Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#1 Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

Danas sam upoznat sa slucajem visestrukog pokusaja samoubistva jedne sesnaestogodisnje djevojcice. Poznajem je, kao i njenu porodicu dvadesertak godina, ali do sad nisam nista znao. Prvi put je pokusala sa 12 godina pokusavajuci da sebe prereze vene. Jos jednom je pokusala na isti nacin. Dva puta je pokusala gutanjem vece kolicine raznoraznih tableta. Posljednji put u ovih proteklih par dana. Da sad ne sirim previse pricu o uslovima u kojima je odrasla, ali uglavnom svega se nagledala. Od razvoda roditelja, porodicnog nasilja, oca u zatvoru, neimastine, loseg drustva itd. Otac joj se sad, koliko toliko, unormalio i pokusava da joj pomogne. I ta djevojcica je svjesna da ima problem i trazi pomoc, ali na koja god vrata pokucaju svi bjeze od odgovornosti prebacujuci nadleznost na druge ustanove.

Socijalna sluzba prebacuje na psihijatrijske ustanove, a psihijatrijske ustanove na socijalnu sluzbu. Uglavnom niko nece nista konkretno da uradi. Djevojcica je napustila i skolu. Spava po danu, a po noci oka ne sklopi. Kaze da se konstantno osjeca lose i neraspolozeno i da kad god ostane sama razmislja da sebi naudi. Povremeno i pije vece kolicine alkohola.

Otac joj je ocajan i ne zna vise sta da radi. Kada god ode kod doktora oni je samo ispitaju i saslusaju. Isli su i u socijalno i kod psihologa i kod psihijatra.

Zelim im nekako pomoci ali sa ovakvim stvarima imam bas nula iskustva. Danas sam procitao njen posljedni nalaz i vidio da ima F09 i F10 dijagnoze. Do sada je bila bez ikakve terapije i nijednom nije bila hospitalizovana jer po doktorima na djecijoj psihijatriji ona nije slucaj za njih sto je za mene sokantno. Kazu da ona treba u popravni dom, a iz socijalne sluzbe kazu da treba u bolnicu.

Svaki savjet je dobrodosao, a pogotovo ako je neko imao iskustva sa ovakvim situacijama. Kome se obratiti? Kod koga dobiti prave smjernice djelovanja kod ovakvih slucajeva?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#2 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Kakav popravni dom ako dijete nema prekršaje koji su rješavani na sudu, ne kontam?
O kojem gradu se radi?
Pri domovima zdravlja rade centri za mentalno zdravlje, koji bi trebalo da su besplatni uz uputnicu.
Ne mogu da vjerujem da suicidalno dijete s očiglednim poremećajem ličnosti i sna ne hospitalizuju, pa šta im je onda hitan slučaj?

Mi smo imali posla s tinejdžerkom koja se samoozljeđivala, ali nije bili tih birokratskih komplikacija, porodična doktorica ju je uputila psihijatru i tamo je imala terapiju.

Možda da se probate obratiti udruženju Nova generacija, možda će vas moći posavjetovati. Znam da imaju telefonsku liniju za djecu koja imaju različite vrste problema.



laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#3 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

Radi se o Sarajevu. Djevojcica je u vise navrata isla ljekaru koji ju je upucivao psihologu. Psiholog bi je saslusao i vratio kuci bez ikakve terapije i daljih pregleda. Obracali se sluzbi za socijalni rad koja nista nije uradila. Nakon posljednjeg pokusaja da sebi naudi reagovala je hitna koja ju je nakon intervencije poslala na pedijatriju na Jezeru. Gore joj uradili neke nalaze i dali infuziju, pa je poslali na psihijatriju. Na psihijatriji je saslusali, ispitali i zakljucili da ona nije za psihijatrije vec za popravnog doma s tim da su joj zakazali dodatni pregled. Koliko je ja znam djevojcica je mirna i nije problematicna.

Imaju li u Sarajevu kakva ta udruzenja? Sistem je ocigledno u totalnom rasulu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#4 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Probaj kontaktirati ovu organizaciju Nova generacija, moguće da znaju ko još radi s djecom s psihičkim problemima, jer oni se sreću po seminarima i edukacijama. Njihov projekat Plavi telefon je za cijelu BiH.

Možda da probaju ovdje https://porodicno.ba/

Ne znam kako psihijatrija "zaključuje" da dijete treba ići u popravni dom ako nije napravila bilo kakvo kršenje zakona i nije sudski procesuirana. Popravni domovi služe za lica kojima su izrečene vaspitne mjere zbog sukoba sa zakonom, ne zato što se neko pokušao ubiti. Može li otac na psihijatriji razgovarati s načelnikom ili nekim ko je iznad ljekara koji ne bi da se zamara.
Jesu li u prilici da rade terapije privatno?
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#5 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

banjaluka078 wrote: 08/10/2023 23:04 Probaj kontaktirati ovu organizaciju Nova generacija, moguće da znaju ko još radi s djecom s psihičkim problemima, jer oni se sreću po seminarima i edukacijama. Njihov projekat Plavi telefon je za cijelu BiH.

Ne znam kako psihijatrija "zaključuje" da dijete treba ići u popravni dom ako nije napravila bilo kakvo kršenje zakona i nije sudski procesuirana. Popravni domovi služe za lica kojima su izrečene vaspitne mjere zbog sukoba sa zakonom, ne zato što se neko pokušao ubiti. Može li otac na psihijatriji razgovarati s načelnikom ili nekim ko je iznad ljekara koji ne bi da se zamara.
Jesu li u prilici da rade terapije privatno?
Ma nisu sto je najgore. Meni se danas izjadao covjek. Inace i nisam nikad bio nesto blizak sa njim, ali valjda ga muka natjerala, pa se svima jada. I nalaze mi pokazao. Zivi u Starom Gradu, a ja u Novom. Znamo se od prije, a zadnjih godina se sretnemo 2-3 puta godisnje. Tu curicu znam kada se rodila. Bas svasta predeverala dok je odrastala. Bas mi je nesto zao. Nasao sam neko udruzenje i u Sarajevu pa cu ih kontaktirati da vidim imaju li neki savjet. Ako nista ponudicu im prevoz i raspitacu se. Vidjecu mogu li preko nekog doci do nekog sa psihijatrije. Ona sama hoce da je hospitalizuju i da joj probaju pomoci.

Samo mi sokantno bilo da tek tako vracaju takve slucajeve. Traje to sve cetiri godine. Nije od juce.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#6 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Bože sačuvaj.
Baš mi je žao.

Probaj, ako imate kakvih poznanika koji je mogu staviti u kontakt s nekim ozbiljnim ljekarom na psihijatriji. I da se možda ponovo proba od nivoa primarne zaštite, porodičnog ljekara.

Ne znam rade li ovi nešto humanitarno/besplatno, vrijedi pitati. https://nahla.ba/psiholosko-savjetovaliste-2/
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#7 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by forumskivojnik »

laik1981 wrote: 08/10/2023 16:11 Danas sam upoznat sa slucajem visestrukog pokusaja samoubistva jedne sesnaestogodisnje djevojcice. Poznajem je, kao i njenu porodicu dvadesertak godina, ali do sad nisam nista znao. Prvi put je pokusala sa 12 godina pokusavajuci da sebe prereze vene. Jos jednom je pokusala na isti nacin. Dva puta je pokusala gutanjem vece kolicine raznoraznih tableta. Posljednji put u ovih proteklih par dana. Da sad ne sirim previse pricu o uslovima u kojima je odrasla, ali uglavnom svega se nagledala. Od razvoda roditelja, porodicnog nasilja, oca u zatvoru, neimastine, loseg drustva itd. Otac joj se sad, koliko toliko, unormalio i pokusava da joj pomogne. I ta djevojcica je svjesna da ima problem i trazi pomoc, ali na koja god vrata pokucaju svi bjeze od odgovornosti prebacujuci nadleznost na druge ustanove.

Socijalna sluzba prebacuje na psihijatrijske ustanove, a psihijatrijske ustanove na socijalnu sluzbu. Uglavnom niko nece nista konkretno da uradi. Djevojcica je napustila i skolu. Spava po danu, a po noci oka ne sklopi. Kaze da se konstantno osjeca lose i neraspolozeno i da kad god ostane sama razmislja da sebi naudi. Povremeno i pije vece kolicine alkohola.

Otac joj je ocajan i ne zna vise sta da radi. Kada god ode kod doktora oni je samo ispitaju i saslusaju. Isli su i u socijalno i kod psihologa i kod psihijatra.

Zelim im nekako pomoci ali sa ovakvim stvarima imam bas nula iskustva. Danas sam procitao njen posljedni nalaz i vidio da ima F09 i F10 dijagnoze. Do sada je bila bez ikakve terapije i nijednom nije bila hospitalizovana jer po doktorima na djecijoj psihijatriji ona nije slucaj za njih sto je za mene sokantno. Kazu da ona treba u popravni dom, a iz socijalne sluzbe kazu da treba u bolnicu.

Svaki savjet je dobrodosao, a pogotovo ako je neko imao iskustva sa ovakvim situacijama. Kome se obratiti? Kod koga dobiti prave smjernice djelovanja kod ovakvih slucajeva?

Pa eto, postavili su dijagnozu, mada ne mora znaciti da su pogodili u sridu. Mozda je napisano samo da je se "skine" sa vrata jer se niko ne zeli poblize pozabaviti sa njom?

U vakom slucaju dijagnoza F09 znaci:
Nespecificirani organski ili simptomatski mentalni poremecaj
Uklj.:
psihoza:
organski n.a.
simptomatski O.N.A.
Iskljucuje:
Nespecificirana psihoza (F29)

Dijagnoza F10 znaci:
Mentalno poremecaji i poremecaji ponasanja uzrokovani zloupotrebom alkohola.

Ima djece i tinejdzera koja se samoozljedjuju, ziletom prave rezove po rukama i nogama svaki put kada se nadju u stresnoj situaciji, ali i bez vidljivog razloga.

Ona je dugogodisnji pacijent dobrog psihijatra i psihologa u timskom radu sa njom. Ne moras traziti samo u FBiH, mozes se raspitati i u RS.
Socijalna sluzba?? Ako imaju nekog od ovih Spezialista neka ih ukljuce, inace nisam sigurna da li su nadlezni.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23780
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by Sanjarko »

:shock: :-) Ja sam još i dobro prošao. Probajte je u Nicaze ovdje dovesti. U privatnu ili u javnu ustanovu.

Čuj šalju je u popravni dom radi pokušaja samoubistva.
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#9 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

forumskivojnik wrote: 09/10/2023 13:43
laik1981 wrote: 08/10/2023 16:11 Danas sam upoznat sa slucajem visestrukog pokusaja samoubistva jedne sesnaestogodisnje djevojcice. Poznajem je, kao i njenu porodicu dvadesertak godina, ali do sad nisam nista znao. Prvi put je pokusala sa 12 godina pokusavajuci da sebe prereze vene. Jos jednom je pokusala na isti nacin. Dva puta je pokusala gutanjem vece kolicine raznoraznih tableta. Posljednji put u ovih proteklih par dana. Da sad ne sirim previse pricu o uslovima u kojima je odrasla, ali uglavnom svega se nagledala. Od razvoda roditelja, porodicnog nasilja, oca u zatvoru, neimastine, loseg drustva itd. Otac joj se sad, koliko toliko, unormalio i pokusava da joj pomogne. I ta djevojcica je svjesna da ima problem i trazi pomoc, ali na koja god vrata pokucaju svi bjeze od odgovornosti prebacujuci nadleznost na druge ustanove.

Socijalna sluzba prebacuje na psihijatrijske ustanove, a psihijatrijske ustanove na socijalnu sluzbu. Uglavnom niko nece nista konkretno da uradi. Djevojcica je napustila i skolu. Spava po danu, a po noci oka ne sklopi. Kaze da se konstantno osjeca lose i neraspolozeno i da kad god ostane sama razmislja da sebi naudi. Povremeno i pije vece kolicine alkohola.

Otac joj je ocajan i ne zna vise sta da radi. Kada god ode kod doktora oni je samo ispitaju i saslusaju. Isli su i u socijalno i kod psihologa i kod psihijatra.

Zelim im nekako pomoci ali sa ovakvim stvarima imam bas nula iskustva. Danas sam procitao njen posljedni nalaz i vidio da ima F09 i F10 dijagnoze. Do sada je bila bez ikakve terapije i nijednom nije bila hospitalizovana jer po doktorima na djecijoj psihijatriji ona nije slucaj za njih sto je za mene sokantno. Kazu da ona treba u popravni dom, a iz socijalne sluzbe kazu da treba u bolnicu.

Svaki savjet je dobrodosao, a pogotovo ako je neko imao iskustva sa ovakvim situacijama. Kome se obratiti? Kod koga dobiti prave smjernice djelovanja kod ovakvih slucajeva?

Pa eto, postavili su dijagnozu, mada ne mora znaciti da su pogodili u sridu. Mozda je napisano samo da je se "skine" sa vrata jer se niko ne zeli poblize pozabaviti sa njom?

U vakom slucaju dijagnoza F09 znaci:
Nespecificirani organski ili simptomatski mentalni poremecaj
Uklj.:
psihoza:
organski n.a.
simptomatski O.N.A.
Iskljucuje:
Nespecificirana psihoza (F29)

Dijagnoza F10 znaci:
Mentalno poremecaji i poremecaji ponasanja uzrokovani zloupotrebom alkohola.

Ima djece i tinejdzera koja se samoozljedjuju, ziletom prave rezove po rukama i nogama svaki put kada se nadju u stresnoj situaciji, ali i bez vidljivog razloga.

Ona je dugogodisnji pacijent dobrog psihijatra i psihologa u timskom radu sa njom. Ne moras traziti samo u FBiH, mozes se raspitati i u RS.
Socijalna sluzba?? Ako imaju nekog od ovih Spezialista neka ih ukljuce, inace nisam sigurna da li su nadlezni.
Procitao sam vec sta znace te dijagnoze. Citao sam i neke starije nalaze gdje je bilo samo F09. Ovaj posljednji put je valjda popila 14 nekih tableta i zalila votkom, pa je dobila i to F10. Citao sam i misljenje psihologa gdje se navodi da je prisutna anksioznost, depresija i jos masu nekih stvari koje ne razumijem. Ima ona nekih papira tonu ali nikad joj nikakvu terapiju nisu dali, niti su je ikada hospitalizovali. Danas sam je vidio. Nije dobro. Vidi joj se cak i u pogledu, a na psihijatriji im rekli da nije slucaj za njih. Idu valjda sutra opet na psihijatriju, pa cu vidjeti sta su im rekli.

Ono sto je meni nerazumljivo je da i takve slucajeve saltaju od vrata do vrata i ne reaguju hitno. Popije tonu tableta, hitna je ispumpa, da infuziju, posalje na pedijatriju, ovi na psihijatriju, a ovi je posalju kuci. Meni to strasno zvuci. A lafo nesto govorili da ce svako dijete koje i verbalno zaprijeti sebi ili nekom drugom slati na hitno psihijatrijsko vjestacenje :-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#10 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Kako strašno i tužno za pročitati. Bukvlano ono kad se kaže da je sistem zakazao.
Neka otac traži načelnika psihijatrije, neka mole doktora...

Ovo dok ne postane neki viralan post online i dođe do ministra zdravstva koji će nekom onda narediti da radi svoj posao, neće biti riješeno kako treba.

I onda se čude kad se djeca bace sa zgrade. :(
User avatar
Sanjarko
Posts: 23780
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by Sanjarko »

Stvarno Bože sačuvaj, valjda dobije pomoć. Nemogu da vjerujem da je nisu zadržali oko 28 dana minimalno koliko ide po proceduri i propisima zadržavanje pacijenata s nekim psihičkim smetnjama, a još da je puste kući bez terapije i terapije s psihofarmacima i s terapijom kod nekog psihoterapeuta.
User avatar
Ateista
Posts: 47060
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#12 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by Ateista »

laik1981 wrote: 08/10/2023 16:11 Danas sam upoznat sa slucajem visestrukog pokusaja samoubistva jedne sesnaestogodisnje djevojcice. Poznajem je, kao i njenu porodicu dvadesertak godina, ali do sad nisam nista znao. Prvi put je pokusala sa 12 godina pokusavajuci da sebe prereze vene. Jos jednom je pokusala na isti nacin. Dva puta je pokusala gutanjem vece kolicine raznoraznih tableta. Posljednji put u ovih proteklih par dana. Da sad ne sirim previse pricu o uslovima u kojima je odrasla, ali uglavnom svega se nagledala. Od razvoda roditelja, porodicnog nasilja, oca u zatvoru, neimastine, loseg drustva itd. Otac joj se sad, koliko toliko, unormalio i pokusava da joj pomogne. I ta djevojcica je svjesna da ima problem i trazi pomoc, ali na koja god vrata pokucaju svi bjeze od odgovornosti prebacujuci nadleznost na druge ustanove.

Socijalna sluzba prebacuje na psihijatrijske ustanove, a psihijatrijske ustanove na socijalnu sluzbu. Uglavnom niko nece nista konkretno da uradi. Djevojcica je napustila i skolu. Spava po danu, a po noci oka ne sklopi. Kaze da se konstantno osjeca lose i neraspolozeno i da kad god ostane sama razmislja da sebi naudi. Povremeno i pije vece kolicine alkohola.

Otac joj je ocajan i ne zna vise sta da radi. Kada god ode kod doktora oni je samo ispitaju i saslusaju. Isli su i u socijalno i kod psihologa i kod psihijatra.

Zelim im nekako pomoci ali sa ovakvim stvarima imam bas nula iskustva. Danas sam procitao njen posljedni nalaz i vidio da ima F09 i F10 dijagnoze. Do sada je bila bez ikakve terapije i nijednom nije bila hospitalizovana jer po doktorima na djecijoj psihijatriji ona nije slucaj za njih sto je za mene sokantno. Kazu da ona treba u popravni dom, a iz socijalne sluzbe kazu da treba u bolnicu.

Svaki savjet je dobrodosao, a pogotovo ako je neko imao iskustva sa ovakvim situacijama. Kome se obratiti? Kod koga dobiti prave smjernice djelovanja kod ovakvih slucajeva?
Poslao sam ti pp.
Last edited by Ateista on 09/10/2023 15:58, edited 1 time in total.
User avatar
mrmotica
Posts: 15
Joined: 27/10/2021 15:11

#13 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by mrmotica »

Moja prijateljica radi u Udruženju Menssana - pitala sam je da li se oni bave psihološkom pomoći djeci i adolescentima, ili da me barem uputi kome se obratiti u takvoj situaciji.

Imati 16 samo po sebi nije lako, a kamoli kad još imaš prepogodno tlo za traume i psihičke poremećaje, u okruženju.

Javim čim dobijem više info, a djevojčici puno snage želim, da se izbori s tom tegobom koja je pritisla. :sad:
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#14 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

banjaluka078 wrote: 09/10/2023 15:17 Kako strašno i tužno za pročitati. Bukvlano ono kad se kaže da je sistem zakazao.
Neka otac traži načelnika psihijatrije, neka mole doktora...

Ovo dok ne postane neki viralan post online i dođe do ministra zdravstva koji će nekom onda narediti da radi svoj posao, neće biti riješeno kako treba.

I onda se čude kad se djeca bace sa zgrade. :(
Vidjecu sutra sta ce im reci, a onda idem sa mailovima prema svima za koje smatram da su relevantni. Sa zalbama i slanjem mailova imam poprilicnog iskustva i poprilicno sam ucinkovit.

Imam i neka nova saznanja. Situacija je jos komplikovanija iako sam mislio da ne moze biti komplikovanija. Trebace ovdje i pomoc pravnika.

Nakon razvoda majka joj je dobila starateljstvo. Nedugo zatim se ponovo udala i otisla u EU, a djecu je ostavila kod dede koji je dobio privremeno starateljstvo, tako da njen otac koji sad to sve ganja s njom nema ni zakonsko starateljstvo nad njom. Kako iz socijalne sluzbe tvrde dedo je dobio privremeno starateljstvo na osnovu "usmenog dogovora", a otac mora sudski ganjati starateljstvo sto moze trajati i vise godina. Sad joj je majka zasticena jer bi u suprotnom mogla biti deportovana iz EU s obzirom da je napustila djecu nad kojom ima starateljstvo. Dijete nikad nije ni zivjelo kod dede, a socijalna sluzba nikad nije izasla na teren da provjeri situaciju iako je bila upoznata sa kompletnom situacijom i bila obavezna da to uradi. Dedo nikad nikakvu brigu nije vodio. Ne javlja se ni njenom ocu, ni socijalnoj sluzbi, a otac je ogranicen sa uticajem jer nema zakonsko starateljstvo.

Ja tacno ne znam kako ovi iz socijalnih i zdravstvenih ustanova nose zivu glavu na ramenima. Ne znam kako svakodnevno ne pune rubrike cnre hronike.

Ova drzava je ne daj boze nikome.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#15 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by forumskivojnik »

laik1981 wrote: 09/10/2023 14:34
forumskivojnik wrote: 09/10/2023 13:43


Pa eto, postavili su dijagnozu, mada ne mora znaciti da su pogodili u sridu. Mozda je napisano samo da je se "skine" sa vrata jer se niko ne zeli poblize pozabaviti sa njom?

U vakom slucaju dijagnoza F09 znaci:
Nespecificirani organski ili simptomatski mentalni poremecaj
Uklj.:
psihoza:
organski n.a.
simptomatski O.N.A.
Iskljucuje:
Nespecificirana psihoza (F29)

Dijagnoza F10 znaci:
Mentalno poremecaji i poremecaji ponasanja uzrokovani zloupotrebom alkohola.

Ima djece i tinejdzera koja se samoozljedjuju, ziletom prave rezove po rukama i nogama svaki put kada se nadju u stresnoj situaciji, ali i bez vidljivog razloga.

Ona je dugogodisnji pacijent dobrog psihijatra i psihologa u timskom radu sa njom. Ne moras traziti samo u FBiH, mozes se raspitati i u RS.
Socijalna sluzba?? Ako imaju nekog od ovih Spezialista neka ih ukljuce, inace nisam sigurna da li su nadlezni.
Procitao sam vec sta znace te dijagnoze. Citao sam i neke starije nalaze gdje je bilo samo F09. Ovaj posljednji put je valjda popila 14 nekih tableta i zalila votkom, pa je dobila i to F10. Citao sam i misljenje psihologa gdje se navodi da je prisutna anksioznost, depresija i jos masu nekih stvari koje ne razumijem. Ima ona nekih papira tonu ali nikad joj nikakvu terapiju nisu dali, niti su je ikada hospitalizovali. Danas sam je vidio. Nije dobro. Vidi joj se cak i u pogledu, a na psihijatriji im rekli da nije slucaj za njih. Idu valjda sutra opet na psihijatriju, pa cu vidjeti sta su im rekli.

Ono sto je meni nerazumljivo je da i takve slucajeve saltaju od vrata do vrata i ne reaguju hitno. Popije tonu tableta, hitna je ispumpa, da infuziju, posalje na pedijatriju, ovi na psihijatriju, a ovi je posalju kuci. Meni to strasno zvuci. A lafo nesto govorili da ce svako dijete koje i verbalno zaprijeti sebi ili nekom drugom slati na hitno psihijatrijsko vjestacenje :-)

Evo citam na KCUS, imaju djecija i adolescentna psihijatrija https://www.kcus.ba/psihijatrijska-klinika/
tel. +387 33 297 542

ŠEF ODJELJENJA:

PRIM MR SC DR NERMINA ČURČIĆ-HADŽAGIĆ, lokal: 8099

GLAVNA SESTRA:

KATA BEŠKER DMS
lokal: 7621

tel. +387 33 297 621

Odjel stacionar, lokal:7542

iNTERVENCIJA, LOKAL: 7392

Mr.SCI.MED. VESNA HORVAT, LOKAL: 8109

Mr.med.sci. Sabina Kučukalić, lokal: 7252

Vildana pindžo, psiholog, lokal: 7631

Specijalizanti, lokal:8704


Nema opravdanog razloga da adolescenta/dijete saltaju od vrata do vrata.
Zovi na ove gore brojeve pa se ti licno raspitaj. Ja sam vani inace bih ja licno zvala. Radim u medicini i svi smo senzibilizirani da, kada su pitanju djeca i zene koji nam budu dovezeni sa specificnim povredama i ponasanjem kako da se ponasamo i ko je sljedeca adresa koju moramo ukljuciti u dalji tok procedure.
Imamo najsavremeniju djeciju hirurgiju i djeciju ortopediju i nerijetko ucestvujem na operaciji bebaca starog svega 2 sata, a ovi dijete koje pokusava sa sucidom ne hospitaliziraju nego je salju kuci. Nesto debelo smrdi u toj zemlji dembeliji.

Zar ne mogu promptno izgubiti starateljstvo i njena majka i majcin otac ako se ne staraju o djevojcici koja pokusava suicid uvijek iznova?
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#16 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

Isli su vec. Gore su joj i rekli da nije za njih vec za dom. Ici ce im opet sutra.

Imam screenshot nekih nalaza. Evo sta pise na jednom od posljednjih

"Molim hitno se javiti u nadlezni centar socijalne zastite te je potrebno sprovesti institucionalni smjetaj djeteta/odgojni centar. Dijete ukljuciti u individualni i grupni psihoterapijski rad. Napraviti psihodijagnosticku evaluaciju. Kontrola za dva dana, a po potrebi i ranije."
forumskivojnik wrote: 09/10/2023 17:00

Zar ne mogu promptno izgubiti starateljstvo i njena majka i majcin otac ako se ne staraju o djevojcici koja pokusava suicid uvijek iznova?
Logicno bi bilo da izgube, ali socijalna sluzba ocito ne radi nista. Nikad nisu izasli na teren sto je potvrdila i socijalna radnica koja vodi taj slucaj.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#17 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by forumskivojnik »

laik1981 wrote: 09/10/2023 17:07 Isli su vec. Gore su joj i rekli da nije za njih vec za dom. Ici ce im opet sutra.

Imam screenshot nekih nalaza. Evo sta pise na jednom od posljednjih

"Molim hitno se javiti u nadlezni centar socijalne zastite te je potrebno sprovesti institucionalni smjetaj djeteta/odgojni centar. Dijete ukljuciti u individualni i grupni psihoterapijski rad. Napraviti psihodijagnosticku evaluaciju. Kontrola za dva dana, a po potrebi i ranije."
forumskivojnik wrote: 09/10/2023 17:00

Zar ne mogu promptno izgubiti starateljstvo i njena majka i majcin otac ako se ne staraju o djevojcici koja pokusava suicid uvijek iznova?
Logicno bi bilo da izgube, ali socijalna sluzba ocito ne radi nista. Nikad nisu izasli na teren sto je potvrdila i socijalna radnica koja vodi taj slucaj.

I sto nije smjestena u instituciju koja je predlozena?
Otrovom razvoda pogodjena su iskljucivo djeca.
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#18 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

forumskivojnik wrote: 09/10/2023 17:13
laik1981 wrote: 09/10/2023 17:07 Isli su vec. Gore su joj i rekli da nije za njih vec za dom. Ici ce im opet sutra.

Imam screenshot nekih nalaza. Evo sta pise na jednom od posljednjih

"Molim hitno se javiti u nadlezni centar socijalne zastite te je potrebno sprovesti institucionalni smjetaj djeteta/odgojni centar. Dijete ukljuciti u individualni i grupni psihoterapijski rad. Napraviti psihodijagnosticku evaluaciju. Kontrola za dva dana, a po potrebi i ranije."


Logicno bi bilo da izgube, ali socijalna sluzba ocito ne radi nista. Nikad nisu izasli na teren sto je potvrdila i socijalna radnica koja vodi taj slucaj.

I sto nije smjestena u instituciju koja je predlozena?
Otrovom razvoda pogodjena su iskljucivo djeca.
Pa radi se na tome. Pokusavalo se i prije samo je socijalna sluzba tvrdila isto sto tvrde i ovi, tj. da nije za njih vec za psihijatriju.

Da se malo ogradim. Ni ja ne znam sve detalje. Non-stop saznajem nesto novo. Pisem na osnovu onoga sto mi je receno i sto sam procitao u tih par nalaza.

Ono pise u posljednjem nalazu od juce. Sutra ce ici opet.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#19 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by forumskivojnik »

laik1981 wrote: 09/10/2023 17:21
forumskivojnik wrote: 09/10/2023 17:13


I sto nije smjestena u instituciju koja je predlozena?
Otrovom razvoda pogodjena su iskljucivo djeca.
Pa radi se na tome. Pokusavalo se i prije samo je socijalna sluzba tvrdila isto sto tvrde i ovi, tj. da nije za njih vec za psihijatriju.

Da se malo ogradim. Ni ja ne znam sve detalje. Non-stop saznajem nesto novo. Pisem na osnovu onoga sto mi je receno i sto sam procitao u tih par nalaza.

Ono pise u posljednjem nalazu od juce. Sutra ce ici opet.
Nije napisano da je potrebna hospitalizacija nego sprovesti institucionalni smjestaj djeteta/odgojni centar.Dijete ukljuciti u individualni i grupni psihoterapijski rad. Napraviti psihodijagnosticku evaluaciju.
U Sarajevu je bio odgojni centar za maloljetnike.
Osim toga i ona licno skupa sa ocem moze zahtijevati da je hospitaliziraju na djecjoj psihijatriji a odatle da je spreme u odgojni centar.
U tom slucaju hospitalizaciju joj ne mogu/ne smiju tek tako bez obrazlozenja odbiti i poslati je kuci.
Djecija psihijatrija mora licno kontaktirati nadlezni centar za socijalni rad i ukljuciti ga u njen slucaj. Ima Klinicki i sluzbu koja je zaduzena za socijalne slucajeve i pomoc prema njima.
U odgojnom centru ce je ukljuciti u individualni i grupni psihoterapijski rad. Mislim nisu nista pogrijesili osim sto se Centar za socijalni rad oglusio o nalaz psihijatra i nije je spremio u odgojni centar.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#20 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Ako u zemlji nema njenog zakonskog staratelja, centar za socijalni rad je može izuzeti iz očevog doma i smjestiti u dom za napuštenu i nezbrinutu djecu, eventualno hraniteljsku porodicu, tj. proglasiti se za njenog staratelja. A to bi joj tek bio šok.
Dok otac podnese tužbu za dodjelu starateljstva i naši sudovi to riješe, ona će postati punoljetna, ako ostane živa.
Neka se otac, mimo sve ove priče o institucijama, s njom opet uputi na psihijatriju, on joj je starija osoba o pratnji, neće mu niko tražiti rješenje o starateljstvu na uvid. Najpreče je u što skorijem vremenu nju zdravstveno zbrinuti, pa onda rješavati sve ostale peripetije.
laik1981
Posts: 13293
Joined: 05/12/2012 13:04

#21 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by laik1981 »

Isla u socijalnu sluzbu sa nalazima. Rekli joj da nema mjesta i da ne mogu da je smjeste.

I tako se to vrti u krug. Neka Hidajeta u socijalnoj sluzbi u Starom Gradu vodi njen slucaj. Sutra zovem i saljem mailove na sve moguce adrese.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23780
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by Sanjarko »

laik1981 wrote: 10/10/2023 16:33 Isla u socijalnu sluzbu sa nalazima. Rekli joj da nema mjesta i da ne mogu da je smjeste.

I tako se to vrti u krug. Neka Hidajeta u socijalnoj sluzbi u Starom Gradu vodi njen slucaj. Sutra zovem i saljem mailove na sve moguce adrese.
Bože sačuvaj
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#23 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by forumskivojnik »

laik1981 wrote: 10/10/2023 16:33 Isla u socijalnu sluzbu sa nalazima. Rekli joj da nema mjesta i da ne mogu da je smjeste.

I tako se to vrti u krug. Neka Hidajeta u socijalnoj sluzbi u Starom Gradu vodi njen slucaj. Sutra zovem i saljem mailove na sve moguce adrese.

Evo Odgojni centar Kantona Sarajevo, nalaze se u Jukicevoj u Centru, pa kreni prvo od njih.

https://odgojnicentarks.ba/o-nama/


KONTAKT INFORMACIJE

KJU „ODGOJNI CENTAR KANTONA SARAJEVO“
Adresa:Jukićeva b.b., 71 000 Sarajevo, BiH
Telefon:033/200-425
Fax:033/200-424
E-mail:[email protected]


Služba za zbrinjavanje djece u stanju potrebe
Adresa:Ul. Hamdije Čemerlića br. 19, 71 000 Sarajevo, BiH
Fax:033/611-093
Telefon:033/407-490
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7580
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by banjaluka078 »

Zašto bi se dijete s psihičkim problemima upućivalo u taj odgojni centar koji radi s delinkventima? Ova djevojka nije u sukobu sa zakonom, koliko ja razumijem, njoj je potrebna bolnica, ne preodgoj.
Djelatnost Centra se odnosi prije svega na izvršavanje odgojne mjere upućivanja u odgojni centar, izrečene od strane nadležnog suda maloljetnom učiniocu krivičnog djela, na način propisan zakonom; vrši dijagnostiku i opservaciju maloljetnih osoba tokom sudskog postupka prema naredbi nadležnog tužiteljstva ili suda; osigurava prihvat i privremeni smještaj maloljetnih osoba tokom pripremnog postupka, ukoliko o tome odluči nadležni sud, te obavlja poslove vezano za zbrinjavanje djece do 18 godina starosti koja se nalaze u riziku, kroz fizički odvojenu organizacionu jedinicu ove ustanove koja vrši i poslove dnevnog zbrinjavanja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23780
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Mentalno zdravlje kod djece i adolescenata

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 10/10/2023 22:27 Zašto bi se dijete s psihičkim problemima upućivalo u taj odgojni centar koji radi s delinkventima? Ova djevojka nije u sukobu sa zakonom, koliko ja razumijem, njoj je potrebna bolnica, ne preodgoj.
Djelatnost Centra se odnosi prije svega na izvršavanje odgojne mjere upućivanja u odgojni centar, izrečene od strane nadležnog suda maloljetnom učiniocu krivičnog djela, na način propisan zakonom; vrši dijagnostiku i opservaciju maloljetnih osoba tokom sudskog postupka prema naredbi nadležnog tužiteljstva ili suda; osigurava prihvat i privremeni smještaj maloljetnih osoba tokom pripremnog postupka, ukoliko o tome odluči nadležni sud, te obavlja poslove vezano za zbrinjavanje djece do 18 godina starosti koja se nalaze u riziku, kroz fizički odvojenu organizacionu jedinicu ove ustanove koja vrši i poslove dnevnog zbrinjavanja.
:thumbup:
Post Reply