Selidba iz Sarajeva u Mostar

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#126 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by zlajci »

U potpunosti razumijem pokretaca teme.
I pored cinjenice da vikendom imamo gdje biti na 600 ili 1000m nv ne mogu reci da ne razmisljamo o bijegu iz Sa. Mislim da cemo tek u godinama pred nama poceti prepoznavati sve posljedice zagadjenja.
Mlađi sin ima bronhitis i tacno kad dodje oktobar stres traje do proljeca. Dok npr. moj djed je jos prije 75 godina preselio cijelu porodicu 100km na visinu i izvorsku vodu radi jedne od kcerki koja je kao malo dijete imala tezak oblik astme.
User avatar
Maja
Posts: 59
Joined: 06/10/2020 23:37
Contact:

#127 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by Maja »

aldm wrote: 19/02/2023 07:11 Bili smo sedam dana u Mostaru i utisci su zasad vise nego dobri

Sto se mene tice, ne bih se ni vracao

Lijepo je kad otvoris prozor ili izadjes ujutru a ne stipa te prljav zrak za grlo i ne osjetis toliko hladnocu. Isto tako po autu nema ni rose ni nista

Vrijeme nam se super poklopilo, nije bilo nekog vjetra, sunce svo vrijeme. Ovaj put smo odsjeli u Donjoh Mahali da malo vidimo grad i stvarno ima vise nego smo i ocekivali. Od djecijih parkica, trgovina, apoteka, trznih centara... I jedna stvar koja nam se svidja je da nema vlage u Sarajevu. Jucer smo bili u parku Zrinjevac, mala uzivala 2 sata. U Sa bi morao nositi peskir sa sobom da brisem tobogane :-D taman i da je dobro vrijeme kao juce u Mostaru, vlaga je ipak velika ovde. Nismo ni znali naselja po Mostaru toliko, sad smo dosta upoznali i grad nije uopste toliko manji od Sarajeva. Svidja mi se i sto je sve uglavnom ravno kroz gradski dio, mislim da je dosta pogodnije za bicikla/skutera nego Sa

Obisli smo i skoro sva naselja. Mogu se sloziti sa vecinom na temi, Vrapcici/Potoci djeluju daleko najbolje za ono sto hocemo, samo da je mrvicu blize gradu :) Vrapcici su blize gradu i imaju djeciji park, dok i Potoci imaju vise nekih drugih stvari i nekako djeluje ljepse kraj, pa cemo vidjeti. Deponija ne bi rek'o da previse smrdi, izuzev onog dijela oko deponije, k'o sto vecina rece. Doduse, vjerovatno je gore puno ljeti ali eto

Uglavnom utisci su zasad dobri. Uskoro cemo iznajmiti nesto i u Vrapcicima ili Potocima da malo jos obidjemo i taj dio i vidimo kako nam je biti tamo neko vrijeme
A mora li bas biti Mostar i sta ste mislili s poslovima. Ako ste finansijski zbrinuti, meni je najljepsi gradic za zivot jedne porodice Stolac. Ponavljam, ko je finansijski zbrinut jer ces u Stocu tesko naci posao.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#128 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by aldm »

Ja radim od kuce, ali kod supruge ne mora biti tako

Isto tako, prednost blizine veceg grada je veci izbor vrtica, skola i svega ostalog

Licno ne bi imao nista protiv zivota u Stocu
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#129 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by aldm »

Pitanje za sve ljude na temi

Jel mislite da je tacno da deponija Uborak odlaze i opasne otpade poput lijekova, pesticida itd!

Supruga se uclanila u FB grupu gradjanake inicijative "Jer me se tice". I prema onome sto ljudi tvrde, deponija vjerovatno zagadjuje i zemlju i podzemne vode, sto bi cak na podrucju citavog Mostara moglo imati efekta

Ali opet mislim nije mala sredina, obolijevali bi ljudi i znalo bi se...

Zna li iko nesto vise o ovome?
probook wrote: 23/01/2023 17:19
aldm wrote: 23/01/2023 15:15 Hvala na odgovorima

Mi bi da imamo bar 1000 kvadrata zemlje, vocnjak, povrtnjak i sl. Zato i nismo zainteresovani za stan u Mostaru.

Zena je nesto gledala da je najbolja skola u HNK u Potocima, pa je i to jedan od razloga, ali ima i drugdje skola :)

U obzir dolazi i blizina Sarajeva, jer nam ipak familija zivi u Sarajevu i 40 min blizi/dalje od Sarajeva igra ulogu. Zato nam taj dio kod Blagaja bas i nije sjajan, ali eto

Naselja koja su nam jos spomenuli su:

U gradu: Zalik, Mazoljice, Brankovac, Sehovina, Luka, Tekija, Mahala, Cernica, Carina, Fejiceva - Musala

Kad krenes prema Blagaju, Opine, Dracevice, Kočine, Carski Vinogradi, Blagaj.

Isto bilo kakva info o ovim naseljima je dobro dosla.

Pozdrav iz Mostara - ljeto je vruce dobro, zima je ok cak u zadnje vrijeme i nema nesto vjetra. Ja nzm ove zime da je bura ikako puhala.

Naselja: Zalik ne bih, Mazoljice odbaci skroz nelegalna gradnja sve, Sehovina nabijeno sve kuca na kucu odbaci, Luka - neces naci dulum zemlje vec potpada pod grad to, Tekija odbaci tamo je vjetar uzasan, onda Mahala, Cernica, Carina, Fejiceva tu nema sanse da nadjes dulum zemlje i to je sam grad i nije ono sto trazis.

Na jugu Opine, Dracevice, Kocine nista to. Blagaj moze.

Potoci su fino naselje, sve je uglavnom ravno. Imaju skolu osnovnu, ambulantu, kafice, postu, prodavnice, pumpe itd. Do grada idu 4 linije (20,21,22 i 23) i kozes pogledati na mostarbus raspored.
Vrapcici isto nisu losi, moze se naci zemlje, jos su blize gradu. Deponija ne smrdi mozda jedino u dijelu naselja skroz blizu deponije (15% naselja), a ostali dio nista. Ako te sta zanima pitaj.

Sto se tice navijackih (nacionalistickih) nereda to se “slucajno” desava uglavnom pred izbore 😁
Email83
Posts: 77
Joined: 21/01/2022 22:53

#130 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by Email83 »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 11:50
aldm wrote: 23/01/2023 11:31 Pozdrav,

Supruga i ja razmisljamo sve vise o selidbi u Mostar.

Prvo smo razmisljali da pravimo kuci u okolini Sarajeva, Butmir, Sokolovic Kolonija ili sl. Ja sam uvijek bio za toplije krajeve, ali eto kao zbog djece (skola, vrtic...) nismo odlucili, jer Sarajevo bi ko trebalo biti malo bolje sto se toga tice. Ipak, ova ogromna zagadjenost u Sarajevu i sve cesce razbolijevanje djece je prevagnulo.

Kucu svakako preferiramo vise od stana, da se djeca imaju gdje igrati, a volimo malo raditi i oko baste, voce, povrce i sl. A gradnja kuce u Sarajevu i nije neka sreca, jer se svakako skoro 5-6 mjeseci u godini (mozda cak i vise) ne moze izaci, sto zbog hladnoce/kise/snijega, sto zbog smoga i zagadjenja.

Razmisljali smo u ovim naseljima pred Mostarom, Potoci ili Vrapcici. Pored bolje klime i cistoce zraka, velika prednost je i blizina mora.

Jedino sto je Mostar ljeti previse topao, ali i to traje 2, max 3 mjeseca, a i more je blizu. Ni u Sarajevu ljeti nije bas ugodno kad se asfalt uzari, a nema se gdje ni rashladiti (osim u Miljacki :-D )

Govorili su nam i o vjetru u Mostaru, ali ni to nije bas svaki dan kako smo culi

Dakle, sta vi savjetovali u vezi ovoga?
Da li preporucujete Potoke ili Vrapcice?
Kako je zivjeti u Mostaru?
Jel neko mozda selio iz Sarajeva u Mostar, kakvi su utisci?

Hvala unaprijed :sax:

Vjetra po gradu ima, vjerujem kako ga ima i u sjevernim predgrađima više, ali sumnjam sad da je nešto prekritično. Ljeta ovdje su robija, ali opet je to blaže u tim djelovima nego u samom Mostaru.

Trebaš znati nekoliko stvari:
Prije svega, puno više forumaša su mostarci sa sarajevskom adresom, nego obratno. Vjerojatno je to s razlogom.
Nadalje, to su ipak sela, nema srednje škole, a javni gradski prijevoz u Sarajevu i u Mostaru, nebo i zemlja. Treba se snaći desetak kilometara do grada, vjerojatno imaju linije, ali koliko često, ne bih ti znao reći
I treće, treba i toga biti svjestan, u Vrapčićima žive Bošnjaci, Potoci većinom Hrvati. Meni svejedno, nekima možda nije :D
I u Potocima i u Vrapcicima vecinski zive Bosnjaci..
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#131 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by karanana »

ima li kakve odluke, akcije, promjene misljenja kad je postavljac teme u pitanju?

blagaj je ljepota ali to je tamo vec puklo sve sto valja ja mislim. i skupo ko djavo jer svi tamo hoce.

nacionalnost.....u samom gradu mislim da bi me se manje ticalo, ali ako uletis u neko selo......i to je vjerovatno uvijek tako bilo, i prije rata.
ali na zalost vjerovatno se i to gleda donekle.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#132 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

Sta ces u Blagaju boga ti
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#133 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by sehohari »

_BataZiv_0809 wrote: 11/09/2023 17:57 Sta ces u Blagaju boga ti
Da ispija kafe sa Senadom
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#134 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by karanana »

_BataZiv_0809 wrote: 11/09/2023 17:57 Sta ces u Blagaju boga ti
pa i to sto kazes....
interesantno je kad odes za vikend, 5-10 dana. vuces chize sa senadom pa vrijeme brze prodje. ali sta ces tamo 365 dana u godini....to jest.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#135 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by Nierika »

Mamina strana porodice je porijeklom iz Blagaja al' ne znam puno o tom mjestu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#136 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 11/09/2023 19:44
_BataZiv_0809 wrote: 11/09/2023 17:57 Sta ces u Blagaju boga ti
pa i to sto kazes....
interesantno je kad odes za vikend, 5-10 dana. vuces chize sa senadom pa vrijeme brze prodje. ali sta ces tamo 365 dana u godini....to jest.
Dodju li one koke sa Facea kod Sencija sta mislis?
Post Reply