IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#1 IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Post by KOGOD KADGOD »

Imamo li, kao ljudi, pravo da kazemo "ta i ta je dobra osoba" ili "ta i ta je losa osoba"?

Da li je realno prosudjivati OSOBU umjesto DJELA ili RIJECI te osobe?

Ako neko radi nesto sto "ne valja", realno je reci "to sto ta osoba radi nije dobro" a ne "ta osoba nije dobra".

Ako je neko rekao nesto ruzno i neuljudno, realno je reci "to sto je ta osoba rekla je neuljudno" a ne "ta osoba je neuljudna".

Roditelji cesto prave tu gresku kada svojoj djeci, kada urade nesto sto nije dopusteno ili nesto nevaljalo kazu "nevaljalce jedan!" (time obiljezavaju OSOBU djeteta a ne CIN) umjesto "to sto si uradio ne valja, tako dobro dijete a tako nesto nevaljalo da uradi, c,c,c..."

Ili djetetu reci "glupane jedan!" umjesto "pa kako to moje pametno dijete da uradi nesto tako glupo, pametna djeca tako ne rade..." i slicno.

Ako djecu udaramo - naucice da se udaranjem postize zeljeni ishod. Ako oni drugo dijete udare - ruzimo ih, i time zbunjujemo, jer smo im svojim primjerom pokazali da je udaranje prihvatljivo.
Ako samo malo vremena odvojimo da djeci objasnimo ZASTO nesto nije dobro - bicemo prijatno iznenadjeni njihovom sposobnoscu shvatanja.
To samo ako imamo "ujednacen" pristup, a ne nekad ovako a nekad onako.

Koliko se roditelja izvini djetetu kada je na njega "buknuo" za malu stvar, dok je u stvari dosao kuci pretrpan problemima izvana, pa mu je to nesto malo "prelilo casu"? Koliko se roditelja izvini djeci kada su pretjerali u disciplinovanju? Koliko se muzeva ii zena izvinu jedni drugima kada shvate da su u krivu? Zasto neki smatraju da se prema "svojima" moze ponasati i grubo, i osoro i neuljudno itd. zar SVI ne zasluzuju da ih se tretira lijepo? Ako nam Bog kaze da budemo prema vjernicima blagi, zar to ne ubraja nase najblize?

(Sulejman Bugari pominje nesto slicno,tj. kako se odnosio prema svojoj zeni prije a kako kasnije kada je shvatio da se svi trebaju tretirati lijepo. Samo sto je on jedan od rijetkih koji je to i javno priznao jer je vazno sta Bog zna a ne sta narod "misli".)

Nazalost, "ponos" i samoljublje mnoge preventira da tako nesto ucine (tj. izvinu se, traze "halala"), iako ih grize savjest... PONOS je samo sifat Boga, ljudi jedino mogu da budu "ponosni i zahvalni" sto im je podario da vjeruju i da su Ga svjesni...

Kada se djeci ponavlja da je "glup", "nevaljao", "neposlusan", "nasilan" itd. njihova se OSOBA obiljezava a ne njihovo ponasanje, a posto djeca potsvjesno znaju da "roditelji bolje znaju" oni pocnu da vjeruju da su takvi kakvima ih nazivaju i u skladu sa tim "osobinama" se i ponasaju dalje.

Sto je najtuznije, takva djeca odrastu da OSOBINE LICNOSTI svoje djece obiljezavaju umjesto OSOBINE DJELATNOSTI djece.

I tako se ciklus ponavlja. Ali NE MORA da se ponavlja. Malo informacije o ljudskoj psihi, onako samo opcenito, moze da pomogne da mnogo jasnije vidimo ako su, i u cemu, nasi roditelji pogrijesili (svaki roditelj radi kako najbolje ZNA) i da se sto vise informisemo da bismo bolje znali sa svojom djecom kao i sa ljudima oko nas.

Za ovo nisu potrebne studije psihologije, ima mnogo raznih objavljenih knjiga o podizanju djece, odnosu prema sebi i drugima, koje su napisane bas za svakodnevne, prosjecne, ljude koji nemaju vremena ni interesa studirati psihologiju, a napisane od strane onih koji su skoro cijeli zivot posvetili izucavanju ljudske psihe.

Muhammed a.s. je bio, pored ostalog, i odlican poznavalac ljudske psihe, jer je on uz Objavu znao i kako da Objavu prenese, zato i jeste uspio u tome, jer je od rane mladosti shvatio da se prema svima treba odnositi lijepo ako ocekujem da lijepo i postignemo. Bog mu se obraca u Qur'anu takodje: "kada bi se ti prema njima grubo odnosio, vidio bi da bi se od tebe razbjezali"....

Neke ljude tezak zivot nauci velikim mudrostima, a neke samo ucini "ogorcenim i zavidnim" ljudima...

Isto je sa drugim naukama, sve je vise kratkih i jednostavnih tekstova kao i slika, koje objasnjavaju tjelesne funkcije, svemir i dostignuca u astronomiji, biologiju u najljepsim njenim otkricima, zoologiju u kratkim knjigama sa slikama ili dokumentarnim filmovima. Sve nam ovo pomaze da bolje shvatamo i Boziju Rijec i da se sve vise divimo Njegovom stvaranju.

Samo je potrebno malo volje da sagledamo ne samo svijet OKO nas nego i svijet U NAMA. - "oni imaju dokaze u onome sto On stvara a i u njima samima"..-Qur'an

Potrebna je spoznaja da nismo ni savrseni a ni nepromjenljivi ("takav mi je karakter, sta ces" - netacno) i da imamo zelju da budemo sto kompletniji i sto bolji ljudi a uz to i spremni da nauceno primjenimo.
Koristicemo ne samo sebi - nego i onima oko nas, a narocito nasoj djeci.

Prosudjujmo kao "dobre" ili "lose", "pozitivne" ili "negativne" DJELATNOSTI, IZRAZAVANJE i PONASANJE drugih a ne njihovu kompletnu LICNOST, jer to samo Bog moze i zna.

"Bog zna ono sto pokazujete a i ono sto krijete, i On je Sveznajuci"...-Q.
"Samo On zna srca.." -Q,
"On srca ljudi drzi u Svojem stegu (bukvalno: "izmedju dva prsta") - Q.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#2

Post by ztluhcs »

A ko ti je kriv ¹to ne vidi¹ - du¹u... :D Ne valja ti vidljivi spektar :D
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#3

Post by bonsai »

Vrlo dobra tema,narocito ovaj dio , odnos roditelji idjeca.Ljudi cesto pritisnuti problemima svakodnevnice zaboravljaju na vaznost odnosa prema djeci kiji je veoma vazan faktor za izgradnju njihove licnosti.Potpuno se slazem sa ovim sto si naveo u prvom dijelu teksta mada mislim da je moglo proci bez ovog religioznog momenta, sto ne znaci da ne postujem tvoje misljenje.pozdrav
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#4

Post by bonsai »

I jos nesto da dodam ,upravo ta poruka iz prvog dijela tvog teksta je moja religija i moja pravila ponasanja.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#5

Post by KOGOD KADGOD »

Razlog zasto se ne treba obiljezavati OSOBA nego DJELO je stoga sto se osobi, u sustini naklonjenoj dobru, desi da cesto pogrijesi i nesto lose ucini, a to sto je pogrijesio ga ne cini u potpunosti "losim". Niti ga njegova sklonost ka dobru cini potpuno "dobrom" osobom.

Isto tako, osoba koja je u sustini naklonjena losem, cesto ucini dobra i korisna djela a sto ga ne cini potpuno "dobrom" osobom. Niti ga njegova sklonost ka losem ne cini potpuno "losom" osobom.

Dusa svakog insana je cista i bezgrijesna jer je ona "zraka" Bozije Svjetlosti. Sta dusu "zamagli" je misljenje losih misli, cinjenje losih djela, zloba, ljubomora, samoljublje, zavidnost itd.

Dusa je kao ogledalo koje se "zaprlja" naslagama fleka i necistoce, ali cim se obrise, ogledalo je cisto i jasno kao sto je i bilo.

"Zamagljenje" i "prljavstina" koja dusi ne dozvoljava da "sija" punim svjetlom su zlobne misli, samoljublje, robovanje egu (nefsu), zaboravljanje Bozijih nimeta (darova), zapostavljanje svjesti da Bog sve zna, losa djela, ruzne navike, itd.

Pokajanje (toba), dobra djela, molitva (namaz), sjecanje Boga (zikir), pokornost Bogu, kontrolisanje nefsa, lijepo ponasanje i lijepe navike itd. "ciste" i otklanjaju "zamagljenje" sa duse, i ona sija Svjetlom od kojeg je i potekla.

Svaki insan je u svojoj srzi naklonjen dobru, ali ga okolnosti, sredina i roditeljski odgoj (ili neodgoj) "vajaju" (kao sto vajar glinu vaja u nesto lijepo ili ruzno) i sve to sto utice na razvoj insana pa ga ili podrzi da bude sklon dobru ili mu "zamagli" Bogom-datu cistocu duse pa izgleda vise naklonjen onome sto nije pozitivno i korisno.

Zato se ne treba obiljezavati OSOBA nego DJELO, jer se DJELA mogu promjeniti iz losih u dobra, a svako pogrijesi (jer niko nije savrsen), medjutim samo Bog zna srca ljudi i On je taj koji ce da sudi na Sudnjem Danu za losa DJELA pocinjena a za koje se nije pokajalo, ili za dobra DJELA pocinjena sa ispravnim i iskrenim nijjetom (namjerom) a samo On zna tacno kakav je ciji NIJJET.

Bog u Qur'anu spominje "one koji cine dobra djela" ili "one koji cine zla djela i stvaraju smutnju" - On ne pominje "lose ljude" ili "dobre ljude", jer On zna kako je On insana stvorio "u najljepsem obliku"....
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#6 Re: IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Post by KOGOD KADGOD »

InfraRedRidinghood wrote:
KOGOD KADGOD wrote:Imamo li, kao ljudi, pravo da kazemo "ta i ta je dobra osoba" ili "ta i ta je losa osoba"?

Da li je realno prosudjivati OSOBU umjesto DJELA ili RIJECI te osobe?

Ako neko radi nesto sto "ne valja", realno je reci "to sto ta osoba radi nije dobro" a ne "ta osoba nije dobra".

Ako je neko rekao nesto ruzno i neuljudno, realno je reci "to sto je ta osoba rekla je neuljudno" a ne "ta osoba je neuljudna".

Roditelji cesto prave tu gresku kada svojoj djeci, kada urade nesto sto nije dopusteno ili nesto nevaljalo kazu "nevaljalce jedan!" (time obiljezavaju OSOBU djeteta a ne CIN) umjesto "to sto si uradio ne valja, tako dobro dijete a tako nesto nevaljalo da uradi, c,c,c..."

Ili djetetu reci "glupane jedan!" umjesto "pa kako to moje pametno dijete da uradi nesto tako glupo, pametna djeca tako ne rade..." i slicno.

Ako djecu udaramo - naucice da se udaranjem postize zeljeni ishod. Ako oni drugo dijete udare - ruzimo ih, i time zbunjujemo, jer smo im svojim primjerom pokazali da je udaranje prihvatljivo.
Ako samo malo vremena odvojimo da djeci objasnimo ZASTO nesto nije dobro - bicemo prijatno iznenadjeni njihovom sposobnoscu shvatanja.
To samo ako imamo "ujednacen" pristup, a ne nekad ovako a nekad onako.

Koliko se roditelja izvini djetetu kada je na njega "buknuo" za malu stvar, dok je u stvari dosao kuci pretrpan problemima izvana, pa mu je to nesto malo "prelilo casu"? Koliko se roditelja izvini djeci kada su pretjerali u disciplinovanju? Koliko se muzeva ii zena izvinu jedni drugima kada shvate da su u krivu? Zasto neki smatraju da se prema "svojima" moze ponasati i grubo, i osoro i neuljudno itd. zar SVI ne zasluzuju da ih se tretira lijepo? Ako nam Bog kaze da budemo prema vjernicima blagi, zar to ne ubraja nase najblize?

(Sulejman Bugari pominje nesto slicno,tj. kako se odnosio prema svojoj zeni prije a kako kasnije kada je shvatio da se svi trebaju tretirati lijepo. Samo sto je on jedan od rijetkih koji je to i javno priznao jer je vazno sta Bog zna a ne sta narod "misli".)

Nazalost, "ponos" i samoljublje mnoge preventira da tako nesto ucine (tj. izvinu se, traze "halala"), iako ih grize savjest... PONOS je samo sifat Boga, ljudi jedino mogu da budu "ponosni i zahvalni" sto im je podario da vjeruju i da su Ga svjesni...

Kada se djeci ponavlja da je "glup", "nevaljao", "neposlusan", "nasilan" itd. njihova se OSOBA obiljezava a ne njihovo ponasanje, a posto djeca potsvjesno znaju da "roditelji bolje znaju" oni pocnu da vjeruju da su takvi kakvima ih nazivaju i u skladu sa tim "osobinama" se i ponasaju dalje.

Sto je najtuznije, takva djeca odrastu da OSOBINE LICNOSTI svoje djece obiljezavaju umjesto OSOBINE DJELATNOSTI djece.

I tako se ciklus ponavlja. Ali NE MORA da se ponavlja. Malo informacije o ljudskoj psihi, onako samo opcenito, moze da pomogne da mnogo jasnije vidimo ako su, i u cemu, nasi roditelji pogrijesili (svaki roditelj radi kako najbolje ZNA) i da se sto vise informisemo da bismo bolje znali sa svojom djecom kao i sa ljudima oko nas.

Za ovo nisu potrebne studije psihologije, ima mnogo raznih objavljenih knjiga o podizanju djece, odnosu prema sebi i drugima, koje su napisane bas za svakodnevne, prosjecne, ljude koji nemaju vremena ni interesa studirati psihologiju, a napisane od strane onih koji su skoro cijeli zivot posvetili izucavanju ljudske psihe.

Muhammed a.s. je bio, pored ostalog, i odlican poznavalac ljudske psihe, jer je on uz Objavu znao i kako da Objavu prenese, zato i jeste uspio u tome, jer je od rane mladosti shvatio da se prema svima treba odnositi lijepo ako ocekujem da lijepo i postignemo. Bog mu se obraca u Qur'anu takodje: "kada bi se ti prema njima grubo odnosio, vidio bi da bi se od tebe razbjezali"....

Neke ljude tezak zivot nauci velikim mudrostima, a neke samo ucini "ogorcenim i zavidnim" ljudima...

Isto je sa drugim naukama, sve je vise kratkih i jednostavnih tekstova kao i slika, koje objasnjavaju tjelesne funkcije, svemir i dostignuca u astronomiji, biologiju u najljepsim njenim otkricima, zoologiju u kratkim knjigama sa slikama ili dokumentarnim filmovima. Sve nam ovo pomaze da bolje shvatamo i Boziju Rijec i da se sve vise divimo Njegovom stvaranju.

Samo je potrebno malo volje da sagledamo ne samo svijet OKO nas nego i svijet U NAMA. - "oni imaju dokaze u onome sto On stvara a i u njima samima"..-Qur'an

Potrebna je spoznaja da nismo ni savrseni a ni nepromjenljivi ("takav mi je karakter, sta ces" - netacno) i da imamo zelju da budemo sto kompletniji i sto bolji ljudi a uz to i spremni da nauceno primjenimo.
Koristicemo ne samo sebi - nego i onima oko nas, a narocito nasoj djeci.

Prosudjujmo kao "dobre" ili "lose", "pozitivne" ili "negativne" DJELATNOSTI, IZRAZAVANJE i PONASANJE drugih a ne njihovu kompletnu LICNOST, jer to samo Bog moze i zna.

"Bog zna ono sto pokazujete a i ono sto krijete, i On je Sveznajuci"...-Q.
"Samo On zna srca.." -Q,
"On srca ljudi drzi u Svojem stegu (bukvalno: "izmedju dva prsta") - Q.


A, nego, šta čini jednu osobu ako ne njegove riječi i djela? Lijep i moderan šeširić s velom bez obzira na cijenu :? :? :?
Zato se kaze "taj i taj cesto radi sto nije dobro, ne svidjaju mi se takva djela, da ga Bog uputi na bolje inshallah" ili "taj i taj cini dobra djela i lijepo se odnosi prema drugima, svidja mi se to sto cini da mu Bog prihvati (ukabuli) to sto cini i pomogne mu da bude jos korisniji inshallah".

Moze li iko reci za sebe "ja sam dobar i bez mahane" ili "sve moje rijeci i sva moja djela su dobra pa sam i ja dobar" - da li bi to bilo REALNO?

Da li nekog cini "dobrim" i kada pogrijesi i nesto ruzno ucini pa se ne izvini ili ne prizna da je pogrijesio? Makar to bilo i samo "ponekad"?

Da li nekog cini "zlim" i kada je ucinio nesto dobro, pomogao nekome a da se time nije "hvalisao" nego sa cistom namjerom i bez ocekivanja icega za uzvrat? Makar to bilo i samo "ponekad"?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#7

Post by KOGOD KADGOD »

ztluhcs wrote:A ko ti je kriv što ne vidiš - dušu... :D Ne valja ti vidljivi spektar :D
A da li autor ovog posta moze da kaze za sebe da "vidi" dusu, srca i nijjete (namjere) drugih?.....

Nisam znala da se (estaghfirullah) to Bog ukljucio u forum pod nick-om "ztluhcs"... pa jos mene, grijesnu, udostojio svojim komentarom...
a nije vazno sto je to samo jedan od nadimaka iste osobe...


Pazite sta pricate, nije ovo samo suplja prica, meleki sve biljeze, i Bog sve zna... postoji "sala", "zadirkivanje" i "bockanje" - i to je za ljude, treba se nasmijati i nasaliti - ali neke stvari ne prilice jednom vjerniku ni da pomisli a kamoli da to iskaze...

Ako se s necim ne slazete ima lijepih nacina da to iskazete, izrugivanja, ponizavanja, oholosti vas ne cine "losim" ljudima ali je zaista ruzno za vidjeti, i samo ukazuje na to kakav odgoj i do kojeg stepena imana (vjere) i ihsana (svjesti o Bozijem Bicu) ste dostigli...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#8

Post by KOGOD KADGOD »

bonsai wrote:I jos nesto da dodam ,upravo ta poruka iz prvog dijela tvog teksta je moja religija i moja pravila ponasanja.
Drago mi je @bonsai, mnogi su dobri vjernici a da toga nisu ni svjesni dok su mnogi koji misle da su dobri vjernici daleko od toga sto misle o sebi...

Zasto se "uplela" vjera u dio ovog posta je zato sto mnogi vjernici nisu svjesni cinjenice da nije dovoljno samo "vjerovati" i Bogu se moliti, vec da se u okviru "dobrih djela" koje im vjera nalaze da cine nalaze bas ove stvari o kojima cesto i ne misle kao "vjerskim" duznostima.

Koliko "religioznih" (mislim na sve religije) ljudi svoju djecu uce da ovo ili ono "ne valja" a da im ne objasne zasto "ne valja", i da ovo ili ono "treba ciniti" a ne uzmu vremena da im objasne zasto.
Koliko puta smo culi roditelja koji nesto djetetu kaze da uradi pa na pitanje "zasto" - odgovore "zato sto sam ti ja rekao/la"!

Isti je slucaj sa mnogim roditeljima koji nisu narocito "religiozni" - jednostavno ne unesu dovoljno truda u odgajanje djece jer su "zauzeti" zaradjivanjem da toj djeci sto vise materijalno pruze - dok su djeca zedna njihove paznje i ljubavi, da se s njima igraju i provedu vrijeme zajedno u setnji, gledajuci neki djeciji film i slicno?

Pa se "cude" kako im djeca odrastu da budu "materijalisti" - sta bi drugo bili kad su naucili da se "ljubav" pokazuje poklonima a ne paznjom i provodjenjem vremena sa onima koje volimo i koji nas vole...
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#9

Post by malamaca »

Super ti je tema, bas mi se svidja, i slazem se s tobom. Mada, svi smo samo ljudi i svi grijesimo, pa u vecini slucajeva nehotice o nekome kazemo nesto sto zapravo ne mislimo, poput toga da je los covjek, a sudeci prema necemu sto je uradio. Ali, mislim da za nekoga od koga nikad niko nije vidio nikakvog dobra nego samo zlo, rahat mozemo reci da nije dobar covjek. I vjera nas uci da su najbolji oni od cijeg je jezika i djela svako rahat.

Medjutim, intrigira me ovo: ako nemamo pravo ocjenjivati nekoga kao covjeka jer to samo Bog moze i zna, imamo li onda pravo ocjenjivati nekoga kao vjernika? To je jos i vise van naseg insanskog dometa.
KOGOD KADGOD wrote:Drago mi je @bonsai, mnogi su dobri vjernici a da toga nisu ni svjesni dok su mnogi koji misle da su dobri vjernici daleko od toga sto misle o sebi...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#10

Post by KOGOD KADGOD »

malamaca wrote:Super ti je tema, bas mi se svidja, i slazem se s tobom. Mada, svi smo samo ljudi i svi grijesimo, pa u vecini slucajeva nehotice o nekome kazemo nesto sto zapravo ne mislimo, poput toga da je los covjek, a sudeci prema necemu sto je uradio. Ali, mislim da za nekoga od koga nikad niko nije vidio nikakvog dobra nego samo zlo, rahat mozemo reci da nije dobar covjek. I vjera nas uci da su najbolji oni od cijeg je jezika i djela svako rahat.

Medjutim, intrigira me ovo: ako nemamo pravo ocjenjivati nekoga kao covjeka jer to samo Bog moze i zna, imamo li onda pravo ocjenjivati nekoga kao vjernika? To je jos i vise van naseg insanskog dometa.
KOGOD KADGOD wrote:Drago mi je @bonsai, mnogi su dobri vjernici a da toga nisu ni svjesni dok su mnogi koji misle da su dobri vjernici daleko od toga sto misle o sebi...
U pravu si, i hvala sto si to primjetila, pokusavajuci da izjasnim drugi koncept i sama sam se pogresno izrazila, priznajem.
Mozda je bolje receno da je neko "vjernik" (jer cini ono cime je Bog zadovoljan da je dobro za ljude) a da toga i nije svjestan, dok neki koji misle da su vjernici, "pokoreni" Bogu i da je On zadovoljan svime sto oni cine - u stvari nisu, zato sto cim i pomislimo da "dovoljno" cinimo dobro - vec smo pokazali nezahvalnost, jer mi ne bi bili u stanju da ucinimo nista da nam Bog to nije omogucio. Onaj koji sebe smatra iznad ostalih i vjernikom koji "zasluzuje" Boziju nagradu - samim tim nije ni blizu onoga sto misli da jeste, jer niko nista ne moze "zasluziti" svi se mi oslanjamo na Boziju Milost. Sve sto "dobro" cinimo - to je za NASE dobro a ne Bogu "potrebno".

A za nekog od kojeg "niko nije vidio dobra" se opet ne zna, jer je mozda cinio nesto sto nikom nije kazao a Bog za to zna. Cak i psa napojiti, macku nahraniti i sl. ili nekome pomoci a da taj i ne zna odakle i ko je pomogao - sve to nije svakom vidljivo osim Bogu. Zato, licno, ne bih se usudila da za bilo koga kazem da je skroz zao ili skroz dobar.
"Djela su mu, od sto sam ja vidjela zla, a sta on radi kad ja nisam vidjela to ja ne mogu znati" (i u srcu se molim da nije uopste zloban vec samo tako izgleda). Koliko puta su me ljudi povrijedili, ali im ne mogu drzati hatura, ne mogu da kazem "nikad necu halaliti", ne mogu, srce mi bude nemirno jer bih da Bog svakome oprosti, a On zna ko je za oprosta a ko nije, i meni je dovoljno da On zna i da je On savrseno Pravedan). Ne kazem da treba dozvoliti da neko po nama "gazi", ali ako se eko ogrijesio o nas - sta smo mi bolji ako se ogrijesimo o njega? Mozemo uzvratiti istom mjerom, to je nase pravo, ali Bog je rekao "ko oprosti, bolje je za njega"Q.
Ako mi je neko rekao ruznu rijec, sta ja dobijam time sto cu njemu ruznom uzvratiti? Mislim da takvu osobu vise "boli" kada nas ne moze navesti da cinimo ruzno, nego kada nas vidi da smo kao i on. Da bi se izbjeglo da "ispadne" gore, najbolje je okrenuti se i odmaci od takve osobe.
Ako se ona "pohasi" pa krene fizicki da nas napada - premlatis ga da mu vise ne padne na pamet da miran narod bihuzuri! :-D (salim se, mirna osoba nece sebe naci u takvoj situaciji, jer zna da izbjegne nepotreban sukob cim ga "namirise"). Ko namjerno trazi "guzvu" naci ce je.


U vezi sa "dobrim" djelima.

Ovdje je prikladan primjer (vecina ga zna ali cu ipak ponoviti).
To je hipoteticna prica o vjerniku sto se povukao u samocu na pusto ostrvo da se samo Bogu moli.

Na tom ostrvu je bio izvor ciste vode i lijepo palmino drvo sa hurmama (datulama). Tako je taj vjernik proveo cijeli zivot moleci se Bogu, pijuci vodu i jeduci hurme u hladu njenih sirokih grana, sretan sto se udaljio od svijeta koji bi ga doveo u kusnju da pocini grijehe.
Siguran u sebe i svoju "cistocu" od grijeha, strpljivo je cekao tren smrti, kada ce biti nagradjen za sve molitve koje je Bogu posvetio i za sve grijehe od kojih se sacuvao.
Kada je dosao cas, melek (andjeo) smrti je dosao da mu "uzme dusu". Medjutim, melek mu je rekao da ima nalog da ga stavi u Dzehennem (pakao). Uzasnut, ovaj nas vjernik se nasao u cudu, misleci da je neka greska. Trazio je da mu se pruzi prilika da se Bogu pozali na ovakav tretman i da mu se podari Dzennet (raj) kao nagrada za njegove molitve i bezgrijesan zivot.
Doveden pred Boga, iznio je svoju "zalbu".
Bog ga je upitao:
"Ko je stvorio ostrvo na kojem si bio?" - Ti, Boze.
"Ko je stvorio na ostrvu izvor iz kojeg si pio?" - Ti, Boze.
"Ko je dao da izraste palma sa hurmama koje si jeo i u hladu sjedio?" - Ti, Boze.
"Ko ti je podario zdravo tijelo, zdrav um, i udove da bi se mogao moliti?" - Ti, Boze.
"I gdje su onda TVOJA dobra djela, molitve i ocuvanje od grijeha?"

Tu se ovaj nas zamislio i shvatio da je sve dar Boziji, pa i to sto smo sposobni da Ga spoznamo, vjerujemo i da Mu se molimo. Pokajao se za svoju oholost i Bog mu je oprostio i naredio da ga puste u Dzennet....

Ovo je naravno, izmisljena prica, i jedino sto je u njoj stvarno je mudrost koju ona nosi.

Hvala opet, sto mi je ukazano na pogresno izrazavanje.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#11

Post by stickitout »

KOGOD KADGOD wrote:
Ovdje je prikladan primjer (vecina ga zna ali cu ipak ponoviti).
To je hipoteticna prica o vjerniku sto se povukao u samocu na pusto ostrvo da se samo Bogu moli

Ovo je naravno, izmisljena prica, i jedino sto je u njoj stvarno je mudrost koju ona nosi.
Bez ikakve namjere da vrijedjam ili dizem tenzije moram postaviti pitanje.
Kako jedna hipoteticna izmisljotina moze ici ruka pod ruku sa bogom i mudroscu?
Mudrost dolazi sa iskustvom a i ne mora ali mi nekako nije bas mudro pricati izmisljotine koje sadrze mudrost a glavni lik je bog povrh svega. Trebaju li bogu mozda hipoteticne izmisljotine da bi se dokazalo njegovo postojanje i mudrost? Mozda i trebaju ali se moze izvuci zakljucak da su onda i mudrost i bog izmisljotina. Zapravo samo bog, mudrost dolazi iz naroda, a narodi, tu cemo se svi sloziti, zaista postoje, bez izmisljotina. :D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#12

Post by digger »

Mi smo kakvi smo bazirano na nasem unutrasnjem sistemu vjerovanja (rijec nema veze sa religijom).

Takav kompleksan splet vjerovanja nas pravi hrabrim, slabim, ubicama ili svecima. Pravi nas majkom Terezom, Mladicem, Ajnstajnom, Cacom...

Ako u mojim vjerovanjima je da visina me moze prepasti, necu nikada biti planinar. Ako smatram da podanici neke grupe nisu vrijedni da ih nazivaju ljudima (jer imaju kompletno drugaciji skup vjerovanja od mojih), lako je da cu postati ubica kada su oni u pitanju. Naravno, u svom umu ja cu biti moralan i ispravan.

Nazalost, ovo nije "bozija" tema. Ovo je ljudska tj. ona gdje i kako mi procesuiramo informacije i kako ih unutar nas svrstavamo po kategorijama koji odgovaraju nasoj percepciji vjerovanja.

Gornje nema veze sa dusom ali je kompletno vezano sa funkcijom mozga.

Mozda o ovome vise... jednog dana...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#13 Re: IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Post by Sarafcina »

InfraRedRidinghood wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Zato se kaze "taj i taj cesto radi sto nije dobro, ne svidjaju mi se takva djela, da ga Bog uputi na bolje inshallah" ili "taj i taj cini dobra djela i lijepo se odnosi prema drugima, svidja mi se to sto cini da mu Bog prihvati (ukabuli) to sto cini i pomogne mu da bude jos korisniji inshallah".

Moze li iko reci za sebe "ja sam dobar i bez mahane" ili "sve moje rijeci i sva moja djela su dobra pa sam i ja dobar" - da li bi to bilo REALNO?

Da li nekog cini "dobrim" i kada pogrijesi i nesto ruzno ucini pa se ne izvini ili ne prizna da je pogrijesio? Makar to bilo i samo "ponekad"?

Da li nekog cini "zlim" i kada je ucinio nesto dobro, pomogao nekome a da se time nije "hvalisao" nego sa cistom namjerom i bez ocekivanja icega za uzvrat? Makar to bilo i samo "ponekad"?
Ti bas volis rastegnuti raspravu.
A, ¹ta reæi kod vanserijski zloèestih ljudi kao ¹to su Hiterl, Mladiæ, Karad¾iæ? Hoæemo i njima po¾eljeti da ih Allah uputi nabolje?

Dalje, ja zasigurno za sebe ne mogu ustvrditi da sam "dobra i bez mane", ali nisam nikad nikog ubila, opljaèkala, silovala, protjerala, izvarala za pare, pa mi to daje neki legitimitet da ustvrdim da oni koji jesi èinili navedene stvari i nisu neki ljudi (¹to i dalje ne znaèi da tvrdim da sam ja superdobra osoba, samo da je moje ljudsko pravo da imam mi¹jenje o svemu, pa i o svakom èovjeku ponaosob)

ma vidis da lupa :)
svaka religija ponaosob definise pojam vjernik... tako da je totalno glupo uopste sutati se tim pojmom (osim ako ne pricamo o vjernicima iz katolicke perspektive, vjernicima iz islamske perspektive...)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#14 Re: IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Post by KOGOD KADGOD »

InfraRedRidinghood wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Zato se kaze "taj i taj cesto radi sto nije dobro, ne svidjaju mi se takva djela, da ga Bog uputi na bolje inshallah" ili "taj i taj cini dobra djela i lijepo se odnosi prema drugima, svidja mi se to sto cini da mu Bog prihvati (ukabuli) to sto cini i pomogne mu da bude jos korisniji inshallah".

Moze li iko reci za sebe "ja sam dobar i bez mahane" ili "sve moje rijeci i sva moja djela su dobra pa sam i ja dobar" - da li bi to bilo REALNO?

Da li nekog cini "dobrim" i kada pogrijesi i nesto ruzno ucini pa se ne izvini ili ne prizna da je pogrijesio? Makar to bilo i samo "ponekad"?

Da li nekog cini "zlim" i kada je ucinio nesto dobro, pomogao nekome a da se time nije "hvalisao" nego sa cistom namjerom i bez ocekivanja icega za uzvrat? Makar to bilo i samo "ponekad"?
Ti bas volis rastegnuti raspravu.
A, šta reći kod vanserijski zločestih ljudi kao što su Hiterl, Mladić, Karadžić? Hoćemo i njima poželjeti da ih Allah uputi nabolje?

Dalje, ja zasigurno za sebe ne mogu ustvrditi da sam "dobra i bez mane", ali nisam nikad nikog ubila, opljačkala, silovala, protjerala, izvarala za pare, pa mi to daje neki legitimitet da ustvrdim da oni koji jesi činili navedene stvari i nisu neki ljudi (što i dalje ne znači da tvrdim da sam ja superdobra osoba, samo da je moje ljudsko pravo da imam mišljenje o svemu, pa i o svakom čovjeku ponaosob)
pa zar je to nejasno pobogu? za sta su pogubljeni onoliki kjafiri sto su muslimane napadali?

glupo pitanje skroz, izvini.

ovdje govorimo o prosjecnim ljudima, o svakodnevnim grijesima a ne o ekstremnim slucajevima za koje je zakon jasan?

stvarno je glupo...


zasto nisi lijepo dodala da je u svakodnevnom zivotu tako ali u ratu i u ekstremnim slucajevima naravno je zakon jasan, i?

nego dosli mjesati odgoj djece i opce ponasanje prema ljudima sa ratnim zlocinima :shock:

zalite se ako neko pise opsirno, a ako "propusti" da jednom recenicom pojasni sto je VEC JASNO I LOGICNO odmah se uhvatite za to? :?

nekima zaista nije mjesto na forumu, kako ba ne znate kulturno dodati svoje misljenje na necije koje bi nadogradilo diskusiju

pobogu - k'o da samo cucite po kraju i vrebate kad bi mogli na nekog "skociti" sa "nisi tu u pravu"!?

Boze sacuvaj, taman nadjem normalan narod s kim se moze zajedno tema polahko nadogradjivati - pojavi se neko od ovih sto im je dosadno pa traze neku raspravu...

izvinite, ali meni nije do osobnog prepucavanja - ako imate sta dodati na temu - niko vam ne brani, dodajte, ali ne morate kvariti jednu finu i zanimljivu, poucnu temu "napadima" iz vedra neba...

izvolite, ukljucite se fino u diskusiju, dodajte nesto u vezi sa temom, pa toliko ste (neki od vas) dugo na forumu i jos ne znate kao razumni ljudi bez napada i uvreda, diskutovati...

sta ces.. ima nas svakakvih... sve je ovo neka pouka za one koji znaju izvuci pouku... elhamdulillah.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#15

Post by Sarafcina »

InfraRedRidinghood wrote:Pa, eto, neæu ba¹ reæi da lupa, ali da ovu postovi izgledaju kao da su prepisani iz Postati supermusliman - for dummies, to da.

ovo sto ona pise ima veze sa islamom, koliko i recepti za kolace moje nane rahmetli... sa nuklearnom fizikom... spominju se sitne cestice ...
KGKG propagira sektu koja je prema svim relevantnim islamskim zakonima... izvan ...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#16

Post by KOGOD KADGOD »

stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Ovdje je prikladan primjer (vecina ga zna ali cu ipak ponoviti).
To je hipoteticna prica o vjerniku sto se povukao u samocu na pusto ostrvo da se samo Bogu moli

Ovo je naravno, izmisljena prica, i jedino sto je u njoj stvarno je mudrost koju ona nosi.
Bez ikakve namjere da vrijedjam ili dizem tenzije moram postaviti pitanje.
Kako jedna hipoteticna izmisljotina moze ici ruka pod ruku sa bogom i mudroscu?
Mudrost dolazi sa iskustvom a i ne mora ali mi nekako nije bas mudro pricati izmisljotine koje sadrze mudrost a glavni lik je bog povrh svega. Trebaju li bogu mozda hipoteticne izmisljotine da bi se dokazalo njegovo postojanje i mudrost? Mozda i trebaju ali se moze izvuci zakljucak da su onda i mudrost i bog izmisljotina. Zapravo samo bog, mudrost dolazi iz naroda, a narodi, tu cemo se svi sloziti, zaista postoje, bez izmisljotina. :D
pa dobro, bez uvrede, ali ovo je u stvari neki hadis koji se cesto prica medju muslimanima, posto je u njemu mudrost o Bozijim nimetima pa se kao takva prica i treba vidjeti i kao takva se i prenosi...

vidis, ako je "hadis" ljudi ne pitaju sto je izmisljen i sta ce Bog tu, a ako je prica ("hadis" na arapskom) onda je mijesanje izmisljotine sa vjerom. dakle sam si ovdje dao hadisu (mislim na vecinu) status koji im pripada.

hvala na komentaru.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#17

Post by KOGOD KADGOD »

digger wrote:Mi smo kakvi smo bazirano na nasem unutrasnjem sistemu vjerovanja (rijec nema veze sa religijom).

Takav kompleksan splet vjerovanja nas pravi hrabrim, slabim, ubicama ili svecima. Pravi nas majkom Terezom, Mladicem, Ajnstajnom, Cacom...

Ako u mojim vjerovanjima je da visina me moze prepasti, necu nikada biti planinar. Ako smatram da podanici neke grupe nisu vrijedni da ih nazivaju ljudima (jer imaju kompletno drugaciji skup vjerovanja od mojih), lako je da cu postati ubica kada su oni u pitanju. Naravno, u svom umu ja cu biti moralan i ispravan.

Nazalost, ovo nije "bozija" tema. Ovo je ljudska tj. ona gdje i kako mi procesuiramo informacije i kako ih unutar nas svrstavamo po kategorijama koji odgovaraju nasoj percepciji vjerovanja.

Gornje nema veze sa dusom ali je kompletno vezano sa funkcijom mozga.

Mozda o ovome vise... jednog dana...
hvala @digger.

u pravu si, da je sve u tome kako na nesto "gledamo" it.

ovdje sam pokusala da pristupim temi i sa tacke gledista psihologije i (nesto) filozofije, ali i sa tacke gledista vjernika, jer bas to licno "vjerovanje" najvise utice i na to kako cemo se odnositi prema sebi i drugima.

u vezi sa "dusom" je mnogo duza tema, pa necemo sad.

nekome je to stvar principa (pricali smo o tome davno na "dzehenemsaka vatra) ali su i ti "principi" nastali iz starih vjerskih spisa cije su mudrosti presle u svakodnevno razmisljanje i shvatanje.

nejse, sto ti kazes,mozda drugi put, ako Bog da :)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#18 Re: IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Post by KOGOD KADGOD »

InfraRedRidinghood wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
pa zar je to nejasno pobogu? za sta su pogubljeni onoliki kjafiri sto su muslimane napadali?

glupo pitanje skroz, izvini.

ovdje govorimo o prosjecnim ljudima, o svakodnevnim grijesima a ne o ekstremnim slucajevima za koje je zakon jasan?

stvarno je glupo...

zasto nisi lijepo dodala da je u svakodnevnom zivotu tako ali u ratu i u ekstremnim slucajevima naravno je zakon jasan, i?

nego dosli mjesati odgoj djece i opce ponasanje prema ljudima sa ratnim zlocinima :shock:

zalite se ako neko pise opsirno, a ako "propusti" da jednom recenicom pojasni sto je VEC JASNO I LOGICNO odmah se uhvatite za to? :?

nekima zaista nije mjesto na forumu, kako ba ne znate kulturno dodati svoje misljenje na necije koje bi nadogradilo diskusiju

pobogu - k'o da samo cucite po kraju i vrebate kad bi mogli na nekog "skociti" sa "nisi tu u pravu"!?

Boze sacuvaj, taman nadjem normalan narod s kim se moze zajedno tema polahko nadogradjivati - pojavi se neko od ovih sto im je dosadno pa traze neku raspravu...

izvinite, ali meni nije do osobnog prepucavanja - ako imate sta dodati na temu - niko vam ne brani, dodajte, ali ne morate kvariti jednu finu i zanimljivu, poucnu temu "napadima" iz vedra neba...

izvolite, ukljucite se fino u diskusiju, dodajte nesto u vezi sa temom, pa toliko ste (neki od vas) dugo na forumu i jos ne znate kao razumni ljudi bez napada i uvreda, diskutovati...

sta ces.. ima nas svakakvih... sve je ovo neka pouka za one koji znaju izvuci pouku... elhamdulillah.

Izvinut ćeš me gospo'j'ca, pogledaj ponovo naslov svoje teme, glasi: IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU? (jos i caps upalila!)


O kojim to pogubljenim kjafirima pričaš :? :? :? :?

[quote]nekima zaista nije mjesto na forumu, kako ba ne znate kulturno dodati svoje misljenje na necije koje bi nadogradilo diskusiju

sta ces.. ima nas svakakvih...


Zar ovo nije prosuđivanje :? :? :? :?

Ali, posto si ti fina i poštena, nisi rekla kakvi smo tačno, nego smo, eto, svakakvi :roll: :roll: :roll:

I nimalo ti etički principi nisu zasmetali da ustvrdiš da nam nije mjesto na forumu samo zato što se ne slažemo s tobom :shock: :shock:[/quote]

o Qurejshijama govorim... i bitkama vodjenim tada...

o sudjenjima ubicama i velikom kriminalu opcenito...
a o cemu ovdje nije bila rijec.

i nije receno da nekom "nije mjesto na forumu" zato sto se ne slaze "sa mnom" nego zato sto su ovakva prepucavanja za chat room kao sto sam i ranije pomenula, tamo se moze prepucavati i "instant svadjati" do mile volje.

forum je za uljudno iskazivanje misljenja subjektivno - a za kritiku misljenja drugih objektivno

zaista, s obzirom koliko dugo ste tu na forumu, do sad bi se ocekivalo malo civilizovanije izrazavanje.

i rekla sam ima NAS a ne "vas" svakakvih...

ohladi malo. nema potrebe za ovo.
nejse, ako ti prija, bujrum, nastavi... :roll:
Last edited by KOGOD KADGOD on 15/12/2006 16:03, edited 1 time in total.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#19

Post by njonjica »

Sarafcina wrote:
InfraRedRidinghood wrote:Pa, eto, neću baš reći da lupa, ali da ovu postovi izgledaju kao da su prepisani iz Postati supermusliman - for dummies, to da.

ovo sto ona pise ima veze sa islamom, koliko i recepti za kolace moje nane rahmetli... sa nuklearnom fizikom... spominju se sitne cestice ...
KGKG propagira sektu koja je prema svim relevantnim islamskim zakonima... izvan ...
Ako je "sektastvo" i "recepti za kolace" pozivanje na Qur'an, onda....

NUZNO je shvatiti, da bez obzira koliko znamo uvijek postoji neko ko zna vise, ciji su uvidi DUBLJI i spoznaja veca.....i da ti ljudi o tome ZNAJU govoriti svojim rijecima....to je zaista milost Bozija!
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#20

Post by Sarafcina »

njonjica wrote:
Sarafcina wrote:
InfraRedRidinghood wrote:Pa, eto, neæu ba¹ reæi da lupa, ali da ovu postovi izgledaju kao da su prepisani iz Postati supermusliman - for dummies, to da.

ovo sto ona pise ima veze sa islamom, koliko i recepti za kolace moje nane rahmetli... sa nuklearnom fizikom... spominju se sitne cestice ...
KGKG propagira sektu koja je prema svim relevantnim islamskim zakonima... izvan ...
Ako je "sektastvo" i "recepti za kolace" pozivanje na Qur'an, onda....

NUZNO je shvatiti, da bez obzira koliko znamo uvijek postoji neko ko zna vise, ciji su uvidi DUBLJI i spoznaja veca.....i da ti ljudi o tome ZNAJU govoriti svojim rijecima....to je zaista milost Bozija!

znam znam njonjice ... zato ja i pisem ovo sto pisem, jer KGKG bezobrazno trpa u isti kos svasta nesto... pa ja napisem cisto da mozemo sebi razjasniti o cemu se radi.

njeno pozivanje na Kur'an je cisto protokolarne naravi... jer njen doktrinarni pristup je tek sekundicu jednu daleko od nekih idiotskih sekti koje uvijek mozes naci. na kraju krajeva, njen pristup citanju Kur'ana (ljudi u skole idu da skontaju kako se tumaci Kur'an, a ona uzme tumaciti nesto prepricavajuci prevode...de ba ) je dijametralno suprotan od onoga kako to muslimani rade i k tome jos da prostis ... ni ta njena Knjiga nije bas ista kao ona koju muslimani imaju kod kuce... zar se tu ima vise ista reci?

na kraju krajeva... i Jehovini svjedoci se pozivaju na Bibliju...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#21

Post by Latina »

Prelijepa tema KGKG.

Upitala si "Imaju li ljudi pravo da prosudjuju" ? Odgovor je - nemaju.

Sasvim drugo pitanje je da li ljude to zaustavlja od prosudjivanja ? Kako si vec iskusila na ovoj temi - prosudjivanje se nece zaustaviti samo zbog toga sto nije dobro ( preostro ) suditi.
Bog ga je upitao:
"Ko je stvorio ostrvo na kojem si bio?" - Ti, Boze.
"Ko je stvorio na ostrvu izvor iz kojeg si pio?" - Ti, Boze.
"Ko je dao da izraste palma sa hurmama koje si jeo i u hladu sjedio?" - Ti, Boze.
"Ko ti je podario zdravo tijelo, zdrav um, i udove da bi se mogao moliti?" - Ti, Boze.
"I gdje su onda TVOJA dobra djela, molitve i ocuvanje od grijeha?"

Tu se ovaj nas zamislio i shvatio da je sve dar Boziji, pa i to sto smo sposobni da Ga spoznamo, vjerujemo i da Mu se molimo. Pokajao se za svoju oholost i Bog mu je oprostio i naredio da ga puste u Dzennet....
Prekrasna prica.

Ovo sto je digger napisao takodje ima dosta smisla.
umjesto "pa kako to moje pametno dijete da uradi nesto tako glupo, pametna djeca tako ne rade..."
Ovo bi trebalo uvrstiti u domen obavezne edukacije.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#22

Post by stickitout »

KOGOD KADGOD wrote:
stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Ovdje je prikladan primjer (vecina ga zna ali cu ipak ponoviti).
To je hipoteticna prica o vjerniku sto se povukao u samocu na pusto ostrvo da se samo Bogu moli

Ovo je naravno, izmisljena prica, i jedino sto je u njoj stvarno je mudrost koju ona nosi.
Bez ikakve namjere da vrijedjam ili dizem tenzije moram postaviti pitanje.
Kako jedna hipoteticna izmisljotina moze ici ruka pod ruku sa bogom i mudroscu?
Mudrost dolazi sa iskustvom a i ne mora ali mi nekako nije bas mudro pricati izmisljotine koje sadrze mudrost a glavni lik je bog povrh svega. Trebaju li bogu mozda hipoteticne izmisljotine da bi se dokazalo njegovo postojanje i mudrost? Mozda i trebaju ali se moze izvuci zakljucak da su onda i mudrost i bog izmisljotina. Zapravo samo bog, mudrost dolazi iz naroda, a narodi, tu cemo se svi sloziti, zaista postoje, bez izmisljotina. :D
pa dobro, bez uvrede, ali ovo je u stvari neki hadis koji se cesto prica medju muslimanima, posto je u njemu mudrost o Bozijim nimetima pa se kao takva prica i treba vidjeti i kao takva se i prenosi...

vidis, ako je "hadis" ljudi ne pitaju sto je izmisljen i sta ce Bog tu, a ako je prica ("hadis" na arapskom) onda je mijesanje izmisljotine sa vjerom. dakle sam si ovdje dao hadisu (mislim na vecinu) status koji im pripada.hvala na komentaru.
Kakav ba status? :shock: Izmisljotina JE IZMISLJOTINA!! A to hadis, prica ili nesto trece, pitam i to sa pravom? Ne pitam ja sto je izmisljena prica, taj odgovor znam i vrlo je jednostavan, izmisljena je da bi se docarala bozija velicina i volja. Ja pitam: Nije li logicno zakljuciti da ako se necija velicina reflektuje kroz "mudrost" izmisljotine da je i sama velicina izmisljena??
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#23

Post by patrius »

Samo da razjasnimo,lose djelo moze biti posljedica greske,nesretnog slucaja, nepromisljenosti,nesvjesnosti i to se moze kvalificirati i osuditi kao cin bez da se anatemise pocinilac.Medjutim,sta s predumisljejem???Tu vec dolazimo do paradoksa,kakav je ovaj nas da se osudjuje "pjesnik-psihijatar",ali da e njegovo djelo prihvata.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#24

Post by pisko »

@Latinica -
''Prelijepa tema KGKG.

Upitala si "Imaju li ljudi pravo da prosudjuju" ? Odgovor je - nemaju.

Sasvim drugo pitanje je da li ljude to zaustavlja od prosudjivanja ? Kako si vec iskusila na ovoj temi - prosudjivanje se nece zaustaviti samo zbog toga sto nije dobro ( preostro ) suditi.''

Mislim da si se malo zapleo u terminima bliskim prosudjivanju.
Naravno da ljudi imaju pravo na prosudjivanje, no ja licno izbjegavam takvo sto, sem u nuznim prilikama.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#25

Post by patrius »

Za prosudjivanje,koje se javno saopstava,treba imati "soli u glavi",i naravno, nesto "medju nogama".A sta znaci to da ljudi nemaju pravo prosudjivati,osim u posebnim slucajevima,kada je nuzno?Svako ponaosob valjda najbolje zna kad mu je nesto nuzno.Kod tebe je to,pisko,vidim,ni tamo ni ovamo,sta bi bilo kad bi bilo.Logika,ponavljam po x-ti put,ne trpi kompromisa!Ili ljudi imaju,ili nemaju pravo pro(e)sudjivati.Ne mozemo i to selektivno primjenjivati.Ili,sta mislis da pravnu znanost,cija se praksa temelji na prosudjivanju,(ne,doduse,na rasudjivanju),proglasimo alhemijom?
Post Reply