IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#101

Post by KOGOD KADGOD »

njonjica wrote:Dakle, mislila sam da je ovo nemoguce.
Nisam bila u pravu. Nazalost.

Ovoliko blata, uvreda, neistine i potvore u svom zivotu nisam vidjela!
Zamislite kako sad samo srce od radosti treperi DUSMANIMA muslimana ako citaju ovaj forum?
Ovako iznapadati sestru po vjeri jer joj je Bog dao da drugacije misli?
Ovako lijeciti licne frustracije?
Ovo je uzasno....nema rijeci kojom se moze opisati sav jad prosut po ovim stranicama..... :? :(
neka, mene uvrijediti ne mogu, jer mi je stalo samo do Bozijeg zadovoljstva i onoga sto Bog zna o meni a ne sta neko "misli" o meni - barem svi citaoci drugih religija znaju da im ne zele svi muslimani Pakao, a i da su "religija" i "vjera" dva razlicita pojma....

Ovo necije, uvredljivo i neuljudno je samo stav tradicionalne razjedinjene "religije" islama (kao sto su razjedinjene religije hriscanstva itd) a - VJERA Islam je drugaciji, tolerantni, sveobuhvatni, miroljubivi pogled na covjecanstvo...

VJERA je JEDNA, svih onih koji u Boga vjeruju, a religija je mnogo...
Ako se pridrzavamo VJERE svakome cemo zeljeti dobro i Bog ce nam dobrim i vratiti, bez obzira na religije - Bog je svima jedan, isti, Milostivi Stvoritelj, kako god Ga zvali.... :-D

Ko god u Njega vjeruje i samo na Njega se oslanja i od Njega trazi sta je najbolje (a On zna sta j za koga dobro) - ne treba da se brine niti boji - On je Milostiv i Mudar, i On nikome nece nazao uciniti.
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#102

Post by vazda problemi »

VJERA je JEDNA, svih onih koji u Boga vjeruju, a religija je mnogo...
Ako se pridrzavamo VJERE svakome cemo zeljeti dobro i Bog ce nam dobrim i vratiti, bez obzira na religije - Bog je svima jedan, isti, Milostivi Stvoritelj, kako god Ga zvali.... Very Happy

Ko god u Njega vjeruje i samo na Njega se oslanja i od Njega trazi sta je najbolje (a On zna sta j za koga dobro) - ne treba da se brine niti boji - On je Milostiv i Mudar, i On nikome nece nazao uciniti.
Evo, po kozna koji put lazes na Allaha:

Kur'an 3:18-34

U ime Allaha, Miliostivog, Samilisnog !

18. Allah svjedoči da nema drugog boga osim Njega - a i meleki i učeni - i da On postupa pravedno. - Nema boga osim Njega, Silnog i Mudrog!

19. Allahu je prava vjera jedino - islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će se brzo obračunati.

20. Ako se oni budu prepirali s tobom, reci: "Ja se samo Allahu pokoravam, a i oni koji me slijede." I reci onima kojima je data Knjiga i neukima: "Primite islam!" Ako prime islam, onda su na Pravome putu. A ako odbiju, tvoje je jedino da pozivaš. - A Allah dobro vidi robove Svoje.

21. Onima koji ne vjeruju u Allahove dokaze i koji su vjerovjesnike, ni krive ni dužne, ubijali, a ubijaju i ljude koji traže da se postupa pravedno, navijesti bolnu patnju.

22. To su oni čija djela ne vrijede ni na ovome ni na onome svijetu; i niko im neće priteći u pomoć.

23. Zar ne vidiš kako neki od njih kojima je dat dio Knjige odbijaju, kad budu pozvani, da im sudi Allahova Knjiga* - a oni ionako glave okreću -

24. zato što govore: "Vatra nas neće pržiti već samo nekoliko dana"- a laži koje izmišljaju u vjerovanju njihovom obmanjuju ih.


Vidis kako ljude obmanjujes...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#103

Post by pisko »

pisko (citat):
@KOGOD //ti stvarno nisi cista uma//
Uvazena sestro, ovakvi iskazi nisu prilicni vasoj profinjenosti.
Zato bi vam predlozio da predjete na temu o hadisima gdje vam se nude nove spoznaje i svojevrsno prociscenje.

1)da ti @pisko i ovaj @vazda problemi IKOGA "uvazavate" makar Bog i Njegovu Rijec - ne biste se ovako ljudima obracali i izvrtali ono sto napisu, izdvajali jednu recenicu iz teksta od 200 recenica pa se na to komili...

2)kako moze biti cista uma neko ko drugima ovoliko zla zeli???

3)da vam Bog oprosti, a narocito njemu @v.p. jer ocito je zaslijepljen nekim poremecajem Bog zna sta je prozivio da tako mrzi ljude koji se ne slazu sa njegovim misljenjem...

4)pitala sam se zasto je @haqqani odustao... sad znam... ne moze se diskutovati s nekima koji ne poznaju pravila diskusije...

5)steta samo sto niste SVJESNI (pogledajte malo broj ucitavanja) koliko ljudi cita ovo, i sta mogu samo da zakljuce iz vasih postova (osvrni se malo i ti na svoje, pa noako, pred Bogom, iskreno, sagledaj kakav utisak "vjernika" ostavljas)...

6)Boziji Mir i Uputa s vama, a On upucuje one koji Uputu zele vise nego svoje misljenje i svoje "rasudjivanje"...

Ono na sto sam najosjetljiviji i sto mi je u biti najodvratnije, to je mentalna manipulacija ljudima, i ovo je treci put @KGKG da te upozoravam na ono na sto se ocito ne osvrces.
Potpuno je svejedno da li je rijec o ovoj ili nekoj drugoj temi, ti je pokreces u stilu - ’baci kost pa nek se gloze’! Pogledaj recimo svoj prvi, pa drugi, pa treci post na temi o hadisima, a onda baci pogled na moju prvu savrseno uljudnu rekaciju, bez ikakvih primisli, i na svoje elegantno zaobilazenje.
Ali krenimo redom po gornjoj numeraciji:
1.Vec si metodoloski nametnula stav da je normalnije pisati svu silu recenica nego sazeti misli u desetak redova, i ne maltretirati ljude svojim misaonim satarasom. Proizilazi da, po tvome, u nekoj smislenoj reakciji na taj buckuris treba izdvojiti svih 200 recenica, jer izdvajanje jedne je samo po sebi retrogradno.
Ovdje meni i ostalim nameces kako da se odnosimo spram tvojih –‘velicanstvenih rukopisa’.
2.Prirodan inpuls jednog covjeka, kojeg si vlastitim stavovima u njemu pobudila, a cija artikulacija nije najprimjerenija, prenosis na opci nivo, u kojem –‘univerzalno zlo poremecenog uma kidise na sve nas’.
3.Zatim slijedi tvoje obracanje iz perspektive vec pomenute hazreti @KADGOD, koja ima moc da posreduje u oprostu i kazni, i da cak odmjerava kome je potrebniji oprost – naravno, onom koji se ne zadovoljava da tebe proguta kao jedinku nego zeli da se zasladi mozgovima svih nas.
4.Naredni manipulativni vez je cista klasika, poovladjujes covjeku koji bi ti dobro dosao a koji je trenutno van tvoje igre, i opaskom o njegovoj, odnosno o vasoj zajednickoj dijaloskoj kompetenciji razbuktavas njegov ego.
Uzgred, pravila diskusije poznaju samo oni kojima si se ti smilovala da ih objasnis.
5.Potom slijedi gnusni egzibicionizam u kojem si ti istovremeno glasnogovornik ‘razumne mase’ i jedistvena artikulacija te uredjene gomile.
’’Ovamo ljudi, pogledajte samo kako je jadan ovaj moj ispljuvak kojeg gazite jer to zelite!
Certifikat vjernika izdajes po istim ktiterijama kao i za diskutanta
6.Ova zavrsna patetika ne zavrjedjuje komentara, no dodao bi da sve ovo sto napisah ukazuje na to koliko jednom vjerniku moze biti dragocjena dusa covjeka(nebitno jesi li musko ili zensko) i njen oporavak…
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#104

Post by KOGOD KADGOD »

Primjer kako se ljudi zbunjuju mijesanjem arapskih termina u prevod. Ako je prevedena rijec DIN (vjera) treba biti prevedena i rijec ISLAM (pokorenje Bogu).

Bozija VJERA (din) je uvijek bila POKORENJE (islam) Njemu i Njegovim Zakonima...

A na drugom mjestu se ista rijec prevede i jasna je "ja se Bogu pokoravam (islam,tj. aslamtu)"...

O ovome je vec pomenuto, ali neka...

Pokorenje (islam) Bogu je VJERA (din) koju su poucavali svi Boziji Poslanici. To je ISTA vjera - nije promjenjena time sto joj se daje arapski termin umijesan sa prevodom.
Kada se prevodi - prevodi se sve (ili ako nema ekvivalenta, u zagradi se stavi prevedeno obrazlozenje rijeci). Inace dolazi do zabuna kao sto je slucaj u nekim prevodima.

ISLAM tj. POKORENJE BOGU, nije "nova" vjera - vec ista vjera svih Bozijih poslanika svim narodima...

Prevodi koji ne nude potpuni prevod su i kreirali pogresan utisak da je "Islam" ime neke "nove" vjere...

Kada se prevedu OBJE rijeci jasno je da je prihvatljiva VJERA Bogu uvijek bilo POKORENJE Njemu...

Kada je prevod cjelovit - i znacenje je jasno.
Kada je prevod mjesovit - znacenje nije potpuno jasno.

Hvala Bogu za prevode koje su do sada napravljeni, i da Bog nagradi one koji su se trudili u tome, ali je prijeko potreban potpuni prevod Qur'ana.

O ovome smo vec pominjali tj. da je skoro svaki postojeci prevod sacinjen od strane osoba kojima je arapski strani jezik tj. koji su ucili i proucavali ali nisu neophodno profesionalno ga koristili u svakodnevnom zivotu.
Samo je nekoliko prevoda u postojanju koji su prevedeni od strane osoba kojima je arapski maternji jezik a jezik na koji prevode tecno govore i profesionalno se njime koriste - tako da su studirali i gramatiku maternjeg arapskog i gramatiku i tecan govor drugog jezika (npr. engleskog).

Do sada, osim prevoda R.Khalife, svaki prevod na engleski j sacinjen od strane osoba kojima je arapski strani jezik. Yusu Ali-jev maternji jezik je bio indijski, a arapski i engleski su mu oba bili strani i zivio je u Indiji.

Veoma je tesko prevesti sa arapskog, radi mnogih izraza bogatih znacenjem, i za osobu koja ga kao maternji govori i profesionalno ga je filoloski studirala - svako drugi se vise oslanja na rijecnike i na svoje shvatanje i koristenje prevoda koji se cini prikladnim a za koji postoje i drugi ekvivalenti.

Na primjer rijec "ajet" (ayah) u stvari znaci "znak" (Bog nam daje znakove (ajete) u stvaranju a i u nama samima, o Njegovoj Velicini i Moci). Medjutim, kada se ta rijec koristi u svom znacenju? - fakticki nikad.

Ili znacenje rijeci Qur'an (citanka, recitacija) Bozijie Objave (riwayah). Da li su ove rijeci suvise "jednostavne" pa se ne koriste? Bog zna zasto to rade...

Ovi, i mnogi drugi primjeri, ljudima daju utisak da se radi o necemu "drugacijem i novom" - a u stvari je isto u sustini sto je Bog i ranije objavljivao samo u kompletnijem obliku.

Bog kaze da je Njegova Objava lahka za shvatiti i jednostavna - zasto se komplikuje i cini "stranom" i "novom" kada to nije? Objava cijelom covjecanstvu treba da je i pristupacna i razumljiva cijelom covjecanstvu.

Arapski Kopti (pravoslavni hriscani) govore arapski i prirodno za Boga kazu "Allah" za vjeru kazu "din" za knjigu kazu "kitaab" i tako dalje.
Da li to znaci da su arapski hriscani bolji muslimani od muslimana (pokorenika Bogu) drugih zemalja jer koriste "ispravne" arapske izraze - ili je to jednostavno JEZIK kojim govore?.... Odgovor je ocit.
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#105

Post by Razmjeran »

Smatram da neprilazimo jedni drugima na korektan nacin.Nego se razjedinjujemo.Prizivanje prokletstva i svadja rjecima(misljenja) je nedostojna,nas koji zelimo nesto,nauciti,predociti i upoznati.Pa mi pozvao zaracene strane,da se korektnije ponasaju jedni prema drugima...
Veliki je grijeh potvoriti vjernika-vjernicu....
Ko se najbolje osjeca medju ovom(nazvacu je malom svadjom),sejtan..
Vidjeh da se nesto pisalo u stilu da ce neke skupine ici u Dzehenem,poput kriscana.To nije istina,ucice oni kojima Boziji rahmet nije zagarantovan(zavisno od njihovih djela)...

Nezaboravimo da ce masa ljudi iz Dzehenema,biti izvedena i bacena u rjeku (Zivota) i pustena u Dzenet...
Dosta Hadisa govori da ce o 1000 ljudi,999 biti baceno u Dzehenem(sto neznaci da ce vjecno ostati,a Allah dz.s. najbolje zna)
Znaci jedan covjek u Dzenet 999 u Dzehenem.Ako gledamo omjer 999-1
na prvi pogled cemo reci,"puno brate"..
Ali ako pogledamo realnost ispadne logicno.Primjer
Saberimo sve ljude u vrijeme jednog vakta namaza na jednu stranu
A na drugu sve ljude,po kafanama,nocnim barovima,(mjestim neprihvatljivim Islamu),ispadne otprilike takav omjer...
Stoga nije na meni,mislim na nama,da odlucujemo i da idemo u Gajb(skriveno) stvari i da optuzujemo jedni druge.
Ali je na nama da ispravljamo jedni druge na greskama(Vidnim)..
Stoga je apsurd,da napadamo sestru KGKG...
Logika ti mene kamenom ja tebe kruhom,nam neide u prilog...
Blaga i dobra rjec i "Zlatna rata" otvara...
Sestra KGKG ovde pise kilometarske postove :-D
A zasto?Vjerovatno ne zato da nekom naudi,da se pohvali svojim znanjem,nego jer "Ima potrebu" da svoje znanje ,prenese i na druge.Sto ide samoj sestri u Sevap...Inace uvjek stajem na stranu slabijeg,prema procjeni normalno.Stoga okupili smo se ovde u ime Allaha dz.s. i dajte da diskutujemo ljudski u ime Allaha
Sellam
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#106

Post by njonjica »

Ako sam dobro shvatila, forumas @KGKG nikada nije tvrdila da su SVI hadisi neistiniti. Njeno misljenje je da se na osnovu Hadisa, ne moze graditi pravni ustroj neke drzave i naisla na ostro protivljenje nekoliko forumasa.
Sad ja pitam: ako se na osnovu Hadisa treba graditi drzavno uredjenje, onda svakako treba uzeti u obzir i ovaj hadis:

Kako kazuje Ikrima:
"Ko je zamjenjivao (tj. Ko zamijeni) svoju vjeru, pa ubijte ga."
http://www.monteislam.com/index.php?akc ... =sf&book=4#
POZIVANJE VJEROVIJESNIKA KA ISLAMU
stranica 26, cetvrti hadis od pocetka stranice
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#107

Post by biscanka84 »

njonjica wrote:Ako sam dobro shvatila, forumas @KGKG nikada nije tvrdila da su SVI hadisi neistiniti. Njeno misljenje je da se na osnovu Hadisa, ne moze graditi pravni ustroj neke drzave i naisla na ostro protivljenje nekoliko forumasa.
Sad ja pitam: ako se na osnovu Hadisa treba graditi drzavno uredjenje, onda svakako treba uzeti u obzir i ovaj hadis:

Kako kazuje Ikrima:
"Ko je zamjenjivao (tj. Ko zamijeni) svoju vjeru, pa ubijte ga."
http://www.monteislam.com/index.php?akc ... =sf&book=4#
POZIVANJE VJEROVIJESNIKA KA ISLAMU
stranica 26, cetvrti hadis od pocetka stranice
Opce poznata stvar da je islamska kazna za otpadnike od islama,smrt ili kajanje..to ima i u Kuranu
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#108

Post by vazda problemi »

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

2:217. Pitaju te o svetom mjesecu, o ratovanju u njemu. Reci: "Ratovanje u njemu je veliki grijeh; ali je nevjerovanjeu Allah i odvraćanje od Njegova puta i časnih mjesta i izgonjenje stanovnika njegovih iz njih još veći kod Allaha. A zlostavljanje je gore od od ubijanja! Oni će se neprestano boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru, - njihova djela biće poništena i na ovom i na onom svijetu, i oni će stanovnici džehennema biti, u njemu će vječno ostati.

__________________________

Dakle, kao što se vidi oni koji su bili muslimani pa postali nemuslimani i od Islama otpadnu njihova če djela Allah poništiti i oni će stanovnici džehennema biti i u njemu će vječno ostati. Ovo je Allah dakle u Kura'nu konstatovao.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#109

Post by njonjica »

vazda problemi wrote:U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

2:217. Pitaju te o svetom mjesecu, o ratovanju u njemu. Reci: "Ratovanje u njemu je veliki grijeh; ali je nevjerovanjeu Allah i odvraćanje od Njegova puta i časnih mjesta i izgonjenje stanovnika njegovih iz njih još veći kod Allaha. A zlostavljanje je gore od od ubijanja! Oni će se neprestano boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru, - njihova djela biće poništena i na ovom i na onom svijetu, i oni će stanovnici džehennema biti, u njemu će vječno ostati.

__________________________

Dakle, kao što se vidi oni koji su bili muslimani pa postali nemuslimani i od Islama otpadnu njihova če djela Allah poništiti i oni će stanovnici džehennema biti i u njemu će vječno ostati. Ovo je Allah dakle u Kura'nu konstatovao.
Da....hm....mada nigdje ne vidjeh da pise: Ubijte ih
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#110

Post by njonjica »

biscanka84 wrote:
njonjica wrote:Ako sam dobro shvatila, forumas @KGKG nikada nije tvrdila da su SVI hadisi neistiniti. Njeno misljenje je da se na osnovu Hadisa, ne moze graditi pravni ustroj neke drzave i naisla na ostro protivljenje nekoliko forumasa.
Sad ja pitam: ako se na osnovu Hadisa treba graditi drzavno uredjenje, onda svakako treba uzeti u obzir i ovaj hadis:

Kako kazuje Ikrima:
"Ko je zamjenjivao (tj. Ko zamijeni) svoju vjeru, pa ubijte ga."
http://www.monteislam.com/index.php?akc ... =sf&book=4#
POZIVANJE VJEROVIJESNIKA KA ISLAMU
stranica 26, cetvrti hadis od pocetka stranice
Opce poznata stvar da je islamska kazna za otpadnike od islama,smrt ili kajanje..to ima i u Kuranu
Gdje decidno pise: Ubijte ih?
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#111

Post by biscanka84 »

Ne sjecam se tacno ali znam da na kraju pise "a ako se pokaju pustite te ih na miru jer Allah je milostiv"

zasto inace konvertiti bjeze iz islamskih drzava?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#112

Post by njonjica »

biscanka84 wrote:Ne sjecam se tacno ali znam da na kraju pise "a ako se pokaju pustite te ih na miru jer Allah je milostiv"

zasto inace konvertiti bjeze iz islamskih drzava?
Zato jer u njima vladaju serijatski zakoni bazirani na hadisima.
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#113

Post by biscanka84 »

pa u Kuranu pise da se sljedi Bozija rijec(Kur'an),i savjeti Muhammeda a.s(hadisi)

inace,ako nebi sljedili hadise nebi znali ni kako klanjati,ni kako uzimati abdest,niti bi se muskarci sunetili(obrezivali),niti bi znali na koji nacin obaviti hadzdz..jer to nista nije pojasnjeno u Kuranu nego sve smo izvadili iz hadisa
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#114

Post by chinese_water »

vazda problemi wrote:U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

2:217. Pitaju te o svetom mjesecu, o ratovanju u njemu. Reci: "Ratovanje u njemu je veliki grijeh; ali je nevjerovanjeu Allah i odvraćanje od Njegova puta i časnih mjesta i izgonjenje stanovnika njegovih iz njih još veći kod Allaha. A zlostavljanje je gore od od ubijanja! Oni će se neprestano boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru, - njihova djela biće poništena i na ovom i na onom svijetu, i oni će stanovnici džehennema biti, u njemu će vječno ostati.

__________________________

Dakle, kao što se vidi oni koji su bili muslimani pa postali nemuslimani i od Islama otpadnu njihova če djela Allah poništiti i oni će stanovnici džehennema biti i u njemu će vječno ostati. Ovo je Allah dakle u Kura'nu konstatovao.
Postati nemusliman i nevjernik... nije jedno te isto...dakle to sto stavljas u Allahova "usta" ce mozda da te papreno sprzi jednog dana ;)
Mislim da bi ti bolje stajala vjera kojoj Biblija (izmjenjena) uci ... oni te imbecilnosti vole ;)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#115

Post by KOGOD KADGOD »

Razmjeran wrote:Smatram da neprilazimo jedni drugima na korektan nacin.Nego se razjedinjujemo.Prizivanje prokletstva i svadja rjecima(misljenja) je nedostojna,nas koji zelimo nesto,nauciti,predociti i upoznati.Pa mi pozvao zaracene strane,da se korektnije ponasaju jedni prema drugima...
Veliki je grijeh potvoriti vjernika-vjernicu....
Ko se najbolje osjeca medju ovom(nazvacu je malom svadjom),sejtan..
Vidjeh da se nesto pisalo u stilu da ce neke skupine ici u Dzehenem,poput kriscana.To nije istina,ucice oni kojima Boziji rahmet nije zagarantovan(zavisno od njihovih djela)...

Nezaboravimo da ce masa ljudi iz Dzehenema,biti izvedena i bacena u rjeku (Zivota) i pustena u Dzenet...
Dosta Hadisa govori da ce o 1000 ljudi,999 biti baceno u Dzehenem(sto neznaci da ce vjecno ostati,a Allah dz.s. najbolje zna)
Znaci jedan covjek u Dzenet 999 u Dzehenem.Ako gledamo omjer 999-1
na prvi pogled cemo reci,"puno brate"..
Ali ako pogledamo realnost ispadne logicno.Primjer
Saberimo sve ljude u vrijeme jednog vakta namaza na jednu stranu
A na drugu sve ljude,po kafanama,nocnim barovima,(mjestim neprihvatljivim Islamu),ispadne otprilike takav omjer...
Stoga nije na meni,mislim na nama,da odlucujemo i da idemo u Gajb(skriveno) stvari i da optuzujemo jedni druge.
Ali je na nama da ispravljamo jedni druge na greskama(Vidnim)..
Stoga je apsurd,da napadamo sestru KGKG...
Logika ti mene kamenom ja tebe kruhom,nam neide u prilog...
Blaga i dobra rjec i "Zlatna rata" otvara...
Sestra KGKG ovde pise kilometarske postove :-D
A zasto?Vjerovatno ne zato da nekom naudi,da se pohvali svojim znanjem,nego jer "Ima potrebu" da svoje znanje ,prenese i na druge.Sto ide samoj sestri u Sevap...Inace uvjek stajem na stranu slabijeg,prema procjeni normalno.Stoga okupili smo se ovde u ime Allaha dz.s. i dajte da diskutujemo ljudski u ime Allaha
Sellam
Hvala Bogu, i neka nartadi, uputi i odrzi cvrsto na putu Istine sve koji to iskreno zele i za sta se trude...

Niko u Raj (Dzennet) nece uci osim MIloscu Uzvisenog Gospodara. Sva dobra djela koja neko pocini su Milost od Boga koji ga je ucinio sebebom tih djela i dao mu mogucnost da ih pocini.

On nije zadovoljan da se vjernici razjedinjuju, i svim mogucnostima se trudim ovdje objasniti upravo to, a da su se razjedinili samo oko prica koje nisu autenticne, kako Jevreji (Tevrat se sastoji od Bozijih Rijeci objavljenih Mojsiju, Zapovijesti, i mnogo dodatih prica, hronologije familija i plemena itd) mnoge od kojih su izdizale odredjenog Poslanika iznad drugih, tako Hriscani (Jevandjelje se sastoji od Bozijih Rijeci objavljenih Isusu a pri tom umijesanih prica, predaja o "svjedocenjima" raznih apostola (tj."sahaba", sljedbenika Isusa), price o navodnim polu-poslanicima kao Pavle koji se smatrao Isusovim apostolom iako ga nije ni vidio a pricao je da mu se Isus javlja u vizijama sa "dodatcima" Objavi koju, navodno, nije imao vremena da dovrsi, a koje su definitivno pokusale da uzdignu Isusa iznad drugih Poslanika do mjere da su ga poistovjetili sa sinom ili cak samim Bogom za sta ce biti odgovorni prd Bogom) a tako i Muslimani koji su se radijelili isto oko slicnih prica, predaja i pripovijedanja.

Jedna je velika razlika i Bozija Milost, da je Muhammed obezbijedio da se Objava zapise i memorise ODVOJENO od bilo cega drugog, i time je ostala neizmijesana sa pricama kao prijethodne Objave ( iako je pokusano da se uzdigne Muhammed iznad ostalih dodavanjem zadnja dva ajeta sure na koju Bog nije stavio Basmalu tj. Svoj "pecat" da je u Njegovo Ime a koji su bili objekt sumnje mnogih ucenjaka i koji su napokon, Bozijom Miloscu otkriveni i potvrdjeni kao dodati nadnaravnim matematickim kodom, slicnom Kabbali tj. originalnom Tevratu,).

Koliko bi svi vjernici svijeta voljeli da, kao muslimani, imaju jasnu "liniju" izmedju Bozijih Rijeci i ljudskih dodataka!... Narocito u savremenije doba kada se ljudska svijest izdigla na nivo nezamisliv prije par stotina godina a kamoli prije preko 3000 godina (od doba Mojsija). Svi iskreni vjernici bi voljeli da se pokore Bozijim Objavama ali nemaju izbora jer je sve "izmijesano" a ucenjaci im uporno govore da "moraju" da vjeruju u SVE sto je zapisano u Bibliji...

A evo, mi imamo jasnu, cistu od ljudskih rijeci Boziju Objavu i opet se namece "moranje" da se vjeruje u ljudske!...

I ova rasprava i ovako gnusno ponasanje, mrznja i zvanje prokletstva na vjernike - proizilazi SAMO iz i oko tih ljudskih rijeci.

O ovome pokusavam da privucem paznju svih vjernika da se samo oko Bozije Rijeci mozemo potpuno sloziti, i dokle god se insistira na pricama kao dijelu Objave (kao u Bibliji) postojace razdor i razjedninjenje.

Ova diskusija (koju pokusavam da bude OBJEKTIVNA diskusija ali nije moja krivica ako neko ne zna da diskutuje, pa cak mene "krivi" za "uzbudjene" osjecaje - kao da nismo posjednici svojih osjecaja i za njih odgovorni!... I mene boli i ljuti sto se Bozija Knjiga stavlja na stranu da bi se slijedio "vjerski" zakon neke price, ali na meni je da dozvolim da me necije rijeci "izbace" iz takta ili ne, a hvala Bogu to mi se ne desava jer mi je samo stalo do Bozijih a ne ljudskih (uvredljivih) Rijeci), dakle, ova kakva - takva diskusija je ocit primjer razjedinjenja oko prica, sve su se grupe podijelile jer su jedne smatrale neke price ispravnim a drugi druge.

A evo kako biva ako se pozove na uzimanje samo Bozije Objave kao Upute i kriterija VJERE, da bi se ujedinili svi u onome sto svi vjerujemo, iako se individualno moze slijediti koja god prica hoce osim ako se ne protivi Objavi i ne namece drugima kao "obavezno" vjerovanje, ili se ne mora slijediti ni jedna (ada mudrosti nekih su univerzalne i nemaju veze sa tim da li ih je i ko prvi rekao).

Mnogo puta ponavljam da je ovo moja zelja da prenesem znanje informaciju koja mi nije bila dostupna na nasem jeziku, a koju je Bog dao da shvatim da postoji od smrti Poslanika, od kada se izuzetni ucenjaci bore za povratak Bozijoj Rijeci i Objavi - jer su svjedoci raspodjele vjernika oko pripovjedanja. Niti nekoga ubjedjujem niti se zelim raspravljati, a najmenje na osobnom nivou oslovljavati i nekome koga i ne poznajem zeljeti "prokletstvo" i slicne gnusobe koje jedan vjernik ne moze osjecati ni misliti (a kamoli izreci) ako je iskren prema Bogu i Njegovu Rijec drzi za najvazniju.

I sama sam, to sam vec navela, tesko prihvatala ovaj koncept ujedinjenja pod Bozijom Objavom, bijuci pod istim utiskom kao i vecina vjernika i muslimana. da je "neophodno" vjerovati u te price i Islam kakav je nastao kao rezultat ovog mijesanja prica sa Objavom kao njen "dio" ili kao njen izvor "objasnjenja".

Nije se moje misljenje promjenilo "preko noci", godine su prosle u molitvi da mi Bog podari da razlucim Istinu od polu-istine i zablude, da mi podari ono cime je On zadovoljan a ne ja, ili tradicionalna ulema, niti bilo ko drugi... I to ne ocekujem ni ovdje, zato i ne "propagiram" nista vec samo PRENOSIM sustinu ove nformacije, koja je mnogo detaljnije na raspolaganju na drugim jezicima, da bi ljudi samo bili SVJESNI da postoji, i da sami spoznaju, izmedju njih i Gospodara, da li je put razdora i kontrolisanja jedenja i oblacenja i osakacivanja itd. pod izgovorom da je "vjerski vazno" bolji - ili je put jedinstva po jednim izvorom Upute koji je svima zajednicki i ne mijesanja sakodnevnih stvari koje nisu "dokaz" vjere niti imaju sta sa vjerom, bolji, tj koji je put i nacin Bogu miliji i kojim je On zadovoljan?

To je na svakom da odluci za sebe. Ne moze se barem reci da "nismo znali" (kao sto ce mnogi koji nisu trazili Istinu, reci da "nisu znali" i da su "slijedili tog i tog" na sta ce im ti, koje su slijedili, odgovoriti "nismo vas tjerali da nas slijedite a i sami smo bili u zabludi" i to se odnosi na sve vjernike svih religija).

Glavna poenta je u tome da je MOGUCE da se ujedine vjernici kada bi samo stavili na stranu ono sto ih razdvaja a nije sigurno i u "prvi plan" stavili ono sto ih ne razdvaja i sto jeste sigurno.

Niko ne trazi da "napuste" slijedjenje prica i mudrosti koje misle da su ispravne, dokle god to ne smatraju "obaveznim", dijelom Objave i ne namecu drugima kao takvo.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#116

Post by KOGOD KADGOD »

biscanka84 wrote:pa u Kuranu pise da se sljedi Bozija rijec(Kur'an),i savjeti Muhammeda a.s(hadisi)

inace,ako nebi sljedili hadise nebi znali ni kako klanjati,ni kako uzimati abdest,niti bi se muskarci sunetili(obrezivali),niti bi znali na koji nacin obaviti hadzdz..jer to nista nije pojasnjeno u Kuranu nego sve smo izvadili iz hadisa
u Qur'anu to ne pise, tj. da se slijede hadisi, vec obratno.

pise da sliede Poslanika a on im donosi Boziju Objavu sto znaci da slijede Boziju Objavu.

procitaj malo vise, vec je omenuto da u Qur'anu pise i o abdestu, i o klanjanju i o Hadzdzu - kako i koliko Bog od nas zahtijeva i cime je On zadovoljan.

ovim razdvajanjem na tolike sekte i grupe - svaka svoje hadise navodi kao tacnije - sigurno Bog nije zadovoljan
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#117

Post by chinese_water »

KOGOD KADGOD wrote:
biscanka84 wrote:pa u Kuranu pise da se sljedi Bozija rijec(Kur'an),i savjeti Muhammeda a.s(hadisi)

inace,ako nebi sljedili hadise nebi znali ni kako klanjati,ni kako uzimati abdest,niti bi se muskarci sunetili(obrezivali),niti bi znali na koji nacin obaviti hadzdz..jer to nista nije pojasnjeno u Kuranu nego sve smo izvadili iz hadisa
u Qur'anu to ne pise, tj. da se slijede hadisi, vec obratno.

pise da sliede Poslanika a on im donosi Boziju Objavu sto znaci da slijede Boziju Objavu.

procitaj malo vise, vec je omenuto da u Qur'anu pise i o abdestu, i o klanjanju i o Hadzdzu - kako i koliko Bog od nas zahtijeva i cime je On zadovoljan.

ovim razdvajanjem na tolike sekte i grupe - svaka svoje hadise navodi kao tacnije - sigurno Bog nije zadovoljan
Ocigledno je da znas puno... ja nikada nisam naisao na to kako se klanja (dakle nacin na koji mi klanjamo) u Knjizi. Hoce li ti biti problem da mi sve to nades? Fakat sam to trazio dosta dugo...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#118

Post by KOGOD KADGOD »

chinese_water wrote:
vazda problemi wrote:U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

2:217. Pitaju te o svetom mjesecu, o ratovanju u njemu. Reci: "Ratovanje u njemu je veliki grijeh; ali je nevjerovanjeu Allah i odvraćanje od Njegova puta i časnih mjesta i izgonjenje stanovnika njegovih iz njih još veći kod Allaha. A zlostavljanje je gore od od ubijanja! Oni će se neprestano boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru, - njihova djela biće poništena i na ovom i na onom svijetu, i oni će stanovnici džehennema biti, u njemu će vječno ostati.

__________________________

Dakle, kao što se vidi oni koji su bili muslimani pa postali nemuslimani i od Islama otpadnu njihova če djela Allah poništiti i oni će stanovnici džehennema biti i u njemu će vječno ostati. Ovo je Allah dakle u Kura'nu konstatovao.
Postati nemusliman i nevjernik... nije jedno te isto...dakle to sto stavljas u Allahova "usta" ce mozda da te papreno sprzi jednog dana ;)
Mislim da bi ti bolje stajala vjera kojoj Biblija (izmjenjena) uci ... oni te imbecilnosti vole ;)
apsolutno.

cak se ta razlika i pominje u Objavi, kada su neki beduini rekli "amentu" tj. "mi vjerujemo", a Bog je objavio Muhammedu o tome i rekao im da je bolje da kazu "aslamtu" tj. "mi smo se pokorili", jer "vjera jos nije dotakla nihova srca"...

svaki mu'min vjernik jeste i musliman pokorenik, a nije svaki pokorenik (musliman) i vjernik (mu'min)...

Hvala i Slava Bogu, On upucuje na pravi put koga On hoce...

a On svakome daje ono sto zeli, pa ko zeli Istinu i Bozije zadovoljstvo (rizaluk) - naci ce to,
a ko zeli ovosvjetski "ugled", "cijenjenje" i "zadovoljstvo" od strane ljudi zato sto se za njima povodi i sto oni vole da cuju govori, iako to stvara razdor - naci ce ga...

Da nije ovog komplikovanja vjere i pokornosti Bogu - ne bi imami imali prilicno unosnu "profesiju" za koju im ne treba nikakva vjestina ni zanat nego samo da sto vise zakona i zakoncica proizvedu i time ljude ucine ovisnim o njihovom "dubokom" poznavanju vjere i vjerski propisa...

- kada bi ljudi znali da su propisi jasni i jednostavni - kako bi toliki alimi, kardinali i rebbaji uzivali ugled medju ljudima i smatrali se "specijalistima" ove jako "komplikovane" religije (a da se zna je vjera lahka i jednostavna morali bi da rade kao i ostali narod, kao sto su prvi pokorenici (muslimani) i radili i predvodili molitve).... ?
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#119

Post by patrius »

KGKG,ponasas se kao "veleposlanik odozgo",ili "otpravnik poslova",ili,u najmanju ruku,kao "portparol"...
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#120

Post by chinese_water »

KG... pusti budale...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#121

Post by pisko »

@chinese water - \\KG... pusti budale...//

Slazem se, i ja to kazem isto.
Ali evo posto je vec jacija neka mi detaljno objasni kako da je u cjelosti otklanjam - samo prema Objavi.Ako to ucini, povlacim sve sto sam do sada rekao, upucujem izvinjenje i prihvatam da sam u zabludi.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#122

Post by chinese_water »

To i ja pitam brate... fakat nisam nasao...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#123

Post by KOGOD KADGOD »

KOGOD KADGOD wrote:
Habib wrote:
KOGOD KADGOD wrote:...
- sve grupe i sekte koje postoje u danasnjem muslimanskom svijetu su u okviru tradicionalizma zato se i kaze da su se podijelili samo radi raznih hadisa a ne radi Bozije Objave - osim onih koji su se oslobodili toga (tradicija - pogledaj ispravno znacenje) i ne slijede tradicije (u vjeri) osim Bozije "tradicije" i Njegove Objave a medju njima nema grupa i sekti (kao sto ih nije bilo ni u vrijeme Poslanika).
Dali je istina da medju ovom grupom koja se oslobodila slijedjenja tradicije nema raznih grupa, vec svi oni npr klanjaju namaz na potupno isti nacin (pocevsi od drzanja ruku na grudima ili pojasu pa nadalje)?
Iz toga onda pitanje - na osnovu cega su izabrali npr to jedinstveno drzanje ruku u namazu, na osnovu ajeta, ili neke tradicije (hadisa)?
Bas u tome i jeste stvar - kako god neko smatra da je ispravno staviti ruke i slicne "razlicitosti" - sve su prihvatljive i niko nikom ne namece svoj stav - jer ako je Bogu vaznija "khushu" (koncentracija) u namazu (vidi sura El-Ma'uun, pocinje sa "ere ejtelledzii"...) i detalji su u Quranu ("oni koji stoje i poklanjaju se i sedzdu [prostraciju] cine") a taj isti nacin molitve (tj. te tri pozicije i po tom redoslijedu) je nepromjenjen od doba Ibrahima ("a vasa je vjera vjera Ibrahimova").

Kada se svi slazemo u OSNOVNIM pozicijama (koje je Bog naveo) ili u vremenima namaza (takodje pomenuti u Qur'anu) - to da li neko spusti ruke kraj tijela, preklopi ih na prsima ili ispod stomaka ili na stomaku - ne smije postati uzrok razdvajanja .

Vjernik STOJI mirno na namazu i uci ono sto nam je Bog objavio kao KLJUC (el-fatiha , fath=kljuc, otvaranje) pa se POKLONI i slavi Boga (kako je On naveo "slava Bogu Gospodaru Mocnom" (subhane rabbijel azim) i POROSTRACUJU cini i slavi Boga kako nam je dao rijeci (subhane rabbijel e'ala) - a u svakoj religiji, od budista do muslimana prostracijom se smatra spustanje cela na zemlju, pred (za vjernike u Njega - Bogom i nicem/nikom drugim) a za odilopoklonike kome se vec "klanjaju" - i sta se moze "prigovoriti" onom koji obavlja ono sto je Bog odredio i kada je odredio?

(za one sto se bune da ne dajem brojeve ajeta: - da cesce proucavate Qur'an (i prevod i aoriginal), ne bi vam zvucalo nepoznato)

Znaci nije MORANJE da se klanja na potpuno isti nacin i nema drugog osnova koji je "jedinstven" osim Objave koja je poslata Muhammedu (i to je bila SVRHA njegovog poslanstva) a to ne moze postati uzrok grupacija i podjele. Tako je i sa ostalim ibadetom (bogosluzenjem).

Primjer: ako ti stanes u namazu kraj nekoga, on nece (ako je ispravan vjernik koji se pridrzava Bozije Objave) obracati paznju na to kako ti stojis jer bi to pokvarilo njegov khushu (koncentraciju) ili kako se poklonis i sedzdu ucinis (kakav god da je razlog zasto bas tako radis da li sto si procitao hadis li sto ti je tako najlakse da se skoncenrtises).
Ili, ako si ti obukao neko odijelo kakvo god - niko nece obracati paznju na to i da li si se obrijao ili nisi (opet, kakav god da je tvoj razlog) - jer bi time odmah prekrsili Bozije pravilo o "ogovaranju" drugih (a sto je nazalost tako "normalno" a sto je Bog poistovjetio sa "jedenjem tijelesnih ostataka svojeg mrtvog brata", ...(fuj...).
Koliko se ljudi pridrzava ovog detalja (sto je bas detaljno obrazlozenje za koje nam nije potrebno nikakvo dodatno)?


Zar ne bi bilo lijepo biti medju bracom i sestrama po vjeri i znati da te niko ne "promjerava" trazeci ti "mahanu" (kako je to bio slucaj sa vjernicima za Poslanikova zivota)?

Zato cu ja, npr., odgovoriti tebi i reci sta mislim a ne tamo preko PM ogovarati da si 'vaki i 'naki s nekim trecim. Ako te zelim bolje bolje shvatiti, a neko drugi je procitao vise tvojih postova, mogu upitati kako neko vidi tvoj stav opsirnije gledano, da bih mogla da budem "fer" i pokusam te shvatiti na nacin na koji ti to ocekujes. Ali da o tebi "tracam" ili da se s nekim "udruzim" protiv nekog tvog stava i slicno - pa Bog sve vidi i sve zna, i On je dovoljan Svjedok.

Ako se ne grupisemo i ne razdvajamo oko najvaznijih vjerskih obreda - kako bi se onda mogli grupisati oko toga ko sta oblaci, koliko daleko treba putnik da ode da bi se smatrao "putnikom", u koju "klasu" spada neki grijeh (sta je grijeh Bog je jasno rekao, a ljudi imaju dovoljno shvatanja sociologije i psihologije da dodju do zakljucaka sta je negativno a sta pozitivno za pojedinca kao i za zajednicu), i da li nosi bradu (molim te fino, i to je klasifikovano kao "grijeh" tj. brijanje - "mekruh", Boze sacuvaj), i slicno?

Nema se sta podjeljivati kada svako ima pravo da se nosi kako mu odgovara (dokle god je, kako Bog kaze u Objavi "a najbolja odjeca je taqwa (bogobojaznost), ili "neka vjernice produze svoju odjecu i zagrnu prsa svoja") - sta je tu nejasno? Kada smo medju ljudima da ne nosimo kratku odjecu i da ne otkrivamo, toliko moderni, tzv. "dekolte".
A kakve boje, kojeg kroja (svako vrijeme ima svoje oblacenje, narocito sa izumom novih materijala, u vrucim krajevima oba spola pokrivaju glave da bi se zastitili od sunca i ocuvali kozu od stetnih zraka) - ako Bog to nije detaljisao znaci da ne trebamo ni mi, - kako god hoce da li suknju ili pantalone ili haljinu - ako nije kratka (a kratko je isto relativan pojam u skladu sa vremenom) sta se imamo dijeliti na "one koje nose do listova" i"one oje nose do clanaka"?
Ako je osoba prijazna, postena, korisna po zajednicu, ne ogovara druge itd. - to je cini "dobrim drustvom" ili obratno.

Da "odijelo cini covjeka" je stara izreka, kojom se misli da ako se siromah ili neko inace "opustena" ponasanja, obuce u elegantno odijelo - izgleda kao bogatas ili "gospodin" - sto ce mu dati da potsvjesno i pocne da se ponasa kao "gospodin".

Zato mnogi daju veliku vaznost "islamskom" (citaj "arapsko" tradicionalno odijelo - koje oni ne nose izvan Arabije samo sto to malo ko primjeti) oblacenju jer se onda osjeca "muslimanskije" pa se pocne i ponasati u skladu sa tim.
Ko ima principe i iskrenost, kada zeli da poboljsa svoje ponasanje ili svoju bogobojaznost - njemu nije potrebno da ga drugi prvo neophodno "vide" kao takvog da bi postao takav - on se pozabavi unutarnjim "ciscenjem" i ihsanom (osjecajem da nas Bog vidi iako mi Njega ne vidimo fizickim ocima).

Kako se moze "razdijeliti" na grupe koje "ovako" ili "onako" klanjaju kada je prihvatljiv svaki nacin koji se drzi OSNOVA Bogom-objavljenih, jer ako On nije specificno rekao da se "mora" stati sa nogama rasirenim ili skupljenim - ko smo mi da namecemo to, makar se pozivali na bilo koji autoritet pored Bozijeg?

Ne moze doci do RAZDORA i PODJELE kada se drzimo Bozije Objave a ne smatramo "ispravnim" ili "neispravnim" kako neko sjedi (da li se naslonio kad jede ili ne, da li sjedi na stolici ili na podu ili ako god mu odgovara), da li jede rukom sa tri prsta ili priborom za jelo, i mali milion sitnica koje zaista cine razdor medju vjernicima - ako te pojedinacne izbore ne smatramo "vjerskim razlikama".

Makar samo POMISLILI da je onaj neko "u krivu" sto tako sjedi / jede / hoda - vec se u srcu stvorio osjecaj odbojnosti - a to je pocetak odvajanja / razdvajanja.

Narocito je problem kada se ne radi o tako sitnim stvarima, nego o krupnim, kao sto je kamenovanje ljudi koje nije Bog odredio (ni za sta). O ljudskom zivotu se radi i ako Bog nije odredio takvu kaznu ko moze biti veci autoritet od Njega?

Ili odsijecanje ruke (kada On kaze "posijecite", ovo smo vec objasnili - isti termin se koristi kod kradje kao i kod price o Jusufu i zenama koje su "posjekle" ruke svoje kada su ga vidjele), ima drugih primjera - ali da ne bude da "razvlacim"...
Ovo su velike stvari i veliki zulum (nasilje) koje Bog nije niti naredio niti odobrio (u kontekstu u kojem se to cini tj. kao dio "vjerskog zakona - serijata" i "vjerskih pravila i prava tj. fiqh-a"

Bilo kako da ruke stavi, (sto bi sad neko ubacio "da stavi ruke na straznjicu?")- naravno da vjernik nece da se "glupira" i da stoji na nepristojan nacin, zna se kako se stoji pred autoritetom - SKRUSENO i mirno (cak i dijete instinktivno tako stane kada mu se roditelj obraca ili neko stariji), vjernik se Bogu obraca i sa Njim "kontaktira" (sto je pravo znacenje "salaat"= "kontakt molitva") i treba ga se pustiti na miru i pozabaviti se sa svojim "razgovorom" i "kontaktom".

Kada smo na namazu - mi se Bogu obracamo, a kada citamo / proucavamo Boziju Objavu - On se nama obraca...

vjera i pokorenje Bogu je jednostavna u fizickom smislu samo je pojedinacni odnos izmedju vjernika i Gospodara kompleksan i taj odnos samo Bog poznaje u potpunom smislu i zato je vjernik "smiren" tj. "zadovoljan" svojim Gospodarem, jer je svjestan da Njemu ne mora nista "objasnjavati" niti Mu moze ikakve "izgovore" davati (ne moze se Bogu lagati, cak se i sebi moze lagati - ali Njemu ne) kao sto to moze ljudima (a ne mora)...

Kao sto rekoh, ova tema hadisa je pomenuta, otvorena, donekle argumentirana - i dalje je na svakome osobno da li zeli da sazna sta je ono sto Bog od nas ocekuje i sto On smatra vaznim, ili ne zeli da to sazna jer mu je dovoljno to sto mu je receno, sta Bog smatra vaznim, od strane drugih.

Ako neko zaista zeli da shvati sustinu jedinstvenosti svih vjernika - ima DOVA (trazenje od Boga) kao prvi korak tj. da molimo i trazimo ono sto je najbolje, da molimo za el-furqaan (sposobnost razlucivanja istine od neistine), ima informacija na raspolaganju, pa svojim putem pronadje ono sto zeli da shvati.

Boziji Mir, Milost i Blagoslov svima.


Dakle, sve ono sto si ucio da je "farz" tj. obavezno je zasnovano a ajetima Qur'ana.

Farz je
ABDEST (WUDU)
O you who believe, in preparation for the Contact Prayer, you shall
(1) wash your faces,
(2) wash your arms to the elbows,
(3) wipe your heads with wet hands, and
(4) wash your feet to the ankles. [Quran 5:6]

Nijjet. na bilo kom jeziku

Svi ISTO na originalnom jeziku Objave klanjamo. Dove (molitve) se mogu na bilo kom jeziku)

"Oni koji stoje" nam je objasnjeno

Tekbir (a Bog nam je dao rijeci)"Bog je Najveci" (Allahu ekber)

"Kljuc" i "otvaranje" (Fatiha- "fatah= otvoriti, "mftah"=otkljucati,)) nam je data.

"koji se poklanjaju" (ruku) i Bog nam je dao rijeci za one "koji Boga slave" rijeci "slava Bogu Gospodaru Velikom" (subhane rabbijel azim)

i "koji prostraciju vrse" (sedzdu) i Boga slave "Gosodara Uzvisenog" (subhane rabbijel 'ala)

Od Ibrahima do Muhammeda (Bog ih blagoslovio i sve Poslanike) je salaat (iz korijena "silah"="kontakt" molitva) ostala ista - zato se u prijethodnim Kitabima (knjigama) tj. Objavama, takodje pominje onako kako je odredjeno Ibrahimu pa nadalje. Kako god se oslanjamo na predaje iz doba prijasnjih Poslanika, tako se mozemo osloniti i na predaje od vremena Muhammeda, iako se vec prije znalo kako se klanja. Arapi su i prije Muhammeda (Bog ga blagoslovio i sve Poslanike) klanjali tri puta dnevno, po tradiciji ostaloj od kako je Ibrahim izgradio Ka'bu, s tim sto se nisu klanjali SAMO Bogu, to je vec navedeno ranije, a sto je u Qur'anu ispravljeno na pet.

Kijam (stajanje)
ruku (poklon)
2 x sedzda (prostracija)
= 1 reka'ah, kod nas "rekat"(iako je to mnozina) tj. jedan "ciklus" ili "jedinica"

Zna se sta je farz (obavezno) zato sto je Bog toliko odredio
2
4
4
3
4
i vremena u danu su nam objasnjena, ajeti navedeni.

Zavrasavamo selamom (mir s vama) koji je uvijek bio "pozdrav" vjernika i svih Poslanika, a Bog nas je i o andjelima (melekima) koji su uz nas obavijestio.

(1) The Dawn Prayer is mentioned by name in 24:58. Before sunrise. FEDZR
(2) The Noon Prayer is specified in 17:78. When the sun declines. ZUHR
(3) The Afternoon Prayer is in 2:238. Midway between noon & sunset. 'ASR
(4) The Sunset Prayer is mentioned in 11:114. Immediately after sunset. MAGHRIB
(5) The Night Prayer is in 11:114, and is mentioned by name in 24:58. 'ISHA

Bog je nama i onima prije nas, dao ovaj broj namaza i rekata da bismo imali RAVNOTEZU izmedju duhovnog i svakodnevnog zivota. Vise nego to remeti ravnotezu kao i ne klanjanje sto remeti ravnotezu dana i zivota.

Koliko ljudi "zbrza" namaze i obavezne i dodate kao "sunnet" da bi stigli na posao itd.

bolje je lijepo i sa koncentracijom klanjati koliko je Bog odredio nego zbrzati sve bez duhovne koristi...
Bog nam je vjeru ucinio lahkom, i hvala Mu. A sto je LJUDI otezavaju, komplikuju , i od nje druge odbijaju, On time nije zadovoljan.


Salat Is Not Just A Prayer


The Salat can best be described as the contact prayer (the root word sila means to make contact). Strictly speaking, it is not the same concept of prayer that people in the West understand when they say, Oh, we pray to God all the time, usually upon learning that Muslims pray five times a day. This is supplication, the act of asking God for whatever needs one has at the moment. Indeed, people who believe in the Creator, including Muslims, do this all the time. But Salat is a daily ritual of making regular contact with God, facing a certain direction, using an ancient formula which begins with washing to purify oneself, and includes the specific acts of bowing, kneeling and prostration to symbolize total submission to Him.


Biblical Perspective: Washing

Both the Old and the New Testaments mention many specific aspects of the contact prayer. For example, the act of washing to purify oneself before facing God in prayer is mentioned in Exodus 30:17-21, 40:30-32, Psalm 26:6 and James 4:8, among others. (Moses, Aaron and his sons) washed their hands and feet whenever they entered the Tent of Meeting or approaching the altar, as the Lord commanded Moses... (Exodus 40:32)

The New Testament mentions Jesus' symbolic washing of his disciples' feet, whereupon Peter objected and said he wanted Jesus to wash `not just his feet, but his hands and his head as well.' Jesus answered that a person who has had a bath needs only to wash his feet; his whole body is clean (John 13:9-10), which brings to mind the Quranic rule on washing. Baptism with water, another practice in Christianity (see for example 1 Peter 3:21) may have something in common with this ancient Jewish practice. The practice of wiping the hands and face with water as one enters a Catholic church today is also worth mentioning.


Posture Of Humility In Prayers

References to kneeling and prostration to express one's humbleness before the Almighty abound in the Bible, practiced by such notables as Abraham, Moses and Aaron, Joshua, Elijah, Solomon and Jesus (Genesis 17:3, Numbers 20:6, Joshua 5:14, 1 Kings 18:42, 1 Kings 8:54, Matthew 26:36-39, Acts 20:30).

Moses and Aaron fell facedown at the Tent of Meeting... (Numbers 20:6)
(The people) fell prostrate and cried, The Lord, He is God! The Lord, He is God! ....Elijah bent down to the ground and put his face between his knees... (1 Kings 18:39,42)

(Jesus) fell with his face to the ground and prayed, My Father, ...(Matthew 26:39)

Prostration in prayer is still practiced by some members of the Russian Orthodox Church, and some Catholics still maintain kneeling in prayer. In contrast, Baptists and other Christian denominations have abandoned kneeling, and the Jewish liturgy has eliminated it altogether. The only exception perhaps is the Samaritan Jew, whose prayer is similar to the Muslim's Salat, but for the language.


Regular Prayer Time And The Qiblah

The concepts of regular daily prayer times and the direction (Qiblah) faced during prayer still exist in the Bible as well. Acts 10:2 mentions a God-fearing person by the name of Cornelius at the time of Jesus, who prays regularly. In Acts 10:30 he is described performing his usual afternoon prayer. The afternoon prayer, as well as the noon prayer, also are described elsewhere:

One day Peter and John (two of Jesus' apostles) were going up to the temple at the time of prayer at three in the afternoon (Acts 3:1).

About noon the following day as they are approaching the city, Peter went up on the roof to pray (Acts 10:9)

The Old Testament, which is derived from the Jewish Bible, also mentions several interesting facts about Salat. In his prayer of dedication of the Temple that he built for God in Jerusalem (see 1 Kings 8:22-53), Solomon stated several times that servants of God, the people of Israel and foreigners, pray toward the city He has chosen (i.e. Jerusalem) and the temple he has built there for God's Name; thus the concept of Qiblah.

In Daniel 6:10 we read about Daniel, one of the Jewish prophets during the time of exile in Babylon, who used to pray three times a day, facing the direction of Jerusalem. In so doing, he was following the examples of Solomon and his father David. The Psalms give a clear example of the three daily prayer times practiced by David:

Listen to my prayer, O God....... As for me, I call upon God, and the Lord saves me. Evening, morning and noon, I cry out in distress and He hears my voice... (Psalms 55:1,16-17)

The above list of Biblical verses is certainly not exhaustive, yet it is astonishingly clear that the act of Salat still exists both in the Jewish and the Christian scriptures. From this perspective, it is hard to imagine people from Judeo-Christian backgrounds who do not view the Muslim's practice of Salat as their own heritage that has been `lost' over time.

A final note on this subject: In her book Muhammad, A Biography of the Prophet, Harper, 1992, pp. 148 and 163, Armstrong mentioned - without quoting sources - that the

Arabs during the time of Muhammad also practiced three daily Salat prayers similar to the Jews, i.e. morning, noon and evening. In Quran 11:114, three Salat prayers are described at both ends of the day, and at night. However, the Quran also lists all five daily prayer times, from dawn, noon, afternoon, sunset/evening to the night, see 24:58, 17:78, 2:238.
In addition, the Friday congregational prayer is decreed in 62:9 in place of the Sabbath observance of the previous communities.

Ja nisam "obavezna" da nekome "opravdavam" misljenje za koje smatram da je ispravno i s kojim se slazem.

Ipak, jer shvatam da se svako, kao i ja, boji da ne ucini nesto sto nije ispravno, pokusam objasniti koliko mogu, da je najbolje SLOZITI SE oko onoga sto nam je od Boga objavljeno, a ako neko hoce vise - to je njegovo pravo dokle god ne namece drugima kao da je Bog to odredio.

Mogu i ja da kazem da "lazu" oni koji pripisuju kojestaPoslaniku a sto on nije radio ili drugima preporucivao, i da za to nemaju jasne dokaze - jer svi znamo da je toliko prica i pripovjedanja da se ne moze sa sigurnoscu odrediti koje su istinite a koje nisu. Ali ja nisam, hvala Bogu, od takvih kao oni koje druge nazivaju "lascima".

Ovo je stav sa kojim se slazem, koji je ujedinio ogroman broj vjernika svih sekti i mezheba, koji ne namecu nikome nesto sto nije sigurno a mogu da slijede sta misle da je za njih najbolje. To je dokaz da se mogu ujediniti, i takav ummet je najljepsi i najblizi ujedinjenoj zajednici kakva je bila iz pocetka.

Kome se ne svidja - ne ka prodje dalje.

Ne "nerviraju" se ovoliko kada im ateisti kazu da "lazu" i da "boga nema", da su "sami izmislili boga" i slicno - koliko se "nerviraju" da neko vjeruje u JEDAN ummet bez raspodjela i svadja oko gluposti. I sbe nazivaju "vjernicima"?

Sacuvaj nas Boze takvih "vjernika" i "pokorenika" koji se pokoravaju ljudima a ne Bogu...

Hvala Bogu, Gospodaru svih univerzuma (svjetova) sto nam je dao JASNU Objavu i dao izbor da je prihvatimo ili, kao neki cine - odbijaju. Svako je odgovoran za sebe i svoje rijeci i djela.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#124

Post by manijak1 »

:oops: Ja sam loša osoba. :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#125

Post by KOGOD KADGOD »

pisko wrote:@chinese water - \\KG... pusti budale...//

Slazem se, i ja to kazem isto.
Ali evo posto je vec jacija neka mi detaljno objasni kako da je u cjelosti otklanjam - samo prema Objavi.Ako to ucini, povlacim sve sto sam do sada rekao, upucujem izvinjenje i prihvatam da sam u zabludi.
a to "pusti budale" pristoji jednom vjerniku, "uvazeni" brate? :roll:
aferim.

Kako je lijepo, hvala Bogu, sto ljudi ne presudjuju na Sudnjem Danu - iz svog samoljublja i osvetljivosti bi svakog sem sebe u Pakao bacili...

Vjernici su blagi i dobrodusni jedi prema drugima i cvrsti prema nevjernicima (koji Bog i Njegove bjave ne vjeruju i odbijaju) iako ih (nevjernike) ostavljaju na miru ako ih oni ne napadaju...

Samo se neki takozvani i samozvani "vjernici" ponasaju grubo i gnusno prema drugim vjernicima - oni ne osjete ljubav (muhabbet) u srcu prema vjeri i onima koji vjeruju - nego prema SEBI i SAMO onima sto se s njima slazu.

Bog voli sve ljude, nije zadovojan ruznim rijecima i djelima - a tako i vjernici.
Oni vole da Bog sve uputi i svakom oprosti jer znaju da i sami od Njegove Milosti ovise...

Hvala Mislostivom (ar-Rahiim) koji je dao da vjernici osjete milost i hvala Utjelovljenju Ljubavi (el-Wedud) koji je dao da vjernici osjete bezuslovnu LJUBAV prema svakom bicu koje je on stvorio, i hvala Mu sto nam je dao da se cuvamo Sejtana (koji je odbio Njegovo Gospodarstvo)i kojeg je zato prokleo.

Oni koji sejtana uzimaju za druga ne osjete ljubav i samilost i proklinju druge jer samo Sejtan proklinje ljude jer je i sam proklet i nema samilosti prema ljudima jer su od njega bolji i Bogu mogu biti iznad andjela ako se Njemu iskreno pokore.

Bog je prokleo sejtana - a ljudima dao Milost i Uputu i priliku da se Njemu pokore a ne da slijede sejtana prokletog koji ih samo vodi u razdor i raspaljuje u njima mrznju a kada su ljuti - vuce ih za nos kako god hoce, navodi ih na ruzne misli i djela, na samoljublje i ponositost (a Ponosan - al-Mutakabbir, je samo Bog) i vodi ih nemilosrdno u propast jer mu se ne znaju oduprijeti i traziti utociste u Bozijoj Sigurnosti....

Boze, uputi sve jernike i daj im snage da se odupru mahinacijama sejtana prokletog, trazeci utociste u Tvojoj Sigurnoj Zastiti i Uputi...
Post Reply