Šta je to Sarajlija/Sarajka ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#576

Post by pitt »

Ono zakonom zabranit a njega u hag pod hitno :D:D:D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#577

Post by Tesssa »

mamica 31 wrote:
pitt wrote:mamice....pocinjes me zabrinjavati kako ih vadis brzinski :D:D:D
ma ja sam vec plakala uz tu pjesmu :D Bila je neka tema na Forumu, pa smo slusali :D i pjevusili tri dana :D
ja i dan danas pjevusim :-) :-) :-) :D :D :D :lol:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#578

Post by pitt »

ja nisam smjeo do kraja.....kreten zaboravio smanjiti.....kad je poceo ritam svi navrli u office d avide sta je :D:D:D:D Ajme ofire..... :D:D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#579

Post by Tesssa »

pa vidis, to je Izzonijeva moc, da privuce sire mase cim cuju zvuk njegovih melodija :-)
freak_with_a_laptop
Posts: 1024
Joined: 12/10/2006 13:01
Location: Kifino selo

#580

Post by freak_with_a_laptop »

shana_majka wrote: ZAO mi je onog sarajlijice sto odlupa onako nesto, a onih drugih sto se upalise jos viise mi je ZAO.
Umjesto da zavrse sa ignorisanjem I licnim kom. o njemu “popljuvase” moje Sarajevo.Moj ZIVOT,LJUBAV,PRIJATELJE.SVE MOJE.STA RECI OSIM HVALA!
Ispade da se Sarajevo svelo na lijene glupane, cevape I ponekog dobrog a I on je” doso' odnekle”.
Ili sam ja sve to pobrko’ ?. Rijesih da potrazim pomoc od jednog Sarajlije sa “pedigreom”.
Da NE prejudiciram stvari! Sa svojih 80-tak godina izlazi iz Sa.(zdravstveni razlozi)Malo “sljive I meze”(da ga navucem da procita “sarajlijicu” )Komentar “njemu”:”DOBRO JE ,KAKO SI TI”! :D .Tipicno nase kratko, jasno ,ubitacno.ZAO mi je onih sto nikad nece skontat tako jednostavnu recenicu.
E,onda mu dajem komentare ,da malo “zamezi”.
Gledam ga pratim reakcije starca sa “velikim zivotnim iskustvom” sarajlije covjeka,boema,profesora gospodina…..NE moze da vjeruje.Toliko mrznje prema Sa.jos su samo pokazali(a I to nije siguran) Eugen I Raso ZAO mi ga kao Sarajlije, Covjeka nekog ko je citav svijet prosao I cija se pika.”Sinko,napisi ti njima da je Sa. Postojalo I prije cevapa I Pimpeka(kojeg sam volio I cijenio I jos se sjecam nasih derneka).Nije sinko Sa od 45god. Sa je mnogo mnogo starije I ljepse I bolje od nas.I da su “Andricevi”,Sarajlije a i Prelog je rodjen u Sa.(znali smo se licno).A sto se sad “otimaju” za njih …Imam ja jos toga…”I jos im napisi da je uvijek Tesko biti Sarajlija.Jos kaze da Vas priupitam kako je biti Sarajlija I u Sa. I vani jer kad spomenes Sa. kao mjesto rodj. pojedini dobiju napade bjesnila I ludila(nije to ljubomora ni kompleks koji su nazalost sami sebi nabili) ostaje ti samo da prihvatis tu kulturu (nametnutu I nicim izazvanu).Na svu zalost! “Sad mi ZAO sto sam ga nasekiro’.
ZAO mi je mene I to ono pravo ZAO mi je sto nisam uspio vani.Sto nemam vilu I dzipa parkiranog.A nisam ni na polozaju.Zao mi je sto onda ne mogu zvat “raju” na rostilj jer se nemam cime pohvaliti.Ostade mi moj Sarajlija ijos par njih da crkavamo od ljubomore.NAJVISE mi je ZAO moje djece,sto se moraju crveniti pred drugom djecom jer nemaju kucu(kako to)I sto nemaju jedno2000000$ kredita za vratom I sto pravo pricaju “nas” jezik pa ih druga(nasa) djeca ne razumiju.(Bas me cudi jer se ovdje pojedini ubise od dokazivanja)ZAO mi je njhovih roditelja jer znam da je njma ZAO zbog mene.
ZAO mi je sto sam prije rata zavrsio fak.u Sa., pa sam onda moro ‘ ponovo.Kazu da im je ZAO ali…moja se ne pika.
Njihovo znanje, moje NE znanje se nekako okrenu pa dok su oni skontali da u stvari moje NE znanje je vece od njhovog znanja ja dodjo do zavrsne god.PhD.. Nesto uporedjujem studiranje u Sa. I ovo vani pa mi ZAO sto sam u Sa morao podobro uciti a ovdje….Da sam prije znao….Jel’ovo istina ili moja vizija?Kao da je nekog briga.Vazno je da se lupa.
Jos na kraju da dodam da mi NIJE ZAO sto sam rat proveo u Sarajevu I sto sam 2x ranjen(invalid fizicki a izgleda i psihicki kad neko procita).Odmah ce mi naci dijagnozu.Ako ako samo naprijed..
ZAO mi je SARAJEVA ! ZAO mi je sto neki intelektuaci(po rodjenju I opredjeljenju) primise ljubav sto im taj grad dariva.I vratise adekvatno .Aferim!
Iskreno se nadam da nema vise “nakih”.
Odoh ja na shanu.Tamo se sve zna. Nema foliranja iI’ si bos il’….
Neka meni raje. Voli VAS shana!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#581

Post by uvjek dobar gost »

Nisam prije upratio ovaj post, jak je pravo, aferim i svaka čast....
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#582

Post by Downunda »

Ako je nekom nick Sarajlija06, ne mor značiti da je iz Sarajeva, možda upravo naprotiv blebeće....da se malo"zakuha" (svakako mu je sadržaj poruke krajnje neprimjeran).
Prema tome dragi moji sugrađani i sugrađanke nemate se potrebe pravdati nikome i objašnjavati stavove zbog ovakvih ili onakvih ispada mržnje (mada su nekad nečiji postupci iritirajući zaista), jer sama činjenica da smo sigurno jedna od najtolerantnijih sredina dovoljno govori sama za sebe (pogotovo prema ljudima koji su svojom ili protiv svoje volje došli kod nas i to od svih glavnih i većih gradova bivše YU (mislim da se npr. u Dubrovniku nekretnin na Stradunu za "nedubrovčane" ne može baš tako lako kupiti) Zamolio bih ovom prilikom operatora da zatvori ovu temu, jer "prepucavanja" idu u nedogled a to stvarno narušava naa nastojanja da pokažemo da smo zaista otvorena i toleranta sredina (koliko je to u našoj mogućnosti).
Pozdravljam sve civilizovane, pristojne i tolerantne ljude

Ta ra
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#583

Post by izblajhana »

:lol: :lol: :lol: Izoni je samo takav delegat :lol: :lol:
tek sam sad vidjela ovo... :lol:

pitt, djes ba, sta ima ba :D :D :D
Darjan
Posts: 9
Joined: 22/01/2007 02:22
Contact:

#584

Post by Darjan »

Sarajlija je neko ko voli nekoga bez obzira na okolnosti! Kad sarajlija prica osjecas ljubav u govoru, ljubanost u svakoj rijeci... Sarajlija umire za nesta ako misli da je to vrijedno toga
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#585

Post by encian »

kako ja dozivljavam sarajevo? pa slomila sam prsten dvaput od uzbudjenja kad ga ugledah. evo me gdje mi je sigurnije, sa vise para, mozda cak i bolje vec godinu dana, pa opet imam postavljen rok da se vratim kuci. ja sam ovisnik o sumraku na bjelavama sa pogledom na trebevic i bjelasnicu. j_bo fuji i sushi i tempuru i konnichiwa i napredak i subway i standard i cisto i ne znam sta sve ne, kad ne cujes "dje si, sta ima". nemam pojma sta je sarajevo. nosim ga u srcu, a toliko je jako, ne da se definisat.

ja mislim da je sarajevo haman jedini grad ciji stanovnici ne podcrtavaju da su iz centra :).
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#586

Post by uvjek dobar gost »

Kako koji oni sa Breke vala uvijek su volili naglasiti da su sa Breke.... :roll:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#587

Post by encian »

kazes brekan-bekan i zavrsis pricu :)
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#588

Post by Downunda »

encian wrote:kako ja dozivljavam sarajevo? pa slomila sam prsten dvaput od uzbudjenja kad ga ugledah. evo me gdje mi je sigurnije, sa vise para, mozda cak i bolje vec godinu dana, pa opet imam postavljen rok da se vratim kuci. ja sam ovisnik o sumraku na bjelavama sa pogledom na trebevic i bjelasnicu. j_bo fuji i sushi i tempuru i konnichiwa i napredak i subway i standard i cisto i ne znam sta sve ne, kad ne cujes "dje si, sta ima". nemam pojma sta je sarajevo. nosim ga u srcu, a toliko je jako, ne da se definisat.

ja mislim da je sarajevo haman jedini grad ciji stanovnici ne podcrtavaju da su iz centra :).
Upravo tako, a i pretpostavjam da se sa mnom slaže i većina sugrađana. Ako neko u živi u centru grada nikada ti neće reći (govorim naravno o prijeratnim sugrađanima, znači Sarajlijama) da je iz Centra, nego se obično kaže:"Živim u zgradi toj i toj kod Robne, ili kod Katedrale ili jednostavno se spomene ime nekog poznatog objekta (kafić ili neka radnja) u blizini.
To znam 100% po svojoj familiji koja nikad nije govorila da žive u ulici Vase Miskina tj. u "centru", nego u prolazu kod ove ili one prodavnice.

Ta ra
Eva Braun
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:14

#589

Post by Eva Braun »

Mislim da glavno pitanje Sarajlija trebada budu "rolingstonsi" koji su se dokotrljali za vreme rata. Pa u nedostatku dvorista - avlija bacaju ruckove kroz prozor. Vidite znam da je Otoka mnogo godina do rata vazila za najcisce naselje u Sarajevu. Tada je svako naselje imalo parkara koji je brinuo o cistoci tih istih naselja. Da se u blizini tog naselja (Otoke) nije izgradilo nista sto je vec izgradjeno, dugo bi ljudi tamo cekali na jos jedan most, igraliste itd.
Kulturu iznad svega pokrecu gradjani. I nesme se dozvoliti da ljudi prilagodjavaju grad svojim potrebama vec da se ljudi prilagodjavaju gradu.
Darjan
Posts: 9
Joined: 22/01/2007 02:22
Contact:

#590 .

Post by Darjan »

zivio sam 8 godina u njemackoj kad smo izbjegli iz sarajeva, sad zivim vec 6 godina u rijeci, ali nije to to! upozno sam milion ljudi, ali nema do sarajlija! nema cijela njemacka ono sta ima sarajevo...
Eva Braun
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:14

#591 Re: .

Post by Eva Braun »

Darjan wrote:zivio sam 8 godina u njemackoj kad smo izbjegli iz sarajeva, sad zivim vec 6 godina u rijeci, ali nije to to! upozno sam milion ljudi, ali nema do sarajlija! nema cijela njemacka ono sta ima sarajevo...
Zašto onda ne živiš u Sarajevu?
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#592

Post by Svemirski_Jebach »

zato sto je bolje neg u sarajevu...al sarajevo je najbolje kada se gleda iz daljine. i meni ponekad nedostaje al samo ponekad...a ja, zaboravio sam, ja nisam sarajlija :D
Darjan
Posts: 9
Joined: 22/01/2007 02:22
Contact:

#593

Post by Darjan »

zato sto studiram i radim u rijeci, ma nije tu lose nemoj me krivo shvatit, ali sve je nekako napeto...nije raja opustena! razumijes?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#594

Post by encian »

ma hajde svakom svoje, meni moje sarajevo :)

sjecam se kad su se ti rollingstonesi doselili da smo imali problema sa bacanjem smeca. sreca pa smo relativno srodna mahala pa smo imali zivaca da sve smece skupimo i odnesemo pociniocu pred vrata i to par puta, pa smo ih kultivisali. ali moja prijateljica npr svake dvije hefte mora ici prati nani prozore na ali-pasinom. i to svakakve egzoticne stvari: spagete, grah, paprikas i sl. mlada jazuke rjesava bacanjem kroz prozor.

druga jaranica na ali-pasinom sa familijom ima super zabavu: citava familija sjedne i ceka 10 sati da proleti par kesa smeca odozgo.

ma joj neka seljaka, oni se prisute i gledaju sta drugi rade pa i oni. najgori su oni sto misle da su nesto pa onda po svojim pravilima rezu na svoju ruku drvece ispred zgrade, bacaju smece kroz prozore, vriste na ljude kad ih ko uzbihuzuri prolaskom ispod NJIHOVIH prozora i sl. j_ebo te, ko da su oslobodili grad, sve njihovo.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#595

Post by pitt »

znaci ne kupovati stan u sadak-city? :D:D:D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#596

Post by encian »

bjelave smo relativno kultivisali :)

odgovorno tvrdim :razz:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#597

Post by Sarafcina »

Taksista koji me vozi sa aerodroma i na moju opasku da li¹æe veæ opada, odgovara rijeèima: "Ma ja, lubenica, uèiteljica", ¹to sam nakon podrobne analize shvatio da predstavlja magiènu formulu koja opisuje postepeni dolazak jeseni.

Trenutak kada se, nakon ¹to pukne ramazanski top koji oznaèava zalazak sunca, sa Jekovca vidi kako svjetla na svim minaretima Sarajeva istovremeno zaiskre.

Tandrkanje prvog jutarnjeg tramvaja koje odjekuje kroz prazne ulice grada.

Hladnoæa zgrada iz austrougarskih vremena i stepenica u njima, sa rubovima izlizanim od ðonova koji se veæ vi¹e od stoljeæa njima pentraju.

Somun (sa æurokotom) iz pekare na Kovaèima.

Lopte koje se valjaju u plitkim virovima Miljacke.

Ljepota sarajevskih ¾ena, koja uvijek u sebi nosi upisanu vlastitu pro¹lost i vlastitu buduænost, istoriju pro¹lih i buduæih mijena: u licima se mogu prepoznati kako ¾goljave djevojèice, tako i zrele ¾ene, kako i djevojèuljci, tako i bri¾ne starice.

Sfumato hladnog sarajevskog jutra, prije nego ¹to sunce izmili iza planina, a izmaglica pu¾e uz padine.

©kembiæi kod Had¾ibajriæa.

Plodovi koji rastu po grmlju diljem Sarajeva, znani kao "bijele bobice".

Vitka maèka, tigrasta èar¹ijanerka, koja se valja na brdu perzijskih æilima u Moriæa-hanu.

Okrugla tacna koja rotira na vrhu konobarskog ka¾iprsta.

Miting golubova na Sebilju.

Miris sira, kajmaka, mesa i mramora u Tr¾nici.

Zvonjava crkvenih zvona u ¹est ujutro.

Naèin na koji sarajevski akcenat puæi usne govornika, zbog mumlavih suglasnika i progutanih samoglasnika, ¹to naroèito lijepo izgleda kod ¾ena sa punim usnama.

Jesenje li¹æe do zglobova na Vilsonovom ¹etali¹tu i zvuk zrelog kestenja kad otpadne, zasrlja kroz grane a onda udari u meki tepih od li¹æa.

©pricer kod Ramisa.

Miris starih podruma: ugalj, pra¹ina, kace za kupus, memla.

Svjetla koja noæu cakle u brdima oko Sarajeva, nalik na zvijezde koje, kao pahuljice, sporo padaju.

Zvuk ispuhane lopte koju djeca ¹utaju po pra¹ini u parkovima Novog Sarajeva.

©i¹tanje ki¹e na ulicama pod toèkovima automobila.

Izrezbarene topovske èaure u Kujund¾iluku.

Pijukanje radiostanica u taksijima.

Reumatiène ruke penzionera na leðima dok gledaju partije ¹aha sa d¾inovskim figurama pred avetinjskom Robnom kuæom.

Sladoled sa ukusom "egipatske vanilije" (¹ta god da je to) u slastièarni Egipat.

Zelenilo terena na ®eljinom stadionu.

Asfalt pun udubljenja, rupa, barica i ru¾a, nikad savr¹en, uvijek ¹atiran.

Kratki trzaj glavom u stranu koji prati odgovor: "Pa evo…", na pitanje: "©ta ima?".

Bljesak uliènih svjetala na mirnoj, plitkoj Miljacki.

Ubla¾ene jarke boje jesenjeg voæa i povræa u sjeni strehe pijace na Markalama.

Æevapi bilo gdje u gradu.

Kiseljak koji izlapi za manje od petnaest minuta.

Tvrdoæa kamena koji dotakne¹ kad se nagne¹ da popije¹ gutljaj vode na Gazi Husrev- begovoj èesmi.

Huk Sarajeva koji se èuje na Hridu ili Trebeviæu - svi zvuci grada stopljeni u jedno.

Ti¹ina koja prati padanje prvog snijega, kao da sve i svi zamuknu od sjetnog uzbuðenja.

Duge sjenke drveæa u Velikom parku u septembarsko poslijepodne.

Kolekcija prepariranih ¾ivotinja u Zemaljskom muzeju.

Kipovi ispred Narodne banke, vjeèiti èuvari Èeke, koji dr¾e svjetla-¹ljemove iznad svojih glava.

Ritam hoda penzionera na Ferhadiji koji se poklapa sa ritmom meðusobnog razgovora - sintaksa koraka.

Dres dupljak sa imenom Zinedinea Zidanea na leðima musavog djeèaka.

Titova slika u zlatari na Èar¹iji.

Gaæe i èarape u prolazu kraj Imperijala.

Miris koji odjeæa nosi na sebi nakon boravka u Sarajevu: mje¹avina znoja, cigaretnog dima, æevapa, pranja u sarajevskoj vodi i su¹enja napolju.

Sarajevski svijet: pametni i papci, pohlepni i lijepi, umorni i mladi, mlaðahni i mahniti, bogati i jadni, jedri i bolesni, visoki i tro¹ni, ljuti i lavord¾ije, ¹aneri i geniji, dijaspora i jalija¹i, ¾eljovci i pitari, djeca i odrasli, vjerni i nevjerni, moæni i pobo¾ni - sve u svemu, skoro èetiristo hiljada gradskih atoma.

I da se ne la¾emo, tu nema kraja. Sarajevo se ili voli ili ne voli.


Hemon ....
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#598

Post by Rania »

prelijepo...i tako poznato.

idem potraziti sta je jos napisao o gradu..ovo je tako jednostavno, a tako jako.

fenomenalno
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#599

Post by Santos »

Pasa svaka cast .Kako se sjeti onih lopti u koritima miljacke.De mi reci ova rimovanja te Sarajevo Zeljo i ostalo kako kontas rimovanje Jalijas-Dijaspora.
Eva Braun
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:14

#600

Post by Eva Braun »

Darjan wrote:zato sto studiram i radim u rijeci, ma nije tu lose nemoj me krivo shvatit, ali sve je nekako napeto...nije raja opustena! razumijes?
Nisam mislila ništa loše. Samo sam postavila pitanje.
Post Reply