Page 1 of 5
#1 Ugradite plin!
Posted: 05/09/2005 13:09
by boogy
Ljudi nemojte se sekirati, ugradite plin.
1litar = 0,90 feninga i nemojte se obazirati na poskupljenja goriva.
Evo neki linkovi za više informacija.
http://www.boyski.hr/
http://www.thomgas.hr/autoplin.html
http://www.autoweb.hr/article.php?story ... mode=print
U Sarajevu ima firma za ugradnju plina međutim nemaju svoju web stranicu.
Pa hajde da malo pričamo o ovome dajte svoja iskustva, mišljenja itd.
#2
Posted: 05/09/2005 15:32
by The_Flyer2002
kad god ja spomenem plin skoro vazda me usutkaju.
vidjet ce te sta buducnost nosi.
#3
Posted: 05/09/2005 21:00
by MRAVOJED
ja kao jedan od najiskusnijih plinaša na forumu

kažem

plin rules
mada, u hondu ga ne bih nikad ugradio

#4
Posted: 05/09/2005 21:23
by manijak1
Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?
Eksplozija ...........folovi golovi

da ne linkam sad ono gore

#5
Posted: 05/09/2005 21:25
by Salko Agić - dipl.ing.
manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?
Eksplozija ...........folovi golovi

da ne linkam sad ono gore

plin unistava motor.
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
#6
Posted: 05/09/2005 21:35
by MRAVOJED
joj inžinjer ne lupaj svijuti
ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj
1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan

opasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar
jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok
eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
#7
Posted: 05/09/2005 21:40
by Salko Agić - dipl.ing.
mraVOjed wrote:joj inžinjer ne lupaj svijuti
ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj
1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan

opasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar
jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok
eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
probaj se sjeti: koju temperaturu postize benzin a koju plin prilikom sagorjevanja?
#8
Posted: 05/09/2005 21:45
by MRAVOJED
nemam pojma ali valjda su uzeti neki koeficijenti sigurnosti kod projektiranja motora, pa nije valjda temperatura benzina maksimalna koju motor može izdržati
#9
Posted: 05/09/2005 21:48
by manijak1
Mravak

ono znači da s vremena na vrijeme moraš voziti na benzin ?
Garancija nakon ugradnje ?
I jesu li cijene ugradnje od tipa vozila do vozila ?
Malo sam onog Boyskog pregledao i poslao sam upit .
Nego ovo 0,90 feninga jel to znači da

se možeš vozat do Texasa

s jednim punjenjem ?
#10
Posted: 05/09/2005 21:49
by Salko Agić - dipl.ing.
mraVOjed wrote:nemam pojma ali valjda su uzeti neki koeficijenti sigurnosti kod projektiranja motora, pa nije valjda temperatura benzina maksimalna koju motor može izdržati
nije maksimalna ali plin pri sagorjevanju pravi vecu temperaturu i haba motor!
originalna lpg (plinska) auta su uvjek skuplja od benzin auta jer se motor pravi od skupljeg metala! tkz keramicki motor koji moze izdrzati i 2000 celzijusa! razmisli dobro!
#11
Posted: 05/09/2005 21:58
by MRAVOJED
@manijak
da, treba tu i tamo malo na benzin, mada ja nisam nikad osim kad mi je nestalo plina na putu do plinare
cijene ugradnje varira od modela do modela motora i modela plinske instalacije, npr. noviji motori su skuplji za ugradnju ali je i razlika neprimjetnija
moj passat je bio ili na plin ili na benzin, nije bilo treće opcije, a od starog berlingo pali na benzin i radi tako dok ga malo jače ne stišneš onda se automatski prebaci na plin
@ inžinjer
ja vjerujem da je to tako ko što ti govoriš ali ljudi već decenijama furaju na plin i rezulati idu u korist plina, možda ti je teorija u redu ali u praksi je plin pobjednik (evo mi smo vozili passata na plin skoro deset godina (još ga vozi novi vlasnik, ali pazi to je passat iz 83., znači ugrađen plin u auto staro 12 godina i nikad nikakvih problema)
#12
Posted: 05/09/2005 22:00
by MRAVOJED
boogy, gukni golube

ti samo priheftaš temu i nema te više

#13
Posted: 05/09/2005 22:02
by MRAVOJED
aha, i kontaj da će ti ipak malo više plina trošiti ali sve u svemu ušteda je 50 posto
#14
Posted: 05/09/2005 22:03
by Salko Agić - dipl.ing.
mravojed,
mjenjas li ulje puno cesce nego na benzinskom autu?
#15
Posted: 05/09/2005 22:06
by MRAVOJED
nemam više plinaša ali ne, nisam češće mijenjao ulje
čak mislim da se interval izmjene povećava
#16
Posted: 05/09/2005 22:09
by MRAVOJED
salko, izvinjavam se što sam ti rekao da ne lupaš

#17
Posted: 05/09/2005 22:10
by Salko Agić - dipl.ing.
mraVOjed wrote:nemam više plinaša ali ne, nisam češće mijenjao ulje
čak mislim da se interval izmjene povećava
benzin i dizel u sebi sadrze ulje koje se oslobadja pri sagorjevanju a plin je puno cistije gorivo i nema dodataka ulja!
jesul porez i osiguranje puno skuplji?
kakve su kazne ako imas ilegalnu instalaciju?
#18
Posted: 05/09/2005 22:18
by MRAVOJED
gledaj, ja živim u hrvatskoj i stvari ovako stoje ovdje:
ideš svakih pet godina na atest boce i to košta oko 500 kuna ja mislim.
osim toga kod svake registacije plaćaš još 500 kuna nekih taksa nemam pojma čemu. ovo je totalna glupost jer svugdje u svijetu vožnja na plin je još dodatno subvencionirana od strane države, a ovdje te još globe
ali svejedno, kad natankam imaju 20000 mahanja od mene

opet se isplati s obzirom da je ovdje plin još jeftiniji nego u bosni, 3 kune i 5 lipa

#19
Posted: 05/09/2005 22:22
by MRAVOJED
i još da nadodam kako ljeti u dubrovniku gdje ljetujem ne možeš doći na red za plin, stranci ko da svi voze plinaše

sve nova auta
sva sreća da mi je plinara ispod kuće

#20
Posted: 05/09/2005 22:23
by hananah
Ma ugradite vi kakav motor sto radi na jestivo ulje, jer je i ono jeftinije od benzina

#21
Posted: 05/09/2005 22:24
by Salko Agić - dipl.ing.
nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
#22
Posted: 05/09/2005 22:25
by Salko Agić - dipl.ing.
hananah wrote:Ma ugradite vi kakav motor sto radi na jestivo ulje, jer je i ono jeftinije od benzina

radimo na tome!
#23
Posted: 05/09/2005 22:27
by MRAVOJED
Salko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje da
odoh ja spavati, laku noć
#24
Posted: 05/09/2005 22:31
by Salko Agić - dipl.ing.
mraVOjed wrote:Salko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje da
odoh ja spavati, laku noć
laku noc
#25
Posted: 05/09/2005 23:36
by The_Flyer2002
Salko Agić - dipl.ing. wrote:manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?
Eksplozija ...........folovi golovi

da ne linkam sad ono gore

plin unistava motor.
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
nidje veze. koliko ga haba??? gore ga haba nepravilna vrsta goriva u motoru vec plin.
isto tako zasto bi mjenjo cesce ulje? benzin stvara cadji koje stete. plin ih nema u tim kolicinama i time je cisci motor. jedina stvar je sto bi se mozda trebalo posvetiti malo vise paznje vec uobicajno na provjeravanje kolicine ulja u motoru.
i kakve veze ima ta veca temparatura. dokle god je hladnjak i sistem za hladjenje ok motor bi trebao biti OK.