#1 PDV
Posted: 08/09/2005 19:52
[img]http://www.nezavisne.com/slike/NEZAVISNE-logo2.gif[/img] wrote:
Održan sastanak čelnika Sindikata BiH i predstavnika BiH i FBiH
Siromašni neće preživjeti PDV
SARAJEVO - Uvođenje Poreza na dodanu vrijednost (PDV), bez adekvatnih socijalnih programa koji treba da ublaže njegove posljedice, platiće najsiromašniji građani koji neće moći preživjeti.
Ovo je juče istakao Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, na sastanku s predstavnicima Vlade FBiH, Vijeća ministara BiH i članom Predsjedništva BiH Sulejmanom Tihićem.
"Poslodavci će biti prisiljeni uzimati kredite, što će se odraziti na radnike, a PDV će dovesti do povećanja cijena osnovnih životnih namirnica, što će platiti građani. Cijene 10 najbitnijih proizvoda koje koriste građani u potrošačkoj korpi su nerealne i govore da čovjek preživi s 200 grama hljeba ili 0,10 metara drva. Niko ne može preživjeti sa 200 grama hljeba, a na osnovu ovih faktora su vlasti donosile odluke", istakao je Biber. Dodao je da je Sindikat BiH očekivao dijalog o PDV-u s vlastima na državnom nivou, ali da taj dijalog nije ostvaren.
"Očekivali smo isto tako i socijalne programe. Uvođenjem PDV-a poskupiće hljeb za 18 odsto. Zna se da najsiromašniji jedu najviše hljeba. Oni će platiti cijenu, a ne oni gore. Zato smo danas organizovali razgovore s predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti i nadam se da će oni biti nastavljeni", rekao je Biber.
Tihić je istakao da su najavljena moguća poskupljenja uvođenjem PDV-a, koja će se odraziti na standard građana i priznao da se s problemom socijalne zaštite vlasti ne mogu same nositi.
"Imamo oko 400.000 penzionera, oko 100.000 porodica šehida, poginulih boraca i invalida, a svega oko 300.000 zaposlenih, koji ne mogu osigurati socijalnu zaštitu i mir. Kod donošenja odluka nekada je izostao razgovor sa Sindikatom. Kroz dijalog možemo riješiti dosta problema jer svi želimo isto, a to je dobro građana. Spremni smo prihvatiti kritike, sugestije i prijedloge", kazao je Tihić. U vrijeme zaključenja ovog broja "Nezavisnih" sastanak Sindikata još je trajao.
M. RENER
Čelnici SDP-a BiH Biće više siromašnih
SARAJEVO - U BiH oko 400.000 ljudi živi ispod granice siromaštva, oko 100.000 ih je na samoj granici, stoga će uvođenje PDV-a bez izuzimanja određene grupe robe znatno povećati ove brojeve i siromaštvo u BiH, upozorili su juče član Predsjedništva SDP-a BiH Jozo Križanović i član Glavnog odbora Damir Mašić.
"Uvođenje PDV-a na način kako je predviđeno za 1. januar 2006. godine, produbilo bi jamu siromaštva u BiH", rekao je juče Križanović novinarima. Napomenuo je da je cilj SDP-a da Parlamentarna skupština BiH do kraja godine usvoji zakonske projekte koje je definisao SDP i koji su već pušteni u parlamentarnu proceduru. Najavio je da Ustavna komisija parlamenta BiH 15. septembra razmatra SDP-ove zakonske projekte, kojima se neki proizvodi izuzimaju od PDV-a i uvode akcize na posebnu luksuznu robu, poput luksuznih automobila.
"Mi nismo protiv PDV-a ili za izdiferenciranu stopu, nego smo za izuzimanje grupe proizvoda od PDV-a", rekao je Križanović najavljujući žestoku akciju u PS BiH.
Mašić je napomenuo da akcije SDP-a imaju sve širu podršku javnosti.
R.Č.
