Macici s rodovnikom (exote)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

sanel76
Posts: 55
Joined: 06/08/2006 20:15

#1 Macici s rodovnikom (exote)

Post by sanel76 »

Zna li ko da li u BiH postoji neko ko se bavi uzgojem macaka?! Htio bih kupiti zdravo, lijepo mace s rodovnikom... o kojem znam odakle je, porijeklo, da li je zdravo... Zelja mi je kupiti mace vrste egzota (kratkodlaka perzijska macka). Ukoliko neko ima kakve informacije o tome, molim da mi javi...
Svileni
Posts: 108
Joined: 22/05/2003 00:00

#2 Re: Macici s rodovnikom (exote)

Post by Svileni »

[quote="sanel76" lijepo mace[/quote]
Svi su macici lijepi, tako da ti ne postoji nesto sto bi se zvalo "ruzno" mace. Ako zelis da imas macku zato sto volis zivotinje, najbolje ti je da uzmes neko napusteno mace i pruzis mu svu ljubav i, vjeruj mi, neces se pokajati. Ako zelis da imas mace sa rodovnikom koje ce ti se slagati sa, recimo, bojom tvoje kosulje, bolje ga nemoj uzimati.
Pozdrav
sanel76
Posts: 55
Joined: 06/08/2006 20:15

#3 Hmmmm... Sto ovo mrzim!

Post by sanel76 »

Svileni... ja sam mozda mnogo veci ljubitelj zivotinja nego ti, stoga vjeruj, nije mi potrebna prodika o moralnosti i "merhametluku" kad su zivotinje u pitanju. Cijeli svoj zivot sam okruzen kucnim ljubimcima i veoma dobro znam kako se ophoditi prema njima.
Svrha mog oglasa je sasvim druge prirode. Napusteni macici nazalost najcesce imaju PKD (da ne spominjem druga oboljenja) a ja imam porodicu do koje mi je jako stalo (ma koliko volio zivotinje).
Dalje, sa ulicnom macom nikada ne mozes otici na izlozbu (CAC, CAP, CACE...) ili se uclaniti u felinolosko drustvo, a ja se zelim profesionalno baviti uzgojem macaka.
Zbog toga, molim te, pomozi ako mozes nekom korisnom informacijom... a "šuplju priču" ostavi za neki drugi put, OK?!
Pozdrv
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by Lace »

sta je PKD? :?
sanel76
Posts: 55
Joined: 06/08/2006 20:15

#5

Post by sanel76 »

PKD je policistična bolest bubrega kod mačaka, koju nažalost ima oko 90 posto "uličnih" mačaka.
User avatar
muha_sa
Posts: 128938
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6

Post by muha_sa »

Momčino-samo naprijed-želim ti uspjeh i da udomiš ono što želiš.Znam po svojoj djeci kolika je to ljubav--u oko barni a macu ne diraj.
Svileni
Posts: 108
Joined: 22/05/2003 00:00

#7 Re: Hmmmm... Sto ovo mrzim!

Post by Svileni »

sanel76 wrote:Svileni... ja sam mozda mnogo veci ljubitelj zivotinja nego ti
Ova tvrdnja ti je, u mom slucaju, nevidjeno tesko dokaziva. A sto se tice korisnog savjeta, evo, recimo, jedan savjet protiv zubobolje: ako te, slucajno, zaboli zub, napravi rupu u tarabi i ako ti kroz istu prodje glava, proci ce i zub.
Pozdrav
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#8 Re: Hmmmm... Sto ovo mrzim!

Post by Shoshana »

sanel76 wrote: Napusteni macici nazalost najcesce imaju PKD (da ne spominjem druga oboljenja) a ja imam porodicu do koje mi je jako stalo (ma koliko volio zivotinje).
Pozdrv
Napustenost nema nikakve veze sa PKD-om. Niti tvoja porodica. Istina je da i ljudi i macke mogu imati PKD ali u oba slucaja je bolest izazvana naslijednom genetskom mutacijom. Tako da nikakav strah za dobrobit porodice nije opravdan.
PKD je policistična bolest bubrega kod mačaka, koju nažalost ima oko 90 posto "uličnih" mačaka.
Ovo stvarno nije istina. Najveci procenat macaka koje imaju PKD se nalazi medju persijskim, himalaja i exotic mackama. Cak 37% od svih persijskih i srodnih rasa macaka pati od PKD, dok samo 7% od obicnih domacih macaka ima istu bolest. Dakle, bas te koje ti hoces da uzgajas su u rizicnoj grupi.

Bilo kako bilo, bolest se dosta lako otkriva ultrazvukom, tako da mozes izbjeci da kupis bolesnu macku, ako si voljan platiti pregled (nemam pojma kako to ide u BH, ovdje te pregule :( )

Ako vec zelis da uzgajas rasne macke, zasto ne Rusku plavu ili Norvesku sumsku? Prelijepe mace :)
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#9

Post by tataratira »

evo mog podrumaša, došao sa vaškama u paketu
slinama iz svake nozdrve, kihanje u facu mu je bilo omiljena
zanimacija, ali sada je sve drugacije...zivi ko car
Image

ako volis zivotinje idi spasi neku finu macu, odvedi je kod veterinara
i nemaš frke...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10

Post by mIRCerka »

Sanele, ne znam zasto pitas kad ne citas odgovore..naime, na onoj temi sam ti napisala da imas jednu predivnu 4 mjeseca staru perzijku u SVIJET LJUBIMACA u Kolodvorskoj ulici (pored MEDIA CENTRA) i kosta 300 KM.

Imam ja cistokrvnog Turskog Vana :D btw, rasne mace su ti podloznije svim bolestima zbog "precistih" gena :D

Avlijaneri rulZ!!!!

evo sve cu ti povecati da bolje procitas.
PS Macka nije auto da se pushes sa njom. Kao sto cika muha rece "sve mi diraj samo macke ne" ...
User avatar
Qler
Posts: 23745
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11

Post by Qler »

joj jeste vi... covjek hoce rasnu macku i hoce odredjenu pasminu... nece avlijanerku.. isto kao sto ni ja ne bi nikad uzeo nekog mjesanca nego rasnog cuku (macke ne volim)... i nema toga da me ubijedi da bi trebao pokupiti sarajevskog autogonica :) umjesto dobermana :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#12

Post by mIRCerka »

imam i mjesec i po staru kartuzijanku... i ona ce aBd zivjeti na Grbavici kod jednog zeljovca :D a dobice je-besplatno :D Profesionalno uzgajanje macaka jos uvijek nije pozeljno u ovoj zemlji, jer sam ja dugodlaku bijelu perzijku pokupila doslovno s ulice... ovdje su ljubimci jos uvijek sezonska igracka... :(
User avatar
Qler
Posts: 23745
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13

Post by Qler »

ja sam se sa rodjakom pravo posvadjao zbog tog sezonskog cuvanja... nabavim mu vucijaka cistokrvnog i on sav sretan ovo ono, poslije mjesec dana... kaze dao ga nekom nema on zivaca za to... reko jarane od mene vise ni ribicu neces dobiti.... hebo to.. ako si vec odlucio da uzmes nema nazad...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#14

Post by mIRCerka »

Qler wrote:ja sam se sa rodjakom pravo posvadjao zbog tog sezonskog cuvanja... nabavim mu vucijaka cistokrvnog i on sav sretan ovo ono, poslije mjesec dana... kaze dao ga nekom nema on zivaca za to... reko jarane od mene vise ni ribicu neces dobiti.... hebo to.. ako si vec odlucio da uzmes nema nazad...
ispravka:
to se ne uzima vec se PRIHVATA U PORODICU...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by _BosanaC »

Qler wrote:ja sam se sa rodjakom pravo posvadjao zbog tog sezonskog cuvanja... nabavim mu vucijaka cistokrvnog i on sav sretan ovo ono, poslije mjesec dana... kaze dao ga nekom nema on zivaca za to... reko jarane od mene vise ni ribicu neces dobiti.... hebo to.. ako si vec odlucio da uzmes nema nazad...
Ja takvom sutra ni dijete ne bih dozvolio :x
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#16

Post by Pooll »

tataratira wrote:evo mog podrumaša, došao sa vaškama u paketu
slinama iz svake nozdrve, kihanje u facu mu je bilo omiljena
zanimacija, ali sada je sve drugacije...zivi ko car
Image

ako volis zivotinje idi spasi neku finu macu, odvedi je kod veterinara
i nemaš frke...
Jaooooooooooooooooo

Slab sam na crne maceeeeeeeeeeeeeeeee :-) :-) :-)
divan jeeeeeeee
antikleja
Posts: 29
Joined: 11/07/2006 13:58
Location: bih

#17

Post by antikleja »

Po meni je cisto snobovski davati 300, 500, pa i vise maraka za neku zivotinju samo zato sto je s rodovnikom, pedigreom ili kako vec.....humanije je uzeti s ulice macku ili psa ili udomiti ga/ju.......a kako su to tek pametne i lijepe zivotinje, to mogu reci samo oni koji su tako nesto i uradili.......pa te pare, koje bi ionako dali za kupovinu, "uloziti" u tu zivotinju, za hranu, vitamine, igracke, veterinara i sta je vec potrebno.......bilo bi jako lijepo kad bi svi mi koji imamo mogucnosti i koji istinski volimo, tako uradili......ja sam, eto, prije skoro 2 godine nasla stene staro oko 2 mjeseca i udomila ga.....da vidite kako je samo pametan i lijep,......bilo je fakat tesko na pocetku, stete mi je napravio po kuci, to samo ja znam, ali ljubav je jaca od svega, tako da ni to nije problem...........a jos ga u stanu drzim..........i ne bih ga dala ni za sta na svijetu...........zato ljudi, budimo humani
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#18

Post by mIRCerka »

antikleja wrote:Po meni je cisto snobovski davati 300, 500, pa i vise maraka za neku zivotinju samo zato sto je s rodovnikom, pedigreom ili kako vec.....humanije je uzeti s ulice macku ili psa ili udomiti ga/ju.......a kako su to tek pametne i lijepe zivotinje, to mogu reci samo oni koji su tako nesto i uradili.......pa te pare, koje bi ionako dali za kupovinu, "uloziti" u tu zivotinju, za hranu, vitamine, igracke, veterinara i sta je vec potrebno.......bilo bi jako lijepo kad bi svi mi koji imamo mogucnosti i koji istinski volimo, tako uradili......ja sam, eto, prije skoro 2 godine nasla stene staro oko 2 mjeseca i udomila ga.....da vidite kako je samo pametan i lijep,......bilo je fakat tesko na pocetku, stete mi je napravio po kuci, to samo ja znam, ali ljubav je jaca od svega, tako da ni to nije problem...........a jos ga u stanu drzim..........i ne bih ga dala ni za sta na svijetu...........zato ljudi, budimo humani
:D hoces jednu macu? original avlijaner, prede na dodir, marka Predoje Sensomatic? :D:D:D:D
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by Pooll »

- Unisten naslonjac na seciji - 100 KM
- Unistene nove zavjese - 150 KM
-Izgreban tepih - 100 KM
- Prevrnuta i razbijena vazna - 30 KM

- Trenutak kad vam je maca u krilu, grije vas i prede - NEPROCJENJIVO!!!

:-) :-) :-) :-)
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#20

Post by tataratira »

Qler wrote:joj jeste vi... covjek hoce rasnu macku i hoce odredjenu pasminu... nece avlijanerku.. isto kao sto ni ja ne bi nikad uzeo nekog mjesanca nego rasnog cuku (macke ne volim)... i nema toga da me ubijedi da bi trebao pokupiti sarajevskog autogonica :) umjesto dobermana :D
ciganin sam al' najljepši!

Image
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#21

Post by debela »

Pooll wrote:- Trenutak kad vam je maca u krilu, grije vas i prede - NEPROCJENJIVO!!!
tacno tako :)
User avatar
Qler
Posts: 23745
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22

Post by Qler »

antikleja wrote:Po meni je cisto snobovski davati 300, 500, pa i vise maraka za neku zivotinju samo zato sto je s rodovnikom, pedigreom ili kako vec.....humanije je uzeti s ulice macku ili psa ili udomiti ga/ju.......a kako su to tek pametne i lijepe zivotinje, to mogu reci samo oni koji su tako nesto i uradili.......pa te pare, koje bi ionako dali za kupovinu, "uloziti" u tu zivotinju, za hranu, vitamine, igracke, veterinara i sta je vec potrebno.......bilo bi jako lijepo kad bi svi mi koji imamo mogucnosti i koji istinski volimo, tako uradili......ja sam, eto, prije skoro 2 godine nasla stene staro oko 2 mjeseca i udomila ga.....da vidite kako je samo pametan i lijep,......bilo je fakat tesko na pocetku, stete mi je napravio po kuci, to samo ja znam, ali ljubav je jaca od svega, tako da ni to nije problem...........a jos ga u stanu drzim..........i ne bih ga dala ni za sta na svijetu...........zato ljudi, budimo humani
onaj ko ima da da 500KM za macu ima i da da za hranu i lijekove i preglede... kako ne shvatate da neko jednostavno hoce da ima ljubimca da moze da ide na izlozbe, da ima ljubimca kojem zna porijeklo, cistokrvnog... rekao sam vam prije bi dao 1000KM za dobrog dobermana nego uzeo lutalicu... mislim volim ja i lutalice i sve.. i imao sam ali kada bi imao uslove (zvotne i finansijske) dao bi pare bez razmisljanja. Evo sad haver skuplja pare za bernardinca... vec je sve oko kuce sredio, samo ceka mladunce :) i haman je sve pare skupio... oko 500KM ce da da.. i to ono, kao njemu....
User avatar
Qler
Posts: 23745
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#23

Post by Qler »

tataratira wrote:
Qler wrote:joj jeste vi... covjek hoce rasnu macku i hoce odredjenu pasminu... nece avlijanerku.. isto kao sto ni ja ne bi nikad uzeo nekog mjesanca nego rasnog cuku (macke ne volim)... i nema toga da me ubijedi da bi trebao pokupiti sarajevskog autogonica :) umjesto dobermana :D
ciganin sam al' najljepši!

Image
eto sarajevoskog autogonica :D ima malo vise terijera u sebi :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24

Post by mIRCerka »

mIRCerka wrote:Sanele, ne znam zasto pitas kad ne citas odgovore..naime, na onoj temi sam ti napisala da imas jednu predivnu 4 mjeseca staru perzijku u SVIJET LJUBIMACA u Kolodvorskoj ulici (pored MEDIA CENTRA) i kosta 300 KM.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#25

Post by horns&drums »

Upravo uhvacena u Milji, ne zna se porijeklo :D:D

Image
Post Reply