Dobar dan, imate li jabuka iz Čilea?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Dobar dan, imate li jabuka iz Čilea?

Post by PipiDugaDevetka »

Trudnice ne smiju jesti hranu sa puno vitamina A. Zanimljiv članak, sa meni, do sada, malo poznatim činjenicama. Čini mi se da je i aktualan, jer sam putem radija čuo o nekakvim otrovnim čileanskim jabukama. Zimi, redovno kupujem u Interexu čileanske suhe šljive jer nigdje nema naših požegača za kupiti.
http://www.pou.hr/komvj/kv263/prirodnitoxini.html
Last edited by PipiDugaDevetka on 06/09/2006 10:06, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2

Post by PipiDugaDevetka »

Kako je javio NTV Hayat u svom subotnjem CD-u ipak se radi o pesticidu Thiabendazolu, E233 u vezi sa otrovnim jabukama iz Čilea.
Na skoro svakom originalnom pakovanju banana stoji da su tretirane ovim pesticidom ili Imazalilom. Poruka da su čileanske jabuke opasne je stigla iz EU. Zašto naše laboratorije ne kontrolišu nivo apliciranih pesticida ostaje nepoznato. U CD-u je rečeno da 0,1mg/kg tjelesne težine nije štetan po zdravlje.

Viktoru i Stefanu sam telefonski donirao po 3KM.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3

Post by PipiDugaDevetka »

Bosna je otok GM hrane u EU. Kod nas sve 100% GM, a u EU i CRO ne može iznad 0,9% GM sastojaka.
Pomriješe nam djeca, zar je išta bitno ako se sve ovo dešava, a ima pametnih da nas upute.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#4 Re: Dobar dan, imate li jabuka iz Čilea?

Post by mamica papucarka »

PipiDugaDevetka wrote:Trudnice ne smiju jesti hranu sa puno vitamina A. Zanimljiv članak, sa meni, do sada, malo poznatim činjenicama. Čini mi se da je i aktualan, jer sam putem radija čuo o nekakvim otrovnim čileanskim jabukama. Zimi, redovno kupujem u Interexu čileanske suhe šljive jer nigdje nema naših požegača za kupiti.
http://www.pou.hr/komvj/kv263/prirodnitoxini.html
da to nisu one potpuno zelene jabuke??? Fino izgledaju onako sjajne :roll:
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#5

Post by neupucena »

Image

Image

Image
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

mi nazalost nemamo tako dobru kontrolu na granicama, ulazi nam smece i sami otrov... meso, voce, povrce... a u CDu su fino rekli GLEDAJTE IMA LI CRV :D nece ni crv svasta :D
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#7

Post by neupucena »

mIRCerka wrote:mi nazalost nemamo tako dobru kontrolu na granicama, ulazi nam smece i sami otrov... meso, voce, povrce... a u CDu su fino rekli GLEDAJTE IMA LI CRV :D nece ni crv svasta :D
A crva trebamo traziti samo u vocu ili u mesu i ostalim proizvodima? :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#8

Post by mIRCerka »

btw, neko je prije mjesec i po na forumu pisao o jabukama...
U Gorazdu svake godine bude otkup jabuke od strane Slovenije...kupe za 20 feninga po kg...a onda preko zime, iste te jabuke prodaju nama u merkatoru po 1,50 KM... al eto, neka nama cileanskih...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

neupucena wrote:
mIRCerka wrote:mi nazalost nemamo tako dobru kontrolu na granicama, ulazi nam smece i sami otrov... meso, voce, povrce... a u CDu su fino rekli GLEDAJTE IMA LI CRV :D nece ni crv svasta :D
A crva trebamo traziti samo u vocu ili u mesu i ostalim proizvodima? :D
to kontrolisu razlicite sluzbe na granicama...veterinarska granicna sluzba kontrolise uvoz i provoz zivih zivotinja i proizvoda animalnog porijekla, a cini mi se da sanitarna i fitosanitarna rade ostalo... sto se mesa tice, tu ti ne mogu pomoci, a za voce najbolji signal i jeste crv...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10

Post by PipiDugaDevetka »

Vidi http://www.bakije.com, umrli u poslj. 7 dana. Dvoje djece. Ja ne pamtim ovakvu moriju. Ni u ratu nije bilo ovako.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11

Post by PipiDugaDevetka »

Kupio jabuke od farmera na improvizovanim tezgama na asfaltu uz pijacu i danas pravio pitu jabukovaču. Sretoh crva, debeo, ispričasmo se, te mu se izvinih zbog uznemiravanja. Ostavio sam ga u oguljini, živog.

OOO, KAKO SAMO ŽALIM ONE ŠTO PRAVE PITU JABUKOVAČU OD ČILEANSKIH I OSTALIH "TRETIRANIH" JABUKA!
NapraviH mali eksperiment i staviH heljdinu kašu(skuhano zrnevlje heljde) sa jabukama, u pitu.
Eksperiment uspio, heljda JE afrodizijak, provjereno empirijski&introspektivno.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#12

Post by King Kikapu »

juce u blazuju nabrao jabuka i krusaka, neki dan u umoljanima kupio sira i kajmaka. na prenju nabrao nane, a na igmanu gospine trave i majcine dusice. stari iz gradacca donio gajbu pozegaca, stara ispekla bestilj. kum mi iz buturovic polja donio gajbu paradajza i gajbu paprike. stara kupila meda od nekakvog cice od povjerenja, kupio i mlijeka u sabicima, snjeo vrecu krompira s romanije, a kod nekog seljaka u rakovici kupio luka...nazalost, morao sam i do VFa...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13

Post by PipiDugaDevetka »

King Kikapu wrote:juce u blazuju nabrao jabuka i krusaka, neki dan u umoljanima kupio sira i kajmaka. na prenju nabrao nane, a na igmanu gospine trave i majcine dusice. stari iz gradacca donio gajbu pozegaca, stara ispekla bestilj. kum mi iz buturovic polja donio gajbu paradajza i gajbu paprike. stara kupila meda od nekakvog cice od povjerenja, kupio i mlijeka u sabicima, snjeo vrecu krompira s romanije, a kod nekog seljaka u rakovici kupio luka...nazalost, morao sam i do VFa...
Kralju, pa ti si moj sapatnik, svu sam lovu skrh'o na zdravstveno i hemijski ispravnu hranu, organik, kako je zovu. Radio za un, pa bilo love.
I ne zalim, mati prije devet godina težak moždani doživjela i dan-danas mi je ŽIVA...sve tako jedući, po mom mišljenju, ispravnu hranu i naravno, doktori su dolazili. Ponosan sam što mi je gospođa mama, Fatima živa, 82. godine.

Jedno pitanje. Jesi li na Romaniji pri kupovini krompira priupitao farmera kako se borio protiv krompirove zlatice? Ako je odgovorio da na toj visini nema navedenih insekata, malo te zeznuo. I u Peruu, na 3000m n/m ima tih nametnika, a Peru je rodno mjesto krompira.

I zašto ja ovo pišem? Čika Arpad Pusztaihttp://www.freenetpages.co.uk/hp/a.pusztai/ je dokazao na naučnim osnovama da je GM Bt. krompir otporan na krompirovu zlaticu opasan za ljudsku ishranu i namah nije dobio produženje ugovora za rad na Institutu.

Sve o ovom naučniku i GM hrani bilo na Hayatovom CD-u početkom ove godine.

Ponavljam, uplatio sam donaciju Viktoru i Stefanu, a zar sam morao? Zašto me država ne zaštiti i zabrani uvoz, sadnju i prodaju GM Bt. krompira koji je otporan na krompirovu zlaticu i samo se po tome može prepoznati?Malo neskromno ovo za donacije telefonom, ali nešto drugo želim da kažem ovim ponavljanjem!
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#14

Post by King Kikapu »

pa na romaniji imas dvije vrste krompira, crveni i bijeli...kupuj samo crveni. ne mozes biti 100% siguran da si kupio nonGM krompir, ali si mnogo sigurniji nego da si kupio bijeli, jer je romanija poznata po crvenom krompiru.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15

Post by PipiDugaDevetka »

Umoljani, Romanija, Blažuj,...itd., ...Ima li kakva radnja da ja sve na jednom mjestu, domaće kupim?...Platio bih 30% više, a ako ima certifikat ORGANIK, platio bih i 50% više!
Čuo sam da u Srbiji proizvode organik svinje, jarane i to bih jeo iako mi nije adet...Samo ako ima certifikat od povjerenja.
Meso, mesni proizvodi, mlijeko, mliječni proizvodi,...zaobilaze moj dom. Samo riba, morska i to ulovljena.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#16

Post by King Kikapu »

ne znam za radnju, ja kupujem od seljaka koje upoznam vozeci bicikl po planinama. i trudim se da mi je sto vise zdrave hrane u frizideru.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17

Post by PipiDugaDevetka »

King Kikapu wrote:ne znam za radnju, ja kupujem od seljaka koje upoznam vozeci bicikl po planinama. i trudim se da mi je sto vise zdrave hrane u frizideru.
Ačk olsum moutain biker-u! Ima li neki guru zdravog načina života?
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#18

Post by Saraswati »

Hajno napravit' radnju :D

Sa-x Organic :D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#19

Post by King Kikapu »

PipiDugaDevetka wrote:
King Kikapu wrote:ne znam za radnju, ja kupujem od seljaka koje upoznam vozeci bicikl po planinama. i trudim se da mi je sto vise zdrave hrane u frizideru.
Ačk olsum moutain biker-u! Ima li neki guru zdravog načina života?
ima, zejnil iz sinanovica...ne zna koliko ima godina, ali zna da ima vise od 100.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#20

Post by FFK as Lucy01 »

Jabuka iz Cilea nemam, al' ako treba jaja iz Gracanice.. :D

I da ne budem off topic :D i ja volim suhe sljive iz Cilea, a ruze iskljucivo njihove kupujem...a da budem iskrena, to za jabuke nisam cula.
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#21

Post by DONY »

Saraswati(citat:

Hajmo napravit' radnju
Sa-x Organic



Ideja je genijalna... :thumbup: :thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22

Post by PipiDugaDevetka »

Al' da radnja ne bude tipa ECON OK Tezga-pijaca Grbavica-ubleha, fol sve organik, a 70% proizvoda GM.
Fitto radnja firme Klas ima nešto proizvoda (Umeboši šljive 100KM/kg), i nešto u apoteci Robot. NOvu radnju vegy proizvoda u Merkuru još nisam posjetio. U MerkatorJu ponekada bude BIO-cvekle. BIO dječje mlijeko HIPP-Ubleha.
Eto, radnja otvorena, ja sam gazda.
Radnja radi po principu ostavi info. , pa ako prodamo, prodamo. Marža meni, zdravlje tebi!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23

Post by PipiDugaDevetka »

Za GM proizvode se ne zna da li su ili nisu opasni za ljudsku ishranu.

Ubija me činjenica da sam pokusni kunić, miš i slično...GM krastavci i paradajz puštaju vodu nemilice kada pravite salatu. GM paradajz je lako prepoznati-NEMA VIŠE OBIČNOG PARADAJZA, SVE U BIH JE GM PARADAJZ uključujući i onaj iz Buturovića. GM tikve, isto puštaju vodu previše. GM krompir je nemoguće prepoznati (osim, mozda neki stručnjak da ga prepozna), ali je otporan na zlaticu i pozeljno je farmera ispitati kako se borio protiv ovog nametnika. Ako je grah iz Argentine, budite sigurni da je GM, u Velpru ima za kupiti kineski na kojem piše da je NON-GMO. GM jabuke je lako prepoznati po unutrašnjoj strukturi, nekako im je prevelika i čudno izdužena struktura oko košpica. Švedski kupus je biljka nastala gen. modifikacijom. Proguglati. Raštiku koja je GM ostavite u sobi ili špajzu par dana, izgubiće hlorofil sama od sebe i to vam je znak da i vi učestvujete u jedinstvenom eksperimentu "BiH kao EU otok GM hrane".Papričica u paprici vam govori da se radi o GM paprici, udvojenost luka (ne možete praviti sogan-dolmu) u unutrašnjoj strukturi i prejaka ljutina su signal da je to GM luk. Za mrkvu još nisam uspio skontati šta i kako da je prepoznam da li je GM. Isto, tako i špinat, ne mogu prepoznati da li je GM ili ne. Nestle http://www.nestle.com (Klikni: Our responsibility) sam na svojoj stranici priznaje da koristi GM sastojke u svojim proizvodima, te da poštuje zakone države u kojoj prodaje iste.(Znači do nas je ako dijete jede GM čokoladu). Od gm Kinderlade djeca sanjaju nakaze, izjavila je jedna dr. zastupnica u CRO Saboru.

2004.godine je Javni zavod za zdravstvo pod superpovoljnim uslovima opremljen IT tehnikom...Oni prate od čega mi Bosanci bolujemo, statistički....Što li!?

Prva rečenica ne vrijedi za Bt krompir za koji je naučno dokazano da je opasan za ljude i životinje.
Last edited by PipiDugaDevetka on 16/09/2006 09:48, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24

Post by PipiDugaDevetka »

ZBOG GM KINDERLADE LJUDI SANJAJU NAKAZE

Večernji list wrote:TIJEKOM saborske rasprave o genetski modificiranim proizvodima, dr. Zora Meštrović, inače magistrica nuklearne medicine i zdravstvene ekologije, ustvrdila je kako su monstruozni snovi prepuni strašnih nakaza posljedica konzumacije Kinderlade. Kinderlada, naime, sadrži lecitin iz genetski preinačene soje, pa osim što sanja stravične snove, osoba bi mogla i umrijeti od šoka, ako je alergična, zbog poljupca s osobom koja je pojela kinderladu, prenosi Večernji list tvrdnje dr. Zore Meštrović. ....
Sinoć sam sanjao nakaze. Jeo sam Dorinu.
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#25

Post by gladna sam »

laselamet :D


e ovako probaj sa cevljanovicima to ti je negdje 45km od sarajeva poslije semizovca i srednjeg


tamo imas i krompira i sira kajmaka ovaca i krava, paradaiza nema posto ne uspijeva na toj nadmorskoj visini

velim probaj, jer mi sve to djeluje da veze sa gm-om nema
Post Reply