BL priče - novosti

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128667
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#51 Re: BL priče - novosti

Post by muha_sa »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 19:16 Još uvijek je Gundulićeva, nekim čudom. :)
Zaista :? bio sam uvjeren da je dobila ime nekog kosovskog junaka :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#52 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

muha_sa wrote: 16/04/2023 19:20
Zaista :? bio sam uvjeren da je dobila ime nekog kosovskog junaka :D
Ozbiljno. Zato sam i napisala "čudom". :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#53 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

muha_sa wrote: 16/04/2023 19:15
kuli1961 wrote: 15/04/2023 20:45 Sutra ujutro cu proci tuda da vidim jesam li fulao ili nisam, jer nisam bas siguran da li je frizeraj bio u prvoj ili drugoj kuci sdesna, gledano od semafora.. :-D
Veče kuli :-D

Prodjel nekdašnjom Gundulicevom :?
Dobro veće!
Danas kilav dan u BL, kiša hoće - neće, mokro, nisam mrdnuo iz kuće :D
Zato -sutra..
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#54 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 19:22
muha_sa wrote: 16/04/2023 19:20
Zaista :? bio sam uvjeren da je dobila ime nekog kosovskog junaka :D
Ozbiljno. Zato sam i napisala "čudom". :)

Pitam se koji bi mogli biti razlozi?
1.zafalilo junaka- potrošeni hajduci- od Zmijanja Rajko, Todor od Stalaća (koja li je veza izmedju Todora- Stalać-nekadašnje veliko želejzničko čvorište u Srbiji- i Banjaluke?),
2. Ivanu Gunduliću nadjoše poveznicu sa srpskom nacijom, bićem..
3. nastavi niz...
:D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#55 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 16/04/2023 20:32
Pitam se koji bi mogli biti razlozi?
1.zafalilo junaka- potrošeni hajduci- od Zmijanja Rajko, Todor od Stalaća (koja li je veza izmedju Todora- Stalać-nekadašnje veliko želejzničko čvorište u Srbiji- i Banjaluke?),
2. Ivanu Gunduliću nadjoše poveznicu sa srpskom nacijom, bićem..
3. nastavi niz...
:D
Ovo prvo nije sigurno, jer su našli nekog totalno nepoznatog junaka iz zadnjeg rata da njegovim imenom zamijene naziv moje ulice, koji je bio neki totalno netipičan, nije bila nazvana po nekome, nego na fazon onih američkih "prva ulica, druga ulica"...nikom smetao naziv, ali "junak" je morao dobiti svoju ulicu i dobio ju je.

Biće da je nešto treće, a ne mogu da vjerujem da nikom iz obližnjeg naselja vojnih zgrada nije zasmetao.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#56 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Možda je br 2.
Neobično je, jer susjedna, tj, okomita na Gundulićevu, se zvala Rudija Čajaveca-narodni heroj iz NOB- a naziv joj je promijenjen u Vojvode Radomira Putnika.
OK, vojvoda Putnik je zaista istorijska ličnost, veliki ratnik iz Velikog rata, ali je Čajavec heroj iz Drugog svjetskog rata
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#57 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 16/04/2023 21:53 Možda je br 2.
Neobično je, jer susjedna, tj, okomita na Gundulićevu, se zvala Rudija Čajaveca-narodni heroj iz NOB- a naziv joj je promijenjen u Vojvode Radomira Putnika.
OK, vojvoda Putnik je zaista istorijska ličnost, veliki ratnik iz Velikog rata, ali je Čajavec heroj iz Drugog svjetskog rata
Sumnjam da je 2., ništa mi iz Gundulićeve biografije i opusa ne vuče na to.

Jeste heroj, ali Rudolf, Rudi, nije bio podoban, ni kao mrtav heroj.

Imala sam negdje čitav spisak promijenjenih naziva ulica.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#58 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Kad smo već kod naziva BL ulica- koliko je BiH imala olimpijskih pobjednika? Više od jednog- Ante Josipović, boks?
Ako je tako, razumijem naziv ulice Olimpijskih pobjednika, a ako nije, tada ????
I da, za mene Titova ulica je Titova, Šehitluci su Šehitluci, Šeher je Šeher, Budžak itd itd..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#59 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... pijci.html

Ja koristim samo stare nazive ulica i naselja.

Nedavno sam se nasmijala ironiji, autobus na liniji Lazarevo-Obilićevo sav "umotan" u reklamu turske Ziraat banke...taj neki boj na Kosovu opet prop'o vajb. :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19565
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#60 Re: BL priče - novosti

Post by teskeredzic_22 »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 22:16 https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... pijci.html

Ja koristim samo stare nazive ulica i naselja.

Nedavno sam se nasmijala ironiji, autobus na liniji Lazarevo-Obilićevo sav "umotan" u reklamu turske Ziraat banke...taj neki boj na Kosovu opet prop'o vajb. :D
Uz sve te Lazare i Obiliće , ulica Rade Radića je najveća banjalučka sramota u tim preimenovanjima :sad:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#61 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 22:16 https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... pijci.html
Auh, al sam se osramotio!!!! huh.. :oops: :oops:
izvinjavam se banjalučkim zlatnim olimpijcima!
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#62 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

teskeredzic_22 wrote: 16/04/2023 22:20
Uz sve te Lazare i Obiliće , ulica Rade Radića je najveća banjalučka sramota u tim preimenovanjima :sad:
A ne zaostaju ni uroša drenovića ni ravnogorska. Namjerno ih pišem malim slovom.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#63 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 16/04/2023 22:22
Auh, al sam se osramotio!!!! huh.. :oops: :oops:
izvinjavam se banjalučkim zlatnim olimpijcima!
Ja sam "odrasla" u dvorani s tatom fudbalskim i rukometnim sudijom, bila bi moja sramota da ne znam. :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#64 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

teskeredzic_22 wrote: 16/04/2023 22:20
banjaluka078 wrote: 16/04/2023 22:16 https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... pijci.html

Ja koristim samo stare nazive ulica i naselja.

Nedavno sam se nasmijala ironiji, autobus na liniji Lazarevo-Obilićevo sav "umotan" u reklamu turske Ziraat banke...taj neki boj na Kosovu opet prop'o vajb. :D
Uz sve te Lazare i Obiliće , ulica Rade Radića je najveća banjalučka sramota u tim preimenovanjima :sad:
Saglasan!
Tu je i Uroš Drenović
A zaboravio sam da li je "dobio ulicu" ili je ostalo na inicijativi i jedan advokat iz Banjaluke, koji se u Drugom svjetskom ratu pokazao kao izraziti šovinista, a zalagao se i za preseljenje naroda, naročito Jevreja...ne mogu mu se imena sjetiti
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#65 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 22:25
kuli1961 wrote: 16/04/2023 22:22
Auh, al sam se osramotio!!!! huh.. :oops: :oops:
izvinjavam se banjalučkim zlatnim olimpijcima!
Ja sam "odrasla" u dvorani s tatom fudbalskim i rukometnim sudijom, bila bi moja sramota da ne znam. :)
Nikad nisam bio neki poklonik sporta, ali ovo nisam smio zanemariti uhhh
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19565
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#66 Re: BL priče - novosti

Post by teskeredzic_22 »

banjaluka078 wrote: 16/04/2023 22:24
teskeredzic_22 wrote: 16/04/2023 22:20
Uz sve te Lazare i Obiliće , ulica Rade Radića je najveća banjalučka sramota u tim preimenovanjima :sad:
A ne zaostaju ni uroša drenovića ni ravnogorska. Namjerno ih pišem malim slovom.
Za ove druge nisam znao :sad:
Mala slova sam zaboravio :sad:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#67 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

teskeredzic_22 wrote: 16/04/2023 23:31
Za ove druge nisam znao :sad:
Mala slova sam zaboravio :sad:
Ja sam iskreno u čudu da nemamo ulicu đenerala draže, mislim da smo jedini grad bez nje.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#68 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 16/04/2023 22:29
A zaboravio sam da li je "dobio ulicu" ili je ostalo na inicijativi i jedan advokat iz Banjaluke, koji se u Drugom svjetskom ratu pokazao kao izraziti šovinista, a zalagao se i za preseljenje naroda, naročito Jevreja...ne mogu mu se imena sjetiti
Ako mu je to bio "plan akcije" onda sad sigurno neće imati svoju ulicu, jer je sigurno naginjao ndh idejama.

Misliš li na ovog?
Pelagićeva je mijenjala naziv samo u doba NDH, kad je bila posvećena dr Filipu Čondriću, banjalučkom advokatu i prvaku Hrvatske seljačke stranke.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#69 Re: BL priče - novosti

Post by Benjaminsky »

Urbicid je oblik genocida. Najčešće je izražen u promjeni imena ulica kao što su učinile vlasti entiteta RS u Banjaluci. Osim toga, u Banjaluci nema latiničnih natpisa ulica.Ako ih ima, molim moderatora da me ispravi. I to je jedan oblik urbicida. (Da ne spominjemo muku stranaca koji dođu u grad i traže na latinici naziv ulice.) Zahvaljujući prijateljima do sad sam sakupio podatke o promjeni naziva samo ovih od preko 600 naziva ulica:

Akifa Šeremeta > Vidovdanska
Aleja Braće Pavlić > Aleja Jovana Dučića
Alihodžića > Braće Grđić
Augusta Šenoe > Braće Pantić
Beneševa > Save Mrkalja
Braća Lastrić > Vojvode Momčila
Braće Pavlić > Jovana Dučića
Dabulhanićeva > Kolubarska
Demirovića > Nikolaja II.
Erbabska > Milovana Milovanovića
Fra Grge Martića > Srpska
Franca Prešerna > Dragiše Vasića
Halalkića > Jovana Miloševića
Halil-pašina > Bogdana Marića
Josipa Mažara Šoše > Braće Mažar i majke Marije
Kasima Hadžića > Cara Lazara
Maglajlića sokak > Branka Majstorovića
Maršala Tita > Kralja Petra I. Karađorđevića
Mičurinov trg > Trg srpskih vladara
Misirlića > Srpskih vitezova
Moše Pijade > Jevrejska
Muhameda Kazaza > Manjačkih ustanika
Muhurdarevića > Sime Milić-Jorgić
Mustafe Sabitoviće > Mačvanska
Numanovića > Momčila Nastasijevića
Nurije Pozderca > Vojvode Pere Krece
Redžepovića > Nadežde Petrović
Rudarska > Karađorđeva
Safvet-bega Bašagića > Prote Todora Srdića
Semizova > Prote Vida Kovačevića
Trg palih boraca > Trb cara Dušana
Vase Butozana > Patre
Vladimira Iljiča Lenjina > Vuka Karadžića
Zagrebačka > Meše Selimovića
Žilića > Jaše Ignjatovića
Lede Karabegovica > Koste Vojinovica
Hasana Kikića > Relje Krilatice
Hasana Brkica > Jug Bogdana
Lurvije Lutke Smailagic > Raška
Idriza Masle >Jesenjinova
Fadila Maglajlica > Solunska,
Avde Karabegovica > Simeuna djaka
Mahmuta Ibrahimpasica > Miloša Pocerca
A. G. Matoša > Ravnogorska
Fra Grge Martića > Srpska
Maglajlica > Solunska


KVARTOVI:
Budžak > Lazarevo
Gornji Šeher > Srpske Toplice
Hiseta > Kočićev vjenac
Mejdan > Obilićevo
Šargovac > Srpski Milanovac
Šehitluci > Banj brdo

Trg Edvarda Kardelja > Trg Krajine.


ŠKOLE:
Filip Macura > Jovana Cvijica
Muhamed Kazaz > Branislav Nušić
Niko Juričić > Petar Petrović Njegoš
Rada Vranješević > Vojislav Ilić
Ranko Šipka > Borisav Stanković
Ekonomska škola Ivica Mažar > Ekonomska skola
Braća Pavlic > Ivo Andrić


ULICE IMAJU I ČETNIČKE VOJVODE:
Dragiša Vasić
Rade Radić
Uroš Drenović
Lazar Tešanović
pa čak i Ravnogorski pokret.


Osim toga znam da postoje i ovi novi nazivi ulica, ali ne znam ranije ime, ono do 1992.:


Aleja Svetog Save
Branko Popović
Bulevar pivopija
Bulevar Vojvode Stepe Stepanovića
Bulevar Vojvode Živojina Mišića
Carica Milica
Čarlija Čaplina
Dimitrija Mitrinovića
Djevojačka
Dr. Danice Perović
Dr. Jovana Raškovića
Đure Damjanovića
Isaije Mitrovića
Jovana Milošević
Jovanka Gajić-Zmijanjka
Jurija Gagrina
Kosovka djevojka
Knjaza Miloša
Kraljica Marija
Krfska
Lepavinska
Ljubica Mrkonjić
Majka Jevrosima
Majka Kristina
Marka Kraljevića
Milana Stevilovića
Milica Stojadinović Srpkinja
Milorada Miće Kremenovića
Mirjana Jotanović
Monahinja Jefimija
Moskovska
Natalija Jović
Nedeljka i Boška Babića
Petra Velikog
Put Srpskih Branilaca
Rajka Bosnić
Relje Krilatice
Sanskih Srpskih Branilaca
Save Šumanovića
Sestre Uzelac
Slobodana Jovanovića
Srpska
Srpskih branilaca
Starine Novaka
Stefana Nemanje
Stevana Jakovljevića
Stevana Markovića
Stevana Sremca
Stojana Jankovića
Šargovačkih đaka
Trifka Grabeža
Ulica nepušača
Voždovačka
Vladimira Gaćinovića
Zora Kovačević


AKO ZNATE RANIJE NAZIVE GORE NAVEDNIH ULICA – SPARITE IH.


Jedna me stvar čak i čudi. Kako to da Se održao naziv za najstariji hotel: BOSNA? Kako to da im to ne smeta i kako da do sad nisu promijenili ime
u recimo, Srbija? Ili kako bar nisu do sad srušili onaj natpis na ulazu u baštu hotela? Tko zna, ako neki čivija pročita ovo, možda zapjeni i digne hajku. Ništa me ne bi iznanadilo.


MOLIM SVE KOJI ZNAJU RANIJE I SADAŠNJE IME SVOJE ILI TUĐE ULICE DA GA DOPIŠU NA POPIS.


DA SE NE ZABORAVI.


(Pokorno molim moderatora da mu ne smetaju moja velika slova. Unaprijed se zahvaljujem ukoliko uvažava moju skromnu molbu.)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#70 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Čemu velika slova, ima li potrebe za njima u ovom postu?
Kako god, moderatorica će reći da li je OK ili nije.
Apropos datih naziva, male, majušne korekcije:
Braće Lastrić- nije samo Vojvode Momčila, već i Kninska, od stare stanice pa do Bulevara
Nazorova- Milana Tepića- od glavne, Titove do Higijenskog
današnji naziv Bulevar vojvode Stepe Stepanovića je nekadašnja Danka Mitrova
današnji naziv Bulevar vojvode Živojina Mišića- glavna ulica kroz Borik, ne sjećam se prijeratnog naziva
današnji naziv Carice Milice- u nju su se spojile nekadašnja Braće i sestara Kapor i Vilsonova, s tim da je kao Vilsonova zadržan samo dio
današnji naziv dr. Jovana Raškovića- nekadašnja Otokara Keršovanija- od Sirana pa do Kliničkog centra i dalje...
današnja Srpska- F.G: Martića- u spisku se ponavlja i kao poznati prijeratni naziv. ali i kao nepoznati
Rajka Bosnića- danas je taj naziv dodijeljen ulici visoko na Starčevici, a prije rata je to bila ulica pored/ispred Ekonomske škole; danas je to dio ulice Nikole Pašića
današnji naziv Voždovačka- nekadašnja Ivana Cankara- naselje Nova Varoš, zadnja, slijepa ulica na lijevo, neposredno pred semaforom za Rosulje, u njoj je i dandanas TV servis Markotić
današnji naziv Kordunaška- od Supermarketa u Boriku, vijuga kroz to naselje prema Tiltu, Modeni, rijeci Vrbas- prijeratni naziv Hasana Kikića
Bulevar pivopija i Put nepušača- mislim da se nalaze u (vikendaškom) naselju Slatina i ako je tako, ne spadaju u teritoriju Grada Banjaluka
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#71 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:18 Čemu velika slova, ima li potrebe za njima u ovom postu?
Kako god, moderatorica će reći da li je OK ili nije.
Ah, malo teatralnosti, neka ga. Moderatorica je već rekla šta je imala i o velikim slovima i o teatralnosti.
Odrasli smo ljudi, možemo se tako i ponašati.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#72 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 17/04/2023 22:30
kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:18 Čemu velika slova, ima li potrebe za njima u ovom postu?
Kako god, moderatorica će reći da li je OK ili nije.
Ah, malo teatralnosti, neka ga. Moderatorica je već rekla šta je imala i o velikim slovima i o teatralnosti.
Odrasli smo ljudi, možemo se tako i ponašati.
As expected, OK.
To be respected :-D
Mada, druga rečenica me upućuje na: ako je jednom već rečeno kako stoje stvari sa velikim slovima, a jeste rečeno, tada- baš zato što smo odrasli, trebalo bi da poštujemo rečeno. :-D
Sutra je novi dan, kišovit, hladan...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#73 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 17/04/2023 20:43 Urbicid je oblik genocida. Najčešće je izražen u promjeni imena ulica kao što su učinile vlasti entiteta RS u Banjaluci. Osim toga, u Banjaluci nema latiničnih natpisa ulica.Ako ih ima, molim moderatora da me ispravi. I to je jedan oblik urbicida. (Da ne spominjemo muku stranaca koji dođu u grad i traže na latinici naziv ulice.) Zahvaljujući prijateljima do sad sam sakupio podatke o promjeni naziva samo ovih od preko 600 naziva ulica:
Sjetićeš se da smo na Cyberbulevaru imali i temu o prezimenima i o svim promijenjenim nazivima. Mislim da sam baš ja prekucala većinu iz nekog priručnika kojeg su izdale ovdašnje pošte da se poštari mogu snaći u svim tim promjenama. Ako uhvatim vremena poslije Bajrama, možda potražim imam li ga još uvijek. Možda ti imaš potpun spisak sa onog foruma, kad već imaš spisak sa protjeranim prezimenima?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#74 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:34
As expected, OK.
To be respected :-D
Mada, druga rečenica me upućuje na: ako je jednom već rečeno kako stoje stvari sa velikim slovima, a jeste rečeno, tada- baš zato što smo odrasli, trebalo bi da poštujemo rečeno. :-D
Sutra je novi dan, kišovit, hladan...
Baš tako, trebalo bi da. ;) :)

Doći će i sunčani dani.

Do tad, i ova noć je dobra. :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#75 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Sa praktičnog aspekta, forumas @Benjaminsky dobro zapaža pismo na kome su ispisani nazivi ulica. Strancu je zaista katastrofalno teško snaći se sa ćiriličnim nazivima. Medjutim, lokalne javne vlasti se u tome ponašaju onako kako i mogu- prema Ustavu, u zvaničnoj upotrebi su i ćirilica i latinica, pri čemu Ustav ne daje primat nijednom od ova dva pisma.
Problem, a rekao bih i "začkoljica za iskorištavanje" je upravo u takvoj neutralnoj ustavnoj odredbi, jer prema njoj, vlasti mogu a i ne moraju da koriste jedno od ta dva pisma, pa su se eto, gle čuda, odlučili samo za jedno i to ono koje je na Balkanu pa prema zapadu, osim Bugarske i Srbije, nepoznato.
Zakon koji bi uredio pitanje upotrebe oba ravnopravna pisma- ne postoji.
Osim redovnih sudova, vjerovatno i javnih tužilaštava, te Ustavnog suda, koliko mi se čini, svi ostali segmenti javne vlasti pišu isključivo ćirilicom. Mislim da je to nautemeljena favorizacija ćirilice.
Sa mog stanovišta, ćirilica jeste prekrasno pismo i smatram bogatstvom imati mogućnost pisati jezik na dva pisma, ali u stanju u kakvom se nalazimo i obzirom na odnose u društvu, ćirilica se previše forsira. Možda dolazimo u situaciju da za nekih 20 ili više godina latinica bude potpuno istisnuta?
Post Reply