerantan i grub prema svima koji se sa njim potpuno ne slazu.

Osoba vrijedna postovanja se prema svima odnosi sa strpljenjem, dobrodusnosti, postujuci misljenja drugih bez obzira da li se "poklapaju" sa njegovim ili ne.


Lahko je steci postovanje istomisljenika, jer im se samo treba "ici niz dlaku" i govoriti im kako su "u pravu".

Steci postovanje onih koji imaju drugacija misljenja time sto se njihovo ubjedjenje cijeni kao njihovo pravo, time sto osjete humanost i sveobuhvatnu ljubav i simpatiju prema svim Bozijim stvorenjima a narocito najcudesnijem stvorenju na Zemlji tj. covjeku - to je vec malo "teze" i tek se tada izrazava prava vrijednost osobe, radi koje ona zasluzuje postovanje drugih.

Definitivno, ljudi "pogresno" prosudjuju kada se ogranicavaju na samo odredjeni kriterij a koji iskljucuje neke najvaznije komponente.

Zato i jeste potrebno prosiriti nase vidike, obogatiti spektrum nasih kriterija da bi bili u stanju da cijenimo ljude vrijedne postovanja (jer time cijenimo Onoga koji je stvorio lijepe i pozitivne karakteristike).

Ljudi su skloni da pridaju preveliku vaznost, skoro idealizovanje, nekih koji to ne zasluzuju (jer im oni daju osjecaj da su jedini "u pravu" i "maze" njihov egoizam), dok o drugima, koji zasluzuju postovanje i od kojih bi mogli mnogo toga nauciti, svojim ogranicenim "kriterijima" donose pogresno misljenje i smatraju ih "nevrijednim" jer se takvi ne ustrucavaju da kazu, na lijep i neprovokativan nacin, ako nesto nije pozitivno, bez obzira svidjalo se to svima ili ne.

Tolerisati ljude i njihova ubjedjenja je neophodno, sto ne znaci da se treba nepravda "ignorisati" ili "odobravati".

U svakom slucaju, kao sto je pomenuto, osudjuje se negativno djelo, negativan govor i postupak - dok se ipak usteze od osudjivanja cjelokupne licnosti (jer licnost svakog covjeka ima mnoge aspekte).

Svako ima svojih vrlina i mahana, kod nekog vrline naveliko prevazilaze mahane a kod nekog obratno.

Idealizovanje ljudi nije ni zdravo ni pozitivno, jer nas sprijecava da objektivno sagledamo necije ponasanje i odnos prema sebi i drugima.
Post Reply