Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#101

Post by Vodenjak »

No_Comment wrote: Inace shto se tice ovoga prijedloga...da Vodenjak otvori temu o svetkovini ...,,Velike Gospe,, nema tu nishta loshe...religija je jedna vrsta kulture...i ne vidim tu neku uvredu ili provokaciju...cak sam spreman uzeti i uceshce u jednoj takvoj diskusiji sa konstruktivnim pitanjima... 8) :razz: :-D
A je li, ti, "humani" pametologu..
Zasto mislis da bi bas Vodenjak tebao da otvara temu vezanu za bilo koji vjerski praznik, a posebno za tamo neku Veliku Gospu, za koju, uzgred budi receno, (neka mi oni koji je slave oproste!) pojma nema ni sta je?

To ti zato sto ne mozes da prihvatis da neko moze biti tako amoralan pa stvarno ne vjerovati u nekog od vasih aktuelnih bogova?

I pocni, kao sto ti je Kekec tako lijepo predlozio, da diskutujes argumentima, a ne iskazivanjem svog dobrocinstva (u stvari, kako ti kazes, ne tvog vec od BOGA ti :roll: ) ili nemoj nikako diskutovati! Ponasaj se dakle u skladu sa nickom ti. Tako ces barem izbjeci da se provaljujes kao sto to radis pocesto, a vala posebno na ovoj temi!

A ja cu, ako treba, otvoriti temu u kojoj cu iznijeti koliko si ti human zajedno sa tvojim ocem i ostalom familijom i kako si vazda spreman da udijelis mrvice sirotinji. Tek toliko da ljudi vide koliko si ti merhametli i da vodis racuna o davanju sadake!
I da nahranim tvoj ego, je li...

Kekec i ja ti, istina, stojimo na putu i pokusavamo da se zalozimo za to da ne bude onih kojima sadaka treba, a za sta bi najveci doprinos trebalo da daju upravo popovi i hodzice na vrlo jednostavan i lagaHAn nacin - da se ne petljaju tamo gdje im nije mjesto!Time bi istina, tebi onemogucili da istaknes koliko si ti darezljiv, ali, mimo naseg naroda, ima oko 2 milijarde gladnih na svijetu. Uvijek mozes naci kod koga da se pokazes!
I na kraju, etiketiranje i svrstavanje u torove si mogao da naucis samo od onih iz Centrale ili od nekog od tvojih lokalnih hodzica! Mene do sada niko nije mogao svrstati u bilo koji od tih torova i zbog toga sam, cudno ti, znam, jako ponosan!
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#102

Post by avicena »

Vodenjak wrote: Mene do sada niko nije mogao svrstati u bilo koji od tih torova i zbog toga sam, cudno ti, znam, jako ponosan!
Ma ja govorim, ali me niko ne sluša......i Marx reče da društveno biće određuje svijest čovjeka....i ti si čovjek ili...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#103

Post by Vodenjak »

avicena wrote:
Vodenjak wrote: Mene do sada niko nije mogao svrstati u bilo koji od tih torova i zbog toga sam, cudno ti, znam, jako ponosan!
Ma ja govorim, ali me niko ne sluša......i Marx reče da društveno biće određuje svijest čovjeka....i ti si čovjek ili...
Eto, nisam...
Hajvan valjda!

:zzzz: :zzzz:
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#104

Post by avicena »

Vodenjak wrote:
avicena wrote:
Vodenjak wrote: Mene do sada niko nije mogao svrstati u bilo koji od tih torova i zbog toga sam, cudno ti, znam, jako ponosan!
Ma ja govorim, ali me niko ne sluša......i Marx reče da društveno biće određuje svijest čovjeka....i ti si čovjek ili...
Eto, nisam...
Hajvan valjda!

:zzzz: :zzzz:
Što se odmah ljutiš? Htio sam samo pitati jesi li šta naučio iz francuske buržoaske revolucije, kineske kulturne revolucije, našeg socijalističkog samoupravljanja......koliko imaju veze sa vjerom i nacijom?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#105

Post by Vodenjak »

avicena wrote:
Vodenjak wrote:
avicena wrote: Ma ja govorim, ali me niko ne sluša......i Marx reče da društveno biće određuje svijest čovjeka....i ti si čovjek ili...
Eto, nisam...
Hajvan valjda!

:zzzz: :zzzz:
Što se odmah ljutiš? Htio sam samo pitati jesi li šta naučio iz francuske buržoaske revolucije, kineske kulturne revolucije, našeg socijalističkog samoupravljanja......koliko imaju veze sa vjerom i nacijom?
Ma ne ljutim se...
Stvarno ne...

Radi se samo o tome da se kod nas ljudi, kojima nacija nije na prvom mjestu, smatraju potpuno anacionalnim sto je apsurd nad apsurdima!
Ja sam Bosanac. Ja sam pripadnik te nacije, njegujem kulturu i obicaje iste i, bez obzira na sve, ponosim se svojom nacionalnom pripadnoscu!
Nijedna druga nacija nije puno ni bolja ni gora od moje!

Ali ono sto sam ja (ili sto zaista pokusavam da budem!) je prije svega covjek! Znam da zvuci kao fraza, ali to je zaista to sto me vodi kroz zivot!
Nisam u stanju da prihvatim da moj zivot treba da se zasniva na grupnom misljenju! Odgajan sam kao jedinka, kroz zivot sam krocio sam, prikupljajuci znanja i iskustva, birajuci sam prijatelje i saradnike. Ono sto sam postigao, postigao sam svojom voljom, svojim radom, svojim zalaganjem!
Zato ne prihvatam da se uzroci i razlozi mojih eventualnih dobrih osobina smatraju kao rezultat i posljedica moje pripadnosti ovoj ili onoj etnickoj skupini, ovoj ili onoj religiji, ovoj ili onoj politickoj opciji!
Isto kao sto ne zelim da se sve mane koje imam pripisu mom porijeklu i da dio krivice za iste snose pripadnici mog naroda!

Dakle, da zakljucim:
Pripadnost narodu nisam sam birao. Dobio sam to rodjenjem i na to nisam nikako mogao da uticem.
Sve ostalo je produkt mog rada i mog shvatanja zivota, uvazavajuci naravno i cinjenicu da sam ipak rastao u odredjenom i etnickom i religijskom i ako hoces politickom miljeu.
Ali, u svemu tome nastojao sam i nastojim da zivim otvorenih ociju i da pokusam svojom glavom da rasudjujem o dobrim i losim stranama sredine u kojoj bitisem!
Niposto ne nasjedam na pricu pojedinaca koji bi da me ubijede kako su cijele skupine naroda, religija ili ljudskih rasa po pravilu i u globalu samo "dobri" ili samo "losi" momci!

Nadam se da sam, barem priblizno, uspio da ti objasnim u cemu ja vidim razliku izmedju pripadnika odredjenom toru od pripadnosti narodu odnosno naciji!
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#106

Post by avicena »

Vodenjak wrote: Nadam se da sam, barem priblizno, uspio da ti objasnim u cemu ja vidim razliku izmedju pripadnika odredjenom toru od pripadnosti narodu odnosno naciji!
Ali i ja sam sam izabrao da budem vjerujući, istovremeno se osjećam i Bošnjakom i kosmopolitom....reagovah zbog izraza tor, nekako me asocira na hajvane....
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#107

Post by Vodenjak »

avicena wrote:
Vodenjak wrote: Nadam se da sam, barem priblizno, uspio da ti objasnim u cemu ja vidim razliku izmedju pripadnika odredjenom toru od pripadnosti narodu odnosno naciji!
Ali i ja sam sam izabrao da budem vjerujući, istovremeno se osjećam i Bošnjakom i kosmopolitom....reagovah zbog izraza tor, nekako me asocira na hajvane....
Dobro...
Ocito nisam uspio da objasnim, ali jegi ba, ja bolje ne umijem!

Ali, nije ni vazno uostalom! :zzzz:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#108

Post by Kwaheri »

:)

15
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#109

Post by orbit »

zena wrote::)

15
zena je u delirijumu...:D












...ili je ogladnila :zzzz:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#110

Post by Kwaheri »

orbit wrote:
zena wrote::)

15
zena je u delirijumu...:D












...ili je ogladnila :zzzz:
imas neki problem?
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#111

Post by orbit »

zena wrote:imas neki problem?
ne, ti ?

:D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#112

Post by Kwaheri »

orbit wrote:
zena wrote:imas neki problem?
ne, ti ?

:D
da, vise njih...ali tvoji komentari nisu dio istih...nego onako, fakat pitam, jel ti problem sto se neko ima cemu radovati? ako moje odbrojavanje do ramazana u tebi budi jed i zlobu...necu vise...ili je ovo samo povod da je ispoljis?
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#113

Post by orbit »

zena wrote:da, vise njih...
vidi se...
zena wrote:ako moje odbrojavanje do ramazana u tebi budi jed i zlobu...necu vise...
samo ti broj, ako treba mogu i pomoci !
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#114

Post by BECHO »

zena wrote:
orbit wrote:
zena wrote::)

15
zena je u delirijumu...:D





...ili je ogladnila :zzzz:
imas neki problem?
CETE i UJE imaju inace vijekovima korektan odnos prema islamskim praznicima. :D
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#115

Post by orbit »

BECHO wrote:CETE i UJE imaju inace vijekovima korektan odnos prema islamskim praznicima.
gospon, a kaj vi mene citirate? ja nikaj lose rekel nisam! :zzzz:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#116

Post by Kwaheri »

orbit wrote:
zena wrote:da, vise njih...
vidi se...

...hvala. jos se racunam u normalne ljude...s problemima i svim ostalim...
orbit wrote:
zena wrote:ako moje odbrojavanje do ramazana u tebi budi jed i zlobu...necu vise...
samo ti broj, ako treba mogu i pomoci !
...to je bila sasvim ozbiljna ponuda. ne cini mi radost ono sto druge potice na zavist i zlobu...
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#117

Post by orbit »

zena wrote:...to je bila sasvim ozbiljna ponuda. ne cini mi radost ono sto druge potice na zavist i zlobu...
i moja ponuda je ozbiljna. zavist i zloba su potpuno pogresne rijeci, mozda sazaljenje....pa mi je sevap pomoci barem u brojanju....
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#118

Post by Kwaheri »

orbit wrote:
zena wrote:...to je bila sasvim ozbiljna ponuda. ne cini mi radost ono sto druge potice na zavist i zlobu...
i moja ponuda je ozbiljna. zavist i zloba su potpuno pogresne rijeci, mozda sazaljenje....pa mi je sevap pomoci barem u brojanju....

...sazaljenje...pa dobro, sve je to stvar perspektive...ali hvala na ispoljenoj ljudskosti...sazali se milostivi covjece...nad nama koji smo jadni...i imamo se cemu radovati...eto, iz sazaljenja, ne kvari nam radost...
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#119

Post by BECHO »

orbit wrote:
BECHO wrote:CETE i UJE imaju inace vijekovima korektan odnos prema islamskim praznicima.
gospon, a kaj vi mene citirate? ja nikaj lose rekel nisam! :zzzz:
Tisutju mu Ljubuskih kamentjitja, nasi Shkutortjitji su nam ponovno ugrozeni! :D
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#120

Post by orbit »

zena wrote:...sazaljenje...pa dobro, sve je to stvar perspektive...ali hvala na ispoljenoj ljudskosti...sazali se milostivi covjece...nad nama koji smo jadni...i imamo se cemu radovati...eto, iz sazaljenja, ne kvari nam radost...
necu kvariti, evo i ja se radujem :D :D sad smo svi veseli i cili :D :D :D
bjacinjo
Posts: 97
Joined: 29/08/2005 01:57

#121

Post by bjacinjo »

selam

posto je veceras posebna vece:


**Rekao je Resul savs :
"Sa'ban je mjesec izmedju Redzeba i Ramazana kojeg ljudi zanemaruju. U njemu se uzdizu djela robova do Gospodara svjetova, a ja volim da se moje djelo uzdigne dok postim."

*Vjerovjesnik savs je rekao:
"Uzviseni Allah se spusta u noci polovine Sa'bana na dunjalucko nebo i oprasta svakom muslimanu, osim musriku, zlobniku, onome koji prekida rodbinske veze ili zeni koja grijei sa svojim stidnim mjestom."

· Prenosi Ebu Hurejre r.a. od Vjerovjesnika a.s. da je rekao:
"Dosao mi je Dzibril a.s. u srednjoj noci Sa'bana i rekao mi: 'O Muhammede, podigni svoju glavu ka nebu!', pa sam ga upitao: 'A koja je ovo noc?' On rece: 'U ovoj noci Allah, Slavljen je On, otvara tri stotine vrata rahmeta, oprasta svakome ko Mu nije cinio sirka u bilo cemu, osim sihirbazu, vracu, notornom alkoholicaru, onome koji ustrajava u kamati i zinaluku, jer se njima nece oprostiti sve dok se ne pokaju (povrate od cinjenja tih stvari)."
Kada je bila (zadnja) cetvrtina noci Dzibril a.s. se spustio i rekao mi: 'O Muhammede, podigni svoju glavu', pa sam ja podigao svoju glavu i vidio sam da su vrata (ebvab – množina od bab) dzenneta otvorena, a na prvim vratima je stajao melek koji je dozivao: 'Blago onome ko ruku' cini u ovoj noci!', na drugim vratima je stajao melek koji je vikao: 'Blago onome ko sedzdu
ini u ovoj noci!', na trecim vratima je stajao melek koji je vikao: 'Blago onome ko dovu u
i u ovoj noci!', na cetvrtim vratima je stajao melek koji je dozivao: 'Blago onima koji zikr cine u ovoj noci!', na petim vratima je stajao melek koji je dozivao: 'Blago onome ko place od straha od Allaha u ovoj noci!', na sestim vratima je stajao melek koji je dozivao: 'Blago muslimanima u ovoj noci!', na sedmim vratima je stajao melek koji je vikao: 'Ima li koga da trazi, pa da mu se dadne ono sto trazi?', na osmim vratima je stajao melek koji je vikao: 'Da li ima nekog ko za oprost moli, pa da mu bude oprosteno?' Ja sam rekao: 'O Dzibrile, do kada ce ova vrata biti otvorena?', pa mi on rece: 'Do pojave zore od pocetka noci', a zatim je rekao: 'Uzviseni Allah u njoj oslobodi od vatre onoliko ljudi koliko je dlaka na stoci plemena Kelb .“


** Aisa, radijallahu anha, da je rekla: "Cula sam Vjerovjesnika savs da govori:
"Allah otvara obimno dobro u cetiri noci do ezana: u noci kurbanskog bajrama, noci Ramazanskog bajrama, srednjoj noci u Sa'banu, u kojoj Allah rasporedjuje edzele i opskrbe, zapisuje u njoj hadzije, a isto je i sa noci Arefata."


*Prenosi se od Allahovog poslanika a.s. da je rekao: "Kada bude srednja noc Sa'bana, Allah obasja Svoja stvorenja, pa oprosti mu'minima, odgodi kafirima, a onima koji mrze ostavlja mrznju sve dok Mu dovu ne ucine."

* Od Aise, radijallahu anha, se prenosi da joj je Allahov poslanik savs rekao:
"O Aisa, koja je ovo noc?"
Rekla sam: "Allah i Njegov poslanik najbolje znaju", pa on rece:
"Srednja noc u Sa'banu. U njoj se uzdizu djela ljudi i u njoj Allah oslobadja vatre onoliki broj koliko je dlaka u stadima plemena Kelb, pa da li mi ti dozvoljavas (da ne budem s tobom – o.p.) ovu noc?"
Ona rece: "Da", pa je on klanjao i kratko je bio na kijamu i proucio "Elhamdulillah" i kratku suru, a zatim je bio na sedzdi do pola noci, a zatim je ustao na drugi rekat i proucio na njemu kao i prvi put, a zatim je njegova sedzda bila do sabaha (zore).
Aisa, radijallahu anha, kaze: "Gledala sam ga i mislila sam da je Uzviseni Allah uzeo ruh Svoga Poslanika savs pa kada mi se oduzilo, priblizila sam se sve dok nisam napipala udubinu njegovih tabana, pa se on pomjerio i ja sam cula kako govori na svojoj sedzdi:
'Utjecem se Tvome oprostu od Tvoje kazne, utjecem se Tvom zadovoljstvu od Tvoje srdzbe, utjecem se Tebi od Tebe, Uzviseno je Tvoje lice i ne moze se pobrojati hvala Tebi kao sto si Ti sam sebe pohvalio.' (E'uzu bi-'afvike min 'ikabike, ve e'uzu bi-ridake min suhtike, ve e'uzu bike minke, dzelle vedzheke la ahsa senae alejke, ente kema esnejte ala nefsike)"
Ja rekoh: "O Allahov Poslanice, cula sam te kako spominjes na svojoj sedzdi nocas nesto sto te nisam cula da ikada spominjes." On a.s. rece:
"Jesi li to zapamtila?", pa ja rekoh: "Jesam", a on a.s. rece: "Nauci te rijeci i poducavaj njima, jer Dzibril a.s. mi je naredio da to spominjem na sedzdi!"
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#122

Post by avicena »

14 :)
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#123

Post by ziggy »

[/siz
12 :D
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#124

Post by love »

Ko od forumasa ovdje ide na teraviju? mislim da slabo ko ovdje ide, sa obzirom da ovaj forum dobro poznajem.Znate li da post bes klanjanja nije post?
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#125

Post by Kwaheri »

love wrote:Ko od forumasa ovdje ide na teraviju? mislim da slabo ko ovdje ide, sa obzirom da ovaj forum dobro poznajem.Znate li da post bes klanjanja nije post?
de ti "muftija" nama to ...natenane :D
Post Reply