Katolicke skole u BiH

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1 Katolicke skole u BiH

Post by StLouis »

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/ne ... 6/index.do


Moj rodjak zeli upisati sina u jednu ovakvu instituciju. Iako je bosnjak - po vjerskom opredjeljenju agnostik, smatra da je ovakva skola trenutno najbolji izbor za njegovo dijete.

Sto mislite o katolickim obrazovnim centrima u BiH? Moje misljenje je da su ovakve skole dobar izbor u losa vremena.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#2

Post by StLouis »

zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#3

Post by zlata »

Nije mi jasno....ako je stvarno agnostik....zasto bas ta skola mora biti katolicka. Ima dovoljno "drugih" privatnih....takodjer "elitnih" skola.

Iritira me pomalo....i cesto sumnjam...da potomci nekadasnjih muslimana...cesto lijece komplekse....ili bjeze od vlastite sredine-okolnosti....kroz slicne i takve institucije. K'o da nesto zele dokazati! :P

Iz iskustva....takva skola...je idealna sredina za lagaHno....pasivno...."prekrstvanje"....Cak i bRez vjeronauka. Da jedan takav milje ne znaci nista...nebi se skola zvala katolicka...niti bi fratri bili vodece "pape" u njoj.

Jerbol...inace bi fratri ulozili svoj trud u obnovi i boljitku "gradjanskih" skola. Za vjeronauk i krstitke imaju crkve...dabome! :D
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#4

Post by Hadzi-Murat »

Ja mislim da je nebitno da li je skola katolicka ili nije...Bitno je znanje koje ce pokupiti u skoli, naravno bitan je i neciji identitet kojeg bi svako trebao da njeguje u krugu svoje porodice. Poslanik Muhamed je rekao: Trazite znanje makar i u Kini...

...a sto se tice kvaliteta skola, mislim da su gimnazije tu neprikosnovene jos uvijek...npr. Prva gimnazija je primjer dobre skole...da ne govorim ko je sve od uspjesnih ljudi zavrsio tu skolu...

...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#5

Post by Hadzi-Murat »

Hadzi-Murat wrote:Ja mislim da je nebitno da li je skola katolicka ili nije...Bitno je znanje koje ce pokupiti u skoli, naravno bitan je i neciji identitet kojeg bi svako trebao da njeguje u krugu svoje porodice. Poslanik Muhamed je rekao: Trazite znanje makar i u Kini...

...a sto se tice kvaliteta skola, mislim da su gimnazije tu neprikosnovene jos uvijek...npr. Prva gimnazija je primjer dobre skole...da ne govorim ko je sve od uspjesnih ljudi zavrsio tu skolu...

...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
Samo da dodam jos sto se tice osnovnih skola, da u Sarajevu postoji i medjunarodna osnovna skola, poluinternatskog tipa...
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#6

Post by vedderedi »

Hadzi-Murat wrote: ...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
E vala se pokazala ta gimnazija na demonstracijama protiv karikatura poslanika Muhameda. Sramota!
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#7

Post by Hadzi-Murat »

vedderedi wrote:
Hadzi-Murat wrote: ...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
E vala se pokazala ta gimnazija na demonstracijama protiv karikatura poslanika Muhameda. Sramota!
Hajde ne seri sviju ti...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

hm, pa nek upise dijete u Sarajevo koledz nekad se zvao Turski koledz :D , skola nije losa, samo ne znam dal je jeftiniji od KC, naucice paralt engleski i ponesto na turski, iiii mrzjet Turke i Tursku do bola! :D
tamo ima Kultura religija samo, a predvanja su na engleskom i turskom :-) , plus uci se i njemacki!
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#9

Post by micika »

Bosanac sa dna kace wrote:hm, pa nek upise dijete u Sarajevo koledz nekad se zvao Turski koledz :D , skola nije losa, samo ne znam dal je jeftiniji od KC, naucice paralt engleski i ponesto na turski, iiii mrzjet Turke i Tursku do bola! :D
tamo ima Kultura religija samo, a predvanja su na engleskom i turskom :-) , plus uci se i njemacki!
Zbog cega ce mrziti turke i tursku?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#10

Post by zlata »

Hadzi-Murat wrote:Ja mislim da je nebitno da li je skola katolicka ili nije...Bitno je znanje koje ce pokupiti u skoli, naravno bitan je i neciji identitet kojeg bi svako trebao da njeguje u krugu svoje porodice. Poslanik Muhamed je rekao: Trazite znanje makar i u Kini...

...a sto se tice kvaliteta skola, mislim da su gimnazije tu neprikosnovene jos uvijek...npr. Prva gimnazija je primjer dobre skole...da ne govorim ko je sve od uspjesnih ljudi zavrsio tu skolu...

...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
Pa ako je nebitno....ZASTO JE KATOLICKA...a ne budisticka? ili samo bosanska!? hrvatska? :D
Da se identitet gaji samo u krugu obitelji i porodice...nebi vjerojatno ni postojala!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

micika wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:hm, pa nek upise dijete u Sarajevo koledz nekad se zvao Turski koledz :D , skola nije losa, samo ne znam dal je jeftiniji od KC, naucice paralt engleski i ponesto na turski, iiii mrzjet Turke i Tursku do bola! :D
tamo ima Kultura religija samo, a predvanja su na engleskom i turskom :-) , plus uci se i njemacki!
Zbog cega ce mrziti turke i tursku?
skolu drze turci...
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#12

Post by micika »

Bosanac sa dna kace wrote:
micika wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:hm, pa nek upise dijete u Sarajevo koledz nekad se zvao Turski koledz :D , skola nije losa, samo ne znam dal je jeftiniji od KC, naucice paralt engleski i ponesto na turski, iiii mrzjet Turke i Tursku do bola! :D
tamo ima Kultura religija samo, a predvanja su na engleskom i turskom :-) , plus uci se i njemacki!
Zbog cega ce mrziti turke i tursku?
skolu drze turci...
I zbog toga ih ucenici trebaju mrziti :? :shock:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#13

Post by Bosanac sa dna kace »

micika wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
micika wrote: Zbog cega ce mrziti turke i tursku?
skolu drze turci...
I zbog toga ih ucenici trebaju mrziti :? :shock:
zbog mladalacke tvrdoglavısti, misle da su im turci krivi sto su se upiasli u tu skolu, a nisu vala, sami pali sami se ubili...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by Lace »

zmijaIzmaj wrote:
Djeca sama biraju žele li ga pohađati ili ne. Štoviše, nekatoličkoj je djeci zabranjeno pohađati katolički vjeronauk. Proživjeli smo mi svašta. Ne želimo da nas se optuži da otvaramo centre za pokrštavanje. Dakle, zbog tih povijesnih antagonizama ne dopuštamo nekatolicima pohađati katolički vjeronauk.
e ja bih sad u inat :D :D

malo je glupavo sto je zabranjeno :-) :D
hm pa ne mora pohadjati katolicki vjeronauk...moze pohadjati etiku :)
Last edited by Lace on 29/05/2006 19:27, edited 1 time in total.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#15

Post by vedderedi »

Hadzi-Murat wrote:
vedderedi wrote:
Hadzi-Murat wrote: ...vidio sam bas na ovom portalu da je i Bosnjacka gimnazija sklopila saradnju sa Kembridzom, Druga gimnazija je takodjer jedna od najboljih gimnazija u Sarajevu itd...
E vala se pokazala ta gimnazija na demonstracijama protiv karikatura poslanika Muhameda. Sramota!
Hajde ne seri sviju ti...
Jel' prilici jednom hadziji da se tako izrazava?
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#16

Post by bezzeze »

zlata wrote:Iz iskustva....takva skola...je idealna sredina za lagaHno....pasivno...."prekrstvanje"....Cak i bRez vjeronauka. Da jedan takav milje ne znaci nista...nebi se skola zvala katolicka...niti bi fratri bili vodece "pape" u njoj.
Daj mi objasni kako se to prekrstava pohadjanjem vjeronauka? To je predmet (stivo) izucavanja isto kao matematika, biologija.
prolaskom matematickog ispita ne cini te matematicarem.

na kraju krajeva, "Cak i bRez vjeronauka" i taj dio mi je nejasan.


Bolnice po svijetu imenuju se nazivima raznih svetaca iz krscanstva. Da li to znaci da sa odlaskom u takvu instituciju na eventualno lijecenje automatski sebe izlazes riziku prekstavnja?.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

bezzeze wrote:
zlata wrote:Iz iskustva....takva skola...je idealna sredina za lagaHno....pasivno...."prekrstvanje"....Cak i bRez vjeronauka. Da jedan takav milje ne znaci nista...nebi se skola zvala katolicka...niti bi fratri bili vodece "pape" u njoj.
Daj mi objasni kako se to prekrstava pohadjanjem vjeronauka? To je predmet (stivo) izucavanja isto kao matematika, biologija.
prolaskom matematickog ispita ne cini te matematicarem.

na kraju krajeva, "Cak i bRez vjeronauka" i taj dio mi je nejasan.


Bolnice po svijetu imenuju se nazivima raznih svetaca iz krscanstva. Da li to znaci da sa odlaskom u takvu instituciju na eventualno lijecenje automatski sebe izlazes riziku prekstavnja?.
postoji nesto sto se zove prozletarizam (ups jesam ovo dobro napiso), ono sve su fini prema teb, sve te postuju, a iza ledja samo kontaju kako ce te okrenut na svoju vjeru, XY puta vidio to u Bosni i Turskoj...a i teta :-) @zlata kolko se sjecam imala je iskustva sa time..
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#18

Post by bezzeze »

Bosanac sa dna kace wrote: postoji nesto sto se zove prozletarizam (ups jesam ovo dobro napiso), ono sve su fini prema teb, sve te postuju, a iza ledja samo kontaju kako ce te okrenut na svoju vjeru, XY puta vidio to u Bosni i Turskoj...a i teta :-) @zlata kolko se sjecam imala je iskustva sa time..
hm.
Ti mene mozes postovati, biti fin prema meni, danima, godinama mi pricati da je sarajevo sampion, ali ja znam da je Zeljo do groba.
Kako neko tebi iza ledja moze tebe okrenuti na svoju vjeru?.

X puta si to vidio a i dalje si ostao "Bosanac sa dna kace". opet mi nejasno.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#19

Post by horns&drums »

Mislim da bi na ovu temu najbolje odgovorili ljudi koji su pohadjali KSC, a ima ih dovoljno na forumu
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20

Post by Bosanac sa dna kace »

bezzeze wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: postoji nesto sto se zove prozletarizam (ups jesam ovo dobro napiso), ono sve su fini prema teb, sve te postuju, a iza ledja samo kontaju kako ce te okrenut na svoju vjeru, XY puta vidio to u Bosni i Turskoj...a i teta :-) @zlata kolko se sjecam imala je iskustva sa time..
hm.
Ti mene mozes postovati, biti fin prema meni, danima, godinama mi pricati da je sarajevo sampion, ali ja znam da je Zeljo do groba.
Kako neko tebi iza ledja moze tebe okrenuti na svoju vjeru?.

X puta si to vidio a i dalje si ostao "Bosanac sa dna kace". opet mi nejasno.
sve je to jako dobro dobro organizovano!
ali, ne mora bas uvijek da uspije....
to ako sam vidio XY puta, vidio sam iz drugacijeg ugla....
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#21

Post by zlata »

Da....al'za svakog "Bosanca sa dna kace"...ima jos 9 onih...koji su "Bosanci uz harmoniku i cevape...u moci :P " U mojoj "immediate family" npr....nema vise niko "musliman..osim mene i mog djeteta. Jos mi smo od onih "nikakvih"...onda moras znati da su svi ostali "nikakviji"...osim u nekakvom povjesnom sjecanju il'kad se napiju (k'o jedan rodjak na Aljaski. Kad se Mile napije...onda vice kako je i on "Mujica" :D )...niko vise nije vi musliman a tek ponekad su Bosanci-Hercegovci!

Ja jos u zivotu nisam srela narod....koji se s'tol'kom lakocom asimilira (u sve i svasta). Nije ni cudo sto su nam pradidovi tako brzo presli na Islam. Valjda nam je to u krvi...dio naseg DNA. U ratu se borimo "za svoje"...a u miru...isto nam je...samo "da se dobro zivi"! :D :x
Last edited by zlata on 29/05/2006 21:13, edited 1 time in total.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#22

Post by zlata »

bezzeze wrote:
zlata wrote:Iz iskustva....takva skola...je idealna sredina za lagaHno....pasivno...."prekrstvanje"....Cak i bRez vjeronauka. Da jedan takav milje ne znaci nista...nebi se skola zvala katolicka...niti bi fratri bili vodece "pape" u njoj.
Daj mi objasni kako se to prekrstava pohadjanjem vjeronauka? To je predmet (stivo) izucavanja isto kao matematika, biologija.
prolaskom matematickog ispita ne cini te matematicarem.

na kraju krajeva, "Cak i bRez vjeronauka" i taj dio mi je nejasan.


Bolnice po svijetu imenuju se nazivima raznih svetaca iz krscanstva. Da li to znaci da sa odlaskom u takvu instituciju na eventualno lijecenje automatski sebe izlazes riziku prekstavnja?.
U bolnicu odes nekad....ili nikad. Eto...ja sam se rodila u zidovskoj. Stvarno! :-)

Ali...skolstvo traje godinama....isto k'o sto ti je i obitelj-porodica i susjedstvo...najvaznije u formiranju licnosti...isto tako i skolstvo. BiH muslimani i "Muslimani" zive u kriscanskom europskom miljeu...isto k'o i Zidovi...i vec su vrlo asimilirani....i fizicki i kulturno...a vecina ih nisu ortodoksni vjernici. Ne fali im puno pa da se posve asimiliraju.
deex
Posts: 106
Joined: 05/05/2006 20:12

#23

Post by deex »

Ja sam, u principu, protiv vjerskih skola. Imam neku averziju i prema popovima, i fratrima, i hodzama. Nikad ne bih dala svom djetetu da ih zaglupljuju. Svjetovne pa makar i drzavne skole su ipak u skladu sa vremenom. Izvinjavam se vjernicima, ali ovo je moj stav.
faaka
Posts: 94
Joined: 26/03/2004 16:22

#24

Post by faaka »

Mora da si tu averziju odnekle pokupila :lol:
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#25

Post by bezzeze »

zlata wrote: U bolnicu odes nekad....ili nikad. Eto...ja sam se rodila u zidovskoj. Stvarno! :-)

Ali...skolstvo traje godinama....isto k'o sto ti je i obitelj-porodica i susjedstvo...najvaznije u formiranju licnosti...isto tako i skolstvo. BiH muslimani i "Muslimani" zive u kriscanskom europskom miljeu...isto k'o i Zidovi...i vec su vrlo asimilirani....i fizicki i kulturno...a vecina ih nisu ortodoksni vjernici. Ne fali im puno pa da se posve asimiliraju.
Kakve veze ima asimiliacija sa ksc sarajevo?.

Po tvome covjek se asimilirao u sredini u kojoj zivi i pri tome su ga automatski prekrstili?
Asimiliranje je normalni proces. Pa nece se domacin mjenjati. To je sada nova tema.

Vjeronauk je neobavezni predmet a bivsi i sadasnji ucenici (kako rece h&h) nam mogu reci o kvaliteti edukacije.
Post Reply