Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10613
Joined: 10/03/2022 22:16

#26 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

arman1 wrote: 20/09/2022 11:11 Nabrao sam previše godina da bih igdje prispio, mada se još batrgam i nadam. Šanse su mi male(nikakve) ali me tješi da će moje dijete otići da živi u civilizaciji. To mi je želja, a znam da će meni prvom biti jako teško kad ode. Bolje da ga želim nego da ga žalim.
Da se ne desi:
- da mu uvale pušku da ubija i da ga ubiju da bi se neko obogatio,
- da mu se ne desi da ga nema ko liječiti ili da ga nema s čim liječiti ako zatreba ne daj Bože,
- da mu se ne desi da mora dijete slati u školu gdje će steći NIKAKVO znanje ili će ga neko šikanirati iz ko zna kog razloga,
- da mu se ne desi da čeka dobar posao kao zgoditak na lotou,
- da mu se ne desi da ga kriminalac maltretira na ulici a kvazi-policija te nezainteresovano gleda,
- da mu se ne desi da dijete ne može izvesti u park jer istog nema - pretvoren u još jedan poslovni centar.
Mogao bih nabrajati do sutra, a da finansijsku stranu i ne spomenem. Imam posao s pristojnim primanjima, nekretnine, i bruku druge imovine ali mi se želudac okrene čim iz kuće izađem i vidim gdje sam. Vidio "truli, mrski, okrutni" zapad i poprilično sam upučen kako tamo stoje stvari i rado bih tamo se skupio u nekoj gajbi, išao na posao gradskim prevozom i bio građanin drugog reda, radije neo u ovom mom "rahatluku" gdje sam u rođenoj zemlji građanin trečeg reda.
Osim onih koji misle da će se obogatiti preko noći obogatiti i vratiti u svoju pripizdinu s novim BMWom svima ostalim se isplati samo treba znati šta hočeš i biti ustrajan.
Tačno tako.
Kao da sam ja pisao.
Čovječe, ja imam ovdje firmu, imam kuću iz snova, hvala bogu svi zdravi i živi. Sve ću to da ostavim i da odem negdje iz početka sve, samo zato što mi je više muka od svega gore što si nabrojao, plus još, što kažeš, milion stvari drugih, a da se ne dotaknem novca uopće.

Ko razmišlja gastarbajterski, znači da ode da zaradi i da se vraća ovdje svake godine da se pokazuje, onda ne treba da ide sa porodicom, tj. ne treba da emigrira uopće. Idi na brod radi za dolare, ili idi u EU radi za eure, a troši ih ovdje. To je gastarbajterstvo, nije emigracija.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#27 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bas tako, kakvi sve supljaci se ovdje mogu procitati, :-)

Ono sto je istina, a vidi se iz prilozenih upisa na temu:

Nasa generacija je opterecena "odlaskom" - to nam je tema u medijima, tema na kafi i tema na forumu.

Toliko je opterecenje da se razmislja romanticarski i vrlo malo ljudi sagledava realnu sliku i presjek stanja.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Koje generacije?

Moja 1980 niko nije otisao osim 2 3 kao studenti u zg i bec pa ostali
Jedan se vratio iz ukrajine ali to se ne racuna :mrgreen:
Jedan bio u australiji poslom godinu i vratio se

Ocito je to furka novih generacija i podrzavam ih
User avatar
manuchao91
Posts: 1375
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#29 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by manuchao91 »

Black swan wrote: 20/09/2022 12:20 Koje generacije?

Moja 1980 niko nije otisao osim 2 3 kao studenti u zg i bec pa ostali
Jedan se vratio iz ukrajine ali to se ne racuna :mrgreen:
Jedan bio u australiji poslom godinu i vratio se

Ocito je to furka novih generacija i podrzavam ih
iz moje gener 1991/1992 jako slabo otislo
Par hrvata samo kojim je proces odlaska puno lakši a ovo ostalo niko nije osim par mjeseci sto se otišlo šljakati pa se vrate..
i ja mislim da to nove generacije furaju.
Iz mog razreda odnosno moje komplet generacije srednje gimnazije par cura otislo i to sto se udalo i to je to..
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#30 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dulekrele »

Razumijem i podrzavam u potpunosti ljude koji su otisli jer nisu mogli sebi i porodici da obezbijede iole normalan zivot.
Samo se grohotom nasmijem za one koji tvrde da je razlog njihovog odlaska to sto neko stane na sred ceste i upali 4 zmigavca ili ga komsija ne pozdravi na hodniku. E to je vec supljiranje i nebuloza. Jer svega toga ima i vani.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#31 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dulekrele wrote: 20/09/2022 12:29 Razumijem i podrzavam u potpunosti ljude koji su otisli jer nisu mogli sebi i porodici da obezbijede iole normalan zivot.
Samo se grohotom nasmijem za one koji tvrde da je razlog njihovog odlaska to sto neko stane na sred ceste i upali 4 zmigavca ili ga komsija ne pozdravi na hodniku. E to je vec supljiranje i nebuloza. Jer svega toga ima i vani.
:thumbup: To i jos mnogo toga, ono kad nemas razloga da ides, ali ti se ide - pa eto izmisljas razloge, sam sebe lazes.

Kao da tamo, bilo gdje da dodjes, nece biti takvih stvari, mozda i gorih. Ne znam gdje taj planira da odseli, ali u zemljama u kojima sam ja bio, Evropa, USA - mogu se samo nasmijati na ovo njegovo.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#32 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by akcija007 »

Moje iskustvo u potrazi za poslom vani i racunica :
BiH: plata 2250 KM. Samac. Zivim u vlastitom stanu
SLO: ponuda za posao 1260 eur netto plata , stan min 500 eur + rezije i to sam odbio jer cijela plata ode na stan rezije i hranu
Austrija: 2300 eur netto . I
Stan 1000 eur sa rezijama
Pauze za rucak na poslu : do 150 eur
Hrana 300 eur
Slanje novca roditeljima u BiH 150 eur
Kafe vani i shopping 100 eur
Slobodno ostaje 600 eur ako je sve po PS ovoj racunici a nece biti tako . Da smanjim na 500 eur da sa strane ostaje + 13 i 14 plata . E da , kada zelim doci na produzeni vikend u BiH da vidim roditelje od ovih 500 eur sa strane sto ostavim moram platiti put.
Vlastiti stan u Austriji ne mogu kupiti jer je skup.

Ovih 500 eur mogu i u BiH ostaviti sa strane
I dvoumim se sada . Ne znam jeli mi uredu ova racunica za troskove zivota ili je "nategnuta". Kada dodje djevojka/sutra zena naravno mijenja se ova racunica .
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#33 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

akcija007 wrote: 20/09/2022 21:01 Moje iskustvo u potrazi za poslom vani i racunica :
BiH: plata 2250 KM. Samac. Zivim u vlastitom stanu
SLO: ponuda za posao 1260 eur netto plata , stan min 500 eur + rezije i to sam odbio jer cijela plata ode na stan rezije i hranu
Austrija: 2300 eur netto . I
Stan 1000 eur sa rezijama
Pauze za rucak na poslu : do 150 eur
Hrana 300 eur
Slanje novca roditeljima u BiH 150 eur
Kafe vani i shopping 100 eur
Slobodno ostaje 600 eur ako je sve po PS ovoj racunici a nece biti tako . Da smanjim na 500 eur da sa strane ostaje + 13 i 14 plata . E da , kada zelim doci na produzeni vikend u BiH da vidim roditelje od ovih 500 eur sa strane sto ostavim moram platiti put.
Vlastiti stan u Austriji ne mogu kupiti jer je skup.

Ovih 500 eur mogu i u BiH ostaviti sa strane
I dvoumim se sada . Ne znam jeli mi uredu ova racunica za troskove zivota ili je "nategnuta". Kada dodje djevojka/sutra zena naravno mijenja se ova racunica .
Za hranu i higijenske potrepštine - zavisi šta jedeš. Ako ćeš smrznute pizze iz Lidla, možeš proći isa 200€ - ako ćeš kupovati meso i zdravije se hraniti, računaj i do 500€. Tako da, ja bih tu stavio 400€.

Kafe vani i shopping - jako inividualno.

Iz finansijskih razloga i ako si zadovoljan sa trenutnim poslom - ne isplati se seliti. Iz drugih subjektivnih razloga - razmisli. Standard će ti u najboljem slučaju ostati isti, bolji neće biti s tim primanjima. Stvar je samo jel želiš promjenu radi promjene (zemlje) ili šta već.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#34 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

dulekrele wrote: 20/09/2022 12:29 Razumijem i podrzavam u potpunosti ljude koji su otisli jer nisu mogli sebi i porodici da obezbijede iole normalan zivot.
Samo se grohotom nasmijem za one koji tvrde da je razlog njihovog odlaska to sto neko stane na sred ceste i upali 4 zmigavca ili ga komsija ne pozdravi na hodniku. E to je vec supljiranje i nebuloza. Jer svega toga ima i vani.
Ja kad sam tek dosao, stao, upalio sva 4, iako to bas nikada ne radim(mrzim to), ali zena morala iskociti na sekund, kisa padala, a parking 15 min. hodat cc. Stade covjek iza mene, pokuca, kaze jel sve uredu, meni nista nije jasno, pa kaze upalio si znak da ti treba pomoc. E otada vise ne palim, pljuc. Nije sva 4 zmigavca razlog, ali jeste razlog kriminal, korupcija i nepotizam.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#35 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by drag_gost »

aston_martin wrote: 20/09/2022 00:04
Edin H. wrote: 17/09/2022 17:10 Litvanci i Poljaci iznajme kuću pa ih po 15 u njoj živi, spavaju na smjene, al’ zato im ostane guta.
ne znam jesu li ovo zabranili u austriji da po 15 bude u jednom stanu, ili se jos uvijek moze?
Zabranili su, ali ima divljaka.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#36 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by deer_hunter »

Ozimician wrote: 20/09/2022 01:57 Iskreno, ako nema finansijske isplativosti - ne vrijedi vam seliti, ma koliko neko pričao o nekim stvarima i uređenosti sistema aman.

Po naučnoj računici (prof.dr. Tado Jurić) - da biste se preselili iz jednog mjesta u drugo, pa čak i u istoj državi, ako morate plaćati kiriju (a niste plaćali) minimalno morate imati 1,7x veću platu da bi mogli zadržati barem isti standard koji ste imali prije preseljenja.

Po meni, da osjetite neki iole napredak preseljenjem u neku od zemalja EU - morate imati barem primanja 3x više nego što imate trenutno.

Ta priča kako se treba napatiti jer će nekad biti bolje - to objesite mačku o rep, ima smisla jedino ako ste u BIH bili na minimalcu i jedva preživljavali.

Za Njemačku - ispod 3000€ Brutto - ca. 1900€ netto - nemojte ni pomišljati da idete, osim u slučaju da ste nezaposleni ili da radite za minimalac. Stanovi su drama poskupjeli svugdje (i u BiH, i u Sloveniji i u Njemačkoj). Priče koje su vrijedile prije 2020 god- više ne vrijede.

Slovenija se apsolutno ne isplati haman nikome, jer za tu 50% iste patnje možete u BiH isto, ako ne i bolje, živjeti. Plate su oko 1000€ na ruke, stan je pola od toga, cijene u Sloveniji su skuplje nego u Njemačkoj. Ako mislite da ćete nešto ostvariti sa 500€ (1000KM) mjesečno u Sloveniji - Good Luck.

Meni lično u Njemačkoj, uz stan koji plaćam 600€ (prije korone rentan, u gradu ca 50 000 stanovnika) + struja, internet, TV pretplata + hrana i higijenske potrepštine + teretana + 1-2 rezervoara goriva mjesečno + 1x sedmično kafa ili pivo negdje vani + 1x mjesečno restoranska večera za 2 osobe - izađe ca 1500-1700€

Bez kupovanja odjeće, rate za auto i registracije (osiguranja) i ostalih troškova. Samac, bez porodice.

Tako da imam platu manju od 2500€ - naravno da bih se vratio BiH. 2500€ netto u Njemačkoj je 4200€ brutto za samca.

U suštini, ako imate posao u BiH koji prelazi 1000KM, ne plaćate kiriju i neko vam u Njemačkoj ponudi posao sa Brutto platom ispod 3000€ - idete na lošiji životni standard deff. A ovi što pričaju o nekom školovanju, zaboravljaju reći da se školovanje plaća i to nemali iznos, ili da idete na Ausbuildung od početka, ali tu možete izvući onda max 1500€ netto, kakogod - Good Luck i u pamet.


EDIT: Računajte i da je 2002 god. njemačka prosječna plata bila 10x bosanskih, a da je danas 4x.
2500 eura. 600 eura stan, 17 eura TV pretplata, 40 eura internet(Vodafone, 1000Mbps), struja nek ti je 30 eura(sada ce biti skuplja zbog ovih izvanrednih okolnosti). Ako si uclanjen u Sport verein placas 5 eura mjesecno, teretana 40 eura max, iako to ide dosta jeftinije. Hrana 300,350 eura mada je to za samca previse, osiguranje auta 100 eura i to ako vozis neko bolje auto, BMW od 300 konja, inace 50,60 eura kapak.
Benzin 200 eura(mada i realno ne mora toliko) , izlasci 300 eura (i to je previse, al hajd). Oduzmi ovo i ostane ti 800 eura mjesecno. Sasvim dovoljno da platis ratu za dobro auto, ides na godisnji, pomognes roditeljima u Bosni, itd...
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#37 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by drag_gost »

Ozimician wrote: 20/09/2022 10:51
EFD22 wrote: 20/09/2022 10:44
Ne moram imati ni 1 KM više u životu, ali odoh jer ovdje jednostavno ne pripadam. Nedavno sam baš pisao na temi o saobraćaju, a primjenjivo je za sve sfere života. Bonton je na ovim prostorima izumro, bezobzirnost i bezobrazluk su na najvišem mogućem nivou. Nepismenost, pogotovo u usmenoj, ali i pismenoj komunikaciji je strašna. Zdravstvo (barem u ZDK) se raspada, školstvo vode nestručni ljudi sa kupljenim diplomama. Znači svi oni temeljni stubovi jednog društva su, da izvineš, u kurcu. Što mi to treba, nisam odgojen da ne pozdravljam komšije, nisam odgojen da stanem "samo na 2 minute" i upalim sva četiri usput zagradim tri auta i cijelu jednu saobraćajnu traku jer me boli briga za druge, nisam odgojen da ne mogu čekati u redu za nešto što mi treba. Nisam odgojen za BiH. I neću moći odgojiti svoje dijete da pripada ovdje, jednostavno ne mogu majmuna od njega napraviti, zato i odosmo. :bih:
Aha, mislio sam da si ti negdje vec vani. Nista, neka je sa srecom. Ako ces iskreno, i ja sam isto tako razmisljao kad sam odlazio, potpuno isto, ali onda kad dodjes shvatis da i te sve stvari nisu bas onakve kakve mi iz BiH zamisljamo.

Necu da razvodnjavam temu, ali bila je nedavno vijest u Njemackoj, da se 28 djece u Münchenu ne moze upisati u vrtic jer 3 odgajateljice koje trebaju doci iz BiH - nisu jos dobile termin za vizu.

Znaci ako ti upis djeteta u vrtic zavisi od toga hoce li neko iz BiH dobiti vizu - onda skontas da ne ide bas sve glatko. To je jedan sitan primjer, ima takvih ovdje u svakom domenu zivota i u zdravstvu i u skolstvu i svemu ostalom s cim krenes da se susreces, samo dok se ne susretnes - ne znas.
Ovo je takodjer jako subjektivno. Barem 20 puta je bolje nego kako mi iz BiH zamisljamo.

Ko god moze i zeli, neka ide vani. Nema sta u BiH raditi.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#38 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by akcija007 »

Ja na lindinu non stop vidim neko lajka da se prijavio s novim poslom u Becu. Posljednjih 5-6 mjeseci sve su to IT koji su ovdje radili u IT u bankama, bh telecomu, privatnim IT firmama i sada rade u Becu u IT u bankama, ili nekim kcerkama IT koji su vlasnici banke. Ovdje sve ostave zakljucaju stan ili nastave placati ratu kredita i odu gore.

Ja sam opterecen tim ljudima kada vidim da su oni otisli pa zasto se i ja dvoumim i ne idem. Tacno je neko rekao za moj slucaj da cu kvalitet zivota imati isti ovdje i tamo.
Prezadovoljan sam poslom ovdje. Taj moj visak mj para 500-600 eur cu potrositi da dodjem ovdje u Bosnu na produzeni vikend jer sam primoran na to jer imam bolesne roditelje.

Tamo jeste sistem uredjen nego ovdje ali i tamo ima problema sa dr kao i ovdje . I dobijanjem uputnica za pretrage i sl...
I preseljenje u startu kosta 4000 eur minimalno ( 2-3 kirije kaucije za stan, put do gore u jednom smjeru)
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#39 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by programerAnel »

Svašta čovjek pročita ovdje.

U računici svi uzimaju da imaju kredit u Bosni za stan.
A u inostranstvu toga nema ?
Pa ja ne razumijem ljude koji se pomire da će cijeli život da budu podstanari i da plaćaju kiriju. Svi oni koji tako razmišljaju nisu otišli iz Bosne, svi oni su ostavili ovdje kakve takve kuće i rade tamo, ne planiraju tamo da kupuju nekretnine nego se planiraju u "penziji" vratiti ovamo.

Zaista na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji su sve prodali ovdje i zaista otišli iz Bosne, (čitaj: otišli, dakle ne planiraju se vratiti ) , ovo ostalo je sve bivši sezonski rad samo na duže vrijeme
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#41 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

programerAnel wrote: 21/09/2022 08:09 Svašta čovjek pročita ovdje.

U računici svi uzimaju da imaju kredit u Bosni za stan.
A u inostranstvu toga nema ?
Pa ja ne razumijem ljude koji se pomire da će cijeli život da budu podstanari i da plaćaju kiriju. Svi oni koji tako razmišljaju nisu otišli iz Bosne, svi oni su ostavili ovdje kakve takve kuće i rade tamo, ne planiraju tamo da kupuju nekretnine nego se planiraju u "penziji" vratiti ovamo.

Zaista na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji su sve prodali ovdje i zaista otišli iz Bosne, (čitaj: otišli, dakle ne planiraju se vratiti ) , ovo ostalo je sve bivši sezonski rad samo na duže vrijeme

Samo budala moze biti podstanar bilo gdje, nakon 2 godine sam kupio stan, i isplatit ce se jednog dana, a imam kredit i za kucu u Bosni, jos godina i gotov.

Najbolja investicija u zivotu, kupiti stan/kucu, najgora kupiti bjesna kola da komsija crkne. Ebi ga, vecina ovo drugo kupi.

Vratit ili ne, nije bitno, fino je imati nekretninu i u Bosni, a i prelijepo za provesti odmor ili penziju.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#42 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by akcija007 »

Ovo sve sto ja znam da su vani, samo 2 osobe imaju vlastite kuce/stanove naravno na kredit. Svi drugi zive kao podstanari do 1000 eur mj kirija, i ostavili su zakljicane stanive u Bosni da dolaze na godisnji odmor i sutra kada odu u penziju da se vrate.
Jedina prednost tog povratka u oenziju je sto ce oni zivjeti ovdje sa 1000 eur penzije a mi cemo imati 1000 maraka .
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#43 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

akcija007 wrote: 21/09/2022 08:28 Ovo sve sto ja znam da su vani, samo 2 osobe imaju vlastite kuce/stanove naravno na kredit. Svi drugi zive kao podstanari do 1000 eur mj kirija, i ostavili su zakljicane stanive u Bosni da dolaze na godisnji odmor i sutra kada odu u penziju da se vrate.
Jedina prednost tog povratka u oenziju je sto ce oni zivjeti ovdje sa 1000 eur penzije a mi cemo imati 1000 maraka .
Iskreno tesko je skupit ucesce za kupit stan, ne znam kako je po Njemackoj, skandi traze 15-25% svog ucesca, znaci treba ti za neki fin stan daleko od centra 90-100.000KM da iskesiras, ali da se to, srecom pa sam uradio prije nego djeca dodjose, tesko da bih sada uspio, zapravo vjerovatno ne bih. Vjerovatno je to razlog zasto se ne kupuju stanovi, mada ja imam osjecaj da se kupuju.

Vecina koje ja poznam vani imaju svoj stan, malo ih znam bez stana, ali opet ja sam u zemlji gdje dolaze vecinom s visokim obrazovanjem.

Ma prednosti povratka u penziju je mnogo, zavisi ko je sta radio, ta penzija moze biti i 3.000 eura. Ali on ce i dalje imati mogucnost da se lijeci u zemlji u kojoj je bio. Ali taj povratak u penziju vjerovatno nikome nije povratak, i dalje imas tamo djecu i unucad, pa je to vise vozanje inostranstvo, Bosna, Spanija, i kako vec to ide.

Vratio se je samo onaj sta su mu djeca odrasla u Bosni pa i njih vuce.

Ja sam bio prosle godine spreman da se vratim i radim iz Bosne, ali zivot pise cudne price. Sapunica.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#44 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Thorgerson »

Nasi vani stanove kupuju i kuce, kakve ovdje ne bi uzeli da im dzaba daju.

Mislim, to je razumljivo.

Al kazem, ono sto ja znam npr zivi u nekim manjim mjestima, tipa kao da kod nas zivis u Pazaricu.

Samo sto je tamo naravno sve uredjeno, javni prevoz, putevi, ceste je svemir za nase uslove. Al ta mjesta su ono. Nista specijalno. Imas koji market, pumpu, skolu, park, mjesto za rostilj.

Samo kazem, evo ovdje ponudi nekome sa Grbavice besplatno da zivi u Pazaricu, nece htjeti ni u kojem slucaju. Radije ce placati npr kiriju 500 KM u gradu.

To tamo nece biti slucaj. Nego ljudi zive i onda voze po 50km do posla.

Rijetki, ali bas rijetki imaju stanove, kuce u gradovima, pod tim mislim u nekom normalnom radijusu udaljenom od centra. Neki suburb.

Drug mi zivi "u" Frankfurtu. Kad sam otisao kod njega tonje ustvari grad, selo udaljemo preko 50km od Frankfurta. Al jbg njegovo je. Kupio. Pa polako. Ako bude potrebe lako se to proda i kupi bolje.

Tako da, ima dosta nase raje tamo svoje nekretnine. Barem ove koje ja znam.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#45 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Thorgerson wrote: 21/09/2022 09:06 Nasi vani stanove kupuju i kuce, kakve ovdje ne bi uzeli da im dzaba daju.

Mislim, to je razumljivo.

Al kazem, ono sto ja znam npr zivi u nekim manjim mjestima, tipa kao da kod nas zivis u Pazaricu.

Samo sto je tamo naravno sve uredjeno, javni prevoz, putevi, ceste je svemir za nase uslove. Al ta mjesta su ono. Nista specijalno. Imas koji market, pumpu, skolu, park, mjesto za rostilj.

Samo kazem, evo ovdje ponudi nekome sa Grbavice besplatno da zivi u Pazaricu, nece htjeti ni u kojem slucaju. Radije ce placati npr kiriju 500 KM u gradu.

To tamo nece biti slucaj. Nego ljudi zive i onda voze po 50km do posla.

Rijetki, ali bas rijetki imaju stanove, kuce u gradovima, pod tim mislim u nekom normalnom radijusu udaljenom od centra. Neki suburb.

Drug mi zivi "u" Frankfurtu. Kad sam otisao kod njega tonje ustvari grad, selo udaljemo preko 50km od Frankfurta. Al jbg njegovo je. Kupio. Pa polako. Ako bude potrebe lako se to proda i kupi bolje.

Tako da, ima dosta nase raje tamo svoje nekretnine. Barem ove koje ja znam.
Ne znam opet kako je u Njemackoj, ali u Norveskoj Bosnje, ili generalno nasi ljudi imaju sasvim pristojne kuce i stanove i na sasvim pristojnim lokacijama. Sta vise Bosnjaci u Norveskoj u prosjeku zaradjujuj vise od prosjecnog Norvezanina i bolje su obrazovani, zvanicna statistika.

Malo ko ima kucetine, ali to ne mogu sebi ni Norvezani priustit, takve kupuju tek kad naslijede kucu od roditelja pa prodaju i onda tim novcem kupuju dalje kucetine. To je ono sta nama nedostaje i u Bosni i vani, rijetko ko naslijedi sta, obicno sve gori i pik jovo nanovo.

A iskreno, nisam u malom mjestu, ali su mala mjesta sigurno bolja za ljude sa familijom.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#46 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ma moze stavljati ko hoce - kakvu hoce matematiku. Cinjenica je da na minimalcu u Njemackoj, Austriji ili sta ja znam gdje zivis bolje nego na minimalcu u BiH ako ti je pocetna pozicija ista (dakle placas kiriju).

A sve preko toga je samo dodatna prednost inostranstva. Znam jer evo i sam kroz zadnjih par mjeseci sam rjesavao to i konacno dosao do kraja procesa da se prebacim. Znam koliko me ovdje zivot kostao, koliko me gore kosta, i jasno je da cu gore puno lakse recimo uzimati standardne stvari koje kupujes za kucu, za zezanciju itd.. jer kako god okrenes sve te stvari su daleko manji procenat plate nego ovdje.

A puno vaznije od toga je ovo sto je receno vec - odgoj. Neko jednostavno ne podnosi nase "merhametli" (citaj idiotluk) drustvo. Nisam ga volio od malih nogu, sve te "sitnice" od nepostivanja parkinga pa dalje, koje naravno nisu savrsene nigdje, al ipak su daleko bolje po EU zemljama gdje inace idemo, gdje se ne guras sa autima na trotoaru, gdje je gradski prevoz redovan itd..
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#47 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

dr_Evil wrote: 21/09/2022 08:18
programerAnel wrote: 21/09/2022 08:09 Svašta čovjek pročita ovdje.

U računici svi uzimaju da imaju kredit u Bosni za stan.
A u inostranstvu toga nema ?
Pa ja ne razumijem ljude koji se pomire da će cijeli život da budu podstanari i da plaćaju kiriju. Svi oni koji tako razmišljaju nisu otišli iz Bosne, svi oni su ostavili ovdje kakve takve kuće i rade tamo, ne planiraju tamo da kupuju nekretnine nego se planiraju u "penziji" vratiti ovamo.

Zaista na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji su sve prodali ovdje i zaista otišli iz Bosne, (čitaj: otišli, dakle ne planiraju se vratiti ) , ovo ostalo je sve bivši sezonski rad samo na duže vrijeme



Samo budala moze biti podstanar bilo gdje, nakon 2 godine sam kupio stan, i isplatit ce se jednog dana, a imam kredit i za kucu u Bosni, jos godina i gotov.

Najbolja investicija u zivotu, kupiti stan/kucu, najgora kupiti bjesna kola da komsija crkne. Ebi ga, vecina ovo drugo kupi.

Vratit ili ne, nije bitno, fino je imati nekretninu i u Bosni, a i prelijepo za provesti odmor ili penziju.
Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#48 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

RagibUzoriti wrote: 21/09/2022 12:28
Image
Taman tako :D

Imam u familiji BMW 5 voza, 30 i kusur u guzici kod majke zivi, za sedmicu pita za kafe potrosio platu :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#49 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

dr_Evil wrote: 21/09/2022 12:53
RagibUzoriti wrote: 21/09/2022 12:28
Image
Taman tako :D

Imam u familiji BMW 5 voza, 30 i kusur u guzici kod majke zivi, za sedmicu pita za kafe potrosio platu :D
Bolje BMWa vozat i guzit po Bosni trebe kad dodjes na odmor nego kuce kupovati i okolo kuce travu kositi :lol:

Treba koristiti situaciju dok chuna radi. Kad prestane chuna da fercera,ulagati u nekretnine ( kupiti kakav stan ko kartonsku kutiju i tu zivjeti ) :lol:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#50 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 13:34 Kako bi ja vama svima drzavljanstva oduzeo svima vama sto serete o svojoj domovini da nikad vise ne prismrdite u BIH .
Kakve prodane duse. Malo bi na dvije stolice sjedili aaa.
Nevaljavam ovo nevalja vam ono pa malo bjezanija i doci kad zaradite i da vas sahrane fuj.
I ja radim pet godina po terenima po bjelom svjetu ali prodanijih dusa od Bosanaca nigdje i nikad nisam vidio.
Stidite se. Za Njemacke papire i dusu bi davolu prodali fujj.
I ona bolje da mi djete tamo bla,bla . Pic. ketino izdajnucks prodana.
Dize mi se kosa na glavi od podanickog mentaliteta Bosanaca.
Al valjda je tako od Turaka na vamo.
I onda prica sto nam je ovako.

:kiss: :kiss: :lol: :lol: :lol:

Sto si neurozan? Zivcan?

5 godina rintas po bjelom svijetu a nidje nista nisi stekao?

Polahko, kad porastes, bice nesto od tebe
Post Reply