Cernobil-20 godina poslije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#101 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by insomnia78 »

Ma jok. Kake budale. Nego dje im je Kursk?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8790
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#102 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SanskiBiser »

dječak sa šibicama wrote:Sccherbina je umro 1990. a gosn naucnik Legasov se ubio na drugu godisnjicu katastrofe, kako je i prikazano na pocetku prve epizode.

Sto se tice naglaska, gospodja koja glumi Ulanu Khomjuk, inace glumi irkinje sa onim tvrdim akcentom, bar ono sto sam je ja do sada gledao :D
Legasova je tamo krajem 90ih Jelcin pocasno/posthumno odlikovao i progasio herojem Ruske Federacije inace po njegovim zahtjevima i uputama a tek nakon njegove smrti su uradjeni remonti na svim reaktorima jer su svi bili sa istim greskama u dizajnu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#103 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Amko80 wrote:Životinje i biljke se brže razmnožavaju nego što radijacija ubija. Zato priroda buja u Zoni...
Ili zato sto nema ljudi a radijacija nije na tim razinama da unistava / ubija prirodu (cak i odmah poslije katastrofe radijacija nije nanijela direktno veliku smrtnost nego vise mutacije i sl.)
User avatar
karanana
Posts: 47309
Joined: 26/02/2004 00:00

#104 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by karanana »

nisu sovjeti budale, nisu nista gluplji od amerikanaca kad su pojedinci u pitanju. ali jednostavno nisu imali prvenstveno ekonomske resurse da budu u korak sa amerikancima kad je naoruzanje i tehnologija u pitanju. i jebi ga, svi pametni nacisti i zidovi iz evrope su pobjegli u ameriku en u sovjetski savez. a morali su se bar pretvarati da su rame uz rame. i tu je i nastajao problem koji vidimo i ovoj seriji, da je drzavni aparatus radi svoje reputacije u stanju prikriti belaj koji su sami sebi nanijeli. ako se dobro sjecam to je prenijeto i na rusku federaciju pa su i kursk prikrivali nekoliko dana pa ih je ili neko otkrio ili su morali priznati jer su trebali pomoc. mada bi i amerikanci vjerovatno uradili slicno, mozda i jesu a mi nismo svjesni prikrivanja.
Last edited by karanana on 16/05/2019 22:46, edited 1 time in total.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11080
Joined: 15/01/2010 18:31

#105 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Jack Be Nimble »

славянин wrote:
Amko80 wrote:Životinje i biljke se brže razmnožavaju nego što radijacija ubija. Zato priroda buja u Zoni...
Ili zato sto nema ljudi a radijacija nije na tim razinama da unistava / ubija prirodu (cak i odmah poslije katastrofe radijacija nije nanijela direktno veliku smrtnost nego vise mutacije i sl.)
Prikazano je pri kraju prve epizode kako je suma pod oblakom odma pocrvenila, a ptice i ostale zivotonje odma poceli da umiru.

Ne unistava trenutno prirodu, ali bi bio izlozen velikoj radijaciji ako bio pojeo meso jelena iz te sume ili gljive. Ljudi u svedskoj nisu mogli loviti jelene par godina nakon cernobila zbog radioaktivnosti.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#106 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Jack Be Nimble wrote:
славянин wrote:
Amko80 wrote:Životinje i biljke se brže razmnožavaju nego što radijacija ubija. Zato priroda buja u Zoni...
Ili zato sto nema ljudi a radijacija nije na tim razinama da unistava / ubija prirodu (cak i odmah poslije katastrofe radijacija nije nanijela direktno veliku smrtnost nego vise mutacije i sl.)
Prikazano je pri kraju prve epizode kako je suma pod oblakom odma pocrvenila, a ptice i ostale zivotonje odma poceli da umiru.

Ne unistava trenutno prirodu, ali bi bio izlozen velikoj radijaciji ako bio pojeo meso jelena iz te sume ili gljive. Ljudi u svedskoj nisu mogli loviti jelene par godina nakon cernobila zbog radioaktivnosti.
Pocrvenila ali nije odumrla, i bilo je radioaktivnih jelena :D ali su skakutali pa makar i na 5-6 nogu :D .Odsustvo covjeka je najvise doprinjelo "ozivljavanju" prirode i divljine..
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#107 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Nivelacija »

Ko ce docekati ponedeljak :oops:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#108 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Max Bunker »

Na čemu gledate seriju?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#109 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Max Bunker wrote:Na čemu gledate seriju?
Pretezno jegerom se zveknem pa upalim :lol: :D


Na HBO :)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#110 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by nosara »

karanana wrote:nisu sovjeti budale, nisu nista gluplji od amerikanaca kad su pojedinci u pitanju. ali jednostavno nisu imali prvenstveno ekonomske resurse da budu u korak sa amerikancima kad je naoruzanje i tehnologija u pitanju. i jebi ga, svi pametni nacisti i zidovi iz evrope su pobjegli u ameriku en u sovjetski savez. a morali su se bar pretvarati da su rame uz rame. i tu je i nastajao problem koji vidimo i ovoj seriji, da je drzavni aparatus radi svoje reputacije u stanju prikriti belaj koji su sami sebi nanijeli. ako se dobro sjecam to je prenijeto i na rusku federaciju pa su i kursk prikrivali nekoliko dana pa ih je ili neko otkrio ili su morali priznati jer su trebali pomoc. mada bi i amerikanci vjerovatno uradili slicno, mozda i jesu a mi nismo svjesni prikrivanja.
Fukusima je veca katastrofa, a bilo je i dezinformacija i prikrivanja. Vlasti instinktivno lazu i prikrivaju. A pozadina svega je lova.

Ko moze neka pogleda:

Image

Ovo je autenticnije od tog hbo sranja

User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#111 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Ommadawn »

Neprejebivo...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40949
Joined: 29/06/2011 23:39

#112 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by dječak sa šibicama »

Dobar dokumentarac.

I sta kaze, nije opasna radijacija. Drzava priznala 56 mrtvih.

Vjerovatnija je cifra od 56000 mrtvih usljed posljedica. Ili vise, ko to zna.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#113 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by tandmand »

dječak sa šibicama wrote:Ja gledam na HBO GO, a ima i na Kodiju.

Ananenko, Bezpalov i Baranov su znaci dobrovoljno zaronili u vodu, otvorili te ventile i vratili se na povrsinu. Umrli su nakon nekoliko dana. Spasili milione.

Koliko ja shvatih onako ugrubo, da je taj pijesak kojim su zasuli reaktor da ugase pozar, odozgo dohvatio vodu, u zrak bi otisli i preostali reaktori, eksplodirala bi cijela elektrana i otisli bi svi u pm.
Nisu umrli ...
Baranov je umro 2005 a ostala dvojica su dobili ordenje od Porošenka.

Image
Image

Image
Ananenko

Problem sa vodom, kako sam ja shvatio je taj što je voda kao i grafit moderator pomoću kojeg dolazi do nuklearne rakcije, te bi spoj rastopljene uranske jezgre i vode bio fatalan.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#114 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Pogledaj ponovno :oops: i razmisli :D .Kontakt sa vodom nista ne mijenja,cak i pozeljno je a gasili bi i vodom da nije bilo beskorisno jer od ogromnih temperatura ista bi isparila i prije nego sto vidi jezgro. Grafit je moderator da - ali on usporava reakciju i sto vise grafita to reaktor "hladniji" medjutim vidio si da su cackali testirali pa su izvukli grafitne sipke previse - reaktor se poceo naglo grijati ovaj pokusao da vrati sipke medjutim od temperature i pritiska robotika i hidraulika krenula da zakazuje i grafitne sipke ostale zaglavljene tako da je reaktor lagano mogao da nastavi sa pregrijavanjem i ubrzavanjem lancane reakcije...

zvuci dobro ili grijesim :D
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#115 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by tandmand »

славянин wrote:Pogledaj ponovno :oops: i razmisli :D .Kontakt sa vodom nista ne mijenja,cak i pozeljno je a gasili bi i vodom da nije bilo beskorisno jer od ogromnih temperatura ista bi isparila i prije nego sto vidi jezgro. Grafit je moderator da - ali on usporava reakciju i sto vise grafita to reaktor "hladniji" medjutim vidio si da su cackali testirali pa su izvukli grafitne sipke previse - reaktor se poceo naglo grijati ovaj pokusao da vrati sipke medjutim od temperature i pritiska robotika i hidraulika krenula da zakazuje i grafitne sipke ostale zaglavljene tako da je reaktor lagano mogao da nastavi sa pregrijavanjem i ubrzavanjem lancane reakcije...

zvuci dobro ili grijesim :D
I mene je to zanimalo .. pa sam čačkao.
Rekacije nuklearne između dva komada urana nema na zraku, tek kada između njih dođe voda koja uspori neutrone.
Kontrolne šipke su bile valjda sa elementom Borom koji zaustavlja reakciju - tok neutrona, ali belaj je bio što kad su spuštali te šipke na njihovom vrhu je bio grafit koji je trenutno pojačao rekaciju, a šipke zaglavile zbog visoke temperature ....

Bomba na Hirošimi je imala 60 kg urana-235. U Černobilu je pri havariji 50 tona nuklearnog goriva otišlo je u atmosferu, a
drugih 70 tona padalo je okolo elektrane. Sada zamislimo šta bi bilo da je jezgra eksplodirala u dodiru sa vodom + sve ono gorivo u drugim reaktorima.
Usporivač neutrona ili moderator je kemijska tvar koja se koristi u nuklearnim reaktorima, a služi da uspori brze neutrone, koji time postaju spori (termički) neutroni i mogu održavati kontroliranu nuklearnu lančanu reakciju nuklearnog goriva, u kojem ima uranija-235.

Danas se kao usporivač neutrona uglavnom koristi obična pročišćena voda (oko 75% svjetskih nuklearnih reaktora), kruti grafit (20% svjetskih reaktora) i teška voda (5% svjetskih reaktora)
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#116 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Nivelacija »

Sad bi bosanci bili stanovnici sjevernog Maroka :)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#117 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

tandmand wrote:
славянин wrote:Pogledaj ponovno :oops: i razmisli :D .Kontakt sa vodom nista ne mijenja,cak i pozeljno je a gasili bi i vodom da nije bilo beskorisno jer od ogromnih temperatura ista bi isparila i prije nego sto vidi jezgro. Grafit je moderator da - ali on usporava reakciju i sto vise grafita to reaktor "hladniji" medjutim vidio si da su cackali testirali pa su izvukli grafitne sipke previse - reaktor se poceo naglo grijati ovaj pokusao da vrati sipke medjutim od temperature i pritiska robotika i hidraulika krenula da zakazuje i grafitne sipke ostale zaglavljene tako da je reaktor lagano mogao da nastavi sa pregrijavanjem i ubrzavanjem lancane reakcije...

zvuci dobro ili grijesim :D
I mene je to zanimalo .. pa sam čačkao.
Rekacije nuklearne između dva komada urana nema na zraku, tek kada između njih dođe voda koja uspori neutrone.
Kontrolne šipke su bile valjda sa elementom Borom koji zaustavlja reakciju - tok neutrona, ali belaj je bio što kad su spuštali te šipke na njihovom vrhu je bio grafit koji je trenutno pojačao rekaciju, a šipke zaglavile zbog visoke temperature ....

Bomba na Hirošimi je imala 60 kg urana-235. U Černobilu je pri havariji 50 tona nuklearnog goriva otišlo je u atmosferu, a
drugih 70 tona padalo je okolo elektrane. Sada zamislimo šta bi bilo da je jezgra eksplodirala u dodiru sa vodom + sve ono gorivo u drugim reaktorima.
There are also Graphite moderated reactors in use.

One type uses solid graphite for the neutron moderator and ordinary water for the coolant. See the Soviet-made RBMK nuclear-power reactor.
E to su valjda izvukli pa se zaglavilo :D a izvukli su jer prilikom testa inzinjeru se reaktor nije mogao "zagrijati" pa skontao da samo vise izvuce ove sipke - i zaista se zagrijao :D

Tesko je porediti nuklearnu bombu sa elektranom ipak.Veoma tesko je da dobijes fiziju i lancanu reakciju u jednog elektrani kao u nuklearnoj bombi gdje eksploziv nabije dijelove uranijuma/plutonijuma u milisekundi i postigne veoma brzu fiziju tj. nukearnu eksploziju :D

Dobra serija.. ucim :D

Image

Cool 8) :D
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#118 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by tandmand »

Reaktor RBMK-1000 je bio izrazito nestabilan pri maloj snazi, gdje je odjedanput dolazilo do naglog skoka snage kao u ovoj havariji. Već prije se dešavalo na prethodnim reaktorima da su pri "gašenju" se pojavile manje eksplozije .... i onda su donijeli odluku da svi reaktori rade punom snagom jer su tada najstabilniji. Ali se pojavio problem trošenja opreme, koju da bi nekad zamijenili, reaktor opet treba zagasiti. Dobivali su na vremenu. Zato su uradili ovaj eksperiment da bi vidjeli kako se može smanjivati snaga, hladiti i ostalo. Pod pritiskom Komunističkog režima, petoljetnih planova ... preskakale su se neke faze.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#119 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »


Snimak razgovora (uzbune koju je izdala centrala i poziv prema svim vatrogasnim stanicama i upravi)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#120 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by _BataZiv_0809 »

Jebo majku kad se za nesto zapalim ne popustam. Samo se Cernobilom bavim pogledo sam 10 dokumentaraca od ponedjeljka. Kaze mlada je li to opet nuklearna havarija :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#121 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pirmin »

Imam veliku zelju posjetiti ovaj kraj ali u vecoj grupi.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#122 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Kataklinger »

pirmin wrote:Imam veliku zelju posjetiti ovaj kraj ali u vecoj grupi.
Nemoj samo da bude "Chernobyl Diaries" :lol:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#123 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Nivelacija »

_BataZiv_0809 wrote:Jebo majku kad se za nesto zapalim ne popustam. Samo se Cernobilom bavim pogledo sam 10 dokumentaraca od ponedjeljka. Kaze mlada je li to opet nuklearna havarija :lol:
isti sam :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40949
Joined: 29/06/2011 23:39

#124 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by dječak sa šibicama »

pirmin wrote:Imam veliku zelju posjetiti ovaj kraj ali u vecoj grupi.
Sto, ako najebes, da nisi jedini? :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8790
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#125 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SanskiBiser »

pirmin wrote:Imam veliku zelju posjetiti ovaj kraj ali u vecoj grupi.

Isla je prijateljica iz USA tamo prije neke 4 godine, obisla i onaj radar Duga. Ja joj prevodio natpise sa parola na zidovima i u zgradama ( sa njenih fotografija na FB) . Gomila sovjetske propagande na svakom cosku grafiti, parole. Prostor je zamrznut u vremenu sto bi se reklo, nista strasno inace, grupno se i organizovano ide ima vodic i drzis se uputa.
Post Reply