Neuspjeh sporta u BiH

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
HelaS
Posts: 5691
Joined: 22/09/2018 13:21

#26 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by HelaS »

Ozimician wrote: 15/06/2023 08:31
Tema je inace maloumna i ima smisla jedino ako se promjeni naziv teme i stavi: Neuspjeh sporta u BIH. :run:

Potpuno se slažem. Ali, i dosadašnja rasprava je odlična. U nekoliko postova iznad, objašnjeno je zašto neuspjeh :thumbup:

Sport u jednoj državi je strategija razvoja društva te države. Kao i za niz drugih obasti, mi u BiH nemamo strategije, sve nam je skoro pa stihijski, prepušteno samoodlučivanju i samoorganizaciji.
User avatar
Ozimician
Posts: 5589
Joined: 05/09/2012 23:21

#27 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

El_comadante wrote: 15/06/2023 09:39 Naslov teme netačan. Fudbal: Džeko i Salihamidžić, najbolje rezultate u Europi ostvarili Sarajevo i Željezničar. Košarka: Nurkić i Teletović u NBA. Kakvi su ljudi nebitno ali nije baš lagano doći do NBA. Rukomet: Bosna (S) je ostvarila najveći uspjeh u klupskim takmičenjima došli do polufinala kupa kupova. Da ne idemo dalje dovoljno.
Imas i Dzenana Musu, Amela Tuku, itd.

Uglavnom sve sto vrijedi od sporta u BIH na internacionalnoj sceni su iznijeli ljudi iz "bosnjackih sredina". Tako da je naslov teme netacan, a vjerovatno i zlonamjeran. :bih:

P.S. Ako krenemo i u ostale oblasti, imat cemo isti rezultat, kultura, muzika, teatar, film...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#28 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by VladaFBiH »

emmir1 wrote: 15/06/2023 07:44 Uslovi, sistem, ulaganje ima daleko veći faktor kada je u pitanju individaulni sport.
Kod fudbala, kosarke ..itd, pojavit će se neki talenat iz ove ogromne masovnosti koje trenutno ima fudbal u Sarajevu.

Škole fudbala niču kao gljive nakon kiše.
Gledam neki dan u Zajko dodjela medalja za kraj omladinske lige, pa to doslovno je tu bilo desetine nogometnih škola sa stotinama djece.

E sada dolazimo do drugog problema, a to su treneri i struka.
Pa praktično skoro da ih nema, sve je čista komercijala i niko se neće posvetiti djeci da ih nešto nauči, sve se svelo na brojeve.

Talenta i djece očigledno ima, no rada kvalitetnog nema.

Uslova apsolutno ima, pogledajte samo Zajko centar, travnati tereni, veliki i mali.
Liga sa toliko škola, znači imaju i utakmice.


Djete mi je treniralo 2 godine u tim skolama fudbal, nikakve tu posvećenosti djeci nema, one postoje samo iz čiste komercijale.

Kada uzmemo tenis ili npr. skijanje, zašto tu nemamo sportistu.
Onda možemo pričat o ulaganju, za tenis apsolutno nema uslova.

Djete koje zimi hoće da trenira bar 2 sata dnevno, mora samo da teren plati 50 do 70 km plus trenera.
Tako da je jedan dan tenisa sa trenerom 100 km tokom zime, ljeti je to jeftinije.

Sarajevo apsolutno nema uslova za tenis, Mostar i Banja Luka tu dosta bolje stoje.
upravo suprotno - uslova za najmasivnji sport skoro i da nema u Sarajevu npr. za "zimsko" treniranje djece (10+ godina) postoje samo 2 velika zatvorena terena u kantonu (Balon Zetra i Balon Igman Ilidža) tako da su djeca primorana da treniraju na malim terenima (ni tu nije značajno bolji izbor) ili po raznoraznim fiskulturnim salama. Ljeti je nešto bolja situacija jer se cca 4-5 mjeseci mogu koristiti otvoreni tereni pa se nekako i "predevera".
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#29 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by VladaFBiH »

broj dva wrote: 15/06/2023 09:31
Nisamsdaali wrote: 14/06/2023 23:44 Naravno da je do para, Latvija više ulaže u bob (20 mil eura) nego mi u komplet sport, davanje stipendija već izgradjenim i pojedinačnim sportistima je mizerno i mazanje očiju
Hajde objasni ti to raji...
Nije fazon sad dati sportisti 100 000 km da se "usavrsava"
Faznom je uloziti 50 000 000 u terene za djecu, trenere za djecu, u dobrovoljne sportske klubove, u infrastrukturu i razvoj.
Kada budemo to radili bice i rezultata.
upravo, moramo napraviti infrastrukturu koja je trenutno patetična i to za svaki sport bez izuzetka
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#30 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by VladaFBiH »

i da, naslov teme je glup da ne upotrijebim težu riječ - promijeni ovo kako kolega reče u : "Neuspjeh sporta u BiH"
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#31 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by emmir1 »

VladaFBiH wrote: 15/06/2023 10:18
emmir1 wrote: 15/06/2023 07:44 Uslovi, sistem, ulaganje ima daleko veći faktor kada je u pitanju individaulni sport.
Kod fudbala, kosarke ..itd, pojavit će se neki talenat iz ove ogromne masovnosti koje trenutno ima fudbal u Sarajevu.

Škole fudbala niču kao gljive nakon kiše.
Gledam neki dan u Zajko dodjela medalja za kraj omladinske lige, pa to doslovno je tu bilo desetine nogometnih škola sa stotinama djece.

E sada dolazimo do drugog problema, a to su treneri i struka.
Pa praktično skoro da ih nema, sve je čista komercijala i niko se neće posvetiti djeci da ih nešto nauči, sve se svelo na brojeve.

Talenta i djece očigledno ima, no rada kvalitetnog nema.

Uslova apsolutno ima, pogledajte samo Zajko centar, travnati tereni, veliki i mali.
Liga sa toliko škola, znači imaju i utakmice.


Djete mi je treniralo 2 godine u tim skolama fudbal, nikakve tu posvećenosti djeci nema, one postoje samo iz čiste komercijale.

Kada uzmemo tenis ili npr. skijanje, zašto tu nemamo sportistu.
Onda možemo pričat o ulaganju, za tenis apsolutno nema uslova.

Djete koje zimi hoće da trenira bar 2 sata dnevno, mora samo da teren plati 50 do 70 km plus trenera.
Tako da je jedan dan tenisa sa trenerom 100 km tokom zime, ljeti je to jeftinije.

Sarajevo apsolutno nema uslova za tenis, Mostar i Banja Luka tu dosta bolje stoje.
upravo suprotno - uslova za najmasivnji sport skoro i da nema u Sarajevu npr. za "zimsko" treniranje djece (10+ godina) postoje samo 2 velika zatvorena terena u kantonu (Balon Zetra i Balon Igman Ilidža) tako da su djeca primorana da treniraju na malim terenima (ni tu nije značajno bolji izbor) ili po raznoraznim fiskulturnim salama. Ljeti je nešto bolja situacija jer se cca 4-5 mjeseci mogu koristiti otvoreni tereni pa se nekako i "predevera".

?

Imaš vamo balon kod Drvosječe sa par terena.

Ima u Zajko dvorana sa umjetnom travom.
Ima Deliminijum balon halu

Kod Peny plusa balon hala.
Fis balon.

Kod bazena balon hale.
Hotonj par terena gdje se igra liga omladinska.
Dvorana Srce.


Zaista ovo na prvu ovako, a vjerujem da ih ima bar još desetak
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4516
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#32 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by VladaFBiH »

emmir1 wrote: 15/06/2023 10:28
VladaFBiH wrote: 15/06/2023 10:18
upravo suprotno - uslova za najmasivnji sport skoro i da nema u Sarajevu npr. za "zimsko" treniranje djece (10+ godina) postoje samo 2 velika zatvorena terena u kantonu (Balon Zetra i Balon Igman Ilidža) tako da su djeca primorana da treniraju na malim terenima (ni tu nije značajno bolji izbor) ili po raznoraznim fiskulturnim salama. Ljeti je nešto bolja situacija jer se cca 4-5 mjeseci mogu koristiti otvoreni tereni pa se nekako i "predevera".

?

Imaš vamo balon kod Drvosječe sa par terena.

Ima u Zajko dvorana sa umjetnom travom.
Ima Deliminijum balon halu

Kod Peny plusa balon hala.
Fis balon.

Kod bazena balon hale.
Hotonj par terena gdje se igra liga omladinska.
Dvorana Srce.


Zaista ovo na prvu ovako, a vjerujem da ih ima bar još desetak
sve su to mali tereni za djecu do 10. godina gdje se igra fudbal 4+1 i nema šanse da tu normalno treniraju djeca koja igraju 6+1, 8+1 ili 10+1 jer je fizički nemoguće a balon kod Drine (Dvosjeća) ne postoji od prošle godine - bio je to treći veliki teren u Sa.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3260
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#33 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

Ozimician wrote: 15/06/2023 09:55
El_comadante wrote: 15/06/2023 09:39 Naslov teme netačan. Fudbal: Džeko i Salihamidžić, najbolje rezultate u Europi ostvarili Sarajevo i Željezničar. Košarka: Nurkić i Teletović u NBA. Kakvi su ljudi nebitno ali nije baš lagano doći do NBA. Rukomet: Bosna (S) je ostvarila najveći uspjeh u klupskim takmičenjima došli do polufinala kupa kupova. Da ne idemo dalje dovoljno.
Imas i Dzenana Musu, Amela Tuku, itd.

Uglavnom sve sto vrijedi od sporta u BIH na internacionalnoj sceni su iznijeli ljudi iz "bosnjackih sredina". Tako da je naslov teme netacan, a vjerovatno i zlonamjeran. :bih:

P.S. Ako krenemo i u ostale oblasti, imat cemo isti rezultat, kultura, muzika, teatar, film...
Imam osjećaj da bi naslov teme trebao biti:
"Kada ima toliko uspješnih Hrvata i Srba iz BiH u reprezentacijama drugih država, kako nema više uspješnih Bošnjaka i medalja za BiH na takmičenjima"

Odgovor i na tu pitanje smo većinski dali.
Ovi što odu idu u dobro organizovani sistem s boljim uslovima, trenerima i više para.
Ostali tavore u našim uslovima i bude šta bude, neovisno o vjeri i nacionalnoj pripadnosti.
User avatar
madner
Posts: 56786
Joined: 09/08/2004 16:35

#34 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Uslovi su nula bodova, skontajte samo gdje se moze igrati na otvornom van treninga.

Zelene povrsine ima jako malo, a za sport gotovo nikako.

Nije do djece i roditelja, interes postoji.
User avatar
Ozimician
Posts: 5589
Joined: 05/09/2012 23:21

#35 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

darius_maximus wrote: 15/06/2023 10:34
Ozimician wrote: 15/06/2023 09:55

Imas i Dzenana Musu, Amela Tuku, itd.

Uglavnom sve sto vrijedi od sporta u BIH na internacionalnoj sceni su iznijeli ljudi iz "bosnjackih sredina". Tako da je naslov teme netacan, a vjerovatno i zlonamjeran. :bih:

P.S. Ako krenemo i u ostale oblasti, imat cemo isti rezultat, kultura, muzika, teatar, film...
Imam osjećaj da bi naslov teme trebao biti:
"Kada ima toliko uspješnih Hrvata i Srba iz BiH u reprezentacijama drugih država, kako nema više uspješnih Bošnjaka i medalja za BiH na takmičenjima"

Odgovor i na tu pitanje smo većinski dali.
Ovi što odu idu u dobro organizovani sistem s boljim uslovima, trenerima i više para.
Ostali tavore u našim uslovima i bude šta bude, neovisno o vjeri i nacionalnoj pripadnosti.
DA, ali ni taj naslov ne bi bio tacan, jer ih nema vise uspjesnih u tim zemljama, nego sto ima Bosnjaka uspjesnih opcenito. Ja se trenutno ne mogu sjetiti nijednog aktuelnog Hrvata ili Srbina iz BIH, koji je uspjesan u tim drugim zemljama u sportu. (uz uslov da je stvarno iz BiH, tu zivio barem do 10-te god, a ne samo "porijeklom")

Evo odlican primjer je plivanje, npr. Hrvatsku predstavlja Amina Kajtaz.
Naravno ne moze meda pored Lane.

Eh kad je ta vijest izasla, meni je prvo na pamet palo - zar jedna Hrvatska, zemlja sa ogromnom obalom, nema nikoga boljeg u zenskom plivackom sportu da je predstavlja pa mora uzeti Aminu Kajtaz. :run:

Po meni je to sramota za Hrvatsku, uz takve uslove da nemaju nikog jakog u tom sportu.
User avatar
madner
Posts: 56786
Joined: 09/08/2004 16:35

#36 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Da Hrvatska nije imala Mamica, ne bi bilo ovoliko bolji u fudbalu.

Ali to nema veze sa ovim baznim postavkama, Dzeko ili Modric su fenomeni, ciji uspjeh nema veze sa uslovima. Govorimo o sirini.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#37 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 15/06/2023 10:40
darius_maximus wrote: 15/06/2023 10:34

Imam osjećaj da bi naslov teme trebao biti:
"Kada ima toliko uspješnih Hrvata i Srba iz BiH u reprezentacijama drugih država, kako nema više uspješnih Bošnjaka i medalja za BiH na takmičenjima"

Odgovor i na tu pitanje smo većinski dali.
Ovi što odu idu u dobro organizovani sistem s boljim uslovima, trenerima i više para.
Ostali tavore u našim uslovima i bude šta bude, neovisno o vjeri i nacionalnoj pripadnosti.
DA, ali ni taj naslov ne bi bio tacan, jer ih nema vise uspjesnih u tim zemljama, nego sto ima Bosnjaka uspjesnih opcenito. Ja se trenutno ne mogu sjetiti nijednog aktuelnog Hrvata ili Srbina iz BIH, koji je uspjesan u tim drugim zemljama u sportu. (uz uslov da je stvarno iz BiH, tu zivio barem do 10-te god, a ne samo "porijeklom")

Evo odlican primjer je plivanje, npr. Hrvatsku predstavlja Amina Kajtaz.
Naravno ne moze meda pored Lane.

Eh kad je ta vijest izasla, meni je prvo na pamet palo - zar jedna Hrvatska, zemlja sa ogromnom obalom, nema nikoga boljeg u zenskom plivackom sportu da je predstavlja pa mora uzeti Aminu Kajtaz. :run:

Po meni je to sramota za Hrvatsku, uz takve uslove da nemaju nikog jakog u tom sportu.
Padaju mi na pamet Marin Cilic i Ivan Dodig u tenisu, Bojan Bogdanovic i Ivica Zubac u kosarci, Igor Karacic i Marino Maric u rukometu.
Ima jos sigurno bruka, pogotovo u fudbalu, ali ne da mi se glavu razbijati o tome...
Bazinga1234
Posts: 7636
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#38 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Bazinga1234 »

Tijana Bošković?
moimoi
Posts: 4795
Joined: 01/07/2006 12:59

#39 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Ozimician wrote: 15/06/2023 10:40
darius_maximus wrote: 15/06/2023 10:34

Imam osjećaj da bi naslov teme trebao biti:
"Kada ima toliko uspješnih Hrvata i Srba iz BiH u reprezentacijama drugih država, kako nema više uspješnih Bošnjaka i medalja za BiH na takmičenjima"

Odgovor i na tu pitanje smo većinski dali.
Ovi što odu idu u dobro organizovani sistem s boljim uslovima, trenerima i više para.
Ostali tavore u našim uslovima i bude šta bude, neovisno o vjeri i nacionalnoj pripadnosti.
DA, ali ni taj naslov ne bi bio tacan, jer ih nema vise uspjesnih u tim zemljama, nego sto ima Bosnjaka uspjesnih opcenito. Ja se trenutno ne mogu sjetiti nijednog aktuelnog Hrvata ili Srbina iz BIH, koji je uspjesan u tim drugim zemljama u sportu. (uz uslov da je stvarno iz BiH, tu zivio barem do 10-te god, a ne samo "porijeklom")

Evo odlican primjer je plivanje, npr. Hrvatsku predstavlja Amina Kajtaz.
Naravno ne moze meda pored Lane.

Eh kad je ta vijest izasla, meni je prvo na pamet palo - zar jedna Hrvatska, zemlja sa ogromnom obalom, nema nikoga boljeg u zenskom plivackom sportu da je predstavlja pa mora uzeti Aminu Kajtaz. :run:

Po meni je to sramota za Hrvatsku, uz takve uslove da nemaju nikog jakog u tom sportu.
Kako nema? Duje Dragan?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3260
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#40 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 15/06/2023 10:53
Ozimician wrote: 15/06/2023 10:40

DA, ali ni taj naslov ne bi bio tacan, jer ih nema vise uspjesnih u tim zemljama, nego sto ima Bosnjaka uspjesnih opcenito. Ja se trenutno ne mogu sjetiti nijednog aktuelnog Hrvata ili Srbina iz BIH, koji je uspjesan u tim drugim zemljama u sportu. (uz uslov da je stvarno iz BiH, tu zivio barem do 10-te god, a ne samo "porijeklom")

Evo odlican primjer je plivanje, npr. Hrvatsku predstavlja Amina Kajtaz.
Naravno ne moze meda pored Lane.

Eh kad je ta vijest izasla, meni je prvo na pamet palo - zar jedna Hrvatska, zemlja sa ogromnom obalom, nema nikoga boljeg u zenskom plivackom sportu da je predstavlja pa mora uzeti Aminu Kajtaz. :run:

Po meni je to sramota za Hrvatsku, uz takve uslove da nemaju nikog jakog u tom sportu.
Padaju mi na pamet Marin Cilic i Ivan Dodig u tenisu, Bojan Bogdanovic i Ivica Zubac u kosarci, Igor Karacic i Marino Maric u rukometu.
Ima jos sigurno bruka, pogotovo u fudbalu, ali ne da mi se glavu razbijati o tome...
Ma imaš i u fudbalu Ćorluke, Lovrena, od starijih Savo Milošević, itd.
Helem, nabere se toga, kad podvučeš crtu.

Zato mislim da autor teme vuče u tu stranu.
moimoi
Posts: 4795
Joined: 01/07/2006 12:59

#41 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Hrvatska sto se sporta tice je zmaj. Gotovo u svim sportovima ima medalje. Skijanje, rukomet, veslanje, plivanje, tenis,atletika, … Nema gdje ih nema.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45599
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#42 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Chmoljo »

kao neko ko je intenzivno trenirao nekih 8 godina, a mislim da se to nije promijenilo do danas:

najveći problem je nepostojanje kadra, odnosno dovoljan broj odličnih trenera koji mogu napraviti vrhunski rezultat. ne govorim o tome da moramo imati vrhunskog selektora A reprezentativne selekcije. govorim o tome da postoji kritična masa dobrih trenera koji mogu prepoznati i selektovati djecu za dalje, gdje će ih dočekivati naredna grupa trenera koji će dalje selektovati i brusiti talente.

to zahtijeva sistem i to se ne postiže preko noći.

prvi konkretan korak ka ovome vidim što želi uraditi Kanton Sarajevo u vezi ozbiljnog finansiranja sporta. dakle, ozbiljno i stabilno. rezultati će doći tek negdje u budućnosti, kada škole fudbala ne budu puko navlačenje broja djece koja plaćaju članarinu.

a ima malo i do mentaliteta, ali to se sve može promijeniti, pogotovo kada je riječ o individualnim sportovima.

ne zaboravit i da je ova Hrvatska reprezentacija u fudbalu koja sada čuda radi i koja je rame uz rame sa najvećima, također imala padova. ali, stalno su se dizali i sazrijevali.

kad im ode Modrić, vidjeće se koliko su uistinu snažni. ali ja mislim da će i tada biti vrlo dobri. možda ne ko sada, ali mislim da su udarili dugoročne temelje izvrsnosti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45599
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#43 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Chmoljo »

darius_maximus wrote: 15/06/2023 11:00
konoplja wrote: 15/06/2023 10:53

Padaju mi na pamet Marin Cilic i Ivan Dodig u tenisu, Bojan Bogdanovic i Ivica Zubac u kosarci, Igor Karacic i Marino Maric u rukometu.
Ima jos sigurno bruka, pogotovo u fudbalu, ali ne da mi se glavu razbijati o tome...
Ma imaš i u fudbalu Ćorluke, Lovrena, od starijih Savo Milošević, itd.
Helem, nabere se toga, kad podvučeš crtu.

Zato mislim da autor teme vuče u tu stranu.
malo ko ili niko od njih nije bio kompletan sportista kada je "otišao".

to valjda nešto govori. rodno mjesto ne govori ništa.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3260
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#44 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

moimoi wrote: 15/06/2023 11:01 Hrvatska sto se sporta tice je zmaj. Gotovo u svim sportovima ima medalje. Skijanje, rukomet, veslanje, plivanje, tenis,atletika, … Nema gdje ih nema.
Daleko od toga da osporavam Hrvatskoj ili Srbiji uspjehe.
Samo moram reći da je lakše kada se četiri godine nije uništavala infrastruktura države, pobio ili rastjerao ogroman broj sportskih radnika koji su mogli raditi s mladima i uništio čitav sistem, koji i danas pati od polarizacije i problema "ko će s kim".
Imati dva odvojena saveza za sve sigurno ne pomaže državnoj strategiji, itd.

Mislim da je sve to došlo na naplatu jer je nakon rata još i bilo stare generacije koja je mogla nositi neko vrijeme.
Kako su se oni odjavljivali nije bilo svježeg kadra da popunjava i košarka, rukomet, fudbal, svi sportovi trpe zbog toga.

Sistema nema, korupcije ko u priči i sad kontaj šta ćeš.
Što rekao @Chmoljo, treba sada postavljati temelje i čekati plodove toga, kada bismo mi bili dovoljno pametni i strpljivi za toga...
User avatar
darius_maximus
Posts: 3260
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#45 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

Chmoljo wrote: 15/06/2023 11:07
darius_maximus wrote: 15/06/2023 11:00

Ma imaš i u fudbalu Ćorluke, Lovrena, od starijih Savo Milošević, itd.
Helem, nabere se toga, kad podvučeš crtu.

Zato mislim da autor teme vuče u tu stranu.
malo ko ili niko od njih nije bio kompletan sportista kada je "otišao".

to valjda nešto govori. rodno mjesto ne govori ništa.
Ne moraš mene napadati.
Ja mislim da bi mnogi iz BiH postali puno bolji sportisti u boljim sistemima.
Ili, da drugačije kažem, mislim da bi i Lovren i Ćorluke ostali prosjek da su se povlačili po našoj ligi i našim terenima.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45599
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#46 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Chmoljo »

darius_maximus wrote: 15/06/2023 11:13
Chmoljo wrote: 15/06/2023 11:07

malo ko ili niko od njih nije bio kompletan sportista kada je "otišao".

to valjda nešto govori. rodno mjesto ne govori ništa.
Ne moraš mene napadati.
Ja mislim da bi mnogi iz BiH postali puno bolji sportisti u boljim sistemima.
Ili, da drugačije kažem, mislim da bi i Lovren i Ćorluke ostali prosjek da su se povlačili po našoj ligi i našim terenima.
ne napadam bolan :lol:

isto to mislimo, samo sam potvrđivo ono što si napisao :-D
moimoi
Posts: 4795
Joined: 01/07/2006 12:59

#47 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Ma nije samo do trenera. Gdje su tu maseri/fizioterapeuti i sta sve nedobijaju vrhunski sportasi u uredjenim drzavama. Pa nasi kada imaju neko takmicenje odu 2 dana ranije jer nemaju love. Ako su takmicenja preko bare, trebaju ti barem dvije hefte da ti se organizam navikne na vremensku razliku. A da ne pricamo da drugi i svoje kuhare vode, da ne bi imali problema sa probavom i sl. To je ba armija ljudi koja prati jednog sportasa. Kod nas trener i to je to.
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#48 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by emmir1 »

Tema je dobra, samo promijenite naslov, ovako izgleda kao trol tema.
moimoi
Posts: 4795
Joined: 01/07/2006 12:59

#49 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

darius_maximus wrote: 15/06/2023 11:11
moimoi wrote: 15/06/2023 11:01 Hrvatska sto se sporta tice je zmaj. Gotovo u svim sportovima ima medalje. Skijanje, rukomet, veslanje, plivanje, tenis,atletika, … Nema gdje ih nema.
Daleko od toga da osporavam Hrvatskoj ili Srbiji uspjehe.
Samo moram reći da je lakše kada se četiri godine nije uništavala infrastruktura države, pobio ili rastjerao ogroman broj sportskih radnika koji su mogli raditi s mladima i uništio čitav sistem, koji i danas pati od polarizacije i problema "ko će s kim".
Imati dva odvojena saveza za sve sigurno ne pomaže državnoj strategiji, itd.

Mislim da je sve to došlo na naplatu jer je nakon rata još i bilo stare generacije koja je mogla nositi neko vrijeme.
Kako su se oni odjavljivali nije bilo svježeg kadra da popunjava i košarka, rukomet, fudbal, svi sportovi trpe zbog toga.

Sistema nema, korupcije ko u priči i sad kontaj šta ćeš.
Što rekao @Chmoljo, treba sada postavljati temelje i čekati plodove toga, kada bismo mi bili dovoljno pametni i strpljivi za toga...
Ruku na srce, nije BiH ni prije rata imala osim u fudbalu, ni skijase, ni plivace, ni tenisere…
User avatar
Truba
Posts: 82029
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Truba »

kako gdje su moj sused masažer u repki kupio stan i vikednicu od bonusa

kakav je to bonus za neuspješnu reprezentaciju = STROJ ZA BOGAĆENJE pojedinaca jebe se njima za uspjeh

svaka institucija sama sebi svrha


šuplja o savi miloševiću i lovrenu je samo socijalistička šuplja po šumama i gorama i bosnom behar probeharao ja pehar nikad ne vidio
ništa oni svi ne bi ostvarili da su ostali u BiH nit bi što bih bila bolja sa svim tim rođenim u BiH a što igraju za okolne zemlje
Post Reply