Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
prha
Posts: 139
Joined: 07/09/2010 03:14
Location: USA

#376 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by prha »

luckylaka wrote:
luckylaka wrote:
prha wrote:nije niko lud da investira u bosni... amerika ima vise nasih ljudi koji su uspjesni nego citava bosna i hercegovina sa ona dva entiteta i brcko distriktom.
:-) Npr.koliko ih ti to poznajes uspjesnih
Pitam ,,koliko poznajes uspjesnih bosanaca u Americi,,???Najuspjesniji do sada je Mirza Taletovic :thumbup:

Pa medju njima je i Mirza, naravno!

Znam ih dosta. Brother and Sister, Mercury Trucking << ove ljude znam licno. U Kaliforniji ih ima mali milion.
Pa tu kod tebe u St Louis-u ih ima kijamet... Neki dan sam upoznao lika ima svoj Music Studio, cak je snimao neke poznate dokumentarce. Za mene su ovi ljudi uspjesni! dje je problem cika Lucky? ;)
nenadjebivi_2
Posts: 156
Joined: 03/01/2013 16:56

#377 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by nenadjebivi_2 »

Imas sad ovih fudbalera tonu.Valjda se i oni mogu nazvati uspjesnim.Pa bilo ih je uspjesnih sa ovih prostora ne samo iz BiH.Eto kreni od Tesle...Pa onda ima A. Vesić. Znaci to su ljudi koji su doprinjeli citavom covjecanstvu.Citavoj jednoj grani nauke..Ovaj za struju ..A drugi za geotehniku,mehaniku tla i fundiranja..Ako se vec ovo pika u te uspjesne..Posto su rahmetlije sada..:D

Sent from my GT-I9300
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#378 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

nenadjebivi_2 wrote:Imas sad ovih fudbalera tonu.Valjda se i oni mogu nazvati uspjesnim.Pa bilo ih je uspjesnih sa ovih prostora ne samo iz BiH.Eto kreni od Tesle...Pa onda ima A. Vesić. Znaci to su ljudi koji su doprinjeli citavom covjecanstvu.Citavoj jednoj grani nauke..Ovaj za struju ..A drugi za geotehniku,mehaniku tla i fundiranja..Ako se vec ovo pika u te uspjesne..Posto su rahmetlije sada..:D

Sent from my GT-I9300
pa ako ces sa ex-yu prostora ljudi onda zaista ima mnogo uspjesnih. Pogotovo Hrvata po USA. Ja znam neke koji su ekstremno bogati, ne bih sad da iznosim nikakve podatke zbog privatnosti.
Isto tako, za mene je svako uspjesan ko je zavrsio univerzitet u USA, jer nije mala stvar doci sa 20 godina i onda nauciti sve novo i zavrsiti univerzitet koji vecina ljudi koji su ovdje mnogo duze ili rodjeni ne mogu zavrsiti.
Pvenstveno jer je ektremno skupo.
Takodjer, ljudi koji vode uspjesno biznise ili su na visokim pozicijama u nekim korporacijama itd itd.
Na kraju krajeva, pa i onaj covjek koji kupi kucu od 150k, kamion od 100k itd je za mene u neku ruku uspjesan al eto, neka je za nekoga u BiH to sramota :S
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#379 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

iamia wrote:ja sam rodbinu koji kukaju svu odjebao.
ali nisam uradio kao hrle, da prestanem imat kontakt sa njim,, nego sam im svima dao opciju da idu vani.
nekoliko njih sam prebacio u ameriku.... ali i tamo kukaju vise nego u BiH.
ali sam ja barem rahat.
sad kad neko trazi neke pare,, ja samo ponudim da idu u usa. odmah se usute :D
Nisam ja prekino kontakt nego moji starci a u mom slucaju je to kroz godine izlapilo - ali indirektno se moze reci da sam pridonjeo prekidu jer se nisam trudi da ga barem u svoje ime odrzim. Jbga ti si svoje u US and A mogao prebaciti a mi nase smo samo mogli u CZ, ali nije njima svima bilo stalo do napustanja a pogotovo ne u CZ, neki su imali apetit na Bahamaska ostrva ili Monako. Zamisli stigne sms poruka mozes li mi posuditi 10.000km treba mi hitno vracam ti prvom prilikom to nije bilo jednom, ili npr. treba mi nesto kapitala da renoviram kucu a nebi bilo lose i neko novije auto nabaviti eto mi bi to vama u roku od 5 god. vratili :D A da nepicam o nekim sitnicama poput skolovanja djece, koje kakvi racuna, eskurzija, more, pa jednima kupovine stoke itd. I onda kad ti kaze ma haj eto kao nisi se pretego sto si mi posudio 2.000km
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#380 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

Melami wrote:
wajar wrote:
Oni koji su htjeli da se vrate i uloze pare su to vec uradili. Ostali cisto sumnjam??
Da - to je problem. Mada mi zaboravljamo da je 90% BH dijaspore nekvalifikovani radnici, niži sloj, teški luzeri, kojekakvi čitači WC-a, PKV građevinci,čistačice, periguze, raznosači pica i novina, i u ogromnom broju korisnici socijalne pomoći. Kod njih je vrhunac karijere vozač kamiona i radnik u fabrici automobila ili nešto slično.

Šta će ti fukara ulagati u BiH ? Njima je domet poslati sto eura roditeljima. Da nije tako, pa ne bi sada tolika kriza sa parama bila. Nigdje keša ... I imali bi na svakom ćošku dijasporašku firmu. Ustvari nisu oni dijaspora na privremenom radu, nego očajnici i luzeri koji su otišli da se nekom drugom navale da ih gura kroz život kad je BiH zbog rata propala.

Onih 10 % koji su "uspjeli" imaju krajnje sumnljive biografije koje kriju kao guja noge, misleći da ne postoji neki komšija ili rodbina koji ne znaju šta stoji iza njihovog "uspjeha". Najčešće su to mlade djevojke koje su se poudale za srednjovječne strance ili neke naše sumljive bogatije likove izvana (sindrom h(j)ebica). Onda tu dolaze razni sumljivi likovi (uglavnom njihova djeca) iz svijeta politike i korumpiranih zanimanja iz BiH (npr. doktori) koji su na Zapad došli sa milionima eura pa se tamo kriju da ih narod ne provali kao Sanadera u Hrvatskoj. Taman će ti oni ulagati, jedva su pare sakrili pa da ih sada pokažu. Imamo i nešto klasične mafije vani, ali ni blizu kao Albanci. Bosanci i Hercegovci su vani uglavnom sitne kurve i lopovi.

Ima i onih par posto, jelde mora statistički biti i takvih, čije su biografije čiste, i koji su radom i znanjem nešto uspjeli,ali oni su opet kurčeviti, ogorčeni na BiH, ljubomorni na svoja dostignuća, ko da će pare u grob ponijeti i najviše se asimiliraju. Od njih teško da će i rođena mati imati koristi, a nekamoli mi ...
Neka si ti gospodin jebo fukare koje rade po fabrikama automobila :S
Nabijem te na q pametnog takvog
.
:D :mrgreen: :mrgreen: :thumbup: :bih:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#381 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

Melami wrote:To ej ta tema.
Re: Kako otici na trudnicko bolovanje a da ti ne daju otkaz?
iamia wrote:a niko ne misli na poslodavca !?

vecina malih biznisa sastavlja kraj sa krajem.
kako je vlasniku ako mora placati osobi godinu dana bolovanja, a ta osoba ne radi ?
molim lijepo, naravno da joj nece placati. ne bih ni ja.
pa nek tuzi. vidio bih koliko ce dobiti :lol:
iamia wrote:i nazalost je istina da nece dobiti pfeninga.
nece.
i da joj sud dodijeli parnicu,, sef jednostavno moze ugasiti firmu, i otvoriti drugu na nekoj drugoj lokaciji pod drugim imenom.
ja bih recimo tako uradio, a ne bih placao nekom godinu dana bolovanja; jer bih se osjecao prevarenim.
To je taj biznismen :D hahaha
To je taj "out-of-the-box" poslovni genije. :lol:
Koji postene radnike smatra blentama.... :lol:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#382 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

zlata wrote:
Melami wrote:
wajar wrote: Da - to je problem. Mada mi zaboravljamo da je 90% BH dijaspore nekvalifikovani radnici, niži sloj, teški luzeri, kojekakvi čitači WC-a, PKV građevinci,čistačice, periguze, raznosači pica i novina, i u ogromnom broju korisnici socijalne pomoći. Kod njih je vrhunac karijere vozač kamiona i radnik u fabrici automobila ili nešto slično.
................lde mo.na mati imati koristi, a nekamoli mi ...
Neka si ti gospodin jebo fukare koje rade po fabrikama automobila :S
Nabijem te na q pametnog takvog
.
:D :mrgreen: :mrgreen: :thumbup: :bih:
Ja zaista cijenim sve ljude koji posteno zarade za zivot, a pogotovo one koji teskom mukom to rade, a zna se koji su to.
A nerviraju me ovi prosjaci sto su im svi poslovi ispod nivoa i ljudi koji to rade, a oni nemaju ni dana radnog staza i javno jos prose, izdrzava ih mama itd.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#383 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

zlata wrote:
Melami wrote:To ej ta tema.
Re: Kako otici na trudnicko bolovanje a da ti ne daju otkaz?
iamia wrote:a niko ne misli na poslodavca !?

vecina malih biznisa sastavlja kraj sa krajem.
kako je vlasniku ako mora placati osobi godinu dana bolovanja, a ta osoba ne radi ?
molim lijepo, naravno da joj nece placati. ne bih ni ja.
pa nek tuzi. vidio bih koliko ce dobiti :lol:
iamia wrote:i nazalost je istina da nece dobiti pfeninga.
nece.
i da joj sud dodijeli parnicu,, sef jednostavno moze ugasiti firmu, i otvoriti drugu na nekoj drugoj lokaciji pod drugim imenom.
ja bih recimo tako uradio, a ne bih placao nekom godinu dana bolovanja; jer bih se osjecao prevarenim.
To je taj biznismen :D hahaha
To je taj "out-of-the-box" poslovni genije. :lol:
Koji postene radnike smatra blentama.... :lol:
ja pretpostavljam da je ovo neki tinejdjer i da veze sa zivotom nema, bar mi tako zvuci.
ako nista, bar mu je mozak na tom nivou.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#384 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

Nazalost, vjerojatno nije teenager, nego jedan od isprdaka starog nam rezima,
u kojem se ucilo kako su na Zapadu svi imigranti roblje.

Ucilo se takodjer, da se samo moze zaradit lopovlukom. :roll:
Medjutim, kao unuka starih, predratnih trgovaca, znala sam uvijek,
da je lakse bit posten trgovac, nego postena komunjara. :lol:

Sjecam se kad nam je jedna skolovanija Skojevka nekad davno dosla u dijasporu,
pa pocela preispitivat "oklen onom onoliko para", pa "pa KAKO je on to mogao zaradit"?

Kad citam ove mudre :roll: izvjestaje o "stanju BH emigracije",
dobijem utisak da su svi pametni i cestiti seljaci otisli vanka,
a bezobrazni, umisljeni malogradjani, koji izigravaju nekakvu elitu,
ostali da tlace i izrabljivaju preostalo stanovnistvo,
koje drze kao taoce, svoje korumpirane, propale politike

Ili da visokim cijenama i porezima,
raketiraju starce i rodjake odseljenika,
znajuc da im rodbina iz dijaspore redovito salje $$ i pomaze.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#385 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

zlata wrote:Nazalost, vjerojatno nije teenager, nego jedan od isprdaka starog nam rezima,
u kojem se ucilo kako su na Zapadu svi imigranti roblje.

Ucilo se takodjer, da se samo moze zaradit lopovlukom. :roll:
Medjutim, kao unuka starih, predratnih trgovaca, znala sam uvijek,
da je lakse bit posten trgovac, nego postena komunjara. :lol:

Sjecam se kad nam je jedna skolovanija Skojevka nekad davno dosla u dijasporu,
pa pocela preispitivat "oklen onom onoliko para", pa "pa KAKO je on to mogao zaradit"?

Kad citam ove mudre :roll: izvjestaje o "stanju BH emigracije",
dobijem utisak da su svi pametni i cestiti seljaci otisli vanka,
a bezobrazni, umisljeni malogradjani, koji izigravaju nekakvu elitu,
ostali da tlace i izrabljivaju preostalo stanovnistvo,
koje drze kao taoce, svoje korumpirane, propale politike

Ili da visokim cijenama i porezima,
raketiraju starce i rodjake odseljenika,
znajuc da im rodbina iz dijaspore redovito salje $$ i pomaze.
ma zbog ovog sto je rekao na drugoj temi kako radnici ne zasluzuju bolovanje itd, pretpostavljam da mu stari ima neku radnjicu jer ocigledno nije radna klasa, niti ima dana radnog staza i podrzava ove nase privatnike.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#386 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

iamia wrote:@wajer,

ogromna vecina dijasporaca ne moze godisnje skuciti dovoljno para za avionsku kartu prema BiH.
tako da te ne treba cuditi ako ne pomognu svojoj rodbini,, jer nije sve tako lako kako se tebi iz BiH cini.
otidji i ti u ameriku, njemacku, svedsku.. pa vidi sam koliko je lako tamo. ko ti brani ?
nemoj mi govoriti da ti patriotizam brani da uradis to ?
ne moras ostati. otidji samo da vidis kako narod zivi.
da nema povratnog poreza na kraju godine vecina dijasporasa ne bi vidjeli BiH jednom u 10 godina.

druga su prica oni koji sjede na socijali u svedskoj, pa jednom godisnje rentaju audija q7 i dodju u BiH da bi impresionirali domace gejshe.
oni su tu samo da vam nabacaju komplekse ;-)
Daj molim te, sta *eres.
Povratna karta NYC-Istanbul ovog mjeseca, je $575.00.
Dodam jos $150 dolara, i eto me u Saraj'vu.
Mogu povest citav copor sa'sobom. ;-)
Na skijanje.

Ali kad pomislim da MORAM polagati racune takvim k'o ti,
radje idem na Karibe.

A djecu posaljem tamo na IUS na studentsku razmjenu,
i jos usavrse jezik, a i skijanje na Jahorini
i mirna Bosna.

Prosjecno dijasporasko djete, od ovih koje ja poznam, pohadja koledz, i automatski postaje, u najgoroj varianti, srednja stalez ovog drstva.

Sto je znatno bolje nego BH prosjek.

ps. kad su prije nekoliko godina testirali djecu jednog SA grada, nije im bilo jasno zasto ucenici iz jedne siromasnije cetvrti, tako dobro uce, i s'takvom lakocom upisuju najbolje faxe.
Ustanovilo se da su to bili ex-YU emigranti, koji su tek bili pristigli, i dok su se roditelji snalazili i ucili jezik, djeca su za godinu dana savladala jezik, skoro bolje od domacih,
i danas skoro svi imaju zavrsene vise skole (od onih koje osobno poznam).
Mnogi i magisterije, a sad se snobiraju i doktoratima. :D

ps. nazalost, ogromna vecina moje rodbine i poznanika,
radje posjecuju jedni druge u dijaspori,
(znaci IMAJU para za letove izmedju Danske, SAD-a, Australije, Spanjolske, Britanije, Njemacke)
bas da bi izbjegli susrete s' vasom felom.

Nije dovoljno sto sad moraju placat posebne poreze Dodiku,
carinu na zivot, zato sto su prezivjeli genocid,
sad moraju odgovarat, zasto VEC nisu milijarderi,
i zasto ne salju jos vise, i vise, i vise......za BiH.

I vecina drzava ovog svijeta nema socijalu o kakvoj post-Titovicki frustrirani Pioniri sanjaju.
U vecini drzava svjeta se "uzdas u'se i u svoje kljuse".
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#387 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

zlata wrote:
iamia wrote:@wajer,

ogromna vecina dijasporaca ne moze godisnje skuciti dovoljno para za avionsku kartu prema BiH.
tako da te ne treba cuditi ako ne pomognu svojoj rodbini,, jer nije sve tako lako kako se tebi iz BiH cini.
otidji i ti u ameriku, njemacku, svedsku.. pa vidi sam koliko je lako tamo. ko ti brani ?
nemoj mi govoriti da ti patriotizam brani da uradis to ?
ne moras ostati. otidji samo da vidis kako narod zivi.
da nema povratnog poreza na kraju godine vecina dijasporasa ne bi vidjeli BiH jednom u 10 godina.

druga su prica oni koji sjede na socijali u svedskoj, pa jednom godisnje rentaju audija q7 i dodju u BiH da bi impresionirali domace gejshe.
oni su tu samo da vam nabacaju komplekse ;-)
Daj molim te, sta *eres.
Povratna karta NYC-Istanbul ovog mjeseca, je $575.00.
Dodam jos $150 dolara, i eto me u Saraj'vu.
Mogu povest citav copor sa'sobom. ;-)
Na skijanje.

Ali kad pomislim da MORAM polagati racune takvim k'o ti,
radje idem na Karibe.

A djecu posaljem tamo na IUS na studentsku razmjenu,
i jos usavrse jezik, a i skijanje na Jahorini
i mirna Bosna.

Prosjecno dijasporasko djete, od ovih koje ja poznam, pohadja koledz, i automatski postaje, u najgoroj varianti, srednja stalez ovog drstva.

Sto je znatno bolje nego BH prosjek.

ps. kad su prije nekoliko godina testirali djecu jednog SA grada, nije im bilo jasno zasto ucenici iz jedne siromasnije cetvrti, tako dobro uce, i s'takvom lakocom upisuju najbolje faxe.
Ustanovilo se da su to bili ex-YU emigranti, koji su tek bili pristigli, i dok su se roditelji snalazili i ucili jezik, djeca su za godinu dana savladala jezik, skoro bolje od domacih,
i danas skoro svi imaju zavrsene vise skole (od onih koje osobno poznam).
Mnogi i magisterije, a sad se snobiraju i doktoratima. :D

ps. nazalost, ogromna vecina moje rodbine i poznanika,
radje posjecuju jedni druge u dijaspori,
(znaci IMAJU para za letove izmedju Danske, SAD-a, Australije, Spanjolske, Britanije, Njemacke)
bas da bi izbjegli susrete s' vasom felom.

Nije dovoljno sto sad moraju placat posebne poreze Dodiku,
carinu na zivot, zato sto su prezivjeli genocid,
sad moraju odgovarat, zasto VEC nisu milijarderi,
i zasto ne salju jos vise, i vise, i vise......za BiH.

I vecina drzava ovog svijeta nema socijalu o kakvoj post-Titovicki frustrirani Pioniri sanjaju.
U vecini drzava svjeta se "uzdas u'se i u svoje kljuse".
Ja sam gledao karte za BiH, povratna LA-SA je oko 1100$ van sezone, znaci u proljece. i planiram na proljece i ici jer je karta duplo skuplja na ljeto.
Uz to, slazem se sa njim u jednu ruku, neki stvarno nemaju, iako to ne bi naveo zaista kao primarni problem.
Primarni problem u USA je vrijeme, tesko da ima kod da odvoji 2 sedmice i vise za BiH i slusanje bosanaca, a za manje od toga se zaista ne isplati ici.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#388 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

Melami wrote:
zlata wrote:Nazalost, vjerojatno nije teenager, nego jedan od isprdaka starog nam rezima,
u kojem se ucilo kako su na Zapadu svi imigranti roblje.

Ucilo se takodjer, da se samo moze zaradit lopovlukom. :roll:
Medjutim, kao unuka starih, predratnih trgovaca, znala sam uvijek,
da je lakse bit posten trgovac, nego postena komunjara. :lol:

Sjecam se kad nam je jedna skolovanija Skojevka nekad davno dosla u dijasporu,
pa pocela preispitivat "oklen onom onoliko para", pa "pa KAKO je on to mogao zaradit"?

Kad citam ove mudre :roll: izvjestaje o "stanju BH emigracije",
dobijem utisak da su svi pametni i cestiti seljaci otisli vanka,
a bezobrazni, umisljeni malogradjani, koji izigravaju nekakvu elitu,
ostali da tlace i izrabljivaju preostalo stanovnistvo,
koje drze kao taoce, svoje korumpirane, propale politike

Ili da visokim cijenama i porezima,
raketiraju starce i rodjake odseljenika,
znajuc da im rodbina iz dijaspore redovito salje $$ i pomaze.
ma zbog ovog sto je rekao na drugoj temi kako radnici ne zasluzuju bolovanje itd, pretpostavljam da mu stari ima neku radnjicu jer ocigledno nije radna klasa, niti ima dana radnog staza i podrzava ove nase privatnike.
Balkanski krkani ne'mogu zamislit da bi fakultetski obrazovan covjek pristao bit kamiondzija, ili gradjevinski radnik. Muz jedne Bosanke je fakultetski obrazovan, ali zanat za koji se opredjelio nakon faxa mu je i unosniji $$ i zanimljiviji. U principu, on je savrsen covjek, jer zna i rukama, i mozgom. :D
A ja sam puno takvih upoznala na Zapadu.

Nije im jasno da su velik broj poznatih, trvrtki diljem SA, zapoceli zanatlije, trgovci i gradjevinski radnici, a ne fakultetski obrazovani snobovi sa doktoratima.
Ne podcjenjujem izum, i znanje, ali valja ih UMJETI iskoristiti $$.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#389 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

zlata wrote: Povratna karta NYC-Istanbul ovog mjeseca, je $575.00.
Dodam jos $150 dolara, i eto me u Saraj'vu.
to je 735 dolara po glavi.. i ako vas je 4 u familiji, to je vise nego sto prosjecna familija ustedi godisnje u dijaspori.

inace, se sa svim ostalim slazem sto si rekla.

ps.
ona recenica u vezi placanja bolovanja radnika u BiH je izvucena iz konteksta.
onaj Melami je izvukao tu recenicu, ali nije povezao sa ostatkom diskusije koju smo vodili.
ja sam mislio da trazi od poslodavca da im placa citavu godinu dana bolovanja. i normalno da sam bio sokiran.
medjutim, to nije slucaj.. pa je diskusija zavrsena.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#390 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:[quote="zlat
to je 735 dolara po glavi.. i ako vas je 4 u familiji, to je vise nego sto prosjecna familija ustedi godisnje u dijaspori.

inace, se sa svim ostalim slazem sto si rekla.

ps.
ona recenica u vezi placanja bolovanja radnika u BiH je izvucena iz konteksta.
onaj Melami je izvukao tu recenicu, ali nije povezao sa ostatkom diskusije koju smo vodili.
ja sam mislio da trazi od poslodavca da im placa citavu godinu dana bolovanja. i normalno da sam bio sokiran.
medjutim, to nije slucaj.. pa je diskusija zavrsena.
ja se izvinjavam ako je do mene.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#391 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

no problem.

nesporazum je bio u pitanju.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#392 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

iamia wrote:
zlata wrote: Povratna karta NYC-Istanbul ovog mjeseca, je $575.00.
Dodam jos $150 dolara, i eto me u Saraj'vu.
to je 735 dolara po glavi.. i ako vas je 4 u familiji, to je vise nego sto prosjecna familija ustedi godisnje u dijaspori.

inace, se sa svim ostalim slazem sto si rekla.

ps.
ona recenica u vezi placanja bolovanja radnika u BiH je izvucena iz konteksta.
onaj Melami je izvukao tu recenicu, ali nije povezao sa ostatkom diskusije koju smo vodili.
ja sam mislio da trazi od poslodavca da im placa citavu godinu dana bolovanja. i normalno da sam bio sokiran.
medjutim, to nije slucaj.. pa je diskusija zavrsena.
Ti si zbilja smiiiiisan, i idiot. I ne vrijedjam te zato sto mislim da si glup, nego sto si se vec po ne zna koji put pokazao kao i beznalica, neznalica i prepotentan, i arogantan.

Pa vecina familija koje poznam potrosi vise neg' toliko samo na kraca putovanja blize kuci...
Cesto idu na Floridu, u Meksiko, na Karibe, na skijanje.

Pa koji bi klinac itko ostao u dijaspori, ako ne moze ustedit vise od $3000....he...he...he...
Je'l' ti znas koliko ljudi ovdje trose na kuce, namjestaj, izlazke, auta, putovanja, pirove, skolovanja, zube, garderobu? Pa jos daju i za crkve, dzamije, pomazu rodbinu.....

Pa po tvom racunu,
onda bolje da svi kupe po stado ovaca, popnu se na brda od Vlasica do Grahova, cuvaju ovce....i imat ce vise od $3000 he...he.....

Svako janje po 150-200 maraka,
i Grahovo bolje neg' Amer'ka! :lol:
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#393 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

zlata wrote:[]
Ti si zbilja smiiiiisan, i idiot.
Pa vecina familija koje poznam potrosi vise neg' toliko samo na kraca putovanja blize kuci...
Cesto idu na Floridu, u Meksiko, na Karibe, na skijanje.

Pa koji bi klinac itko ostao u dijaspori, ako ne moze ustedit vise od $3000....he...he...he...
Je'l' ti znas koliko ljudi ovdje trose na kuce, namjestaj, izlazke, auta, putovanja, pirove, skolovanja, zube, garderobu? Pa jos daju i za crkve, dzamije, pomazu rodbinu.....
ti koji to sve gore placaju nije samo da ne mogu ustedjeti 3000 dolara nego ne mogu ni otplatiti sve racune sa kreditne kartice.
oni ne ustede ni 10 dolara.

ja sam zivio u americi i zap. evropi 20 godina. znam o cemu pricam.
ps.
ne moras svakoga ko se ne slaze sa tvojim razmisljanjem nazivati idiotom !!
normalno da je imamo razlicita misljenja. i ovdje ih samo razmjenimo.
nije rat bolan. neces kruha zaraditi ako mi ovdje nesto dokazes.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#394 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by zlata »

iamia wrote:
zlata wrote:[]
Ti si zbilja smiiiiisan, i idiot.
Pa vecina familija koje poznam potrosi vise neg' toliko samo na kraca putovanja blize kuci...
Cesto idu na Floridu, u Meksiko, na Karibe, na skijanje.

Pa koji bi klinac itko ostao u dijaspori, ako ne moze ustedit vise od $3000....he...he...he...
Je'l' ti znas koliko ljudi ovdje trose na kuce, namjestaj, izlazke, auta, putovanja, pirove, skolovanja, zube, garderobu? Pa jos daju i za crkve, dzamije, pomazu rodbinu.....
ti koji to sve gore placaju nije samo da ne mogu ustedjeti 3000 dolara nego ne mogu ni otplatiti sve racune sa kreditne kartice.
oni ne ustede ni 10 dolara.

ja sam zivio u americi i zap. evropi 20 godina. znam o cemu pricam.
ps.
ne moras svakoga ko se ne slaze sa tvojim razmisljanjem nazivati idiotom !!
normalno da je imamo razlicita misljenja. i ovdje ih samo razmjenimo.
nije rat bolan. neces kruha zaraditi ako mi ovdje nesto dokazes.
A ja ne znam o cemu ti pricas, jer vecinu zivota zivim i tamo i 'vamo.
Moja stara penzionerka ovdje ustedi vise i od $3000 samo od drzavne mirovine (ne govorim o privatnoj, koja je druga prica). A jos joj ostane za dvi' karte godisnje....jednu do doma, a drugu do Floride ili Kariba.
Jede sta hoce. Lijeci se kako hoce. Jedino sto je zube sredila kod kuce.

ps. dabome da ces imat kreditne racune, ako si trosio vise neg' sto si zaradio. Ne'mos ti ic u kafanu svaku noc, kockat svaki weekend, i onda jaukat kako "ne valja".

ps. ne radi se o misljenjima, nego o cistim iznosima i podatcima.
Uzmi prosjecnu zaradu i troskove u jednom gradu kao Houston, Chicago, Calgary, San Jose,
pa mi onda reci da ljudi NE MOGU ustedit vise od $3000.
http://www.numbeo.com

Mozda ne mogu, ako su stratveni pusaci i duhana i marijuane, bolesnici, kockari, alkoholicari, narkomani, ili samohrane majke.
Emir 7
Posts: 29
Joined: 27/12/2012 07:15

#395 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Emir 7 »

[quote="MelamiDijete drago kakve ovo veze ima sa tvojim prvim postom. I vezina ce dijasporaca i doci u BiH nakon radnog vijeka da uziva, to nije upitno.
[/quote]
Svjedok sam mnogih dzenaza u Americi i odgovorno tvrdim da se vecina nasih ljudi nikada nece vratiti u BiH.
Mogu oni mastati i zeljeti ali realnost je drugacija jer 99% nasih ljudi nece ostaviti svoju djecu i unucad ovdje i vratiti se u BiH. Isto tako onaj ko uspije vratiti svoju djecu u BiH dok su ona manja ( do puberteta a i to je upitno, sto manja to bolje) vratio i jeste, sve poslje nema teoretske sanse i pitanje je hoce li vise ta djeca ikada vidjeti BiH.
A ovi sto bale na "uspjeh" kada neko kupi kucu od $150 000 i kamion od $100 000 hahahah tipicno balkansko razmisljanje, zbog takvih "investicija" Amerika je dozivjela 2008-me to sto je dozivjela.
Znam situacija gdje su banke "uvalile" kuce od 250 000 (cijena prosjecne polovne kuce gdje ja zivim ) nasim hajirlijama gdje muz i zena rade za satnicu od po $14.
Jos nesto vecina onih koji se uvale u kucu povratak u Bosnu za njih je misaona imenica.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#396 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

taj cost of living smo vec prezvakali tri miliona tristo dva'est i pet puta.

ovi podaci ti govore puno bolju sliku:

http://www.huffingtonpost.com/2012/10/2 ... 03285.html

znaci, skoro 50% svih amerikanaca nema sacuvano 500 dolara na banci.
500 fakin dolara ??
a ti pricas o tamo nekoj nani sa cashom ispod jastuka.. :lol:

ako ne vjerujes haffingtonu (lijepa pristojna dama), mozda vjerujes CNNu ?? :mrgreen:
http://money.cnn.com/2011/08/10/pf/emer ... /index.htm
65% amerikanaca ne moze skuciti 1000 dolara za nuzni trosak..
a ti bacas bombe o tamo neki putovanjima, !??
havaji, meksiko,,, i ostale banane drzavice.. yoohoooo..
probudi se.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#397 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

Emir 7 wrote:[quote="MelamiDijete drago kakve ovo veze ima sa tvojim prvim postom. I vezina ce dijasporaca i doci u BiH nakon radnog vijeka da uziva, to nije upitno.
Svjedok sam mnogih dzenaza u Americi i odgovorno tvrdim da se vecina nasih ljudi nikada nece vratiti u BiH.
Mogu oni mastati i zeljeti ali realnost je drugacija jer 99% nasih ljudi nece ostaviti svoju djecu i unucad ovdje i vratiti se u BiH. Isto tako onaj ko uspije vratiti svoju djecu u BiH dok su ona manja ( do puberteta a i to je upitno, sto manja to bolje) vratio i jeste, sve poslje nema teoretske sanse i pitanje je hoce li vise ta djeca ikada vidjeti BiH.
A ovi sto bale na "uspjeh" kada neko kupi kucu od $150 000 i kamion od $100 000 hahahah tipicno balkansko razmisljanje, zbog takvih "investicija" Amerika je dozivjela 2008-me to sto je dozivjela.
Znam situacija gdje su banke "uvalile" kuce od 250 000 (cijena prosjecne polovne kuce gdje ja zivim ) nasim hajirlijama gdje muz i zena rade za satnicu od po $14.
Jos nesto vecina onih koji se uvale u kucu povratak u Bosnu za njih je misaona imenica.[/quote]

Ja sam rekao to za kuce i slazem se sa tvojim odgovorom. SAmo jedan problem je sto covjek kojeg ja znam je uzeo kucu u keshu, a kamion otplatio koji vrijedi zaista mnogo.

Za mene je uspjeh za nekoga ko nema nikakve skole i dodje u tudju zemlju da uzme kucu u keshu, a mnogi ljudi koji su rodjeni u toj zemlji ne mogu ni apartman da rentaju. Mislim, znam i takve.

Veoma mali broj je onih koji mogu iskeshirati takve pare.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#398 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

zlata wrote:
iamia wrote:
zlata wrote:[]
Ti si zbilja smiiiiisan, i idiot.
Pa vecina familija koje poznam potrosi vise neg' toliko samo na kraca putovanja blize kuci...
Cesto idu na Floridu, u Meksiko, na Karibe, na skijanje.

Pa koji bi klinac itko ostao u dijaspori, ako ne moze ustedit vise od $3000....he...he...he...
Je'l' ti znas koliko ljudi ovdje trose na kuce, namjestaj, izlazke, auta, putovanja, pirove, skolovanja, zube, garderobu? Pa jos daju i za crkve, dzamije, pomazu rodbinu.....
ti koji to sve gore placaju nije samo da ne mogu ustedjeti 3000 dolara nego ne mogu ni otplatiti sve racune sa kreditne kartice.
oni ne ustede ni 10 dolara.

ja sam zivio u americi i zap. evropi 20 godina. znam o cemu pricam.
ps.
ne moras svakoga ko se ne slaze sa tvojim razmisljanjem nazivati idiotom !!
normalno da je imamo razlicita misljenja. i ovdje ih samo razmjenimo.
nije rat bolan. neces kruha zaraditi ako mi ovdje nesto dokazes.
A ja ne znam o cemu ti pricas, jer vecinu zivota zivim i tamo i 'vamo.
Moja stara penzionerka ovdje ustedi vise i od $3000 samo od drzavne mirovine (ne govorim o privatnoj, koja je druga prica). A jos joj ostane za dvi' karte godisnje....jednu do doma, a drugu do Floride ili Kariba.
Jede sta hoce. Lijeci se kako hoce. Jedino sto je zube sredila kod kuce.

ps. dabome da ces imat kreditne racune, ako si trosio vise neg' sto si zaradio. Ne'mos ti ic u kafanu svaku noc, kockat svaki weekend, i onda jaukat kako "ne valja".

ps. ne radi se o misljenjima, nego o cistim iznosima i podatcima.
Uzmi prosjecnu zaradu i troskove u jednom gradu kao Houston, Chicago, Calgary, San Jose,
pa mi onda reci da ljudi NE MOGU ustedit vise od $3000.
http://www.numbeo.com

Mozda ne mogu, ako su stratveni pusaci i duhana i marijuane, bolesnici, kockari, alkoholicari, narkomani, ili samohrane majke.
realno govoreci, nisu americke penzije zlatne.
Naravno, uvijek je onih koji zive dobro, pogotovo ovakvi kao mi, koji su naucili na najgore i znaju kako da ustede pare i trose pametno. Sad, da li je tvoja sestra imala veoma dobar posao, sto pretpostavljam da jeste jer spominjes privatni fond za penziju, ili zivi sa nekim pa joj je lakse pokriti troskove.
$3000 je na kraju krajeva nista posebno u USA, al je za mene velika stvar ako tvoja sestra sa svojom penzijom sama zivi i to moze da ustedi.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#399 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#400 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by mO k3 »

iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:
e sto seres ..... da vamo je sve lose crni oblaci su se navukli ,rintamo po 18 sahata na dan da bi imali nesto da jedem ,ponekad odemo u park uberemo lisca kuhamo supe,nekad izcupamo korijenja , kako kada ,ako je zimi bice malo zeznuto,ali et jadni mi :mrgreen:
Post Reply